Minister Ringers np Walcheren. Verweer van Oe Geer. De Kabinetsformatie. De mapftoUa Dei. Terreur tegen de Chineezen te Tangerang. Duizenden dooden. - De wegen, bezaaid met lijken. - Sjahrlr betreurt de massamoord. Prostestaotie tegen het suikerbesluit. Gips voor geïnundeerde landbouwgronden. Wat voor weer met de Pinksterdagen? Vacantie bakkersbedrijf. Politieke moord opgehelderd. Vorstengunst. DE BILT ZEGT* Warm. Warm weer. Aanvankelijk zon nig, later geleidelijk toenemen de bewolking met in bet mid den en Zuiden van bet land kans op onweer. Het Pinksterfeest is werke lijk niet noodig om de magna- lia Dei te zien, de groote wer ken Gods te aanschouwen. Wanneer de dichter van Ps. 104 zijn oog laat weiden over den oncindigen rijkdom in de schepping, dan komt hij diep onder den indruk van de on derhoudende en vernieuwen de werking des Geestes. Hij weet dat geen enkel schepsel de levensvoorwaarde in zichzelf vindt. Hun levensadem is uit sluitend in Gods hand en zoo dra Gods Geest zich zou terug trekken, dan verwelkt het le ven, dan valt het heerlijkste tot stof ineen. Maar waar de Geest werkt daar gaat het weer groeien en bloeien, daar gaat de levensbron weer vlieten, daar ontstaat een nieuwe schepping en wordt de wereld vernieuwd. Hoor hoe die dich ter zingt: „Verbergt gij uw aangezicht, [dan worden zij verschrikt, Neemt gij hun den adem weg, zij [geven den geest en keeren tot hun stof terug; Zendt gij uw geest uit, dan [worden zij geschapen en vernieuwt gij het gelaat des [aardrij'ks En toch.... er is geen enkel feest dat ons zoozeer de mag- nalia Dei te aanschouwen geeft als Pinksteren I Pinksteren is de climax der christelijke fee ten I De kroon op al de vooraf gaande! Het hoogtepunt in de groote werken Godsl Het moge waar zijn, dal de werking des Heiligen Geestes te zien is in de schepping en onderhouding aller dingen, het moge ook waar zijn, dat we veel te weinig letten op die zgn. algemeene werking des Geestes. Van veel heerlijker en dieper beteekenis is die werking des Geestes die op den Pinksterdag tot uiting kwam. Men vergisse zich echter niet. Nooit is de kerk in het Oude Verbond zonder den Hei ligen Geest geweest. Ook in de oude bedeeling was de Heilige Geest de bron van het geeste lijk leven. Zonder den Heiligen Geest zou Israels geloof in de belof ten des Heeren verdwenen zijn. Zou het niet den moed en de kracht gehad hebben om te strijden tegen zonden in hun persoonlijk- en volksleven. Het is ook de Heilige Geest geweest die profeten en dichteis inspi reerde tot den machtigen ar beid om de gedachten Gods te boek te stellen. Maar wat is dan het bizon- dere van het Pinksterfeest? Als we in de schepping en on derhouding nu reeds de Gees- teswerking kunnen zien, als we in het Oude Testament de le venmakende en dragende kracht van dien Geest zien, ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 359 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Ylissingen, Middelburg en Terneuzen. Zaterdag 6 Juni 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Waartoe dan nog Pinksteren? Omdat Pinksterfeest vol maakt. Lees maar Hand, 2:4: en zij werden vol of vervuld met den Heiligen Geest. De Heilige Geest maakt het werk van Christus volkomen, brengt het tot een hoogtepunt. Her haaldelijk is er op gewezen, dat het woordje vol-maken zoo vaak in het Pinksterverhaal voorkomtde dag werd ver vuld, het huis werd vervuld en de menschen werden vervuld. Niet maar de ambtsdragers. Niet maar de leiders der ge meente. Maar allen, jong en oud. Joël's profetie wordt ver vuld: Na dezen zal ik mijn geest uitstorten over alle vleesch: uw zonen en dochte- ren zullen profeteeren, ook over de slaven en slavinnen zal ik in die dagen mijn geest uit storten. Hier ligt dan ook het ken merkende verschil met het Oude