Onderwijsvernieuwing. Pessimistisch geluid uit Indië.' Voorloopig geen distributie van suiker. TRIBUNAAL TE GOES. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 7 Juni 1946 De positie van Sjahrir uiter mate verzwakt. - Door de communisten overvleugeld. Misschien begin Augustus een half rantsoen De Tweede Kamer. DE BÏLT ZEGÏi Vrij zonnig. Minder bewolking dan giste ren, overwegend droog. Weste lijke wind. Nog betrekkelijk koel in het Westen, iets hoo- gere temperatuur in het Oos ten van het land. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 358 Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Temeuzen. Advertentieprijs 12% eent per m.m. Onlangs is een brochure ver schenen onder den naam van „Discussie-materiaal", welk boekje bestemd is als leidraad te dienen bij de discussies over t^e onderwijsvernieuwing. Het „Christelijk Schoolblad" spreekt de meening uit, dat we in het Discussie-materiaal het coneept- rapport van den vernieuwings- raad van het onderwijs mogen zien. b Indien dit het geval Is, dan zal de gcheele vornieuwing van het onderwijs buiten de Christelijke scholen om gaan. Scholen met den Bijbel zullen dan niet langer gewenscht zijn. In genoemde brochure staat n.l.Gebroken moet worden met de tegenwoordige scheiding van scholen van verschillende richtingen, daar zij er toe lei den, dat groote bevolkingsgroe pen meer en meer van elkaar gescheiden worden en van elkaar vervreemden. Deze be zwaren worden ondervangen en bovendien vele voordeelen worden verkregen, wanneer in plaats van in vele en veelsoor tige klassikale scholen, het on derwijs gegeven wordt in „Werkplaats Kindergemeen schappen". De kinderen kunnen behooren 'tot alle sociale, reli gieuze en politieke milieu's, volkeren en klassen. Hopelijk zal de nieuwe regee ring zoo verstandig zijn om dit ontwerp zonder meer naast zich neer te leggen. Het is voor ons onaanvaardbaar. Hier komt, zooals het „Christelijk School blad" terecht opmerkt, de hu manistische aap uit de mouw. En het is nu toch begrijpelijk, dat men van Roomsche zijde het bezoeken van dit vernieu wingscongres heeft afgeraden. „Het is ons ook opgevallen, eigenlijk hooren we er niet bij. Er is bij, over en zonder ons gesproken en- dat onder het mom van allen voor allen", zoo schrijft bovengenoemd blad. C. DE ITALIAANSCHE KONINKLIJKE FAMILIE. De familie van den Italiaan- schem Koning is aan boord van een kruiser naar Lissabon ver trokken. Het vertrek van den Koning, die per vliegtuig zal volgen, kan tot na Zondag worden uitgesteld. VRIJ VERVOER VOOR MILITAIRE INDIËGANGERS. De minister van Oorlog maakt bekendaan militairen, die behoo ren tot onderdeelen, welke be stemd zijn voor uitzending naar Nedcrl. Oost-Indlë, lean mat In gang van 6 Juni een maal per veertien dagen vervoer voor rijks rekening worden verleend. Nederlandsche garnalen voor Engeland. De eerste zending Nederland sche garnalen sedert het uitbreken van den oorlog, wordt deze week in Londen verwacht. De aanvoer zal tot December worden voort gezet. De maximale hoeveelheid, welke mag worden ingevoerd, is vastgesteld op 25 ton per week. Tijdens het Engelsche Beizoen evenwel van Juli tot Septem ber zal de invoer 5 ton per week bedragen. DANK AAN AMERIKA. Het centrum van de Amerika ari sche kerkelijke instelling voor hulpverleening over de geheele wereld heeft