Onbeschrijfelijke chaos op Sumatra. Een totaal verslagen leger. DUITSCHLAND, DE BILT ZEGT* Minder buiïg. De Kabinetsformatie. HET GEBLOKKEERDE GELD. Opwekking tot Inschrijving op de Grootboekschuld. zooals ik het zag. De doorbraak geliquideerd? Langzaam verder afnemen de, doch tijdelijk nog vrij krachtige wind, tusschen W. en Z.W. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Stijging van temperatuur. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 354 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 3 Juni 1946 Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438,. Giro 274289, Bijkantoren te VlisBingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. J Na geconstateerd te hebben dat de Partij van den Arbeid bij de Statenverkiezingen haar positie geheel verspeelde merkt „Trouw" verder op: „De Partij van den Arbeid en haar idealen achten wij het grootste gevaar voor het Nederlandsche politieke leven. Niet^ omdat de Partij van den Arbeid niet vele bekwame en toegewijde Vader landers telt, maar omdat zij de geestelijke structuur van ons volk miskent en op die miskenning haar politiek bouwt en vastlegt. Onze verheuging is er echter een met beving. Het is n.l.'eert onheilspellende zaak, dat een groot poli tiek blok in ons vaderland, dat ongetwijfeld tot natio naal werk geroepen is, in staat van ontbinding verkeert. Daar kan, mede als men let op den communistischen aanwas, van alles uit voortkomen. Het probleem is n.l. dit, dat men in de Partij van den Arbeid, zoowel bij de S.D.A.P.-ers als bij de Vrijzinnig-Democraten, tot de conclusie moet zijn gekomen, dat de stichting dezer partij een politieke fout is geweest. Men heeft zich in de politieke verhoudingen, in de politieke mo gelijkheden vergist. Men kan thans de op deze vergissing gebaseerde politiek niet meer voortzetten. Dat bewijst de Staten-stembus. Om dat men naar twee kanten verliest Verloof men naar één leant, dan kon men, al naar dat verlies was, naar rechts of naar links zich oriënteeren. De Partij van den Arbeid zal derhalve haar politieke fout moeten inzien en zich moeten heroriënteeren, niet naar haar ideaal, maar naar de werkelijkheid, die miskend is. Dat zou beteekenen, dat men het werk van een jaar ongedaan zou moeten maken, voor zoover dat gaat. Men zou de S.D.A.P. en den V.D.B. moeten doen her leven. Wij vreezen echter, dat zulk een beheerschte terugtocht, een zich volgens de plannen terug trekken op de oude stellingen als gevolg van de geleden nederlaag psychologisch en practisch niet uitvoer baar zal zijn. Dit zou aan de leiding ook zeer hooge eischen van bekwaamheid, inzicht en karakter stellen. Wij vreezen daarom, dat het consigne van de Partij van den Arbeid zal zijn: Doorvechten! En dat beteekent de politieke ruïne der sociaal-democratie en de ontbinding van het links-radicale blok. Wij betreuren dit. Niet omdat wij zooveel heil verwach ten van sociaal-democratie en links-radicalisme. Maar omdat wij ruïne en ontbinding onder de huidige omstan digheden een groot geestelijk en politiek gevaar achten. De communisten krijgen vrij spel in het linksche volks deel. Het Nederlandsche volk mag dit terecht wijten aan het beleid der sociaal-democratische leiders. Onder deze omstandigheden heeft de Partij van den Arbeid alle gezag en prestige verloren. Met haar groote phalanx van 29 Kamer leden is zij toch anders niet dan een totaal verslagen leger. Verslagen ten