Altiid weer de anti-these. Van TREKSCHUIT tot SNELTREIN. De regeering Franco een gevaar voor den vrede? Vrijgemaakte Geref Jeugd De Kabinetsformatie. De verkiezingen in Frankrijk. Land- en tulnbouw- arbeiders „op de vlucht". De staking In de havenbedrijven. DE BILT ZEGT* Tijdelijke weersver- betering. Stijging van temperatuur. Wisselende bewolking, hier en daar nog enkele verspreide buien. Zwakke Z.W. of Z. te- rugloopende wind. In het „Vrije Volk" geeft Ds Buskes een beschouwing over den ge voerden stembusstrijd. De uitslag was voor de P. v. d. A. teleurstellend. „Er zijn bressen geschoten in de muur van de antithese, maar de muur staat nog over eind in de hoofden en harten van talloos velen, die bij ons hooren." Het zal naar Ds Buskes meent nog jaren kosten eer die muur kan worden omverge haald. Aan den anderen kant was er verlies naar de zijde van het communisme, omdat vele arbei ders vreezen, dat het socialisme van de P. v. d. A. geen echt socialisme meer is, en dat de P. v. d. A. wel eens bereid zou kunnen zijn haar strijd -te la ten ver-romme-len. Op de vraag wat er nu dient te gebeuren, antwoordt Ds Bus kes, dat aan de eene zijde de strijd voor het socialisme geen oogenblik mag worden ver zwakt. „Het roode vaandel volgen wij." Maar dan moet tegelijkertijd aan den anderen kant de muur van de antithese worden gesloopt. Merkwaardige uitspraak. Immers wat de P. v. d. A. doet door welbewust te weige ren zich te stellen op de basis van Gods Woord en door den mensch en het menschelijke in het middelpunt te plaatsen, is niet anders, dan bouwen aan de muur van de antithese. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 355 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 4 Juni Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Ternenzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. De subcommissie voor Spanje van den Veiligheidsraad heeft rapport uitgebracht. De com missie stelt Voor, dat, tenzij de regeering van Franco aftreedt, de algemeene vergadering van de V.V. er bij de leden op aan zal dringen de diplomatieke be trekkingen met Spanje te ver breken. De regeering van Franco vormt geen bedreiging voor den vrede, doch „schept een si tuatie die een potentieele be dreiging vormt voor den inter nationalen vrede en die het handhaven van den internatio nalen vrede wellicht in gevaar brengt, zooals bedoeld in arti kel 34 van het Handvest der Vereenigde Naties. Da commissie voegt hieraan toe: „Indien tot tevredenheid van de alg. verg. van de V.V. is aangetoond, dat alle voor waarden, vermeld in deze ver klaring, zijn vervuld, n.l. het aftreden van de regeering Franco, politieke amnestie, te rugkeer van verbannen Span jaarden, vrijheid van politieke vergadering em vereeniging en drukpers en vrije openbare ver kiezingen, dan stelt zij voor, dat de V.V. in overweging ne men een vrijelijk gekozen Spaansche regeering tot het lid maatschap van de V.V. toe te laten. Onder de leiding van den heer Jac. G. van Oord te Utrecht hiel den de Vrijgem. Geref. Jonge- lingsvereenigingen te Amersfoort hun eersten bondsdag die druk bezocht was. In de morgenvergadering sprak Ds H. Knoop over de plicht tot eigen organisatie ook voor de vrijgemaakte jongeren. In de middagvergadering refe reerde Prof. Schilder over het onderwerp „Hamabdil". Spr. lichtte de beteekenis van het woord Hamabdil toe, dat oor spronkelijk wordt aangeduid met de woorden „Hij, Die Afscheidt", waarmee God reeds in Gen. 1 zichzelf teekent als de