De Indische kwestie. Zeeuwsche Polder-en Waterschappen. De ramp van de Meerkerk. Een symptoom. De Kabinetscrisis. een heugelijke dag op schiphol. Binnenvaart onder Omzetbelasting De vier Ministers vergaderen. Een voorloopige agenda vastgesteld. - Russische interesse voor Italië. De oude S.D.A.P. Onze Suikerraffinaderijen, Uit de Provincie c.J.B.T.O. DE BILT.ZEGT» Vrij koel weer. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk eenigen regen, matige, aan de kust tijdelijk vrg krach tige wind tusschen Zuid en West, weinig verandering in de temperatuur. Wij ontvingen bet volgende onguteekimde briefje j Umberto wog Wllholmlun, volgt I Leve Btulln. J lij komt. Men onbotookouond anoniom briefje, dat sterk horlnnert aan de methoden van do N.S.B. van voor don oorlog. Toch zegt het wol iets. Er blijkt uit wat er leeft bij een deel zg 't dan een klein deel 1 van ons volk. Het leert ons hoe noodzakelijk het is, dat wij wakker blijven en waakzaam. Het zegt ons, hoe gevaarlijk het is de geestelijke weerkracht te ondermijnen, door onze Chris telijke politieke partijen en maat schappelijke organisaties vandaar kracht te berooven. Want zulk een briefje staat niet „op zich zelf". Zooals er nooit iets „op zich zelf" staat. Het is een symptoom van de werking van het revolutionnaire zuurdeesem. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 266 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 18 Juni 1946 Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. MoeilijkhedenJn verband met ae sociaal-economi sche kwestie. Omtrent de Kabinetsformatie zqn er nog weinig positieve ge gevens. Wij leven wat dit betreft nog in hoofdzaak van geruchten. Geruchten, die hierop neer komen, dat getracht wordt te komen tot de vorming van een Roomsch-rood Kabinet. Een moeilijkheid vormt nog het sociaal-economische vraagstuk. De Partij van den Arbeid heeft aanvankelijk als eisch gesteld, dat de door haar aan te geven richt lijnen zullen worden gevolgd. In verband daarmede heeft de heer Beel naar het sehyni zijn oor spronkelijk program gewijzigd, met het gevolg, dat het voor beide partijen minder aanneme lijk is geworden. Van een nationaal Kabinet of een Kabinet op breede basis schijnt weinig sprake te zijn. De heer Schermerhorn heeft zich wat dit betreft, zoo positief uitge sproken, dat het voor de P. v. d. A. vrijwel onmogelijk is in deze richting mee te werken. Het i8 krammen en lijmen. Terecht is opgemerkt, dat de partijpolitiek hoogtij viert. Blijkens een nader bericht in het „Vrije Volk" is het wel zoo goed als zeker, dat een Roomsch- rood Kabinet gevormd zal worden. De 100.000ste passagier sinds Juli 1945. Schiphol verwelkomde Zater dag de iQO.UOOste K.L.M.-puima- Sier «adert do horinaobrulUstel. nu vuu het vliegveld voor hot burgerluchtverkoer ln Juli 1945. Het was mevr. P. G. Be gum uit Voorburg, die met haar zoontje de vacantie had door gebracht. in Zwitserland en thans zich als 100.000 passagier zag begroeten door een der ste wardessen van de maatschappij. Haar werdi een keurige oor konde overhandigd, terwijl haar zoontje een fraai blauw her- denkirigsbord met een afbeel ding van een 3-mo.torige Dakota ontving. Sinds Juli 1945 steeg het aan tal passagiers per maand van 55 tot 37057 in Mei j.l. He,t, gemiddeld aantal passa giers bedraagt momenteel ca. 1400 per dag, het maximum aantal op een dag bedroeg 1616, In 1938 passeerden er dagelijks ca. 800 passagiers op Schiphol, Het topjaar voor den oorlog wa3 1939 met 98000 passagiers. Dr CARP KRIJGT TWAALF JAAR. Met vernietiging van de sententie van het Bijz. Ge rechtshof te 's-Gravenhage, waarbij Dr J. H. Carp, ge wezen president van het Vrede gerechtshof te Den Haag, was veroordeeld tot 18 jaren ge vangenisstraf, heeft de Bijz. Baad van Cassatie hem giste ren veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf, wegens sa menwerking met den vijand. Vijf zeeverkenners verdronken. Na een aanvaring op den Nieu wen Maas, ter hoogte van het hoofd te Schiedam, zgn Zondag ochtend vjjf zeeverkenners van eén padviudersgroep uit Rotter- Voorstel van min. Lieftinok. Indien het Ontwerp-Belasting- herziening van minister Lieftinck wet wordt, zal de binnenscheep vaart in de toekomst niet meer zijn vrijgesteld van omzetbelasting. De minister is n.l. van meening, dat een bevoorrechting van de binnenscheepvaart boven het ver voer per trein, motorrijtuig of wagen, niet verantwoord is en stelt voor, de betrokken bepaling te schrappen. De vier ministers, dat zijn de vier ministers van Buitenl. Zaken van Amerika, Engeland, Rusland en Frankrijk. Zij zijn Zaterdag opnieuw te Parijs bijeengekomen om een nieuwe poging te doen in ge meenschappelijk overleg een regeling tot stand te brengen voor de reeds zoo lang han gende problemen van den Euro- pecschen vrede. Hun plaatsvervangers, die reeds vanaf 14 Mei met de voorbereiding bezig waren heb ben zoo goed als niets kunnen bereiken. De spraakverwarring was volkomen. De Zaterdag gehouden confe rentie is niet geheel onvrucht baar geweest. Men is tot overeenstemming gekomen over een agenda van vier punten, n.l.: 1. De vijf vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland. 2. Duitschland. 3. De Oostenrijksche ikwestie. 4. De politieke ontwikkeling in Italië. Molotov wilde het vierde punt op de agenda geplaatst zien, omdat, naar hij zeide, de Ita- liaansche monarchisten niet be reid zijn zich^eer te leggen bij het oordeel wan het volk. De monarchisten werden door hem pro-Fascistisch genoemd en hij meende, dat de volkeren, die de declaratie van Moskou en de nieuwe wapenstilstandsvoor waarden voor Italië hebben ge- teekend, verantwoordelijk zijn voor het aanmoedigen van de democratische regeering in Ita lië. Bevin had tegen het vierde punt geen bezwaar, doch wilde eerst de Oostenrijksche kwes tie behandelen. Byrnes had evenmin bezwaren, doch zeide, dat volgens de Amerikaansche inlichtingendienst de Italiaan- sche regeering den toestand meester was, zoodat de besprekingen over den politie- ken toestand in Italië konden worden uitgesteld tot na de behandeling der agenda. Dat Rusland zich hevig voor Italië interesseert bleek aan het slot der bijeenkomst toen Molotov voorstelde Italië te raadplegen over de economi sche clausules van het verdrag. Is dit land bestemd om een Russische voorpost in het Westen te worden? Intusschen wordt het verdere verloop van de conferentie met groote belangstelling tegemoet gezien. TEGENVOORSTELLEN OVERHANDIGD. De Indonesische tegen voorstellen zijn gistermid dag door een der Britsche autoriteiten aan Dr Van Mook overhandigd. In een Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering is „de oude sociaal-democratische ar beiderspartij" opgericht. De opkomst was niet groot. Slechts een kleine honderd per sonen waren aanwezig, maar volgens den voorzitter waren uit het geheele land duizenden sympathiebetuigingen ontvan gen van menschen, die er van overtuigd zijn, dat de belangen van de arbeidersklasse in Ne derland niet gediend worden door de Partij van den Arbeid. Wij zijn, zoo verklaarde de voorzitter* voorstanders van den klassestrijd, want de reac tie dreigt aan het bewind te komen. Wij zijn bestrijders van het militarisme: geen man en geen cent; een andere weg is er voor ons niet, want wij moeten het kwaad uitroeien bij het begin. Voorts consta teerde hij nog, dat 35.000 so ciaal-democraten niet naar de P. v. d. A. waren overgegaan. Nadat onlangs de „beul van Amersfoort" ter dood veroor deeld werd, is nu ook tegen P. J. Daalhuizen, „de beul van Ommen" de doodstraf geëischt. In verband, niet de dezer da gen gepubliceerde berichten