Engeland handhaaft den dienstplicht. De lijn doorgetrokken. Uit de Schatkamer onzer Letteren. XVIil. M'O'ti'Ci'focL staat C-fsfo huis Naar een I/olU>$hfrO>Cj,e>$chbot in Zeëland. Een groot belang voor onze provincie. - Hoe zit dat nu? Alle 18-jarigen gedurende 2 jaar onder de wapenen Maar Goes worstelt nog steeds met een nijpend woningtekort. DUITSCHLAND, zooals ik het zag, Een Christen-dichter bezingt de natuur. van ie P.v.d. A. De Staten-Generaal In Zeeland is van het werk der volkshoogescholen weinig bekend. Men kent hoogstens den naam Bakkeveen, waar de eerste school "is gesticht. Nu na den oorlog voor het volkshoogeschoolwerk onder de jeugd vooral een sterk toege nomen interesse is ontstaan, mocht Zeeland niet achterblijven. Enkele personen uit Zeeland namen het initiatief, onder wie Mr A. C. v. Epenhuysen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Middelburg. Deze leidde ook de vergadering op Dinsdagavond te Middelburg, waar de heeren Mr V. Haesaert en Mr O. Guermonprey van Bak keveen een uiteenzetting kwamen geven over het werk. Opvoeding van jonge menschen is het doel. Mr Haesaert weer op het groote belang van dit werk voor heel het .volk. In tegenstelling met de volksuniversiteiten, die in Enge land zijn ontstaan en onder het motte „kennis is machtzich met de opvoeding van volwasse nen bezig houden, gaat de volks- hoogeschool- uit van de opvoeding van jonge menschen van 18 tot 30 derland was het Dr Henk van der jaar. Juist deze leeftijd wordt ge- Wielen, die in Bakkeveen de eer- nomen, omdat dan de jeugd voor ste kampeergelegenheid schiep, de levensproblemen open staat en later is uitgegroeid tot de volks- nog objectie! tegenover de dingen hoogeschool. Er zijn thans volks- staat, terwijl men nog niet zoo hoogescholen, behalve in Bakke- gebonden is aan allerlei concrete veen, te Markelo (O.), te Havelte feiten en de leeftijd ook aansluit (O.) en te Bergen (N.H.), geleid op die, waarin men zelfstandig door de Vereeniging tot Stichting moet handelen en zelf beslissen, van Volkshoogescholen. De in- is geen college, maar des middags gaan de cursisten bepaalde vraag stukken bespreken, die óf van te voren zijn vastgesteld óf waar van blijkt, dat ze in de groep le ven. Nu is het mooie, dat ieder daarbij spreekt vanuit zijn eigen levens- en wereldbeschouwingen kennis kan nemen van de gedach ten van zijn politieken of kerke- lijken tegenstander. Men leert op die wijze elkaar kennen en waar- deeren; nooit wordt een opinie opgedrongen en de achterdochtig heid verdwijnt hierdoor snel. Deze methode kan voor de toekomst niet anders dan vrucht afwerpen en de verdraagzaamheid in den goeden zin des woords stimulee- ren. Van de leiding wordt ge- eischt, dat deze wetenschappelijk gefundeerd is. Daarbij moet de leiding zoo zijn, dat zoowel de student als de arbeider het be handelde zich eigen kan maken. Hoe het werk groeide. Het volkshoogeschoolwerk is in Denemarken ontstaan door het initiatief vju den bisschop Grundtvig (.17831872). In Ne- Christelijk-Historische Tweede Kamerlid Mr Schmal er met nadruk op gewezen, dat veel Na de Kamerverkiezingen van Groens tijdgenooten in re- j schreef „Het Vrije Volk", dat volutionnair vaarwater waren zeer velen op de Comm. partij geraakt. Hij liet geen middej I hadden gestemd omdat zij oor- onbeproefd om hen uit deze belI deelden dat de P. v. d. A. toch narde positie te verlossen. Doch gemakkelijk 35 zetels kon bezet- men heeft hem dit niet steeds ten. Nu dit niet het geval