BELASTING-HERZIENING 1946. Nieuwe Indonesische tegenvoorstellen PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND en Vermindering belastingdruk op ondernemingen. Verhooging successierecht en omzetbelasting. Liggen in de lijn van wat vroeger besproken werd. De Rijksbemiddelaars. Uit de Provincie KRUIMELTJES Laatste berichten. DE BIKT ZEGTt Weinig verandering. Plaatselijk buien, hier en daar met onweer, zwakke tot matige wind tusschen Zuid en West, ongeveer zelfde tempe ratuur als gisteren. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 361 Abonn.prijs ƒ8.30 p. kw. Hoofdkantoor Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzon. Woensdag 12 Juni 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. In een bij Kok te Kampen verschenen brochure onder bo- venstaanden titel schrijft Prof. Anema o.in. „Ons geestelijk leven als volk en als personen is ontwricht. Verstandelijk werd ons alle normale voedingstof onttrok ken en gepoogd om het hoofd vol te stoppen met een surro gaat van voorstellingen en ge dachten, waartegen al wat in ons was zich verzette met af keer en weerzin. Voor hooger ontwikkelden werd elke band afgesneden met een geestver wante wereld en werd men ge dwongen» te teren op oude ikost. De volksmoraal werd onder mijnd door de aanmoediging van verklikking en verraad; de nood van het geboden verzet en het behoud van zichzelf en den naaste deden grijpen naar ge weldpleging en brandstichting, naar liegerj en bedriegen, naar valschheid in geschrifte en om- kooping; honger en koude dre ven tot plundering eni diefstal. Wat vroeger ondeugd was, werd nu deugd. Het verstand werd door afmatting vertroe beld; het gevoel overprikkeld door willekeur en onrecht, door het verlies van verwanten en zorgen om het bestaande wils- drift opgejaagd tot overspan nen activisme." Ziedaar de erfenis van 5 jaren oorlog en nat.-socialistische be zetting en overkoepeling in een scherpe analyse samengevat. De nood van ons volk is groot. Wij zijn armoedig en berooid, geestelijk en materieel en een zeikere schijnwelvaart moet deze armoede verbergen. Het is de schijnwelvaart van de volle eta lage, waaruit de goederen niet verkrijgbaar zijn omdat het ge middelde salaris de prijs niet kan betalen. Het is de schijn welvaart van hooge loonen waarvoor geen arbeidskrachten te vinden zijn. En geestelijk? De grootste armoede eni ontzie ling gaan schuil achter de schijnvreugde en schijnpret van het moderne amusement, de zinnenstreeling, de opgezweep te levensdrift op de rythmiek van jazz, in den dagdroom van de bioscoop en het zwoele ver keer met al wat uniform draagt. Een technisch geperfectio neerd kunstlicht straalt over ons leven en onze cultuur. Het is al bijna even sterk als het zonlicht, dat nauwelijks meer in onze woningen komt. Maar op een kwaden dag zal er kortslui ting ontstaan en wacht het stikkedonker, erger dan in den bezettingstijd, die ons niets ge leerd heeft. Wij voorvoelen het nu al, als we jongeren hooren zeggen; „Wat is er eigenlijk in dit leven, het is doelloos en leeg". We wagen het in dit sombere perspectief, dat wij instinctma tig voor ons weten, de stem busuitspraak van ons volk te plaatsen. Prof. Banning heeft eens in een lezing gezegd, dat alle materieele zaken in den grond geestelijke zaken zijn. Materieele vragen zijn geeste lijke vragen, materieele nood is geestelijke nood. Het wil ons voorkomen, dat Ons volk, door in hoofdlijnen te kiezen voor zijn oude na