gevolge van zelfoverschatting, verkeerd, beginsel en miskenning van Nederlandschen aard en beginsel. De positie der Partij van den Arbeid in het midden van ons volk is zwaar gehavend. En dat moet gevolgen hebben ook met betrekking tot de kabinetsformatie. De kabinetsformatie is, naar uit Den Haag gemeld wordt, nog niet in het stadium gekomen, dat Dr Beel reeds tot het consulteeren van personen, die voor een minis terszetel in aanmerking zouden komen is overgegaan. De uitslag van de Staten-ver- kiezingen zal, zoo wordt aange nomen, wellicht eenigen invloed uitoefenen op de overwegingen van den formateur en deze zal met het oog hierop in eerste in stantie nog besprekingen in eigen kring voeren. PRESIDENT TRUMAN SOMBER GESTEMD. Op een gehouden persconferen tie heeft president Truman ver klaard, dat hjj Stalin tweemaal heeft uitgenoodigd hem te Was hington te bezoeken, doch dat deze beide keeren om gezond heidsredenen heeft geweigerd. Sprekende over de dreigende staking der zeelieden zeide Tru man, dat do vooruitzichten op dit punt „zeer somber" waren. Er zou een beroep worden gedaan op leger en vloot om de scheepvaart gaande te houden voor het geval de staking op. 15 Juni zal uitbre ken. Do voorgestelde tjjdeljjke noodwetgeving zou het bestreden van de staking zeer vergemakke lijken. STETTINIUS NEEMT ONTSLAG. Volgens een bericht van radio New York heeft Stettinius ont slag genomen als gedelegeerde der Vereenigde Staten bij de organisatie der Vereenigde Na ties. De reden van Stettinius' besluit zou zijn, dat hij onte vreden was over de wijze, waarop hij door het Ameri- kaansche ministerie van buiten- landsche zaken werd behandeld. Naar hij zeide, had hij het ge voel of hij slechts een loopjon gen was. GEREFORMEERD SCHOOLVERBAND, Onder voorzitterschap van Prof. Dr J. Bidderhos kwam Vrij dag te Utrecht het Geref. School verband in algemeene vergade ring bjjeen. In zijn openingsrede betoogde de voorz. dat het Chr. onderwijs dient bewaard te wor den. Het is immers in dezen tijd van ontkerstening van groot be lang de kinderen op te voeden buiten den geest der eeuw, opdat zij later tegen dien geest kunnen ageeren. Maar dan moet de chris telijke school voortdurend het ge bod Gods een alles heheerschende plaats geven. Prof. Dr J. Waterink, paeda- gogisch adviseur, verklaarde zich beslist tegenstander van het 8ste leerjaar, dat hij van verkeerden invloed voor de jeugd achtte. Van de overheidsbemoeiing zeide Prof. Waterink, dat deze moet worden teruggebracht tot de controle op de resultaten van het onderwijs. Het Geref. Schoolverband telt momenteel 451 aangesloten scho len met 2362 onderwijzers en 78000 leerlingen, DE TUCHTRECHTSPRAAK Bij de tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening werden in April 1848 einduitspraken gedaan wegens overtredingen op het ge bied van de voedselvoorziening. Hierbij werden in totaal voor f 155.954.68 -aan boeten opgelegd. Elf vergunningen werden inge trokken, drie bedrijven gesloten en aan waarborgsommen werd ontvangen een bedrag van f 910.500. Aan schikkingen werd betaald f 107.305.51. In hooger beroep werd een bedrag van f 70.120 aan boeten opgelegd. KARDINAAL DE JONG OVER HET COMMUNISME.' Bij de viering van haar 57sten dies heeft de R.K. studentcnver- eeniging Veritas het bescherm heerschap aangeboden aan kardi naal de Jong. Deze heeft in een korte rede bedankt en de intellectueele jeugd op het 'hart gedrukt