Textiel,Tabak, Banden. De voedselsituatie in ons land critiek. Nog altijd de Schoolstrijd. Gebrek aan suiker en vetten. Distributie van ruwe suiker. Geen plaats bij de Kon. Marine. Judas Maccabdus. De Russische houding voor Engeland een bron van moeilijkheden. DE BÏÏ.Ï ZEGTi Enkele buien. Weersverwachting geldig tot Dinsdagavond: Wind tusschen Zuid-West en West, afnemend, plaatselijk nog enkele buien. Vrij koel. In de dezer dagen gehouden vergadering van het Gerefor meerd Schoolverband, heeft Mr Th. G. Donner gerefereerd over het onderwerp „Grond, tekken van de staatkundige positie van het by'zonder lager onderwijs". Als uitgangspunt nemend de financieels gelijkstelling van bijzonder en openbaar onder wijs, die men historisch als pa cificatie pleegt aan te duiden, memoreerde spr. de aanslagen van de Duitsche nazi-politiek op de vrijheid van het Chr. on derwijs, die ten koste van groote offers zijn afgeslagen. Vervolgens betoogde spr., aan de hand van beschouwingen vanwege de vereeniging „Volksonderwijs", dat er ge vaar dreigt voor de vrijheid van het Chr. onderwijs. Nog steeds gaat men in deze kringen uit van den regel, dat de openbare „neutrale" school voor allen zou zijn. Men wenscht daar nieuwe onder- wijsorganen, die de oprichting van nieuwe bijzondere scholen zouden moeten remmen. Ook maakt men bezwaar tegen scholen vanwege kerkeraden en kerkbesturen. Het aanstellen van boventallige leerkrachten voor rekening der ouders wenscht men verboden te zien, hetgeen naar spr. meende, voortvloeit uit de vree', dat de bijzondere school hare vleuge len breeder zou kunnen uitslaan dan de openbare." Uit deze korte samenvatting blijkt wel hoe er nog altijd ge varen dreigen voor het bijzon der onderwijs. Waakzaamheid blijft geboden. Worde van die waakzaamheid o.m. blijk gegeven op 21 Juni a.s. als te Goes de vergadering van district II van den School raad wordt gehouden. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 360 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 11 Juni 1946 Abonn.prys ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Temeuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. NEDERLANDSCHE TROEPEN VOOR DUITSCHLAND. In het Britsche Lagerhuis is dezer dagen medegedeeld, dat Nederland troepen zou zenden voor de bezetting van een deel der Britsche zone in Duitsch- land. Nader wordt echter gemeld, dat van deze uitzending van troepen voorlooplg niets zal kunnen komen, daar alle troe pen noodig zijn voor uitzen ding naar Nederl.-Indië en op leiding in Nederland, HET AUTOVERKEER. Teneinde het economisch her stel van het land te bevorderen en omdat de bevoorrading van binnen- en buitenlandsche brandstoffen thans verzekerd is, zal, naar het A.N.P. meldt, het autoverkeer in België van 1 Juli af vrij zijn. In ons land wordt blijkbaar een andere methode gevolgd en houdt de verkeersinspectie de touwtjes stevig in hayden. Prins Bernhardfonds. Het ligt in de bedoeling van het Prins Bernhardfonds om op den verjaardag van den Prins een openbare inzameling (z.g. „Anjer dag") te houden. Dit fonds be oogt de financiering of financi- eele steunverleening van de orga nisaties of acties van jeugd en ouderen, die de geestelijke weer baarheid van ons volk versterken. Tusschen Moskou en Archangel is een geregelde luchtdienst ge opend. In de Sovjet-Unie zijn nieuwe postzegels met gekleurde land schapsafbeeldingen uit de Zuide lijke streken, uitgegeven. Achtduizend Belgische verzets mannen hebben onder de bezetting den dood gevonden. 