Verbond. Nu kiest de Heilige Geest zijn woning in de kerk, innig, machtig, duur zaam. Nu kunnen de leden niet meer zwijgen, want vol zijn ze. Ze móeten getuigen, allen. Direct na Pinksteren worden de nationale grenzen doorbro ken. Internationaal wordt nu het heil, dat God heeft doen verkonden. Het dynamisch ele ment van het Christendom komt naar voren, want direct openbaart het zich in zijn mis sionair expansief karakter: zoo vol zijn de menschen. Belachelijk lijkt het, dat zoo'n paar menschen, die daar in Je rusalem vergaderd zijn, de we reld zullen omzetten. Én toch: ze doen het als instrumenten in de hand des Heiligen Gees tes. Nu één vraag: leeft dat dy namisch element nog in de kerk? Zijn wij vol des H. Geestes? Van alle zijden wordt er op gewezen, dat dat burger lijk, rustig, gemoedelijk chris tenzijn niets te maken heelt met de bezielende, sprankelen de, vonkende Geest van Pink steren, die met vuurvlammen en met geweldig gedreven wind werkt. O zeker, activiteit, ex- pansiezucht zonder Gods ver borgen omgang, is loos alarm. Alle missionaire arbeid, dus alle evangelisatie en zendings- arbeid, moet steunen op het ge bed en geleid worden door het instituaire ambt. Maar wie den Pinkstergeest in zijn hart heeft en wie ook maar iets afweet van de machtige internationale worstelingen, de geweldige ac tie die ontplooid wordt door Mohammedanisme en Hindoeïs me enz., die zal niet alleen bid den: Zend Heer uw licht en waarheid neder, maar die zal ook bezield met den Geest van Pinksteren de hand aan den ploeg slaan en naar het bevel van den Heiland ernstig be- geeren, dat alle volken leerlin gen worden van Hem door zijn Geest. Dr H. OUSSOREN. Sedert de bezetting van Tange rang door de Nederlanders zijn de Indonesiërs overgegaan tot een „zuivering" onder de Chineezen in het gebied ten Westen van de Tjisedane, een rivier welke de Westelijke grens vormt van het door de geallieerden bezette ge bied. De „zuivering" heeft een heele week geduurd en heeft ten gevol ge gehad volgens schatting van Chineesche zijde, de dood van 600 personen, de gevangenneming van vele honderden anderen en de ver nietiging van alle Chineesche huizen in ongeveer 50 steden en dorpjes in een gebied van 200 vierk. mijl. Ongeveer 30.000 Chi neezen zijn dakloos geworden. Hiervan hebben een 5000 toe vlucht gevonden bij de Nederlan ders in Tangerang. De Indonesiërs, waarvan er verschillende goed gewapend zijn en in uniform loopen, trekken te rug op Bantam, waar, zoo vreest men, de „zuivering" voortgaat. Verder wordt gemeld, dat de Mohammedaansche priesters de bevolking aansporen tot excessen, omdat de Chineezen zouden sa menwerken met de Nederlanders. Volgens het Fransche pers bureau A.F.P. is het aantal dooden niet minder dan 3000, terwijl door de branden nog 80.000 personen in levens gevaar verkeeren. Overlevenden vertelden, dat de wegen bezaaid zijn met de mishandelde lijken der slacht, offers als getuigenis van den wanhopigen strijd, dien de Chineezen slechts met mes sen gewapend tegen de goed gewapende en ge-uniformeer de Indonesiërs voeren. Tot op heden hebben de geallieerden naar het schijnt nog geen enkele actie onder nomen. In een radio-rede heeft Sjahrir uitdrukking gegeven aan zijn spijt over den massamoord. Hij had allen met de veiligheid belaste instanties in het land, die onder zijn controle stonden, meer in het bijzonder die ten Westen van de Tjisedan, bevel gegeven om hun plicht te doen ter voor koming van misdaden. Blijkbaar hebben zijn volgelin gen zich aan zijn bevelen bitter weinig gestoord. „Voor mijn uitlandigheid bestond geen reden meer" „Mijn ambt was vervallen.'' Dat is het thema van de ver- (lediging, welke de heer Do Geer levert in een brochure te gen de op zijn LondenBch be leid en op zijn vertrek naar het buitenland na zijn