WAT OP DEN BON? Gespannen internationale verhoudingen. Christelijk lyceum. Bevin over het Ruhrgebied. Zeeliedenstaking in Amerika? Theorie en practijk van de voedselpositie. Prof. Romme bedankt als Rijksbemiddelaar. Hulp uit Amerika. Nederlandsche obligatie- leening in Amerika. Autobanden van natuur- of synthetische rubber? Autobevrachtingsdienst opgeheven. Opnieuw pech met de „Koningin Wilhelmina". Bevin over Europeesche pro blemen. - Openhartige waar schuwing tot Rusland. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 357 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 6 Juni 1946 Abonn.prjjs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op« en «idergang van Zon en Maan. Zon op 4.22 u., onder 20.55 u. Maan op 13.00 u., onder 1.58 u. V. M. op 19.42 u. Vrijdag 7 Juni: Hoogwater te Vlissingen: 8.23 u. 1.58 m.20.43 u. 1.33 m. krijgen we deze week (9 t.m. 22 Juni). Bonkaarten KA, KB, KC 606. 316 t.m. 320 Alg.800 gr. brood. 315 Alg.: 400 gr. brood. 314 Alg. i 200 gr. kaas. 313 Alg.: 100 gr. bloem. B 61 Res.: 1600 gr. brood. C 61 Res.: 800 gr. brood. B 62 Rcs.2 kg aardappelen. B 63 Res.: 100 gr. kaas. Bonkaarten KF 606. 375 BMV: 125 gr. boter. 376 BMV125 gr. margarine. 377 BMV100 gr. vet. Bonkaarten LA, LB, LC 606. 247, 248 vleesch: 150 gr. vleesch. 249 vleesch: ca. 16 oz meat and vegetables. 243 aardapp.2 kg aardappelen. A 49 melk: 2 liter melk. B 49, C 49 melk: 3yi 1. melk. Bonkaarten KD, KE 606. 815, 816 Alg.: 800 gr. brood. 814 Alg.: 100 gr. kaas. 813 Alg.: 100 gr. bloem. 822 Alg.500 gr. bananen (voor inlevering). D 61 Rcs.: 800 gr. brood. E 61 Res.: 500 gr. rijst, Irinder- meel of kinderbiscuits. Bonkaarten KG 606. 875 BMV: 125 gr. boter. 876 BMV125 gr. margarine. Bonkaarten LD, LE 606. 747, 748 vleesch100 gr. vleesch. 743 aardapp.1 kg aardappelen. D 49, E 49 melk: 6 1. melk. Tabakskaarten enz. T 31: 2 rants, tabaksartikelen. V 31: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. X 31: 2 rants, tabaksartikelen. De bonnen voor melk en aardappe len zijn geldig tot en met Zaterdag 15 Juni a.s. De geldigheidsduur van bon 374 suiker en bon 874 suiker is ver lengd t.m. 22 Juni a.s. De bonnen C59 reserve en 797 algemeene voor 1 ei blijven geldig t.m. 15 Juni. Voor de week van 16 t.m. 22 Juni zullen nog bonnen worden aange wezen voor melk, aardappelen, boter, jam, koffie, cacao, tabak en ver snaperingen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Juni a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eer6t met in gang van Maandag 10 Juni mag worden afgeleverd. Op bon 249 vleesch voor meat and vegetables kan reeds op Vrijdag worden gekocht. Op dezen bon is verkrijgbaar een blikje van een ge wicht van 16 oz. Er zijn enkele blik ken voorradig van een gewicht va- rieerend tusschen 12 cn 20 oz., welke eveneens op dezen bon verkocht zul len worden. DE BILT ZEGT» Afnemende wind. Langzaam afnemende wind tusschen Zuid-west en West. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, plaatselijk enkele regenbuien. Iets koeler. Aan den wederopbouw van Zeeland wordt hard gewerkt. En ook aan den nieuwbouw. Ook op onderwijsgebied, Er worden pogingen gedaan om in onze provincie een M.T.S. te stichten en naar mee gedeeld werd is er een groote kans, dat deze pogingen succes zullen hebben. In verschillende plaatsen zijn of worden nieuwe Ulo-scholen gesticht. Zierikzee hoopt voor Schou wen een lyceum te krijgen. En ook worden plannen be raamd om te komen tot de stichting van een Volkshooge- school. De vraag komt op is het nu niet de tijd een poging te doen om het reeds vroeger gestelde ideaal: een Christelijk lyceum voor Zeeland, te verwezenlij ken? Toen jaren geleden voor dit doel &:n vereeniging werd op gericht, was men algemeen van oordeel, dat zulk een onder wijsinrichting voor deze pro vincie noodzakelijk was. Over de plaats van vestiging bestond verschil van meening. Niet over de vraag of een ly ceum gewenscht was. De aanvankelijk gemaakte plannen zijn toen, mede in ver band met de tijdsomstandighe den niet tot uitvoering geko men. De vereeniging is niet ont bonden, maar zij is gaan slapen. Zou het nu niet de tijd zijn, dat ze weer wakker wordt en dat krachtige pogingen worden aangewend voor Zeeland een Christelijk lyceum te verkrij gen? Het is deze vraag die wij aan onze lezers voorleggen. Mocht blijken, dat er voor deze zaak belangstelling be staat, dan kan getracht^ wor den, het werk dat indertijd ge staakt werd, opnieuw aan te yatten. Wij zijn, voorzoover noodig, gaarne bereid om hierbij be middeling te verleenen. Laten zij, die zich voor deze zaak interesseeren, beginnen met het zenden van een naam kaartje. Wij kunnen dan ver der zien. De belangstellenden kunnen dan zelf beslissen, of verdere stappen gedaan moeten worden. Een aparte provincie onder internationale controle? In zijn Lagerhuisrede verklaar de Bevin, sprekende over het Ruhrgebied, dat dit een groot oor logspotentieel bevatte doch even zeer een groot vredes-potentieel en een mogelijkheid tot bevorde ring van verhooging van den le vensstandaard van geheel Eropa. Terwijl men nog niet tot uitein delijke beslissingen over de toe komst van het Ruhrgebied was gekomen, zouden de voorloopige voorstellen op objectieve wijze met Frankrijk, Nederlfud, Luxemburg en België in eerste instantie besproken kunnen wor den. Naar zijn meening zou de oprichting van een aparte provin cie onder internationale controle, welke uiteindelijk in een federaal Duitschland, indien dit gevestigd zou worden, zou kunnen worden ingepast, een beteren waarborg bieden dan een politieke afschei ding van het Ruhrgebied van Duitschland. Bevin zeide, dat hij zich ten volle bewust was van alle gevaren van een gecentraliseerd Duitsch land. De verschillende gezichts punten worden thans door deskun digen nader bestudeerd. Toen Bevin verklaarde, dat de regeering de overdracht van het Saargebied aan Frankrijk voor stond, werd hij toegejuicht. Er dreigt een conflict van enormen omvang. Alle vlootstations in de Ver- eenigde Staten werven thans afgezwaaid marinepersoneel aan, teneinde de dreigende sta king van duizenden Amjeri- kaansche zeelieden te breken, die op 15 Juni het werk zullen neerleggen, indien hun eischen tot loonsverhooging en een 40- urige werkweek niet door de reeders worden ingewilligd. De oorlogsverklaring van Forrestal, den Amerikaanschen minister van Marine, aan 5 vakvereenigjngen van zeelie den, kan. een terugslag van in ternationalen omvang teweeg brengen. Curran en Bridges, de leiders van twee der grootste vakver- eenigingen, hebben een beroep gedaan op de leden van de af- deeling scheepvaart van het wcreldverbond van vakvereeni- gingen om de opvarenden van alle schepen, bemand met Ame- rikaansch