over onze miikerpoiltle, wordt er op gewezen, dut ooit de French-Gi'onlngiiche eoöp. beet- worlelsulkerfnbrlek, naast haar bcetwortelbedrijf, oen naar de elschcn des tij ds geoutilleerd raffinaderij bedr ij f heeft met een capaciteit van ten minste 500.000 kg. suiker per dag. Tweede Kamer, Als opvolger van het overle den Tweede Kamerlid Ruiter li benoemd de beer J. Yssel- muiden (K.V.P.) to Arnhem. VERGOEDING GEVORDERDE AUTO'S. Zij, van wlo door het voor malig militair gezag een motor, voertuig is gevorderd of ge huurd, zullen zich, om schade vergoeding te krijgen, vóór 5 Sept. moeten wenden tot het afwikkelingsbureau., dr Kuy- perstraat 10 te 'sGravenhage. Kort nadat do boot van het Ned. Loodswezen te Vlissingen ongeveer 100 opvarenden van het vergane stoomschip „Meerkerk" in de Walekerensche havenstad aan wal had gezet, waren wij in staat de geredden in do Scheldehal, waar zij een tijdelijk onderdak hadden gevonden, op te zoeken. Zooals wei vanzelf sprookt heersch- te er onder passagiers en bemanning nog groote ontsteltenis over het gebeurde. Toen om ruim kwart over twee de geweldige klap dor explosie werd gehoord, waren vrijwel allen aan boord reeds i» hun kooien. Onmiddellijk ging het licht uit, wat, vooral onder de Lascaren- bemanning er waren ongeveer 90 van deze gekleurde schepe lingen op het schip een hevige paniek veroorzaakte. Wat de 2e machinist vertelde. Wij spraken den tweeden machinist Mieras, die, tezamen met den assistent Diedoriks, wacht had in de machinekamer. Do ramp- voltrok zich bliksemsuol, zoo vertelde hg ons. Na den klap werd het dohkor, de stukken vlogen mg om de ooren; ik rende naar boven en het water stroomde reeds mot geweldige kracht achter mg aan. Allen vluchtten, vrijwel zonder bagage in hun nocht- kleeding, naar het voordek, want het schip, dat vermoedelijk in de machinekamer getroffen was, zonk snel. De vierde machinist Jansen, die vroeger met de „Jagerfontein" reeds op een mgn is geloopen, waarbij dit schip binnen enkele minuten bj de gol ven verdween, sprong met den assistent Verduin over boord, bei den met een zwemvest en een reddingsboei bg zich. De kracht van het snel Oostwaarts gaande getij sleepte hen mee zeewaarts en van hen werd niets meer vernomen. Dapper optreden van de loodsboot. De kapitein van de loodsboot, die zich in do nabijheid van de plaats van het ongeval bevond* stond voor een moeilijke keuze. Hij bevond zich met zijn vaartuig in het geveegde kanaal, terwijl de „Meerkerk" ongeveer een mijl het mijnenveld ingedreven was. Hij vroeg zijn manden wat zij wilden en hoofd voor hoofd gaven zij den wensch te kennen ter hulp te snellen. De boot aanvaardde den gevaarlijken tocht, meerde langszij en haalde de meeste schepe lingen van boord. Slechts een tiental leden der Europeesche be manning verkozen op hun post te blijven tot de dag zou aan breken. Goede zorg van de H.A.R.K. Tn Vlissingen liet ook de H.A.B.K. zich van een goede zgde zien. Kort na aankomst werd den schipbreukelingen warme pap, koffie en brood met vleesch en jam voorgezet, terwijl ettelijke pakjes sigaretten de zenuwen tot bedaren moesten brengen. De passagiers werden gekleed en vervolgens in het Strandhotel ondergebracht. De Lascaren vertrokken 's middags naar Botterdam. Uit het gebeurde is weer eens duidelijk gebleken., hoe gevaarlijk het is buiten het vrijgegeven vaarwater te komen. Moge dit ongeluk er toe bijdragen, de gezagvoerders tot een steeds wakende voorzichtigheid te brengen. Was er een loods aan boord geweest, flgu zou, .menschclijkerwijze gesproken, de ramp niet hebben plaats gevonden. Het gebeurde zij tot een waarschuwing. Van de zijde van do Vereen. Nederl. Scheepv. Mg wordt echter meegedeeld, dat volgens bericht van den gezagvoerder, het schip in voorgeschreven vaarwater stoomde. DE