tuurlijke beginselen, allereerst een geestelijke keuze heeft wil len doen los gedacht van mate rieele, zakelijke politiek, dat het voor maatschappelijke ver nieuwing minder vatbaar is ge bleken, omdat het_ voor alles een stevig geestelijk' fundament wenscht in dezen tijd van on macht, onrust en onwil. Dat Is verheugend. De positie-keuze, die een geestelijk steun zoeken is, zal, wanneer het beginsel weer le vend eigendom wordt, ons volk kunnen aandrijven tot daden van waarlijk nationaal herstel, omdat alleen het levend begin sel geloof schenkt. ERNSTIG VERKEERS ONGEVAL TE LAREN. Gistermorgen vond een ern stig ongeval plaats op het kruispunt Rijksweg—-Hilver- sumscheweg 'te Laren. De heer J. M., een landbouwer uit La ren, kwam op de fiets uit de richting Hilversum. Daar hij geen voorrang "verleende kwam hij in botsing met een auto, komende uit de richting Baarn, welke met een snelheid van 60 K.M. reed. De heer M. werd op de tramrails gekwakt en met een ernstige schedelbasis- fractuur naar het Sint Janszie- ikenhuis te Laren vervoerd, waar hij inmiddels is overleden. Bij de Tweede Kamer is ingediend het aangekondigde wetsontwerp Belastingherziening 1946. Het wetsontwerp bevat blijkens de toelichting voorstel len tot aanzienlijke vermindering van den belastingdruk op de ondernemingen. Deze vermindering zal ten goede komen aan het herstel en de verdere ontplpoiïng van het bedrijfsleven. Vporgesteld wordt een verlaging van de Vennootschaps belasting tot 25 over de boekjaren, die eindigen na 31 December 1944. De Vermogensbelasting voor lichamen zal ingefolge het wetsvoorstel met ingang van 1945 aan zienlijk worden verlaagd van 5.per 1000.tot 0.50 per 1000.Voorgesteld wordt haar af te schaf fen met ingang van 1947. Voorts bevat het wetsontwerp de mogelijkheid, bedragen van de winst van alle vormen van onderneming (dus zoowel een „eigen zaak" als een N.V. enz.) in mindering te brengen ter rserveering voor: a. gelijkmatige verdeeling van kosten en lasten; b. assurantie eigen risico; c. het opvangen van eventueele toekomstige verliezen. Met betrekking tot de rechten van successie, schenking en overgang houdt het wetsontwerp een voorstel tot ver hooging in. Voorts wordt een nieuw progressief tarief voor de inkomstenbelasting voorgesteld, waarbij met name in het tarief voor de lagere inkomens tot uiting komt, dat er rekening is gehouden met de stijging van, de kosten voor levensonderhoud, Ook de Omzetbelasting zal wijzigingen ondergaan. Op dit punt omvatten de voorstellen het invoeren van een weeldetarief van 25 voor sommige goederen en diensten en het verhoogen van het algemeene tarief met 1 De goederen, welke onder het weeldetarief zullen vallen, worden door dei Kroon aangewezen. Daarentegen zullen worden vrijgesteld van omzet belasting, leveringen door ondernemers-fabrikanten andere dan leveringen aan particulieren van nood zakelijke levensbehoeften. Sommige van deze, zooals aardappelen, brood en melk, worden ook bij levering door groot- en kleinhandelaren, vrijgesteld. Uit bevoegdeIndonesische kringen deelt men mede, dat Sjahrir het ontwerp voor de nieuwe Indonesische voorstellen zoo goed als voltooid heeft. Zij liggen over het algemeen in het kader van de besprekingen, welke gedurende het verblijf van lord Inverchapel te Batavia ge houden zijn. Deze voorloopige voorstellen, omvatten zoowel suggesties van Nederlandsche en Indonesische zijde als van lord Inverchapel. Het was de