meer dan 1100 brie ven en briefkaarten van inwoners uit Arnhem en 's-Gravenhage ont vangen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de gevoelens van dankbaarheid voor de van deze instelling ontvangen giften, groo- tendeels bestaande uit kleeding en beddegoed. DREIGENDE BAKKERSSTAKING. In tegenstelling tot een gepu bliceerd bericht aangaande de proteststaking in het bakkersbe drijf, die door de afdeeling 's- Gravenhage van den Algem. Bond van arbeiders in het Bakkersbe drijf, tegen 7 Juni was afgekon digd, deelt genoemde Bond mede, dat het ultimatum, dat op 7 Juni afloopt niet is ingetrok ken. Duitsche oorlogsmisdadigers. Ongeveer zestig Duitsche oor logsmisdadigers, onder wie de commandant van het beruchte concentratiekamp Sachsenhausen, en hooge functionarissen van de Duitsche organisatie der concen tratiekampen zullen vandaag aan de Russen worden uitgeleverd. Betrekkingen met het Vaticaan. Elf leiders van de protestant- sche kerken in de Vereenigde Staten hebben bij president Tru man er op aangedrongen de di- .plomatieke betrekkingen met het Vaticaan te verbreken. De secre taris-generaal van den federalen raad van kerken zeide, dat deze elf leiders 30 millioen leden ver tegenwoordigen. De laatste berichten uit Indië zijn, wat betreft de mogelijkheid om tot overeenstemming te ko men, ver van gunstig. Zooals wij reeds meedeelden, zijn de voorstellen van de Neder landsche regeering door Soekarno en zijn aanhangers niet aanvaard. De mogelijkheid bestaat, dat door Sjahrir tegenvoorstellen zullen worden gedaan, maar zeker is dat niet. Hij is al. door de communisten, die zich ook een belangrijke po sitie in den oorlogsraad hebben verzekerd, volkomen overvleugeld en zijn positie is uitermate ver zwakt. Vemoedelijk blijft hij al leen aan om tactische redenen, n.l. om niet nog meer invloed voor zijn groep te verliezen en, van de zij de van de communisten bezien, om de Nederlanders en de gealli eerden aan het lijntje te houden. Als de „man op den achter grond" fungeert de befaamde communist Tan Malaka, die ver scheidene malen in Moskou ge weest is tijdens den oorlog en in 1944 opdracht kreeg om naar In dië te gaan om daar de commu nistische leer te verbreiden, niet alleen tijdens het Japansche be wind, maar ook later, als het eventueel mis zou loopen met Japan. Hij kan echter geen officieele functie krijgen, want de zuiver Islamitische beweging moet niets van het communisme hebben; zoowel de moderne als de ortho doxe oelama's zijn er fel tegen. Of nu spoedig een Officieele verklaring te verwachten valt om trent het afbreken van de onder handelingen is niet bekend. Bloedbad onder Chineezen. Intusschen is opnieuw gebleken, dat de „Indonesische regeering" niet in staat is in het gebied waar het zegt het gezag uit te oefenen, de orde te handhaven en rust en veiligheid te verzekeren. Duizenden Chineesche vluchte lingen zijn te Batavia binnenge stroomd met berichten over een compleet bloedbad onder de Chi neezen in het district Tanggerang, ongeveer 33 km. ten Westen van Batavia. De vluchtelingen zeiden, dat hun Javaansche buren, bijgestaan door „Indonesiërs in uniform", zonder waarschuwing in opstand zijn gekomen en vele Chineezen, die naar schatting ten' getale van 30.000 in het geheele gebied van Tanggerang woonachtig zijn, heb ben gedood. Ook in het Bantamsdhe