De Indische revolutie. Britsch ultimatum Waar de tijden stil stonden. Protesteerende varkenshouders Effecten In onderpand. aan de Indonesiërs bij Soerabaja. Uit de Provincie Zondagsrust. BE ïïïLT. lËg-Ta Opnieuw regen. In den ochtend tijdelijk ge lijkmatige regen bjj geheel be dekte lucht en matige Z. wind. Brekende bewolking en een enkele regenbui. Koel voor den tijd van het jaar. Ds H. v- d. Brink, Ds Ver- kuyl en andere zendingsarbei ders, die zich wat betreft het Indische vraagstuk geheel ach ter Dr v. Mook en minister Lo geman scharen, hebben wat men noemt een goede pers. Zij worden met name door de or ganen van de „nieuwe orde" uitbundig toegejuicht, Mannen als Tjarda van Star- kenborgh en zooveel anderen, die geacht worden met de In dische zaken door en door op de hoogte te zijn en waarvan velen gedurende de bezetting lief en leed met de Indische be volking hebben gedeeld, worden als ondeskundig en bevooroor deeld ter zijde geschoven. En het oordeel van tal van ande ren, die een groot deel van hun leven in Indië hebben doorge bracht en aan de ontwikkeling en de ontvoogding van de Indi sche volken van harte hebben meegewerkt, wordt van geen beteekenis geacht omdat zij teveel in oude toestanden en begrippen zouden zijn vastge roest. Zij missen, zoo heet het dan, de noodige fantasie. Neen, dan mannen als Ds v. d. Brink, die een aantal jaren in de Buitengewesten heeft ge arbeid en die gedurende den oorlog in Nederland vertoefde. Zijn boekje: „Een eisch van recht" wordt verheerlijkt als zoo ongeveer het beste wat er op dit gebied verschenen is. Nu trekken hierbij twee din gen de aandacht. In de eerste plaat», dat naar in „Trouw" uitvoerig werd uit eengezet, de feiten waarop Ds v. d. Brink zich beroept, heele- maal geen feiten zijn. De schrijver blijkt verzuimd te hebben zich eerst op de hoogte te stellen van wat er werkelijk gebeurde. En dan in de tweede plaats een opmerking van Dr Ousso- ren te Middelburg, die het met de strekking van dit boekje ge heel eens i§ en die daarvan in de „Zeeuwsche Kerkbode" o.m. dit zegt: „Wie dit boekje leest zal zich alleen maar de oogen uitwrij ven en zeggen: dat hadden we eerder moeten weten." Dit is, gezien van het stand punt van Ds v. d. Brink een juiste opmerking. Wie de zendingsmpporten van de laatste jaren leest, zal tot de ontdekking komen, dat de zendingsarbeiders blijkbaar nooit eerder op de gedachte zijn gekomen, dat de Indische politiek van de laatste jaren in strijd is met de eischen van het recht en dat die politiek een belemmering vormt voor de doorwerking van het Evangelie. Men heeft het nooit noodig geacht de Regeering wat dit betreft in gebreke te stellen en de kerken op te webken door middel van haar deputaten bij de Hooge Overheid op het vol gen van een andere koers aan te dringen. Dat is toch wel zeer merk waardig. Overigens is het niet noodig hierop in den breede in te gaan. De berichten uit Indië ma ken het steeds meer duidelijk, dat de revolutionnaire bewe ging, zooals die door den Jap- penknecht Soekarno wordt ge leid en de gruwelijke moord partijen die aan de orde van den dag zijn en waartegen het nieuwe bewind machteloos blijkt te staan, voor de Indi sche bevolking niet minder dan een ramp beteekenen. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 365 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 17 Juni 1946 Aborm.