bleek te Het doel van de volkshoogeschool beperkt zich niet tot de vorming van den individueelen mensch, maar wil een volk normen. De menschen worden voorbereid, hun omgeving te begrijpen, hun ge west te kennen en de nooden zoo wel als de gedachten van den medemensch, om op die wijze elk een stuk van de algemeene ver antwoordelijkheid te dragen. De basis voor het werk wordt ge vormd door de gedachte, dat ons volk bepaalde eigenschappen heeft, leeft op een bepaald stuk grond dankbaar afgenomen. Geen wonder ook, aldus Mr Schmal, want als iedereen van pais en vree gewaagde, dan verklaarde Groen kalmweg, dat het meer dan tijd was, om het stormsignaal te hijschen. Zulke spelbrekers kunnen toch zeker niet op een welwillend gehoor rekenen. Ook hierin verschilt Groen's tijd niet zoo heel veel van de onze. Groen evenwel ging vóórt hij desespereerde niet. Ons, zijn geestelijke nazaten, ten voor beeld om den strijd te blijven volhouden tegen den huidigen revolutiegeest. C. zijn, zouden ze natuurlijk naar de P. v. d, A. terugkeeren. Maar tien dagen later schrijft hetzelfde blad: het was te voor zien, dat het Communistische succes door zou werken. Hoe zit dat nu. SPOORWEGSTAKING IN ARGENTINIË. De arbeiders der zuidelijke spoorwegen van Buenos-Aires hebben Donderdag een alge meene staking uitgeroepen. De Pacific Railway van Buenos- Aires heeft een volledige op schorting der diensten in de voorsteden voor onbepaalden tijd uitgeroepen. met allerlei mogelijkheden. De deelingenblad. komsten van deze vereeniging zijn contributies, donaties van vereeni- gingen en van enkele gemeentebe sturen. De cursussen worden practisch het geheele jaar door gegeven en de kosten van deelne ming zijn zoo laag mogelijk. Iedere cursus bestaat uit veertig tot zestig jongens of dertig tot vijftig meisjes. Er bestaat voorts contact met Vlaanderen en Zuid-Afrika, waardoor sprekers kunnen worden uitgewisseld. Vier of vijf maal 's jaars verschijnt er een mede- De Engelsche regeering heeft aangekondigd, dat in 1947 alle 18-jarige Engelsche mannen voor een periode van twee jaar onder de wapenen zullen worden geroepen. Een besluit van groote beteekenis, daar Engeland het tot nu toe altijd met een beroepsleger heeft kunnen stellen. Hier ligt echter een bittere noodzaak. De onzekere internatipnale toestand, de twijfelachtige vooruitzichten voor het succes van de Vereenigde Naties en de noodzaak bezettingslegers in verschillende deelen van de wereld te handhaven, laten geen keuze. Naar de regeeritig in het begin van Maart aankondigde, kan Engeland het voorloopig niet met minder dan 1.100.000 man voor alle drie de wapenen stellen, en het is niet mogelijk een zoo groot aantal vrijwilligers te vinden. De Engelschen verliezen hiermede een van hun laatste en dier baarste vrijheden. En het merkwaardige hierbij is, dat het juist zulke hartstochtelijke In Holland staat een huisWeet u het nog, dat zongen de kinderen vroeger op straat. U zult zich het spelletje ook nog. wel herinneren uit uw jeugd. Zonder veel vijven en zessen werd dat huis door een heele familie in gebruik genomen. Heer, vrouw, knecht, meid, enz. Enfin, u kent het nog wel. Dat was echter in die „goeie ouwe tijd", toen de menschen nog niet droomden van woningnood, huisvestingscommissies, evacué's, materia- lenschaarste en dergelijke na.