Almachtige „Die scheiding maakt". Vandaag springt men over alle grenzen heen, doch als God den bondsbre- ker apart zet, blijft die separatie onaantastbaar. Het gaat altijd in uitgesproken het leven weer om de antithese, draagt, Wie meent dat de antithese de scheiding maakt, is in strijd met het woord zelf. Wie in samenzijn met anderen de tegenstelling van beginsel wil loochenen, pleegt revolutie en ont kent de logica van Gods wet. Wij moeten leven uit de wetenschap, dat beginselen onverdraagzaam tegenover elkaar staan waarom een samengaan, een samenhang met anderen, die de antithese wil len verdoezelen niet te verdedigen is. Hier is een kloof, die niet te overbruggen is. Met klem wekte spr. de jonge lingen op er aan vast te houden dat zij in Christus zijn geheiligd en apart staan van de wereld. D s E. T. v. d. B o r n sprak een opwekkend slotwoord. Tot bestuursleden werden geko zen de heeren Jac. G. van Oord, E. Kruiselbrink, J. Beute, Ds F. A. den Boeft, Ds J. A. Vink en Ds H. Vogel. Kolenrantsoenen 1946-'47 voor kantoren, werkplaatsen, enz. In het tijdvak van 4 Juni t.m. 15 Juni a.s. ds er nog eenmaal ge legenheid voor het aanvragen van vaste brandstoffen voor instellin gen, kantoren, werkplaatsen enz. Het biervoor te bezigen formulier M.D, 393-05 kan bij den plaatse lijken distributiedienst worden af gehaald. Burgemeester van Arnhem. Naar aanleiding van 'it A.N.P.- bericht, dat binnenkort de be noeming van den heer C. G. Matser tot burgemeester van Arnhem is te verwachten, heb ben de kerkeraden van de Ned. Herv. en de Geref. Kerk zich tot de Regeering gewend met het verzoek niet een R.-Kath, tot burgemeester te benoemen, daar Arnhem zeer stellig geen R.K. karakter Minister Beel confereert. Nadat de Kabinetsforma teur gedurende vorige dagen den voorzitter van de Kamer fractie van de Katholieke Volkspartij ontvangen had, heeft hij gisteren geconfereerd met den voorzitter van de Ka merfractie van de Partij van den Arbeid. Het ligt in zijn voornemen in den loop van deze week ter bespreking van het door hem ontworpen regeeringsprogram met de voorzitters van andere fracties contact op te nemen. Groote haringvangst verwacht. De ruime aanvoeren door de Katwijksche en, Vlaardingsche vloot bevestigen de verwach ting wat betreft groote ha ringvangsten. Teneinde een juiste verwer- kïjng aan boord; die aan de kwaliteit ten. goede komt, te waarborgen, heeft het bedrijf schap voor visscherijproducten bepaald, dat slechts schepen met niet meer dan 60 netten ter haringvangst mogen uitva ren. Deze maatregelen zullen geen noemenswaardige!! in vloed hebben op de voorziening van ons land. Men verwacht haring genoeg. Minister Mansholt. Minister Mansholt is uit Washington, waar hij als hoofd van de Nederlandsche delegatie op de conferentie van de voed sel- en landbouworganisatie der Vereenigde Volken optrad, in ons land teruggekeerd en heeft zijn normale ambtsbe zigheden hervat. Politieke toestand uiterst verward. De Zondag in Frankrijk ge houden verkiezingen hebben ■tot resultaat gehad, dat werden uitgebracht op de M.R.P. (Kath. Volkspartij) 5.491.180 St., op de communisten 5.136.334 St., op de socialisten 4.165.813 st. en op de rechtsche groepen 1.537.395 st. De M.R.P. wint 14 zetels en de rechtsche groepen 1. De so cialisten verliezen 14 zetels en de communisten 1. In vergelijking met October 1945 ging de M.R.P, met 673.577 st. vooruit; de commu nisten met 93963. Het stemcij- fer van de socialistische partij daalde met 