marinepersoneel, als onderkruipers te beschouwen. Forrestal heeft een oproep gedaan tot het gedemobiliseer de marinepersoneel om de drei gende critieke situatie, waar voor het land zich geplaatst ziet, het hoofd te bieden. De vakvereenigingsleiders ho pen, dat de havenarbeiders in Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie zullen weigeren, door deze vrijwilligers bemande schepen te lossen of te laden. België en Nederland. In de „Daily Express" is een artikel verschenen van de hand van Sefton Delmer, waarin hij een tabel over de voedselpositie in Europa, opgesteld door des kundigen ten behoeve van de Combined Food Board, verge lijkt met den door hem aange troffen feitelijken toestand. Op die tabel staat België als „slecht gevoed" tegenover Ne derland als „behoorlijk ge voed". In het slecht gevoede België, schrijft hij, kan men zooveel eieren koopen, als men betalen kan, tegen den prijs van 4 pen nies Engelsch geld per stuk. In het behoorlijk gevoede Neder land daarentegen zijn de eieren op de bon: één per 14 dagen voor personen onder de 15 jaar; volwassenen krijgen ze in het geheel niet. In het slecht gevoede België bedraagt het wekelijksch broodrantsoen altijd nog eenige honderden grammen meer dan in het behoorlijk gé'voede Ne derland en het vleeschrantsoen, dat in België 450 gram per week groot is, is dn Nederland niet meer dan ongeveer 125 gram per week. HET ITALIAANSCHE REFERENDUM. Monarchie of republiek. Het staat thans vast, dat door het referendum monarchie of republiek, ten gunste van de republiek is beslist. In officieele kringen toont men zich zeer ongerust over den toestand, welke door het referendum wordt geschapen. Het geringe verschil tusschen monarchisten en republikeinen dreigt een groote crisis uit te lokken. De steden ten zuiden van Ca tania, die voor 78 pet. op de monarchie stemden, zullen zich nooit bij het resultaat van het noorden neerleggen. Gevreesd wordt, dat het land in twee deelen zal worden ge splitst Prof. mr C. P. M. Romme heeft den minister van Sociale Zaken verzocht om ontheffing van het ambt van lid en voor zitter van het College van Rijksbemiddelaars, zulks in verband met zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en den om vang zijner overige werkzaam heden. Volgens een verklaring van het Amerikaansche departement van Handel is door de Ameri kaansche regeering over het tijdvak van Juli 1943 tot De cember 1945 voor een waarde van 1729 millioen dollar aan hulpvoorraden verschaft aan de burgerbevolking van vreemde landen, waaronder voor een waarde van 80 millioen dollar aan Nederland. Uit betrouwbare bron wordt te New York vernomen, dat van Nederlandsche zijde onder handelingen geopend zijn over de uitgifte van een obligatielee- ning in Amerika. Men gelooft niet, dat de uitgifte een bedrag van 75 millioen dollars zal over treffen. Harvey S.Firestone, de pre sident van een rubber company, heeft, naar de „New York He rald Tribune" meldt, als zijn meening te kennen gegeven, dat voor Amerikaansche auto mobielen nooit meer banden van natuurruber gebruikt zul len worden. „Ik zeg dit", aldus Firestone, „omdat wij op het oogenblik synhetische banden vervaardi gen welke een langeren levens duur hebben dan die van na tuurruber". Hij verwacht een nieuw ern stig tekort aan banden, wan neer de automobielproductie haar hoogtepunt