Be Uitslag. Sjahrir antwoordt Nehroe. Prinses Juliana in Brabant. Opnieuw ontzettende ramp voor Arnemuiden. Polen wordt door Rusland bewapend. KRUIMELTJES Staking der zeelieden op Curasao. Zeven dooden door mijnramp. Laatste berichten. DE BILT ZEGT? VERANDERLIJK. Meest zwaar bewolkt. Eenige regen met kans op onweer. Matige mind tus schen Z.O. en Z.W. Tempe raturen ongev. als gisteren. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 352 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 31 Mei 1946 Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingon, Middelburg en Torneuzen, Advertentieprijs 12% cent per m.m. De Woensdag gehouden Sta tenverkiezingen hebben geen bijzondere verrassingen opge leverd. Overzien we het geheel, dan blijkt, dat de Prot. Christelijke partijen (de Chr. Hist. Unie, de A.R, partij en de S.G.P.) zicii uitstekend hebben gehand haafd. Hun gezamenlijk percentage steeg van 22.88 tot 24.49 pet. Tegenover een kleine achter uitgang van de A.R. partij was er bij de C.H. Unie een niet onbelangrijke stijging. Hieruit blijkt, dat zij haar oude positie volkomen heeft herwonnen. De actie van man nen als v. Walsuin en Licf- tinck en van eenige hondorden Ned. Herv. predikanten om de kiezers te bewegen met ver loochening van hun beginsel, naar de Partij v. d. Arbeid over ■te loopen, heeft niet het min ste resultaat gehad, maar is een volslagen fiasco geworden. Een feit waarvoor we niet genoeg dankbaar kunnen zijn. Voor de Partij van den Ar beid is deze verkiezing een ont zaglijke teleurstelling gewor den. We zouden misschien kun nen zeggen, dat zij Woensdag den genadeslag hèeft gekregen. Men had er stellig op gere kend,- dat h t verlies van 17 Mei op 29 Mei zou worden goedgemaakt. Dit is echter niet gebeurd. Het stemmencijfer liep met een kleine 150.000 terug. De nog weifelende Chr. His- torischen hebben blijkbaar na de debacle van 17 Mei beslist positie gekozen en daarnaast verloor zij de stemmen van vele principieele sociaal-demo craten, die nu reeds bezig zijn weer een eigen partij te stich ten en die tijdelijk een onder komen hebben gezocht bij de Communisiten. Als we van een doorbraak willen spreken dan is er niet een doorbraak van het oude partijwezen, maar een door braak van de dijken der P. v. d. A., die deze partij finaal dreigt weg te vagen. Ook voor de Kabinetsforma tie schijnt ons deze uitslag niet geheel zonder beteekenis. De P. v. d. A. bleef hoog van den toren blazen en eischte niet alleen dat zij in het te vormen Kabinet den koers zal aangeven, maar zij stelde bo vendien min of meer als eisch, dat Prof. Schermerhorn als premier - zal worden aangewe zen. Zij zal nu echter noodge dwongen wel een toontje lager moeten zingen. Heit gevaar van overheer- sching door de Partij v. d. Ar beid is afgewend. Deswege verheugen wij ons. Maar daarnaast blijft het be denkelijke feit, dat in Neder land de Communistische partij meer dan 10 pet. der stemmen >p zich vereenigde. En zoo ligt hier voor onze Christelijke partijen een hoogst ernstige waarschuwing om, nu 4e verkiezingen voorbij zijn niet te gaan slapen, maar om alle krachten te blijven inspan nen teneinde de doorwerking van de Christelijke beginselen te bevorderen. Alle financieele ver plichtingen van Polen geannuleerd. Op grond van een tusschen Polen en de Sovjet-Unie ge troffen overeenkomst, zijn alle financieele verplichtingen, tij dens den oorlog geteekend ten aanzien van de bewapening en de uitrusting van het Poolsche leger, geannuleerd. Radio Moskou voegde aan deze mededeeling toe; „Totdat Polen zijn eigen industrie heeft, waaronder de bewapeningsin dustrie, zal de Sovjet-Unie het Poolsche leger van wapens en munitie voorzien op basis van langloopertde credieten. Met het