worden de Chineezen bedreigd. Ongeveer 40.000 Chineesche boeren en kleinhandelaren in Ban tam, ten Westen van het onlangs bezette, Tangeran, zijn aan de ge nade overgeleverd van het reeds eeuwen bestaande Bantamsche bandietenwezen, dat-Amok is gaan maken en j.l. Zondag begonnen is met brandstichting, plundering, ontvoering en moordpartijen. Een zegsman op het geallieerde hoofdkwartier schatte het aantal slachtoffers op'600. Een woordvoerder van het geallieerde hoofdkwartier heeft verklaard, dat na den terugkeer van een vliegtuig, dat uitgestuurd was, ge bleken is, dat een gebied ten westen en ten noorden van Tangerang van meer dan 100 vierkante kilometer verbrand is of nog steeds in brand staat. De hitte van het vuur werd door den piloot op 600 M. hoogte gevoeld. Volgens een Chineesche lezing werden niet alleen Chineesche huizen vernield, maar alle kam pongs en werd de Indonesische bevolking in Westelijke richting gejaagd. De laatste gecontroleer de cijfers stellen het aantal Chi neezen, dat vermoord is, op min stens 300. Brigade-generaal Lauder, heeft Sjahrir een bezoek gebracht en er op aangedrongen, dat de „re- publikeinsche regeering" passen de maatregelen zal treffen om aan deze onlusten een einde te maken. Hij heeft er den nadruk op ge legd-, dat het geallieerde comman do zich anders genoodzaakt zal zien krachtige maatregelen te ne men. Sjahrir heeft beloofd een aantal officieren uit te zenden om rapport over de situatie uit te brengen. Van Indonesische zijde wordt gemeld, dat de regeering deze ge beurtenissen betreurt en veroor deelt. Met de suikerdistributie zit het hopeloos vast. De kans is groot, dat pas in Augustus weer een half rantsoen kan worden verstrekt. Ter toelichting hierbij wordt nog gemeld, dat de inlandsche oogst van suiker in 1945 niet meer dan een kwart van normaal heeft bedragen. Daarbij kwam toen de havenstaking. Toen vrijwi!ligersÉ de lossing ter hand namen, viel een van de grootste raffinaderijen uit, eveneens wegens staking. Daar inmiddels enkele weken waren verstreken was de swikervoorraad geheel uitgeput en de nieuwe productie die op beperkte schaal plaats heeft leverde nog niet voldoende op om de distributie op den consumenten-bon voort te zetten. In de eerste plaats toch wordt de suikerverwerkende indu strie voorzien van suiker, omdat, wanneer deze door gebrek aan grondstoffen tot stilstand .komt, er een groot aantal ar beiders werkloos wordt. Blijft de situatie zooals zij thans is, dan zal het mogelijk zijn dit de hoeveelheid suiker, welke niet voor de verwerkende industrie noodig is, omstreeks half Juni de distributie van suiker voor de jongste kinderen (0 t/m 4 jaar) op normale wijze te hervat ten.. Onder deze omstandigheden zal het niet voor begin Augustus mogelijk zijn een bon voor een half rantsoen voor de overige leeftijdsgroepen aan te wijzen. Provincienieuws Stichting 19401945. Derde verantwoordingsstaat. Totaal tweede verantwoor dingsstaat f 61.320,61 Biggekerke - 303,75 Burgh-Haamstede - 1.823,81 Goes (voorloopig) - 4.847,79 's-Heer Abtskerke - 326,50 's-Heer Arendskerke - 1.985,65 Hoedekenskerke - 194,95 Hoofdplaat - 360,50 Middelburg (voorl.) 11.778,91 Oosterland Oostkapelle St. Philipsland Veere Vogelwaarde IJzendijke nagekomen giften 986,97 460,15 1.936.