De stakingen in de havens DE Blht ZRQtt Warmer, Partij v. d. Arbeid en Communisten. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minister Dr Beel ontvangt opdracht tot Kabinetsvorming, In Indie- eeesl Ueestei van acde en cust. Aldus het oordeel van Mr M. Slamet. Geïnterneerden kunnen op Java blijven. 0e verkiezingen in Tsjecho-Slowakije. Te Amsterdam nog steeds uitbreiding. K/ie is de Bed? De Eerste Kamer. Weersverwachting, geldig van Maandagavond tot Dins dagavond Afnemende bewol king, zwakke wind, overwe gend droog, warmer. De „Nieuwe Nederlander' tracht de vrienden van de Partij van den Arbeid te be moedigen. Zij moeten den uit slag van de verkiezingen niet al te zwart bekijken. Er zijn voor de Partij van den Arbeid ook gunstige verschijnselen. O.a. wordt in dit verband gewezen op de economische or- oening. „Tegenover de 2 zetels, die de P. v. d. A. verloor, staan de 4 zetels, die de A.R. partij moest prijsgeven, tegenover de 2 zetels die dê Partij v. d. Vrijheid won, staan de 7, die aan de C.P.N. toevielen. (Wat men op laatstgenoem de partij ook moge hebben ai te dingen, toch zal men niet licht kunnen beweren, dat zij tegen economische ordening is gekant.)" Het is het blad natuurlijk be kend, dat o.a. ook de A,R. partij van economische orde ning niet afkeerig is, maar dat zij afwijst de b 1 ij v e n d door de Overheid geleide eco nomie, evenals de bedrijfsorga nisatie gedacht als zuivere Overheidsorgani satie, welke een verleng stuk is van de bestuursorganen der Overheid. Hetzelfde geldt ook van de C.H. Unie. Maar dat wordt van geen be. teekenis geacht. De Partij van den Arbeid wenscht te sturen in Staats socialistische richting. En daarom ziet de „Nieuwe Nederlander" het als een min of meer verheugend feit, dat de Communisten een zoo groote sprong vooruit maakten. Deze Communisten worden als medestanders begroet. De winst van de Com munisten wordt aangemerkt als een bewijs, dat men den uitslag van de verkiezingen niet alleen heeft te zien als een teleurstel ling en als een bron van be zorgdheid. Zeker, de Partij van den Ar beid werd geklopt. Maar hie rtegenover staat immers het verheugende feit, dat niet de rechtsche partijen, maar de Communisten met de winst gingen strijken! Deze uitspraken zijn niet zonder beteekenis. De kiezers kunnen er a.s. Woensdag met het uitbrengen van hun stem mee rekenen. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No, 350 Dinsdag 28 Mei 1946 Op- sn ansüSPgsRg vsh Zon trn Maan, Woensdag: Zon op 4.29 u-, onder 20.45 u. Maan op 3.50 u., ouder 18.58 u. N.M.30 Mei- Hoog water te Vlissingen Woensdag 29 Mei: Abnnn.prjjs 3.30 p. kw, Hoofdkantoor: Goes, Tal, 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Temeuzen. Advertentieprijs 12% cent per m,m. 24.15 n. 1.87 m,, 12.42 u. 2.11 ra. H.M, de Koningin heeft gistermorgen Dr L. J. M. Beel in gehoor ontvangen en hem de opdracht verstrekt tot het vormen van een Kabinet, dat geacht mag worden het ver trouwen van de Tweede Kamer te genieten. Dr Beel heeft H.M. verzocht, deze op dracht in beraad te mogen houden. Zooals bekend, vertoeft op tiet oogenblik Mr M. Slamet, een In donesiër, die tegenstander van de republiek Indonesia is, in ons land. Hij zal hier met regeerings- personen spreken en in de groote steden een aantal lezingen hou den. Zijn standpunt is, dat in Indië eerst rust en orde moe ten worden hersteld, hetgeen zal kunnen geschieden als de Japanners met hun wapenen worden verwijderd en de N.S.B.