-oorlogsche problemen... Wij hadden dezer dagen een ving van den Heernisseweg een onderhoud over het Goessche wo- 40-tal houten noodwoningen ver- ningprobleem met dhr F. G. C. rezen, waarvoor de naam „Klein Rothuizen, directeur van Gemeen- Finland" in Goes reeds een be- tewerken, waarbij ook Ir. C. de grip geworden is. Aan de andere Hoogh, die hem m.i.v. 1 Juli in deze functie zal opvolgen, aanwe zig was. Het bleek ons hoewel we eigenlijk ook niet anders verwacht hadden dat er nog weinig ver zijde van den weg worden nu ook steenen huizen opgetrokken, even eens 40 in getal. Deze zijn echter nog kleiner dan de houten wonin gen. Wat den permanenten bouw be- betering t.a.v. den woningnood in treft heeft Goes van de 10.000j Goes te zien is. J woningen, die voor 't heele land voor 1946 op 't programma staan, 8 a 700 woningen tekort, er 10 toegewezen gekregen. Men Dat Goes met een woningvraag- tztaakt hjer nu 9 beneden en 9 bo venwoningen van, zoodat men hierin in de toekomst 18 gezin nen hoopt onder te brengen. En dan zal men wfeer moeten wachten op een nieuwe toewijzing voor 1947. Volgens de voorloopige plannen is er voor dit jaar een ontwerp van 50.000 huizen voor heel Nederland gemaakt. De kosten. Het ziet er wel naar uit, dat stuk te kampen heeft, is wel al gemeen bekend. Tusschen Mei 1941 en Juli 1942 werden de laat ste 120 woningen gebouwd, w.o. die in Bouwplan III. Daarna kwam het bouwverbod van de Duitsche instanties, terwijl ook het materiaalgebrek verdere uit breiding onmogelijk maakte. Goes had in dien tijd juist genoeg be schikbare woonruimte voor zijn 11 400 inwoners. Stond vanaf Juli dus" de" noodwod^tn langer de huizenbouw dus stil, de be- dlenst zullen moeten doen dan de - volkmgstoename echter met. Mo- 10 waarop ze berekend ziin ontwapenaren als Attlee en zijn kameraden zijn, die thans gedwon- menteel telt de stad 13.400 inw., gij dez'en noodbouw draagt het gen worden Engeland den algemeenen militairen dienstplicht op waarbij dan de evacué's nog niet r;:k ac der kosten Wat de -•- iqzo -n::-. t.i «n. zijn meegerekend. Van de definitiev; woningen beireft moet 3 00 van deze uit andere plaatsen een niet door .t oorlogsgeweld ge in, Goes ondergebrachte personen, troffen gemeente als goes 2S\ zijn er op t oogenbltk nog een der kosten voor haar rekening ne- 1500 aanwezig. Normaal rekent men men het aantal bewoners in een j buiten bovengenoem- eengez nswomng op 3,85. Dat be- de toewijzing€n vaHen de huizen 1} fnn €£n x nan °ngJe" aan de Anjelierstraat, die bestemd veer 500 woningen. Telt men de - te leggen, waar zij zich zelf tot in 1939 altijd zoo fel tegen verzet hebben. jeugd maakt daar de toekomst en gebruikt de ervaring van ouderen. Men leert elkander ken nen en waardeeren. De geestelijke grondslagen van de volkshoogeschool zijn de uit drukking van de beginselen, die de groote verscheidenheid in het Nederlandsche volk uitmaken. Daarbij wordt ervan uitgegaan, dat deze bewust of onbewust wor den gedragen door en zijn voort gekomen uit het Christendom. Wat de middelen betreft, vormen de cursisten in hoofdzaak zichzelf. De cursussen zijn tijdelijke werk gemeenschappen in internaatsver- band, die drie, vier of vijf weken duren. Deze cursussen zijn niet gemengd en worden .bij voorkeur op het platteland gehouden. Het werk daar bestaat uit handen- en geestelijken arbeid. Dat laatste Voor Zeeland is nu van belang, dat er een groot aantal leden ko men en ook,dat er vele Zeeuwsche jongens en meisjes naar één der volkshoogescholen gaan voor een cursus. Bij verschillende groote werkgeveers in Zeeland bestaat voor deze zaak goede medewer king. Binnenkort zullen er in onze provincie al