Papiertoewijzing en perszuivering. sanatogen Onze kolenproductie. Gillette is er w Demoraliseerend sociaal kwaad. DOITSCHLA», li ckacdt de*i scUakdaac am... zonder na te denken. Stemmen van onwaarde. Is hier de noodige objectiviteit? De zwarte handel knaagt aan de schamele resten van ons vermogen. zooals ik het zag. De tijd, na de bevrijding, dat we zonder licht zaten, lijkt ook al weer zoo ver in 't verleden. Maar het is toch goed er weer eens even aan herinnerd te worden, wat de P.Z.E.M. onder moeilijke omstandigheden heeft gepresteerd. Ruim 90 van de schade aan 't net is reeds hersteld. Wat is nu eigenlijk gemak- daan. Momenteel b.v. komen er keiijker, dan een knop om te dagelijks vele aanvragen bin- draaien en licht te hebben - nen voor aansluiting op het net Men wordt er zoo t lug aan ge- van menschen, die buiten de woon en de tijd, direct na de kom van stad en dorp wonen, bevrijding, toen vele gezinnen Op zichzelf een verblijdend ver- om 8 of 9 uur het bed maar op- j schijnsel, maar in dezen tijd, zochten, omdat je nu eenmaal waarin zooals reeds werd opge Naar de heer Tilanus, voorzitter van de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven Dinsdag in de Tweede Kamer meedeelde, waren bij de jongste verkiezingen 148.945 stemmen van onwaarde. Het hoogste percentage was in den kieskring Maastricht (4.88) het laagste in den kieskring Lei den (2.04). In den kieskring Middel-, burg waren van onwaarde 4.119 stemmen of 2.94 pet. Kerk en School Examens „Vrederust". Op 3 en 4 Juni werden te B. op Zoom de overgangsexamens in het donker toch niets kon merkt, de materialen schaarsrh voor het verpleegpersoneel ge- doen, ligt al weer zoo ver ach ter ons, dat we hoogstens zoo af en toe elkaar er nog eens aan herinneren. Daarna is het nog wel eens enkele malen gebeurd, dat we plotseling zonder stroom zaten, omdat de water- terstand in het kanaal nog niet naar behooren kon worden ge regeld of omdat aan de netten werkzaamheden moesten wor den uitgevoerd, doch dat duur de altijd toch maar heel kort. De P.Z.E.M. zat niet stil. Maar me{ dat al is door den technischen staf van de P. Z. E. M. een behoorlijk stuk werk verzet. Bijna alle netten ver keerden na de bevrijding in een desolaten toestand. Was de boel niet heelemaal onder wa ter verdwenen door de inunda tie zooals op Walcheren, dan hadden oorlogshandelingen het hunne tot een grondige vernie ling bijgedragen. Als men nu weet, dat van de geleden schade aan heel de outillage, d.w.z. de netten, kabels, transformator huisjes enz., reeds veel meer dan 90 is hersteld, dan blijkt wel, dat hier niet is stilgezeten. Dat herstel beteekent nauurlijk niet, dat alles weer in den toe stand van voor den oorlog ver keert, want er is een groot ge deelte noodherstel en noodvoor ziening bij. Die noodvoorzie ning komt vooral voor op de plaatsen, waar alles is verdwe nen. Op de Walchersche dor pen b.v. moesten soms kabels van enkele kilometers worden aangelegd, om die te kunnen aansluiten op het hoofdnet. Het materiaalprobleem. De materiaalvoorziening heeft heel wat hoofdbrekens gekost. Er was van alles veel te wei nig en reserve was er practisch niet. Het gaat nu wel beter, al kan het gebeuren, dat de werk zaamheden plotseling op een bepaald onderdeel stagneeren Dan zijn het kabelmofjes, dan schoppen voor de werklui, dan weer gebrek aan schakelaars enz. Wat Walcheren betreft, kan gezegd worden, dat er voor de kleinere dingen een goede voorkeur bestaat, maar er zijn meer geteisterde gebie den in ons land. Bn nu is het wel eenvoudig, allerlei materia len, die dringend noodig zijn, te bestellen, maar in vele ge vallen loopen de levertijden tot twee jaarl De capaciteit moet worden opgevoerd. Zooals bekend mag worden verondersteld, levert de cen trale te