zal bereiken, doch zeide, dat in het begin van het volgende jaar de auto mobilist de banden zal kunnen krijgen, welke hij wenscht, wanneer althans de productie, die zich op het oogenblik op een nooit tevoren bereikt hoog tepunt bevindt, ononderbroken kan worden voortgezet. Met ingang van 1 Juni 1946 is de autobevrachtingsdienst op geheven. De voorwaarden op de rijvergunningen zijn in ver band hiermede met ingang van dien datum eveneens vervallen. Aan alle rijvergunningen voor beroeps- en eigen vervoer wordt de voorwaarde verbon den, dat: de vergunninghouder verplicht is, wekelijks een opgave te ver strekken van gegevens betref fende het gebruik van en het verrichte vervoer met het mo torrijtuig, zooals deze gevraagd worden op formulieren, welke door den rijks (hoofd-) inspec teur van het verkeer daartoe op_ aanvraag worden verstrekt. Bij niet behoorlijke nakoming dezer voorwaarden is de rijks inspecteur van het verkeer ge rechtigd de vergunning in tc trekken. Gisteren is de nieuwe dage- lijksche luchtdienst Eindhoven- Londen geopend. PROVINCIALE STATEN. De Commissarissen der Ko ningin in de onderscheidene provinciën zijn gemachtigd, de Staten hunner Provincie, vóór 21 Juni in buitengewone zitting bijeen te roepen, teneinde over de toelating der nieuw inko mende leden dezer Staten te beslissen en den door de wet vereischten eed (verklaring en belofte) te doen afleggen. DE KERSEN ZIJN DUUR. Te Tiel hadden de eerste groote kersenverkoopingen plaats. De prijzen waren zeer ihoog. Niet minder dan f 3.— tot f 5.50 per bushel. Dit komt neer op 30 tot 55 cent per K.G. aan den boom. Hierbij komt nog het keeren, plukken, sorteeren en het vervoe ren. Toiletzeep op den zeepbon. Op de toewijzingen voor huis houdzeep zullen in het vervolg per rantsoen 225 gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep verkrijgbaar zijn. Mr W. L. baron de Vos van Steen wijk. Naar verluidt, zal de voor zitter der Eerste Kamer, Mr W. L. baron de Vos van Steen- wijk, zich niet verkiesbaar stol len bij de aanstaande verkie zing van leden dier Kamer. De heer de Vos van Steen- wijk, die op 10 Juli a.s. z(jn 87-sten verjaardag hoopt te vieren, was 33 jaar onafge broken lid van de Eerste Kamer, waarheen hij door de O.H.-TJnie was afgevaardigd. Gedurende 17 jaar fungeert hij als voorzitter van den Senaat, in welke kwaliteit hjj tal van markante redevoerin gen heeft gehouden. VERHOOGDE RANTSOENEN IN BELGIË. Op een persconferentie deelde minister van Acker mede, dat het boterrantsoen van 300 gram per maand op 400 gram gebracht is en het dagelijksch rantsoen van versch vleesch van 30 gram op 80 gram. ONDERZOEK DUITSCHE ONTWAPENING. Door Rusland verijdeld. De geallieerde commissie tot nagaan, van Duitschlands ont wapening is ontbonden, omdat Rusland niet wilde, dat ook het onderzoek naar de economische ontwapening tot haar bevoegd heden zou behooren. De commissie was ter confe rentie te Parijs op voorstel van Byrnes juist ingesteld om te gemoet te komen aan Molotofs verdenkingen aangaande het bestaan van gecamoufleerde munitiefabrieken en van intact gelaten Duitsche legerformaties in de Westelijke zones. Nu wordt gemeld, dat Rusland pu blicatie van de redenen tot op heffing der commissie heeft ge weigerd. Provincienieuws De ferryboot „Koningin Wil helmina", die den dienst onder houdt tusschen Kruiningen en