bedoeling dat deze voor stellen door de Nederlandsche re geering, indien deze daarin toe stemde, als haar eigen voorstellen zouden worden aangeboden. Zij bleek daartoe echter niet bereid. Ten eerste kon minister Logemann het om formeele constitutioneele redenen niet eens zijn met den vorm van de overeenkomst en ten twee de waren er bezwaren tegen den inhoud van de voorstel len wat betreft het opnemen van geheel Sumatra in het Indonesische schema. Java en Sumatra zouden een repu bliek vormen in federatief verband binnen het kader van het Indonesische ge- meenebest. Het deelgenootschap aan het Indonesische gemeenebest binnen het rijk zou op lateren datum be sproken worden. Hier is dus geen sprake van het terugnemen van oor spronkelijke voorstellen. Indonesische kringen nemen re serve in acht omtrent de vooruit zichten van de onderhandelingen. Zij zijn zich zeer goed bewust, dat de gebeurtenissen, welke on langs zijn voorgevallen, vooral die te Tangerang, een slechte uitwer king gehad kunnen hebben. Het is opmerkelijk, dat de In donesiërs weinig neiging toonen hun aangelegenheid voor de orga nisatie der Vereenigde Naties te brengen. Men hoort de opmerking maken, dat de organisatie der Vereenigde Naties aan onbestendigheid lijdt en dat Indonesische officieele kringen direct onderhandelingen met de Nederlanders prefereeren. Op de vraag, ih hoeverre de Nederlanders den nadruk legden op de noodzaak, Soekamo en Hat- ta op den achtergrond te stellen, werd aan den correspondent van A.N.P. het volgende antwoord ge geven: „Gedurende de officieele be sprekingen hebben de Nederlan ders nooit het aftreden van Soe kamo geëischt. Soekarno en Hat- ta hebben, toen zij door de repu- blikeinsche regeering hierover ge polst werden, medegedeeld1, dat zij bereid waren hun posities direct op te geven, wanneer volgens de meening van de Indonesiërs hun aftreden in het belang zou zijn van land en volk. Moeilijkheden te Buitenzorg. Sinds Vrijdag hebben de Brit- sohe militaire autoriteiten Buiten zorg geïsoleerd. Dit is de oorzaak van de verbreking van alle ver bindingen met de buitenwereld, terwijl geen voedsel meer de stad binnenkomt. Naar verluidt zou deze maat regel zijn genomen in verband met het feit, dat een aantal Brit- sche soldaten, die zware uitrus tingsstukken per motorfiets ver voerden, als vermist zijn opgege ven. Uit betrouwbare bron wordt verder vernomen, dat het plaatse lijk geallieerde opperbevel het verzoek van Dr van Mook, om de plaats onder Nederlandsche controle te stellen, heeft afge wezen. Dr van Mook heeft de stad eenige dagen geleden voor dat doel bezocht. DE CHINEEZEN- MOORDEN TE TANGERANG. De Voorlichtingsdienst van het K.N.I.L. deelt mede, dat Neder landsche troepen 2500 Chineezen, die ten Westen van Tangerang woonachtig zijn, hebben gered. Daaronder bevonden zich eenige honderden vrouwen en kinderen dit Ketapang, die door de Indo nesische militaire politie gevangen waren genomen en slecht behan delde en duizend mannen, die bij een gebracht waren in de Maoek- gevangenis en gedurende vier da gen'geen voedsel hadden gehad. De extremisten vluchtten voor de' Nederlanders arriveerden. Tijdens de ongeregeldheden te Napels zijn een persoon ge dood en 13 andere» gewond. WEDEROPBOUW IN DE OEKRAÏNE. Uit Kief wordt gemeld, dat 46 instituten voor medisch onderzoek in de Oekraine, welke door de Duitscbers beschadigd waren, zijn hersteld en hun werkzaamheden hebben hervat. Daaronder bevindt