We zijn arm geworden. fle Kabinetsformatie. Herstel van de Moerdijkbrug. De politieke situatie in Nederl.-lndië. Herziening van het belastingstelsel. De plundering van Nederland. Vacantlegebruik van auto's. Pessimisme in Indonesische kringen. Klachten over trage evacueerlng op Java. Seyss-lnquart over de verzetsbeweging. De eerste nieuwe overspanning gereed. Rijwielfabriek krijgt goederen terug. WAT OP DEN BON? DE BILT ZB&Tz Noq enkele buien. Meest matige triad, aanvan kelijk uit uiteenloopende rich tingen, later tusschen N. en W. Wisselend bewolkt met nog enkele regenbuien. Weinig ver andering in temperatuur. Aan „Ons Platteland" is het volgende leerzame economische lesje ontleend: „1. Wanneer een gezin meer voor allerlei huishoudelijke uit gaven noodig heeft, dan de va der van het gezin wekelijks verdient, zal het gezin er bij in- teeren, tenzijer aan het eind van het jaar hog een extra-versterking der financiën komt, doordat er nog geld op de bank is, dat zijn rente geeft, of dat de heer des huizes nog eens iets extra's weet- te ver dienen. 2. In vroeger tijd kochten we uit het buitenland meer goede ren in, dan we uitvoerden. Op onze nationale spaarpot moes ten we dus inteeren, als we niet op andere wijze ook nog uitkomsten wisten te beuren. Die ontvangsten waren er, om dat we een rijke natie waren, die veel gelden in vreemde landen had belegd in geldlee- jhingen, scheepvaart, enz. en veel diensten aan het buiten land bewees (vrachtvaart, toe risme, enz.). Zoo waren onze totale uitgaven toch niet meer dan onze totale ontvangsten. 3. We zeggen, dat Nederland Wel een ongunstige handelsba lans had, maar toch een gun stige betalingsbalans, omdat we al onze betalingen uit loopende ontvangsten wisten te voldoen. 4. In 1929 voerden we uit voor een bedrag van 1909 millioen gulden, terwijl we 553 millioen te beuren hadden aan rente en voor bewezen diensten. Tegenover deze totale ont vangsten van 2462 millioen stond een uitgave van 2752 mil lioen. Op de betalingsbalans was derhalve een tekort van 290 millioen, d.i. 10% pet. van onzen totalen invoer. 5. In 1932 hadden we op het buitenland te innen 846 m. 267 m. is 1113 millioen, terwijl we invoerden voor een bedrag Van 1299 millioen. Derhalve een tekort van 186 millioen, d.i. 14 yan onzen uitvoer. Onze betalingsbalans jyerd dus slechter. 6. En hoeveel geld zullen' we er thans jaarlijks bij inteeren, nu de uitvoer nog maar een fractie is van hetgeen het ge weest is, nu onze kapitalen, in het buitenland belegd, voor een belangrijk deel verloren zijn, hu we wegens gebrek aan trei nen en schepen geen diensten van beteekenis aan het buiten land kunnen aanbieden, en de invoer groot is vanwege het nijpende gebrek aap goederen en grondstoffen?" Hieruit blijkf hop ana wij zijn geworden. Armoede is geen schande, zegt het spreekwoord. Maar het wordt wel een schande als de armoede te wij ten is aan eigen schuld. Als niet door flink aan te pakken en de uitgaven tot het noodzake lijke te beperken, alles gedaan wordt om tot positieverbetering te komen, en de uitgaven in overeenstemming fe brengen met de inkomsten. Dit geldt voor de gezinnen, maar niet minder voor het Rijk en de gemeenten, Velen beschouwen dit Ms reactiionjiair. en on sociaal, Maar in werkelijkheid is het ■waarlijk-sociaal. En Christelijk tevens. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 362 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 13 Juni 1946 Abonn.prjjs 3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op. os vadergang van Zon en Maan, Vrijdag: Zon op 4.19 u., on der 21.00 u. Maan op 21.00 u., onder 4.04 u. V.M. om 19.42 u. