Het Duitsche voorbeeld. DE Eïl-T 2?.B©T« Minder wind. Extremistlsche Atjehers In actie. Koos Vorrink ging buiten zijn boekje. Sjahrir over de Indonesische voorstellen. De Kabinetscrisis. Provincienieuws Walcheren kan Rozijnenbrood eten. KRUIMELTJES Laatste berichten. Hei fostuucslelsel U* de> West. Statencommissie naar Nederland. ZEEUWSCH DAGBLAD sS?£% 2e JAARGANG No. 363 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 14 Juni 1946 jSnflen Abonn.prgs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. 2.20 u. 1.80 m., 14.39 u. 1.90 m. Geleidelijk afnemende wind tusschen N. en \Y. Gedeelte lijk bewolkt. In het W. van het land toenemende hoogere bewolking. Weinig verande ring in temperatuur. Telkens weer dringt zich do vraag op, hoe het toch mogelijk geweest is, dat de Hitlerbcnde, die aanvankelijk toch Bterk in de minderheid was, in Duitsch- land in zoo korten tijd de macht in handen kon krijgen. Op die vraag is waarschijnlijk meer dan éép antwoord te geven. Maar als een der voornaam ste factoren zai toch genoemd moeten worden, dat de geeste lijke weerstand ontbrak. In Duitschland kende men, wat velen in ons land met de „groote doorbraak" hopen te bereiken. Er waren daar geen princi pieel gefundeerde partijen. Van partij formatie op principieele basis was daar geen sprake. De belijdende Christenen in Duitschland waren daar over verschillende partijen verdeeld, en wij kunnen wel aannemen, dat velen getracht hebben daar als een zoutend zout werkzaam te zijn. Maar hun invloed was niet merkbaar. Hoe geheel anders zou het geweest zijn wanneer de Prot. Christenen zich daar in een eigen partij op Christelijke basis hadden georganiseerd. Dan zou er kracht voor ver weer zijn geweest. Als de Duitsche Christenen hun kracht hadden gezocht in isolement, in het vasthouden aan eigen beginselen, dan zou den zij voor heel het volk tot een rijken zegen zijn geweest. Maar nu stonden ze machte loos. Toen de nationaal-sorialisti- sche revolutiestormen opstaken waren er geen stevige dijken op hechte basis, die de stormen konden weerstaan. Het Duitsche huis was op een zandgrond gebouwd. Ons ter waarschuwing 1 EERSTE BAKKERS- VACANTIE IN DE HOOFDSTAD. Zooals dat in verscheidene kleinere plaatsen reeds het ge val is hebben een 30-tal bak kerspatroons in Amsterdam on derling een regeling getroffen zoodanig dat elk dezer bakkers zijn zaaik gedurende een week van den komenden zomer kan sluiten en voor het eerst van zijn leven eens echt vacantie kan genieten. In die week zullen de overige bakkers van deze wijken de cliënten van de gesloten zaken bedienen, echter niet met be zorging. OPLEIDING VAN JEUGDLEIDERS. Door den ministerraad is be paald, dat aan die ambtenaren, voor wie een daartoe strekkend verzoek door een bonafide jeugdvereeniging wordt gedaan, voor éénmaal gedurende hoog stens 14 dagen verlof met be houd van bezoldiging gegeven kan worden voor het volgen van een opleidingscursus voor jeugdleider of -leidster. NEDERLANDSCHË TEXTIELJ AARBEU RS UTRECHT. Door de gezamenlijke Ne» derlandsche textielfabrikanten is opgericht de stichting „Ne- derlandscha Textieljaarbeurs Utrecht". De stichting heeft ten doel het deelnemen aan jaarbeurzen in Nederland en in het buiten land, alsmede aan andere expo sities, die daarvoor in aanmer king komen. Vooral met het oog op dep export van de producten der deelnemers is de totstandko ming der stichting voor ons land van veel belang. Voor het eerst zal een groote deelneming worden georganiseerd op de a.s. Najaarsbeurs te Utrecht, die zal worden gehouden van 10—19 Sept. 1946. Het secreta- Vier leden van de R.A.F. vermoord. De „Newt Chronicle" meldt uit Medan: Terwijl het dienstdoende deel van een R.A.F.