oog op het gemis aan nood zakelijke voorraden gangbaar geld en wegens de moeilijkhe den der Poolsche regeering om de Poolsche goudvoorraden van buitenlandsche banken te rug te krijgen, heeft de Sovjet unie aangeboden hulp te bie den in den vorm van credieten uit haar eigen goudvoorraden. IS STALIN VAN MEENING VERANDERD? Byrnes antwoordt Molotov. Byrnes heeft Dinsdagavond tijdens een persconferentie ver klaard, dat Stalin vorig jaar De cember zijn voorstel om het slui ten van een vier-mogendhedenver- drag voor 25 jaar over Duitscll- land, toejuichte. Hij verklaarde voorts, dat er geen „Engelsch-Amerikaansch blok" bestaat, en dat de Amerik. regecring bereid is alle wereld problemen aan de wereldopinie voor te leggen. In antwoord op de beschuldiging van Molotov van Amerikaansch imperialisme bij de pogingen om Amerikaansche ba ses op IJsland te krijgen, zei Byr nes, dat de Amerik. voorstellen in dezen aan de Russische -en de Britsche regcering waren voorge legd, alvorens zij aap") de regeering van IJsland werden overhandigd.. Byrnes verklaarde voorts, dat hij ervan overtuigd was, dat de woorden van Molotov over het voorgestelde viermogendhedenver- drag over Duitschiand door de „Prawda" verkeerd waren weer gegeven. Republikeinen frachiert toestand in Soerakarta meester te worden. Kans op Indonesische tegenvoor stellen? Succes op Bali. In antwoord op de bood schap, die Pandit Nehroe, de leider der Britsch-ln- dische nationalisten aan Sjahrir heeft gezonden, heeft deze o.m. geant woord: „W\j zien verlangend uit naar het oogenblik, dat gij in staat zult zijn ons een bezoek te brengen. Als leiders van Azië zijt gij en de Mahatma (Gandhi) bij ons volk welbe kend en geliefd. Uw strijd om de vrijheid heeft onzen strijd altijd geïnspireerd. Daarom prijzen wij ons gelukkig, dat wij in staat zijn ons medeleven aan uw volk te betoonen door alle rijst te zenden, die wij missen kunnen, teneinde een ramp in uw land te voorkcK men." „Ik ben er van overtuigd, dat wij over niet te langen tijd de gelegenheid zullen krij gen deze schitterende, vrucht bare samenwerking tusschen onze jDeide volken evenzeer uit' te strekken tot cultureele en politieke betrekkingen. Wij koesteren hoopvolle verwachtingen van uw toe- komstigen politieken status, daar wij een even groot be lang hebben bij uw vrijheid en welvaart als gij bij de Een nieuw geneesmiddel. Naar Radio Moskou meedeelt, wordt door Prof. Tokin een ge neesmiddel uit planten bereid, dat, wat ziektekiemendoodende eigen schappen betreft, krachtiger is dan Penicilline. De planten die in aamerking komen zijn uien, knoflook, knol len en mierikswortel. Ingevolge verkregen toestemming van de Vereen. „De Nederland- echo Dagbladpers" mogen wt| vandaag mat vier paglna'e vcr- echUnen. Een commissie die zich op de hoogte stelt van toestanden in het Amerikaansche leger, heeft gead viseerd alle militairen „soldaten" te noemen en de woorden „offi cier" en „dienstplichtige" af te schaffen. De Sovjet-Unie heeft besloten geen troepen naar Londen te stu ren ter gelegenheid van de Brit sche overwinningsparade op 8 Juni a.s. Het bericht, als zou het K.L.M.-vliegtuig „Twenthe", dat Zaterdag van Schiphol naar New York vertrokken is, een nood landing bij de Missisippi gemaakt hebben, is onjuist. Uit Noorwegen zal tot eind Sept. een beperkte hoeveelheid garnalen worden ingevoerd. Een 31-j. Chinees is te Rot terdam bij een familie, waar hij overnachtte, van zijn porte feuille beroofd, waarin zich o.m. 130 dollars, 20 peso's, 50 Afrik, en 40 Eng. ponden, 3000 Ned. en 200 Maleische guldens bevonden. De zoon aes huizes wordt van dezen diefstal ver- "dacht. Het Wereldzioristencongres, dat in Aug. te Jeruzalem zou worden gehouden, is uitgesteld tot December. Het Duitschc luxeschip „Europa" is aan Frankrijk toe gewezen. 