— 440,60 676,20 2.438,20 72,50 Totaal f89.953,09 Belastingaftrek Amerikaansche coupons en dividenden. Het valt niet mee! Omtrent het dezer dagen in Ne derland gepubliceerde bericht in zake gedeeltelijke restitutie van den belastingaftrek bij de incas- seering van Amerikaansche cou pons en dividenden verneemt A.N. P.-Aneta van gezaghebbende zij de, dat 1. Restitutie slechts zal ge schieden wanneer het ministerie van Financiën beslist heeft, dat de aanvrager geen belasting schul dig is op andere verplichtingen. 2. Het besluit slechts betrekking heeft op de rente van obligaties en niet op dividenden. 3. Het besluit slechts betrekking heeft op individueel bezit, dat niet vertegenwoordigd is door agenten van administratie kantoren in de V. S., die de belastingbetaling tij dens den oorlog hebben voortge zet. Dientengevolge heeft het besluit slechts een zeer beperkte uitwer king en zijn de mogelijkheden van terugbetaling zeer gering, terwijl er tevens geruimen tijd mede ge moeid zal zijn. Ingovolga verkregen toestemming van de Vereen. „De Nederland sche Dagbladpers" mogen w\j vandaag mot vier pagina's ver schijnen. Uitslag aanbesteding. Bij ide door den architect Jac. C. van den Hout, te Goes, gehou den aanbesteding van het bouwen van: a. 6 woningen voor dhr C. de GoffauKodde te Rilland- Bath; b. een woonhuis voor rekening van de Vrije Ev. Gem. te Bath; c. een woonhuis voor rekening van de Gemeente Rilland-Bath. J. Meerding te Soest: a. f 59.355", b. f 10.495, c. f 13.100. De gunning werd om admini stratieve redenen aangehouden. Het bouwen van een woonhuis annex smederij te Ovezande voor dhr A. Hündersmarck is ge gund aan dhr J. Meerding te Soest Inschrijving f 29.000.—. Chr. Plattelands-Meisjesbond De afd. Zuid-Beveland van dezen bond hield te Goes een vergadering. Mej. M. Bat- kenende van Wolfaartsdijk hield een inleiding „Beroeps keuze". Ze wees er op, dat het voer de plattelandsmeisjes in dezen tijd moeilijk is om het ware beroep te zoeken. Wij moeten onzen levensarbeid zien als een taak door God ons ge geven. Daarna volgde pauze met tractatie. Mej. S. J. de Kraker, Land- bouwhuishoudconsulente, was ook aanwezig. Zij zegde toe de ■volgende vergadering te zullen spreken over „Ontspanning". GOES. Opening parfumeriezaak. Vandaag opent mej. Th. Wei- ïnar in het pand Koningstraat 6 een zaak in parfurmerieën, schoonheidsartikelen, e.d. De winkel heeft door een nieuwe be timmering een aantrekkelijken aanblik gekregen, waarbij de lichte kleuren, waarin het geheel is geschilderd en de moderne Phi- lips-verlichting het effect nog verhoogen. Behalve een uitgebrei de voorraad parfurmerieën en een collectie fijne lederwaren beide sohaarsche artikelen in dezen tijd kan mej. Weimar haar cli entèle een deskundige voorlichting aanbieden op het gebied van schoonheidsverzorging. Zij bezit hiertoe het diploma van de Aca démie Scientifique de Beauté en heeft zelf de practi;k van ge zichtsmassage en manicure in Vlissingen ea Middelburg be oefend. Tegen de jongens v. H. en de J., die deze week voor diefstal van een horloge uit een auto wer den opgepakt is nu door de po litie tevens proc.