Perkpolder, is vorige week bij het binnenvaren van de haven Perk polder door een defect aan de stuurinrichting op de steenglooi ing geloopen. Het bleek, dat de schroeven zijn beschadigd en de twee roeren eveneens averij heb ben opgeloopen. Het schip maakt geen water en tot heden kon de dienst op gebrekkige wijze wor den voortgezet. Zooals men weet, is een ferryboot dermate gecon strueerd, dat hij zich in gelijke mate voor- en achteruit kan be wegen. Nu echter slechts één der schroeven nog een beetje intact is, moet in de havens steeds wor den gedraaid. Bij normaal ver voer kan de dienst zonder onder breking worden gevaren. Bij druk vervoer kan het voorkomen, dat een vaart moet worden overge slagen. In dat geval worden de passagiers zooveel mogelijk over gebracht met het motorbootje de „Zeemeeuw", om de tremen, die op deze verbinding correspondee- ren, te kunnen halen. Het Prov. Bestuur heeft onmid dellijk pogingen in het werk ge steld, een vervangend schip te krijgen. Men is er in geslaagd, daarvoor één der Moerdijkpon ten hierheen te doen overbrengen. Deze stoompont is echter niet di rect geschikt, den dienst over te nemen en deze ligt nu in Vlis singen, om eenige noodzakelijke wijzigingen te ondergaan. Dit schip, dat zoo spoedig mogelijk in de vaart zal komen, heeft een iets geringere capaciteit voor het vervoer van auto's, terwijl over de snelheid nog geen nadere mede- deelingen kunnen worden gedaan. Zoodra de Moerdijkpont gereed is, zal de „Koningin Wilhelmina" uit de vaart worden genomen cn in het dok te Vlissingen worden gerepareerd. DE MIJNRAMP. N.a.v. het op een mijn loopen van de beide Arnemuid che vis- schersschepen deelt de Marine Voorl, Dienst mee, dat dit on geluk heeft plaats gehad in de Roompot, die niet vrijgegeven was voor scheepvaart en vis- scherij. BRITSCHE ONDERSCHEIDINGEN. Gistermorgen zijn te Den Haag door den Britschen ambassa deur aan 78 Ned. militairen en voorts aan een aantal leden van de Ned. koopvaardij, marine en luchtmacht cn aan enkele bur gers onderscheidingen uitge reikt. Onder de gedecoreerden be vindt zich o.. Jhr J. H. v. d. Brandeler uit Oegstgeest, die samen met dr v. d. Putte op 26 Oct. 1944, toen de 156e Infantry Brigade de Z.kust van Zuid-Beveland bestormde, op de fiets uit Goes door de Duit sche linies heen wist te komen met een kaart van de vijande lijke stellingen, die zij de ge allieerden ter hand stelden. Dr v. d. Putte heeft later ook zeer veel hulp verleend aan de 156e Field Ambulance. Voorts zijn onderscheiden de varensgezellen Hendrik J. Lee man uit Veere en Herman C. Minneboo uit Yerseke, die bij zwaren storm een officier hiel pen bij het halen van voedsel en andere voorraden, hoewel de boot defect raakte en zij hun leven in de waagschaal stelden. Post voor de Zeeuwsche eilanden. Naar gemeld wordt, zou de P.T.T. de mogelijkheid overwe gen speciale luchtposttreinen in exploitatie te brengen ten einde de 'afgelegen streken van ons land, zooals de Zeeuwsche eilanden de post van des avonds reeds den anderen ochtend te kunnen bezor gen. Ged. Staten hebben m.i.v. 15 Juni benoemd tot adj.