-wacht op slechts eenige meters af stand stond, werd het andere gedeelte van de wacht een sergeant en drie soldaten op het vliegveld doodge stoken. Ze zijn slachtoffers geweest van den strijd, welke wordt ge voerd door Indonesische extre misten, die bijna dagelijks Chi- neesche bewoners vermoorden en hun bezittingen in brand steken. In dit geval waren de aanval lers Atjehers. Zij kropen naar den rand van het vliegveld, gin gen de tent van de wacht bin nen en sneden de kelen van 2 leden van de R.A.F. af. De 2 anderen werden doodelijk ge wond. Zij stierven op weg naar het veldhospitaal. Er werden opsporings-pa- trouilles georganiseerd, maar tot nu toe zijn de aanvallers niet gevonden. Meisjesvereen. Op Geref. Grondslag. De Woensdag te Amsterdam gehouden Bondsdag van Meisjes- vereen. op G.G. was, medo in ver band met de viering van het 25- jarig bestaan zeer druk bezocht. Meer dan 13.000 leden waren naar de hoofdstad getrokken, zoo dat in 7 gebouwen moest worden vergaderd. Tal van sprekers on spreeksters voerden het woord. Aan samenzang was in allo bij eenkomsten, die een geestdriftig verloop hadden, een ruime plaatB ingeruimd. riaat is gevestigd te Arnhem, Velperweg 62. NACHTELIJK POST VERKEER PER VLIEG TUIG BEGINT 1 JULI. Op de I.A.T.A.-conferentie, die onlangs te Zurich is gehou den, heeft de K.L.M. voorge steld, dezen zomer de nacht- postlijnen, die, behalve post, ook vracht vervoeren, weer te gaan exploiteeren. De bedoeling is, dat in één pacht Amsterdam, Bazel, Brus sel, Stockholm, Oslo, Kopen hagen, Parijs, Londen en Praag met elkander worden verbon den. Brieven, die de laatste buslichting in een dezer steden bereiken, zullen derhalve reeds den volgenden morgen vroeg in de andere genoemde plaaten worden bezorgd. EERSTE KAMER. Gistermiddag heeft de Eerste Kamer zonder discussie en met algemeene stemmen het wets ontwerp tot verhooging van de schadeloosstelling aan de leden der Tweede Kamer van 4500 tot 5000 gulden goedgekeurd. Prot. Chr. Bond Spoor- en Trampersoneel. Woensdag kwam te Utrecht de Prot. Chr. Bond Spoor-, Tram en ander vervoerperso neel, in een zeer druk bezochte 28ste jaarvergadering bijeen. Het vervoer langs den weg is in den Bond opgenomeh, waar door het ledental belangrijk is uitgebreid. Er zal gestreefd worden naar gelijke rechtsposi tie en bezoldiging voor perso neel van de Ato en de N.S. Deze gelijke verhouding wordt door den Bond redelijk geacht. Ook de Zondagsrust in de ver voersbedrijven zal een punt van nadere beschouwing uitmaken. Aan het einde van de bijeen komst hield de bondsvoorzitter een referaat over het onder werp „De chaos op verkeer»- gebied". Uitgeschakelde Tabaksdetaillisten. Sommige tabaksdetaillisten, die bij den aanvang van de ta baksdistributie in 1945 niet in het bezit waren van een geldig codenummer hebben zich tot het ministerie van Handel en Nijverheid gewend met het ver zoek wederom