Einde suiker-misère in zicht? Gedupeerde varkenshouders. Staan en spreken. Er naast. Onze handel met Amerika Jfld J&zus fre-we&sé. Evacuatie op Java wordt versneld. Laatste berichten. KRUIMELTJES DJ& 3X&T '1FC7 lets warmer. Wind uit veranderlijke rich tingen. Licht of half bewolkt. Overwegend droog. Iete war mer dan gisteren. De uitstorting van den Heili gen Geest had te Jeruzalem groote beroering verwekt. Er kwam spanning onder de menigte. Sommigen, diep onder den in druk van het gebeurde vroegen wat dit toch wel mocht zijn, maar er waren er ook die van het wapen van den spot gebruik maakten en die de discipelen beschuldigden, dat zij waren beneveld door den wijn en dat onheilige prikkels hun geest beroerden. Maar dan staat Petrus op. Petrus, die wel door lijden geheiligd was, maar die toch zijn impulsief karakter had be houden. Had hij in Gethsemané het zwaard getrokken om de vijan den des Heeren te verdelgen, hier maakt hij gebruik van het zwaard des geestes. Petrus, staande met de elve, verhief zijn stem en sprak. Dat lijkt zoo eenvoudig en zoo heel gewoon. Petrus staat op om een ver klaring te geven van wat ge beurde en te prediken het evan gelie van Jezus Christus. Bij eenig nadenken gevoelen we echter wel, dat wat zoo van zelfsprekend schijnt, in werkelijkheid een daad was, die moed vereischte en karakter. Daar was een zeer gemengd gezelschap bijeen. Joden en Jo- dengonooten, aanzienlijken en geringen, heilbegeerigen, maar ook twijfelaars en niet te ver geten: felle tegenstanders, ver vuld met vijandschap en haat tegen den Heere en zijn Ge zalfde en wie van Hem durfden getuigen. En tegenover dat bonte ge zelschap stonden de Apostelen, de eenvoudige visschers uit Ga- lilea, mannen uit de heffe des volks, die niet geleerd hadden te spreken. 't Zou verklaarbaar zijn ge weest wanneer ze den spot over zich heen hadden laten gaan en zich voorzichtig hadden terug getrokken. Maar zoo deden zij niet. Petrus sprak met groote vrij moedigheid van het heil dat in Christus Jezus is. Wat zich toen in Jeruzalem afspeelde herhaalt zich eiken dag. Ook nu is er de werking van den Geest des Heeren. Maar ook is er de tegenstand. Spot en hoon worden de be lijders niet gespaard. De w ij z e waarop de tegen standers optreden mag soms een andere zijn, in wezen is er toch geen verschil. Nu eens is er een openlijk vervolgen als in de dagen van de bezetting en dan weer een schouderophalend dulderi, maar de tegenzin en de tegenstand zijn niet minder sterk dan op den grooten Pinksterdag. Wat .nu echter teveel ont breekt is, dat wij bezield door den Geest, staan en spreken ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 384 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prjjs ƒ3.30 p» kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Ylissingen, Middelburg en Temeuzen. Zaterdag 15 Juni 1946 Advertentieprijs 12% cent per m,m. Op SE van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.19 u., onder 21,01 u. Maan op 22.49 u., onder 5.23 u. L.E. 22 Juni. Hoog water te Vüssingen Zondag 16 Juni: 2.67 u. 1.87 m.. 15.14 u. 1.88 m. van de groote werken Gods. Staat dan, waarschuwt de Apostel Paulus. Maar hoe ontstellend klein is het getal van hen, die willen staan en als het moet, ook vallen voor de zaak des Heeren Ja, wij hebben ze gehad en zij zijn er nog, de mannen, die hebben gestaan midden in de branding, die gepleit hebben en gestreden voor het recht Gods. En naast en achter deze helden hebben gestaan vele andere.il. wier namen misschien nooit naar buiten zijn genoemd en die toch in liefde en geloof, in geestdrift en geestkracht voor de groote mannen niet onder deden. Met dankbaarheid mag het erkend. Maar hun getal schijnt zoo klein. Wij