16.000 studenten brachten te Praag hulde aan President Be- nesj., die zijn 72sten verjaar dag haeft gevierd. Moewardi bracht Soe rakarta in rep en roer. In het gouvernement Soera karta is het tot botsingen geko men in de stad. Soerakarta, nadat de Soesoehoenan, die naar schat ting 75 pet. der bevolking achter zich heeft, gedwongen werd zijn gezag te beperken tot zijn paleis op aandrang van Moewardi en zijn „Buffelleger", die een bewe ging onder het volk tegen hem hadden ontketend. Uit Batavia werd een afvaardiging gezonden onder leiding van Soedarsono, den min. van Binnenl. Zaken, doch de pogingen om een compromis te sluiten faalden. De volgelingen van Mangkoénegoro waren, hoe wel zij in geen enkel opzicht vij andig staan tegenover de repu bliek, niet bereid te aanvaarden, dat eenigen inbreuk werd gemaakt op de bevoegdheden van den vorst. Er hadden eenige botsingen plaats met Moewardi en zijn leger. Erger werd voorkomen, doordat de republikeinsche mili taire politie ingreep en Moewardi arresteerde. Dit, is de tweede maal in dit jaar, dat deze door de republikei nen is gearresteerd. Soeroso „gouverneur" van Oost-Java. Intusschen wijzen nieuwe repu blikeinsche bestuursmaatregelen er op, dat de Indonesiërs trachten den moeilijken toestand in Soe rakarta onder controle te krijgen. O.a. is Soeroso, de hooge com missaris voor Soerakarta en Djogjakarta benoemd tot „gou verneur" van Oost-Java. De „Times" over de situatie. De „Times" gaf dezer dage'n een kort bericht van een, corres pondent te Batavia. Hierin schreef deze o.m.„Sjahrir is per vliegtuig vertrokken, ten einde te Solo een vergadering te houden met Soekarno en. het Indonesische kabinet, waar het Indon. antwoord op de laatste Nederl. voorstellen voorbereid zal worden". „Men verwacht, dat de regee- ring-Sjahrir zal aftreden, maar ter bescherming van wanneer de door het republi- "•keinsche-nationale leger en den linkervleugel uitgeoefende druk ■niet al te sterk is, zal aan Sjah rir de gelegenheid worden ge geven om een nieuwe politiek uit te stippelen. Men verwacht, dat deze veel meer militant zal zijn dan de vorige." Aldus be doelde correspondent. Indonesische persstemmen. „Merdeka" heeft er de Ne derlanders van beschuldigd, dat zij de vroegere onderhandelin gen saboteeren door „nieuwe voorstellen" naar voren te brengen. Hieraan werd toege voegd: „Het is overduidelijk, dat wij' de N'ed. voorstellen zqllen weigeren, omdat zij geen onafhankelijkheid! noch de er kenning van het recht van zelf beschikking inhouden". Het weekblad „De Ster" zegt in een hoofdartikel„Ais de Indonesiërs weigeren de Ned. voorstellen te aanvaarden, zul len de onderhandelingen wor den afgebroken. Als de Neder landers dan tot geweld over gaan, zullen de Indonesiërs daar ongetwijfeld geweld te genover stellen. Zou dan een oorlogstoestand geschapen zijn, dan zullen de Ver. Naties ver plicht zijn tusschenbeide te komen". In de haven van Curacao zijn nieuwe moeilijkheden gerezen, daar de zeelieden weigeren het nieuwe contract, dat door de Net. reeders en zeelieden is aanvaard, te onderteekenen. Zij maken er bezwaar tegen, dat de looncn zijn vastgesteld in Ned. betaalmiddel. Tengevolge hiervan kunnen 2 schepen van de K.N.S.M. niet int Willemstad vertrekken, Tsjang houdt voet bij stuk. De regeering van Tsang Kal Sjek houdt vast aan het bezetten van geheel Mandsjferijc, voordat de formeele vredesonderhande lingen tot beëindiging van den burgeroorlog tusschen de regee ring en de communisten in N.O. China kunnen worjen hervat. De communistische gedelegeer den bespreken deze aangelegen heid nu nader met hun hoofd kwartier in Jenan. De communistische hoofdmacht in het gebied van Harbin