aftreden als minister-president, geoefende critiek in de bakende nota van Prof. Gerbrandy. „Voor mijn uitlandigheid bestond geen re den meer", zoo luidt dan de conclusie. Alleen had ik mij van politieke bemoeiingen te ont houden. Nader wordt dan toegelicht de passagé in zijn rede: „De bevolking harerzijds heeft den plicht, door een rustige en or delijke houding het normaal functionneeren der diensten te bevorderen en zich van alles te onthouden wat een geregel- den gang van zaken zou kunnen verstoren of bemoeilij ken". Hij zegt „In het licht van latere ge beurtenissen schijnen deze woorden weinig aannemelijk en een verloochening van den he- roïeken geest, die in de latere verzetsbeweging heeft ge- heerscht. Maar ontkend zal niet worden, dat zij in overeenstem ming waren met het internatio nale recht, met name met de •Vierde Conventie van 's Gra- venhage, het zoogenaamde Landoorlogsreglement, zooals dit de rechten' en verplichtin gen zoowel van den bezetter als van de bevolking van een bezet gebied omschrijft". De critiek van Gerbrandy op den maatregel om het Neder, landsche volksvennogen veilig te «tellen, acht de heer De Geer voor hem „uitermate be- leedigend". Gerbrandy heeft er in Londen nooit over gekikt. Wat zijn persoonlijk karak ter betreft, zegt de heer De Geer o.a.„Het volgen van een eigen oordeel is in mijn leven vaak geprezen als karaktervast, vooral door hen, wien het op bepaalde momenten in het ge vlij kwam; bij andere gelegen heden gelaakt als individualis tisch en eigengereid. Jk wil dit maal de laatste kwalificatie voor lief nemen, maar om dan ook te stelliger van mij af te schudden de lugubere verdicht sels en verdachtmakingen, die in kwaadaardig wantrouwen aan deze eigengereide daad zijn vastgeknoopt". En voorts: „Ook de kleine kan tfooat, althans kracht tot berusting vinden in wat de groot en van ons geslacht op bepaalde oogenblikken aan on verdienden smaad hebben gele den. Onze vaderlandsche ge schiedenis kent van dit laatste treffende voorbeelden," Distributie op eigen gelegenheid? De Bergen op Zoomsche kruideniers en grossiers heb ben voor enkele dagen aan het Departement van Handel en Nijverheid aan het C.D.K. een telegram gericht, waarin er op werd aangedrongen om al thans voor de leeftijdsgroep van 015 jaar suiker be schikbaar te stellen. Toen hierop geen antwoord werd ontvangen, hebben zij aan dezelfde instanties een telegram gestuurd, waarin zij er opnieuw op aandringen een bon aan te wfjzen. Bij niet aanwijzing zullen zij op een door hen aan te wfjzen bon, suiker verkoopen. Het comité gaat hierbij van de opinie uit, dat het absurd genoemd moet worden, dat de Zuidelijke provincies, die in alles meehelpen aan den weder opbouw van ons vaderland, op welke motieven dan ook, ver stoken blijven van een artikel, dat voor de instandhouding van de volksgezondheid van het grootste belang is. Dit te meer daar de voorraden suiker die aanwezig zijn, voor ver schillende perioden voldoende zijn. Het beeft aan alle kringen en aan alle vakvereenigingen verzocht deze actie te onder steunen en hun medewerking aan de uitvoering ervan te verleenen. STAAT VAN BELEG IN SOERAKARTA, Volgens een bericht van het re- publikeinsche persbureau heeft Soekamo denk staat van beleg af gekondigd voor het rechtstreeks bestuurd deel van Soerakarta, het Soenanaat en het gebied van de Mangkoe Negara. Het broodrantsoen in België „Le Peuple" verneemt, dat het broodrantsoen in België tot 300 gram per dag zal worden terug gebracht. Waarschijnlijk zal na het bin nenhalen van den oogst het «ant- soen verhoogd worden. De Indische rubberprljzen. In welingelichte rubberkringen, die nauw betrokken zijn bij de rubberproductie van Nederl. Indië wordt vernomen, dat de leidende Nederlandsche en Britsche rub berproducenten ,niet op