-com- mies ter Prov. Griffie dhr A. Meulbroak te 's Jt Arends- kerke. VLISSINGEN. Uniform-fonds „Ons Genoegen". Bij de harmonie „Ons Genoe gen" bestaat reeds lang het voornemen de werkende leden in uniform te steken. Mede aan gemoedigd door het succes, dat de uniform van de harmonie „Werkmans Wilskracht" uit Leiden hier had is het plan daartoe meer en meer gerijpt. Er zal nu een „uniform-fonds" gesticht worden. Ten bate hier van hoopt men, te beginnen met Zaterdag 15 dezer enkele muzikale wandelingen door de stad te maken, waarbij door vrijwilligers zal worden gecol lecteerd. Ook door schenkin gen, verjaardag- en feestcollec- tes hoopt men de noodige con tanten te verkrijgen. Zooals uit een publ. in dit nr. blijkt wordt het badseizoen а.s. Zaterdag weer geopend. Woensdagochtend is hier op de Noorderbegraafplaats het stoffelijk overschot van dhr J. Ph. Gilissen ter aarde besteld. Aan het graf spraken dhr C. v. d. Driest, voorz. van de vereen. van slagerspatroons „VüissingenSouburg", terwijl ds L. J. C. Visbeek den overle dene dank bracht voor zijn ar beid als ouderling der Ned. Herv. Gemeente. Ds M. L. W. Schoch las een begrafenislitur gie en bad het Onze Vader, waarna een zoon dankte voor de belangstelling. Woensdagmiddag werd in het familiegraf het stoffelijk hulsel bijgezet van den in Dec. 1943 te Voorburg overleden heer J. Baarschers, die lange jaren 't Geref. onderwijs en het kerkelijk leven alhier heeft gediend. GOES. Gemeenteraadsverkiezing. De A.R. en de S.G.P. kies- vereeniging hebben besloten bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing met een gezamenlijke candida- tenlijst uit te komen. De vol gende candidaten werden ge steld: 1. R. Zuidema, A.R.2. A. Vingerling, A.R.3. G. den Boer, S.G.P.4. J. Pouwer Sr., A.R.5. A de Jonge, S.G.P.; A. C. v. d. Rest, A.R.7. Th. Bakker, S.G.P.; 8. C. Joosse, A.R.; 9. M. de Bat, S.G.P.; 10. F. G. C. Rothuizen, A.R.; 11. N. Fierloos, S.G.P. 12. A. Oosterkerk, A.R. De heer J. Laport had zich niet meer beschikbaar gesteld. KLOETINGE. N.S.B. -ers ontsnapt en gegrepen. In den nacht van Zondag op Maandag zijn een 3-tal ont snapte N.S.B.ers, dank zij de medewerking van het publiek, in een boomgaard onder Abbe- kinderen gepakt kunnen wor den, Van deze politieke gevan genen, die vanuit het kamp te Ellewoutsdijk bij een boer op N.-Beveland te werk waren ge steld en daar kans hebben ge zien te ontvluchten, zijn er twee uit Kapelle en één uit Yerseke afkomstig, Zij zijn door de politie naar EUewouts dijk op transport gesteld, NIEUWDORP. Lijk aangespoeld. Aan de z.g. Kaloot alhier is aangespoeld het lijk van den Belg E. Buisse, die onlangs bij het vis- schen onder Borssele is verdron ken. HEINKENSZAND. Dhr C. Westveer, hoofd van de school met den Bijbel alhier heeft als zoodanig tegen 1 Oct. a.s. ontslag aangevraagd. N- EN ST. JOOSLAND. Jaarvergadering Polders. Dezer dagen hielden de vol gende polders hun jaarvergade ring Nieuw St. Joosland. De reke ning over 1945/46 werd goedge keurd met ontv. f 5043,38 en uitg. f 4971,64. De begrooting voor 1946/47 werd vastgesteld op f 3559,27. Het dijkgeschot bleef bepaald op f 9 per H.A, Oud St. Joosland. De reke ning over 1945/46 bedroeg ontv. f 3285,32 en uitg. f 3274,35. De begrooting voor 1946/47 werd vastgesteld op f 3150,36. Het dijkgeschot werd verhoogd met f 2 per H.A. en bepaald op f 9. Molen. De rekening over 1945/'46 werd vastgesteld op f 106,97 in ontv. en f 118,18 uitg. De begrooting 1946/47 werd goedgekeurd op f 201,45. Het dijkgeschot werd verhoogd met f 4,50 per H.A. en ge bracht op f 8.50. Aan dhr P. Baurdoux werd op zijn verzoek, na een diensttijd van 45 jaar, eerv. ontsl. verleend als ontv.