Vlissingen stroom aan Walcheren en de beide Beve- landen. De centrale te West- dorpe doet dit aan Zeeuwsch- Vlaanderen, voor Schouwen- Duiveland en Tholen komt de stroom uit Brabant. De cen trale in Vlissingen kan op het oogenblik de zaak nog redden. Die in Westdorpe brengt het ook voor elkaar. Maar er zal binnen afzienbaren tijd een oogenblik komen, dat de capa citeit van beide centrales sterk zal moeten worden opgevoerd Het is immers nu al krap ge worden door de groote hoeveel heid nieuwe aansluitingen, waar nog bij komt, dat in de oor logsjaren aan uitbreiding der centrales niets kon worden ge- zijn en bovendien de prijs vaak houden, het dubbele en meer van vroe- Voor het overgangsexamen ger bedraagt, een groote moei- van het 1ste naar het 2de leer- lijkheid. Aan al die aanvragen jaar slaagden de broeders: F. i kan op korten termijn zeker W. Deij, H. Franken, F. de niet worden voldaan. j Smit en W. L. v. d. Zande en De kolen. £e. ZU3te": C' Aarnoutse C. J. Bierens, C. de Bruijne, J. van De aanvoer van ikolen voor Driel, B. C. Faasse, J. Francke, de centrales is vrij goed. Deze R. p, de Jager, T. Jonkheer, J. zaak wordt echter niet door de Joziasse, M. J. Kramer, M. C. P.ZE.M. geregeld, maar door Quist, M. Schotanus, A. J. Ver- het Rijkskolenbureau. Hoe het hulst en M. P. Wilderom. in den komenden winter zal Voor het overg.-ex. van het zijn, dient te worden afge- 2de naar het 3de leerjaar slaag- wacht. Wel is de kwalteit van den de broeders: P. Pieterse en de kolen niet best, maar het be- L. Stoutjesdijk en de zusters A. drijf is er nog nimmer door ge- E. Franken, S. Joosse, N. v. d. stagneerd, al wordt er wel Linde, E. Suurmond, M. Uiter- eenige hinder van ondervonden, linden en P. Walhout. De Amerikaansche kolen b.v., Voor het overg.-ex. in de die eenigen tijd geleden voor theol. vakken van het 1ste naar de booten van de provincie on- het 2de leerjaar slaagden de bruikbaar waren, zijn door de broeders: F. W. Deij, H. Fran- P.Z.E.M. verbruikt. ken, W. C. Mersie, F. de Smit, A. J. Verboom, C. Versluis eu Het kantoorgebouw. w v d z'ande en de zus_ Het mooie kantoorgebouw tersC. Aarnoutse, C. J. Bie- heeft ernstig geleden door gra- rens, C. de Bruijne, J. van naatinslag en later door het Driel, B. C. Faasse, J. Francke, water. De schade loopt zoo te- J. Jansen, R. P. de Jager, T. gen het millioen. Op het Jonkheer, J. Joziasse, M. J oogenblik wordt er volop aan Kramer, M. Potappel, M. C. gewerkt, om ook de beneden- Quist, J. T. Schot, M. Schota-1 verdieping weer zoo spoedig nus, A. J. Verhulst en M. P. mogelijk in gebruik te kunnen Wilderom. nemen. Het laat zich aanzie.:, Voor het overg.-ex. in de dat er nog wel een jaar mede theolog. vakken van het 2de gemoeid zal zijn voordat het naar het 3de leerjaar slaagden gebouw weer in oude glorie zal de broeders P. Pieterse en L. zijn hersteld. Stoutjesdijk en de zusters H. Er mag worden geconstateerd. A. Dijkgraaf, A. E. Franken, dat het Zeeuwsche publiek zich S. Joosse, N. v. d. Linde, E. over het algemeen tamelijk wel Suurmond, M Uiterlinden en- P. houdt aan de distributierege-Walhout. ling. Natuurlijk zijn er uitzon- Voor het eindexamen in de deringen, maar die bevestigen geloofsleer slaagden broeder J nu eenmaal den regel. Boven- den Engelsman en de zusters dien is het thans wel zoo, dat L. C. Driesprong, J. Jansen, A. ieder, die met eenig begrip en N. Kooyman, C. W. Moens, M. overleg te werk gaat, zijn rant- J. Mouthaan, G. E. Verhoef, soen niet behoeft te overschrij- A. M. Verschuur en M. Wes- den. terlaken. De heer Smeenk heeft aan den minister van Handel vragen gesteld over de papiertoewijzing, waarbij geïllustreerde bladen, die zich tijdens de bezetting ernstig misdragen hebben, kennelijk wonden bevoordeeld. Verder vraagt hij of de