3000 van hen zijn vermist. Bij monarchistische betoogin- gen te Napels werden twee per sonen gedood en verscheidene ge wond. Op een gehouden persconferen tie is o.m. medegedeeld, dat de uitvoer van textiel naar het bui tenland van geen beteekenis ge noemd mag worden. Vooral de vraag naar costumes is groot, Stoffen zijn voldoende voorradig, doch bij het toewijzen van kolen zou men deze moeten ontnemen aan de spinnerijen en dergelijke met als gevolg dat 60.000 man op straat komen te staan'; vandaar dat men op den ingeslagen weg voortging. Wel Is de productie van costumes stijgende. De situ atie zal evenwel moeilijk blijven en de textielvoorzicning kan voor de eerste drie jaren dan ook zor gelijk genoemd worden. De tabaksdistributie wordt door de staking vooreerst niet in gevaar gebracht. Naar aanleiding van de betref fende vragen werd medegedeeld, dat gedurende de maanden Juli 1945—April 1946 werden uitge reikt: 1.094.000 gewone buiten banden en 753.000 binnenbanden. Transportbanden resp. 56.000 en 42.000. Opgemerkt werd nog dat tot dusver de beschikbaarstelling van bandenbonnen ging naar het aan tal inwoners van de distributie kringen, waardoor voor de steden in het Westen onnoodig veel bon nen beschikbaar kwamen. Juist op het platteland met zijn groote af standen zijn de fietsen het aan gewezen middel van vervoer. Door de nieuwe regeling zal hierin ver betering komen. Minister Mansholt, die pas uit Amerika is teruggekeerd, heeft eenige mededeelingen ge daan omtrent de algemeene voedselpositie. Wat ons land betreft is de toestand, naar de minister ver klaarde, yer van gun stig. Toegezegd werd, dat de prijs van de haring sterk ver laagd zal worden. Wat de groenten be treft zal de productie het vol gend jaar meer dienen te wor den gericht op die soorten, waarin geen groote overschot ten worden verwacht. Op 17 Juni komen de nieuwe aardappelen aan de markt. Misschien zal het rantsoen tijdelijk eenige weken tot 1 kg. moeten wor den verlaagd, doch een brood- aanvulling zal dit nadeel ophef fen. Het vjcoschrant- a o e n zal iets worden ver hoogd, doch het tijdstip hier van ikon de minister nog niet mededeelen. Bij de bespreking der sui kerpositie merkte Mi nister Mansholt op, dat men niet algemeen ervan overtuigd is, dat de voedselsituatie inder daad critiek is. Het vet- en suikerrantsoen kon nauwelijks gehandhaafd worden. Al maandenlang leefden we van de hand in den tand. Zes a acht weken geleden is op korten termijn 10.000 ton suiker geleend van Engeland. Voor vetten was er soms slechts een werkvoorraad voor 10 dagen. Zoo is het al maandenlang; we hebben het werkelijk heel moeilijk. Tot dusverre heeft men met kunst- en vliegwenk de rantsoe nen op peil kunnen houden. Zoo zijn er bij voorbeeld op de bonnefooi schepen naar Canada gestuurd om suiker te halen. Het is gelukt daar 30.000 ton te laden. Toen brak hier prompt de havenstaking uit ge- Naar aanleiding van desbetref fende verzoeken deelt de vlag officier personeel der Koninklijke marine, schout bij nacht J. W. G. van Hengel, mede, dat verzoeken tot plaatsing bij of overplaatsing naar de Koninklijke marine niet kunnen worden ingewilligd. Wegens gebrek aan oefengele genheid konden van de lichting 1945 slechts een 125 ingeschreve nen aan de zeemacht worden toe gewezen- volgd door een staiking bij de Westsuikerraffinaderij. Daarop is de Dinteloord ingeschakeld. Deze heeft een geringere capa citeit en zij kan het