Onbeperkte macht. Kan Indonesië op eigen beenen staan? Wewidceddw en MetddceMe*. Wordt Pruisen verdeeld? Nog steeds extremistische terreur. Stakingen in Amerika. Chr. P.T.T.-personeel bijeen. De kolen worden duurder. Dreigende bakkersstaking. fJHsJ DE BILT ZEGT: Regenachtig. Meest zwaar bewolkt, met tijdelijk regenval, die later overgaat in verspreide plaat selijke buien. Matige tot krachtige wind tusschen Zuid en Zuid-West. Iets koeler. Als de apostel Paulus in zijn brief aan de Philippenzen de ge- loovigen opwekt niet zichzelf te zoeken en niet op eigen eer en voordeel bedacht te zijn, maar op het heil van den naaste, dan wijst hij daarbij op Jezus Christus, die arm werd om door Zijn armoede Zijn volk rijk te maken. Die ver scheen in dienstknechtsgestalte om voor de zijnen de vrijheid te ver werven, die zich vernederde tot in den dood om zijn volk het leven te hergeven. Zij moeten bedenken wat ook in Christus Jezus was, die als de Zoon van God, schitterde in God delijke heerlijkheid. Maar Hij heeft deze glans en glorie niet gebruikt tot vergroo- ting van eigen eer. Hij had zijn macht en majesteit kunnen aanwenden 0111 recht en gerechtigheid te oefenen over de zondige wereld en om zijn tegen standers te verpletteren als met een ijzeren scepter. Niets en niemand had dan kun nen bestaan voor den strengen eisch van zijn recht. De wereld zou dan vernield zijn en de zon daars zouden zijn verdaan van Gods aangezicht. Het bedoelen van Christus was echter niet de wereld te vernie tigen, maar om den Naam des Heeren te verheerlijkenj door een weg tot behoud te openen. Om dat doel te bereiken, heeft Hij zich op het allerdiepst ver nederd. Hij heeft zichzelf o n 11 e - d i g d. Zijne goddelijke majesteit en heerlijkheid heeft Hij afge legd om te verschijnen in de ge stalte van een dienstknecht Hij is afgedaald tot de diepte van den zondigen en door de zon de ontadelden mensch. Hij is in de wereld verschenen, niet als een Koningszoon, maar in de verne derde ontluisterde menschelijke natuur. En dat niet alleen, maar Hij heeft zich ook vernederd, door zich als mensch aan allerlei wet ten te onderwerpen, terwijl Hij, om zijn volk van den dood te red den gehoorzaam is geworden tot den smadelijken dood van het kruis. Maar toen het alles volbracht was, toen Hij den lijdensweg tot het doodelijke einde had betreden, toen is Hij als overwinnaar op gestaan. Daarom, ter belooning van den arbeid Zijner ziel heeft God Hem uitermate verhoogd. Hij heeft Jezus den Naam gegeven die bo ven allen naam is, de hoogste eere en de grootste macht. Mij is gegeven, zegt de Hei land voor Hij opvaart ten hemel, alle macht in den hemel en op de aarde. Alle macht I Opdat alle knie zich voor .,Hem zou buigen I Opdat alle tong Zijn Naam zou belijden. Ook in het publieke leven. Ook in het leven van staat en maatschappij. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 353 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 1 Juni 1946 Abonn.prija ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor! Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te VliBsingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zon op 4.25 u., onder 20.00 u. Maan op 6.40 u, E. K, op 6 Juni. Hoogwater te Vlissingea Zondag 2 Juni. 3.24 u. 2.30 m,, 15.45 u. 2.28 m. Het Zwitsersche blad „De Tat" publiceert een telegram van zijn correspondent te Frankfort, volgens hetwelk een plan tot verdeeling van Prui sen in studie zou zijn genomen. Volgens de inlichtingen van den correspondent zou het plan voorzien in de vorming van drie landen, 'elk met een inwo nertal van zes tot acht mil- lioen. Dit zouden dan zijn; Sleeswijk-Holstein met Ham burg, Lubeck en het achterland van die steden, vervolgens Groot-Hannover, Brunswijk en Lippe-Detmolt, en ten derde West-Duitschland met het Ruhrgebied, een gedeelte van Westfalen en een gedeelte van het niet door Frankrijk bezette Rijnland. Uitbarsting Merapi. Volgens berichten, ontleend aan de Indonesische pers, heeft een uitbarsting van de Merapi plaats gehad, waardoor aanzienlijke ver woestingen zijn aangericht, o.a. van irrigatiewerken. De water voorziening van de sawahs is ern stig gestoord. Prinses Juliana opnieuw naar Brabant. H. K. H. Prinses Juliana zal zoor binnonkort, waar schijnlijk op Donderdag 6 Ju ni, opnieuw een bezoek aan N.-Brabant brengen. Dit keer zal zij de getroffen gebieden in het oosten der provincie be zoeken. v De eerste geëvacueerden van Midden-Java arriveerden onlangs uit Cheribon te Batavia. De 750 vrouwen en kinderen worden tijdens de reis beschermd door T.R.I.-mannen, die door de Britten speciaal voor deze taak waren bewapend. De T.R.I.-mannen droegen ver schillende uniformen, waaronder zelfs Japansche. Terwijl Donderdag de 400.000 arbeiders van de vetkolenmij- nen in de Vereenigde Staten weer aan het. werk togen, na een loonsverhooging van 18% cent per uur en andere regelin gen verkregen te hebben, dreig den ongeveer 75.000 arbeiders van de antrachietmijnen in sta king te gaan. Zij eischen her ziening van hun loonen en ar beidsvoorwaarden naar het voorbeeld van de toezeggingen aan de arbeiders der vetkool- mijnen. Een plaatselijke staking van machinisten en bestuurders op den Hudson-Manhattan-spoor- weg trof voornamelijk een hon derdduizendtal personen, die dagelijks voor hun werk van New-York naar Noord-New- Jersey moeten reizen. De maat schappij zeide niet in staat te zijn, de loonsverhooging, welke vorige week aan de spoorweg- employes werd toegestaan, uit te betalen. Er is voorts tot op heden nog geen teeken van overeen stemming in het geschil tus schen de havenarbeiders en de zeelieden en hun werkgevers. Eerstgenoemden hebben ge dreigd op 15 Juni in staking te zullen gaan, wanneer niet wordt tegemoet gekomen aan hun eisch om loonsverhooging van 12 dollar 55 cents per maand en overwerktoeslag. Inmiddels is de zoogenaamde anti-staking,swet, waardoor staking wordt verboden voor een tijd van 60 dagen na tus- schenkomst van het federale bemiddelingsbureau, en welke Woensdag door het congres werd aangenomen, aan presi dent Truman ter enderteeke- ning voorgelegd. Het te Batavia verschijnende „Dagblad" waarschuwt de Indo- nesiers hun eischen niet te hoog te stellen. „Degene, die het recht ver krijgt het eigen lot in eigen hand te nemen, aanvaardt hiermede de verantwoordelijkheid de wereld te toonen, dat hij in staat is om op zijn eigen beenen te staan". In dit opzicht herinnert het blad aan de chaos op Sumatra en de verwarde toestand op Java, ter wijl het tegelijkertijd het destruc tieve van de Indonesische propa ganda becritiseert. Het blad besluit metde hoop uit te spreken, dat „gevoel voor de werkelijkheid en de bereidheid om samen te wer ken in Indonesische kringen de overhand zullen krijgén over de neiging tot intrigee ren der extremisten en het zich overgeven aan ongefun deerde voorstellingen en be drog van socialistische en communistische elementen". Dr van Mook naar Makassar. Men verwacht, dat Dr van Mook in begin Juni naar Makassar zal gaan om met de vertegenwoordi gers der buitengewesten in de bergstreek