den strijd aan te binden tegen het commu nisme. Spreker noemde dit inner lijk verwant aan het nationaal- socialisme, beide voortgekomen int het moderne heidendom en het materialisme. Bondsvergadering der J. V.'s op G. G1 Te Amsterdam hield de Bond der Geref. Jongelingsvereeni- gingen Donderdag zijn 55sten bondsdag. Prof. Dr K. Dijk hield voor ongeveer 5 ft 6000 jongeren in de Apollohal zijn openingsrede over „Appèl en bevel". De vooraanstaande mannen uit den bond, die door de Duitsche tyrannie zijn ge vallen, werden staande her dacht. Daarna ging spr. het ria- oorlogsche tijdperk na. Hij meende, dat over den uitslag der jongste verkiezingen niet ge klaagd mag worden. „Wij wil len met hartelijke liefde ons werk aanpakken", aldus prof. Dijk, „en werken voor een eigen Calvinistische levensbe schouwing". Hierna volgden de uitslagen der bestuursverkiezing, waarbij prof. Dijk en Ad. Kuiper met groote meerderheid van stem men herkozen werden. Dhr K. v. Dorp declameerde daarna op ontroerende wijze de ballade „Vive le Geus", Hierna voerden nog 't woord mej. Jan sen v. Beek en Ad Knijper. On der de aanwezigen waren dhrn Schouten en de Wilde. In de middagbijeenkomst hield prof. Waterink een referaat over „Beginsel en tijd". Hij lichtte het verschil tusschen be-' lijden en beleven toe. Het was een woord van hart tot hart. Ds J. C. J. Kuiper uit Den Haag sprak daarop over „Ge zuiverde Jeugd", waarna af scheid werd genomen van dhr v. Nes, die 37 jaar den bond heeft gediend. Hem werd 't eerelidmaatschap aangebo den. Nadat dhr Schouten nog een opwekkend woord gespro ken had, sloot prof. Dijk dezen mooien bondsdag. Minister Lieftinck heeft Donderdagavond een rede voor de radio gehouden over het geblokkeerde geld. In zijn toespraak wekte hij op tot inschrijving uit geblokkeerde rekeningen op de 3 pet. Groot boekschuld 1946. Uit zijn rede stippen wij nog de volgende passages aan. Het bedrag, waar het om gaat beloopt in totaal verscheidene milliarden. Een ieder moet het duidelijk zijn, dat, indien deze enorme getdhoeveel'heid, die door de Duitschers tijdens de bezetting in het verkeer werd gebracht, zou worden vrijgegeven, vele onheilen zouden geschieden. De eenige bestemming, die in feite voor het geblokkeerde geld is overgebleven, is belastingbetaling t.w. achterstallige belastingen en zekerheidsinstellingen, in afwachting van de invordering der ver- mogensaanwasbelasting en van de vermogensheffing ineens en hiet koopen van een inschrijving in het Grootboek 1946. Van dfe eerste inschrijving in Januari van dit jaar is door bijna 155.000 landgenooten- gebruik gemaakt voor een bedrag van circa een milliard gulden. Op het oogenblik zijn er nog bezwaren tegen het onbeperkt in vrij geld verhandelbaar stellen der Grootboekinschrijvingen, doch als de omstandigheden zich blijven ontwikkelen zooals gehoopt en verwacht wordt, dan zal het binnen een paar jaar mogelijk zijn en wellicht reeds eerder om dit standpunt te herzien en daarmee een verdere schrede te doen op den weg naar een vrijer verkeer van vermogenswaarden. Canadeesche graanversche- pingen naar Europa worden vertraagd door de stakingen van Canadeesche bemanningen der schepen op de groote meeren. Fabrieken en cultures geplunderd. Duizenden sterven den hongerdood. De toestand op Sumatra wordt gekenmerkt door de groote ver warring én onzekerheid, zoo meldt A.N.P. In de stadscentra berust het gezag in naam bij de republi