tekort niet inhalen, zoodat men naar an dere middelen moet uitzien. Het eenige middel is de ruwe suiker te laten lossen door vrij willigers en soldaten. Dan wordt de ruwe suiker in distri butie gebracht. Dit zal onmid dellijk geschieden. Deze onge raffineerde suiker kan in thee niet gebruikt worden, in koffie echter wel. Ten aanzien van het vet zit- t e n we in een kritieike posi tie. Als we de grondstoffen, welke in Indië liggen, niet krij gen, zullen er moeilijkheden komen. DE KONING VAN SIAM VERMOORD? Volgens een telegram uit Bangkok heeft men Zater dag den Koning van Siam even voor twaalf uur, dood in zijn paleis gevonden. Een woordvoerder van de ko ninklijke huishouding verklaarde, dat een geweerschot" den dood heeft veroorzaakt. De 21-jarige Koning Ananda Mahidol zou met de Koningin, zyn moeder en de hofhouding 22 Juni naar Engeland vliegen om zich vandaar naar Zwitserland te begeven. De Koning heeft de oorlogsjaren in Zwitserland door gebracht en keerde vorig jaar December naar Siam terug. Volgens latere berichten is de Koning door een ongeval om het leven gekomen. Het lyk waarvan het hoofd door een kogel door boord was, werd in de slaap kamer gevonden. REPATRIËERENDEN. Op onze bureaux in Goes, Vlissingen, Middelburg, Temeuzen, Tholen en Zie- rikzee ligt de passagiers lijst van het m.s. „Kota Baroe" ter inzage, dat vermoedelijk op 11 Juni met 1103 repatriëerenden aan boord te Rotterdam zal arriveeren. DE NIEUWE AARDAPPELEN. Zooals bekend, wordt met in gang van 12 Juni het rooiver- bod van vroege aardappelen op geheven, zoodat dan spoedig de nieuwe aardappelen aan de mankt zullen verschijnen. De nieuwe aardappelen zullen tegen vastgestelde prijzen op de veilingen door de 'V.B.NA worden overgenomen. Daar in de maanden Juni, Juli en Aug. de aardappelvoorziening moei lijk is, kan er voorloopig geen sprake van zijn de aardappelen vrij in distributie te brengen of de prijzen vrij te laten. Provincienieuws Buitengewone zitting van Prov. Statea Daartoe gemachtigd bij K.B. van 28 Mei 1946, no. 75, heeft de Commissaris der Koningin de nieuw benoemde leden der Prov. Staten in buitengewone zitting bijeengeroepen op Woensdag 19 Juni, des middags 2 uur, in het Schuttershof te Middelburg, teneinde over de toelating der nieuw inkomende leden der Staten te beslissen en de door de wet v-reischte eeden (verklaringen en beloften) te doen afleggen. Volkshoogeschool. Ter bespreking van de vraag, of het niet wenschelijk zou zijn, in Zeeland te komen tot de voor bereiding van een eigen Volks hoogeschool, zal er gedurende het weekend van 1417 Juni a.s. een bijeenkomst met alle leden en be langstellenden worden gehouden in Aardenburg op het buiten „De Elderschans", dat dank zij de me dewerking van den burgemeester van Aardenburg en anderen voor dit doel beschikbaar is gesteld. Dr H. G. W. v. d. Wielen, lan delijk leider van het Volkshooge- schooltverk, zal een lezing houden over: „Het heden als keerpunt", Ir J. P. Kloos uit Haarlem spreekt over: „Modern wonen in Zeeland", mevr. E. v. d. Broecke- de Man houdt een literaire voor dracht over „Hollands Glorie", de heer J. J. Rosseel, archivaris te Aardenburg, spreekt over de ge schiedenis van Aardenburg en de Elderschans, terwijl zoo mogelijk de tófcr Sj. v. Dongen, Aanden- burgsch burgemeester, over zijn Noordpoolreisherinneringen zal vertellen. Benoeming Burgemeester Vrouwenpolder. Bij K.B. van 4 Juni 1946, no. 49 is m.i.v. 16 Juni benoemd tot burgemeester der gemeente Vrou wenpolder, dhr W. N. v. Liere, thans wnd. burgemeester dier ge meente. Willem Nelis van Liere werd op 2 Nov. 1900 te 's-H. Arends- kerke geboren. Reeds sedert 14 Mei 1945 werd hij door den Comm. der Koningin met de waarneming van het bur gemeestersambt der gemeente Vrouwenpolder belast, toen dhr Fabius als wnd burgemeester heenging. De nieuwe functionaris is ge huwd, heeft 1 kind en is Ned. Herv. Hij is niet bij een politieke partij aangesloten, doch de C.H.