-ers worden geëlimi neerd. Volgens den heer Slamet geeft 99.9 pot. der Indonesische bevolking de voorkeur aan samenwerking met de Nederlanders boven, heerschappij van de repu bliek. Een Indonesiër, die zich respec teert bemoeit zich niet met de re publiek. Sjahrir is bij de massa onbekend en van Soekamo zei men tijdens de bezetting, dat hij Indonesië aan de Japanners had verkocht. De nationalisten zouden er tegen moeten protesteeren, dat zij in één adem met de republiek worden genoemd. In 1940, toen Nederland over weldigd was, hebben de nationalis ten hun strijd gestaakt; ook nu, in de huidige moeilijke omstandig heden, zouden zij hun strijd niet voort moeten zetten. Aldus eenige uitspraken van den heer Slamet tegenover de pers. Zijn naam is aanvankelijk bekend geworden in verband met den De- mocratischen bond; hiervan is hij korten tijd voorzitter geweest, maar hij heeft deze functie neer gelegd om voor eigen verantwoor delijkheid zijn actie voor herstel van gezag over constructieve plannen voor de toekomstige con stellatie laat hij zich nog niet uit te kunnen voeren. REPATRIËERENDEN. Op onze bureaux te Goes, Middelburg, Vlissin gen, Zierikzee, Tholen en Terneuzen ligt ter inzage een lijst met 1902 repa- triëerenden, die per m.s. „Boissevain" uit Indië naar 't vaderland terug- keeren en vermoedelijk op 31 Mei zullen aankomen. Ook hebben wij weer een lijst ontvangen van personen, die zich nog buiten het geallieerde ge bied op Java bevinden. SJAHIR WIL HUN DE KEUS LATEN. De Indonesische regeering zal, naar Sjahrir aan United Press verklaarde, de nog overgebleven dertigduizend geïnterneerden op Java aan bieden, in vrijheid op Java te wonen, of geëvacueerd te worden naar de door Neder landers gecontroleerde gebie den. Voor dit plan zou reeds de goedkeuring van de repu- blikeinsche regeering ver kregen zijn en deze probeert thans garanties van het re- publikeinsche leger te ver krijgen voor de veiligheid van de vrijgelaten geinter- neerden. Het plan is, naar Sjahrir zei, ingegeven door de overtuiging, dat het grootste deel der ge- interneerden Indo-Europeanen zijn, die hun geheele leven op Java hebben gewoond, en die er de voorkeur aan geven, op Java te blijven,indien veiligheid en vrijheid gegarandeerd wor den, in plaats overgebracht te worden naar de door Neder landers gecontroleerde gebie den, of naar Nederland, waar zij geen connecties hebben. Hij zeide, niet te gelooven, dat de regeering er op zou staan, dat de geïnterneerden voor hun vrijlating zouden ver klaren burgers van Indonesië te worden, daar hij hun tijd wil geven om tot een vrije be slissing te komen. Sjahrir legde er den nadruk on. dat de geïnterneerden, die naar de Nederlandsche gebie den geëvacueerd wenschten te worden, veilig geëscorteerd zouden worden. Het voorstel had geen betrekking op Japan ners. Men zou voortgaan deze aan de Britsche troepen uit te leveren. De eerste reactie in Ne derlandsche en Britsche krin gen op Sjahrir's voorstel was sterke twijfel, of de Indone- siëers de veiligheid van de geïnterneerden, wanneer deze eenmaal uit de kampen zou den zijn vrijgelaten, kunnen garandeeren. De veiligheid werd steeds een der voornaamste pqpten geacht voor de handhaving der Brit sche troepen op Java- De uitslag van de Zondag in Tsjecho-Slowakije gehouden verkiezing is, dat de nationale vergadering als volgt is samen gesteld Communisten (Tsjechen en Slowaken samen) 115 zetels; Tsjechische Socialisten (Benesj) 55; Chr. Volkspartij (Kath. Tsjechen) 47; Rechtsche demo craten (Slowaken) 42; Tsjechi sche Sociaal-Democraten 36; Partij van de Vrijheid (Slo- waaksch) 3; Partij v. d. Arbeid (Slowaaksch) 2 zetels. Samen 300 