39.589. De politieke toestand in Frankrijk blijft verward. Het blad „Liberation" oordeelt, dat t het probleem nog ingewikkel-j der en moeilijker is geworden, i terwijl het linksche blad „Franctireur" opmerkt, dat men zich onmiddellijk op nieuwe verkiezingen zal hebben voor te bereiden. Provincienieuws Dienstregeling spoorwegen. De met ingang van gisteren ingevoerde nieuwe dienstrege ling van de spoorwegen bevat weer tal van belangrijke uit breidingen en verbeteringen in den treinenloop. Voor Zeeland zijn de wijzi gingen niet ingrijpend. De treinen op het baanvak RoosendaalVlissingen zijn versneld, waardoor tijdwinsten zijn verkregen varieerend tus- schen 9 en 25 minuten. Vlissingen—Roosendaal v. 17.10 (thans 17.03) zal ook op Zon- en feestdagen rijden. In verband hiermede vervalt op Z.F. (maar blijft op werkda gen) Vlissingen v. 17.48Goes. Hierdoor is ook op Z.F. een late verbinding van Zeeland met Holland en Brabant ver kregen. Nieuw ingelegd op Zon- en feestdagen: een stoptrein Vlis singen v. 22.01, Goes a. 22.53; stoptrein Bergen op Zoom v. 21.56, Vlissingen a. 23.51 in aansl. op bestaanden dagel. trein Roo sendaal v. 21.35Bergen op Zoom. (Hierdoor is op Z.F. nog een late verbinding van Hol land en Brabant met Zeeland verkregen.) Ook is ingelegd op werkda gen een veel gevraagden vroe gen trein Tilburg v. 4.55, Roosendaal a. 5.55. Hoewel vroeg toch ook dienstig voor het vervoer van werklieden, maar vóóral: een vroege verbinding naar Vlis singen. MIDDELBURG. S.S.-er binnengebracht. Vanuit het kamp Standaard- Buiten heeft de P.R.A. Vrijdag den beruchten S.S.er J. Enzlin, afkomstig uit Sas van Gent en tijdens de bezetting wonende te Middelburg, alhier binnen gebracht. Tevens werd onlangs in Rot terdam gearersteerd A. G. in 't Hol, die o.m. eenigen tijd ad ministrateur van de Germ. S.S. in Zeeland is geweest. Dit ge val zal in Rotterdam worden behandeld. Brandweerwedstrijden. Er waren 13 deelnemende ploegen aan de brandweerwed strijden op het Abdijplein, die Zaterdagmiddag o.l.v. dhr A. J W. Mathijssen, commandant der Middelburgsche Brandweer, werden gehouden. De opgave was: slangen uitrollen, koppe len en zoo spoedig mogelijk water geven met 2 slangen. Op een stellage waren blokken op gesteld, die er moesten worden afgespoten, alles in zoo kort mogelijken tijd. Af en toe was er wel een flink regenbuitje, maar een brandweer ondervindt daarvan nooit hinder 1 De uit slagen waren als volgt: 1. Ab dijbrandweer: 2 min. 9,6 sec.; 2. 3e ploeg Vlissingen: 3 min. 21,2 sec.; 3. Ie ploeg Vlissin gen 3 min. 22,2 sec.4. V'eere 3 min. 23,5 sec.; 5. 2e ploeg Middelburg3 min. 38,9 sec. 6. Koudekerke4 min. 33 sec. 7. 2e ploeg Souburg: 4 min. 46 sec.; 8. Ie ploeg Souburg: 5 min. 6,7 sec.; 9. Domburg: 5 min. 23,5 sec.10. 2e ploeg Vlis singen: 5 min. 23,9 sec.; 11. Brandweer Kon. Mij. „De Schelde": 5 min. 57,4 sec.; 12. Ie ploeg Middelburg: 6 min. 15,7 sec.; 13. Vrouwepolder: 9 min. 18,7 sec. Na afloop van de wedstrijden heeft burgemeester A. J. v. d. Weel in een geestige toespraak 3 médailles, die beschikbaar waren gesteld door de Kon. Ver. van Brandweercomman danten, aan de 3 ploegen, die den kortsten tijd maakten, uit gereikt. De twee besten, n.l. de Abdijbrandweer en de 3e ploeg van Vlissingen mogen nu deel nemen aan de districtsbrand- ARRESTATIES IN SPANJE Reuters correspondent te Madrid meldt, dat door het snelle optreden en ingrijpen der Spaansche politie bijna hef geheele bestuur van de soc. partij en van de anarchistische