- gedachte toegedaan. Weder in functie- treding Burgemeester Brouwershaven. Bij besluit van 1 Juni j.l. heeft de Comm. der Kon. in Zeeland het besluit van 4 Juni 1945, waar bij dhr C. Gast gelast werd de uitoefening van zijn functie als burgemeester der gemeente Brou wershaven te staken, ingetrokken. Aan dhr J. D. Kater werd eerv. ontslag verleend als wnd. burge meester dier gemeente zulks m.i.v. denzelfden datum, onder dankbe tuiging voor de door hem bewezen diensten. Benoemingen Ged. Staten hebben nu.v. 1 Juli benoemd tot adj .-commies ter Prov. Griffie dhr J. D Toussaint te Middelburg, thans adj.-commies le kl. ter Griffie van den polder Walcheren. Nieuwe dienstregeling der Z.V.T.M. Met de nieuwe ZVTM-zomer- dlenstregeling wordt een flinke stap gezet in de richting van de oplossing van het verkeerspro bleem. Meerdere vroegere zoowel als latere verbindingen werden bij de bestaande diensten gevoegd. Zoo is nu o.a. in de Perkpolder, een directe aansluiting voor alle booten, die aansluiten^ op de trei nen naar en van richting Roosen daal en de bussen naar Goes en Middelburg. Ook in Breskens heeft men verbinding op de le en laatste treinen naar Rotterdam. Zes trams uit Terneuzen geven te Pyramide omiddellijk aanslui ting op de bus naar Oostburg via IJzendijke en Waterlandkerkje. Het is nu mogelijk geworden in ruim anderhalf uur van Ter- neuzen naar Oostburg te reizen. De autobuslijn Axel-Koewacht- Hulst is doorgetrokken tot Sluis kil (pont). De lijn Zaamslag— AxelSas van GentPhilippine werd versterkt met een bus, die, in verband met den slechten toe stand van den weg, via Ronde- putten, over Margrette, Axel en Axelsehe Sassing rijdt. GOES. Het Chr. Gemengd koor onder leiding van den eminenten dirigent Adr. Kousemaker bracht ons een vertolking van „Judas Macca- baus" van G. F. Handel. De avond werd met gebed ge opend door den voorzitter, den heer Doekes. In zijn openings woord herdacht deze den over leden voorzitter en dirigent den heer W. 't Hooft. De „Judas Maccabaus" leent zich wel in 't bijzonder om ge zongen te worden in onzen tijd van herwonnen vrijheid. We zijn het Chr. Gem. Koor en den dirigent dankbaar, dat zij onze vreugde om de vrijheid, mede door hun werk, hebben gesubli meerd tot dank aan den Gever der vrijheid. Viel dus de keuze van het werk alleszins te roemen, ook over de uitvoering valt veel goeds op te merken. In aanmerking genomen, dat 'het koor jarenlang niet oefen de, waren de resultaten goed. De inzetten waren correct, de zuiver heid liet weinig te wenschen over, terwijl met geestdrift gezongen werd. Bij „Gib einen Mann voll Mut und Geist" raakte het koor over de beklemming van het be gin heen. Mooi gezongen werden ook het begin van het 2e deel, „Fall ward sein Los" en het slot koor „Hallelujah, Amenl" Alleen de hooge fórto-passages kwamen er nog niet glanzend gaaf uit. Daar „wrong" het nog te veel, waartegenover staat, dat aan de weemoedige lyriek van het „Du sinkst, ach armes Israël 1", voor afgegaan door een