keinen, doch de werkelijke macht geraakt steeds meer in handen van het volksfront, dat sterk on der communistischen invloed staat. Het land buiten de steden biedt een aanblik van onbeschrijfelijken chaos en verschrikkelijke ellende, vooral aan de eens zoo rijke-Oost- kust. Voor den oorlog vonden hier 400.000 arbeiders werk. Nu lijdt het meerendeel aan ondervoeding; velen 'hebben rooversbenden ge vormd. Anderen zwerven door het land op zoek naar voedsel, duizen den sterven den hongerdood en naar schatting zijn ongeveer 180.000 arbeiders bedelaars ge worden. De arbeiders zijn voor tenmin ste 75 procent niet in staat om te werken. Bovendien zijn vele fa brieken en cultures grondig ge plunderd door het Indonesische personeel, dat de kostbare machi nerieën naar Malakka heeft ver kocht. De directies van de ver schillende maatschappijen hebben echter niet te kampen met gebrek aan energie en optimisme. De tabaksplanters' in het rapwi-kamp te Medan zijn begonnen met klei ne vplden aan te leggen, teneinde kostbare tabakszaden te winnen. EP1 vertoeven ongeveer 5000 Nederlanders te Medan. De voor uitzichten voor hun spoedige eva cuatie zijn niet gunstig. Voorts leven er eenige duizenden Euro peanen in de beschermde zönes van Padang en Palembang. Op Atjeh trachten de priesters het land onder 'hun bewind te krij gen; zij hebben de meeste zelfbe- bestuurders gevangen gezet. Over heel Sumatra makeri' de laatsten een moeilijken tijd door. De meeste zelfbestuurders aan de Oostkust zijn vermoord. Gematigde republikeinen doen hun uiterste best om te voorko men, dat de republiek op Sumatra een mislukking wordt. Twee naaste medewerkers van den re- publikeinschen gouverneur Has san, Amir en Mansoer, hebben hun post opgegeven en zich onder bescherming van de Nederlanders gesteld. Beiden zijn zij er vast van overtuigd, dat slechts de Ne derlanders in staat zullen zijn Sumatra van den chaos te redden. Provïndenleuws 800 Zeeuwen naar Amster dam. Ringrijderij in het Vondelpark. Na Botterdam en Den Haag, waar de resultaten van de Hulp actie Scheldemonden voor het ge troffen Zeeland zoo groot waren, is nu Amsterdam aan de beurt. Zeshonderd deelnemers en deel neemsters van Walcheren en Zuid- Beveland gaan in hun eigen klee derdracht naar de hoofdstad en eveneens 200 uit Zeeuwsch- Vlaanderen in Cadzandseh cos- tuum. Op Vrijdag 21 Juni gaat het geheele gezelschap er heen, Zaterdag is de collectedag, de vol gende dagen keeren zij terug. Dank zjj de medewerking van de Nederlandsche Spoorwegen rjjdt er een speciale trein over Den Bosch en Utrecht naar Am sterdam, terwijl ze ook met een extratrein zullen worden terugge bracht, Het is de bedoeling, dat zes of zeven zangvereenigingen zullen medegaan. Bij de collecte in) Amsterdam verleenen de brandweer, de poli tie en vele andere instellingen hun spontane medewerking. Amsterdam zelf wordt reeds grondig bewerkt met affiches, ad vertenties in de bladen enz. De deelnemers zullen bij parti culieren worden ondergebracht. Maar behalve menschen gaat er ook nog wat anders mee, n.l. een twntigtal Zeeuwsche paarden. In het „Vondelpark" zal n.l. een echte, ouderwetsehe Walcherache ringrijderij worden gehouden, waarvoor de deelnemers zich reeds konden opgeven. De verwachtin gen zijn hoog gestemd, zoowel van de bezoekers als van de Am- sterdammers I De „boomenactie" loopt vlot Aan alle leden van de Stichting „Nieuw Walcheren" is kort ge leden