prijsver- hooging zullen aandringen op grond van het feit, dat zulks al leen maar een grootere rubber smokkel uit da Indische landen Regelmatig strooien en droog houden. In het kader van de gipsver- strakking die van de zijde van den Rijksdienst voor Land- bouwherstel plaats vindt, zijn thans Schouwen - Dui vel a n d en West Z. - Vlaanderen aan de beurt. Er wordt gips van prima kwaliteit en laag vochtgehalte beschikbaar gesteld. De groote aanvoer voor Walcheren zal zeer binnenkort, vermoede lijk nog deze maand, een aan vang nemen. Niet alle aangevoerde gips zal direct gestrooid kunnen wor den, hoewel lucerne en roode klaver bij droge grond een overbemesting van gips zonder bezwaar kunnen verdragen. Voor weiland wordt geen gips beschikbaar gesteld, moge lijk in de toekomst wel kalk- mergel. Zoowel gips als kalkmergel dienen zeer regelmatig over het land, te worden verdeeld, daar hierdoor een veel grooter nut tig effect wordt verkregen. De beste methode is wel om een kunstmeststrooier achter de wa gen gips te bevestigen en vanaf de wagen te vullen. De verdee ling is op deze manier zeer re gelmatig. Alleen Wanneer de grond droog is mag gips worden ge strooid. Inwerken is onnoodig en nadeelig. Is de grond niet droog, dan dient het gips te worden opgeslagen. Van zeer groot belang is hierbij, dat het gips droog blijft. NIEUWE KAMERLEDEN. De heer H. Ruyter (K.V.P.) heeft wegens ernstige ziekte zijn benoeming tot lid ;van de Tweede Kamer niet aangenomen, terwijl de heer J. G. Suurhof (P. v. d. A.) wegens verblijf buitenslands, zijn benoeming niet tijdig heeft aangenomen. In deze vacatures zijn 'benoemd verklaard de heeren B. A. A. Engelbrink te Oldenzaal en F. Goedhart te Amsterdam. TWEEDE KAMER. FRACTIES. De A.R. Tweede Kamerfractie heeft tot haar voorzitter gekozen den heer Schouten en tot haar secretaris den heer Terpstra. De C.H. Tweede Kamerfractie wees als haar voorzitter aan den heer Tilanus, als secretaresse, Frl. Wtlewaal van Stoetwegen. A.N.W.B. gaat wegenwacht uitbreiden. De geregelde, dagelijksdhe hulpdienst met de in het Westen reeds bekende gele zijspanmoto- ren van de wegenwacht hoopt de A.N.W.B. zeer binnenkort te kunnen instellen op een aantal drukke wegen in Noord-Brabant en Limburg, alsmede in Gelder land, Groningen en Friesland. Sedert den start in April heeft de wegenwacht in het Westen des -ijlands tot 1 Juni j.l. al 26.741 kilometer afgelegd. De mannen hebben het geweldig druk, wat dan ook geen wonder is, gezien den slechten staat van het Neder- landsch wagenpark. REGISTRATIE RES. OFFI CIEREN EN ONDER OFFICIEREN. Na de bevrijding werden bij openbare lastgeving de reserve of ficieren en dienstplichtige onder officieren, die op 10 Mei 1940 be hoorden tot de Koninklijke land macht, opgeroepen zich persoon lijk ter registratie te melden bij de aanmeldingsbureaux voor oor logsvrijwilligers. Het blijkt, dat verschillende tot deze categorie behoorende mili tairen aan deze verplichting meen den geen gevolg te hoeven geven, omdat zij vielen onder de mobili- satie-vrijstellingbescihikking. Dit is onjuist. Zij dienen zich, indien dit nog niet mocht zijn ge schied, alsnog ten spoedigste bij genoemd bureau te laten registree- Ziektewetpremie verhoogd. De minister van Sociale Zaken heeft de premie voor de bij de ziekenkassen van de Raden van Arbeid verzekerden voor 1944 verhoogd met 1 ^ct. De ontwikkeling van het weer ziet er voor de Pinksterdagen niet ongunstig uit. De diepe depressie tusschen Noorwegen en IJsland vult geleidelijk op. Nieuwe sto ringen van den Oceaan dringen slechts langzaam naar Europa door. Zij zijn bovendien weinig actief. Over Engeland, Duitschland, Nederland en Noord-Frankrijk zijn de barometers nog stijgende. In verband daarmee heeft zich over onze omgeving een gebied van hooge