ontroerend, schoone aria-vertolking, ten volle werd recht gedaan. Jammer is, dat de verhouding tusschen de verschillende stemmen niet even wichtig is. Door te weinig bassen miste het koor het noodige fond' en daardoor werden de tenoren wel eens iets te schel. Het orkest, grootendeels uit dilettanten bestaande, heeft zich op uitnemende wijze van zijn taak gekweten. Er werd met geestdrift gemusiceerd. Alleen de trompettist viel leelijk uit den toon. Daardoor mislukte het bekende „Sehtl er kommt mit Preis gekrönt". Hobo en orgel begeleidden muzikaal ge voelig op de juiste wijze. Van de solisten willen we met dankbaar heid allereerst noemen de alt, mevrouw Paula Lindberg. Diep doorleeft was deze voordracht. Nobel was het timbre; sober, maar vol overgave de expressie. In de beginaria van het 3e deel „Jehovah, sieh von ideinem ew'gen Thron", gaf ze ons kunst van hoog gehalte. De drie andere solisten deden nog wat schools aan, we misten hier nog de overtuigende dictie. De sopraan boeide het meest na de pauze. De duetten „Heil, heil, heill Judaa" en „O Friede, reich an Heil des Hcrrnl" gaven ons goede samenzang te genieten. De tenor mist nog de zelfbewuste zeggingskracht. Wanneer zijn stem in de hoogere regionen nog meer geëgaliseerd wordt bezit deze een fraaie klankkleur. Met betere uitspraak en voordracht zal hij bij voortgaande oefening onge twijfeld goede resultaten bereiken. De bas, die al spoedig bij het „Beseelt dich Jehovah und starkt deine Hand" wist te boei en, muntte uit door een perfecte uitspraak. Zijn voordracht was vrij en ongedwongen. Bij de aria's „Mit frommer Brust, so fromm als tapfer" en „In unsre Ghöre mischet euch", hoonden we als iets van „de muziek, die niet in noten wondt uitgedrukt". Onder de stevige, bezielende leiding van den dirigent is het ge heel geworden een uitvoering, waarop koor en dirigent met blijd schap, de hoorders met dankbaar heid kunnen terugzien. V. H. MIDDELBURG. Diploma's Handelsavondschool, Vrijdagavond had in een ver gadering van de Ver. voor Han- dclsonderwijs, waarbij het vol ledige dagelijksche bestuur der gemeente aanwozig was, door den burgemeester de uitreiking der diploma's aan de leerlingen der Handelsavondschool pluats. Nadat voorz,, dhr J. W, Köge- ler, er op gewezen had, dat er door allerlei omstandigheden dit jaar slechts weinig leerlin gen aan het eindexamen had den deelgenomen, nam de bur gemeester, mr A. J. v. d. Weel, het woord, die de jongelui op het hart drukte, om behalve kennis te verzamelen ook te leeren, wat het beteekent, mensch te zijn. Na zijn groote waardeering voor het werk van den directeur, de leeraren en het bestuur te hebben uitge sproken, stelde hij met een per soonlijk woord de diploma's ter hand aan de volgende jongelui; voor de 3-j. cursus: Annie IJs- sel, J. Boon, J. Gabriëlse, H. J. v. d. Woestijne en C. Joosse, allen te Middelburg en voor den vervolgscursus boekhou den: B. Antonissen, A. B. M. Kuijs en L. M. J. C. Mes. Met enkele hartelijke woor den van felicitatie heeft daarna de directeur, Mr P. C. de Jon ge, zich tot de leerlingen ge wend en er voorts op gewe zen, dat, al mag kennis dan macht beteekenen, deze macht slechts dan ten goede kan wor den aangewend wanneer het verstand met wijsheid wordt gebruikt. Door twee leerlingen werden woorden van dank voor het genoten onderwijs gespro ken De voorz. sloot daarop deze bijeenkomst, waarbij hij nog mededeelde, dat de heer J. A. Sakko, die gedurende 18 jaar leeraar Engelsch aan