eenige weekends wor den gehouden, waarvan Aarden burg met half Juni de rij waar schijnlijk zal openen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag 3 Juni: Zon op 4.25 u., onder 20.51 u.Maan op 7.53 u., onder 0.05 u. E.K. op 6 Juni. Hoogwater te Vlissingen. Maandag 3 Juni: 4.16 u., 2.27 M.16.36 u., 2.10 m. (.Van n specialen correspondent) m. Van ruïnes en bergen. Herford is een behoorlijk stadje, dat reeds eeuwen oud moet zijn. Dit is te zien aan sommige gevelsteenen, die een jaartal uit de 16e eeuw dragen. Dwars er door heen stroomt de Werre, een rivier, die buiten de Gods schepping is mooi, ook in Duitschland. Zoo mooi, dat een vernield viaduct, waajrvaa de resten langs den weg lig gen bijna niet opvalt. Wanneer je op de bochtige baan door de bergen plotseling van een hoogte neer kunt kijken in een diep dal, waarin een sprookjes achtig dorpje verscholen ligf zijn voor het personeel van het r "°.g <^a5nnC°n bureaa Wederopbouw Boerderijen i». g£ aLVa^ 6 a „E" van Landbouwherstel, dat in de ditgaat nog steeds door. De be- eerstkomende jaren, vooral ;- volkmgstoename is grooter dan voor den oorlog, waaraan de ves tiging van meerdere nieuwe kan toren en instellingen wel niet vreemd zal zijn. Walcheren en Zeeuwsch-Vlaande- rég, heel wat werk te verzetten zal krijgen. stad in tegenstroom-richting tusschen donkere bosschen. een rustig en breed water lijkt. De omgeving doet hier den ken aan sommige streken langs den Zuidhollandschen Krom men Rijn: aan den eenen kant waarvan je alleen de boomkrui nen ziet omdat je daar boven We kunnen dus helaas onze le- zers hoe graag we het ook 1 zouden willen - nog geen erg optimistisch geluid doen hooren. In Holland staat een huis nrrn I r~r Wat er gebouwd wordt. tiet kleine aantal huizen, dat momenteel gebouwd mag worden tegenaan kijkt en lichtgroene om in den e'rgsten nood te Voor- Moge spoedig de tijd weer komen, weiden, afgewisseld door bruine zien, is als de spreekwoordelijke dat ook in Goes weer ieder op akkers, waarop menschen als druppel op de gloeiende plaat, behoorlijke wijze kan gehuisvest het breede water, omzoomd poppetjes in de weer zijn, dan Zooals bekend, zijn in de omge- worden. met rietkragen en aan den an- kun je je niet indenken, dat j deren kant van den met boomen in dit land de oorlog in zijn beplanten weg groote huizen. wreedsten vorm heeft gewoed, vaIlen muren. En waar de to- wist op zulk een eenvoudige, In de stad echter is de ri/ier dat in dit land menschen re- rens noS staan, wijzen de klok- sprekende wijze, aan zijn ge- versmald tot een snelstroomen- geerden, die van God noch ge- 'cen het fatale uur aan, waarop voel een uitingsvorm te geven. de beek, waarin liggen, waartegen Herdenkingsplechtigheid te Margraten. In aanwezigheid van Prins Bernhard werd Donderdag te- Margraten (E.) ter gelegenheid van „Memorial-day'een her- hadden opgesteld, en Ameri- kaansch'e militairen, d'iel ter rechterzijde hadden plaats ge nomen, in de houding. Roerloos stonden de duizenden belang stellenden daar achter cn brachten hun stille hulde aan denkingsplechtigheidgehouden de... tallooze Amerikaanschc op het Amenkaansche solda- tenkerkhof. Ruim 40.000 Limburgers wa ren getuige van deze uiting van dankbaarheid jegens de Ameri- kaansche mannen, die hun le ven gaven voor de bevrijding van ons vaderland. Bij elk der rond 19000 graven was een kleine Anrerikaansche vlag ge plant en waren bloemen neer gelegd. Zij vormden een kleu rige afwisseling met de onaf zienbare rijen