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 14 Juni: 1.45 n. 1.82 m., 14.05 u. 1.92 m. In verband met bet zoo overzichtelijk mogelijk maken van ons belastingstelsel staat op het programma van den Minister van Financiën o.a. bet afschaffen van enkele belastingen zonder dat haar opbrengst wordt prijs gegeven. Zoo overweegt hjj de afzonderlijke vermogensbelasting, welke voor natuurlijke personen nog zal blijven bestaan, af te schaffen door haar in te bouwen in de inkomsten belasting. Voorts: de onder de bezetting ingevoerde commissa- rissenbelasting eveneens te doen verdwijnen en de op brengst van commissariaten zwaarder te treffen in de inkomstenbelasting. Afschaffing van het besluit op de dividendbeperking 1941 met zijn thans niets meer opleverende supèr- dividendbelasting en herkapitalisatiebelasting is voorts in overweging. Zoodra de herziening van de sociale ver zekering aan de orde komt, zal ook worden voorgesteld, de vereveningsheffing te doen verdwijnen. Meer dan ƒ400 millioen van de Joden gestolen. Tijdens de zitting van giste ren heeft Seyss Inquart te Neurenberg gezegd, dat de Duitsche soldaten in Neder land, Nederlandsche boter, kaas en andere dingen naar huis mochten zenden, bijna zonder aan eenige beperkingen gebon den te zijn. Als zij met ver lof gingen mochten zij zooveel meenemen als zij dragen kon den. (En dat was niet weinig!) In het kader van de econo mische plundering van Neder land werden de Joden 400 mil lioen gulden en de vrijmetse laars 8 tot 10 millioen gulden lichter gemaakt. Van het Jood- sche vermogen was bovendien f 14 millioen gebruikt voor het in orde maken van het kamp te Vught. Het geld, zoo ver klaarde Seyss, moest op depo sito-rekeningen van banken geplaatst worden. Seyss verklaarde, dat hij vol komen begreep, dat het Neder landsche volk de Duitsche eco nomische maatregelen als plun dering ondervond, doch hij hield vol, dat deze kwalifica tie juridisch niet te rechtvaar digen was. Het bestuur van de K.N.A.C. heeft zich tot den, minister van Verkeer en Energie gewend met het verzoek om, evenals zulks voor motorbooten is ge schied, het gebruik van de auto mobielen gedurende de vacan- tiemaanden Juli, Augustus en September te vereenvoudigen, n.l. door in dit tijdvak geen controle te doen uitoefenen op de doeleinden waarvoor en de tijdstippen waarop de houders van rijvergunningen voor mo torrijtuigen voor personenver voer van hun voertuig gebruik maken. Adressahte 13 van oordeel, dat de zakelijke bezwaren, wel ke tegen opheffing van het Zondagsverbod e.d. zouden kunnen worden aangevoerd, niet opwêgen tegen de voordeelen. De vrees voor toeneming van de slijtage acht zij ongegrond, eensdeels omdat het rondtrek ken van plaats tot plaats prac- tisch nog niet mogelijk is in verband met de accomodatie in hotels en pensions, en de af standen welke in Nederland kunnen worden afgelegd ten- plotte slechts gering zijn. Een bijzondere correspondent van A.N.P. seint uit Batavia; Het beeld van de politieke situatie in Indië is ingewik kelder dan ooit. Ten aanzien van de onderhandelingen valt aan beide zijden, vooral ech ter aan de Indonesische, een licht pessimisme te consta- teeren. Aanvankelijk koesterden de In donesiërs nogal hooggespannen verwachtingen inzake de aanvaar ding van de voorstellen, die wa ren opgesteld. Thans echter zijn zy teleurgesteld, daar volgens hun zeggen, Dr van Mook, hoewel hij geen bezwaren had tegen den vorm, die aan de voorstellen was gegeven, bedenkingen zou hebben tegen den inhoud, o.a. tegen de opneming van Sumatra in een eenheidsrepubliek, bestaande uit Java en Sumatra en tegen de tractaat-sluitende bevoegdheid. Naast deze teleurstelling, die als een soort anti-climax volgde op het aanvankelijk tamelijk groote optimisme, geven ook eenige fei telijke factoren aanleiding tot het huidige pessimisme. Ten eerste zijn daar de moei lijkheden