van Malino besprekin gen te voeren over den toekom- stigen status van hun gebied. Extremistische terreur bij Bandoeng. Padalarang, een stadje, dat on geveer 19 K.M. ten Westen van Bandoeng ligt, is een van de mid delpunten van de activiteit van de extremisten. Overdag verbergen zij zich in de kampongs in de omgeving en zoodra de duisternis intreedt, drin gen zij de stad binnen. De in woners zijn de bergen ingevlucht en de rijstvelden zijn verlaten. Een aantal Chineesche ingezete- THËE- EN KOFFIE- POTTEN. Thee- en koffiepotten zul len na 1 Juni zonder inleve ring van serviespunten ge kocht kunnen worden. nen is naar Bandoeng vertrokken. Onlangs heeft een troep in zwarte uniformen gekleede Indo nesiërs, die in Padalarang ope reerden, de aldaar gelegen stel lingen van een Britsch-Indische compagnie met nauwkeurig ge richt machinegeweer- en mor tiervuur aangevallen. Nadat hier op echter met artillerievuur was geantwoord, zijn de aanvallers in de bosschen gevlucht. In het zuidelijk deel van Ban doeng is de activiteit van de ex tremisten niet zoo groot als eeni- gen tijd geleden. Ten zuiden van Bandoeng heb ben Nederlandschg troepen extre misten verspreid en een zwaar machinegeweer buitgemaakt. Het „kabinet" vergadert. Volgens het Indonesische pers bureau „Antara" heeft het repu- blikeinsche kabinet op 30 Mei in Soekarno's paleis te Djogja een Sjahrir met het werkcomité een vergadering gehouden, nadat bijeenkomst had gehad te Poer- woredjo. Sjahrir heeft aan Antara mede gedeeld, dat op de bijeenkomst van het werkcomité over politieke en economische aangelegenheden, zoowel als over onderhandelingen met de Nederlanders is beraad slaagd. Hij heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat het wen- schelijk is, dat het werkcomité zijn zetel zoo dicht mogelijk bij dien der regeering zal vestigen, ten einde betere verhoudingen tusschen beide organen te ver krijgen. Toen Sjahrir werd gevraagd over de mogelijkheid, dat de Ne derlanders niet geneigd zullen zijn tot verdere besprekingen, indien de huidige onderhandelingen niet tot een resultaat zullen komen. Zijn antwoord luidde: „Dit is mogelijk hoewel deze zaak thans nog niet duidelijk is". DE HAVENSTAKING TE ANTWERPEN. De secretaris van het Al gemeen Belgisch Vakverbond deelt mede, dat de Antwerp- sche dokwerkers alleen goe deren uit Nederlandsche schepen lossen, die bestemd zijn voor België. Goederen welke in Holland gelost hadden moeten wor den blijven dus onaange roerd. VIJFJARENPLAN VOOR SURINAME. Gouverneur Brons heeft of ficieel aan 3e staten van Suri name bekend gemaakt, dat de Rijksregeering heeft besloten een wetsvoorstel in |e dienen, waardoor de regeering in staat zal zijn een ontwerp te maken voor een vijfjarenplan voor de ontwikkeling en het. welzijn van Suriname. De totale kosten voor dit plan worden geschat op f 40 millioent De Algemeene Vrouwenbond, afdeeling Rotterdam heeit aan den min.-president het volgende telegram gezonden: „Het Algemeen Vrouwenver- bond te Rotterdam protesteert tegen het stopzetten van de sui- kerrantsoeneering. Het is van oordeel, dat het Nederlandsche volk niet de dupe mag worden gemaakt van geschillen tusschen werkgevers en werknemers. Daar stakingen in het tegenwoordig tijdsbestek aan de orde van den dag zullen zijn, is het van mee- ning, dat de regeering door het bijtijds aanleggen van voorraden moet voorkomen, dat de gezond heidstoestand van het Nederland sche volk niet verder wordt aan getast". Nadat men elkander sedert 1939 niet had' gezien, ontmoetten de le den van den Ned. Bond van Chr. P.T. en T.