trekken ons zoo gaarne terug en ruimen zwijgend het veld, omdat we van dat staan en spreken toch niet, beter worden. O, indien al het volk profeten waren I Indien alle belijders ston- d e n voor en spraken van de groote beginselen die heel het leven beheerschen En toch, met minder ikunnen we niet toe. In deze dagen nu alles schijnt te wankelen, nu er is een stel selmatig pogen om de Christe lijke grondslagen los te woelen en te verzwakken, rust op een ieder de heilige plicht om te staan eni te s p r e k en, lee- rende te onderhouden wat Christus geboden heeft. In de „Nieuwe Nederlander" schrijft Prof. H. Kraemer een artikel over de eischen van den nieuwen tijd; principieel-radi- cale politiek. In verband daarmede worden ook verschillende partijen be sproken en gekarakteriseerd. Van de Anti-revol. partij heet het, dat zij zich heeft vastgebeten, in het verleden en dat zij staande voor de groote vragen van dezen tijd, met volle kracht achteruit ikoerst. De C.H. Unie komt er niet veel beter af. Onder de Chr.-Hist. zijn er velen, die eerlijk warm loopen voor sociale rechtvaardigheid en radicaal sociaal-economisch beleid. Maar „als partij varen zij en moeten zij varen in het zog der AR. partij en zijn zij, alle verklaringen, betoogen en wenschen ten spijt, gangma kers van het conservatisme pur sang en doodgravers van hun eigen bezielingen". Wii nemen aan, dat Prof. Kraemer het goed bedoelt en dat hij naar beste weten oor deelt. Maar dan volgt daaruit, dat deze hooggeleerde op dit punt volstrekt onwetend is en dat hij te goeder trouw een ver keerde voorstelling van zaken geeft. PROCLAMATIE VAN EX-KONING UMBERTO. Protest tegen gepleegd onrecht. Opwekking tot eensgezindheid. Ex-koning Umberto heeft bij zijn vertrek naar Portugal een boodschap aan het Italiaansche volk achtergelaten. Hij zegt daarin, dat hij het als zijn recht en plicht als koning achtte om te wachten, totdat het Hof heef bekend gemaakt of de republikeinsche staats vorm de vereischte meerder heid heeft bereikt. „Nu echter, in strijd met de wetten en met de onafhanke lijkheid en souvereine machten der overheid, de regeering een revolutionaire daad verrichtte door eenzijdig en willekeurig macht tot zich te trekken, die haar niet toekomt, besloot hij, ten einde het land verdere smart en tranen te besparen, het land te verlaten.. Na een scherp protest tegen het door de regeering gepleeg de geweld, vervolgt de koning: „Tot allen, die nog trouw blijven aan de monarchie, tot allen, die een afkeer hebben van onrecht, richt ik een ver maning, geschillen, die bitter heid verwekken en de eenheid van het land zouden bedreigen en de voorwaarden van het vredesverdrag zwaarder zouden maken, te vermijden. „Met een door smart be zwaard hart, maar in het klare besef, dat ik alles in het werk heb gesteld niijn plichten te vervullen, verlaat ik het land. Mijn gedachten gaan uit naar allen, die voor Italië en voor het behoud van alle Italianen zijn gevallen. Wat ons land ook overkomt, het kan altijd op mij rekenen als een van zijn meest toegewijde zonen. Leve Italië." De voorzitter van den minis terraad heeft in verband hier mede verklaard, dat het optre- Gunstige kansen, maar: alle hens aan dek! De Amsterdamsche wethou der, Mr Schokking, heeft on langs een reis gemaakt naar Amerika. In een persconferentie ver klaarde hij, dat er reden is tot optimisme, als we letten op hetgeen Nederlandsche zaken lieden aan activiteit in de Ver. Staten ten toon spreiden, maar als men ziet wat b.v. Zweden en België presteeren, moet men vaststellen, dat waarlijk alle hens aan dek moeten komen en blijven om niet voor hen onder te doen. Wanneer de vliegduur wordt verkort (en dat ligt in het ver schiet) en de deviezenkraan wordt opengezet is er stellig kans, dat de welvaart, die wij missen nu Duitschland een ruïne is, voor een belangrijk deel vervangen kan worden door die welvaart die het ge volg zal zijn van meer handel met de Ver. Staten over en weer. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeellng, verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, vandaag in een omvang van 4 pagina's. Nationale ambachtstentoonstelling. Het ligt in de bedoeling om in Juli 1947 in de Jaarbeursge bouwen te Utrecht1 een groote nationale ambachtstentoonstel ling te houden. Ongeveer 50 verschillende ambachten zullen aan deze ex positie deelnemen. Het „Vrije Volk" geeft een beschouwing over de „vlucht" van \de landarbeiders zooals die ook in sommige deelen van Zeeland valt waar te nemen. Verschillende oorzaken wor den genoemd, o.a. de loonen en de arbeidsvoorwaarden, zoo als die vroeger waren. Dat zijn velen nog niet ver geten. „En daardoor zullen zij, zoo lang ze nog elders werk kun nen vinden, zich niet bij den boermelden. En werk kunnen zij vinden 1 Bij den wederop bouw en bij het opruimings- werk ikunnen velen geplaatst worden. De loonen zijn daar veelal hooger dan in den land bouw en de verdere arbeids voorwaarden gunstiger. Wij kennen mannen, die werkzaam zijn voor f 1.per uur, ja zelfs, die des Zaterdags met een loon van 50.naar huis komen 1 Daar kunnen de land- en tuin bouw niet tegen op." Hieruit volgt dus, dat de ge lijkstelling van de loonen niet wordt doorgevoerd, maar dat zelfs zij, die bij het o p r u - mingswerk een plaats vinden, meer kunnen verdienen dan een geoefend landarbeider. Volkshoogeschooi. Wij ontvingen verschillende brieven pro en contra een te stich ten Volkshoogeschooi. Onze ruim te laat niet toe deze stukken te plaatsen. Op één ding vestigen wij in dit verband de aandacht. De eerste vergadering die ge houden wordt om de voorbereiding van een eigen volkshoogeschooi te bespreken, wordt gehouden van 14 tot 17 Juni, van Vrijdag t.m. Zondag. den van den koning op valsche gronden berust. Een tijdperk zonder waardigheid, zoo ver klaarde hij, is op onwaardige wijze afgesloten, STEMMEN IN EIGEN GEMEENTE. Kiezers, die tijdens de vij andelijke bezetting op over heidsbevel dan wel wegens oorlogsgeweld of gevaar daar voor hun woonplaats hebben verlaten en vóór 5 April 1946 nog niet naar do betrokken gemeente hebben kunnen terug- keeren, kunnen bij den burge meester der gemeente in wel ker bevolkingsregister zij op 4 April 1946 waren opgenomen, schriftelijk verklaren, dat zij voor de verkiezingen van den gemeenteraad geacht willen worden voor te komen op de kiezerslijst van eerstbedoelde gemeente. Deze verklaring moet worden afgelegd vóór 27 Juni. Formulieren zijn koste loos verkrijgbaar ter ge meentesecretarie. HULPACTIE SCHELDEMONDEN. Op Zaterdag 22 Juni zal op den Dam te Amsterdam een vier tal opvoeringen worden gegeven van „De drie burgers", een spel van de bezetting. Medewerking wordt verleend door de gemengde zangvereeniging „Beatrix" uit Arnemuiden en de vereeniging „Volka", die inter nationale volksdansen zal demon- streeren. Tijdens de voorstelling zal een inzameling worden gehou den. Herstel van onzen pluimvee stapel. Met het K.L.M.