in Soerakarta, waar de toestand verward is en waar zelfB sprake is geweest van een kleine revolutie tegen de republiek. Vervolgens nemen Soetomo en zijn volgelingen op Oost-Java tegenover het republikeinsche ge zag op zijn minst genomen een ondisciplinaire houding aan. Ten derde zijn er de gebeurtenissen te Tangerang. En dan zijn tenslotte in lichtingen van deskundigen binnengekomen, die melding maken van een uiteenvallen van het gezag op econo misch- en bestuursgebied in het binnenland van Java. Al deze feiten leiden er toe, dat het beweerde feitelijke gezag van de republiek in de uitwer kingskracht daarvan voor de bui tenwereld, inclusief Nederland, een min of meer twijfelachtig aanzien krygen. Voor de repu blikeinsche kringen, die dit ter dege beseffen, zyn deze feiten even zoo vele redenen om pessi mistisch te zyn. Aan den anderen kant vallen er lichtpunten aan te wijzen, die de partyen althans eenigen moed geven. Ten eerste is het bezwaar van Nederlandsche .zijde tegen de op- Op breede of op smalle basis? De Zaterdag gehouden ver gadering van de Tweede-Ka merfractie van de Partij van den Arbeid, waaraan alle zeven ministers leden dier fractie deelnamen, heeft den gehee- len ochtend en middag geduurd. Bovenal, hoewel niet uitslui tend, schijnen eenige formulee ringen omtrent het Indonesische vraagstuk, zooals die in het ontwerp-programma van dr Beel voorkwamen, moeilijkheid te hebben opgeleverd. Uit hetgeen de „N. R. Crt." vernani valt te concludeeren dat het ter tafel gekomen ont- werp-regeeringsprogramma ken nelijk gericht was op de vor ming van een kabinet, steunende op de K. V, P. en de P. v. d. A., en voorts, dat men in laatstge noemde fractie de kans op een accoord nog steeds aanwezig achtte, al ontveinsde men zich geenszins de nog te overwinnen moeilijkheden. Nader vernam hetzelfde blad uit Derf Haag, dat de kabinets formateur Dinsdagmorgen een onderhoud had met prof, Rom- me. Bovendien heeft de A.R. fractie Dinsdagmorgen verga derd, waarbij ook de voorzitter der C.H.U., de heer Tilanus, aanwezig was. Volgens ontvan gen inlichtingen worden beide laatstgenoemde partijen, even als de Partij van de Vrijheid door den formateur op de hoogte gehouden van den stand van zaken. Dit zou erop kun nen wijzen, dat de vorming van een kabinet, uitsluitend be staande uit vertegenwoordigers van de K.V.P. en de P. v. d. A. in eerste instantie niet in de bedoeling van dr Beel ligt, doch dat hij streeft naar een samen stelling op zoo breed mogelijke basis. Het broodrantsoen in België zal worden teruggebracht tot 300 gram per dag, aldus Le Peuple. Na het binnenhalen van den oogst zal het rantsoen waarschijnlijk worden ver hoogd. neming van Sumatra in de re publiek vooralsnog niet van prin- ciplêeleu aard. Ih Nederlandsche regeeringskringen wenscht men, dat afdoende bewijzen geleverd worden, dat de bevolking zelve de opneming in de republiek wenscht en niet een federatief verband. Hot probleem Sumatra is dus voor de Nederlanders aller eerst een kwestie van feiten en toestanden. Ten tweede zouden Nederl.-In- diBChe regeeringskringen minder dan de Nederlandsche autoriteiten geneigd zyn om de zaak te doen afstuiten op het vraagstuk Soa- karno, indien tenminste op de andere punten volledige overeen stemming werd bereikt. Van hun kant hebben Soekamo en Mohamed Hatta zich bereid verklaard hun positie c/p te offe ren, indien het republikeinsche kabinet dit te eeniger tyd in het belang van land en volk zou achten. Ten derde is daar de gewijzig de opvatting van de Nederlanders ten aanzien van den overgangs termijn. Te Chequers meenden de Ne derlandsche autoriteiten dezen termijn op een generatie te moe ten stellen, thans zou men echter, zooal niet om practische redenen, dan toch uit