zich het instituut voor experimen teel biologisch en pathologisch on derzoek van Dr Bogomolets, dat zich speciaal bezig houdt met een nieuwe methode om kanker te constateeren en te behandelet» WAPENSTILSTAND IN MANDSJOERIJE OPGEHEVEN. Generaal Toe Yoe Ming, bevel hebber van de troepen der centrale Chineesche regeering in Mandsjoerije, heeft besloten den wapenstilstand te verbreken en heeft zijn troepen bevel gegeven den opmarsch te hervatten. Van deze beslissing is aan de commu nistische vertegenwoordigers ken nis gegeven. LABOUR-DELEGATIE NAAR RUSLAND. Het bestuur van de Engelsche Labour Party heeft de Russen medegedeeld, dat het er prijs op stelt een delegatie naar Rus land te sturen. Maandag is uit Moscou.een telegram binnenge komen, dat de Russen deze de legatie „met genoegen" zullen ontvangen. DE ZAAK ARNOLD MEIJER. Vandaag wordt de zaak Arnold Meijer voor het Bijz, Gerechts- bof te 's-Hertogenbosch behan deld. Er is- voor deze zaak zeer veel belangstelling. De voorlezing van de tenlaste legging zal ongeveer een half uur duren. Men verwacht vandaag met de geheele zaak gereed te komen. De uitspraak volgt 14 dagen later. Geldersche Maatschappij van Landbouw. In de Zaterdag gehouden ver gadering van de Geld. Mij. van Landbouw werd in de plaats van wijlen Mr A. G. A. Ridder van Rappard tot voorzitter ge kozen de heer P. van Westrhenen. Een motie werd aangenomen, waarin de maatschappij als haar oordeel uitspreekt, dat de schade regeling ten behoeve van de ge troffenen veel te lang op zich laat wachten; dat de vergoeding veel te gering is en dat een algeheele schadeloosstelling noodzakelijk is. Prof. Romriie heeft na zijn ver kiezing tot Kamerlid ontslag ge nomen als voorzitter van het col lege van rijksbemiddelaars. Met de waarneming van het voorzitter schap is het Tweede Kamerlid' J. Schouten belast. Oudjes van alle gezindten uit Nijkerk maakten met boerenwagens een tocht naar het paleis Soestdijk, waar zij door het Prinselijk Paar ontvangen zouden worden. Daar de Prinses en de Prins naar Engeland waren vertrokken ter bijwoning van de Victory-Parade, moesten de drie Prinsesjes Haar vader en moeder vertegenwoor digen, van welke taak zijl zich uitmuntend kweten. MIDDELBURG. Aanrijding. Op den Kanaalweg ter hoogte van het Shellgebouwtje kwam Dinsdagmorgen een wagen, be spannen met twee paarden, vanaf het terrein der N.S., die den weg richting station wilde opdraaien. Tegelijkertijd kwam van den an deren kant een vrachtauto, die met het span paarden in aanraking kwam. Het gevolg was, dat één der paarden een diepe wonde on der de borst op liep, welke door een direct ontboden veearts kon worden gehecht. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat de voerman verzuimde zich van het verkeer op de hoogte te stellen. VLISSINGEN. Bliksem sloeg in. Tijdens het korte maar hevige onweer, sloeg Zaterdagmiddag de bliksem in, in een der weinige landbouwschuren, die de omgeving van Vlissingen nog rijk is. De in 1870 gebouwde schuur, gelegen aan den Koudekerkschen- weg, tegenover „Vredehof", werd hierdoor geheel vernield. Toen de bliksem om ruim 4 uur dwars door de schuur heensloeg, 'die ge vuld was met 1000 K.G. hooi en 3000 K.G. stroo, stond deze da delijk in lichte laaie. De zoon v. d. bewoner, dhr J. v. d. V., was nog in staat met behulp van een buur man het aanwezige vee bestaande uit 4 paarden, 1 koe, 1 kalf en 1 varken te redden. De brand weer, die vrij spoedig aanwezig