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te VliBsingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. DE GRIEKSCHE KONINGSKWESTIE. Tsaldaris, de Grieksche eerste- minister, heeft bij de Kamer een ontwerp-decreet ingediend, ter afkondiging van een volksstem ming betreffende den terugkeer van Z. M. Koning George naar Griekenland. In het ontwerp wordt September a.s. als datum voor de volksstemming aangegeven. ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA GAAT NIET DOOR. Op het laatste moment afgelast. Te Washington is officieel me degedeeld, dat de staking van de Amerikaansche zeeliden, niet doorgaat. Harry Bridges, de voorzitter van de betrokken vakvereeniging, kondigde vijf minuten voor het vastgestelde begintijdstip aan, dat een voorloopige overeenkomst tot stand was gekomen: hij ried aan de staking uit te stellen. De voorwaarden voorzien in een loonsverhooging van 175 dollar per maand voor de zeelieden, met terugwerkende kracht tot 1 April j.l. en een dollar overwerkgeld per uur. De havenarbeiders krij gen een loonsverhooging van 22 cents per uur, met terugwerkende kracht tot I October j.l. EVACUÉ'S UIT INDIË. Op onze kantoren te Goes, Vlissingen Middelburg, Zierikzee, Tholen en Ter- neuzen liggen ter inzage de passagierslijsten van de m.s. „Tegelberg", „Jo- han de Witt" en „Suma tra", die resp. met 1846, 1150 en 72 evacué's aan boord op 18, 19 en 20 Juni a.s. te Amsterdam verwacht worden. GRAANBEURS TE CHICAGO. Het bestuur van de Graan- beurs te Chicago is tot onmid dellijke stopzetting overgegaan van den handel in alle tarwe- en roggecontracten. In verband hiermede deelde het beursbestuur mede, dat we gens het acute tekort aan voedsel de kritieke situatie waarschijnlijk gedurende het geheele jaar 1946 zal aanhouden en de Ver. Staten zal noodza ken ofa graan en graanproduc ten in een ongewoon groot kwantum te exporteeren. De voorraad zal zoo gering_ zijn, dat het onmogelijk zal zijn op de beurs van Chicago een vrije open markt te handhaven. DE ITALIAANSCH— FRANSCHE GRENS. Volgens radio Rome heeft Italië aan de mini.ters van Buitenlandsche Zaken der vier groote mogendheden te Parijs een nota gezonden over de kwestie der Italiaansch-Fran- sche grens. De nota houdt zich vooral bezig met de Fransche aan spraak op Mont Cenis. Volgens Italië is dit een van de plaat sen, die niet aan Frankrijk kunnen worden afgestaan zon der dat het hydro-electrische productiegebied, dat geheel Piemont en Lombardije bedient, schade lijdt. De huisslachtingen voor het platteland van het grootste belang. Ook de gezamenlijke vereeni- gingen van varkenshouders op Zuid-Beveland-West hebben zich met een schrijven gericht tot den minister van Landbouw, waarin zij protesteeren tegen de bekende beschikking inzake de huisslach tingen. Zij wijzen er op, dat het varken in den eersten groeitijd gevoed wordt met aardappelen en etens resten, een voeding geheel uit eigen tuin afkomstig. En wat het krachtvoer betreft, dit is voor een deel afkomstig van het arenlezen terwijl een an der deel door zelfproductie wordt verkregen. Adressanten betoogen, dat het voedsel door huisslachting ver kregen ruimschoots opweegt tegen wat de minister wenscht te be reiken. „Bovendien zal deze maatre gel een ernstige storing in het ar beidsproces tengevolge