-vliegtuig „Rotterdam" kwam uit New- York een zending eieren aan van een ikippensoort, dat in ons land tijdens den oorlog was uit gestorven. Deze zending werd belangeloos afgestaan door Amerikaansche relaties van den heer Matlees Mantel te Huis ter Heide, die de eieren op zijn speciaal-fokkerij laat uitbroe den. Bondsdag Meisjesvereen. op G.G. (Art. 31 K.O.) Woensdag werd te Zwolle de eerste bondsdag gehouden van de Geref. Meisjesvereen. (Art 31 K.O.). De presidente Mej. Parmentier memoreerde in haar openings woord de bezettingstijd en de scheuring in de Geref. Kerken, die ook voor de M.V. gevolgen had. Er ligt daardoor een soha- duw over dezen eersten bondsdag, maar wij gelooven in Gods weg te zijn. Daarna volgde doodenher- denking waarop de huishoudelijke zaken behandeld werden. In de middagvergadering tra den als sprekers op Ds J. A. Vink te Amersfoort over „Der kinderen sieraad" en Prof. K. Schilder over „De Antichrist". Ter afwis seling vertolkten enkele meisjes een ballade: „Wat blijft". Aan den vooravond had een be- groetingssamenkomst plaats, die een zeer gezellig verloop had. Diefstal in het groot. Het groote vliegveld Deelen, thans in gebruik als demobilisatie park van het Canadeesche leger, waarvan groote voorraden door de Nederlandsche regeering werden overgenomen, mocht zich in bij zondere belangstelling van allerlei sjacheraars verheugen. Bij een nachtelijke overval gelukte het een bende dieven (18 burgers en mi litairen) gevangen te nemen, ter wijl een groote voorraad leger- motoren, autobanden, evenals be langrijke geldbedragen, in beslag genomen werden. Smokkelen per Pullman. Dezer dagen hebben de douane beambten te Roosendaal een Pull- mantrcin aangehouden en nauw keurig geïnspecteerd. Een der wagons werd afgehaakt. Ouder de zitbanken vond men een groote hoeveelheid smokkelwaar, als rij wielbanden, tabak en textiel. De buit werd in beslag genomen. Protestvergadering te Stavenisse. Woensdagavond vergaderden te Stavenisse een 60-tal var kenshouders onder leiding van den heer F. J. Stols, teneinde te protesteeren tegen de beper kende bepalingen inzake de var kenshouderij. Volgens onlangs afgekondig de bepalingen moeten de eer tijds aan verschillende catego- reën (geen landbouwers of landarbeiders zijnde, die min stens 8 maanden in 't boerenbe drijf werkzaam zijn) uitge reikte voorloopige vergunnin gen tot het houden van een varken, worden ingetrokken in verband met het tekort aan granen. Na 1 Juli zal controle door de C.C.D. worden uitge oefend en zal Inbeslagname van de varkens kunnen volgen. Na aanschaffing van een dure big, na deze 4 a 5 maanden te hebben gevoed, zal men deze nu tegen, een vastgestelden re- geeringsprijs moeten v egdoen. Dit is in alle opzichten een schadepost, zoowel financieel als wel en dit voorname lijk wat het eten betreft voor den a.s. winter. VOOR DEN ZONDAG en zij Teenden hen, dat Sen heel teer prnt in one Christelijk leven wordt hier aangeraakt. Eet betreft ons optreden als Christenen in de •wereld. Pinksteren heeft ons weer gewezen op onze roeping om met het Evangelie to leven. BoS vervallen wij diet Toen de Joodsohe Baad voor 't eerst met het optreden der apostelen vn aanraking kwam, braoht hem dat in niet geringe verlegenheid. Zij verwonderden zich over het spreken van Christus' discipelen. Want naar den maatstaf, dien zij zelf, als Schriftgeleerden, aanleg den, oonstateerden zij, dat de rede van Petrus en Johannes wiet aan de vereischten vol deed. Ze proefden er de on geleerde en ongeletterde men- schen wit. En tochzij werden ge boeid door de wijze, waarop deze mensolien wisten te spro ken. Bier was geen spoor vcm aarzeling of onzekerheid te be speuren. Hun optreden straal de louter vrijmoedigheid. De oplossing van dit raad sel vonden de Sanhedristen in him oonolusie: „Zij zijn met Jezus geweest". Dat betcokent hier zooveel als: „zij behooren tot de groep, die Jezus volgde". Dat maakte Twn optreden zóó beslist, dat zij zeggen konden: „Wij leun- nen niet laten te spreken, het geen wij gezien en gehoord hebbent' (vs. SO). V Weer is het Pinksteren ge weestI De Kerk des Eceren is weer haar roeping gepre dikt. Wij moeten als Christe nen met ons belijden het leven