confederatie gevangen zijn ge nomen. Ook de fondsen en de notulen van alle vergaderingen zijn ontdekt en geconfisceerd. De koeriers die verbinding onderhielden tusschen de on- dergrondsche groepen in Spanje en de ballingen in Frankrijk zijn eveneens gepakt. Het aantal ondergrondsche bladen is belangrijk geslonken. Boven dien zijn de linksche partijen nog verdeeld over de vraag of Giral erkend zal worden als de eenige leider van het Spaansche verzet of dat een schaduw-; regeering uit de verzetsgroepen zelf gevormd moet worden. BROODGRAAN VOOR BELGIË. De heer Kronacker, minister van bevoorrading, heeft van de „Combined Food Board" ge daan gekregen, dat 112.000 ton broodgraan van de in de maand Mei verdeelde hoeveelheid aan België zal worden toegewezen. In vele land- en tuinbouw- districten bestaat een groot te kort aan arbeidskrachten. Het aantal land- en tuinarbeiders is in den regel veel kleiner dan vóór 1940. Het Landbouw Eco- nomisch Instituut zal nu in een 30-tal gemeenten, welke geacht kunnen worden representatief te zijn voor het geheele land, een onderzoek instellen naar welke bedrijven de weggetrok ken land- en tuinarbeiders „gevlucht" en reden daarvan, ers zijn verder naar de DE KLOKKENBERG. Het Christelijke internaat voor onderwijzers, de Klokken- berg te Nijmegen, herdacht de vorige week in eigen kring het 100-jarig bestaan. De oud-Klok- kenbergers uit alle deelen van het land waren naar Nijmegen gekomen. De voorzitter van het bestuur, de heer K. Roma, verwelkomde de aanwezigen, waaronder minister prof. dr G. van der Leeuw en den oud minister van Onderwijs, dr G. Bolkenstein, dr Ph. Idenburg, dir-generaal van het onderwijs en den heer A. Oosterlee, dir.- generaal van de vrije jeugdvor- miug. Minister v. d. Leeuw schetste den Klokkenberg als een waar lijk Christelijke school, die het stempel draagt van levend en waarachtig Christendom. De minister kon mededeelen, dat het H. M. de Koningin behaagd had mevrouw Oosterlee te be noemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In haar werd de Klokkenberg geëerd met allen, die baar gediend hebben. Huldigende woorden werden nog gesproken door dr G. Boi- kenstein als oud-Klokkenberger en door den oud-schoolopzie ner, den heer J. A. H. Stein- weg. De heer Hopma sprak na mens alle oud-Klokkenbergers. De receptie werd druk bezocht. Diefstal te Roosendaal. Bij den slager K. v. d. Eyken in de Spoorstraat te Roosendaal werden de vorige week gesto len 3000 opgeplakte vleeschbon- nen, ter waarde van 300 kg. vleesch, een aantal zilveren schalen en gebruiksvoorwerpen, een bedrag van f 200, een kistje sigaren, 3 pakken suiker, 5 kilo koffie, 6 buitenbanden, 5 blikken corned pork, 3 blik ken gehakt, een tafellaken, 2 zakken aardappelmeel en de distributiebescheiden van 6 per sonen. Gasvoorzlening. Er bestaan plannen bij de regeering om centraal, vanuit de mijnen, gas te gaan ver strekken voor verlichting en verwarming. Gemeenten, die tot nu toe van gas verstoken zijn, zouden op deze wijze ook van gas kun nen worden voorzien, Van alle kanten wordt geklaagd, dat de berechting der politieke delinquenten al te veel „met de trekschuit" gaat. Men heeft nu gezocht naar een meer bevre digende oplossing van dit niet eenvoudige probleem. „Zooals men weet is in de ja ren, dat ons land bezet was door de Duitsohers, te Londen het Tri- bunaalbesluit tot stand gekomen", aldus Mr Vlaming op een bespre king, die wij Zaterdagmorgen over dit vraagstuk hadden. Men heeft zich daar