is de rivier Soengari overgetrokken en rukt thans op tegen Tsitsihar. Arabische staatshoofden confereeren. Op de conferentie van Arabi sche staatshoofden, die door ko ning Faroek van Egypte is sa mengeroepen, zijn na Ibn Saoed van Arabië, den Iman van Jemen, den koning van Transjordanië en den regent van Irak, Dinsdag ook de presidenten van Syrië en den Libanon te Caïro gearriveerd. Als officieuze vertegenwoordigers voor Palestina zijn bij de bespre kingen aanwezig Jamal Hoessieni, hoofd van het hooge Arabische Comité te Jeruzalem evenals een lid'van dit comité. Het Laatste Avondmaal. In 1943 is voor. Leonardo da Vinci's fresco „Het laatste Avondmaal" in het refectorium van Sa Maria delle Grazie te Milaan een steenen muur gebouwd ter bescherming van kunstwerk. De muur is thans verwijderd en de schildering bleek gelukkig on beschadigd. Nieuwe arrestaties te Madrid. De laatste dagen zijn te Madrid 38 Spaansche repubi'i keinen en 7 socialisten gearres teerd. Hun arrestatie heeft ver bazing gewekt, aangezien' de meesten der gearresteerde Re. publikeinen tot groepen behoo- ren, die tegenstanders zijn van de Spaansche Republ. regeering van Giral. Om het lijk van Mussolini. De Italiaansche politiek on derzoekt of het mogelijk is, dat het militaire vliegtuig, dat Maandag van het vliegveld bij Milaan werd gestolen, gebruikt is om het lijk van Mussolini het land uit te brengen. I Zooals wij in een deel van de oplaag van Woensdag reeds meldden zijn de visschersschepen Arm. 1 en 3 op een mijn geloopen. Van den schipper van de Arm. 6, dhr J. v. Belzen, vernamen wij, dat een kleine vloot vul. bestaande uit Arnemuidsche vis- schersvaartuigen, Woensdagochtend om ongeveer half 5 de Veersche haven had verlaten op weg naar 't „Stcendiep" een vischrijke plaats bij Domburg. De Arm. 1 en 3 voeren op een afstand van 10 m. naast elkaar, de Arm. 6 een 50 m. daarachter. Toen om 5.15 uur, terwijl de zon reeds op het water scheen, de schepén op 't puntje van het „Noorland" ter hoogte van Domburg gekomen waren, hoorden de opvarenden van de Arm. 6 plotseling een hevige explosie en zagen een reusachtige waterzuil. Het volgend oogen blik was alles rondom in dpn rook verdwenen. Toen deze optrok zat de Arm. 6 midden in het wrakhout, manden, nette::, enz., die tot 400 m. in den omtrek verspreid waren. Men hoorde om hulp roepen. Dit bleek de schipper van de Arm. 3 te zijn, dhr J. Sicreveld, die met veel moeite aan boord genomen werd. Later is hij met een gebroken enkel naar Mid delburg naar 't ziekenhuis vervoerd. Van de andere opvarenden was geen spoor meer te bekenen. Het waren A. Meerman (29 j.), E. Meerman (34 j.) en C. v. Belzen Rzn (29 j.) van de Arm. 1 en B. J. Siereveld (20 j L. Siereveld (15 j.), beide zoons van den schipper, H. Siere veld (36 j.) diens broer en Corn. v. Belzen (38 j.), allen van de Arm. 3. In een periode van 9 maanden zijn dit reeds het 3e en 4e schip van de Arnemuidsche vloot, die op een mijn zijn geloopen. In 12 gezinnen heeft men door deze rampen een kostwinner verloren. Einde papierrantsoeneering in Noorwegen. Hoewel in Noorwegen de toestand op de papiermarkt nog niet geheel naar wensch is en het derhalve nog niet mogelijk zal zijn onbeperkte hoeveelhe den te verkrijgen, zullen niette min sommige der huidige be perkingen t.a.v. de grootte der dagbladen en tijdschriften met ingang van 1 Juli a.s. komen te vervallen. Tweede Kamerfractie der Partij van de Vrijheid. Tot voorzitter van de Twee de Kamerfractie der Partij van de Vrijheid is gekozen dr S. E. B. Bierema en tot secretaris de heer H. A. Korthals. De Duitsche Socialistische Eenheidspartij. De Geallieerde coördinatie commissie te Berlijn heeft be sloten het Berlijnsche comité van de Duitsche Socialistische Eenheidspartij, die gevormd is door fusie van Communisten en Sociailsten, Le erkennen. Ook het comité van de Duitsche Soc.