hebben; men bedenke toch, dat voor een plattelandsbewoner het huidige vetrantsoen totaal onvoldoende is, te meer daar tienduizenden platte landers, die lange dagen arbeid verrichten en veelal ook van 's morgens vroeg tot 's avonds laat hun huis moeten verlaten met medeneming van hun broodzak, ongetwijfeld veel hooger vetrant soen moeten hebben dan een ste deling. Daarbij komt, dat een plattelan dier niet in staat is iets te koopen zonder bonnen; in de steden is dit wel het geval, men ga maar in de eethuizen, waar vrijwel alles zonder bon te verkrijgen is. In de steden zijn broodjes met spek, kaas en vleesch volop te koop zonder bon, terwijl een plat telandsbewoner, die geen varken mag mesten volgens de huidige regeling gedurende een heel jaar daarvoor geens kans krijgt". Verschillende middenstandsor ganisaties hebben zich bij dit pro test aangesloten. gebrek aan geschoolde arbei ders. Aan de opleiding van nieuwe arbeiders wordt thans groote aandacht besteed. Dat de kwaliteit van het fa brikaat en de voortbrenging nog niet vooroorlogsch zijn, is voor een belangrijk deel te ver klaren door het ontbreken van geschoold vakpersoneel, PROTESTSTAKING TE ASTEN. Donderdag is op de tricot- fabriek Strake en Verkouteren te Asten een vrijwel algemeene staking uitgebroken, toen be kend werd, dat de vroegere fir mant H. J. W. Verkouteren door den zuiveringsraad voor het bedrijfsleven, afd. textiel, was vrijgesproken. Het perso neel slaagde er in ooik op an dere bedrijven sympatbiesta- kingen te doen uitbreken. De regeering wil geld zien. Effecten moeten verkocht worden. Vorige week hebben de belastinginspecties een aan vang gemaakt met het aan schrijven van personen, die effecten in onderpand heb ben gegeven als zekerheid stelling voor belastingen, waarin aangedrongen wordt om tot verkoop over te gaan. De reactie op deze activiteit der belastinginspecteurs heeft aan het licht gebracht, dat er een misverstand is ontstaan omtrent het karakter der wet telijke verplichting tot zeker heidstelling. Het ministerie van Financiën deelt naar aanleiding hiervan mede, dat de bedoelde verplich ting niet beperkt is tot het in onderpand geven van effecten bezit en dergelijke, doch dat de wettelijke bepalingen uitdruk kelijk storting in geld voorop stellen. Slechts in gevallen waar deze storting liquiditeitsbezwaren op leverde is destijds toegestaan deze verplichting te ondervan gen door o.a. het deponecren van toen niet realiseerbare ef fecten. Nu de beurs weer ge opend is en vele effecten ver handelbaar zijn, is de bestendi ging van deze tegemoetkoming uiteraard niet meer ten volle noodig. In verband hiermede hebben de ontvangers der belastingen overeenkomstig de hun gege ven voorschriften erop aange drongen om van de thans be staande mogelijkheid om effec ten te verkoopen, gebruik te maken, teneinde met het aldus vrijkomend geld aan de wette lijke verplichting te voldoen. De liquidatie kan beperkt blij ven tot het bedrag, waarvan vast staat, dat het uiteindelijk ook werkelijk verschuldigd zal zijn. Tegenover degenen, die reeds voor zekerheidstellingen een gezamenlijk bedrag van 1100 millioen in 's rijks schatkist hebben gestort, is het niet bil lijk om anderen, die thans evengoed tot storting in staat zijn, toe te staan het door hen in onderpand gegeven bezit on verkort aan te houden, nu