zetels. De meerderheid is dus in handen van de partijen van het iinksche blok (communisten, Sociaal-Democraten en Partij van den Arbeid). UITBARSTING VAN DE SMEROE. Volgens een bericht van de „Merdeka" heeft de hoogste vul kaan van Java, de Smeroe, kort geleden weer een uitbarsting ge had en verspreidde asch, gesteente en modder. Bijna 100 huizen en ongeveer 150 hectare rijstvelden zijn verwoest. Bovendien heeft de uitbarsting overstroomingen ver oorzaakt. NED. VER. VAN CHR. KANTOOR- EN HANDELS BEDIENDEN. Onder voorzitterschap van dhr H. J. Vermeulen hield op 24 en 25 Mei de Ned: Vereen, van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden haar 47e jaar vergadering te Amsterdam. Staande herdacht men den overleden Verbondspenning- meester, dhr W. de Jong. De voorzitter bracht in her innering hoe de vereeniging sinds den dag der bevrijding gestadigen bloei vertoonde. He laas heeft men zich nog niet geheel hersteld. Had dé ver eeniging in 1941 ruim 8200 le den, momenteel bedraagt het ledental 6700. Met klem ageerde dhr Vermeulen tegen het te kort aan organisatiebesef bij de geestverwante collega's. „Door hun onverschilligheid vormen zij een struikelblok voor onze actie ter verbetering van de positie der handels- en kantoorbedienden. Zü zijn een ernstige barricade naar den weg van de vrijheid van het bedrijfsleven." Met blijdschap constateerde spr., dat de uitslag der verkie zingen heeft uitgewezen, dat de doorbraaktheorie maar weinig ingang vindt bij de arbeiders klasse. De Christelijke vakor- ganisate hoopt weldra onder een nieuw kabinet haar heilza me?» arbeid voort te zetten. Mr A. G. A. Ridder van Rappard. Op 74-jarlgen leeftijd is over leden de heer M: A. G.A. Ridder van Rappard. De over ledene was van 1918 tot 1935 voor de Liberale Staatspartij lid van de Tweede Kamer en daarna lid van de Eerste Ka mer. OM DE WOL SCHEERT MEN DE SCHAPEN! En als de wol, de goede wol ont breekt, moeten die unieke volwollcn Pcjeha-stoffen wel op zich* laten wachten I Maar ze blijven niet lang meer weg. Dan zal ledereen bewonderend zeggen i Pejehastoffen om op te stoffen- (Ingez. Mod.) PRIVAATLES. Dr C. P. Gunning herinnert in zijn onlangs verschenen boek „Op de schoolbanken in het P.D.A." aan een woord van zyn grootmoeder, Mevr, Gun ning—Pierson, dat bij zijn komst in het concentratiekamp te Amersfoort als een flits door zijn brein schoot „Er zal wel eens een dag in je leven komen, dat Onze Lieve Heer 'tje moeilijk maakt; denk er dan aan dat Hij je dan een p r i v a a tl e s j c wil geven; het is altijd een voor recht als Hij zich zoo eens apart met je bemoeien wil. Zoo'n privaatles eischt echter wel drievoudige inspanning, maar brengt ook drievoudige winst; profiteer daar dus altijd goed van." De staking in het Amsterdamsche havenbedrijf breidt zich steeds meer uit, Gisteren zijn ook de 40 man personeel van de N.V. Leid- sche Oranje Nassauveem in staking gegaan toen bij dit veem een lichter voor den wal kwam geladen met Amerikaansche tabak. De arbeiders verklaarden deze tabak besmet en weigerden te lossen. De directie heeft hen hierop ontslagen en tracht nu vrijwilligers te vinden. Ook bij het graanexpeditie- enveembedrijf H. Schutter Jzn, een contrölebcdrijf, zijn. de controleurs in staking gegaan omdat hun was opgedragen een partij haver van het s.s. Aalsum bestemd voor een havermoutfabrick, welke gelost was door de reederij met behulp van vrijwilligers, te controleeren. Deze staking omvat 14 man. Ook in dit geval heeft de directie het staken als vrijwillig ontslag be schouwd en wordt getracht