witte houten kruisen. Tegenover de kruisen waren twee vlaggemasten aan gebracht, waaraan de Ameri- kaansche en Nederlandsche vlaggen in strijders, die hun leven offer den voor Europa's vrijheid. Groen van Prinsterer. Een dezer dagen is het 70 jaar geleden, dat Groen van Prin sterer overleed. Groen, de staatsman-evangeliebelijder, zonder wien het geestesken- merk van ons volk een ander zou zijn geworden dan het nu is. Er bestaat een merkwaardige overeenkomst tusschen de pe riode, waarin Groen leefde en den tegenwoordigen tijd. Deze den voorjaarswind bestrijder der revolutie werd wapperden. Op korten afstand uitgescholden voor reactionnair. hiervan was.een podium opge-J In een samenleving, waar het steld, waarop vele autoriteiten eenheid en nogmaals eenheid hadden plaats genomen. j was wat de klok sloeg, kwam Prins Bernhard, die kort te Groen van Prinsterer wredelijk voren met zijn vliegtuig op de rust verstoren. Hij, het le- het vliegveld Beek bij Maas- vend exempel van beginsel- tricht was aangekomen, arri-trouw, bond den strijd aan met veerde omstreeks 15 uur op het den geest des tijds. Voor dien kerkhof, waar hij door den strijd was kracht noodigl Doch Commissaris der Koningin ên den Amerikaanschen ambassa deur ontvangen werd, terwijl een militaire kapel het Wilhel mus speelde. Groen wist deze kracht te put ten uit de bron, die hij enkele dagen vóór zijn dood genoemd heeft „de eenig-genoegzame troost, in leven en sterven, die Nadat Z.K.H. op het podium I alleen tegen elke vuurproef, bij de andere gasten had plaats -'oor daglooner en wijsgeer be- genomen, ging de Amerikaan-stand is", sche legerpredikant, John Rhea,In het aanwijzen van de voor in gebed. Hierop sprak de groote lijnen ligt Groen's be- opperbevelhebber der Ameri- teekenis; hij hield er geen ge- kaansche strijdkrachten in sloten politiek systeem op na. Duitschland een rede uit, waar- Onze waardeering geldt, méér in hij namens het Amerikaan- nog dan de figuur van Groen, sche volk zijn waardeering uit- zijn principieele zienswijze, sprak voor de wijze waarop dc Waar hij in zijn hoofdwerk graven worden verzorgd. „Ongeloof en Revolutie" waar- Vervolgens werd nog het schuwt tegen de revolutie-geest woord gevoerd door minister is dit nog even actueel tegen Meynen. Na deze redevoeringen had aan den voet van de vlagge masten de officieele kransleg- ging plaats, welke gevolgd werd door de taptoe en een mi- den revolutie-geest is dit nog even actueel als in zijn dagen. Want onder Revolutie verstaat hij niet allereerst straatgevech- en en barricades, doch de totale ommekeer in het geestelijk le- nuut stilte. Stram stond de ven'van een volk, dat zich van men we geallieerde militaire eerewacht, bestaande uit- Ne-'Gods ordinantiën afwendt. wagens tegen. Het met zon derlandsche soldaten, die zichIn een radiorede voor dé N. overgoten landschap is over- ter linkerzijde van de graven C. R. V. heeft onlangs het weldigend van schoonheid, schuimspattend opbruist. En behalve rotsblokken uit den bergachtigen bodem liggen hier en daar in de rivier steenen van aan puin gebombardeerde huizen. Ik steek een sigaret op. On middellijk schiet een mager, oud, slecht uitéiend mannetje op me af en bedelt om een paar lucifers. Hij is zielsblij, wan neer ik hem er vijf geef. Een kinderhand is gauw. gevuld en Duitschers zijn kinderen op menig gebied. Kinderen hebben ook een sterke hand noodig en kunnen verbazend ondeugend zijn. En weten later ook dik wijls van niets Wanneer ik 's middag* naar