dit voor een groot deel: behoorlijk realiseerbaar is. Overigens gaat het hier slechts om een bedrag aan in onderpand gegeven effecten, dat volgens de laatste gegevens de 50 millioen .niet kan over schrijden. NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR ZWITSERLAND. De nationale commissie tot uitzending van Nederlandsche kinderen 1945 heeft wederom ruim 500 kinderen naar Zwit serland uitgezonden voor een vacantieverblijf van drie maan den. In totaal zijn nu reeds 9000 kinderen op deze wijze vertrokken. Met dezen trein werde* Se vens vanwege het Nederland sche Roode Kruis 70 t,b.c.-pa- tiënten naar Davos gebracht. GEBREK AAN VAK- MENSCHEN IN DE TEXTIELINDUSTRIE. De Twentsche textiel-industrie stond na de bevrijding voor groote moeilijkheden. Lang zaam maar zeker is zij bezig zich er weer bovenop te wer ken. Met de kolen en de grond stoffen gaat: het reeds beter, maar nog steeds blijft er een Britsche vliegtuigen hebben rondom het gebied van Soerabaja pamfletten met het volgende ultimatum uit geworpen: „Indonesische strijdkrachten worden thans in de nabij heid van Soerabaja geconcentreerd. Dit is in strijd met de door uw leiders gegeven verzekering, dat alles zou worden gedaan om een gewapend conflict tusschen ge allieerden eri Indonesiërs tijdens den voortgang van de onderhandelingen te vermijden. Indien niet alle troepenbewegingen en verdere maat regelen in het gebied begrensd door de lijn Pangkon LamonganModjokert'o, de rivier de Porong en de kust onmiddellijk worden gestaakt, zullen de concentraties binnen 24 uur en zonder verdere waarschuwing uit de lucht worden aangevallen" Het huisvestingsprobleem is nog groot. De visschersvloot heeft zwaar geleden. Voor den oorlog beschikte Veere over ongeveer 25 vis- schers vaartuigen. Op het oogenblik zijn er daarvan nog 8 over. Enkele scheepjes zijn door oorlogshandelingen verlo ren gegaan, zooals nu onlangs weer de Arm. 3, die in Veere thuishoorde. De anderen wer den door de Duitschers gevor derd en meegenomen naar de „Heimat". Af en toe worden er daar 'teruggevonden. Eenigen tijd geleden is de Veere 24 te ruggekeerd en thans is ook de Veere 33 gevonden in Guxha- v-en, vanwaar het schip zoo spoedig mogelijk naar Veere zal worden teruggebracht. De Arm. 40 ligt nog s'teeds als een wrak tegen de kade. Het moet wachten op gelegenheid tot plaa'tsing op een werf. Da Veersche vischmijn flo reert. Soms worden er besom mingen van f 6000 per dag ge maakt. Den laatsten tijd echter is het wel wa't verminderd, doordat na de ramp met de Arm. 1 en 3 de schrik er wat ingeslagen is. Deze prijs voor de visch is tè hoog. iNauw met de visscherij, ver bonden is het probleem van de haven. Eigenlijk kan men van een probleem niet spreken, want de zaak is zeer eenvoudig de haven moet uitgebaggerd worden. Met smart wordt door de visschers gewacht op de baggermolens, wamt; het is hard noodig. Nog een andere handicap voor Veere is de door de Duitschers tot zinken gebrachte boot vlak voor den" Campveerschen To ren, die verhindert, dat de veer boot daar kan aanleggen. Er moet nu een grooten omweg naar de sluizen gemaakt wor den. Er is thans in Veere ook een station gevestigd van de Zuidt- Hollandsche Mij. 