luchtdruk opgebouwd, waarin rustig en vrij zonnig weer voorkomt. Onder invloed van de zonnestraling zal de temperatuur vooral ovendag verder stijgen, doch daarmee nemen ook de on weerskansen toe. AU gevolg van aen tusochen da dagbladen getroffen regeling» ter verzekering van een blUUke papierverd eellng, verschijnt one blad, uit hoofde van zU* formaat, vandaag in een omvang van 4 pagina'a. Duitsche dokter liet zieken werken. Het bureau belast met opspo ring van oorlogsmisdadigers, heeft klaarheid gebracht in een zaak, welke zich tijdens de be zetting in Zeeland heeft afge speeld. Een Duitsche dolkter, destijds in deze provincie belast met het keuren van menschen voor den Arbeitseinsatz, ontzag zich niet, ook oude en ernstig zieke menschen en zelfs kinde ren voor zwaar werk goed te ikeuren en hen arbeid te doen verrichten, die ver boven de krachten van deze slachtoffers ging. Het bureau is er in ge slaagd dezen Duitschen dokter te achterhalen. Hij zal in ons land worden berecht. DE STRIJD TEGEN DEN COLORADOKEVER. Pe burgemeester van Gent heeft als voorzitter van het Ko ninklijk genootschap voor land bouw en plantkunde, de leden ont vangen van de internationale commissie ter bestudeering van verdedigingsmethoden tegen den coloradokever. Deze commissie omvat afge vaardigden van Zwitserland, Nederland, Frankrijk en de Scandinavische landen. Provincienieuws Apotheken. Van 8 t.m. 14 Juni zijn voor avond- en nachtrecepten geopend de volgende apotheken: te Vlissingen: fa. Engering; te Middelburg: fa. v. d. Garde, te Goes: fa. la Porte. VLISSINGEN. Door het bestuur der vereen. „Herstel Zeeland 1940—'45" is in de commissie tot behoud van de Marine te Vlissingen benoemd dhr F. C. Wijsveld, voorz. der afd. Vlissingen van de Kom Ned. Ver. „Onze Vloot". Het spreekuur van den burgemeester zal niet gehou den worden op 12 Juni, 'doch op 13 Juni van 10.30—12 u. Gistermorgen is in de bui tenhaven het groote kantoor schip der S.H.Y. binnengesleept, dat in 1943 naar Wemeldinge was overgebracht. In Sept. 1944 werd het door de Duitschers tot zinken gebracht, nadat de bovenbouw totaal was leeg- tengevolge zou hebben. Zij zijn van meening, dat het tegenwoor dige prijspeil een voldoende winst marge waarborgt. WRAKKEN IN DE VL1SSINGSCHE HAVEN ZULLEN SPOEDIG VERDWIJNEN. Gistermorgen arriveerde op het vliegveld Woensdrecht Dr Ir J. A. Ringers, Min. van Openb. Werken en Wederopbouw, ver gezeld van den dir.-gen. van den Rijkswaterstaat, Ir Harmsen, en den alg. commissaris, Dr Ir Z. IJ. v. d. Meer. Na de begroeting door hoofdingenieur He(jblom van den Rijkswaterstaat, werd per auto naar Walcheren gereden, waar allereerst Middelburg werd aangedaan. De Min. bezichtigde in aanwezigheid van vele autoriteiten het huizencomplex op 't Zand. De aangerichte waterschade bedraagt hier gemiddeld ƒ2000 per woning. Daarna werden de opgerichte werkkampen bezocht, waar in totaal 1500 man kunnen worden ondergebracht. De reis werd vervolgens voortgezet naar Vlissingen. Hier begaf het gezelschap zich naar het havendorp, waarvan de woningen half Juni opgeleverd hadden moeten worden. Door stagneering in de rioleeringswerken zullen per 1 Juli alle huizen echter nog niet betrokken kunnen worden. Per sleepboot maakten de autoriteiten daarna een rondvaart door de haven en langs de herstelde kademuren, de sluizen, wrakken, enz. De Minister zei toe, dat met de opruiming van deze laatsten spoedig een aanvang zal worden gemaakt Westkapelle stond daarna op 't programma, waar da werk zaamheden aan den dijk in oogenschouw werden genomen. In den namiddag werden met den Commissaris der Koningin en de Stichting Walcheren besprekingen gevoerd over de diverse problemen. Duurder brood? Van de zijde van den Algem. Nederl. Bond van arbeiders in het Bakkersbedrijf wordt me degedeeld, dat