-personeel elkaar Dins dag te Utrecht op hun 30ste con gres. Bondsvoorzitter A. Fonteyn deed in zijn openingsrede de ver blijdende mededeeling, dat het ledental van den Bond thans 4000 bedraagt tegen 2714 voor den oor log. Spr. roemde het beleid van den directeur-generaal der P.T.T. dhr L. Neher. Hij laakte evenwel de houding der Regeering welke nog steeds niet is overgegaan tot de afwijzing van de Eenheids- vakcentrale, wellicht uit vrees voor de gevolgen. Maar een Re geering die vrees koestert, aldus de heer Fonteyn, is eigenlijk geen regeering. Spr. wees op de taak der Christelijke vakbeweging de Regeering hierin te waarschuwen. In de „Stichting van den Arbeid" waarin de drie vakbonden samen werken is voor iedereen plaats. De E.V.C. is overbodig. Zij vormt slechts een nationaal ge vaar. In .de middagvergadering nam men het gewichtige besluit den Bond op te heffen en te doen"op gaan in den Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. In deze orga nisatie zal de Bond de vakgroep P.T.T. personeel uitmaken. VOOR DEN ZONDAG Hoogere gas- en electrioi- teitstarieven. Na de bevrijding werd een deel van de kostprijsstijging van de kolen voor rekening van het Rijk genomen, teneinde de kolenprijzen en daarmede het algemeene prijsniveau niet al te zeex ite doen stijgen. Een bedrag aan subsidie van ruim 80 millioen gulden per jaar was daarmede gemoeid. Thans heeft de regeering be sloten, de subsidies, welke f 6,20 per ton bedroeg, te verlagen tot 1,70 per ton. Dit heeft tot gevolg, dat de kolen duurder worden. De prijsverhooging van f4,50 per ton die per 1 Juni a.s. in gaat beteekent een verhooging van den prijs voor anthraci.it met f 0,35 per hectoliter en van cokes met f 0,221% per hectoli ter. Als gevolg hiervan zullen de gastarieven met f 0,01 per M3. en de electriciteitstarieven met een cent per khw. wor den verhoogd. REPATRIEERING. Wij ontvingen een lijst met 1194 repatriëerenden, die met het m.s. „Indra- poera" op 3 Juni te Rot terdam verwach worden. Deze lijst ligt op onze kan toren te Goes, Middel burg, Vlissingen, Zierik- zee, Thoien en Terneuzen ter inzage. Te Amsterdam en te 's-Gravenhage. De in de E.V.C. te Amster dam georganiseerde arbei ders in het bakkersbedrijf hebben aangekondigd Maan dag in staking te zullen gaan. ZIJ eischen de uitbeta ling van één week vacantie- toeslag. Deze staking zal in de eerste plaats van invloed zijn op de groote bedrijven, waar de E.V.C. de meeste ar beiders georganiseerd heeft. De kleinere bedrijven zullen waarschijnlijk doorwerken, aange zien daar de invloed van de E.V. C. gering is. De Haagsche afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Arbeiders in het Bakkers chocolade- en suikerbewerkings- bedrijf heeft besloten op 8 Juni een proteststaking te beginnen, wanneer op dien datum het vraag stuk van de vacantietoeslag niet is opgelost. Zooals bekend hebben de Rijks bemiddelaars niet toegestaan, dat een vacantietoeslag, gelijk aan het loon van één week, in de nieuwe loonregeling voor het bakkersbe drijf wordt opgenomen. Als gsvolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke paplerverdeellng, verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, vandaag in «en omvang van 4 pagina*». Rooiverbod voor vroege aardappelen. Van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, is bij de vei lingen bericht ontvangen, dat het rooien van vroege aardappelen verboden is. Burgemeester van Leiden. Met ingang van 16 Juni is be noemd tot burgemeester van Leiden Jhr Mr