'tot Redding van Drenkelingen, waarvan de burgemeester het agentschap heeft. Hier is gestationneerd de „Blankenheim", die vroeger in Vlissingen lag. Op het oogenblik telt Veere weer 1160 inwoners. Er zijn nog ruim 150 evacué's, o.a. van Vrouwepolder, die de toch al beperkte woongelegenheid in Veere niet ruimer maken. Het grootste gedeelte van deze menschen gaat na verloop van tijd weer terug, al hebben het enkelen in Veere zoo naar hun zin, dat ze blijven. De waterleiding was vernield Tot op heden kon ze helaas nog niet worden hersteld. Momen teel betrekt Veere het water nog uit de waterputten, die, al passen ze dan in de Veersche sfeer, toch niet direct ideaal kunnen ^worden genoemd. Er komt een noodwaterleiding, die zal loopen langs den Boschweg en Zanddijk, in afwachting van d,e definitieve leiding, waarop gewacht moet worden tot, de ruilverkaveling gereed is. On- dertusschen zal deze noodlei- ding wel drie jaar moeten mee gaan. Ook de gasbuizen zijn ver nield. De Veerenaais zullen echter wel in hun schik zijn wanneer ze hooren, dat over ongeveer twee maanden weer gas kan worden geleverd. De „Stichting Veere". Er is kort geleden een stich ting tot stand gekomen, die zich ten doel stelt het herstel van het oude stadsschoon te Veere te stimuleeren. Het is niet een specifiek Veersche -stichting, al draagt zij dan den naam van „Stichting Veere", want in de commissie van aanbeveling zit ten verschillende vooraanstaan de Nederlanders. Dink van Gel der heeft een foldertje opge steld, dat over geheel Neder land zal worden verspreid. De Stichting wordt gefinancierd door particulieren. Ir Klokke is secretaris der Stichting. Het eerste resultaat, waarop de Stichting aanstuurt, is het her- sel van het Veersche carillon, dat bestaat uit 32 klokken, ge goten door de Gebr, v, Gijn uit Meclielen. De klokken zijn TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. De volgende zaken werden Vrijdag behandeld: J. M. Ver helst te Middel burg, die zich ten laste zag ge legd, dat hij omstreeks 1944 be gunstiger van de N.S.B, was ge worden, zich in den winter van 19431944 voor opleiding als landrwachter had aangemeld en daarvoor korten tijd te Schalk haar in opleiding was en voorts werkzaam was geweest bij den anti-sabotagedienst. Deze besch. zong weer hetzelfde liedje als zijn soortgenootenik werd tot het begunstigerschap van de N.S.B. gedwongen, om niet als krijgsge vangene naar D. te moeten en tot den anti-sab.dienst was ik ver plicht, omdat ik voor Duitschlandi was afgekeurd. Naar Schalkhaar ben ik gegaan, om een politie-op- leiding te volgen. Na twee dagen, toen ik zag, dat hier landwach- ters werden opgeleid, ben ik weg- geloopen. Mr Kuipers meende, dat de tenlastelegging terecht is, doch dat een mildere visie mogelijk is. Dat hij pas in 1944 begunstiger van de N.S.B. werd bewijst wel, dat hij voor de N.S.B. niets voelde. J. J. Botting te St.- Laurens, had zich in Mei 1943 als symp. lid bij de N.S.B. aan gesloten en was ook vrijw. bij den anti-sab.dienst werkzaam geweest. N.S.B.er was hij ge worden, omdat Rademakers hemgezegd had, dat zijn zaak zou worden gesloten. Daarvoor was hij ook, omdat de win- kelomzet zeer gering was, ge dwongen geweest er wat bij te verdienen. Hij had er nu veel spij t van. L. Hendrikse te Mid delburg, werd ervan beschul digd, in zijn huis verschillende D. militairen te hebben ontvan gen en vrijw. een D. burger met zijn vrouw in de kost te hebben genomen. Bovendien was hij