bij de besprekin gen, die met het college van Rljkshemiddelaars en vertegen woordiger» van werkgevers heeft plaats gevonden, princi pieel overeenstemming is be reikt over de vacantiercgeling 1946. De werkgevers waren in staat deze toezegging te doen, daar zij inmiddels zoover gekomen zijn met de Regeering over de reeds lang in uitzicht gestelde doorberekening in den brood prijs van meerdere prij sverhoo- gende factoren, welke zich in den laatsten tijd hebben voor gedaan. Naar een Roomsch- rood of een Rood- roomsch Kabinet? In verband met de Kabi netsformatie voerde Minister Dr Beel Donderdag besprekin gen met de heeren Schouten (A.R.) en Bierema (P. v. d. V.) Gisteren ontving h[j den heer Tilanu» (C.H.) Hit het feit, dat de heer Beel een zeer langdurig onder houd heeft gehad met Jhr v. d. Goe« v. Naters, den frac tieleider van de P. v. d. A., en dat daarna de fractie ver gaderde, gevolgd door een vergadering van den Partij raad, kan worden afgeleid, dat de oplossing gezocht wordt in de richting van een Roomsch- rood- of volgens het „Vrqe Volk" van een Rood-roomsch Kabinet. Op 9 Augustus 1944 werd ka pelaan Koopmans bij zijn pasto rie te 's Hertogenbosch door enkele leden der S.D. met en kele kogels in den rug pardoes neergeschoten. Deze laaghartige moord heeft de Bossche bur gerij destijds ten zeerste ont steld. Kapelaan Koopmans stond als een uitstekend pries ter en mensch bekend, die in de illegaliteit ook veel werk voor onderduikers verricht heeft. Het lijk werd, ook na uit drukkelijk verzoek van den bis schop van 's Hertogenbosch, niet vrijgegeven, maar in het crematorium van het concen tratiekamp Vught verascht. Thans heeft de politieke re cherche klaarheid weten te brengen in dezen moord, welke mede aan verraad te wijten was. Het betreft hier de verdach ten E Raffenbeuk, Duitsch chauffeur bij de S.D., Chr. Deckers en Jozefina van Hooft, beiden te 's Hertogenbosch. De Verdachten zullen waarschijn lijk in den loop van Juli terecht staan. geroofd. Na een grondige restauratie zal het fraaie schip weer aan zijn oude bestem ming kunnen voldoen. GOES. Bond van Veilingspersoneel. Donderdag vergaderde o.l.v. dhr J. G. Cornelisse de Bond van Veilingspersoneel. Vertegenwoordigd waren de le den van de veilingen Goes, Ka- pelle, Krabbendijke, Middelburg en Terneuzen. Na bespreking van het huishou delijk reglement werd tot oprich ting van de kring Zeeland beslo ten. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld J. A. v.° d. Gudhte en J. G. Cornelisse van de veiling Goes; F. v. Hoorn, van de veiling Ka- pelleA. Dommisse van de veiling Krabbendijke; P. Vergauwe van de veiling Terneuzen en C. J. Hooftman van de veiling Mid delburg. WAARDE. Vergadering Waterschap. Maandag vergaderden de inge landen van het Waterschap Waar de onder voorz.schap van dhr M. H. J. Weststrate. Aanwezig waren 15 ingelanden uitbrengende 19 stemmen. De re kening 1945-1946 werd goedge keurd met aan ontv. f 25.937,20 en uitg. f 20.264,64. De begrooting 1946-'47 werd vastgesteld op f 26.818,03 met een port. van on voorzien van f 852,29. Op de aanbeveling voor gezwo rene werden olaatst: M. v. Fraassen (aftr.), M. Dijl en C. Mol. De dijkwerkers Aidr. Waterman en Joh. Koeman zullen wegens het bereiken van den 65 j. leef tijd met 1 Juli gepensionneerd worden. Ook de waterbouwkun dige opzichter, dhr Waterman, Op- eit 6?)ii.fsaïig van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4,21 u., onder 20.57 u. Maan op 15.21 u., on der 2.28 u. V.M. op 14 Juni, Hoog water te Vlissingen Zondag 9 Juni: 10.35 u. 1.56 m., 22.57 n. 1.39 m. „Vest op vorsten geen betrou wen, bindt u aan geen menschen- kind". De beteekenis van deze waar schuwing zien we ook nu weer bevestigd. Sinds de vorige wereldoorlog zijn tal van keizers en koningen terzijde