-verbaal opge maakt i.v.m. het stelen van eieren. HOEDEKENSKERKE. Voor de Protestantsche lijst zijn de volgende candijlaten gesteld 1. J. Boogaard, C.H.2. J. C. J. Boone, St. G.3. L. Lous, Vrijheid; 4. J. Louisse, A.R.; 5. M. J. La Grand, P.v.d.A.6. J. J. Boone, Vrije lijst; 7. J. C. Paauwe, C.H.8.'Jac. Lokerse, St G.9. J. Priester, Vrijheid; 10. M. v. d. Ree, A.R.; 11. Gid. Schout, P.v.d.A.; 12 J. den Dek ker Gz., C.H. BAARLAND. I)oor de C.H., de A.R. en de S.G.P. kiesvereeniging werd besloten bij de a.s. gemeente raadsverkiezing met een ge meenschappelijke lijst uit te komen: M. Murre, C. v. Dam me, J. Elenbaas, A. Zeevaart. I.. de Bruijne, J. A. v. Neuren, P. Huissen, J. J. Traas, L. Murre, P. Elenbaas, K. Zeevaart en Jac. v. Wingen. De heeren J. Traas Cz. (A.R.) en F. Meeuwse (C.H) stelden zich niet meer beschikbaar. KAPELLE. Op Zaterdagavond 15 Juni hoopt de Biezelingsche Mond- accordeon Vereeniging alhier een concert op de tent te geven. YERSEKE. Door de P. v. d. A. werden gecandideerd voor de gemeente raadsverkiezing: C. Pekaar van Stee; A. P. Sandee; D. v. Boven; G. de Jager; L. van Stee; Jacob van Oost; C. Pe- ikaarHollemanC. A. Har toog; A. Ridderhof. Vrije lijst: J. D. van, der Endt; G. Schouwenburg. WAARDE. Door de C.H. en A.R. zijn als candidaten voor den gemeente raad gesteld: 1. H. Wolfe'rt; 2. A. Waterman Az.; 3. J. Griep; 4. L. Allewijn; 5. M. Waterman Mz6. P. van Weele7. L. van Zweden8. J. van Houte. Voor Gemeentebelang werden gecandideerd: 1. A. Dek; 2. J. J. van Maldegem; 3. J. J. Pie per; 4. Adr. Blok; 5. W. G. van Nieuwenhuize6. Math, van Houte. Voor de S.G.P.1. A. S. Wisse; 2. C, Goud—Koster; 3. D. Zandijk; 4. W. Kersten; 5. Chr. Koster; 6. M, H. J. Weststrate; 7. P. de Bat; 8. J. Fraanje. In de gisteren gehouden ver gadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, Mr van JSchaik, zijn functie aanvaard, met het uitspreken van een rede, waar in hij opwekte tot eendrachtige samenwerking. Het ligt, aldus spr., op onzen weg de heorsohende nooden klaar in hot licht to stellen en voor het gemoone wolzijn onze stem to verheffon, 6(j zult echter mijn govoolon doelen, dat naar goede traditie onze bornadslagingtm zioh zullen bohoorem te kenraorkon zoowol door kloekheid als door waardig heid, opdat de Volksvertegen woordiging haar aanzien beware en vergroote. Laat do parlementaire strqd zich niet noodeloos toescherpen op den politieken tegenstander, maar voor alles op de beharti ging van de belangen van het Koninkr(jk. Indien wij in welwillendheid trachten elkander te begrijpen en te waardeeren zal dit gemakke lijker leiden tot oplossingen, die in breede lagen weerklank en bevrediging zullen vinden. Moge Gods zegen op ons land en onze werkzaamheden rusten. 's-HEER ARENDSKERKE. Op de gecombineerde candi- datenlijst van de A.R. en S.G.P. zijn geplaatst: J. Hommes, P. de Kok Joh.z., J. Snoodijk; A, Witte; A. San dee Joh.z.; K. Fraanje; M. Verdonk;' W. Moerdijk; A. de Jager Jac.z.J. den Herder. Op de R.K. lijst: A. C. de Kooning, C. Verdonk, J. Timmerman, B. Remijn, H. Boudens, J. de Jonge Kz. En op die van de P. v. d. A. C. P. Meijaard, I. J. Drever, A. P. Dobbelaar en P. J. Ver burg. ARNEMUIDEN. Zondagavond trad i.ier op uit- noodiging van de Visschersver- eeniging op in de Ned. Herv. Kerk, die daartoe welwillend door de kerkvoogdij was afge staan, ds J. C. Hooijikaas. Spr. hield voor een stampvolle kerk een gedachtenisrede i.v.m. het vreeselijk mijnongeluk, het der de, dat de visschersvloot heeft getroffen. VEERE. De C.H. candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing zijn: 1. S. Kodde; 2. Jan Mesu Jz.3. P. Houterman;; 4. G. M. Poppe; 5. M. C. Coinmelinj 6. W. de Buck Pz. GAPINGE. Door de A.R.