- griffier, met dank voor de be wezen diensten. In zijn plaats werd benoemd dhr J. Baurdoux Pz. te Nieuwland, ing. 1 Aug. a.s. Mortiere. De rekening over 1945/'46 werd vastgesteld op f 752,70 ontv. en f 633,51 uitg. De begrooting 1946/'47 werd goedgekeurd op f 665,46. Het dijkgeschot werd bepaald op f 11 per H.A. (vorig jaar f 10). Aan den ontv.-griff., dhr P. Baurdoux, werd na een dienst tijd van 45 j. eerv. ontsl. ver leend. In zijn plaats werd be noemd dhr J. Baurdoux Pz. tc Nieuwland, ing. 1 Aug. a.s. Middelburgsche. De rekening over 1945/46 vertoonde aan ontv. f 27.172,24 en aan uitg. f 25.241,93. De begrooting 1946/'47 werd vastgesteld op f 28.058,41. Het dijkgeschot werd met f 1 per H.A. ver hoogd en gebracht op f 6. Een voorstel van het bestuur om aan de Z.zijde van de Groene- en de Kruisweg de buizen in de slooten te vernieuwen en deze wijder te nemen dan ze thans zijn, voor rekening van den Polder, werd verworpen. Johanna. De rekening 1945/'4ó werd goedgekeurd ontv. f 435,42 en uitg. f 329,85. De begrooting 1946/'47 werd vastgesteld op f 402,64. Het dijkgeschot bleef bepaald op f9 per H.A., Aan dhr P. Bat\rdoux, die een diensttijd heeft van 33 j., werd op zijn verzoek eerv. ontsl. verleend als ontv.-griff. In zijn plaats werd benoemd dhr J. Baurdoux Pz. te Nieuw land, ing. 1 Aaug. a.s. Nieuwerkerke. De rekening 1945/'46 werd vastgesteld f 951,63 ontv. en f 603,38 uite. De begrooting werd goedge keurd op f 2089,19. Het dijkge schot bleef bepaald op f6 per H.A. In al deze polders werd de jaarwedde van den ontv.-grif- fier verhoogd en in overeen stemming gebracht met de re geling van Gedep. Staten. Suzanna (W). Rekening 1945/'4ó ontv. f 12.389,06, uitg. f 9213,43. Begrooting 1946/'47 f 12.443,67. Dijkgeschot f.18 p. H.A., d'.i, f 3 meer dan het vo rige jaar. Door de Partij v d. Arbeid zijn candidaat gesteld voor den gemeenteraad: C. v. Nimwegen, Sam. Janse Jz., A. de Kraker Lz, P. Ch. Reijnoudt Pz., J. Knuijt Sr., P. Baas Jz., lz. C. Meliefste en A. Bliek Gz. VEERE. Oran jevereeniging. Maandagavond vergaderde de Oranjevereen. De voorz, open de de vergadering en besprak de feestelijkheden welke voor den 31en Aug. moeten worden voorbereid. Hij meende, dat er voor het bevrijdingsfeest op 4 Mei te weinig belangstelling bestond. De burgemeester, Jhr den BeerPoortugael, werd tot eere-voorz. gekozen. Hij sprak hierop de vergadering toe en hoopte op de volle medewer king der ingezetenen. De aftre dende bestuursleden dhrn de Graaf en Kodde, werden her kozen. In de vac,-J. Martijn werd dhr L, v. d. Hiele be- (Zie vervolg 2e pagina,) Laatste berichten. VOORZITTER TWEEDE KAMER. Bij Kon. Besluit is mr J. R. H. van Schaik voor het tijdvak der thans aangevangen zitting benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. DE TOESTAND OP CELEBES. Nederl.