toer, bezig gehou den met de rechtspraak t.a.v. de genen, die door hun houding en hun daden hulp verleend hadden aan den vijand. Helaas was dit besluit weinig gebaseerd op de werkelijkheid hier te lande. Dr Goldschmidt, Oostenrijker van geboorte, die zijn studie in Nederland voltooid had, maar toch blijkbaar niet vol doende met ons Nederlandsch rechtsbegrip vertrouwd was, was hierbij de man, die op den voor grond trad. Eén der groote nadee- len in de berechting volgens dit besluit is b.v. dat het onderzoek teveel aan de openbaarheid ont trokken wordt. In de practijk wordt hiermee dan ook eenigszins de hand gelicht en worden b.v. eventueele getuigen in de open bare zitting van het tribunaal ge hoord. Besluit politieke delin quenten. Het grootste bezwaar is echter wel, dat de heele berechtingsma chine veel te traag loopt tenge volge van de werkwijze der tribu nalen. In Den Haag heeft men dit ook ingezien en zoo is in Oct. 1945 het Besluit Politieke Delin quenten gekomen, dat later nog eenigszins is gewijzigd. Volgens dit besluit kunnen de gevallen, waarbij geen interneering dient te worden opgelegd, door den offi cier-fiscaal behandeld worden. De zaak komt dan dus niet voor het tribunaal. De officier-fiscaal. Over de werkzaamheden en be voegdheden van dezen off.-fiscaal vertelde Mr Sinke, die sinds eenigen tijd als zoodanig in onze provincie optreedt, ons eenige na dere bijzonderheden. Er zijn voor diezen twee mogelijkheden, óf een onvoorwaardelijke óf een voor waardelijke buiten vervolging stelling van de(n) beschuldigde. De eerste vindt plaats, wanneer de persoon in kwestie in 't ge heel geen schuld blijkt te hebben, of wanneer zijn (haar) sahuld te gering is om een straf of maat regel op te leggen. De voorwaardelijke buitenvervolgingstelling. Bij een voorwaardelijke buiten vervolgingstelling van den delin quent kan de off.-fiscaal dezen naast den algemeenen eisch, dat hij zich als goed Nederlander zal gedragen, verschillende bijzondere voorwaarden opleggen, waarvan de voornaamste zijnonder toe zicht stelling van de Stichting Pol, Delinquenten, 't verbod om met bepaalde personen om te gaan, lid te zijn van bepaalde vereeni- gingen, omgang te hebben met zekere personen, het ópleggen van een bepaalde verblijfplaats, huis arrest, de verplichting om bepaal den arbeid te verrichten, de mel dingsplicht, handhaving van de onder beheersteliing van het ver mogen, het storten van een waar borgsom, het afstaan van bepaalde goederen en de verplichting om een bepaald bedrag te betalen. Een voorw. buiten verv. stelling brengt voorts automatisch mee een ontzetting uit de rechten voor den tijd van 10 jaar. Het groote verschil met dé bet- rechting door het tribunaal is na tuurlijk, dat de off.-fiscaal geen interneering kan opleggen. Hoewel door de instelling van de functie van den officier-fiscaal een snellere afwerking van zaken mogelijk is geworden, heeft ook dit systeem zijn schaduwzijden. Een der voornaamste punten is wel, dat hier te veel de beslissing aan één persoon is overgedragen. Zijn de opgelegde voorwaarden te zwaar dan zal de beschuldigde zeker protesteeren en zal zijn zaak alsnog voor 't tribunaal worden gebraakt. Maar wie corrigeert den off.-fiscaal, wanneer hij te lichte voorwaarden zou stellen? Nauwe samenwerking met het Tribunaal. Om de bezwaren die ook aan deze regeling nog verbonden zijn te ondervangen wordt er nu, voor zoover onze provincie betreft, een nauwe samenwerking tusschen off.