inOnze saa/mleving moet het getuigenis van Jezus Christus hooren, In het politieke leven, bij de vraagstukken van den arbeid, in de moeiten en zon den vcm hot sexueele leven, zullen wij moeten getuigen tegen den geest des tijds. De vraag is eohter: „Eoè doen wij datf" met Jezus geweest waren. Band. i:13b. Aarzelend óf brutaal en aanmatigend. Den Christen past een andere houding. Bij doet dat vrijmoedigi Bier beslist niet of wij wetensohappelijlo gevormd óf flink van den tongriem ge sneden zijn. Bier gcldm niet onze flinkheden, gaven of af komst. Bet gaat niet om welt wij hebben of wiè wij zijn. Wat beslist is dit êêne: vdn Wien wij zijn. Aan wiens font staan wij! Zijn wij met Jezus geweest! Zoo moge, door Gods ge nade, de wereld ons zien als menschen die met Jezus waren en die gestaan hebben in de zegening van den Pinkster- Geest. De wereld erkenne in ons optreden, dclt besliste en standvastige, waarvan de Kerk zelf de verklaring weet: „God heeft ons niet gegeven een Geest der vreesachtigheid, maar der kraoht" (e Tim. 1:7). Heinkenszand. BOOY. De heer Stols stelde de vraag of de Minister meent, dat alleen de in aanmerking komende categorieën Nederland opbouwen. Hij oordeelde, dat waar meer dan een half millioen honden aan eten worden ge holpen, een middenstander of wie dan ook, die z'n eigen varken den kost geeft, niet op een dergelijke manier ge dupeerd mag worden. Besloten werd een adres aan den minister te richten waarin de bezwaren van de afgekon digde bepaling worden uiteen gezet en dringend om ophef fing wordt verzocht. ZOO NOODIG, WORDT DE FABRIEK TE BREDA INGESCHAKELD. De directie der ïf.V. Centr. Suiker Mij. deelt het volgende mede: De staking aan de V/ester Suikerraffinaderij is een sympathie staking verband houdende met de staking in de havens te Amsterdam en Rotterdam. De stakingsleiding in de havens, waar de ruwe suiker, de grondstof voor het bedrijf, thans door vrijwilligers en militairen wordt gelost, verklaarde deze suiker „besmet", met het gevolg, dat het raffinaderij-personeel, bij aankomst der suiker aan de raffinaderij, weigerde déze te lossen, waardoor de fabriek kwam stil te staan. Intusschen duurt deze staking nu ongeveer drie weken en zij begint zoo langzamerhand ernstige consequenties voor de suiker- voorziening der bevolking te krijgen. Wel heeft de minister van Landbouw, thans de 'bedoeling ruwe suiker te distribueeren en wel draait de fabriek te Dinteloord op volle kracht, doch op deze wijze kan op den duur niet op afdoende wijze in de behoeften worden voorzien. Wij hebben daarom de bedoeling, bij voortduring van de staking, onze fabriek te Breda, die een capaciteit heeft, welke nog boven die van Dinteloord ligt, in te schakelen en zullen binnenkort een desbetreffend voor stel aan den Minister doen. Dan zal de suiker-misère spoedig tot het verleden behooren. Provincienieuws MIDDELBURG. Een tewaterlating. De garageknecht J. J. K. al hier, was Donderdag in een auto aan het toeren, zonder in het bezit te zijn van een gel dig rijbewijs. Op den hoek Sersdam—Arm. Schuitviot ge komen, wilde hij een steen, die midden op den weg lag, ontwij ken. Dit gelukte niet en hij zwenkte naar rechts. Om te voorkomen, dat 'hij met de stoep in aanraking zou komen, gooide hij het stuur om, doch toen reed de auto dwars door het daar aanwezige houten hek en bleef op 'een vlot in de gracht hangen. Met den schrik kwam de bestuurder vrij, die echter een proc.