vrijw. in Duitschland en Frankrijk gaan werken. Den Duitscher en zijn vrouw had hij. in zijn huis genomen, om er wat bij te verdienen. Op de „Schelde" had hij zichzelf be dankt, omdat de verdienste te gering was en daarom was hij maar D'land en later in Frank rijk gaan werken. Overigens was hij het slachtoffer van bu ren die hem „er in wilden lui zen", In alle zaken uitspraak op 28 Juni. Uitspraken van dezelfde zit ting: A. M a r t e ij n, Arnemul- den1 j. int., verb, vcrkl. van f 1000 en ontz. rechten. P. E i f f, Vlissingen: 1 j. int. en ontz. rechten. S. A. v. Keulen, Mid delburg: 234 j. int., verb, verkl. f 5000 en meubilair, voor zoo ver aan derden in bruikleen gegeven en ontz. rechten. Vergadering Schoolraad. Wij vestigen nog eens de aan dacht op de vergadering van den Schoolraad, die a.s. Vrijdag om 10 uur in het Schuttershof te Goes gehouden wordt. Ieder, die in het Chr. onderwijs belang stelt, is daar van harte welkom. Als sprekers zullen optreden dhr H. C. van Donk, hoofd der Chr. U.L.O.-school te Goes en dhr H. W. Tilanus, voorz. C.V.O. Men zie de adv. in ons nr. van Zater- dag. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Gravenhagc (varende gemeente) Dr L. D. Terlaak Poot, aldaar; te Alk maar, H. Harkema te Wijk, die bedankte voor Ameida Tienlioven. Aangenomen naar Oostkapelle, E. R. O. Richard te Zundert. Geref. Kerken. Aangenomen naar Ulrum, G. W. v. Houte te Terneuzen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen te Terneuzen H. Veltman te 's Hertogenbosch. - In politieke kringen te Parjjs is men algemeen van meening, dat Generaal Do Gaulle met z(jn te Bayeux gehouden rede, zijn herintrede in de politieke arena heeft gedaan en zijn candidatuur voor het presidentschap van de vierde Fransche republiek naar voren heeft gebracht. Breskens en Van Melle. In verband met de geruchten, die thans weer de ronde doen, omtrent het vertrek van de fa briek van v. Meile uit Breskens, verneemt „De Stem" het vol gende De heer van Melle, wiens fa briek te Breskens grootendeels verwoest is, heeft plannen om een nieuwe te stichten in Rotterdam- Feijenoord. Van Regeeringszijde is evenwel medegedeeld, dat aan die plannen geen goedkeuring zal worden geschonken, tenzij in Breskens een andere industrie van minstens gelijke beteekenis wordt gevestigd. GOES. In de Zaterdag gehouden zitting van het hoofdstembureau werden de namen van de heeren v. d. Does en van Kalmthout van de R.K.- lijst afgevoerd, daar de vereischte bereidverklaring niet was ontvan gen. KAPELLE. In de ontstane vacature door het overlijden van dhr C. de Jager Gz. is benoemd tot nota bel der N. H. Kerk dhr P. Oele. KRUININGEN. Candidatenlij sten voor de a.s, gemeenteraadsverkiezing C.H. met A.R.1. J. J. Fran- qoys (C.H.), Kruiningen; 2. Chr. Hovestadt (A.R.), Krui ningen; 3. C. H. Heijboer (C.H.), Hansweert; 4. Joh. Verijzer (A.R.), Kruiningen; 5. C. Ligthart Schenk (C.H.), Kruiningen; 6. J. J. Mol (A.R.), Hansweert; 7. C. v. Iwaarden (CH.), Kruiningen; 8. Math. Fraanje (AR.), Kruiningen; 9. H. Almeikinders (C.H.), Krui ningen; 10. J. Pasman (AR.), Kruiningen 11. C. A. Corstanje (C.H.), Hansweert. S. G. P.1. Jan de Bat, Oost- dijk; 2. A. Lokerse, Hans weert; 3. O. Koster, Kruinin gen; 4. A. Sinke, Kruiningen; 5. G. Willemse, Kruiningen; 6. W. Verspuy V. Rietschoten, Oostdijk. Vrije lijst: 