in den tabaks- handel te worden ingeschakeld. De huidige stand van de ta baksvoorziening laat dit echter niet toe. Het ministerie kan verzoekschrifen tot weder- inschakeling niet in behandeling nemen. Bij de behandeling van de zaak Arnold Meyer heeft de procureur-fiscaal uitvoerig ge sproken over het optreden van de twee rechercheurs van de P, R. A., te Amsterdam, Kief en Schulz. Zij zullen binnenkort te Breda terecht staan. Over hun optreden is de voormalige regeeringsgevolmachtigde Koos Vorrink gehoord. Hij zeide deze rechercheurs in contact met minister Schermerhorn te hebben gebracht, maar hun nimmer een opdracht te heb ben gegeven, al had hun stre ven om Meyer te pakken zijn instemming. De minister-president en de minister van Oorlogvoering hebben over de kwestie ook verklaringen afgelegd. Hieruit blijkt, dat bij minister Scher merhorn de indruk was geves tigd, dat er een complot was om Meyer uit handen van de justitie te houden. Daarom waren de rechercheurs, die in militaire kampen wilden speu ren, naar den minister van oor logvoering verwezen. Toen deze nadere informaties aan de rechercheurs vroeg kreeg hij ten antwoord, dat minister Schermerhorn hen ikende, maar later bleek, dat zij eigenlijk al leen met den heer Vorrink de zaak hadden besproken. Het ministerie van Oorlog voering informeerde toen bij den heer Vorrink, die echter afwezig was. Diens secretares se, zijn dochter, zeide evenwel, dat de zaak volkomen betrouw baar was en omdat de moge lijkheid bestond dat het leger erin betrokken was, kregen de rechercheurs toen een vergun ning om militaire ikampen te betreden. Mr Deelen gispte het optre den van de rechercheurs in zijn ressort. Naspeuringen door on bevoegden buiten zijn mede weten achtte hij onaaanvaard- baar. Toen was komen vast te staan, dat uitsluitend en al leen de heer Vorrink op de hoogte was van hetgeen de rechercheurs gingen onder nemen, hebben alle procu reurs-fiscaal zich er over beraden of zij hun taak, het opsporen van politieke delin quenten, onder dergelijke omstandigheden nog wel kon den voortzetten. Zooals men zich herinnert is de heer Vorrink toen zoo ver standig geweest, ontslag te vra gen als regeeringsgemachtigde. Hij hoopt op samen werking van Neder landers en Indonesiërs. In een interview heeft Sjahrir verklaard, dat de Indonesische tegenvoorstellen zullen voorslaan een voorloopige overeenkomst, waarbij verschillende politieke verschilpunten buiten beschouwing zullen worden gelaten. Deze tegenvoorstellen zullen een antwoord vormen op het Ne- derlandsohe voorstel, dat Dr van Mook reeds een week na zijn terugkeer uit Nederland heeft overhandigd. Sjahrir hoopt, dat, terwijl de oplossing van de geschilpunten hangende is, door de tegenvoor stellen een voorloopige overeen komst onder oogen zal worden gezien, die ten spoedigste tot re sultaat zal hebben, dat de Neder landers en Indonesiërs tot samen werking komen, hetgeen men zoo noodzakelijk acht' met het oog op den huidigen toestand op Java. Wat betreft het bericht, dat het Nederlandsche standpunt inzake de overgangsperiode regee- ringskringen achten thans een kortere periode dan een generatie aanvaardbaar verklaarde Sjahrir, dat dit een wederzijd- sche toenadering zou kunnen be vorderen. Radio Moskou meldt, dat een delegatie der