-Indische troepen heb ben tusschen het Towoeti-meer en de golf van Bone in Zuid- Celebes de laatste versterkte punten der extremisten, die onder bevel van Japanners staan, aan gevallen en veroverd. MOUNTBATTEN OVER DE INDISCHE KWESTIE. Admiraal Mountbatten, ge allieerd opperbevelhebber in Zuid Oost-Azië, heeft in een persconferentie medegedeeld, dat hij geen georganiseerden strijd tusschen de Indonesische patriotten en de Nederlandsche strijdkrachten verwacht. De Indonesiërs zijn niet uit gerust om tegen een behoor lijk georganiseerde Europeesche natie te strijden, maar wanneer de Indonesiërs een werkelijk georganiseerden tegenstand bie den, met inschakeling van het geheele volk, dan zou, het wel eenig verschil maken. Van mijn persoonlijk standpunt uit be zien, zoo zeide hij, kan ik mij niet voorstellen, dat de gebeur tenissen zulk een hoogtepunt zullen bereiken. Italië zal een republiek worden. Hooge autoriteiten te Rome hebben verklaard, dat het Refe rendum de monarchie verworpen heeft. Umberto II, die de konings titel pas 26 dagen voert, vernam den uitslag van het Referendum „met kalmte" van den eersten mi nister de Gasperi, die nu staats hoofd zal worden totdat de pre sident gekozen is. De uitslag van het Referendum zal pas officieel worden, nadat hij Zaterdag door het Hoogge rechtshof zal zijn bekend gemaakt. Radio Rome geeft de volgende cijfers: voor de republiek 12,182.855 stemmen cn voor de monarchie 10.362.709, Nader wordt gemeld, dat ko ning Umberto Italië Zaterdag zal verlaten. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, heeft Donderdag in het Lager huis een groote politieke rede gehouden. Hij heeft zich daarbij in zeer gematigde termen uitgespro ken. Blijkbaar heeft hij alles willen vermijden wat den Rus- sischen „bondgenoot" zou kun nen prikkelen. Maar tegelijkertijd heeft hij niet nagelaten duidelijk te ma ken, dat Engeland niet van zins is met zich te laten spelen en dat er aan de eischen van Rus land eens een einde dient te komen. Bevin, aldus de Londensche correspondent van de „N. R. Crt.", mag in mineur hebben gesproken, hij mag zich uitslo ven om alles te vermijden, wat de internationale atmosfeer nog verder zou kunnen vertroebe len, dit alles maakte zijn feite lijke onverzettelijkheid slechts te indrukwekkender. Zijn heele rede was niets anders dan een eindeloos her haald refrein van de drie simpele woorden „we cannot accept". Hij kon niet accepteeren, dat Engeland geen stem zou heb ben in de regeling van het ver keer op den Donau. Hij kon niet accepteeren, dat Triëstaan Zuid-Slavië zou worden gege ven. Hij: kon niet accepteeren, dat Rusland het recht zou heb ben militaire verbindingswegen in Bulgarije te handhaven. Hij kon niet accepteeren, dat de Britsche belastingbetaler zou moeten opdraaien voor de her stelbetalingen, welke Rusland van Italië wenscht. Hij kon niet accepteeren, dat de Engel sche regeering Duitschland zou moeten blijven subsidieeren, dat de Russische zone herme tisch dicht blijft, terwijl de Britsche zone voor ieder open staat, dat de consolidatie van den Europeeschen vrede tenge volge van meeningsverschillen tusschen de groote vier voor onbepaalden tijd op de lange baan zou worden geschoven. Enz., enz." Wat hij wel wilde doen, was nog één keer probeeren of er geen overeenstemming te be reiken viel voor het tot een openlijk conflict zou komen. De Britsche bladen schrijven over het algemeen, dat Bevin's rede van 95 minuten, een open hartig doch vriendschappelijk betoog, grocrtendeels tot Sow- jet-Rusland gericht, was. Bijna alle bladen zijn van oordeel, dat in geval van mis lukking van de eerstvolgende besprekingen der 4 ministers te Parijs, op 15 Juni a.s. te be ginnen, de juiste weg zou zijn het bijeenroepen van alle 21 le den der, V.N.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1