de school is geweest, m.i.v. 1 Sept. we gens vertrok naar Amsterdam de school gaat verlaten. Onmiddellijk hierop aanslui tend werd de jaarlij ksche ver gadering der vereeniging ge houden, waarin de secr., dhr F B. den Boer, het jaarverslag uitbracht, waaruit o.m. bleek, dat in Maart 1945 de lessen weer gedeelelijk konden wor den hervat, doch dat het ge- heele jaar door geen lich. oefe ning kon worden gegeven, ter wijl de lessen machineschrijven zoowel aan dag- als avond school geen voortgang konden hebben, daar de Duitschers de machines in bps lag hadden ge nomen. Voorts, dat de ijver en studielust als gevolg van de na- oorlogsche stemmingen, spe ciaal op de avondschool, op laag peil stonden. Namens het gemeentebestuur werd tot ver tegenwoordiger in het bestuur der vereen, benoemd dhr L. J. v. 't Westende. Tenslotte werd in deze vergadering dhr L. A. Stofkoper, die aan de beurt van periodieke aftreding was, herkozen. VLISSINGEN. Pinksterwijding. In de Nieuwe Kerk werd vo rige week een wijdingssamen komst gehouden, die door zeer velen was bezocht. Als spreker trad op Ds J. Hindriks, Geref. predikant te Vlissingen, met het onderwerp: „Uitzendstation Je ruzalem", Het Geref. Evang.- zangkoor zong op uitnemende wijze een aantal Pinksterliederen. Diploma's Middelbare Handelsavondschool. Vrijdagavond had in het ge bouw van de U.L.O.-school, waar de Handelsavondschool tijdelijk is ondergebracht, de uitreiking der diploma's plaats door weth. W. Poppe. De dir., dhr Ad Mets opende met een woord van wel kom en wees er op, dat een jaar van hard werken achter den rug ligt. Het was een bijzonder exa men, voor het eerst onder toezicht en met steun van gecommiteerden. Deze eerste keer waren dit dlirn R. Sorgedrager, J, A. Prins, W. J. Theune en P. Kas. Zij bleken goede vrienden van de school, die nu uitgegroeid is tot een middel bare en thans ook opleidt voor het Middenstandsdiploma. Alle leer lingen bleken geslaagd te zijn. De weth. wees er op, dat dit de kroon is op het werk, dat in de 5 achter liggende jaren met zooveel moeite gepaard is gegaan en ging daar na tot uitreiking over aan J. D. v. As, E. J. F. v. Beers, M. Bleij- enberg, W. de Buck, A. Corbijn, C. P. Pieters, T. Poppe, M. Ram- meloo, L. P. de Vlieger, W. Theune. Een apart diploma voor Steno ontvingen J. D. v. As, E. J. F. v. Beers, W. de Buck en M. Rammeloo, en voor Machine- schrijven J. Teirlinck, N. Passe- nier, D. Stroo, W. Stroo, M. Florusse, W. de Buck en E. M, van den Berg. Dhr P. Kas prees de geslaag den voor hun volharding en wees op de noodzakelijkheid van ver dere studie. Het gemeentebestuur dankte hij voor de omzetting in een middelb. school. De leerling C. P. Pieters dank te mede namens de leerlingen voor het onderwijs. In zijn slotwoord herdacht de heer Mets de ellende in de achter liggende jaren, waarbij zelfs ge- ruirnen tijd het onderwijs te Mid delburg moest worden voortgezet. KAPELLE. Goed geslaagd muziek concours ondanks verschil lende regenbuien. Meer dan 5000 bezoekers. Op 2e Pinksterdag werd alhier voor het eerst na de bevrijding door den Bond van Harmonie en Faufare-vereenigingen sinds 5 jaar weer een concours gehouden. Dit 24e concours mag goed ge slaagd heeten, het was alleen jammer, dat enkele regenbuien de meer dan 5000 bezoekers nu en dan afkoelden. De organiseerende vereeniging „Ons Genoegen" en haar medewerkers heeft moeite nooh kosten gespaard om dit con cours te laten slagen. Om 11 uur vond de ontvangst van het