Russische vakver- eenigingen naar Duitschland is vertrokken om zich op de hoogte te stellen van de activi teit der Duitsche vakvereni gingen. Naar een Roomech- rood Kabinet? Naar de „N. R. Crt," vernam, heeft er eersten Pinksterdagi na de indiening van de schrlf. tolljke l(tegenvoorstellen" van do fractie van de Partij van den Arbeid, een bespreking tus schen dr Beel en mr v, d. Goes van Naters plaats gevonden. In een nieuwe samenkomst zal worden getracht tot overeen stemming te komen omtrent de nadere redactie van verschillen de punten van het ontvverp- regeeringsprogramtna. Mogelijk valt er, nadat men kennis zal hebben gekregen van Sjarir's Indonesische tegenvoorstellen, nader uit te maken, wat het ontwerp-regeeringsprogramma ten opzichte van dat vraagstuk precies zou kunnen of moeten bevatten. WIJ meenen voorts te weten, zegt het blad, dat de formateur wel degelijk ken baar heeft gemaakt (waarop trouwens zijn ontwerp-regee ringsprogramma duidelijk scheen te wijzen) de vorming te beoogen van een kabinet, in hoofdzaak steunend op de Katholieke Volkspartij en de Partij van den Arbeid. Er zou echter ook naar voor uitstrevende personen buiten deze twee kringen worden ge zocht. VLISSINGEN. „Band NederlandIndië". Overal in het land worden door den, medio 1945 te Utrecht op- gerichten „Bond van Vrouwen en Verloofden, wier mannen in In dië zijn afdeelingen opgericht. Zoo tracht dezen Bond titans ook in Zeeland vasten voet te krijgen. Woensdag werd in het R.K.-Mi- litair Tehuis te Vlissingen een vergadering belegd, waar als spreekster optrad Mevr. Heer- sinkB eeking uit Hoogeveen. Van versohillende deelen in Zee land waren belangstellenden aan wezig. Op duidelijke wijze zette spr. uiteen wat het doel van den Bond is n.1. den strijd aan te binden o.m. ook tegen de geeste lijke en zedelijke gevaren die mannen daar, maar ook de. vrou wen hier bedreigen, de vrouwen moeten met elkaar in contact ko men en de mannen moeten in ou derlingen band elkaar tot steun zijn. Het sterke contact met thuis moet behouden blijven, de mannen moeten in het middelpunt der be langstelling blijven. Met de Over heidsinstanties moeten de sociale en economische belangen worden besproken. De bond heeft geen kerkelijke of politieke kleur, hij streeft er naar alles te doen om elkaar te behouden en te steunen. Het hoofdbestuur pleit voor ge- zinshereeniging voor hen die lan ger in Indië zullen blijven. Reeds zijn 400 vrouwen onderweg en binnenkort zullen weer een groot aantal volgen. Ook een eigen courant zal worden uitgegeven. Hulp wordt verleend bij telegram, men o.a. bij ziekte en geboorte die reeds na een dag op hun be stemming zijn, ook radiogesprek ken kunnen worden gevoerd, zoo- datzeer snel contact met Indië kan worden verkregen. Gestreefd wordt naar verminderde tarieven voor paketten en brieven. Vooral ook wordt door den bond gewerkt voor de vergoedingen voor de ge- mobiliseerden. Ter vergadering was eveneens aanwezig de heer B. J. Knieriem uit Axel, die op eigen initiatief reeds pioniersarbeid op dit ge bied heeft verricht. Deze zegde zijn volle medewerking toe. Staande de vergadering gaven alle dames zich op en werden in het voorloopig bestuur gekozen: Mevr. van de Runstnaat, pres.; Mevr. J. de Vuist; Mej. van Bie- men; Mevr. J. M. de Buck-Smit, allen te Vlissingen, Mevr. L. LeursmaKempe, Middelburg en Mej. M. Lenselink, Vrouwe polder. ST.