SUIKERDISTRIBUTIE. Momenteel worden de vooruit zichten voor hervatting der nor male suikerdistributie gunstiger beoordeeld dan een week geleden. Het is in hoofdzaak een kwestie van zoo snol mogelijk herbevogr- raden der grossiers en detaillisten RELLETJES EN BRAND STICHTING IN INTERN EERINGSKAMP. Zondagavond is het internee- ringskamp Duindorp bij Den Haag het tooneel geworden van relletjes, die tenslotte cul mineerden in brandstishting door de gevangenen, terwijl de bewaking zich verplicht zag van de vuurwapenen gebruik te maken. Omtrent de oorzaak der on geregeldheden deelt men mede, dat enkele gedetineerden de bewakers hebben gesard. Een van de laatsten reageerde hier op door het uitdeelen van een klap, waarna een formeel ge vecht ontstond. De N.S.B.ers sloegen de bewakers met tafel- pooten, een stuk ijzer en dak pannen, waarna zij begonnen met brand te stichten. De bewakers, die niet gewa pend waren, riepen daarop de hulp in van hun collega's in den buitendienst, die wel de be schikking over vuurwapens hadden. Deze maakten hiervan gebruik met het gevolg, dat een N.S.B.er werd gedood en enkele anderen gewond. Een detachement gezagstroe- pen, dat in den loop van den avond verscheen, heeft de orde hersteld. Gistermorgen hebben zich opnieuw relletjes voorgedaan. Er zouden twee dboden zijn en eenige gewonden. DE SUIKERACTIE IN HET ZUIDEN. Na het telegram aan de be trokken instanties, dat er op eigen gezag suiker zou gedistri bueerd worden, hebben de Ber gen op Zoomsche winkeliers van het C.D.K. de mededeeling ontvangen, dat het ten streng ste verboden was een bon aan te wijzen. Voorts een schrifte lijke uiteenzetting, waarin de winkeliers tevens met straf maatregelen werden bedreigd. De winkeliers hebben beslo ten hun aotie te staken1, omdat tal van door hen niet voorziene belangen geschaad zouden kun nen worden. Aan de jaarlijksche excursie en vergadering van den Zeeuw- schen Polder- en Waterschaps- bond werd door 230 leden deel genomen, een aantal, dat in de ruim 25 jaren van 't bestaan van den Bond nog nimmer be reikt was. Des morgens ver trokken de deelnemers, waarbij ook de Comm. der Koningin en de leden van Ged. Staten aanwezig waren, met eenige auto's naar Westkapeile, waar in de cantine van den Rijkswa terstaat door ir Ferguson en ir Jonker een uiteenzetting werd gegeven van de werkzaamhe den, verbonden aan de dichting van den dijk, alsmede van het werk, dat thans nog aan den gang is voor het herstel van het over 1500 M. zwaar bescha digde oude dijkgedeelte, waar aan de schade reeds 1 millioen bedraagt. Daar basaltsteen in onvoldoende mate aanwezig is, worden nu groote betonblok ken, die gedeeltelijk ter plaatse worden gemaakt, voor dit doel gebruikt. Er zijn noodjg 10.000 M3. beton en 14.000 zware be tonblokken, terwijl weikelijksch een leijgte van 100 M. gereed moet komen, wil de dijk voor den komenden winter geen ern stig gevaar meer opleveren. Na deze toelichting bezochten de deelnemers den nieuwen dijk en bekeken de landingsboóten, tanks enz., dienrij de bevrijding daar zijn gebruikt. Nadat ver volgens het werk, dat in vollen gang was, aan het oude dijk gedeelte was bezichtigd, werd naar Domburg gereden, waar in een drietal gelegenheden een warme maaltijd werd genut tigd. Om twee uur vond op het ruime terras van het Badhotel de vergadering plaats, die werd geopend door den voorz. van den Polder Walcheren, tevens wnd. voorz. van den Zeeuw- schen Polder» en Waterschaps- bond. mr H, F. Kftfltsheer, De seer.