F. H. van Kinschot, thans 'burgemeester vaa A'kmaaf. Want God heeft fijnen Zoon niet gezonden in de wereld, opdat Hij de wereld veroordeelen sou, maar opdat de wereld door Hem sou behouden worden. Joh. 9 17. Als iemand gevallen is, fijn de menschen er vlug bij om hem te veroordeelen. Rechters genoeg. Aan helpers ontbreekt het meestal. De man is met veroordeelaars niet geholpen. Zeker „het recht moet fijn loop hebben", maar met eoo'n leus worden gevallenen niet gered. Duitschland met fijn zeventig millioen wordt niet gered door de rechtbank van Neurenberg. Er moet wat an ders gebeuren Bal dat volk uit fijn ruines, vooral uit de geestelijke, godsdietistige en dus ook morcele ruïnes weer opkomen. Het heeft redders noodig, nog meer dan rechters. Gods liefde voor een door eigen schuld geruïneerde men- schenwereld is tóó groot, dat Hij eerst de Redder zendt en pas daarna den Rechter. Jezus is niet gekomen om de wereld te veroordeelen maar om haar te behouden. Niet dat het recht z'n loop niet zal hebbdn uit de hand van dienzelfden God. Dat zal het wel. Hemel- vaartsdag ligt pas achter ons. Wij weten dat Hij, die geko men is om de wereld te redden, nu in den hemel is en dat Hij daar ook de wereld oordeelt (Openb. 1). Nu, vandaag en straks. De wereldoorlogen, de „benauwdheid der volken", de ondergaande cultuurcentra, de schaamtelooze afval, de ge zagscrisis voor heel de wereld, fijn dat geen gerichtenf U ziet toch niet voorbij dat de Redder ook Rechter isvan daagf V kust toch den Zoont Dat hebben de volken en de Overheden te doen eer dat zij vergaan onder Zijn toorn. Dat hebben wij primair te belijden vooral in de politiek. J. MEESTER BESMETTELIJKE ZIEKTE: STAKING. Vrijdagmorgen heeft een aantal chaufjieurs van verschil lende goederenvervoerbedrijven te Amsterdam geweigerd „be smette" lading van de haven naar de stad te vervoeren. De directies dezer bedrijven onderhandelen met de leiding van de E.V.C. afd. transport Twee geïnterneerden ontsnapt. Uit „Fort Haarlem" te Helle- ivoetsluis zijn twee geinter- neerden ontsnapt n.l. W. Sta vast, vm. kringleider der N.S.B. te Dordrecht en A. Leeuwenstein, vroeger lid van •de landwacht te Sliedrecht. Herstelbetalingen. Het aandeel in de herstelbeta lingen, dat door het Geallieerd agentschap aan Nederland werd toegewezen bedraagt in pet. 6.59, in tonn. 49.400, in b.r.t. 51.916. Ter vergelijking diene het aan deel van Noorwegen, dat resp. 10.15, 76.100, 77.598 bedraagt. WAAR WOONT UW GROOTMOEDER? In New-York, Sydney, Bue nos Aires f Dan moet u ze op haar verjaardag beslist even opzoeken. TJ volgt dan het voorbeeld van den heer Holges Andersen uit Ellenville (Ver. Staten), die begin Juli met zijn vrouw en vijf zooub bij grootmama en grootpapa An dersen in Kopenhagen een ver jaarsvisite gaat maken, waar bij de familie in Amsterdam zal overstappen. Provincienieuws Pijpers naar Rotterdam. De Zeeuwsche pijpers, die op Hemelvaartsdag naar Rotterdam zijn geweest, hebben daar een ge- zelligen dag gehad. Nadat zij om half 10 in de Maasstad arriveer den maakte elk der aanwezige corpsen een wandeling door een deel der stad. Om 11 uur was er een gemeenschappelijke kerk dienst, waarna men naar de boo ten vertrok. Hierna werd 's mid dags een aardige rondvaart ge maakt. Na afloop van deze tocht ging het nog eens door de stad, nu met alle corpsen gezamenlijk, waarna om half zes de taptoe ge blazen werd als besluit van een mooien dag. Apotheken. Van 1—-7 Juni zijn voor avond- en nachtrecepten ge opend de volgende apotheken: te Vlissingenfa. Ockenburg, St. Jacobstraat; ite