-Kiesvereen. wer den de volgende candidaten ge steld voor den gemeenteraad: 1. S. de Visser2. A. P. Wou ters; 3. W. Louwerse; 4. D. Cop- poolse: 5. J, Aarnoutsc; 6. J. Wattel; 7. A. Wondergem. WISSENKERKE. Door de S.G.P. „De Banier", zijn voor de a.s. gemeenteraads verkiezing de volgende candida ten gesteld: 1. M. J. Bustraan; 2. C. A. Versluys; 3. Johs Kleppe. ZIERIKZEE. Woensdagavond brak brand uit in de kelder van de Fa. Kok- schulte aan de Mol alhier. De brandweer en politie waren direct ter plaatse en .konden het vuur blusschen. Oorzaak onbekend. OUWERKERK. Na gehouden referendum onder de leda» van de Partij van den Arbeid is de candidatenlijst ter verkiezing der gemeenteraadsle den vastgesteld als volgt: 1. C. P. Kuyper; 2. A. de La ter; 3. Joh. Smits; 4. C. v. d. Hul le; 5. A. Hage; 6. A. Boo- gerd; 7. L. Raamsdonk; 8. C. B. Boogerd. OUD-VOSSEMEER. Door de A.R.-kiesvereen. zijn voor de gemeenteraadsverkiezing de volgende candidaten gesteld 1. C. Hanse; 2. J. v. d. Kloos ter 3. Joh. Droogers4. C. Elen baas; 5. L. de Wilde; 6 Joh. Duine. RETRANCHEMENT. Installatie burgemeester. Onder groote belangstelling had Dinsdag de installatie plaats van den heer J. A. Leenhouts, als burgemeester van Retranchement. Aan de grens der gemeente werd de burgemeester verwelkomd door dhr J. de Voldere als voorz. van het feestcomité. Daarna ging het naar het stadhuis, begeleid door het muz.gezelschap en ge volgd door kêurig verkleede groe pen en prachtige praalwagens. Op het stadhuis geschiedde do Zitting van 6 Juni 1946. Jacob Joh. v. Wil ligen, verzekeringsinspec teur te Kapelle, meende, dat de kwalificatie„desbewust heeft gehandeld in strijd met de be langen van 't hfed. volk" op hem niet van toepassing was. Dit, hoewel hij zich als begun stiger had aangesloten, bij de ifr.S.B., voorts lid van het Ec. Front was geweest, als organi sator van W.H.N. was opgetre den, voorman was geweest bij de spitactie, bijdragen gaf voor het Vrijwilligerslegioen Neder land en had getracht een bur gemeestersplaats te bezetten I Voor dit laatste was hij door Jan Dekker aangezocht, zei besch. Hij had echter „princi- pieele bezwaren" gehad tegen de afzetting van burgem. Bie- rens. Organisator van Winter hulp was hij slechts „op pa pier". Hij had hier overigens geen politiek achter gezocht. Collecteeren wilde hij echter niet als zakenman.Waarop mr Vlaming opmerkte, dat er dus toch wel een politiek tintje aan wasl Dat bekl. een N.S.B.- vlag zou gehad hebben ontken de hij ten sterkste. Het bleek echter een orange-blanche- bleue-vlag te zijn geweest. De echtgenoote had nooit ge weten, dat haar man begunsti ger van de N.S.B. was, beweer de ze. Ze was omstreeks Dol len Dinsdag uit Zeeland ver- i trokken, omdat haar dochtertje verandering van lucht noodig' had volgens den dokter Mr Kuipers bracht naar vo ren, dat besch. begunstigend lid geworden was door de vriend schap, die zijn zoon van de fam. Deikker ondervonden bad. Ook de overige punten van de ten lastelegging vond pleiter niet zeer ernstig. Hij releveerde o.m. hoe besch. in zijn functie bij de spitactie reeds na 4 da gen door wnd. burgemeester Balkenende werd ontslagen, daar hij meerdere landbouwers naar huis terug stuurde I