-fiscaal en tribunaal tot stand gebracht. De P.R.A. heeft nu op dracht de dossiers der lichtere ge vallen het eerst gereed te maken, ■waarna ze aan den off.-fiscaal worden toegezonden. Deze stuurt ze door aan het tribunaal, dat in deze zaken van advies dient. Is een dërg. dossier bij den off.-fis caal teruggekeerd, dan legt deze na kennisname van het door 't tri bunaal verstrekte advies, de hem noodzakelijk lijkende voorwaarden aan den beschuldigde op. Laatst genoemde behoeft deze, zooals gezegd!, niet te accepteeren en kan toch nog behandeling van zijn zaak door het tribunaal aanvragen. Gevallen, waarvan het algemeen belang eischt, dat zij in 't publiek behandeld worden, worden door den off.-fiscaal steeds aan het tribunaal overgedragen. Het groote voordeel van de be handeling van een zaak door den off.-fiscaal is, dat er een zeker toezicht op den delinquent blijft, wat bij een berechting door het tribunaal niet het geval is. Men houde tenslotte steeds in 't oog, dat een voorwaardelijke invrij heidstelling niet een ontkenning van schuld beteekent, maar dat de functie van den off-fiscaal al leen is ingevoerd om door een behandeling binnenskamers het tempo der berechting op te voeren. Want zooals de zaak momenteel loopt, kan het nog. wel 3 jaar du ren eer in Zeeland alle gevallen afgewerkt zijn. Sprekende getallen. Mr Sinke deelde ons hierna nog enkele cijfers mee. In totaal zijn er in onze provincie 7823 dossiers. Door de P.R.A. zijn daarvan vol komen gereed gemaakt voor de behandeling 2610 stukks. 413 per sonen zijn tot nu toe door de ka mers Goes, Middelburg, en sinds eenigen tijd ook Terneuzen van het tribunaal berecht. De vierde kamer, n.l. die te Zierikzee is nog steeds niet in werking. Bedroeg het aantal geïnterneerden kort na de bevrijding 3000 a 3500, momen teel zitten er nog een 1748 perso nen in de kampen, waarvan er on geveer 1600 nog niet voor zijn ge weest. Mr Vlaming schatte, dat van de nog te behandelen zaken ongeveel 60 door den off.-fis caal zal kunnen worden afgewerkt en hoopte dat, voor zoover het Walcheren, Zuid- en Noord-Be verland betreft, alle zaken binnen het jaar nog in behandeling zullen zijn geweest Leek dus de berechting der po litieke delinquenten tot nu toe wat al te vaak te gaan volgens het principe „Langzaam maar zeker", het ziet er thans naar uit, dat er schot in komt. Moge het trek- sohuit-tempo overgaan in een sneltreinvaart tot heil van de be schuldigden zelf en in 't belang van onze geheele Nederlandsche samenleving. weerwedstrijden, die in Tilburg zullen worden gehouden. VLISSINGEN. Aan de eigenaars van de ga rage „Centrum" is het gelukt de hand te leggen op een van de 10 vulcaniseer-apparaten die door de regeering in Engeland zijn aangekocht. Hierdoor is '4 mogelijk alle soorten binnen banden volgens de nieuwste vinding te vulcaniseeren. H.B.S.-U.L.O.-avond. In de Scheldehal werd Vrij dag voor een stampvolle zaal een uitvoering gegeven, welke verzorgd werd door leerlingen van de R.H.B.S. en de beide U.L.O.-scholen. De sportleider, dhr W H. Menheere, heette o.m. burgemeester Kolff en de weth. Poppe en v. Popering welkom evenals de vertegen woordigers van onderwijs- en sportinstellingen. Een gevarieerd programma werd op vlotte wijze afge werkt. Door Qara Herman werd zeer verdienstelijk gede clameerd. Een cowboy-show en beelden uit Indië vielen bijzon der in den smaak. De dir. van de H.B.S., dhr D. Lammers, kondigde voor de pauze nog één der spannendste momenten aan; de bussen met lootjes werden geopend. Door deze verloting is het nu mogelijk, dat 9 Vlissingsche jongens dit seizoen naar Enge land kunnen worden uitgezon den, 6 voor de kampioenswed strijden athletiek en 3 anderen eveneens op uitnoodiging van de Boys-school in Scarbourgh om een week te kampeeren. Ook na de pauze werden nog verschiHejn.de nummertjes vlot gespeeld. O.kv. dhr Menheere was er gymnastiek voor jon gens en meisjes. Het U.L.O.