werkwilligen te vinden. Te Rotterdam is zoo goed. als geen wijziging gekomen in de situatie in de haven. Volgens de Scheepvaart-vereeniging Zuid zijn er Zaterdag en Zondag ongeveer 25 schepen binnengekomen, het geen noodig heeft gemaakt alle beschikbare militairen in te zetten. Nog steeds wordt er op volle capaciteit gewerkt. In verband met de geruchten, die' hier en daar in omloop zijn gebracht, deelt de R.V.D. het volgende mede: Toen het arbeidsconflict in de havens dreigde te leiden tot wel haast catastrofale gevolgen voor het geheele Nederlandsche volks leven, heeft de regeering het noodzakelijk geacht, over te gaan tot het gebruik van militairen als werkkrachten. Voor zoover deze bewapend zijn, doen deze als versterking der politie dienst ter bescherming van de werkende arbeiders en de vrijwilligers. Een andere taak valt aan de ingezette troepen niet toe. Zij hebben in structie, elke agressieve houding tegenover de stakers te vermijden. J. Schouten, voorzitter van de Anti-Revolutionnaire fractie (links) en Gerben Wagenaar, voorzitter van de Communistische fractie, in gesprek voor 't paleis Soestdijk, waar de fractie-voor zitters door H. M. de Koningin voor een bespreking werden ont vangen. Wijchen (G.) door de Partij van den Arbeid, gewest Gelderland, geen candidatenlijst voor de ver kiezing van de Provinciale Sta ten ingediend. Het partijbestuur geeft de kiezers in deze kieskring, die voornemens waren op de Par tij van den Arbeid te stemmen, en geen gelegenheid hebben elders te gaan kiezen, den raad blanco te stemmen. 170 MILLIOEN MARK VOOR PUINOPRUIMEN. De aan de Geallieerde Komman- dantur voorgelegde Berlijnsche begrooting voor opruiming van het puin en voor den opbouw in 1946 bedraagt 170 millioen R.M. Hierbij komt nog 30 millioen van hetgeen uit het boekjaar 1945 is overgeschoten. Want, aldus dhr Vermeulen, wij moeten ons volk er van doordringen, dat het een, eisch van Christelijk beginsel is zich bij de Christelijke vakbeweging aan te sluiten. Na afdoening van diverse in terne vereenigingszaken refe reerde de heer R. A. Jongbloed over het onderwerp „Iets over het kernwezen". DR HIRSCHFELD IN BEROEP. Dr H. M. Hirschfeld, aan wien eervol ontslag is verleend als se cretaris-generaal van het voorma, lige departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij en die de bevoegdheid had, in beroep te gaan bij de Kroon op grond dat dit besluit genomen is in afwij kingvan het advies der commissie- Scholten, heeft van deze bevoegd heid gebruik gemaakt. VERHOOGING PRIJZEN SLACHTSCHAPEN. Gisteren is de reeds eerder aangekondigde verhooging van de leveranciersprijzen van slachtschapen ingegaan. Daar deze verhooging wordt bere kend in de consumentenprijzen van schapenvleesch, zal even eens de prijs van schapenvleesch voor den consument worden verhoogd en wel tot het niveau van de prijzen van rundvleesch. Onaangename vergissing. Tengevolge van een misver stand, is er in de Staten-kieskn'ng VERPLAATSING KANTOOR VLISSINGEN Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin ge meld wordt, dat ons kan toor vanaf heden ver plaatst is van Walstraat 37 naar Walstraat 33. Het kantoor is voor het publiek geopend y.m. van 8.3012.30 uur en n.m. van 1.305.30 uur. Het telefoonnummer blijft 168. Provincienieuws Zeeuwsche tamboers en pijpers op stap. Het bekende Middelburgsche Tamboers- en Pijperscorps „Juliana" zal met Hemelvaarts dag deelnemen aan den groo- ten pijpersdag, die door „Ex celsior" van Rotterdam in deze plaats wordt georganiseerd. Niet minder dan een 500-tal tamboers en een 600-tal