-LAURENS. Ringrijden. De uitslag van de ringrijderij op 11 Juni was als volgt: Ie pr. J. Castel 20 ringen; 2e pr. P. Rooze 15 r.3e pr. P. Verhage 15 r.; 4e pr. F. Wisse 14 r.; 5e pr. W. Poppe 13 r.6e pr. J. Buis 12 r.7e pr. C. v. Slooten 11 r.; 8e pr. P. J. Wisse 10 r.; 9e pr. D. Gideonse 8 r.; 10e pr. P. A. Poppe 7 r.lie pr. P. Da- vidse 7 r.; 12e pr. W. Rooze 6 r.13e pr. A. Dingemanse 6 r. 14e pr. G. J. Cevaal 4 r. Er werd 36 maal gereden. De beker werd gewonnen door W. Poppe met 5 van de 6 ringen. De prijs geschonken door dhrn Heyse en Tak door J. Castel en de potlepel door P. Verhage. 't Bestuur derOranjevereen. besloot in zijn laatste vergade ring, gezien de tijdsomstandig heden, op 31 Aug. geen Oranje feest te organiseeren. Dit na jaar hoopt men, ook voor de jeugd, een film van het Kon. Huis te laten draaien, Met groote blijdschap werd meege deeld, dat er f 132,50 van de Commissie voor Kinderfeesten is ontvangen, OOSTKAPELLE. Uitslag ringrijderij gehouden op 11 Juni 1946: J. A. Lous, le prijs, 31 ringen; Stoffel Brouwer 2e pr., 29 r. S. Peper 3e pr., 28 r.J. Mal- jaars 4e pr., 27 r.Gerrit Wattel 5e pr., 24 r.W. de Kam 6e pr., 22 r.; Adriaan Rooze 7e pr., 21 r.T. Dekker 8e pr., 20 r.F. Moens 9e pr., 20 r.Abraham Rooze 10e pr., 19 r.Joh. Mal- jaars 11e pr., 17 r.C. Kooman 12e pr., 17 r.J. Flipse 13e pr., 16 r.Stof. Wijkhuijs 14e pr., 14 r.Gilles Poppe 15e pr., 13 r. J. Poppe 16e pr., 13 r.; L. Jobse 17e pr., 12 r.K. Poppe 18e pr., 12 r.; Z. Maljaars 19e pr., 11 r.; W. de Voogd 20e pr., 10 r. De meeste volgringen verkreeg P. Peper (9 stuks) De potlepel werd gewonnen door J. Lous. J. Maljaars verkreeg een extra le prijs en C. Kooman een extra 2e prijs. Candidatenlijst S.G.P. 1. M. Reijnhoudt; 2. J. Paarde- kooper; 3. A. de Visser (Wzn.). AARDENBURG. Voor de gemeenteraadsver kiezing is door de A.R. de vol gende lijst ingediend; A. I. Catsman, A. Aarnoutse, A. C. Catsman, H. de Jonge, M. Bal kenende, J. Haak en J. Jansen. Verder i3 er een R.K. lijst met als lijsttrekker: Th. Lanoye; een dissidente R.K. lijst uit wijk Eede met als lijsttrekker E. Buyck en een Aardenburg- sche „belangen"lijst> met als lijsttrekker Mevr. E. v. d. Broeckede Man. Op deze lijst komt als no. 2 voor G. van Hal, tijdens de bezetting „boe renleider". Mevr. v. d. Broecke is lid van de Partij van den Arbeid. ZAAMSLAG. Het muziekgezelschap „De Volharding" viert Zaterdag 29 Juni zijn 60-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan wordt een festival gehouden, waaraan 19 muziekvereenigingen uit Z. Vlaanderen, Z.-Beveland en België deelnemen. HAAMSTEDE. Vrijdag is het centrum voor Vreemdelingenverkeer, het ho tel „De Schouwsche Boer" weer geopend. Het gebouw, dat veel door de bezetters geleden heeft, is nu weer grondig her steld. Zaterdagavond werd voor het eerst weer een concert door „Witte van Haemstede" gege ven. Gedurende de zomermaan den zullen de verschillende ver- eenigingen van Haamstede en Burgh zich eiken Zaterdag doen hooren. RENESSE. Tot opperbrandmeester is be noemd dhr L. J. Kappers. WAARDE. Alhier is voor de gemeente raadsverkiezing nog een vierde lijst ingediend, bevattende de na men: M. v. Fraassen en W. A. Schrier. WEMELDINGE. Overgeplaatst