-Democr. Partij. Amerikaansch crediet voor Frankrijk. De Fransche en Amerikaan sche vertegenwoordigers te Washington hebben Dinsdag een overeenkomst geteekend, waarbij aan Frankrijk credie ten worden verleend voor een totaal bedrag van 1.370.000.000 dollar. LUCIFERS ZONDER BON. „When you have a lucifer to light your fag M.i.v. 27 Mei kunnen luci fers in den detailhandel zon der bon worden verkocht.yDe importeurs en de fabrilfanten blfjven echter aan de aanwij zingen van het Rijksbureau voor Chemische Producten ge bonden. „WILD-WEST" IN ROTTERDAM. 17-jarige bendeleider na wilde jacht gegrepen. Een 17-jarige jongeman zette met enkele vrienden reeds sinds eenigen tijd Rotterdam op stelten. Allerlei misdaden staan Op naam van deze „heeren". Door middel van overvallen kregen zij verschillende keeren veel geld in handen, waarbij zij doordat zij gewapend waren, eerst met een pistool en later met een stengun hun slacht offers angst wisten in te boe zemen. En voldeed men niet vlug aan de verlangens der jeugdige boe ven, dan deinsden zij er niet voor terug om er op los te schieten. Al eenige keeren had de politie een klopjacht georga niseerd om den 17—j. leider te pakken te krijgen. Gistere»: ontdekte men ein delijk, dat de jongeman een on- derdak had bij een bevrienden I kapper. Het was evenwel nog niet eenvoudig hem te arrestee ren. Na een worsteling met de rechercheurs liet hij deze met zijn colbertjasje en vest staan en wist het daarna op een. loo pen te zetten. Hij drong epn huis aan de voorzijde binnen en verliet het aan de achter zijde, om zoodoende de politie op een dwaalspoor te brengen. Dat herhaalde hij vijfmaal, tel kens van een andere woning gebruik makend. En regelmatig liet hij daarbij zijn revolver werken. Eindelijk- kon men hem te pakken krijgen, toen hij via een zolderraampje uit„een huis wil de ontsnappen en toen een re chercheur hem in een been wist te treffen. De jongeling heeft nu tijd om met een verbonden been in zijn cei na te denken. Schip met auto's aan-' gekomen. Dinsdag is te Rotterdam uit New York aangekomen een schip met een lading nieuwe auto's en stukgoederen. Op- an ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.26 u., on der 20.49 u. Maan op 5.41 u., onder 23.08 u. E.K, 6 Juni. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 1 Juni. 2.35 u. 2.29 m., 14.57 u. 2.38 u. Bond van Meisjesvereen. op G. G. De Bond van meisjesvereen. op G.G. zal in de Pinksterweek te Amsterdam haar zilveren jubileum vieren. Er worden ter gelegenheid daarvan ongeveer 13000 meisjes in de hoofdstad verwacht. De Ned. spoorwegen zullen verschillende nachttreinen laten rijden. In 7 gebouwen zal men in Amsterdam samenkomen. In elke samenkomst wordt een ballade uitgevoerd eu verleent een declamator medewer king. De hoofdsamenkomst vindt plaats in de Apollohal. Daar zul len het woord voeren Mevr. C. v. Alke:nadcKwakkelstein van Rotterdam en het Tweede Kamer lid, dhr J. Schouten. Sportuitwisseling Utrecht Willesden. Het Utrecbtsche gemeentebe stuur heeft Dinsdagmiddag het uit Willesden (Engeland) aan gekomen sportgezelschap offi cieel ontvangen. Woensdag avond speelden de Eng. voet ballers een wedstrijd in het stadion tegen het Utrechtsch A-elftal. Vandaag zou een wed strijd volgen tegen het B-elftal. In de komende maanden zullen nog meer spprtmenschen uit Willesden komen o.a, voor zwemmen, tennis, enz. Collectieve Arbeidsovereen komst. Naar de Sociale Commissie van de Stichting voor den Landbouw ons meedeelt, is er een Collectieve Arbeidsover eenkomst voor het jaar, loo- pende van 1 Mei 19461 Mei 1947 afgesloten, behoudens goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars. Veilig verkeer. Naar de K.N.A.C. meldt, zijn, terwijl in 1945 in het wegverkeer gemiddeld per maand 108 dooden en 410 ernstig gewoden werden geregistreerd, dit jaar de cijfers minder ongunstig, het aantal doo den nam met ongeveer 40 pet. af, het aantal gewonden bleef nage noeg gelijk. Toch zijn deze cijfers nog steeds veel hooger dan voor den oorlog. Radiorede Min. Lieftinck. Min. Lieftinck zal Vrijdagavond om 9 uur een radiorede uitspreken i.v.m. de heropening der inschrij-, ving op de 3 pet. Grootboekschuld 1946. Centrale Jeugdraad opgeheven. Daar de werkzaamheden opge dragen aan den Centr. Jeugdraad thans worden verricht door de onderscheidene afdeelingen van het Dir.-Generaal „Vorming bui ten schoolverband" van het Dep. v. Onderwijs is bij K.B. de Centr. Jeugdraad, die werd ingesteld op 1 April 1920, opgeheven. De actrice Sonia Stokowski, dochter van den beroemden diri gent Leopold Stokowski, zal op 8 Juni in het huwelijk treden met Willem H. Thorbecke, vroeger officier bij de Ned. luchtmacht. De commandant van Aken heeft gedreigd met sluiting van de Duitsch-Nederlandsche grens, indien geen eind komt aan de smokkelhandel en het onophoude lijk illegaal overschrijden van de grens. In het stadj.e Castelfranco Emilia bij Modena (It.) zijn reeds 41 personen gedurende de iaatste 10 maanden door onbekende da ders vermoord. Kolonel Juan Peron is offi cie:;! door den Senaat van Argèfi- tinië ais iandapresident aangewe zen. Een succes op Bali. Een succesvolle Nederl. actie heeft op 23 Mei een landings poging van een troep Javanen op N. Bali verijdeld. 65 perso nen werden gevangen genomen. Tanggerang bezet. Dinsdag hebben Nederl. troe pen Tanggerang, nabij Pesing ten W. van Batavia, bezet. De Nederlanders werden hartelijk door de bevolking begroet. De Extremisten hebben de plaats in de richting van Belaradja verlaten ën 40 Europeesche gij zelaars meegevoerd. Door het geteisterde land van Neus den en Altena. H.K.H. toonde overal warme belangstelling en bezocht meerdere gezinnen,. HEEFT U ALI GEKEND? In Turkfje is Ali Agar over leden. Dat zal u weinig zeg gen. Maar het zal u wel inte resseeren als u weet, dat Ali de oudste man ter wereld moet geweest zijn. Tenminste vol gens zijn eigen zeggen was hij 157 ja.iw rif dit geheel juist is? 'in leder geval stond vast, dat, lij] de 150 gepasseerd TVS-S, Dinsdag heeft H. K. H. Prin ses Juliana een bezoek gebracht aan het Land van Altena, een be zoek, dat reeds eerder was vast gesteld, doch moest worden uit gesteld. De bevolking toonde zich ten zeerste verheugd over de komst van de Prinses en in alle dorpen was de belangstelling dan ook zeer groot. Om half tien arriveerde Prinses Juliana bij de Andelsche Sluis, alwaar H. K. H. werd verwel komd door den wnd Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, Jhr Mr J. Smits van Oyen en den burgemeester van Andel, den heer G. Bax. Van Andel ging de tocht naar Veen en vervolgens naar Wijk, waar de schoolkinderen ook weer gereed stonden om de Prinses te begroeten. Door een schitterende eerewacht van witte meisjes met oranje fsjerpen ging de Prinses naar het huisje van de famiiie v. d. Made, ergens onder aan een dijk. De zoon van 'leze menschen is door de Duitschers gefusilleerd, TemTJ:i van het volk hoorde men, plotseling exn ijl kinderstem metje, dat boven het gemompel van (Je veje snsnschen JvJ&Juh doorklonk; „Prinses, ik zij jarig", en het was geen wonder, dat die uitroep ook aan Juliana een lach ontlokte. In de kom van Genderen be zocht H. Jv. H. vervolgens het gezin van J. v. Hemert. Het huis, dat het bewoont, is opgebouwd uit het puin van het oude. Het is een zwaar getroffen gezin en de Prinses begaf zich dan ook