Middel burg: fa. Van der Harst; te GoesGoessche Apotheek. VLISSINGEN. Donderdag zal in de Nieuwe Kerk een Pinksterwijdingsdienst worden gehouden, waarin zal spreken Ds J. Hindriks, Geref. predikant met als onderwerp „Uitzendstation Jeruzalem". De dienst vangt aan des avonds 8 uur en wordt afgewisseld door zang en orgelmuziek. GOES. In een Maandag gehouden ledenvergadering heeft de buurt- ver. „Zuidvlietstraat" besloten, de verzorging van het graf van den in Mei 1940 alhier gesneuvelden sergeant A. Westdijk op zich te nemen. Hemelvaartsdag. 't Was Donderdag in Goes een gezellige drukte. Velen waren van buiten naar de stad gekomen. Op de sportterreinen werden den ge- heelen dag door 58 clubs uit heel de provincie korfbalwedstrijden gespeeld, hetgeen natuurlijk heel wat menschen op de been bracht. Maar ook de turndemonstraties van „Volharding" op de markt, waarbij ook „Achilles" uit Mid delburg zich niet onbetuigd liet, trokken veel belangstelling, ter wijl tenslotte de wandelsportver- een. „De Amateur" wandeltochten had georganiseerd.- Jammer, dat het weer van tijd tot tijd wat buiig was. (Voor de uitslagen van de korfbal wedstrijden en wsndelraar- schen zie men het Sportnieuws in dit nummer en dat van Maan dag). Gemeenteraadsverkiezing. Door de C.H.-kiesvereen. zijn voor de a.s. Gemeenteraadsverkie zing de volgende candidaten ge steld 1. L. Goeman; 2. J. J. van Melle; 3. F. P. J. Polderman; 4. Jan Duverkot; 5 C. F. v. d. Peyl ;'6. Joh. de Kruyter; 7. H. de Blaey; 8. C. Theune; 9. T. Geense; 10. J. Hollestelle; 11. A. de Bruyhe. De politie heeft het rustig gehad op den Hemelvaartsdag. Alleen moest een viertal perso nen verbaliseerd worden wegens het zitten op het plantsoen aan den Oostwal, terwijl 's nachts een man dronken op straat werd aan getroffen, LEWEDORP. Doordat er defect ontstond aan het stuurrad reed Woens dagmiddag een vrachtwagen van de fa. B. uit Vlissingen, ge laden met huisraad van eva- cué's, nabij de spoorlijn den dijk af, ging tweemaal over den kop en kwam uiteindelijk on derstboven in de sloot terecht. De inzittenden kwamen er wonder boven wonder met en kele lichte verwondingen af, terwijl eenige schade ontstond aan het huisraad en de auto. Een takelwagen van de fa. de Dreu uit Goes bracht de auto weer op den dijk. DRIEWEGEN. In de Maandag gehouden ver- gadergadering van de A.R.-kies- ver. wenden de volgende candida ten voor den gemeenteraad ge steld: 1. G. J. de Jager; 2. A. Krij ger; 3. Joh. Nijsse; 4. Jac. de Jager; 5. M. A. de Dreu. BORSSELE. Op de A.R. lijst voor de Ge meenteraadsverkiezing zijn ge plaatst 1. M. de Mey; 2. Jac. v. Wes ten; 3. J. Fraanje; 4. B. Geel hoed. MELISKERKE. De A..R.-kiesvereen. stelde voor den gemeenteraad de volgende candidaten vast: 1. W. de Buck; 2. I. Matthijs- se; 3. L. Matthijsse; 4. J. Wissé; 5. L. W. Krijger; 6. J. Riemens Jr.; 7.1. Dekker; 8. W. Wisse Jz. BIE2ELINGE. Een Coloradokever. De heer P. Heinsdijk alhier heeit reeds een coloradokever in zijn aardappelen gevonden. TRIBUNAAL TE GOES. Uitspraken van de zitting van 31 Mei: Catharina M.Over- b e e k e, 's Gravenpolder, verb, verkl. verm. tot f 3000, van den inboedel, voorzoover aan oorl.slachtoffers in bruikl. gegeven en van een radiotoest,; ontz. rechten. M. d e D ie, echtg.e v. C. v. Berg, Goes: verb, verkl. ho tel- en café-inventaris en van event, aanspraak op schadever goeding tegen den Ned. Staat wegens 't verloren gaan van een deel der inventaris; ontz. rechten. D. .L. Lansen, Goes: 3 m. int., ontz. rechten. W. v. Witzenburg, Goesverb, verkl. verm, tot