pijpers zullen hieraan deelnemen. „Ju liana" zal des morgens een af zonderlijke marsch door Rot terdam maken, bezoekt dan een kerkdienst, neemt deel aan een boottocht door de Rotjerdam- sche havens en marcheert ver volgens mede met de gezamen lijke stoet van tamboers en pijpers. Er is daarna een défilé door alle deelnemers voor den burgemeester van Rotterdam en zijn collega's van de plaat sen, waaruit de corpsen afkom stig zijn, terwijl de dag wordt besloten met een taptoe, ge componeerd door den dirigent van „Excelsior" uit Rotterdam. Ook het Goessche Tamboers- en Pijperscorps „Excelsior" zal aan dit grootsche muziekfeest deelnemen. MIDDELBURG. Twee chauffeurs van de Stoom tram Walcheren, n.l. F. W. te Se- rooskerkc en G. J. te Middelburg, waren Vrijdag voor hun plezier aan het toeren met een autobus v. dq onderneming. Terzake hiervan is tegen hen proc.-verbaal opge maakt wegens het wederrechtelijk gebruilf van dit voertuig. H. W. te St. Laurens kreeg Vrijdagavond; een proc.-verbaal, toen hij zich zonder noodzaak op hield in één der Middelburgsche plantsoenen. Oost en West. Op uitnoodiging van de afd. Middelburg van „Oost en West" trad Zaterdagavond het Krontjong-Gezelschap „Angin Timoer" uit Den Haag op in het Schuttershof. Het gezel schap, bestaande uit Indone siërs, Indo-Europeanen en Ne derlanders, vijf dames en zeven heeren, heeft op uitmuntende wijze de Indische sfeer in de zaal weten te brengen. Voor het- grootste deel van de aan wezigen zal het een openbaring geweest zijn, te kunnen ken nismaken met deze elementen der cultuur van. tropisch Neder land. Het programma bood een rijke afwisseling van zang en muziek, zoowel door het en semble als door één der dame3, en daarna schetsen en dansen. Van de laatsten noemen wij speciaal de Sjak daim, een of- ferdans van Celebes, die uit beeldt den strijd tusschen het goede en het 'kwade. Voor ons, nuchtere Westerlingen, is on begrijpelijk de overgave, waar mede deze dansen worden uit gevoerd. Voorts waren er melo dieën van Java, uit de Batak- landen, Amboneesche soldaten liederen enz. Behalve muziek, schets en dans, maakten de na tionale kleederdrachten jnet de keurig verzorgde tooneelaan- kleeding dezen avond tot een genot. Op duidelijke wijze gaf bij ieder nummer één der leden van het gezelschap, de heer G. C. Lous, een nadere verklaring. De avond, die onder leiding stond van dr A. Snethlage, voorz. der afd. en waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de actie „Nederland helpt In dië", deed ons Indië nu eens niet zien vanuit het begrip der concentratiekampen, maar van uit de zoo bont geschakeerde Indonesische cultuur. Opbouw-festival". Het uit ongeveer 40 leden be staande muziekcorps „Rotter dam I" van het Leger des Heils is Zaterdag en Zondag'op Wal cheren geweest, om concerten te geven ten bate van den op bouw van de Legerzalen. Za terdagavond werd in de volle Oostkerk te Middelburg gecon certeerd, waar een gevarieerd programma werd afgewerkt. Maj. G. Claeys, die de samen komst had moeten leiden, was door ziekte verhinderd en zijn taak werd nu vervuld door Maj. Hoenderkens. Na gebed en Schriftlezing werd onder de be kwame leiding van kapelmees ter M. Knippenberg het -pro gramma, V®V bestaande uit Dr Louis Jozef Maria Beel, die door H. M. de Koningin tot Kabinetsfor mateur is benoemd, werd op 12 April 1902 te Roer mond geboren. In 1920 deed hij daar eindexamen gymnasium en na in 1923 't diploma gem. admini stratie gehaald te hebben ging hij aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen rech ten studeeren. In 1935 promoveerde Dr Beel. Zijn ambtelijke loopbaan begon hij in 1920 aan de gem.