een keurig uitgevoerd fol dertje met een begeleidende cir culaire toegezonden, die betrek king had op de bekende actie der Stichting onder het motto „Plant een boom op Walcheren". Beeds veel meer dan tienduizend circu laires zijn verzonden en de oogst komt nu binnen. Dagelijksch worden aanvragen voor eenige honderden boomen ontvangen en de stroom neemt eerder toe dan af. Het blijkt, dat per circulaire gemiddeld vier boomen worden besteld. Benoemingen. Benoemd tot afgevaardigde van den Nieuwen Kraaijertpolder naar de algemeene-vergadering van het Waterschap voor de uitwatering door de Sluis in de Piet, C. Geense Jz. te 's-H. Arendskerke; gezworene van den Beoosten Blij Benoordenpolder, I. de Feij- terHerny te Axel. Brandweer-wedstrijd. Op 8 Juni worden voor den kring N. en Z.-Beveland, op het terrein aan de Lewestraat te Kloetinge brandweer-wedstrijden gehouden. Het betreft hier een algemeen be lang en dus kan ook algemeene belangstelling worden verwacht. GOES. Verandering gasuren. De directie van het gasbedrijf deelt ons mee, dat het in de be doeling ligt, in den loop van deze week de gasuren 's avonds eenigs- zins te wijzigen. Er zal dan voor taan niet meer van 6-7 uur gas zijn, maar van 5.306.30 uur. KAPELLE. Muziekconcours. Dinsdag vergaderde 'het bestuur van „Ons Gemoegen" om de laat ste voorbereidingen te treffen voor het te houden concours op den Tweeden Pinksterdag. Da voorz., dhr C. A. Blok, consta teerde, dat de geheele burgerij spontaan meewerkt om dezen dag te doen slagen. Het garantie-fonds heeft de verwachtingen zelfs overtroffen. Als de weersomstandgiheden gun stig zijn, zal Kapelle dezen dag druk bezocht worden. HOEDEKENSKERKE. Ook hier is reeds op enkele plaatsen de coloradokever ge signaleerd. BORSSELE. Polder Borssele. Woensdagmiddag werd een alg. vergadering gehouden door de in gelanden vara den' cal. polder Borssele onder voorz.schap van dhr M. deRegt. Ingekomen was een schrijven, dat M. Nijsse bij de zuivering ge schorst is als gezworene van den polder. De pntv.-grlffler kreeg gp- dracht per deurwaarder een post van f 600 te innen.Verder kwam ter sprake het weekloon van den polderwerker W. Perrels. Na eenige bespreking ging de vergadering met het bestuursvoor stel accoord om dit op f 30 te brengen. De rekening 1945-'46 gaf aan In een goed gespeelden wed strijd, wisten de Zeeuwen de leiding te nemen en deze te be houden. De ruststand was 31, de eindstand 74. De uitslag geeft de verhou ding goed weer. Zeeland speel de vanaf het begin enthousiast en kon daardoor een voor inlc. f 119.600,68, aan uitg. sprong behalen, die niet werd f 110.371,74. De begrootinig voor 1946-'47 werd met een post on voorzien van f 1047,01 vastge steld; ontv. en uitg. f 107.988,73. Tot leden van den dijkraad der Waterkeering werden benoemd dhrn J. de Winter, J. Nieuwen- huize, A. v, Ovcrbeeke en J. v. losgelaten. De „De Wilde-bal" blijft dus n,u in Zeeland. Concours Hippique te Kruiningen. Op Hemelvaartsdag had op het gemeentelijk sportterrein Liere. In de plaats van M. de alhier het concours plaats van Regt, die i.v.m. zijn leeftijd moest aftreden,werd tot voorz. benoemd dhr Jac. v. Overbeeke. Na de rondvraag was dhr J. v. d. Velde de tolk der vergade ring, toen hij den scheidenden voorz. dank bracht voor wat deze gedurende 25 jaar voor den pol der gedaan heeft. 