minister het juist acht, dat zoowel in. den persraad als bij de perszuivering naar het schijnt een belang rijke plaats wordt ingenomen door twee personen, wier namen als verantwoordelijke leiders tot op den laatsten dag van de verschijning tijdens de bezetting, d.w.z. tot na 1 September 1944, voorkwamen op althans een der bladen van de onderneming, aan wie thans op bijzonder royale wijze een oplaag wordt toegestaan en waaraan zij ook nu nog verbonden zijn- Is, aldus de laatste vraag, de minister niet van gevoelen, dat een dergelijke vervulling van functies in colleges, waarvan volkomen objectiviteit en belangeloosheid v erwacht mag worden, geen aanbe veling verdient, en is hij bereid om een einde te maken aan een toestand, die tot wantrouwen gereede aanleiding geeft en aan het prestige der overheidsorganen afbreuk doet? Na het tot stand komen van een definitieve regeling inzake de mijnwerkerspensioenen is de pro ductie in de Nederlandsche mijnen zeer gestegen. In de week van 20 tm. 25 Mei werd een productie van 160.363 ton steenkool bereikt, de hoogste weekproductie sinds de bevrijding. De gemidelde pro- duètie per werkdag was in deze week 26.728 ton, de hoogste dag productie: 28.470 ton. Deze hoo- gere productie werd echter bereikt door het grootere aantal onder- grondsche diensten, dat 116716 bedroeg. De prestatie van den onder- grondschen dienst, d.i. de hoeveel heid geproduceerde steenkool ge deeld door het aantal verrichte diensten ondergrondsch, bleef on geveer gelijk: 1599 kg (vorige week 1594 kg). Deze prestatie is de laatste maanden vrijwel dezelf de gebleven. Van bevoegde zijde oordeelt men eenige verhooging van de prestatie per ondergrondschen noodzakelijk. Ook een toevoer van nieuwe werkkrachten naar de mijnindustrie blijft een zeer be langrijke voorwaarde voor een verdere stijging van onze kolen- productie. Trekpaarden- tentoonstellifig te Oen Bosch. Examen Algemeene Handels kennis (Middenstands diploma). Afgenomen op 4 Juni te Mid delburg. Geslaagd zijn - J. K. Boone, ColijnsplaatJ. De oorlogsjaren hebben er toe Bareman, Mej. M. Beaufort, J. meegewerkt, dat de belangstel- c le Coq> Goes; s. c Coomans, ling voor het paard grooter :s Haamstede; J. A. M. Clarijs, geworden. N. Bordui, 's-HeerenhoekJ. v. Om een beeld te geven van Baaien, I. Cappon, Heinkenszand wat de Nederlandsche paarden- j. Boonstra, Yerseke; Mej. S. stapel, bestaande uit 350.000 m. Buyze, Kamperland; H. J paarden beteekent, heeft deColijn, KloetingeW. A. Cusee, Vereemging „Het Nederland- j. Blok, Krabbendijke; M. van sche Trekpaard" een nationale Belzen, L. M. Beun, A.J.P. v. d. tentoonstelling van trekpaar- - den georganiseerd. Deze zal plaats hebben op 20 en 21 Juni a.s. le 's Hertogenbosch, waar de Veehallen een unieke gele genheid bieden voor dit impo sante schouwspel. Meer dan 400 der beste paar den uit alle provinciën van ons land zullen hier worden samen gebracht om aan binnen- en buitenlandsche bezoekers te toonen, wat de Nederlandsche boer op dit terrein heeft ge presteerd. Onder de fokkers is de span ning groot. Ze zijn er trotsch op om hun trouwe en edele viervoeters in het strijdperk te brengen. Ze maken gissingen welk paard als kampioen van ons Nederlandsche trekpaarden bestand zal worden uitgeroe pen. Daarom kan worden ver wacht, dat 20 en 21 Juni velen naar Den Bosch zullen gaan om van hun belangstelling en waardeering tevens, blijk te geven. In Bandoeng zjjn nog 2000 Japansche kr(jgsgevangenon om liet tekort aan arbeidskrachten aan te vullen. Boogaart, H. G. Bruggeman, W. G. Caljouw, A. Cornelissen, allen te Middelburg; J. Aarnoudse, Mej. J. J. Bevelander, Oud-Vos- semeer; J. Bakker, Schoondijke; A. v. d. Caaij, Souburg; C. Bos- schaart, Wolfaartsdijk. Afgewezen werden 14 candi- daten. Het