was, kon eerst na geruimen tijd water geven; doordat de druk op de waterleiding zeer gering was. De landbouwgereedschappen en wat aannemersmateriaal gingen verloren. Het woonhuis kon wor den behouden. Het perceel, dat in het plan van uitbreidnig is opge nomen, is eigendom der gemeen te; de hüurder was tegen brand schade verzekerd. Ter gelegenheid van het succes, dat „Ons Genoegen" heeft geboekt op het muziekcdhcours .te Kapelle, waar in de eerste afd. een le prijs werd behaald, zal den dir., dhr P. de Rooy, heden avond om half 8 een serenade worden gebracht. Vlissingen zwemt weer! Zaterdag stond Vissingen in het teeken van de zwemsport. Nadat des morgens reeds het gemeentelijk badbedrijf aan het strand was opengesteld, werd des namiddags om 3 uur op het zwemschip in tegenwoordigheid van B. en W. en leden en af gevaardigden van de zwem- sportvereenigingen te Middel burg, Souburg en Nieuwland, door den voorzitter, dokter A. Staverman, het geheel gerestau reerde schip in gebruik geno men. Het werk dat door de le den is verricht is onbetaalbaar, aldus dezen. Namens het werk comité sprak dhr P. J. Gillis sen, die een overzicht gaf van het gedane werk. Nadat door de schildersfirma D. v. Rhijn. bloemen waren aangeboden droeg dhr Gillissen het schip aan het bestuur over, waarna eeni rondgang werd ge maakt. Dhr J. v. d. Jagt sprak als voorz. van de Vliss. Zwem- club o.m. zijn dank uit voor de prettige samenwerking met het bestuur van de V.R.B. Dhr v. Dixhoorn sprak hier op namens „Luctor et Emergo' uit Middelburg. Na de rondgang werd de thee geserveerd. Alle aanwezigen waren vol lof over de schitte rende afwerking, die mede door de loyale hulp van de Mij. „De Schelde" tot stand was geko men. Van Rijnaak tot Woonschip. Dicht bij het zwemschip ligt in het kanaal een eigenaardig uitziend schip. Het is een voor de Rijnvaart gebouwde z.g. „Kempenaar", groot 500 ton. Te Antwerpen werd het schip ge durende den oorlog door de Duit- schers gebruikt, de Engelschen richtten het in voor troepenle- gering en ten slotte heeft de Ned. Marine het vrijgegeven voor het Bureau Huisvesting D.U.W. Het biedt thans plaats aan 60 werklieden in den we deropbouw. De „Bertha II" is voor deze arbeiders een ge zochte verblijfplaats. Vrij dicht bij de stad gelegen, biedt het zij» bewoners tevens ruime ge-. legenheid tot zwemmen en zonnebaden. Tewaterlating 214, De tewaterlating van het 22000 ton groote passagiersschip voor de Rotterdamsche Lloyd, dat reeds meer dan 6 jaar op de helling heeft gezeten is thans vastgesteld op 1 Juli a.s. Koortsachtig wordt er thans gewerkt om het schip voor dien datum gereed te hebben. Candidaten Partij van de Vrijheid afd. Vlissingen: 1. H. B. J. Knoop; 2. J. L. Verhagen; 3. C. Plasse; 4. F. Naerebout; 5. Ir. G. de Regt; 6. mevr. M. C. de GrootHarte; 7. Frans C. van der Hout; 8. P. Theune; 9. J. Schouten. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke paplerverdeeling, verschijnt ons blad, uit hoofde van zU& formaat, vandaag in een omvang van 4 pagina's. GOES. Zooals reeds werd gepubliceerd, wordt in den loop van deze week de lijstcollecte gehouden voor het stichten van een monument voor de gevallen strijders voor de vrij heid (klok met gedenkplaat in den stadhuistoren). Naar het comité ons meedeelt, zal een bedrag van ongeveer f 4000.noodig zijn. Verwacht wordt, dat de bevolking van Goes gaarne de uitvoering van dit plan zal mogelijk maken. KLOETINGE. Brandweerwedstrijden. Uitslagen van Zaterdag: 1. Kortgene 2 min. 7 sec.2. Borsse- le II 2 min. 22 sec.; 3. Ovezande 2 min. 29 sec.; 4. 