- seor. te Roermond. Tot 1942 werkte hij achter eenvolgens bij de bisschop pelijke inspectie van het L.O. aldaar, op de prov. griffie te Zwolle en in ver schillende functies op de secr. te Eindhoven. In 1942, toen er een N.S.B.- burgemeester kwam, ver liet hij den dienst en ves tigde zich als advocaat. Na de bevrijding werd hij soc. adviseur bij den Mil. Commissaris van O. Brabant. Later ging hij als adviseur van den Min. v. Alg. Zaken naar Enge land. Op 23 Febr. 1945 werd Dr Beel benoemd tot Min. van Binnenl. Zaken, welke functie hij ook in het Kabinet Scher- merhorn bekleedt. composities van Engelsclie Le- gercomponisten, afgewerkt. Er waren enkele soli, die zeer goed werden gespeeld, terwijl het corps zelf een hoog spelpeil wist te bereiken. Ooik het man nenkoor o.Lv. Zangbrigadelei- der W. de Nooijer heeft zich doen hooren. Aan den uitgang wierd een collecte gehouden voor den opbouw. Zondagmiddag is er een con cert in de Scheldehai te Vlis singen geweest. In de etalage van de fa. Corns. Henning op de Markt is fotomateriaal te bezichtigen van verschillende half-afge- bouwde panden te Middelburg en een overzichtsfoto van den nieuwbouw bij V. en D. Onder het motto, of Middelburg Veere achterna moet, bedoelt deze verzameling uitdrukking te geven aan het ongenoegen, dat over deze zaak onder de Middelburgsche zakenlieden heerscht. VLISSINGEN. Heropening Filiaal van Haren. Het Van Haren's concern, dat in 1940 in Nederland was uitgegroeid tot 70 filialen, eigen schoen- en pantoffelfabrieken en enorme leerlooierijen, werd in 1941 stilgelegd, nadat de di rectie weigerde te fabriceeren voor de Duitsche Wehrmacht. In de oorlogsjaren werden tien tallen filialen platgegooid of gedeeltelijk vernietigd en de ljelft van de fabrieken opgebla zen, machines weggehaald, kortom het zag er naar uit, dat totale vernietiging zou volgen. Na de bevrijding besloot de di rectie, ondanks de ontzaglijke moeilijkheden, toch opnieuw te beginnen. Er werd aangepakt en nu reeds komen elke week tienduizenden paren van deze fabrieken, geheel bestemd voor het Ned. volk, daar van Haren niet exporteert. Ook te Vlissingen ging men spoedig weer aan den slag, eerst in een noodpand en thans weer in het geheel gerestau reerde pand aan 'de Walstraat, hoek Wagenaarstraat. Maanden van inspanning too- nen wat de fa. v. Haren, in sa menwerking met het Bouwbe drijf de Lange en Breuring uit Leiden en het personeel o.l.v. den filiaalchef, dhr J. Moens, tot stand hebben gebracht. De firma Gebr. v. d. Berg te Vlis singen zorgde voor de verlich ting en de fa. Jansen uit Lei den voor het schilderwerk. De verkoopleider, dhr H. Haak, toonde ons een collectie dames-, heeren- en kinder schoenen van absoluut vooroor- logsche kwaliteit, waarmede de étaleur de 13 M. lange étalage aantrekkelijk maakte. Ook aan het interieur, met zijn gemakkelijke passtoelen, is de uiterste zorg besteed. BORSSELE. Zaterdagmiddag heeft de politie gedregd naar de verdronken vis- schers uit Bouchaute. Men heeft echter alleen de roeiboot opge haald. Geiten naar Goes. Daar er bij de gehouden keu ring van de geitenver. zulke mooie geiten zijn aangevoerd, is op aandrang van den keur meester besloten niet een 5-tal overjarige en een 2-tal jonge geiten vertegenwoordigd te zijn op de te houden Landbouwten toonstelling te Goes. (Zie verder pagina 3), Hoe de leden ge kozen worden. De leden van de Eerste Kamer worden gekozen door de Provin ciale Staten op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging. Daartoe is het totaal aantal pro vinciën in groepen gesplitst. Ie groep: Noord-Brabant, Zee land, Utrecht en Limburg, kiest 13 leden, 2e groep: Gelderland, Overijs sel, Groningen en Drente, kiest 13 leden. 