Bielefeld rijd om een bezoek te brengen aan de Bodelschwing Anstalte (hierover hoop ik een volgende keer te schrijven) zie ik het prachtige Duitsche land schap bergen, waar de weg omheen spiraalt, dan naar bo ven, dan weer naar beneden landelijke huizen, waarvan de muren zijn opgemetseld binnen een geraamte van aan den bui tenkant nog zichtbare, zwait of bruingeverfde balken; ak kers pas geploegd en geëgd of bedekt met een groen graau- tapijt en weiden-met-niet-erg- vette-koeien, tegen de berghel lingen gevlijd. En dan Bielefeld, waar vroeger groote naaima chine- en rij wielfabrieken ston den en waar Dr Oetkers pud dingpoeder vandaan kwam. Waar nu in bepaalde stadsge deelten bouwvallige woning- resten afgewisseld worden door heelemaal ingestorte huizen en fabriekscomplexen. De volgende dag ga ik naar Iserlohn, dat ongeveer 180 km. ten zuiden van Herford ligt en dat een paar dagen lang mijn „basis" zal zijn. De tocht gaat langs een „Reichsautobahn" in een ter beschikking staande auto, een Duitsche Volkswa gen met eèn krijgsgevangen Duitschen chauffeur. Met een vaartje van 80 km. snellen wij voort, 'buiten verschillende groote plaatsen om, tot wij af moeten buigen langs een weg, die zic-h tusschen de bergen doorslingert. De autobaan is magnifiek. Telkens zie ik bor den met kennisgevingen in de i Engelsche taal. Af en toe ko- rotsblokken j bod wilden weten en hun volk het water met hun eigen „voorzienigheid een rad voor oogen draaiden. Telkens, wanneer ik in de volgende vijf dagen rondtoer door het Rijn- en Roergebied, krijg ik denzelfden indruk van het schoone Duitschland. Maal ais ik in de steden kom zie ik de harde werkelijkheid. Zwart geblakerd puin, volkomen ver nielde bruggen, geraamten van kerken, uitgestorven stadsge deelten en veel straten met één-richtingsverkeer, omdat ze te smal zijn geworden door de neergestorte steenen en omge- de aanval, die dood en verderf bracht, begon. Deze puinhoopen zijn voor het Duitsche volk een opge richt teeken. Zij vormen een beeld van het volk zelf in al zijn geestelijke en zedelijke ontreddering. En toch vindt men in de geschonden straten soms een huis* dat op wonder lijke wijze gespaard is geble ven. Zoo vindt men ook onder het Duitsché volk nog mannen, die niet gebogen hebben voor den nazi-god en toch den storm hebben doorstaan. M. K. POOL. maar 't schoone in Gods werken [ziet, en 't goede zoekt te raden. Dit laatste is het motief, dat Leven en werk, van Guido Gezel le, II. Dichten is geen lamste, [neen, geen kunste, Dichten is een gunste Gods, geheel het werk van dezen [een gunste, priesterzanger beheers'cht. Hij heeft een wijdopen oog en een Ongetwijfeld moet Gezelle gevoelig oor voor de schoon- gerekend worden tot een onzer bejd ;n de natuur. En achter grootste natuurdichters. Alles haar ziet hij steeds- den Godde- om hem heen, tot het kleinste lijken maker, en hij verheer lijkt Hem om Zijn rijke gaven aan de menschheid. Er zijn verschillende dichters in onze letteren te noemen, die, met Gezelle, de prachtige na tuur verheerhjkt en haar schoonheid in een kunstwerk vastgelegd hebben. Denken we slechts aan Gorter, die in zijn „Mei" op welhaast onvergelij kelijke wijze de natuur schildert. Maar Gezelle neemt te midden van hen een eigen plaats in Dichtte Gorter, zooals een der beschrijvers der moderne let terkunde zegt, „heidensch", verheerlijkte hij de schoonheid om haar zelf, de Vlaamsche en onbelangrijkse toe, spreekt tot zijn dichterziel. In eiken vuilen plasch van voet- of wagenspeur, die blankgeloopen staat, vol morzig regenwater, verschijnt het evenbeeld der bloote zonne, en laat er nen lach uit henengaan van liefde- en licht-geschater. En een zoo onaanzienlijke plant als de distel geeft hem stof voor een vers Aanschouwt hoe- 't schubbig [distelhaar omspannen hangt, vol Godssa- [maar, kleed) vol kobbenetsche kanten; die roeren in den zonnelaai, die blinken in elk windgewaai, vol stof van diamanten. 