- kwintet begeleidde de gemeen schappelijke zang. Behalve en kele uitstekende piano-soli, is wat er aan muziek op dergel. avonden geboden wordt helaas zeer platvloersch. De jongelui geijveren zich om toch maar zooveel mogelijk swing- en jazz-nummers te geven. Geen enkel vaderlaindsch lied, om nog maar van een Chr. lied' (er was toch ook een Chr. Ulo) te zwij gen, werd gehoord en dat in een land, dat nog maar een jaar van vreemde tyrannie is be vrijd. Zeer sporadisch een Ne derlandsch versje, overigens was alles Engelsch wat de klok sloeg. Jammer, anders had deze avond zeker nóg op beter peil gestaan. KAMPEN OP JAVA. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlisèingen, Zie rikzee en Terneuzen ligt een nieuwe lqst ter inzage van personen, die zich buiten de geallieerde gebieden op Java bevinden. Tevens ligt ter inzage de ljjst van repatrieerenden per m.s. „Kota Inten", die met 1067 passagiers aan boord waarschijnlijk op 6 Juni te Amsterdam aan zal komen. GOES. Zaterdag is ook het bekende „Kaai-klokje", dat vroeger bo ven de z.g. „Donkere Poort" hing, weer .terecht gekomen. Het klokje werd in 1630 door Michael Burgerhuis gegoten, RILLAND-BATH. Stuurman verdronken. De sleepoot „En Avant 8" is Zaterdagmiddag bij het uitloo- pen van de Schaar van de Noord aan den grond geloopen en dreigde te kapseizen. De stuurman C. v. d. Oever uit Dordrecht is hierbij overboord geslagen en verdronken. De boot is later weer vlot geko men. 's-HEER ARENDSKERKE. De candidaten voor de C.-H. Unie voor de raadsverkiezingen zijln: J. de Schipper Sr., G. op '•t Hof, M. Wiskerke, A. Zon neveld, C. Goedegebure Hzn., Matth. Schipper, M. van Oos ten, J. Polderdijk, W. J. v. d. Berge, A P. Huissoon. HEINKENSZAND. Dhr IR. Nagelkerke, schrij ver bij de dir. belastingen, voor heen te Heinkenszand, is ge slaagd voor schrijver 2e kl. WEMELDINGE. De Schippersschool. Vrijdagavond had in de Prinses Beatrix-school voor Schippers kinderen een ledenvergadering plaats. De voorz. dhr Jac. Wa- bcke, heette de aanwezigen wel kom, waarna de secr., dhr Hoo- gerheide, de notulen las. Uit het verslag bleek, dat het leerlingen aantal was gestegen tot 43 en dat er nog 11 aanvragen in behande ling waren. Jammer dat bij de ge regeld terugkecrcndc moeilijk heden om de kinderen een goed tehuis te verschaffen, de tijdsom standigheden zulk een groote ro! spelen. Er was een schrijven ingekomen van Ds de Bruijn, Herv. pred., dat hij ontslag neemt als bestuurs- Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag 5 Juni. Zon op 4.23 u., onder 20.63 n. Moon op 10.30 u., onder 1.17 u. L.K. op Juni. Hoogwater te Vlissingen. 0.11 u. 1.91 m; 18.32 u. 1.45 m. lid en voorz. In de vac. werd ge kozen dhr K. J. DominicusFz. Daarna stelde de voorz. de ont slagaanvrage van dhr Swart, hoofd) der school aan de orde, die reeds 41 jaar bij het onderwijs werkzaam is geweest, waarvan ruim 8 jaar aan de schippersschool en die nu om gezondheidsredenen m.i.v. 1 Sept. het onderwijs moet verlaten. De onderwijzer v. d. Berge zal optreden als wnd hoofd. YERSEKE. Door de C.H.