van Rotterdam naar Wemeldinge, A. Lok, Groepscomm. van de waterpolitie, van Zaltbommel J. Bout, Boot- comm.van Roermond E. J. Knutzler, Bootcomm. Het Fanfaregezelschap O.K.K. hield wegens het behalen van den len prijs en het hoogst aantal punten in de le afd. op het muziekconcours te Kapelle, een muz. wandeling door de ge meente. TRIBUNAAL TE GOES. Zitting van 12 Juni 1946. De eerste zaak was Woens dag die tegen den koopman Joh. p. v a n As te Kloetinge, die in 1938 lid werd van de N.S.B., Zeeuwsche Stroom en Vova verspreidde, deel nam aan de V-actie, zich meldde om gekeurd te worden voor den strijd aan het front en ten slotte groenten en fruit voor de Wehrmacht kocht en ook aan particuliere personen in Duitschland verzonden heeft. In een aanhangsel op de aan vankelijke dagvaarding werd hem nog ten laste gelegd, dat hij aan den Nazi-politie-inspec- teur meedeelde, dat er staking bij de V.B.N.A. was uitgebro ken, wat tengevolge had, dat zekere Weststrate naar een concentratiekamp werd ge bracht. Besch. bekende het meeste uit de dagvaarding, maar de laatste toevoeging in de tenlas telegging is z.i. niet overeen komstig de feiten. Hij betreurt nu wel zijn houding. Mr Kuipers geeft toe, dat zijn cliënt zwak en fout is ge weest. Hij heeft, volgens zijn zeggen, na 1942 geen contribu tie meer betaald en na 1941 EXTRA BLOEM EN ROZIJNEN UIT AMERIKA. Door het Mennonlte Centr. Committee ia voor 't Roo ds Kruis op Waloheren een groote hoeveelheid Amerik. bloem en rozijnen beschikbaar gesteld, wel ke in de week van 1722 Juni zal worden gedistri bueerd. Om dit in zoo kor ten tijd te kunnen doen is natuurlijk de medewer king van de heele bevol king noodig. Iedere be woner van Walcheren ont vangt waarschijnlijk 5 kg. bloem en 1 kg rozijnen, waarvoor een 2-tal zakken moet worden meegebracht, leder kome op de aan gegeven uren en betoone tevens zijn dankbaarheid voor deze mooie gift door in de aanwezige bussen een gave te deponeeren. De regeling van de ver deeling vinden onze lezers in een publ. in ons nr van morgen. geen propaganda meer ge maakt. Hij deed inkoopen als iedere andere koopman. Hij zat nu eenmaal in het schuitje en moest: meevaren. Hij deed ook vele burgers goed met wa ren, die feitelijk voor de Duit» schers bestemd waren, terwijl hij ook geallieerde krijgsgevan genen aan fruit hielp. Het ge val Weststrate is zeker zwaar, maar er is twijfel over de juist heid daarvan. Er kwamen tien tallen aangiften bij Kraameren besch. kende Weststrate niet eens. De fabrieksarbeider C o r n e 1 i s v. S t r i e n uit Wolphaartsdijk sloot zich in 1935 als lid aan bij de N.S.B., werd ook lid van N.V.D. en N.A.F. en trad als tolk op toen van Dixhoorn uit Wolphaarts dijk door een Duitscher werd verhoord. Op een desbetreffen de vraag van den voorzitter, zei besch., dat hij niet blij was toen de Duitschers in 1940 ons land binnenvielen. Hij is in 1935 lid geworden van de N.S.B. uit vrees voor Rusland. Hij ziet nu zijn fouten wel in. Mr Kuipers zei, dat v. S. maar enkele woorden Duitsch kende en dus niet als tolk kan worden aangezien. Hij heeft niet begrepen wat het was N.S.B.er te zijn. Hij zit nu 20 mnd. en het is voor hem zeker tijd weer in de maatschappij terug te keeren. Op een vraag van den voorz. verklaarde v. Strien zich bereid zich te ver