Bondsbestuur, juryleden, voorzitters en directeuren der deelnemende vereen, ten gemeen tenhuize plaats. Burg. Balkenende heette allen hartelijk welkom in zonderheid heeren leden van het Bondsbestuur, die geen moeite noch inspanning hebben ontzien om dit concours te organiseeren. Ook richtte hij een welkomst woord tot de heeren leden der jury. Het eerelid van den Bond den heer M. y. d. Griendt te Vlijmen, die met wijlen dhr H. Blok, mede oprichter van den Bond was, was nog niet aanwezig. Deze dag vervult ons hart met dankbaarheid na zoovele jaren van gedwongen rust aldus de bur- gem. In het bijzonder richtte hij een woord van dank aan mevr. de wed. WisseNijssen, die voor deze gelegenheid haar prachtige Kersenboomgaard ter beschikking heeft gegeven. De voorz. van den Bond dhr A. A. Mol, bracht dank voor de gesproken woorden, en een woord van dank aan de vereen. „Ons Genoegen" te Kapelle met haar sympathieke voorzitter dhr Blok, die voor het eerst na 5 jaar nu dit concours weer gehouden wordt, heeft aangemeld om dit te organiseeren. Tot zijn spijt kon de oud-penningmeester, dhr Man- nardt die nog nooit een concours heeft gemist, wegens ziekte niet aanwezig zijn. Van de vereen. Borssele, Hoedekenskerke en Biervliet was er nog bericht ge komen, dat ze verhinderd waren. Hiermede verklaarde hij dit con cours geopend. Het jurylid dhr Speets, bracht dank namens zijn meriecollega's voor de gesproken woorden. Hij bracht hulde aan het Bondsbestuur en aan de deelnemende vereen, voor het ipitiatief, dat ze genomen hadden weer een concours te or ganiseeren. Door den voorzitter dhr Mol, werd aan burgemeester Balken ende het eerelidmaatschap aange boden. Als juryleden traden op de hee ren: Joh. H. Caro, Middelburg; H. Moors, Vlijmen; D. Speets, Santpoort. De uitslagen volgen in ons num mer van morgen. BORSSELE. Door de Katli. Volkspartij zijn candidaat gesteld voor den raad: 1. W. v. Westeinde Pz.2. J. Grim; 3. Jac. Boonman Dz. Kerknieuws. Geref. Gemeenten. Tweetal te Tholen, W. C. Lamain te Rijssen en A. v. Btuivenberg te Yerseke. Ds S. J. P. Goossens. De Gen. Synode van de Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) heeft de zaak van Ds Goossens, die in 1939 is afgezet als miss. pred. der Geref. Kerken op Oost-Soemba behandeld. De Synode besloot aan de zenden de kerk var. Zwolle te advisee- ren Ds Goos-ens in zijn ambt te herstellen. Onderwijs. Prof. Dr F. J. J. Buytendijk. Tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuni versiteit te Utrecht om onder wijs te geven in de algemeene psychologie is benoemd dr F. J. J. Buytendijk, thans hoog- leeraar te Groningen. Laatste berichten. SEYSS INQUART STAAT TERECHT. Gisteren iB Seyss Inquart be gonnen zich te verdedigen. Hy verklaarde, dat hy nooit de bedoeling had gehad het natio- naal-socialisme aan Nederland op te dringen. Wat hij wilde, do Nederlanders tot vriande van Duitschland te maken, was in de practyk niet uitvoerbaar, want „in Nederland z(jn zelfs schaukveroenigingen po litiek georiënteerd". Op- en Niftergsiia van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.20 u., onder 20.69 u. Mann op 18.47 u., onder 3.15 u. V.M. 14 Juni. Hoog water te Vlissingen Woensdag 12 Juni: 0.32 u. 1.58 m.; 12.58 u. 1.78 m, De samenwerking prac- tisch verbroken? In het Engclsche Lagerhuis heeft Attlee zich in sombere be woordingen uitgesproken over do verhouding met Rusland, De Russische houding met be trekking tot de overeenkomst van Potsdnm, waardoor het onmoge