-penningm,, jhr mr A. F. C. de Casembroot, bracht het jaarverslag uit, In deze vergadering hield het lid van Getl, Staten, dhr A, M. v. Bom. mei v. Vloten, een lezing over het onderwerp; „De mogelijk, held, tut, ccntraliseerlng van het beheer en de flnuneiering vun de Zeeuwsche oeververde- dlglng en zeewering". Spreker begon met het ge ven van een uitvoerig hiet. overzicht van de verhouding, die .tusschen de cal. polders en de overige belanghebbenden bij het behoud ider zwaar door het buitenwater aangevallen gebie den heeft bestaan. Daaruit blijkt, dat de achterliggende polders, waaronder ook die, welke door meer dan één dijk van de cal. polders gescheiden zijn, steeds bijdragen hebben verleend in de kosten der zee wering. Sprekende over den toestand tijdens de republiek der ver- eenigde Nederlanden en daar na, kwam dhr v. B. v. V. ten slotte tot de wet op de Calam. Polders van 1870. Deze wet heeft geheel aan de verwach tingen voldaan, maar spr, acht te haar voor de Zeeuwsche oeververdediging en zeewering, zoowel uit een fin. als uit tech nisch oogpunt te beperkt van strekking. Door Rijk en Pro vincie, en, de achterliggende polders, wordt eerst hulp ver leend, indien de nood tot het allerhoogste gestegen is. Bij de invoering van bedoelde wet werden de polders van de 2e en 3e linie van het betalen eener bijdrage ontheven, terwijl de cal. polders zwaarder wer den belast. Naar sprekers mee ning is dat niet juist geweest. Het draagvlak van de Zeeuw sche oeververdediging en zee wering moet worden vergroot, waarvoor centralisatie van de financiering gewenscht is. Ook uit technisch oogpunt is centralisatie gewenscht. Door de wet op de cal. polders wordt bereikt, dat bepahlde zwaar aangevallen punten van den Zeeuwschen oever uitstekend verdedigd worden. Maar het beheer van het overige gedeelte wordt overgelaten aan vele kleine polders, die ieder naar eigen inzicht en rekening hou dende met hun eigen belangen daarvoor zorg dragen, Den voorbeeld van een derge lijke centralisatie van liet be heer wordt gevonden ln de dijkringen, die men In Z,-Hol land kent, Spr, gaf aan be schrijving yan het tot stand komen en de werkwijze van den dijkring Flakkee. De erva ringen, dio daarmede zijn opge daan, zijn gunstig, en spreker zou dit voorbeeld voor Zeeland willen volgen, tegelijk met, het instellen van een Prov. Zeewe ringenfonds, met behulp waar van de geheele Zeeuwsche oeververdediging zou kunnen worden bekostigd. De instelling van dijkringen, waarvan er 9 zouden kunnen worden opgericht, brengt mede een beperking der autonomie der huidige polders, De dijk ringen zullen niet autonoom kunnen zijn, daar zij gefinan cierd zullen worden door het Prov. Zeeweringenfonds. De aantasting der autonomie acht te spr. niet ernstig vooral om dat daartegenover twee belang rijke voordeden staan: 1. dat het dijkgeschot, voor zoover de waterkcering be treft, beperkt blijft tot het vas.t te stellen maximum; 2. dat door de reorganisatie de beste waarborgen worden geschapen voor een op hoog peil staande verdediging van Zeeland tegen het buitenwater. Aan het einde van de verga dering bracht de Cofhm. der Koningin namens het Prov. Be stuur dank voor de talrijke be wijzen van sympathie t.g.v. zijn 25-j. jubileum. Hij wees voorts op het goede werk, dat door den Bond voor de Zeeuwsche oeververdediging en waterloo- zing is tot stand gebracht. Eveneens sprak hij een woord van dank tot dhr v. Bommel v. Vloten, die voorz. is der Com missie tot onderzoek van de dijkringen in deze provincie. Nadat vervolgens nog kort het woord werd gevoerd door den wnd. burgem. van Domburg en dhr P. Scheele uit Biezelinge, vice-voorz. der Z.L.M., werd de vergadering gesloten. Benoemingen. Benoemd tot dijkgraaf -van den Westdorpe- of Nieuw-Vo- gelschorpolder, C. v. Acker te Sas v. Gentgezworene van den Zeven-Trinitespolder, J. A. de Feijter te Terneuzen. Benoemd tot. dijkgraaf van den Kapeilepolder, W. G. v. Fraaijenhove en tot gezworene P. de Kraker, beiden te Axel. MIDDELBURG. Ver. Chr. Scholen voor zwakzinnige kinderen. Vrijdag werd te Middelburg een buitengew. ledenvergade ring gehouden