binden om gedurende 3 j. in het landbouwbedrijf te werken. De derde zaak was tegen Thomas Machiel- s e n, wachtsman bij den lucht beschermingsdienst te Goes, die in 1942 symp. lid der beweging werd, een vormingscursus van het N.A.F. volgde en voor die organisatie „leider pers en pro paganda" was geweest. Het bleek, dat besch. destijds 5 dagen geïnterneerd is ge weest, en tpen ontslagen is we gens ziekte. Volgens den voorz. moest M., gezien zijn houding, wel jaren geïnterneerd worden. De vrouw zei, pas na 2 maan den geweten te hebben, dat haar man lid was. .Mr F. W. Adriaanse meende, dat de kwestie N.A.F. niet dui delijk is. Zijn cliënt is laat lid geworden. Volgens pleiter zijn waarschijnlijk angst voor zijn positie en zijn wankele gezond heid daarvan de oorzaak ge weest. Piet Tramper, hulp arbeider bij de Spoorwegen te Wolphaartsdijk, was symp. lid geweest en had propaganda ge maakt voor de N.S.B. door lec tuur in het wachtlokaal van den luchtbeschermingsdienst/ Heer te leggen. Besch. wilde dit ont kennen. Hij zei reeds 8 maan den geïnterneerd te zijn ge weest. Waarop de voorz. op merkt „Maar" 8 maanden. Mr F. W. Adriaanse meende, dat 8 mnd. int. voor dezen man toch zeker voldoende is ge weest. De laatste zaak was tegen den landbouwer Jan van Iwaarden uit Heinkens- zand, die symp. lid is geweest, verder boerenleider, buurt- schapshoofd van den N.V.D. en leider van de Ocker-Aktion, terwijl hij ook zijn radiotoestel mocht behouden. Besch. be weert nooit betaald te hebben, maar de voorz. legt de kwitan ties over. Eeïst was v. I. lid, la ter symp. lid. Mr F. W. Adriaanse zegt, dat v. I. aan de verkeerde zijde van de streep terecht is geko men en legt rapporten over van mr Mes en anderen. Besch. was overtuigd de Ned. zaak te dienen. Zijn werkelijke fouten zijn gering. Het tribunaal stelde besch, daarna direct op vrije voeten en bepaalde de uitspraak, even als in de andere zaken op 26 Juni. De volgende uitspraken wer den gedaan in de zitting van Donderdag: Leendcrt J. v. Nieu we n h u ij z e n, St. Philips- land (behandeld op 25 Apr.) Uitspr. zal schriftel. worden ge daan op 18 Juni. S u z a n n a M. Blok, KruiningenOntz. rechten. Gommert Schrier, Waarde: Verb, verkl, tot f300; ontz. rechten. Pieter C. Vermeu- 1 e n, KwadendammeOntz. rechten; onmiddel. invrijh.stel- ling. Pieter v. d. V i s s c, GoesOntz. rechten. Jacobus J. de Kos ter, I-Iansweert: Verb, verkl. tot f 1000; ontz. rechten. Adriaan Harinck, Goes: Besch. verv. verklaard. In alle zaken zal liet beheer zoo spoedig mogelijk worden opgeheven. In Noorwegen is een inzame ling van voedingsmiddelen, voornamelijk ingeblikte, gezou-i ten en gedroogde artikelen, voor verzending naar noodlij dende landen, begonnen. De Belgische inspectiedienst van de voedselvoorziening heeft op 7 Juni j.l. ongeveer 550.000 eieren voor normalen verkoop in beslag genomen. Op 31 December 1946 zal in België een algemeene volkstel ling^ gehouden worden. 