lijk is de overeenkomst met de noodige soepelheid aan te passen aan de steeds zich wijzigende om standigheden is, zoo zcide hij, een bron van moeilijkheden. „Ik ben van meening, dat de Russen de geest, waarin wij te Potsdam de moeilijkheden besproken hebben, miskennen. Een onze grootste moeilijkheden is te trachten in de geesten van onze Russische vrien den een werkelijk begrip te wek ken voor de wijze waarop wij hier in de Westersche democratic- en de zaken trachten op te lossen. Het is buitengewoon moeilijk om de Russen te doen begrijpen dat er in dit land meer dan één stem gehoord wordt. Het schijnt dat zij het zonlicht de wind en de at mosfeer van de vrije democratieën niet begrijpen". Attlee drong voorts aan op een grooter begrip voor de Russische mentaliteit. Churchill, die weer eens het woord voerde, zeide, dat er een donkere schaduw gewor pen is over het Jaar, dat verstreken is na het eind van den oorlog met Duitschland, zoowel door wat men prac- tisch het verbreken van de eenheid en samenwerking der drie groote mogendheden zou kunnen noemen als door een pijnlijke vermindering van het Engelsche aanzien en prestige. DE KABINETSFORMATIE. Do Kabinetsformateur, Dr Beel, is Zaterdag door H. M. de Ko ningin ontvangen, ten einde haar tuBsehentijdsch verslag uit te brengen van zyn bemoeiingen omtrent do vorming van een Kabinet. H. M. de Koningin is in den loop van den middag naar Het Loo vertrokken. NOODWEER TEISTERDE MEIEL. Zaterdag werd het plaatsje Meiel in Limburg door een ongekend hevige hagelbui zwaar getroffen. Gedurende een half uur woedde de ha gelstorm, waardoor alle te velde staande gewassen to taal werden vernield. De hagelsteenen hadden een grootte van kippeneieren. Rogge-, aardappel- en bieten velden bieden een treurig aanzien. In de weilanden werd veel vee door den hagel gewond. In het dorpje zelf werden tal van ruiten door de hagel steenen vernield. De versla genheid onder de bevolking, voornamelijk bestaande uit landbouwers, is zeer groot. DE OVERWINNINGS PARADE TE LONDEN. „Een schaduw over de vreugde". Onder enorme belangstelling is te Londen de overwinningspa rade gehouden. Geen oorlogsmechanisme, of het was bij de parade in een of anderen vorm vertegenwoor digd. De gemechaniseerde af- deelingen werden aangevoerd door de beroemd geworden be velhebbers veldmaarschalk Mongomery, veldmaarschalk Alexander, admiraal Mountba- ten, e.a. Toen de koninklijke familie arriveerde op de plaats, waar hun het saluut zou worden ge bracht, werd dezelfde konin klijke standaard geheschen, die tien dagen na D-dag door Montgomery in Frankrijk ge bruikt is. Ons land werd vertegenwoor digd door Prinses1 Juliana en Prins Bernhard, die bij de Kon. familie hadden plaats genomen. De Engelsche Zondags bladen schrijven ten aanzien van de viering van den over winningsdag te Londen, dat „een schaduw over onze vreugde lag", „daar het con flict tusschen de Sowjet- .Unie en het Westen den vrede vergiftigt." DE HAVENSTAKINGEN TE ROTTERDAM. Het bestuur van de E.V.C. deelt mede dat met algemeene stemmen besloten is de staking voort, te zetten Naar alle waarschijnlijkheid zal het conflict zich verder uit breiden tot de categorie derge- ncn, die de schepen zeeklaar maken. De nieuwe Koning van Siam. De Wetgevende Vergadering van Siam heeft met algemeene stemmen Prins Phoemiphou Aboel- det, den 18-jarigeh broer van den overleden Koning, als nieuwen Koning gekozen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1