van de Ver. tot Stichting en Instandhouding van Chr. scholen voor zwak zinnige kinderen op Walcheren. Er- moest in een drietal vacatu res in het bestuur worden voorzien. In de plaats van wij len notaris J. Terpstra, die penningm. is geweest, werd ge kozen dhr C. J. Hondius te Middelburg. Dhr W. IC. Schu- ling te Middelburg zal den secr. M. B. Fanoy ppvolgen, terwijl in de plaats van dr W. H. Beekenkamp benoemd werd dhr J. v. Dijk, hoofdcommies ter secretarie te Middelburg. De voorz.plaats wordt nu inge nomen door Mr P. v. Empel. Op deze vergadering heeft het H.d.S., dhr R. Nonnekes, een uitvoerig verslag over de laat ste jaren uitgebracht, waaruit o.m. bleek, dat er thans 90 kin deren de school bezoeken. - Zaterdag is hier na een rede van den heer Golje, prop. leider voor N.-Br., een afdee- ling opgericht van den Bond van gerepatrieerden uit Duitsch land. VLISSINGEN. De afd. Vlissingen van den Christ. Metaalbewerkersbond hoopt Donderdag a.s. een pro- pagandavergadering te houden in het C.J.M.V.-gebouw Noord straat 34. Als spreker zal optre den dhr H. Wetselaar met het onderwerp„Trouw moet blij ken". De muzikale wandeling van „Ons Genoegen", die Za terdag niet kon doorgaan, is nu bepaald op a.s. Woensdag 'sav. 8 uur. GOES. De sociale verzekering. Daar telkens blijkt, dat er onder de werknemers tal van vragen zijn over de soc. ver zekering (invaliditeits-, ouder- doms-, ziekte-, ongevallen-ver zekering, kinderbijslag, zieken- fondsenbesluit, epz.) heeft de Raad van Overleg uit de plaat selijke Vakcentralen besloten een wekelijsch zituur te hou den, waar de leden der vakor ganisaties sjcfe voor MiUchtm- gen kunnen vervoegen. Men vond een drietal deskundigen op dit gebied bereid eiken Woensdagavond van 7—8 u. in het gebouw van Volksherstel (Wijngaardstraat 41) zitting te houden. - Zooals uit een1 advertentie in ons blad van gisteren blijkt, zullen Prof. Banning en Dr Gravemeijer, twee der leidende figuren in de Ned. Herv. Kerk, hedenavond spreken over het onderwerp„De kerk in de huidige samenleving". Deze bij eenkomst vindt plaats in de Groote of Maria Magdalena- kerk om 8 uur. Gaarne wek ken wij ieder op te gaan luis teren naar het actueel© woord, dat hier gesproken zal worden. Vacantiezorg. Het door de Afd. van Ned. Volksherstel alhier opgerichte comité „Vacantiezorg School jeugd" hield Vrijdagavond zijn eerste vergadering. Na verkie zing van het dagelijksch be stuur werd besloten tot heti or- ganiseeren van uitstapjes, die tweemaal per werk zullen plaats hebben en waarvoor alle kinderen van de lagere scholen te zijner tijd kunnen worden opgegeven. Een programma commissie werd benoemd, die aan het comité plannen zal voorleggen. De bijdrage van de ouders of verzorgers werd bepaald op 20 ct. per keer, of in totaal f 1,60. Zaterdagmiddag vergaderden verschillende jongeren o.l.v. dhr J. C. Buizer om te komen tot oprichting van een afd. Goes e.o. van de Chr. Jongeren Boeren en Tuinders Organisa tie. Dhr Ton rprak een pakken de rede uit, waarna tot oprich ting werd overgegaan. Het be stuur werd als volgt gekozen: M. v. d. Vrede, Wolfaartsdijk; W. Krijger, Driewegen; J. A. v. d. Guchte, Kloeti.nge. Binnenkort zal een volgende vergadering gehouden worden om te komen tot een verdere uitbreiding van het vereeni- gingswerk. Zomerconcerten. „Hosanna" -hoopt te concer- ■teeren op: 29 Juni, 27 Juli, 10 Aug., 31 Aug. en 14 Sept. „Euphonia" zal concerten ge ven op; 20 Juli, 17 Aug., 31 Aug., 7 Sept. en 21 Sept. Begrafenis Mr J. Stieger. Gistermorgen had onder groote belangstelling de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van mr Joh. M. Stieger ite Goes. Om 10 uur werd in de R.K, kerk eeti solemneels uitvaart» Op-' en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.19 u., onder 21.02 u. Maan op 0.01 u., onder 8.32 u. L.K. 22 Juni. Hoog water te Vlissingen Woensdag 10 Juni: 4.47 u. 1.88 m., 10.59 u. 1.71 m. dienst gehouden, welke behalve door de familie van den overle dene, door vele autoriteiten werd bijgewoond, Wij zagen o.m. den Cpmiii. der Koningin, Mr Tollegcn, dlirn v, Bommui v. Vloten, Phlllpse en Under- dijk; 13, en W. van Goes, alt- mede den gem.