25.000 Britsch-Indische arbei ders op rubber- en theeplanta ges op Ceylon zijn voor onbe- paalden tijd in staking gegaan. Zij vragen volle burgerrechten voor Indiërs op Ceylon. Te Bologna is een bom ge worpen naar localiteiten van de communistische partijeen voorbijganger werd gewond. Volgens de „Risorgimento" zal koning Umberto, wanneer hij Italië gaat verlaten, den naam „graaf van Sarra" aan nemen. Sarra is een plaatsje bij Aosta, waar Umberto een kas teel bezit. Koning Umberto is uit Rome naar San Rosroro bij I'isa ver trokken. Hij wacht daar tot 18 Juni de definitieve uitslagen van het referendum af. Mr J. H. M. Stieger. t In den ouderdom van 71 jaar is te Goes overleden de heer Mr J. H. M. Stieger, oud-wethouder van Goes en oud-lid van het col lege van Gedeputeerde Staten in Zeeland. Umberto in Spanje aan gekomen. Exkoning .Umberto van Italië is 'hedenavond in Barcelona aan gekomen. De distributie van wasch- poeder. De mogelijkheid bestaat, dat bij (1e aflevering van waschpoeder eenige vertraging zal ontstaan. Wanneer dit het geval is, kan men er op rekenen dat hierin spoedig een voorziening zal wor den getroffen. Truman niet naar Moskou. Het bericht, dat Truman zich ingeval van een mislukking van de conferentie van de ministers van Buitenlandsche zaken naar Stalin zou begeven, wordt offici eel als „pure fantasie" betiteld. Kunstmest inplaats van munitie. Teneinde de verschaffing van kunstmest aan de wereld te ver- hoogen en daardoor de productie van voedingsmiddelen in de met hongersnood bedreigde gebieden te stimuleeren, zal het Ameri- kaansche leger als een tijdelijke nootmaatregel 15 van zijn muni tie-fabrieken later overschakelen op de fabricage van stikstof kunstmeststoffen. Oesters naar Zuid-Afrika. Uit Londen is tweemaal per vliegtuig een zending van 500 le vende oesters naar Kaapstad ge zonden met de bedoeling den oes- tervoorraad in Zuid-Afrika te ver beteren. De oesters kwamen even wel allen dood aan. Thans wordt een andere wyze van verzending overwogen. Nieuwe K.L.M.-diensten. Met ingang van 17 Juni a.s. wordt er een nieuwe dienst Lon- den-Amsterdam en Amsterdam- Brussel in de bestaande dienstre geling der K.L.M. ingevoegd. Britsche demobilisatie dit Jaar gereed. De demobilisatie van het En- gelsche leger vordert thans zoo snel, dat deze voltooid zal z^n op 31 December van dit jaar, Dezer dagen arrivceren in Nederland twee commissies uit de West, één uit Curasao en één uit Suriname, die in op dracht van de Staten van die gebiedsdeelen hierheen komen. Hun taak is tot H. M. de Koningin het verzoek te richten het daarheen te leiden, dat op de voordracht van de Staten vertegenwoordigers van Cura sao en Suriname in Nederland zouden worden benoemd om in in afwachting van de Rijkscon ferentie reeds dadelijk de be langen van deze gebiedsdeelen voor te staan, alle noodzake lijke inlichtingen te verstrek ken en mede te werken om tot een volkomen Rijkseenheid te geraken. De Nederlandsche regeering stelde zich op het standpunt, dat de Rijksconferentie de aan gewezen instantie zal zijn voor bespreking van veranderingen in het bestuursstelsel. Toch heeft H. M. de Konin gin zich bereid veriklaard deze commissie te ontvangen op grond van het Grondwetsarti kel, dat aan ieder het recht van petitie toekent. TRUMAN NAAR MOSKOU? Volgens den New-Yorkschen correspondent van de Londen- sche Evening News zou de mo gelijkheid bestaan, dat presi dent Truman zich per vliegtuig naar Moskou zou begeven voor een persoonlijk onderhoud met Stalin, wanneer de conferentie van de ministers van Buitenl. Zaken te Parijs zou mislukken.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1