f 10.000. D. J. B o o n e, Goes4 m. int. en ontz. rechten. Martina Verschuure, 's H. H.kinderen: 52 d. int.; ontz. rechten. J. E. Peman Kake- be e k e en F. A. Peman Kakebeeke, beiden te Goes: In vrijh. gesteld. Onder zoek wordt buiten de zitting hervat. M. S c h r ij v e r en P. A, E. S c h r ij v e t, Goes verb, verkl. van vermogen na Mei 1940 verworven; ontz. rechten. -r KRUIMELT GEMEENTERADEN. DOMBURG. In zijn vergadering van Dins dag verleende de raad eervol ont slag aan dhr A. Bosdijk als Hoofd der O.L.-school. Aan de ouders van in Middel burg schoolgaande kinderen werd een overbruggingstoelage in de kosten van vervoer toegestaan. Een in de vorige vergadering ver leende subsidie van f 50 voor een huishoudcursus werd tot f 78 ver hoogd, waarna aan een nieuw te houden cursus een bijdrage werd toegezegd van ten hoogste f 20. Op 1 Juli zal het bouwen van 9 volkswoningen aan de Schuit- vlotstraat worden aanbesteed, waarvan de teekeningen op tafel kwamen. Weth. W. Brand gaf toelichtingen bij de nieuwe verka- velings- en stratenplannen. De palen en stompen op het badstrand zullen worden opgeruimd. In Engeland zijn de spoorweg tarieven met ongeveer 10 pet ver hoogd. Tijdens een hevig onweder is het 6-jarige meisje M. Bos man uit Bentvelt (gem. Zand- voort), dat onder een boom dekking had gezocht, door den bliksem getroffen en gedood. Een 5-jarig vriendinnetje, H. Barnhoorn, werd eveneens ge raakt en zwaar gewond naar een ziekenhuis vervoerd. Te Westzaan is, 83 jaar oud, overleden de weduwe van Jan Ligthart, mevrouw J. Ligt- hartLion Cachet. Zij schreef beoordeelingen over kinder boeken en publiceerde een be schrijving van haar reis door het Heilige Land. Laatste berichten. Sportnieuws Korfbaldag te Goes. De korf bal wedstrijden op He melvaartsdag op het sportterrein te Goes hebben zich in eep groote belangstelling mogen verheugen. Wij hopen op de uitslagen nader terug te komen. Wel kunnen wij reeds meedeelen, dat de wed strijd van een Zeeuwsch 12-tal tegen Amsterdam tot resultaat had een overwinning met 7—4 voo» de Zeeuwen. Met de rust was de stand .3-=}. HET GEBLOKKEERDE Minister Lleftlnck heeft gisteravond een radiorede Sehouden, waarin hij betoog- e, dat er vooralsnog eleehts één middel is om het geblok keerde geld in vrij geld om te zetten, n.l. door het koo- pen van inschrijvingen in het Grootboek 1946, die na ver loop van tijd, max. ZYz jaar, in vrij geld omgezet zullen kunnen worden. Wij komen hierop nader terug. Japansche oorlogsmis dadigers. I Ongeveer 1000 Japansche oor logsmisdadigers zullen naar uit Batavia wordt gemeld, terecht staan voor misdaden, in Ned. In- dië begaan. De „Oranje" naar Indië. Het m.s.- Oranje zal op 4 Juni a.s. met ca 500 passagiers aan boord vertrekken. Het zijn echt- genooten en kinderen van civiele ambtenaren, van leden van het K.N.I.L. en van B.P.M. perso neel. Aankomst m.s. „Indrapoera. Het m.s. Indrapoera wordt in den avond van Maandag 3 Juni a.s. te Hoek v. Holland verwacht. De toestand in Indië. Volgens nog niet bevestigde be richten uit het binnenland ziet Sjahrir zich geplaatst voor ern stige politieke moeilijkheden, Hooge Britsche en Nederlandsche autoriteiten nemen aan, dat Sjah- i rir een ingewikkelde politieke si- i tuatie bekwaam aanpakt. Zij zijn van meening, dat zoowel hij als de oppositie zich bewust zijn van- den ernstigen invloed, dien zijn val als premier op de betrekkingen j tusschen Indonesiërs en de geal lieerden «ou hebben.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1