geschoven. Vorstenhuizen als van Rusland en Duitschland en Oostflprijk en Spanje, die onwankelbaar vast schenen te staan, hebben gewan keld en zijn gevallen. En dat proces zet zich door. Enkele weken geleden is koning Victor Emanuël van Italië, die na den roofoverval op Abessinië enkele jaren den keizerstitel voer de, uit zijn land verdreven. En nu moet ook Koning Umberto zijn land verlaten. Per referen dum is beslist, dat de monarchie in Italië wordt afgeschaft. Het vergaat hun niet beter, dan de dictatoren die de geschiedenis heeft gekend: Napoleon, Musso- linie, Hitier. Wie op den mensch, hoe hoog geplaatst dan ook, zijn vertrou wen stelt, komt bedrogen uit. Zalig daarentegen hij, die in dit leven, Jakobs God ter hulpe heeft. Die zijn vertrouwen stelt op den Koning Wiens hemelvaart wij hebben herdacht, en Wien gege ven is alle maoht in hemel en op aarde. Nooit zal zijn Koninkrijk vergaan. Een hoorn des hells wordt Davids [kroon I Eens zal in heel de wereld staan, Het Licht der lichten, stralend [schoon I gaat met pensioen. Besloten werd een windwatermolen te plaatsen om het overtollige water uit de Vliet te malen. De polderlasten werden verhoogd van f 15 op f 20 per H.A.- en het gebouwde op 6 Getracht zal worden in com binatie met andere waterschappen een waterbouwk. ambtenaar te benoemen. Laatste berichten. Bezoek van Minister Ringer* aan Walcheren. Gisteren bracht minister Rin gers een bezoek aan Walcheren. Hij is per vliegtuig gearriveerd en bezocht achtereenvolgens Mid delburg, Vlissingen en Westka pelle. Des middags vond een be spreking plaats in het tijdelijk gemeentehuis te Middelburg, waarbij ook vertegenwoordigd waren de Com. der Koningin, de gemeentebesturen van Middelburg, Vlissingen en Koudekerke, als mede Ir. Gërber, Jhr. van Nispen en de heer Abspoel, directeur Stichting Herbouw Walcheren. Laatstgenoemde gaf een uiteen zetting van den stand van zaken der voorbereidingen t.a.v. de her bouwplannen. Het betreft hier in totaal 270 plannen voor woon huizen, waarvan 73 te Westka pelle, 70 te Vlissingen, 42 te Mid delburg en de rest verspreide ge vallen. Binnenkort zal tot aanbesteding wórden overgegaan. Ook werd er op gewezen, dat de voorbereidin gen vlugger Zouden verloopen wanneer de financieele herbouw regeling bekend zou zijn. De mi nister deelde daarop mede, dat nu teer binnenkort, ■waarschijnlijk reeds biimen veertien dagen, deze regeling zal worden gepubliceerd. _Wat den afbouw der gedeelte lijk herbouwde plannen te Mid delburg betreft, ziet ook de mi nister de noodzaak hiervan in. Dienzelfden dag is minister Ringers wederom per vliegtuig naar Den Haag vertrokken. Rooiverbod van vroege aardappelen. Met ingang van 12 Juni a.s. wordt het rooiverbod van vroege aardappelen, welke zijn geteeld op een tuinbouwteeltvergunning dan wel op een bijzondere ver gunning, opgeheven. Op de veilingen zal de V.B.N.A. als eenige kooper de aardappelen tegen vastgestelde prijzen over nemen. Het Prinselijk Paar te Londen. Prinses Juliana en Prins Bern- hard zijn gisteravond om 17.50 uur met een Dakota 971 op het vliegveld te Londen aangekomen. ■Na aankomst begaven z(j zich naar de woning van den Neder- landschen ambassadeur, waar gis teravond een diner gegeven werd. De Kota Baroe. Het m.s. „Kota Baros" is Don derdag 6 Juni om 2 uur Gibral tar gepasseerd. Het schip zal Dinsdag 11 Juni a.s. om 5 uur in den voormiddag te Hoek van Holland,, arriveeren. Soekamo kondigt staat van beleg af. Gisteren heeft Soekarno over den radio-zender van Djokjakarta den staat van beleg afgekondigd ■voor geheel Java en Madoera. Hij voegde er aan toe „de bevolking moet zijn voorbereid op alle even tualiteiten, hoewel de besprekin gen met de Nederlander» nog Steeds voortgang hebben.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1