's Gravenpolder 2 min. 35 sec.5. Wolfaartsdijk 2 min. 38 sec.; 6 Borssele 2 min. 43J4 sec.; 7. Kapelle 2 min. 45 sec.; 8. Arendskerke 3 min. 27 sec.; 9. Wissenkerke 3 min. 29)4 sec.10. Goes II 3 min. 32)4 sec. 11. Goes I 4 min. 11)4 sec.; 12. Krabbendijke 4 min. 29 sec.; 13. Kloetinge 4 min. 47 sec.; 14. Kruiningen 4 min. 55)4 sec. BORSSELE. Op de Staatk. Geref. lijst voor de gemeenteraadsverkiezing zijn candidaat gesteld: 1. A. Melis Pz.2. P. v. Liere 3. M. Krijger Mz.; 4. J. de Muynck; 5. J. Hoogesteger; 6. M. Dek. DOMBURG. Candidaten voor den raad van de Partij van den Arbeid zijn 1. C. Geldof; 2. P. Brand; 3. L. Dourleijn4. P. Provoost Johz.5. J. Maas Pz.6. J. Bim- mel Cz.7. A. Passenier; 8. A. Provoost Johz.9. P. Geldof. OOSTKAPELLE. Aan dhr A. J. v* d. Lijke is i.v.m. zijn benoeming tot ambt. ter secretarie in Oostburg, per 1 Juli 1946 eervol ontslag verleend. Als opvolger is benoemd dhr L. A. Wisse te Aagtekerke, thans ambt. ter secretarie te Wcstka- pelle. ARNEMUIDEN. Het Groene Krui9 vergaderde onder leiding van dhr J. J. Huis- scn. Uit het jaarverslag 1945 blijkt: Huisbezoek door de wijk zuster T.B.C.-patiënten 372, Kraamvrouwen 972, andere zieken 4230. Ontv. Groene Kruis f 4118,32 uitg. f 3803,67 batig saldo f 314,65. zuster: T.B.C.-patiënten 372, f 1152,86, nadeelig saldo f 782,86. Groene Kruisgebouw ontv. f 526,04, uitg. f 596,93, nadeelig saldo f 70.89. Tot bestuurslid werd gekozen dhr E. J. Smid, in de plaats van dhr J. Dekker, wegens diens ver trek naar Vlissingen. THOLEN. Vrijdagmorgen zijn de klokken van het oude carrillon van den stadhuistoren nit Amsterdam ge arriveerd, zoodat we eerlang de oude, vertrouwde toonen weer over ons stadje zullen hooren. Bij het lasschen in de loods aan de haven, is een der mon teurs, dhr Oerlemans, doordat de schroefdop van den ammoniak- cylinder afsprong, zoodanig ver brand aan hoofd en armen, dat hij per auto huiswaarts moest worden vervoerd. Candidaten van „Gemeente belang" voor de a.s. gemeente raadsverkiezing: 1. J. Berre- voets; 2. W. L. Klompe; 3. J. G. Goedemondt; 4. C. B. Kod de; 5. D. v. d. SandeMoe- liker; 6. Dr L. Looysen; 7. Ir C. Wagtho; 8. J. C. Stoutjes- dijk; 9. W. Comelisse; 10. M. C, v. d. Stel; 11. G. v. d. Linde. Candidaten St. Geref. Partij 1. C. v. d. Berge; 2. G. A. de Hond; 3. A de Heer; 4. A. Kort; 5. J. J. Geluk; 6. ïz. Lindhout; 7. Fr. Bout; 8. J. J. Geluk L.Mz.9. A. J. v. d. Wcele; 10. W. Moerdijk; 11. A. J. v. d. Berge Cz.; 12. Johs. Bogert. Wegens reparatie van de veerpont zal de overzetdienst over het Thoolsche veer a.s. Zaterdag gestremd zijn voor auto- en wagenvervoer vanaf 6 u, va tot 5 »,m. Op- qp sn&jpBMig van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4,19 u., onder 21.00 u. Maan op 21.00 u., onder 4.04 u, V.M. 14 Juni Hoog water te Vlissingen Donderdag 13 Juni; 1.11 u. 1.70 m., 13,35 u. 1.88 m. Benoeming Rijksarchivaris. Benoemd tot rijksarchivaris in vasten dienst bij het algemeen rijksarchief te 's-Gravenhage, Mr S. J. Fockema Andreae. Burgemeester van Deventer. Naar het A.N.P. verneemt is met ingang van 20 Juni benoemd tot burgemeester van Deventer Mr H. W. Bloemers, thans bur gemeester van Rhoden (Drente). De regeeringsdienst „Oog en Oor", die aanvankelijk per 1 Sept. zou opgeheven worden, zal naar de „Maasbode" ver neemt, vanaf Juli a.s. niet meer