politieke overwegin gen, bereid zijn om deze periode tot de helft of tot een derde te verkorten. Bovongesehetst goheel van on gunstige en gunstige factoren voor het welslagen van de nieu we onderhandelingen, kan echter worden doorkruist door allerlei gebeurtenissen en men is zich daarvan aan beide zijden terdege bewust. De „Eenheidsgroep" te Ba tavia" heeft zich per request gewend tot H. M. de Koningin, met betrekking tot het vraag stuk van de Nederlandsche ge- inerneerden in Midden- en Oost- Java. Geconstateerd wordt, dat het S.E.A.C acht - maanden lang tegen deze evacuatie heeft aangezien en thans, nu het oogenblik schijnt te zijn aange broken daarmede een aanvang te maiken, niet meer dan 1000 gijzelaars per week weet te vervoeren. Bij' een matige schatting van het aantal geïn terneerden op 36.000 zal deze evacuatie dus 36 weken duren. De onderteekenaren kunnen zich niet aan den indruk ont trekken, dat het niet gelukt is onze Britsche bondgenooten voldoende te overtuigen van den ernst van de hun toebe deelde taak; de bevrijding van de gijzelaars op Java. Zij verzoeken derhalve eer biedig in overweging te willen nemen of niet het tijdstip is ge komen om de aandacht van onze bondgenooten te vragen voor dit brandende vraagstuk. Waarom de Voedsel- commissaris gehand haafd werd. Zooals wij reeds gisteren mee deelden, heeft Seyss Inquart bij zijn verhoor te Neurenberg, herhaaldelijk een eeresaluut ge bracht aan de verzetsbeweging dn ons land. Wel had hij het tot een plicht gerekend de po litie te verwittigen, wanneer het verzet zich ergens open baarde, maar hij zeide zich daarbij steeds bewust te zijn geweest, dat hij deze vervol ging slechts juridisch kon rechtvaardigen en niet moreel, daar hij als Nederlander waar schijnlijk evenzoo gehandeld zou hebben. Voorts zeide hij, dat hij ge noodzaakt was geweest den voedselcommissaris Louwes te handhaven, ondanks zijn anti- Duitsche en anti-nazi-gezind heid, omdat hij bij het zeer moeilijke voedselprobleem nu eenmaal de onmisbare man was. Op een terrein van de fabrieik van „Penn en Bauduin" te Dordrecht ligt thans de eerste nieuwe overspanning van de verkeersbrug bij Moerdijk klaar, om binnenkort haar reis te maken naar de plaats waar zij een schakel zal vormen iu de zoo belangrijke verbinding tus- Bchen Noord- en Zuid-Neder land. Deze nieuwe overspanning, die een lengte van 100 Meter en een gewicht van 930 ton heeft, is vervaardigd uit onderdeelen van de vier vernielde overspan ningen van de verkeersbrug. Slechts enkele nieuwe onder deelen werden hieraan toege voegd. In het najaar werden de verbogen en vernielde bal ken, platen en spanten van de plaats, waar de eens zoo mach tige brug toen als een hoop verwrongen staal in het water lag, naar de fabriek vervoerd, waar men direct aan den arbeid toog. Alles werd uitgezocht en gesorteerd, terwijl de verbogen en vernielde onderdeelen her steld werden. Twee maanden geleden kon worden begonnen met de montage en thans is men zoover, dat het gevaarte naar den watenkant geschoven kan worden. De reis naar Moerdijk zal naar alle waarschijnlijkheid in Juli aanvangen, waar de nieuwe overspanning in de plaats zal komen van een der overspan ningen van de spoorbrug, die tijdelijk dienst doet dn de ver keersbrug. Het uitwisselen van de over spanningen van de spoorbrug tegen die van de verkeersbrug zal met hetzelfde tij gebeuren. Inmiddels blijft men op de fabriek niet stilzitten. In den loop van deze week zal daar da tweede overspanning op stapel worden gezet. Ook deze wordt vervaardigd uit het materiaal van de 4 vernielde overspan ningen. De twee nog resteeren- de overspanningen moeten ech ter geheel van nieuw materiaal gorden vervaardigd en het is uiteraard nog niet nauwkeurig te zeggen, wanneer