't En zal, verdiend of onver diend, 't en zal u, distel, niemands- [vriend, minachtend ooit versmaden, dit Vlamingshert, dat, 't baten [niet, Beluisteren we een gedeelte van De Boodschap van de Vo gels. Hierin treffen we niets meer aan dan de vreugde van dansende rhythmen, een onuit puttelijk gekwetter en gekweel, opborrelend in overdadige jeugd, genietend van. de onein dige schakeeringen van kleur en klank: goud dat onder 't groene [kronkelt, groen waar brandend goud op Lvonkelt, bruin gebronzeld lijk metaal, rood als een robinenstraal fijn geringeld en geregeld, en gespikkeld en gespegeld, zoet verdwijnend afgeleid, 't een in 't ander weggevleid en te nieten uit verbleekend Zoo zien we de vogels in zijn Pachthofschilderinge Uit 1 daar komen ze al, [gekletterd komen ze op hun vlerken t't kettert weerschalt) heinde en verre en 't hemels- tb lauw vliegt van vlugge vieren grauw. Driemaal weg, zoo vliegen. [ze, ende driemaal weer, zoo ruischt de [bende rap voorbij, tot waar ze kan vinden om te beeten gaan [zitten) dait, hoorthun zachte schachten [piepen, en, als of hun vlerken sliepen op de lij ze lij ze vaart slieren ze al otnleegewaard, eneer dat hun roode pootjes grond genaken, vliegen [strootjes, kafjes, stofjes, wolle en werk weg, van onder hunne vlerk, enze naken grond Wij zouden nog onnoemelijk veel kunnen aanhalen, want in het werk van dezen dichter treffen we elke bladzijde ver zen aan, die ons treffen. De weinige voorbeelden, die hier genoemd zijn, zullen wellicht Onder dit kopje schrijft de 1VNT. Rott. Grt.": De stembusuitspraak van Woensdag heeft een aardige bijdrage geleverd tot de kennis van de psychologie van den ver kiezingsstrijd. Het is n.l. be langwekkend om te zien, dat in de veranderingen, welke zich in vergelijking met den uitslag van 17 Mei hebben geopen baard, dezelfde tendenties tot uitdrukking komen, zelfs met evenredige kracht. M.a.w. de kiezers hebben de lijn van 14 dagen geleden doorgetrokken de twijfelaars hebben zich klaarblijkelijk lat|en imponee- ren door het succes van de win nende en den tegenslag van de verliezende partijen. De opmerkelijkste verschui ving is ongetwijfeld de voort gezette teruggang van het per centage stemmen, uitgebracht op de Partij van den Arbeid van. 28.3 pet. liep het terug tot 25.8 pet., hetgeen tegenover 17 Mei een relatieve vermindering met 1/10 was; tegenover 1939, toen bij de Statenverkiezing door de thans gefusionneerde partijen zelfs 30.3 pet. werd be haald, zelfs met 1/6. Aandacht verdient daarbij de terugval in het r.k. Zuiden sinds 17 Mei, waar het uitblij ven van den voorgestelden doorbraak der politieke' verhou dingen teleurgestelde r.k. blijk baar heeft teruggevoerd naar de Kath. Volkspartij. In de an dere deelen des lands, vooral het Noorden, waar de Partij van den Arbeid een gevoelig verlies leed, hebben de commu nisten daarvan nieuwen wind in de zeilen gekregen; zij zagen hun algemeene percentage van 10.5 tot 11.4 of nog met onge veer 1/10 stijgen. In Amster dam wegen zij in sterkte thans op. tegen de