examen duurt nog voort. GEMEENTERADEN. MIDDELBURG. De raad kwam Woensdag middag bijeen, om de eind- wijziging van de gemeentebe- grooting over 1945 vast te stel len, hetgeen nog voor 1 Juli a.s. diende te geschieden. Met de indiening van dit voorstel had den B. en W. gewacht, totdat alle uitgaven over -945 nauw keuriger bekend zouden zijn. Het bleek, dat de uitgaven met een bedrag van f 1367676.31 moesten worden verhoogd, waartegenover staat een ver meerdering van ontvangsten van f 1303226,31. Het verschil van f 64450 betreft een post van f 34450 van kosten wegens onderhoud van straten en plei nen enz., die te hoog was ge raamd en een bedrag van f 30000 voor onvoorziene uit gaven. Na een opmerking van dhr A. J. Schot, die nadere in lichtingen wenschte over de extra-subsidie van f 1000 aan het Middelb. Muziekcorps voor het aanschaffen van instrumen ten en de mededeeling, dat hij wilde geacht worden te hebber: tegengestemd tegen de posten var. ver-akering, werd de wij ziging aangenomen. Hierna werd tot vakonderwij zer lich, oefening aan de school voor voortgezet L.O, benoemd dhr J. B. Rosenboom, zulks m.i.v. 1 Sept. Gebleken was, dat het in de vorige raadszitting verleende crediet van f 421000 voor het herstel der 150 gemeentelijke woningwet-woningen aan het Zand te laag was. De herstel- kosten bleken bij nader onder zoek op f 466000 te moeten worden begroot. Besloten werd het eerst verleende crediet met f 45000 te verhoogen. WISSENKERKE. Maandag vergaderde de raad onder voorz.schap van burgern. v. d. Maas. Allereerst werd dhr S. Breure als raadslid geïnstal leerd. Hierna wordt tot weth. gekozen dhr J. v. Halst. De verord. hondenbelasting wordt eenigszins gewijzigd. Vastgesteld worden de voor vergoeding in aanmerking ko mende uitgaven der bijz. lag. scholen over 1945. Een verzoek om subsidie voor de lagere landbouwschool te Middelburg wordt ingewilligd voor den tijd dat op N.-Beveland een derg. school niet bestaat. Besloten wordt voor 1946 een subs, van f 10 toe te kennen aan de Ver. tot bevordering van het Gei tenras. De rekening van het B A. wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag informeert dhr Bus- traan naar de aankoopkosten voor den brandspuit t! Kam perland en tevens naar de mo gelijkheid om te Kamperland een arerstantenlokaal in te richten. Dhr Zuijdweg ver zoekt om bij de P.T.T. te wil len informeeren of ook te Wis- senkerke buiten de kom geen tweede postbestelling kan wor den ingelascht. Hij verzocht ook bij Ged. St. stappen te doen om ook op Zondag enkele bootjes in den dienst Veere Kamperland in te lasschen, daar' er momenteel op Zondag geen enkele bootverbinding be st-at. Dhr Dingemanse geeft in overweging te onderzoeken of ook te Geersdijk niet een be graafplaats kan worden aange legd. Dhr v. Halst vraagt naar den stand van zaken betreffen de den bouw van woningen door de gemeente. De „N. R. Crt." wijst op het nu eenmaal bestaande feit, dat de zwarte handelaar graag f 20 blijft betalen voor 't op f 10,60 te hoog gewaardeerde pond, 11 cent voor den op 6 ct. te hoog gewaardeerden franc, enz. De conclusie waartoe het blad komt is deze, dat men al dit kwaad .slechts kan bestrijden, door het den zwarten handelaar olnmogelijk te maken 11 ct. voor een Belgischen franc te betalen. Z6o hij slechts f 3 in- plaats van f 6 voor een pakje sigaretten zal ontvangen, is dit doel bereikt en zal er een sterke vermindering van de vraag op de zwarte valuta markt intreden. De daardoor veroorzaakte daling der zwarte valuta-koersen zal voorts tot gevolg hebben, dat het niet lan ger voordeelig is vermogens- waarden over de grens te smokkelen. Als bezwaar zou men hier tegen kunnen aanvoeren, dat het doen dalen van den zwar ten sïgarettenprijs het op vrij groote schaal importeeren