dit uit Amerika zal zijn aangekomen, Het zal nog wel even duren, voordat de brug weer met haar tien overspanningen in volle glorio prijkt en de naam Moer dijk niet meer analoog is met „oponthoud", maar het begin is er. Ook op het gebied van den bruggenbouw pakken de Neder landers energiek aan, bezieid door den vasten wil, iedere her innering aan de vernielingen, die de Duitschers aan onze mooie bruggen toebrachten, zoo spoedig mogelijk uit te wis- schen. In 1944 werden van de rij- wielenfabrieik „De Germaan" te Meppel talrijke trailers vol goederen naar Duitschland ver voerd. Deze bestonden voorna melijk uit onderdeelen, enkele machines en gereedschappen. Na de bevrijding kreeg de di rectie van de fabriek bericht, dat alles opgeslagen stond bij een rijwielenfabriek Striecker te Brackwede bij Bielefeld. Thans zijn de eerste 6 wagons met deze geroofde goederen te ruggebracht. Het waren voor namelijk rijwielonderdeelen als zadels, frames, wielen, enz. Voorts zijn nog 5 wagons on derweg, terwijl vermoedelijk daarna nog 3 wagons zullen volgen. krijgen we deze week De „Sibajak" vertrokken. Het m.s. „Sibajak" is 6 Juni j.l. uit Tandjong Priok ver trokken met 1341 repatrieeren- den aan boord. Het schip zal vermoedelijk op 20 Juni a.s. te Suez aankomen. Herziening Onderwijzerssalarissen. De commissie van advies en overleg inzake de herziening van de onderwijzerssalarissen heeft aan den Minister van Onderwijs een eenstemmig ad vies uitgebracht over de wij ziging van de regeling in zake het voor periodieke salaris- verhooging medetellen van den tijd, welken de onderwijzers na hun 21sten jaar buiten het onderwijs hebben doorgebracht. Verder kwam zij tot vol ledige overeenstemming om trent het treffen van een voorloopigen maatregel in af wachting van haar advies om trent de nieuwe salarisregeling voor de onderwijzers. GOEDEWAAGEN GEARRESTEERD. Naar „Trouw" meldt, is dr T. Goedewaagen dezer dagen in de Engelsche zone in Duitsch land gearresteerd. De voorma lige secretaris-generaal van het departement van volksvoorlich ting en kunsten was onderge doken in het administratief ap paraat van het geallieerde hoofd kwartier te Hannover. Hij zal binnenkort worden overge bracht naar Nederland. POLITIEKE BETOOGINGEN IN ITALIË Te Napels dooden en gewonden. Volgens radio Rome hebben de Italiaansche monarchisten Dinsdagavond voor het ko ninklijk paleis 'een demonstratie gehouden. Tegelijkertijd hiel den republikeinsche partijen van verschillende schakeerin gen een massa-demonstratie op het Piazza del Popoio, waar Romita, de minister van bin- nenlandsche zaïken, de menigte verzekerde, dat de regeering er op zou toezien, dat de wil van het volk wordt verwerkelijkt. Uit Napels wordt gemeld, dat een razende menigte monar chisten met zelf vervaardigde brandbommen na een gevecht óp groote schaal met de politie te heb ben géleverd, gepoogd heeft het 6 verdiepingen hooge gebouw der communisten in brand te ste ken. Er werden daarbij 8 per sonen gedood en velen gewond. De Italiaansche ministerraad bevestigde opnieuw de wettig heid van de republiek en „ga randeerde" de overwinning van het volk. EENHEID VAN HET DAL VAN DEN NUL. Het bestuur van de Arabische Liga heeft op zijn te Bloedan (Syrië) gehouden bijeenkomst een/ resolutie aangenomen, waarin steun wordt- verleend aan bet verzoek van Egypte om „eenheid van het dal van den Ni.il" (vereeniging van Egypte met de Soedan) en vol ledige ontruiming van Egypte door de Engelsche troepen. DE FAROËR-EILANDEN. Het parlement der Faroër- eilanden heeft besloten vóór September de 26.000 eilandbe. woners door een plebisciet te laten beslissen, of zij los willen komen van Denemarken, dat sinds 1380 deze eilanden in be zit heeft, of het Deensche aan bod tot grootere