-iecr,; de burga- tneeitert van Ovezande, 'tHeo- renhuck en Westkapeile en vele anderen. Op het kerkhof had do be- aarding plaats door een neef van den overledene, rector Jos. Stieger uit Roosendaal. Nadat enkele Onze Vaders waren gebeden heeft een zoon van den overledene, dhr H. Stieger, namens de familie be dankt voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. WEMELDINGE. Benoemd m.i.v. 1 Sept. a.s. tot hoofd der Chr. Schippers- school „Prinses Beatrx", dhr Jac. v. d. Berge, thans wnd. hoofd. HEINKENSZAND. Door den tijdelijken gemeen teraad is benoemd to,t secr.- penningm. van het B.A. de gcm.-secr. J. Meulendijk. MELISKERKE. Voor de begrafenis van wij len dhr C. Davidse was vorige week veel belangstelling. Dhr D. was een bekende figuur in deze gemeente als raadslid, ouderling en stuwende kracht voor het vereenigingslcven. Bij de teraardebestelling voerden het woord ds Vreugdenhil, bur gemeester Huijsman, dhr W. de Buck, dhr Chr. Polderman, een vertegenwoordiger van den Wagenmakersbond en dhr J. Versluijs. De oudste zoon be-, dankte voor de betoonde be langstelling. VOETBAL. HollandBelgië. Op het sportterren aan het van Nispenplein te Vlissingen zal Zaterdagavond een wed strijd gespeeld worden tusschen het Nederlandsch en Belgisch - loodswezen. TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. Uitspraken van 17 Juni: Hedwig Schilde, Vlissingen, Joh. G. Th. Louwerse, Vlissingen, en Janna Malipaart, Waarde: ontz. rechten; P i e - ter de Lange, Biggeker- ke: verb, verkl. radiotoestel en ontz. rechten. Laatste berichten. Na de ramp met de „Meerkerk". Men is druk bezig door middel van mijnenvegers een onderzoek in te stellen of er in de omgeving van de plaats, waar de ramp met de „Meerkerk" is gebeurd, nog meer mijnen ronddrijven, teneinde deze op te ruimen om zoodoende de berging van het vergane schip to vergemakkelijken. De lading van do „Meerkerk" bestond uit 800 ton stukgoederen. Men is be gonnen langs hot strand patrouil le te loopen ter voorkoming van diefstal van eventueel aanspoe lende goederen. Staking op Schiphol. De staking op Schiphol is op geheven. Hedenmorgen worden de werkzaamheden hervat. Aankoop 1000 naaimachines. De ondervakgroep detailhandel naaimachines heeft in een adres aan de Tweede Kamer geprotes teerd tegen den aankoop en het importeeren van Zwitsersche naaimachines door een fa. welke naar de meening van de vakgroep daartoe niet geschikt is. H. M. de Koningin zal decoraties uitreiken. H. M. de Koningin zal op 20 Juni a.s. op het vliegveld Soester- berg een aantal decoraties uitrei ken voor uitstekende daden, ver richt tijdens den oorlog. Nederlanders naar Zuid- Af ri ka. Dr H. D. van Broekhuizen de vroegere Zuid-Afrikaansche ge zant verklaarde in een te Amster dam gehouden rede, dat Zuid- Afrika graag Nederlandsche im migranten op wil nemen. Generaal Smuts had hem verzekerd. „Zeg aan de Nederlanders, dat ze wel kom zijn". Zij, die hieraan gehoor willen geven moeten echter nog eenigen tijd geduld hebben, tot de toestanden normaal zijn geworden en men een overzicht heeft, wie en wat er noodig is. Onderwijs. Tot hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit to Utrecht is be noemd Dr O. Romgn, laatBtelgk hoofdassistent aan het physiolo- giscli laboratorium der veterinaire faculteit. Prof. Romgn is in 1910 te Domburg geboren en was o.m. leerling van de R.H.B.8, te Mid delburg,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1