van sigaretten langs legalen weg veronderstelt, waarmede groote bedragen aan deviezen gemoeid zijn. Dit bezwaar verliest echter veel van zijn kracht, zoo men bedenkt, dat wij de zwarte si garetten, welke thans op groote schaal worden verbruikt, ook allerminst voor niets 'krij gen. Het verschil is slechts, dat de kosten zich thans .aan de waarneming onttrekken, om dat de vermogensdeelen,. welke als betaling dienen, op slinksche wijze over de grens worden ge bracht. Zou men kunnen berekenen, wat wij al voor dezen zwarten sigaretten-import betaald heb ben, van gouden horloges en fototoestellen tot gouden tientjes en Amerikaansche ef fecten, men zou tot ontstellen de cijfers komen. Geeft men zich van dit alles rekenschap, dan wordt eerst recht duidelijk, hoe zeer de zwarte handel aan de schamele resten van ons vermogen knaagt. Het eenige doeltreffende wapen tegen de zen vijand is hem zijn winst mogelijkheden te ontnemen. De vrije verkoop van sigaretten tegen prijzen, welke aanzienlijk beneden de thans geldende zwarte prijzen liggen, is daat- toe een uiterst krachtig wer kend middel. Hierdoor zal ook de zwarte handelaar tot een aanzienlijk hóogere waardee ring van den gulden moeten komen. Het kwijnen van zijn bedrijf zal een belangrijke bijdrage zijn tot ons economisch herstel en het zal een einde maken aan een demoraliseerend sociaal kwaad. t. «en toch was ze heel erg ziek. Maar eenmaal herstellend was zij met Sanatogen er gauw weer bovenop. Nu is ons kind weer" vroolijk en gezond" zoo schrijft qps de gelukkige vader. Sanatogen is voor herstellenden het kracht- voedsel bij uitnemendheid, het wekt de eetlust op, is licht ver teerbaar en bevordert de nacht rust Neem Sanatogen ter be spoediging van Uw herstel, maar ook tegen prikkelbaarheid en dat loome loodzware gevoel. tUt lanuwstarkand vo«dul (Ingez. Med.) TOESLAG VOOR INDISCHE LANDSDIENAREN. Bij besluit van den LuitGou- verneur-Generaal is bepaald, dat gerekend van 1 Januari 1946 aan in Nederland vertoevende lands dienaren, gepensioneerde lands dienaren en weduwen en weezen van overleden landsdienaren en daarmee gelijk te stellen perso nen boven hun ten laste van de Indische geldmiddelen of de In dische pensioenfondsen genoten wordende inkomsten een duurte- toeslag, beneven aan enkelè cate gorieën van gepensionneerden te vens een kindertoelage zal worden toegekend, waarvan de bedragen zullen worden gebaseerd op de gestegen kosten van levensonder houd in Nederland. Het s.s „Stad Zierikzee" van <fe R.T.M., dat bij een bombardement in Maart 1945 zoo zwaar werd beschadigd, dat het zonk, werd in November van datzelfde jaar gelicht en naar Rotterdam gesleept, waar het gerepareerd werd. Dezer dagen maakte het schip met een groot aantal genoodigden, waaronder alle burgemeesters van Schou wen en Duiveland een proefvaart van Numansdorp naar Zijpe en terug. (Van 'n specialen correspondent) VI. MESTVERGUNNINGEN GEVRAAGD. De Raad van Vakcentralen heeft zieh telegrafisch ge wend tot den Minister van Landbouw en gewezen op de onrust, welke ten platte lands is ontstaan als gevolg van het voornemen, mest- vergunningen alleen te doen uitreiken aan tuin- en land arbeiders. De raad wijst erop, dat ook tal van andere arbeiders, een stukje land met wat klein vee verzorgen, en voor de noodzakelijke vet en vleeschvoorziening voor hun ge zin daarop zijn ingesteld. Zij heeft den minister met den mees ten aandrang verzocht ook voor die arbeiders, de mogelijkheid open te laten een varken aan te houden en reeds gegeven aanzeggingen tot opruimingen te doen intrekken. DE ITALIAANSCHE GRENS. De plaatsvervangers van de mi nisters van Buitenl. Zaken der „groote vier" hebben besloten, de permanente fortificaties van de 20-K.M.