's-H. ARENDSKERKE. De kleinste klok, gemerkt „THOMAS BOTH" en gegoten in 1591 is terecht, dank zij de na sporingen van den heer H. Vis sers, oud-beiaardier van Goes De klok weegt 220 kg. SINT LAURENS. De gewijzigde C.H. Candida- tenlijst voor den gemeenteraad is als volgt: 1. K. Wouterse; 2. J. Koole Dz.3, W. S. Pouwer; 4. B. Verburg; 5. L'. Koole; 6. J, Mesu; 7. C. van Slooten Sportnieuws, KORFBALTOURNOOI TE GOES. De „Wilde-bal" in Zeeland. Op Hemelvaartsdag kwamen uit de heele provincie de korf- balliefhebbers(sters) in Goes bijeen,, teneinde deel te nemen aan de Bondsseriewedstrijden van den Zeeuwschen Korbal- bond. Er werd gespeeld in 12 af- deelingen, waarin 58 twaalftal len samen 112 wedstrijden af werkten. Als prijswinnaars kwamen te voorschijn: le prijzen: Volhar ding, Yerseke; O.V.W., Krab- bendijke; Unitas, Kloetinge; Vitesse, Wolfaartsdijk; S.S.S., Colijnsplaat; B.K.O., Breskeus Dios, DriewegenOlympia, Wil- helminadorp; Vitesse II, Z'zee; Sinoto, HeinkenszandVolhar- ding-adsp. en De Poel-adsp. 's H. Abtskerke. De hoofdschotel vormde de wedstrijd om de „Dq Wilde- bal", thans in het bezit van den Amsterd. Korfbalbond. Het Zeeuwsche 12-tal lcwara dus uit, tegen het A.K.B.-12-tal. Om 2 uur stelden beide ploe gen zich op o.l.v. scheidsr. A. Ledeboer uit Schiedam. de Landelijke Rijvereeniging „De Schelderuiters", waarvoor enorme belangstelling bestond. Reeds om 9 uur begon de le rubriek: Dressuur voor 8-tallen. Ondanks het buiige weer werd het programma, dat 13 rubrie ken omvatte, vlot afgewerkt. Om half 2 had de offic. opening plaats door den eere-voorz., burgem. M. Vogelaar. De jury, bestaande uit P. W. de Jongh- de Leeuw uit Dordrecht en D. H. Jas uit Dubbeldam, had een moeilijke taak. De uitslagen zijn als volgt: Rubriek 1. Dressuur 8-tallen: le pr. wisselbeker, medaille en f 15 „Ora-njeruiters" Axel; 2e pr. „De Paardebloem", Goes; 3e pr. „Julianarulters", Zaam slag; 4e pr, le 8-tal „N.-Bevel. Rijvereen.", Wissenkerke; 5e pr. Schelderuiters, Terneuzen. Rubriek II. Dressuurproef 4-tallen: le pr. „Schouwsche Ruiters", Dreischor; 2e pr. „Ju- lianaruiters", Zaamslag. Rubriek III. Individueele dres suur le pr, Corrie v. d. Endt, Yerseke; 2e pr. Mej. S. v. d. Peijl, Terneuzen; 3e pr. Jac. de Feijter, Axel; 4e pr. J. Breure, Wissenkerke; 5e pr. A. den Exter, Axel; 6e pr. S. v. Hoeve, Zaamslag; 7e pr. J. Wisse Nijsse, Kapelle; 8e pr. W. Ka- kebeeke, Krabbendijke; 9e pr. J. Vogelaar, Kortgene. Rubrieken V en VI. Parade 8- en 4-tallen. Rubriek VII. Aangespannen tuigpaarden: le pr. L. J. Bos- main, Ritthem; 2e pr. A. C. Mosselman, Kruiningen; 3e pr. Reinierse, Oudelande; 4e pr. C. J. Sinke, Goes. Rubriek VIII. Vrijheidsdres suur. Rubriek IX. Aangespannen tuigpaarden: le pr. A. C. Mos selman, Kruiningen; 2e pr. A. A. Visser, Krabbendijke; 3e pr. A. C. Mosselman, Kruiningen; 4e pr. L. v. d. Slikke, Wol faartsdijk. Rubriek X. Patrouillesprin- gen, groep van 3 ruiters: le pr. groep 1 „Schelderuiters", Krui ningen; 2e pr. groep 1 „Oranje- ruiters", Axel; 3e pr. groep 2 „Schelderuiters", Kruiningen (Van 'aspeoialen correspondent) IV Bezoek aan Pastor Kiugkist Hesse (1). Een van de mannen, waar over ik de vorige maal schreef, dat zij niet gebogen hebben voor den Nazi-god, is de Wup- pertal-sche Pastor Dr Kiugkist Hesse. Deze Oostfries van ge boorte, die oorspronkelijk al- zooiets al» het kerkelijk secre tariaat, in Barmen. Behalve he Amt, dat oorspronkelijk het geheele gebouw besloeg, zijn nu in het huis heel wat gezin nen ondergebracht. Als ik