bestaan. In Cannes is 'n zekere Chris- tiaan gearresteerd. Hij was Nazi-spion, maar wekte den in- druk, dat hij bij de ondergrond- sche was. Hij heeft volgens de Sunday Express den dood van 23 Nederlandsche en Engelsche parachutisten op zijn geweten, De staking van de Amen- kaansche arbeiders in de an- thracietmijnen, die drie weken geduurd heeft, is geëindigd. Er is overeenstemming bereikt op basis^ van 18,5 dollarcent ver hooging van het uurloon. Veldmaarschalk Montgomery is in Cairo aangekomen. Radio Moskou maakt bekend, dat sinds het einde van den oorlog het eerste Russische passagierschip de haven van Leningrad verlaten heeft en op weg is naar Londen. m Uit het huis van den Noor- schen ambassadeur te Londen is een aantal sieraden ter geza menlijke waarde van ongeveer 3000 pond sterling gestolen. De markies van Zahara, de Spahnsche gezant te Parijs, is dood gevonden in de expres- trein ParijsHendaye. Hij was op weg naar Spanje. De doods oorzaak is nog niet vastgesteld. Gewapende Joodsche terro risten hebben den trein van Jaffa naar Jeruzalem aange houden en de passagiers ge dwongen uit te stappen. Daar na werd de trein in brand ge stoken en de locomotief opge blazen. In Napels is een vuurgevecht ontstaan toen monarchisten in huizen van communisten poog den binnen te dringen. WEER SUIKER VOOR KLEINE KINDEREN. Een ei voor volwassenen. Minder cacao. Op 13 Juni zal de in het voor uitzicht geselde bon voor 400 gr. suiker voor de jongste kinderen (0 t.m. 4 jaar) wonden bekend ge maakt. Hierdoor is de distributie van geraffineerde suiker voor deze leeftijdsgroep hervat Het aardappelrantsoen voor per sonen boven 4 jaar is voor de week van 16 t.m. 22 Juni met 1 kg verlaagd. Daartegenover zal op een aardappelbon voor deze leeftijdsgroepen 200 gram brood per persoon verkrijgbaar zijn. Verder zal a-s. Donderdag een ei voor volwassenen bekend wor den gemaakt. Door moeilijkheden bij den aanvoer is, het rantsoen cacao verminderd van 100 gram tot 50 gram per persoon. BON 09 VOOR SCHOEN* REPARATIES. Het C.D.K. deelt mede, dat bon 09 der lederkaart is aange wezen voor het doen reparee- ren van schoenen met leder zo lenmateriaal. Het aantal voor elke reparatie benoodigde bon nen is vermeld bij den schoen hersteller aanwezige lijst Bon 09 blijft geldig en kan in com binatie met reeds aangewezen bonnen worden gebruikt. De tarwe-oogst in Amerika. De tarwe, die thans in de Z.W. Staten Oklahoma en Texas wordt geoogst, wordt in sneller tempo en grootere hoeveelheden aan de markt gebracht dan gebruikelijk aldus deelde ket departement van landbouw mede. Volgens de kort geleden uitgevaardigde verorde ning door de regeering moeten de producenten minstens de helft van hun oogst voor den verkoop aanbieden, waarvan de helft op geslagen moet worden voor over- zeesche verschepingen ten behoe ve van hongersnood gebieden. Byrnes over de a.s. bijeen komst te Parijs. De Amerikaanscho minister van Buitenl. Zaken, Byrnes, heeft voor zijn vertrek op Donderdag a.s. naar de bijeenkomst der ministers van buitenlandsche za ken te Parijs verklaard, dat een mislukking der conferentie, welke op 15 Juni begint, zoowel een nederlaag zou z(jn voor de geheele menschheid als voor de vertegen woordigende mogendheden. HJj zeide dat- er sinds de laatste con ferentie geen vorderingen z(jn ge maakt in het oplossen van de ge schilpunten der ministers van buf- tenlandsche zaken.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1