3e groep: Noord-Holland en Friesland, kiest 12 leden, 4e groep: Zuid-Holland, kiest 12 leden. Totaal 50 leden. Elk lid van de Provinciale Sta ten brengt een stem uit, die geldt voor een bepaald aantal stemmen. Dat aantal stemmen hangt af van de Provincie, van welker Staten hij deel uitmaakt. Die getallen worden telkens na de bekend making van de uitkomsten der volkstelling herzien. Daar er sinds 1930 geen volks telling is gehouden, zullen thans nog de aantallen gelden, welke in 1939 van kracht waren. Deze bedroegen voor: Noord-Brabant 140Zeeland 59; Utrecht 99; Limburg 122; Noord-Holland 196; Friesland 80; Gelderland 134; Overijssel 111; Groningen 87; Drente 664; Zuid-Holland 239. De leden van de Eerste Kamer worden voor 6 jaren gekozen. De helft treedt om de 3 jaren af. De eene helft bestaat uit de leden gekozen in de provinciën Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht, Limburg, Noord-Holland en Friesland. De andere helft uit de leden gekozen in: Gelderland, Overijs sel, Groningen, Drente, Zuid- Holland. Bij ontbinding bepaalt het lot, welke helft der leden zal aftreden drie jaar na den eerstvolgenden Dinsdag (derden Dinsdag) in September. KRUIMELTJES Zondagmiddag is bij de brug te Wormerveer door een rukwind een zware boeier, bemand met 7 personen omgeslagen. De 4-jarige W. v. d. S. en het eenjarige meisje K. kwamen hierbij om het leven. De Amerikaansche Senaats commissie voor vlootzaken heeft voor het komende belastingjaar een marinebudget van meer dan zes milliard dollar opgesteld. Met het boren van een 12 km lange tunnel door den Mont Blanc is op Italiaansch grondgebied een aanvang gemaakt. De spoorbrug over het Twen- thekanaal in de lijn Hengelo Zutphen is gereedgekomen. Vanaf gisteren rijdt weer een werk- liedentrein naar Goor. Ingevolge verkregen toestemming van de Vereen. „De Nederland sche Dagbladpers" mogen wij vandaag met vier pagina's ver schenen. Laatste berichten. VOORLOOPIG GEEN NIEUWE SUIKERBON. De stakingen in de havens in Rotterdam en Amsterdam hebben er toe geleid, dat groote hoeveelheden aange voerde ruwe suiker niet kon den worden gelost. Ofschoon hierin de laatste week een wijziging is ingetreden, heeft de staking reeds te lang ge duurd om het suikerrantsoen onverminderd te kunnen handhaven. Men moet er dan ook re kening mede houden, dat na den loopenden bon voorloopig geen bon voor consumptie suiker zal kunnen worden aangewezen. „Boissevain" en „Kota Inten". Het m.s. „Roissevain" wordt 30 Mei te Amsterdam verwacht. Het ligt in de bedoeling om 12 uur met de debarkatie te beginnen. Het m.s. „Kota Inten" is 26 Mei 1.1. uit Port Said vertrokken en wordt 6 Juni a.s. te Amsterdam verwacht In hooger beroep. De advocaat-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te 's-Herto- genbosch, heeft cassatie aangetee- kend tegen de sententie van voor meld Hof waarbij graaf Marchant et d'Arsembourg veroordeeld werd tot 15 jaar gevangenisstraf. Zending. Op Dinsdag II Juni zal op het torrein van de N. H. Kerk te Oud-Vosemeer een zendingsmiddag worden gehouden uitgaande van den Ring Tholen der Ned. Herv. Kork. Sprekers zijndo predikan ten W. "Vroègindeweij te Poort vliet; J. Lekkorkerker to Oud- Beyorland, H. Harkoina te W\jk b(j Heusden en J. Batelaan, Zen- dingsdiroetor van den (Jeref. Zendingebond,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1