-verbaal tegen zich. zag opmaken. VLISSINGEN. Storing Veerdienst Breskens. Het s.s. „Lekstroom", dat den dienst tusschen Breskens en Vlissingen onderhoudt, is wegens machineschade Donder dagmiddag uit den dienst geno men. Wegens gebrek aan een reserveboot is de dienst toen onderhouden door de veel kleinere „Koningsplaat". Vrij dagmorgen was de schade ge lukkig hersteld en werd de dienst weer normaal gevaren. Kind in den regenbak. Op de achterplaats van een huis aan de Lange Zelke, be woond door de fam. L. was een lK-j. kind op den regenbak aan het spelen, terwijl de moe der bezig was met de wasch. Het' kind lichtte het deksel op en viel in de put. Op het hulp geroep van de vrouw kwamen de buren C. M. Riekwel en P. v. d. Dood aangeloopen, die in minder dan geen tijd de keel van den regenbak afbraken- V. d. D. liet zich met behulp van R. in de put zakken, waar in meer dan een meter water stond. Hij slaagde er in het kind boven te brengen. Het kwam spoedig bij. Een ontbo den geneesheer kon geen ver der letsel constateeren. Door het kordaad optreden van beide mannen is het kind van den verdrinkingsdood gered. Tentweek Leger des Heils. Van 22 t.m. 30 Juni wordt te Vlissingen een Tentweek geor ganiseerd door het Leger des 'Heils. Standplaats is het terrein aan de Singel tusschen Verl. Paul Kruger straat en Van Dishoeckstraat. Zooals dit ook vroeger ge bruikelijk was zullen de predi kanten van de onderscheidene kerken en verschillende zang koren hun medewerking verlee- nen. Kommandant en mevr. Dur- man, de leiders van het Leger des Heils in Nederland, zullen eveneens op een der samen komsten spreken. GOES. Vacantiezorg. Door de afd. Goes van Ned. Volksherstel werd Woensdag avond in de Prins van Oranje een vergadering gehouden, waarop een groot aantal bestuursleden van diverse organisaties en onderwij zend personeel aanwezig waren, op welke bijeenkomst het vraag stuk van de Vacantiezorg voor de Goessche schooljeugd breed voerig werd besproken. Algemeen werd het wenschelijk geacht om de Lagere-schooljeugd in de vacantie op een aangename wijze bezig te houden. Er werd een comité gekozen, bestaande uit vertegenwoordigers van het onderwijzend personeel, Buurtcommissies, Jeugdorganisa ties, Padvinders(sters), U.V.V., Sportorganisaties, enz, Dit Comité stelt plannen op, waardoor het mogelijk zal zijn de kinderen, die de lagere school hier bezoeken cenigc gezellige vacantiedagen te bezorgen, zonder dat dit voor de ouders op fin. bezwaren behoeft te stuiten. Onder het motto „De Jeugd van de Straat" en opwekkend tot sa menwerking besloot de voorz. van de afd. N.V.H. de bijeenkomst. Emmabloemcollecte. Blijkens een advertentie in dit blad, wordt de bekende Bmmabloeraeolleete wederom ge houden, dit jaar te Goes op Dinsdag 18 Juni a.s. Tijdens do bezetting moekt deze eolleete niet meer gehouden worden. Vooral nu, tengevolge van ondervoeding en slechte huisvesting gedurende de oorlogsjaren, is het aantal T.B.C.- gevallen -onrustbarend toege nomen. Alles moet dus gedaan worden om deze ernstige ziekte te bestrijden. Hiervoor is veel geld noodig. Koopt allen Dinsdag a.s. een Emmabloempje. MINDER ROZIJNEN. De Walcherenaars zullen hun rozijnenbrood met wat minder rozijnen moeten laten bakken. Bij nadere informatie is n.l. geble ken, dat de Mennonite Centr. Comm. niet over voldoende rozijnen kan beschikken, zoodat de hoeveelheid van 1 kg moet verlaagd worden tot 1/£ pond per persoon. Voor de uitreikingsdata zie men de publ. in dit blad. Het republikeinsche ministe rie van voorlichting deelt uit Batavia mede, dat de weglei ding van geïnterneerden door de lucht zal worden versneld door van 15 Juni af 50 perso nen per dag te vervoeren. Tot- dusver zijn 25 personen per dag elders heengeleid. Bovendien zullen met ingang van 20 Juni 2000 Japanners per week per trein worden ver voerd. Te Bergen op Zoom is bij een militaire oefening, sergeant van Dijk afkomstig uit Rotterdam door een ontploffende granaat ge dood. Volgens Evening News wordt in Oostenrijk door voormalige Duitsche officieren een nieuwe nazistische ondergrondsche bewe ging voor Europa georganiseerd. Bij de firma Enschedé te Haarlem worden een serie bank biljetten vermist, nl. coupures van 50.serie c.q. 96040 tot en met 96066 en 96068 tot en met 96100. Een smokkelauto werd Woens- i dag te Helmond door de politie met pistoolvuur gedwongen te stoppen. Twee van de inzittenden werden gewond, van wie een spoe dig overleed. 