socialisten. De verder strekkende politieke gevolgen van deze Statenver kiezing zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats is nu, behou dens de tusschen de Statenfrac ties te maken stembusafspra ken, de samenstelling van de Eerste Kamer te berekenen. Deze zal in algemeenen zin aan die van de Tweede Kamer be antwoorden, doch de Partij van den Arbeid zal in den Senaat een tegenover de r.k. fractie iets mindere positie innemen dan in de Volkskamer. Voorts zal deze voor de Part'j van den Arbeid teleurstellende uitslag ook nog van invloed kunnen zijn op de onderhande lingspositie van deze partij bij de Kabinetsvorming. Zoo heeft de heer Vorrink de zaak ook zelf gesteld; hij koesterde ver leden week nog de hoop, dat een voor de socialisten gunstig resultaat bij de Statenverkie zing een ruggesteun zou zijn bij het verwezenlijken van de eischen, welke zijn partij meent te moeten stellen voor deelne ming aan de regeering. peze verwachting is niet in vervul ling gegaan. Dat de verschillen van inzicht, welke met betrek king tot de kabinetsvorming in den boezem van de soc. fractie heerschen, in dezen verkie zingsuitslag hun overbrugging vinden, mag zeker niet worden aangenomen. Dit zal de taak van den kabinetsformateur er niet gemakkelijker op maken. „Het Vrije Volk" (P. v. d. A.) is somber gestemd. „Het politieke leven in Neder land glijdt terug in zijn vooroor- logsche vormen. Het is een be nauwend gezicht, maar het heeft geen zin er de oogen voor te sluiten. Na de eerste vloed van vernieuwingsdrift, die uit vrij heidsdrang en bevrijdingsvreugde opsteeg en hiet leven in een nieuwe breede bedding scheen te zullen stuwen,N is de eb ingetreden en de oude rivieren en beken en kreken en poelen en plassen ko men weer voor den dag". Het blad merkt verder op, dat de kans op een consequente socia listische politiek, naMeze tweede ronde in den verkiezingsstrijd weer kleiner is geworden. Het voegt er echter aan toe, dat het herstel der oude verhou dingen niet zóó volledig is, dat het elk uitzicht op de toekomst verduistert. De doorbraak is niet ongedaan gemaakt. Het brugge- hoofd is kleiner geworden, maar niet verloren gegaan. Toch: een terug van de P. v. d. A. tot 25.8 pet. is kortweg zorgwekkend. geestelijke ^ziet in de natuur duidelijk maken, dat wij hier te zijn eigen ziel weerspiegeld en beschouwt haar als de openbar ring van Gods grootheid en i goedheid. De natuurindruk is voor dezen begenadigden ziener doen hebben met een uitzon derlijke figuur. Hopenlijk zal het volgende artikel, waarin wij Gezelle als christelijk dich ter willen bezien, er toe bij dra- steeds weer een eerste trede gen het beeld van dezei^ kunste- om tot zijn Schepper op te naar vollediger te maken. Im- stijgen. mers alleen wanneer wij alle Geen dichter had vóór hem aspecten van zijn werk kennen zoo gesproken; niemand kende kunnen wij hem zien, als chris- zoo die rechtstreeksche aanslui- ten en kunstenaar beide. H. S ting bij de natuur en niemand1 De nieuwe Tweede Kamer komt Dinsdagmiddag half twee bijeen voor de benoeming van de commissie voor het onder zoek der geloofsbrieven. Als deze commissie haar werk dienzelfden middag zal hebben voltooid, zal de vergadering- worden heropend voor beëedi- ging en opmaking van een no minatie voor het voorzitter schap. Vooraf heeft een ver eenigde vergadering met de „oude" Eerste Kamer plaats ter opening van de buitengewone zitting der Staten-Generaal.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2