-Kiesvercen. wer den candidaat gesteld voor den Gemeenteraad, de heeren: 1. P. de Koeyer; 2. i-ï. C. Eek- hardt; 3. J. P. Domimcus; 4. A. S. van Stee; 5. J. Grootjans; 6. W. Goeman; 7. E. Poelman; 8. C. van Sparrentak. Door de S.G.P. werden can didaat gesteld: 1. M. Buteijn; 2. Joh. Koster; 3. Andr. Nieuwenhuize Czn.4. C. Hartoog; 5. J. Hollebrandse Jzn.6. Joh. Mol; 7. F. Stevense. DOMBURG. Vrijdagavond is hier door de kiesver. „Gemeentebelang" een praatavond gehouden, waar be langstellenden en bezwaarden n.a.v. gestelde vragen bij mon de van dhr W. Brand antwoord ontvingen t.a.v. het beleid van 't gemeentebestuur. Spr. stond uitvoerig stil bij het herbouw plan, stelde correcties van stra ten in uitzicht, parkeerterrei nen en tennisvelden. De aanleg van een sportterrein wordt noodig geacht. Het gem.best. staat steeds op de bres, in 't bij zonder voor de badplaats; ook waar het de schadevergoeding betreft. Aangaande de ruilverkaveling merkt spr. op, dat kleine land bouwers naar verhouding uit een klein stuk grond meer ha len dan de groote boeren uit hun akkers. Dhr P. J. Elout dankte hem voor de duidelijke uiteenzet ting. Laatste berichten. Bij de stakingen van de zee lieden en de werkers in de ha vens en havenbedrijven te Am sterdam en Rotterdam zijn op dit oogenblik circa 20.000 men- schen betrokken. Wati is de inzet van de zee liedenstaking? Kort geformu leerd de erkenning van de E.V.C. Als men deze vierde vakorganisatie tot mede-onder- teekening van de nieuwe C.A.O. toelaat, hervatten de in den aanhef genoemde 20.000 men- schen hun werk. Op vergaderingen te Rotter dam en Amsterdam gehouden gaf de E.V.C.-leiding in over weging het werk te hervatten, omdat deze groote stap terug deze duidelijke demonstratie dat bij de stakers niet het pres tige geldt de wederpartij wellicht de erkenning zou ver gemakkelijken. Dit voorstel werd echter verworpen. Weest zuinig met koffie en cacao. Daar er eenige vertraging is ontstaan in den aanvoer van kof fie is het niet uitgesloten, dat in Juli niet op tijd een koffiebon zal kunnen worden aangewezen. Een ieder wordt aangeraden, hiermede rekening te houden. Ook de aanvoer van cacao ver loopt thans niet geheel naar wensah. In verband hiermede zal op 16 Juni voor alle leeftijden 50 gram cacao in plaats van 100 gr. beschikbaar worden gesteld. Zoo als bekend is dit rantsoen bestemd voor acht weken. De verkiezingen in Frankrijk Nu ook de uitslag in N.-Afrika, Algiers, Tunis en Marokko be kend is, is de zetelverdeeling als volgt: M.R.P. 162 zetels, winst 14; Communisten 149 zetels, verlies 6 Socialisten 122 zetels, verlies 15. De overige zetels zijn over klei. nere partijen verdeeld DE TOESTAND IN INDIË. Het Nederlandsche aanbod verworpen. Naar de United Press meldt, heeft de Indonesische regeering het laatste Neder landsche aanbod verworpen. Daarnaast is een program dat als basis zou kunnen die nen voor bemiddeling door de U.N.O., wanneer de Ne derlanders zouden weigeren aan de Indonesische verlan gens tegemoet te komen. Volgens het republikeinsche persbureau Antara zou Sjahrir verklaard hebben, dat het ge heele Indonesische, „kabinet" hem op het stuk van de onaf hankelijkheid van Indië steunt. Verder zou hij hebben ver klaard: „Do houding van de Nederlanders in deze kwestie is negatief. Do manier waarop zij handelen, doet ons ten aanzien van hen twijfelen. Wij hebben meer vertrouwen in do Britten omdat deze ons niet aanvallen"

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1