Christiaan Lamb. W e 1 1 e m a n, te Krabben- dijke, had zich volgens den voorz. nogal een „groot man" gevoeld. Op verzoek van v. Gorsel was hij boerenleider ge worden voor den Landstand. Hij was voor samenwerking met Duitschland op econ. ge bied, zei bekl. Spr. vroeg of de op straat gebrachte groet „Hou Zee" ook iets met deze econo mische gronden te maken had. W. had verder zekere mevr. Poldermanv. Boven bij de S.D. te Middelburg aange- Op- en onAsi-gang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.22 u., on der 20.50 u. Maan op 14.11 u., onder 2.13 u. V.M. 14 Juni. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 8 Juni: 9.28 u. 1.53 m,, 21.52 u. 1.35 m. installatie door den loco-burge meester, dhr J. Pattist, Na de installatierede van dhr Leenhouts werd nog het woord gevoerd door dhr H. Brakman als gem.-secr., dhr Almekinders voor de Z.L.M., ond-burgem. A. I. Leenhouts, dhr de Bruyne, dhr v. Melle namens de Vrjj Ev. Gem. en door don burgem. van Zuid- zande, Na afloop werd door de leer lingen der O.L. school een wel komstlied gezongen, waarop or gologonheid tot folioitatlo was, Na den middag sprak do nieuwe burgorvador zjjn gomoentouaren toe. Daarna vertrok mon in optooht naar de burcht Tërhofstode, waar do burgem. door een der buurt bewoners werd toegesproken. Kinderen boden bloemen aan, waarna enkele spelen volgden. Vervolgens werd de rit door do gemeente voortgezet. Het eind punt was het sportterrein, waar ook velo volks- en kinderspelen werden gedemonstreerd. OUWERKERK. De bewoners van Ouwerkerk wachten nog steeds met smart op een verlossing uit hun isole ment. Zij hopen, dat het wel dra mogelijk zal zijn ook voor hun gemeente een busdienst in te leggen. WIELERSPORT. Binnenkort ronde van Kloetinge? Enkele wielersportentbousiasten hebben het plan opgevat (behou dens toestemming van B. en W.) binnenkort een groote wegwed strijd te organiseeren voor ama teurs en onafhankelijker!. Laatste berichten. bracht, toen ze anti-Duitsche uitlatingen had gedaan, waarop deze van haar vrijheid werd beroofd. Besch. zei, zeer geagi teerd te zijn geweest door de persoonlijke beleedigingen van mej, P. Besch. had nu niet veel meer te vertellen. Hij voelde zich schuldig, zei hij. Als get. a décharge werd ge hoord een ambt. van het Min. v. Soc. Zaken, die besch. tol Nov. 1942 in Den Haag had meegemaakt en die 'n algemeen gunstigen indruk van hem had gekregen. Mr Kurtz sloot zich bij<deze verklaring aan en meen de de overgang naar den Land stand te moeten verklaren uit een poging om tot positiever betering te komen. Ook het aanbrengen van mej. P. ging verded. nog eens uitvoerig na. Hij bepleitte in vrijheidsstelling, mede i.v.m. den gezondheids toestand van besch. Het tribu naal beschikte hierover, na zich in raadkamer te hebben terug getrokken, afwijzend. Lena Wagenaar, gesch. echtgenoote van J. H. Hartman, te Kloetinge, had zich als lid van de N.S.B. opge geven en was ook lid van de N.S.V.O. geweest. Zij was voorts voor W.H.N. werkzaam geweest en had ook een kinder transport naar Duitschland ge leid. Besch. gaf alle feiten toe. Anna Wisse, echtge noote van K. Dijkema, te Goes, had zich evenais haar man bij de N.S.B. aangesloten, naar zij zei i.v.m. de moeilijke financ omstandigheden, waarin het ge zin verkeerde. Zij was ook lid geweest van de N.S.V.O. en had voor