-zöne in Italië te doen verwijderen. EXAMEN HANDTEEKENEN L.O. De voorzitter van het examen handteekenen L.O. deelt mede, dat de aangifte voor dat examen verlengd is tot 20 Juni. De^ aan melding moet geschieden bij den Inspecteur van het L.O. in de inspectie Deventer. DE KERSEN ZIJN DUUR. Bij de Woensdag gehouden ver koop van kersen te Geldermalsen werden zeer hooge prijzen ge vraagd. De gemiddelde prijs werd ge schat op f 0.60 tot f 0.75 per K.G. op het hout. Men verwacht dat het beschot zal meevallen. Bezoek aan Pastor Klugkist Hesse (3) Een geheel ander punt, dat ik met pastor Klugkist Hesse be sprak, was de verhouding tus- schen Katholieken en Protes tanten. De nood van de .tijden, die zich kenmerkten door geestelij ken druk, niet alleen op de Pro testantsche, maar ook op de Katholieke Kerk, zij het in min dere mate, heeft deze beide schakeeringen nader tot elkaar gebracht. Wanneer ik hier schrijf, dat de Katholieke Kerk minder va:l den druk te lijden heeft gehad, dan moet ik daar aanstonds bij vertellen, dat naar veler over tuiging dit slechts een kwestie van tijd is geweest en dat Hit- Ier, wanneer hij en de zijnen eenige tientallen jaren langer en met meer succes hun in we zen puur-heidensche practijken hadden kunnen doorvoeren, de Katholieke Kerk even sterk had aangepakt als hij de Pro- testantsche heeft gedaaji, zij het in een vee! langzamer tempo. Voor dit langzamer tempo zijn twee redenen aan te voe ren. In de eerste plaats lagen in Duitschiand de verhoudingen tusschen kerk en staat op het Protestantsche terrein geheel anders dan op het Katholieke gebied. De Katholieke kerk im mers is, om het zoo te noemen, internationaal georganiseerd, waardoor het nationaal-socialis- me er minder vat op had en de machthebbers ook niet zoo goed durfden doortasten. Dit internationaal georganiseerd zijn en de strenge kerkelijke discipline had bij de Katholieke geestelijkheid tevens tot ge volg, dat, hoewel verschillende geestelijken voorstanders van het nationaal-socialisme waren, er toch niet gesproken kon worden van groote ij veraars voor het Derde Rijk. De Bekenntniskirche was'ook één in het verzet, maar lhng niet alle predikanten behoorden tot deze kerk. Er waren zeer veel, 'die zich door de Nazi's zand in de oogen lieten strooien en in feite gewillige werktuigen werden. In de Protestantsche, vooral de Luthersche kerken, was vanouds geen strenge scheiding tusschen kerk en staat. En in dezen hangen tijd wreek(e zich het foute begin sel, dat de staat in kerkelijke zaken ook iets te zeggen had. Want nu hadden de Naziknech ten reeds de voet in den stijg beugel toen werd ingezien, dat het den verkeerden kant uit ging. De tweede reden, waarom de Katholieke Kerk in langzamer tempo werd „behandeld" was, dat deze kerk veel grooter was dan de Protestantsche en Hit- Ier blijkbaar bang was dat hij, bij al te rigoreuze maatregelen, te groote tegenstand zou ont moeten. De zich verzettende Bekennt niskirche en de zich te weer stellende Roomsch-Katholieken hebben op velerlei terrein elkaar gevonden. Een zeer bijzondere wijze van samengaan is wel de vor ming van één Christelijke De mocratische partij geweest. Hierin gaan Protestanten en Katholieken samen, tegenover Sociaal-Democraten en Com munisten. Het lijkt mij toe, dat de antithese hier zuiverder tot uiting komt dan bij ons. Wanneer ik Dr Klugkist Hes se vertel, dat in Nederland de zaak nog niet zoover is en in tegendeel een combinatie Roomsch-Rood lang niet denk beeldig is, maakt hij een opmer king die mij even verrast. Hij zegt: dat is de combi natie, die in Duitschiand aan de opkomst van het Natio- naal-Socialisme voorafging. En hij zegt het als een waar schuwing. Ten slotte vraag ik hem nog naar het leven in de Kerk zelf. Dr Hesse weet niet, hoe het met de Bekenntniskirche zal gaan. De