bin nenkom is een vrouw bezig in lichtingen te vragen over het graf van haar man, die bij het uwv» wvj urv vv/icpruiinvujni ai- fa»»* run tuau, ujv w»; uw leen de naam Hesse droeg is in. bombardement om het léven is Nederland een goede bekende. Hij behoort tot den Reformier- ten vleugel van de Belijdenis- kerk. Zeer bekend is Dr Hesse door de studie, die hij aan Menso Alting, een bekend strijder uit de 16e eeuw voor de vrijheid der kerk heeft gewijd. Door dit geheele boek trilt de strijdbaarheid van Alting en van zijn biograaf. De Christen is soldaat; hij staat op de bres en zal doorvechten tot de laa> ste bazuin wordt geblazen. Dat is het thema. Trouwens in de geheele kerk geschiedenis is Dr Kiugkist Hesse goed thuis. Bij een be zoek, dat ik later in Berlijn bij den evangelischen Bisschop Di- belius bracht, werd mij dit ver teld, toen ik zijn naam,noemde. Hij is een der vechters van de Belijdeniskerk en heeft meni- gen wankelmoedigen predikant een hart onder den riem gesto ken. Het viel niet mee, om Dr Kiugkist Hesse te vinden. Wuppertal is groot; het is sa mengesteld "uit de steden Elber- feld en Barmen, die beide aan weerszijden van de Wupper liggen. Voor ik het binnenga, heb ik van een bergtop een overzicht over de stad. -Veel is er ver nield, vooral in Barmen en de gedeelten, die het laagst in het dal liggen. Maar als ik in de stad kom en tusschen de ver nielde huizen doorrij, op zoek naar een Evangelische kerk, waar ik den koster om het adres kan vragen, lijkt alles nog triester dan toen ik de ge heele stad kon overzien. Tenslotte komt ik terecht bij het Evangelische Amt, ds.t is gekomen. Dan is een vrouw aan de beurt, die een adres wil weten, waar ze kan informee- ren naar verdwenen familiele den. Dan ben ik aan de beurt en de juffrouw kan mij inder- daal het adres van den pastor geven. Als ze merkt, dat ik een Hollander ben, en geen En- gelschman, vraagt ze, hoe het in Nederland is en of we wer kelijk veel van de Duitsche be zetting te lijden gehad hebben. En tot slot de stereotype Duit sche groet: Auf Wiedersehn tot weerziens. Afijn, het klinkt in ieder geval beter dan: Heil Hitler 1 Ik heb nu het adresVogel- sangstrasse 20, Elberfeld. Dat is heelemaal aan den anderen kant, ongeveer een kwartier rij den. Eindelijk sta ik op de stoep van de groote pastorie, die nagenoeg onbeschadigd is. In het Engelsch is er op ver meld, dat het huis niet gevor derd mag worden, want er woont een predikant van de „German Presbyterian Church" (Duitsche evangelische kerk) tevens lector aan de opleidings school voor predikanten. Een meisje in diaconessen- costuum, dat later een dochter van den pastor blijkt te zijn, laat me binnen. Ze vraagt of haar vader Engelsch of Duitsch moet spreken en als ik ant woord, dat ik Hollander ben en Duitsch spreek, ondanks m'n Engelsche uniform, duurt het niet lang, of ik zit tegenover dezen Duitschen Calvinist, die een voorman is geweest van het kerkelijk verzet in het Derde Rijk' en die mij begroet met een stem, alsof hij in een groote kerk zijn gemeente toe spreekt, M. K. POOL, Op- en ondergang van Zon en Maan. Zon op 4.24 u., onder 20.51 u. Maan op 5.40 u. H. K. sop 6 Juni. Hoogwater te Vlissingen. Maandag 3 Juni. 4.50 u. 2.31 m., 16.43 u. 2.18 m. In een beschouwing over de ge houden verkiezingen, zegt 6e „Nieuwe Nederlander" het blad van Mr v. Walsum, na den uit slag van verschillende kanten te hqbben belicht: „En daaruit