de Duitschers gewas- schen. Besch. had nu spijt van wat ze gedaan had, zei ze. Mr Vlaming was echter niet erg gerust over de wijze, waarop zij in de toekomst haar kinde ren zou opvoeden. Johanna J. Aapt, te Goes, was sj.np. lid geweest en had omgang met Duitsche militairen gehad. Tenminste ze ging wel eens met dezen naar Bergen op Zoom. Daar besch. reeds 1 jaar interneering ach ter den rug heeft, besloot het Tribunaal haar nu dadelijk in vrijheid te stellen. Tot groote hilariteit van de aanwezigen verzocht besch. echter hiermee te willen wachten tot na Pink steren. Na dit humoristische slot, deelde de voorz. nog mee, dat de uitspraak in alle geval len over 14 dagen zal plaats hebben. Bestelwagen met kinderen over den kop geslagen. Donderdagavond omstreeks half 8 is een bestelauto van de fa. N. te Groningen, bestuurd door den1 heer C. te Goes, bij Het over steken van de Wilhelminastraat bij het Rimmelandplein te Goes aangereden door een auto rijden de richting Bergen op Zoom. Met een hevigen knal werd de bestel wagen in de flank aangereden, waardoor deze kantelde en op z'n kop bleef liggen. Ijlings toesnel lende voorbijgangers hebben deze auto weer op de wielen gezet, waardoor de kinderen en de be stuurder werden bevrijd. Wonder boven wonder hebben zij geen letsel bekomea Een dame uit de aanrijdende auto werd aan het hoofd verwond. De oorzaak van dit ongeval, wat betrekkelijk goed is afgeloo- pen, wordt geweten aan het feit dat de heer C. door de zon ver blind werd. De beide auto's werden flink beschadigd. Prijzen van haring voorloopig vrij. Nu er een vrij groote aanvoer is van nieuwe haring worden de prijzen voor maatjesharing, de zoogenaamde primeurs, tot 1 Juli aanstaande vrijgelaten. Tegen dien tijd wordt een nieuwe prij- zenbeschikking vastgesteld. DOOR DUITSCHLAND GEROOFDE GOEDEREN. De waarde van hetgeen de Duitschers aan goederen uit Nederland hebben weggevoerd bedraagt, gerekend naar die van 1938 circa 3J4 milliard gulden. Daarvan is totn u toe door het commissariaat-generaal voor de Nederlandsche economische be langen in Duitschland voor ca. 40 millioen gulden teruggevoerd. Momenteel kan de waarde van het teruggevoerde wel op 150 millioen gulden worden geschat, waarbij dan nog moet worden vastgesteld dat vele goederen thans of niet te verkrijgen zijn of dat ze alleen met een zeer lange levertijd kunnen worden gefabriceerd. Bij de teruggevoerde goederen bevinden zich eenige complete fabrieksinstallaties zooals die van de Michelinfabriek te 's-Herto- genbosch, van de Gazelle-rijwiel- fabriek,va n de Aluminium wals en persbedrijven te Oudenrijn, enz. Chineesche delegatie naar China. Naar het Fransche persbureau A.F.P. verneemt, heeft de Chi neesche gemeente te Batavia i. v. m. de gebeurtenissen te Tange rang, het plan een delegatie naar China te zenden ten einde de Chineesche regeering op de hoog te stellen van de ernstige situatie, waarin de Chineezen op Java zijn gebracht. Vorsten in ballingschap. Koningin Marie José van Ita lië, is de zuster van Koning Leopold van België, die zich even eens buiten zijn land bevindt en dit niet kan betreden. Haar vier kinderen zijn de 11-jarige Prinses Maria Pia, de 9-jarige Prins Victor Emmanuël, de 0-jarige Prinses Maria Gabriëlla en de 3- jarige Prinses Beatrix,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1