stoot tot het verzet is steeds uitgegaan van den Gere formeerden vleugel. Maar nu gaat vooral het Luthersche deel deel zich op zijn belijdenis be zinnen. Misschien wordt het een krachtproef, want het Ge reformeerde en het Lutherschei element zijn niet geheel gelijk ingesteld. Even verdwijnt de Pastor. En dan komt hij terug met het gedenkboek van de Vrije Uni versiteit. In Amsterdam heeft hij toen gesproken en dr H. Colijn heeft hem beantwoord. Hij vraagt, hoe het met dr Co lijn is. Hij is verrast, wanneer ik hem vertel, dat deze in Duit- sche gevangenschap is gestor ven. M. K. POOL. vertegenwoordigersvan het ge meentebestuur, burgemeester W. C. ten Kate, weth. J. v. Melle en dhr v. Ballegoyen de Jong en de diverse artsen. Daarna memoreer de hij, hoe de plannen voor dit cefttrum indertijd zijn ontstaan. De man, -die hiertoe de stoot ge geven heeft, is dokter de Haa9, die i.v.m. een te geven cursus voor kraamverzorgsters tegenover spr. de mogelijkheid van eed centrali satie der verschillende takken van medisch sociaal werk duidelijk had uiteengezet. Spoedig daarop was een ver gadering belegd met vertegen woordigers der betreffende orga nisaties, waar de plannen dadelijk door alle betrokkenen krachtig werden gesteund. Het gemeente bestuur bleek ook de wenschelijk- heid van deze concentratie ten volle te beseffen en stelde het pand aan de Oostsingel, vroeger bewoond door den heer Dekker, ter beschikking. Door de medewerking, die dus van alle zijden ondervonden werd, kon met de verwezenlijking van de plannen al spoedig begonnen worden. Het resultaat is nu het keurig ingerichte Centrumgebouw, waar zuster de Schipper voor de gezinszorg en zuster Vernimmen Voor de kraamverzorging reeds hun intrek hebben genomen en waar het echtpaar v. Zweeden als concierge den scepte# zwaait. Naast het gemeentebestuur be trok Ds Odé ook de Commissie van Beheer in zijn dank voor de ondervonden medewerking, daar deze commissie het mogelijk heeft gemaakt het 'huis behoorlijk te meubileeren. Van verschillende corporaties is ook financ. steun toegezegd. Het dagelijksch bestuur van het centrum bestaat uit dokter Snoek voor 't Groene Kruis, mevr. Flink voor de wijkverpleging en dokter de Haas voor de kraamverzorging, terwijl dhr Gunst als penning meester zal fungeeren. Ds Odé besloot zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat de samenwerking bestendigd mag blijven en dat Gods zegen zal mo gen rusten op het hier te verrich ten werk der barmhartigheid. Hierna voerden nog het' woord burgemeester ten Kate, dokter Vaandrager van Domburg als voorz. van de commissie „Hygiëne voor Moeder en Kind" en de heer Hollpstelle namens het Gr. Kruis, die ook dank bracht aan het door den bode van deze vereeniging verrichte werk. Na deze officieële opering volgde sen rondgang door het ge bouw, waarvan wij kort geleden reeds een uitvoerige beschrijving hebben gegeven. De Partij van de Vrijheid heeft voor de gemeenteraadsver kiezing de volgende candidaten- lijst vastgesteld: 1. Ir. M. J. Stoel Feuerstein; 2. A. D. Constandse; 3. M. Fran ken 4. A. de Roo5. A. M. Koolwijk; 6. Mevr. T. Pilaar Gaarlandt; 7. M. Moermond; 8. D. Willeboer. Provincienieuws GOES. Opening Medisch-sociaal centrum. Woensdagmiddag had de offi cieële opening plaats van het Cen trumgebouw aan de Oostsingel, waar de wijkVerpleging, de kraamverzorging en de gezins zorg nu in één gebouw zijn on dergebracht, terwijl ook het ma teriaal van het Groene Kruis hier is opgeborgen. Ds A. W. M. Odé sprak hierbij een openingswoord. Hij heette allereerst alle aanwezigen harte lijk welkom, in het bijzonder de Na jaren van scheerellende komt Gillette ons bevrijden 1 Gillette Standard lOct. p.mesje. (Ingez. Med.) o

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2