1. J. Witte, Krui ningen; 2. J. Kloosterman, Kruiningen. Partij v» d. Arbeid: 1. B. P. Burkunk, Hansweert; 2. J. v. Ballegooijen Sr, Hansweert; 3. A v. Belzen, Kruiningen; 4. F. Nieuwenhuize, Kruiningen; 5. J. J. P. Struik, Hansweert; 6. A. M. Paauwe geb. Moerdijk, Hansweert; 7. J. v. Iwaarden, Kruiningen; 8. J. Tuil, Hans weert; 9. A. Duindam, Krui ninningen; 10. A. Willemstein, Kruiningen; 11. A. J. Wijnands, Hansweert. wel aanwezig, doch zij moeten opnieuw worden gesteld enz. Er behoeft geen twijfel te bestaan, dat het de Stichting niet aan werk zal ontbreken. Wij wenschcn haar veel resul taten op haar arbeid tooi K. V. P.: I. C. A. E. M. Suij, Kruiningen; 2. Ch. C. Koevoets, Kruiningen; 3. P. A. Westdij-k, Hansweert; 4. R. F. N. Rammeloo, Hansweert; 5. B. C. H. v. d. Borgt, Kruinim gen. Vrije lijst: 1. J. J. v. Dijke, Kruiningen; 2. Joh. Griep Janz., Hansweert; 3. P. H. A. Polderman, Kruiningen; 4. C. J. de Raad, Hansweert; 5. Jacob Sinke Janz., Kruiningen; 6. M. J. Polderman Janz., Hans weert; 7. Jan Bruijnzeel, Krui ningen; 8. M. H. Krombeen, Hansweert; 9. J. van Lange- velde, Kruiningen. KAPELLE. In een der vorige nummers hebben wij vermeld, dat voor de Part(j van de Vrjjheid candidaat is gesteld W. Rouw. Dit moet echter zjjn M. RouwKarelse. DOMBURG. Vreemdelingenverkeer. Donderdagavond hield de V.V.V. een algem. vergadering. Door het vertrek van dhr A. Bosdijk is een bestuursplaats opengevallen, die voorloopig on bezet zal blijven tot er een secr. is gevonden. Dhr P. J. Elout neemt deze funtie tijd. waar. Uit het verslag van den penn. bleek, dat de financ.toestand goed ge noemd mag worden. Het bestuur heeft toezegging van voorkeur verkregen voor gias ten behoeve van pensions e.d. Dhr Elout deelde mee, dat de ■spiegelfabriek te Sas van Gent ook vensterglas gaat maken, zoo dat de glasnood over een paar maanden voorbij zal zijn. Voor de textielvoorziening is dhr P. de Kam in zooverre ge slaagd, dat er wollen dekens be schikbaar komen. De verhuizing van Westkappel- sohe gezinnen heeft een tamelijk bevredigenden voortgang. Er komen veel aanvragen bin nen om pension en verblijf. Het zal gemakkelijk wezen de be schikbare gelegenheden te verhu ren. Nu het badpaviljoen openge steld is vindt de bezoeker weer een gezellig zitje aan zee. Mej. C. v. d. Putte zal worden aange zocht haar functie van bureau- liste wederom ter hand te nemen. Op den boulcard komen eenige banken. Behalve op het oude bad- strand en de westwaarts daarop volgende 3 stranden is er vrije, badgelegenheid. Er wordt ook ge legenheid tot kampeeren gezocht. AAGTEKERKE. Voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing ziin candidaat gesteld: Vrije lijst: S. de Visser Pz., P. (Zie vervolg op pag. 2.) Aan de V.U. te Amsterdam is geslaagd voor het doet, examen theologie Ds C. Stam te Goes, Op- c.- -Mfer-mns vêb Zor, cr, Mean.' Dinsdag; Zen op 4.19 u., on der 21.02 u. Maan onder 7.22 u. L.K, op 22 Juni. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 18 Juni: 2.57 u. 1.87 m., 15.14 u. 1.88 m. De Partij van den Arbeid staat op het standpunt, dat de godsdienstige -tegenstelling dient te verdwijnen en dat de scheidslijn op politiek gebied behoort te loopen tusschen vooruitstrevend en conserva tief. Politieke partijen op „confes- sionneelen", op principieelcn grondslag zijn uit den booze. Dit neemt echter niet weg, dat cr tal van vraagstukken zijn die een principieel karak ter dragen en dat zelfs de Partij v. d. Arbeid die vraag stukken niet ontloopen kan. Dat bleek dezer dagen te Kampen. De gemeenteraad had beslo ten over te gaan tot de stich ting van een Sportpark, echter met de beperkende voorwaar de: geen wedstrij- den op Zondag. Ook de leden van de P. v. d. A hadden, uit overweging dat er toch in elk geval een Sportpark behoorde te komen, aan dit voorstel hun stem gegeven. In een vergadering van de partij_ werd hun dit niet weinig kwalijk genomen. Na veel ge praat echter ging de vergade ring met hun optreden accoord, evenwel met de uitdrukkelijke vermelding, dat Zon dagssluiting prin cipieel niet toelaat- baar is en dat de P. v. d. A. er in de toekomst krachtig naar zai strewen het Sportpark ook op Zondag geopend te k r ij g e n. Belijdende Christenen, die mochten twijfelen of ze al dan niet tot de P. v. d. A. kun nen toetreden, kunnen met deze uitspraak hun voordeel doen. Nagek. Advertentie» BELANGRIJK! Dinsdagavond 8 uur spreken in de Herv. Kerk te Goes: Prof. BANNING en Dr GRAVEMEIJER, over: „De kerk in de huidige samenleving". IEDEREEN KOME! TOEGANG VRIJ! Laatste berichten. DE „MEERKERK" OP EEN MIJN GELOOPEN. Vermoedelijk 12 perso nen verdronken, waar van 2 uit Middelburg. Het stoomschip „Meerkerk" van de N.V. Vereenigde Nederl. Scheepvaart Mij., metende bruto 7995 ton, op weg van Rotterdam via Antwerpen naar Australië is gisternacht om kwart over 2 ter hoogte van den Middensteenbank (in de buurt vau Westkapelle) op een mijn geloopen. Het schip had geen loods aan boord en bevond zich buiten het vrij gegeven vaarwater. De loods boot van het Nederl. Loodswezen te Vlissingen, die zich hoewel de boot zich in gevaarlijk vaarwater bevond, heeft 100 man, onder wie 17 passagiers van boord gehaald en naar Vlissingen gebracht. De reddingsboot uit Breskens was spoedig op de plaats van het on heil aanwezig, evenals enkele sleepbooten, waaronder de „Goli ath" uit Vlissingen. Nader wordt gemeld, dat zich direct na het ongeluk een explosie in de machinekamer voordeed. De vierde machinist Jansen en de assistent machinist Verduin, bei den uit Middelburg, zijn over boord gesprongen en waarschijn lijk verdronken. Nader wordt nog gemeld, dat alle passagiers en een groot deel der bemanning, behouden aan land gebracht en in Vlissingen zijn on- dergebraoht in het Strandhotel. Zij worden door de H.AR.K. van kleeüing voorzien. Van de 10 leden der bemanning, alien Lascaren (Indonesische schepelingen)die aanvankelijk ver mist werden, zijn nog 5 door de reddingsboot van Breskens, gered en naar Breskens gebracht. Het schip is in tweeën gebro ken en bevond zich gisteravond in zinkenden toestand. ST. PHILIPSLAND. Candidatenlijsten Gemeente raadsverkiezing A.R.-PartijA. L. Abrahamse, P. Boudeling, M. J. Nelisse, A. C. v. Stricn. C.H.-UnieA. K. Giljam, P. de Raat, C. A. Stormezand, J. C. ten Have, L. C. Clarisse, A. Westdorp. Derde lijst: L. J. v. Nieuweit- huijzen, P. J. de Ruiter, P. Mol, J. Reijngoud Jz,, L. Quist, M. den Engelsman Lz., J. Verwijs Dz„ G. Hoogland Pz., W. Noord- hoek, A. v. d. Est, A, P. Nelisse Jz., W. Lichtendag. Verde lijst: A, M. v. Dijke, J. Neele, J, A. v. d. Vliet, G. C. Noordhoek, W. Mol.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1