onafhankelijk heid willen aanvaarden. Provincienieuws IN- EN UITVOER IN APRIL 1946. Volgens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer bedroeg het totaal gewicht van den invoer in April j.l. 932.615 ton (Maart 872.070 ton). De uitvoer had in April 1946 een gewicht van 230.506 ton en eën waarde van 41,3 mill, gld. (Maart 235.035 ton en 43,8 mill, gld,). DE ZAAK ARNOLD MEYER. Eischvijf jaren gevangenisstraf. Onder groote belangstelling is gisteren voor het Bijzonder Gerechtshof te 's Hertogen bosch de zaak tegen Arnold Meyer, den voormaligen leider van Nat.- Front behandeld Hem wordt ten laste gelegd, dat hij in de jaren 1940 en 1941 door zijn publicaties in het weekblad „De Weg" en het dagblad „Ne- derlandsch Dagblad" opzettelijk ten voordeele van den vijand propaganda heeft gevoerd, ge richt op het .breken van het geestelijk verzet van het Ne derlandsche volk tegen den vijandelijken bezetter en het ontrouw worden van dat volk aan zijn regeering en: de ge meenschappelijke zaak der te gen Duitschland strijdende mo gendheden. Na een fel requisitoir eischte de procureur-fiscaal Mr Deelen, tegen Arnold Meyer, vijf jaren gevangenis straf, ontzetting uit de kies rechten en het verbod een ambt uit te oefenen voor het geheele leven. BRANDSTOFFENBONNEN NOG NIET GELDIG. Gebleken is, dat brandstoffen- handelaren thans reeds zijn over gegaan tot het in ontvangst nemen van de periodebonnen brandstof fen van de kaarten WA 606 en WB 606 en dat zij op deze bon nen reeds brandstoffen afleveren. Met nadruk wordt er op ge wezen, dat de bonnen van de kaar. ten WA 606 en WB 606 nog niet geldig verklaard zijn, Zoo dat hierop nog geen brandstoffen mogen worden afgeleverd. Het in ontvangst nemen dezer bonnen door handelaren is evenmin toe gestaan- GOESSCHE MIDDEN STAND ZIET VOORUIT. De vlaggen uit op 4, 5 en 6 Juli. Door een commissie van actie, samengesteld door de Goessche Middenstandsvereenigingen „Han delsbelangen" en de „Hanze" is, aan de leden een circulaire ge zonden met het verzoek hun éta lages gedurende de dagen van de Z.L.M.-tentoonstelling speciaal te verzorgen. Voor de meest smaakvolle, ac- tueele en kooplust-prikkelende étalage worden eenige prijzen be schikbaar gesteld. Iedere deelnemer krijgt een ré clameplaat, ontworpen door dhr Melse. De winkeliers moeten hierdoor laten zien, dat Goes het centrum is voor het koopend publiek. Iedere burger toone tevens zijn sympathie door het uitsteken van de vlag. (9 t.m. 22 Juni). Bonkaarten KA, KB, KC 606 331 Alg. i 250 gr, jam, Btroop, enz. 332 Alg,| 100 gr. koffie, 333 Alg.i 50 gr, caeno, 835 Alg.: 250 gr, wasobpoeder, A 01 Roserve: 1 el. Bonkaarten KF 606 379 Reserve: 125 gr. boter. Bonkaarten LA, LB, LC 606 A 50 melk: 2 L. melk. B 50, O 50 melk: 3% L. melk. 244 aardappelen: 1 kg. aardapp. 245 aardappolen: 200 gr. brood. Bonkaarten KD, KE 606 831 Alg.: 250 gr. jam, stroop, enz. 832 Alg.: 60 gr. cacao. 833 Alg,: 250 gr. waschpoeder. Bonkaarten KG 606 877 BMV: 125 gr. boter. 878 suiker: 400 gr. suiker. Bonkaarten LD, LE 606 D 50, E 50 melk: 6 L. melk. 744 aardappelen: 1 kg aardapp. Tabakskaarten enz. T 32: 2 rants, tabaksartikelen. V 32: 100 gr. choc, of suiker werken. X 32: 100 gr. choc, of suiker werken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op 14 Juni worden gebruikt, m.u.v. de bonnen voor melk en aard appelen, waarop eerst m.i.v. 17 Juni mag worden, afgeleverd. De bon A61 voor 1 ei blijft geldig t.m. 6 Juli a.s. De bonnen 878 suiker voor 400 gr. suiker blijven eveneens geldig tot en met 6 Juli a.s. In verband met de bevoorrading van den handel is het mogelijk, dat de suiker niet overal onmiddellijk verkrijgbaar zal zijn. De M. R. P. (de partij der progressieve katholieken) in Frankrijk heeft een resolutie goedgekeurd, waarin Georges Bidault officieel als candidaat voor het presidentschap der nieuwe Fransche regeering wordt aangewezen. Laatste berichten. KAMPEN OP JAVA. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee ligt de lijst F 15 van personen, die zich buiten de geall. gebieden op Java bevinden, ter inzage. Benoeming bij het Tribunaal. Bij IC.B. zijn benoemd bij het Tribunaal voor het arrondisse ment Middelburg, tot voorz. van -de 4e kamer: Mr W. Nieuwenhuij sen te Zierikzee en tot lid: J. J. Stols, landbou wer te Kapelle (gem. Nieuwer- kerk), M. J. Klaassen, ambt. bij de Rijks belastingen te Haam stede; J. M. v. Iwaarden, land arbeider te Oosterland en A. P. Geluk, grossier te Zierikzee. WEMELDINGE. Candidaten voor de gemeente raadsverkiezing: Partij van de Vrijheid: P. J. J. Dekker, H. C. Lindenbergh, P. de Groene Mz„ B. W. Alink, J. E. Kole Mz„ M. Visser, G. W. v. Weele. Anti-ReV.K. J. Dominicus Fz„ Adr. de Schipper Az., Joh. Hamelink Cz„ W. Vleugel Az., P. Brouwer, Arij de Schipper Jz„ Jac. van Stel Hz., M. Florusse, Jac. Cok, N. v. d. Linde. Partij van den Arbeid: D. M. de Jonge,. A. P. Schouwenaar, J. Prins, M. Zuijdwegt, J. Dagevos, J. v. Dalen. Staatk. Geref.Jac. Kooman, C. de Kraker, J. B. Benschop Knook, Adr. Ruisscn. C.H.-Unie: D. Hardenberg, J. de Jonge Dz„ C. Burger Jacz,, C. de Schipper Jbz„ H. de Vries, H. Meijaard Az,, Adr. Veerhoek. (Zie vervolg pag. 2.) Op de bonnen 334 en 834 algemeen 2 L. petroleum. Het C2D.K. deelt mede, dat gedurende het tijdvak van 16 Juni t/m 13 Juli a.s. op de bon nen 334 en 834 algemeen 2 Liter petroleum verkrijgbaar zal zyn. In verband met de bevoorra ding van den handel bestaat de mogelijkheid, dat de petroleum niet overal onmiddellijk te ver krijgen is. De bonnen mogen evenwel niet te voren worden ia- geleverd. Directeuren van Wiltorr- Feyenoord in vrijheid. De proc.-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft last gegeven tot invrijheid stelling van C H. Teschmacher, F. Muller en A. C. Metzelaar, di recteuren van de N.V. Wilton Feijenoord te Schiedam, alsmede van enkele lagere functionnarissen in die vennootschap. Alle betrokkenen zijn thans om trent 13 maanden gedetineerd ge weest en vast staat wel, dat niet gezegd kan worden, dat zij den vijand hebben nageloopen om hem in het gevlei te komen of om or ders van hem te verkrijgen. Een punt van onderzoek is nog in hoeverre zij te gemakkelijk hebben toegegeven aan de op hen door den vijand uitgeoefende druk tot medewerking, zoowel wat be treft de uitzending van arbeiders, als wa aangaat de bedrijfscolla- boratie. De invrijheidstelling is geschied hangende het nader on derzoek en in afwachting van de berechting. Arnold Meyer staat terecht. Gisteren werd te 's-Hertogen- bosch do zaak tegen Arnold Meijer behandeld. In zijn requisitoir zei de Mr Deelen: „Ik wil aannemen, dat de na- tionaal-fronters zich door de Deutseh-Freundliche uitlatingen niet van de wijs hebben laten brengen, maar het waren er slechts 12.000. Als wij aannemen, dat de bedoeling van verdachte goed is geweest, dan waren de middelen, die hij~ aanwendde toch nog fout en ondeugdelijk en zij maken hem strafbaar. Men moet respect hebben voor de wijze, waarop verdachte gestreden heeft tegen de N.S.B. en spreker kent persoonlijk geen anderen dagblad schrijver, die zoo fel en zoo open lijk tegen de N.S.B. fulmineerde. Dat boezemt ontzag in. Had hij dezelfde houding aangenomen te genover de Duitschers, verdachte zou hier niet hebben gestaan. Ik zie, aldus de procureur-fiscaal, Arnold Meyer niet als een verra der, maa r wel als iemand, die door zyn geschriften een funesten in vloed had op de massa. Hij re- quireerde hierna 5 jaar gevange nisstraf.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1