laat zich weer de conclusie afleiden, dat het beetje doorbraak, dat er bij de Kamerverkiezingen misschien nog geweest is, thans geheel geliquideerd is, waarmede deze episode uit onze staatkundige geschiedenis als afgesloten kan worden besohouwd". Zoover wil het blad echter nog niet gaan omdat in de thans be schikbare cijfers nog een stuk doorbraak verscholen kan liggen, dat zich nog niet heeft geopen baard. Dit zou dan o.m. hieruit blijken, dat de vooruitgang van de Com munisten sterker is dan het ver lies van de Partij van den Arbeid. Uit het bovenstaande blijkt wel hoeveel er veranderd is den laat sten tijd. Nog kort geleden werd met veel ophef aangekondigd dat de doorbraak een feit was. En nu is men op zoek naar een stukje doorbraak, dat hier of daar misschien verborgen kan liggen. 4e pr. groep 1 N.-Bevel, Rijver., Wissenkerke, Rubriek XI. Voorrijden Gro ninger Stamboekhengst „Beste Vacr": le pr. Hengstenassocia- tie, Kruiningen. Rijder; A. C. Mosselman. Rubriek XII. Springconcours le, 3e en 4e prijs nog onbeslist (loting)2e pr. W. Kakebeeke, Krabbendijke. Rubriek XIII. Tally H.O. stap-draf-galop50 deelnemers, waarvan Wissenkerke 21, Axel 5, Dreischor 4, Zaamslag 12 en Kruiningen 8. Om 6 uur was het program ma afgewerkt, waarbij tot het einde toe, ondanks regen en on weer een groote belangstellende menigte tegenwoordig was. KRUIMELTJES In het stadje Varto in Oost- Turkije zijn 47 personen ge dood en 22 gewond ten gevolge van het instorten van huizen, tijdens een aardbeving. Zaterdag is een directe lucht- verbinding tusschen Londen en New-York geopend. De vereeniging van atoomge leerden heeft in memorandum aan de 'commissie voor atoom energie van de Vereenigde Na ties aangedrongen op het op heffen van alle voorschriften tot geheimhouding van funda- menteele wetenschappelijke in lichtingen. De veiligheidsdienst heeft in Hessen 231 geheime nazi-agen ten gearresteerd. Zij werkten voor rekening van een clan destiene nat-soc. organisatie. Laatste berichten. Nog geen bakkersstaking. De tegen heden aangekondigde staking van bakkers te Amster dam is uitgesteld. Er zal nog na der worden onderhandeld. De staking in de havens te Rotterdam en Amsterdam duren: nog voort De Staten-Generaal. Zaterdag heeft Minister Beel, daartoe door H. M. de Koningin gemachtigd, de voorloopige zitting van de Staten-Generaal gesloten. Noodlottig spel. Bij het spelen met een bom is een Amsterdamsclie jongen ge dood. Twee anderen werden ern stig gewond. De nieuwe dienstregeling. Ingaande heden zijn opnieuw tal van belangrijke uitbreidingen en verbeteringen in den treinen loop aangebracht Op het baanvak Roosendaal Vlissingen wordt sneller gereden met tijdwinsten van 9 tot 25 mi nuten. Bananen voor kinderen. Het C.D.K. deelt mede, dat voor kinderen geboren in 1942 of later 500 gram bananen beschik baar worden gesteld. De afleve ring zal plaats hebben naar ge lang de bananen geïmporteerd worden, waarmede waarschijnlijk geruime tijd gemoeid zal zijn. Ter verkrijging der bananen moet men bon 822 der bonkaart K-D of KE 606 bij een detaillist in groente en/of fruit inleveren en wel uiter lijk op 8 Juni. De Fransche verkiezingen. Heden morgen te half vier waren de resultaten uit 87 depar tementen bekend, met een zctel- verdeeling als volgt: M.R.P. 146 I zetels, Communisten 139, Socla- listen 112, Radicalen 59, andere partijen 36.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1