's-HEER ARENDSKERKE. Op de lijst van candidaten van de Partij van de Vrijheid zijn geplaatst D. W. Lindenbergh, W. J. de Vlieger, H. A. Zandee, J. Note- boom, W. H. van Gorsel. WISSENKERKE. Candidaatstelling voor den ge meenteraad A.R. Partij: J. C. Kramer, M. de Nooijer, Joh. Dingemanse, J. M. Filius, J. de Schipper, J. G. Marcusse, J. de Looff, J. Jille, R. J. Scheele, P. J. Geelhoed, S. Breure, J. Bouterse. C.H. Unie: L. J. Hoveijn, J. v. Halst, C. J. de Smit, J. C. Noordhoek, G. P. Leendertse MDzn., A. J. v. d. Maas, I. Ligt- bart Schenk, K. C. Versluis, H. A Luijk, Th. de Ridder, P, A. Meulenberg, C. F. de Ridder, K. J. Kramer, I. C. Flipse, A. B. de Groote, P. G. A. de Lange. St. Ger. partij: M. J. Bustraan, C. A. Versluijs en J. Kleppe. Linksche partijen: J. H. Zuijd- weg, M. J. Noordhoek, P. J. v. d. Moere, A. A. Hoek van Dijke, C. J. Schippers, C. Breure en M. G. Hoveijn. GOES. Doctoraal examen. Ds C. Stam, pred. bij' de Geref. Kerk te Goes, slaagde aan de V. U. voor het doctoraal examen theologie. De radicale jeugd in Argen tinië heeft te kennen gegeven, dat de Falkland-eilanden weer onder bewind van Argentinië moeten komen. De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat de vangst van haring niet zal worden beperkt. Tctwn Jen vm. kapitein bij de Utrechtsche politie P. Thijssen is de doodstraf geëischt, i.v.m. het ophalen van Joden, diefstal, chantage en het molesteeren van vrouwelijke arrestanten, De „Tegelberg" op komst. Maandagmorgen vroeg wordt de „Tegelberg" met 1846 repa- trieerenden aan boord te IJmui- den verwacht. Om 10 uur wordt met het debarkeeren te Amster dam begonnen. Radiorede Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana zal als voorzitster van het NederL Volksherstel Maandag a.s. om 20.40 uur een radio-toespraak houden over „Volk in nood". Verkiezing Fransch regeeringshoofd. De verkiezing van een hoofd van de Fransche regeering zal op Woensdag 19 Juni plaats vinden. 100.000ste passagier op Schiphol. Hedenmiddag wordt de 100.000- ste inkomende, uitgaande of tran- sitopasagier na den oorlog op Schiphol verwacht. Namens de K. L. M. zal de heer Thomson, sta tionschef van Schiphol, den lOO.O.OOsten pasagier een oorkon de en een Delftséh bord over handigen. Mr H. W. B. Thien. Bij beschikking van -den minis ter is op grond van het K.B. van 26 Oct. 1945, met ingang van 26 September 1944 ontslag verleend aan mr H, W. B. Thien uit zijn betrekking van raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. K.L.M.-luchtlijn naar Bazel. Op 1 Juli a.s. zal de K.L.M. een luchtlijn naar Bazel openen. Dagelijks, ook op Zondag, zal een vliegtuig te 15.30 van Schiphol vertrekken en om 17.50 uur lan den op Bazel's-nieuwe luchthaven Blotzheim, vanwaar elke morgen om 9.30 uur een toestel naar Am sterdam start. West-Indische delegaties. De West-Indische delegaties zijn gistermiddag op Schiphol aangekomen. In oen gesprek met dr M. F. da Costa Gomez, zette deze het doel van de komst der delegaties uiteen. De leden had den uitgebreide volmachten van de staten der beide gebiedsdeelen en wenschten de Koningin een petitie aan te bieden. Zij vertolken do wenschon dor goheolo bevol king van do beide gebiodadoolen,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1