naar binnen om den toestand met eigen oogen te aanschouwen. Via Genderen, Eethen, Meeu wen en Dussen ging het dan naar Hank, waar men ontvangen werd door den burgemeester van Etten, die er in zijn toespraak op wees, dat hoewel Hank niet het meest getroffen gebied der gemeente is geweest, de gevolgen van den oorlog hier toch wel het moei lijkste te dragen waren, omdat de huisvesting reeds voor den oorlog veel te wenschen overliet. De toe komst van Hank ziet er ook nog somber uit, daar de papierfabriek welke ernstig getroffen is, waar schijnlijk niet meer herbouwd zal worden. H. K. H. overtuigde zich daar na door een'bezoek aan enkele huizen van de moeilijke omstan digheden. Bij de pont bij Keizersvecr werd de Prinses luid toegejuicht door de menigte, die naar de kade was gestroomd. Via Raamsdohkveer ging het naar Zevenbergschehoek en ver volgens naar Moerdijk; waar de lunch werd .gebruikt. Op uitdrukkelijk verzoek van de Prinses werd hier een bezoek aan den noodwoningbouw in 't pro gramma ingelascht. Bij Standaardbuiten bezichtigde de Prines een zwingelkooi, waarin tijdens den oorlog een familie was ondergebracht. Zij toonde zich ten zeerste getroffen door den toe stand, waarin deze menschen had den moeten leven. Tegen vier uur arriveerde de stoet bij het noodsanatorium „De Klokkenberg" te Tilburg. De bur gemeester van 's-Hertogehbosch, Mr Loeff, sprak hier een wel komstwoord en gaf een uiteen zetting van de wijze, waarop dit gebouw tot stand was gekomen. Thans worden er 450 patiënten van allerlei richtingen verpleegd. Nog is de nood groot en vele pa tiënten wachten nog om opgeroe-, pen te worden. De burgemeester besloot zijn rede met een woord van dank en waardeering tot de Prinses en sprak den wensch uit, dat heel spoedig in het land over gegaan zal worden tot het oprich ten van nog meerdere sanatoria. Daarna werd de Prinses door de zalen rondgeleid, waarbij zij zich onderhield met verschillende pa tiënten. Ten slotte trok de stoet naar Tilburg, waar ten stadhuize een vergadering van Nederlands Volksherstel werd gehouden, die door de Prinses werd gepresi deerd- AUTOBUS RIJDT IN DE SLOOT. Woensdagmiddag reed de autobus van 1 uur uit Borssele. Toen de chauffeur tusschen Borssele en 's Heerenhoek, op een plaats, waar de weg zeer slecht is, ongeveer bij den „Lin- denboom" moest uitwijken voor een anderen auto, verloor hij de macht over he„ stuur, met het gevolg, dat de autobus met ongeveer 20 personen den dijk afkantelde en onderste bo ven in de sloot terecht kwam. Het ongeluk is voor de inzit tenden goed afgeloopen, want er waren slechts enkele licht gewonden. MIDDELBURG. Zaterdagmiddag zullen op het Abdijplein te Middelburg brand weerwedstrijden worden georgani seerd voor de brandweren van alle Walchersche gemeenten. Het team Friends Relief Service heeft nu afscheid geno men van Walcheren en zal uiteen gaan. Enkele leden gaan naar Engeland terug en eenige andere gaan naar Polen, waar momen teel reeds één team werkzaam is, doch waar een tweede dringend noodzakelijk is, speciaal met het oog op de z.g. „displaced per sons". Op één der Middelburgsche stembureaux werd een zeer inte ressant stembiljet aangtroffen. Er was n.l. het volgende op geschre ven: „Het is allemaal plagiaat, dat op deze lijsten staat. Ik wil stemmen op den man, die de sta king verdrijven kan". Bij gunstig weer zal heden avond om 8 de muziekvereeni- ging „Excelsior" een concert ge ven op het Molenwater. Vlagge tjes o. d. Langen Jan zullen be kend maken, wanneer dit concert wegens ongunstig weer niet door gaat. Ned. Herv. Kerk, Beroepen le Goes (toez.)Ds Van 't Hof te Tiel, (vac. Ds Koorcvaar), Ds Hartsheim te Hails (vac. Dr Dankbaar).

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1