Herstel ven ie greote sluis te IJmuiden. Handelsovereenkomst flederland-BeSgië. Revolutionnair geweld. Te hoog gespannen verwachtingen. Midden Juni weer merksigaretten. Oe stakingen in de Vereenlgde Staten. de staking op Schiphol. Rijden, rijden, rijden in een wagentje De benzine gaat van de bon. Maar o Argentinië verlangt immigranten. Leveringen voor een waarde van plm. 500 millioen gulden. België levert groote voorraad vensterglas. HET INDISCHE VRAAGSTUK. Onzinnige vernielingen door de Duitsehers. Em mi Masiis Als twee hetzelfde doen... DE BIDT ZËOTs Koeler. Zwaar bewolkt met regen en hier en daar nog onweer. Aanvankelijk zwakke, veran derlijke wind, in het zuiden van het land later uit wes telijke richtingen. Koeler. ZEEUWSCH DAGBLAD ©p- 2e JAARGANG No. 349 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prjja ƒ3.30 p, kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Ylissingen, Middelburg en Terneuzen. - Maandag 27 Mei 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. In verband met de havensta king te Rotterdam, verklaarde een der leiders van de E.V.C., blijkens een verslag in de „N, R, Crt,", dat men voor het ge weld moest wijken en dat door de komst der militairen de wa pens niet langer gelijk zijn. Hij voegde er aan toe, dat in Nederland zeker de revolution- naire situatie nog niet 's ontstaan, welke den arbeiders aanleiding zou kunnen geven te trachten met gelijke wape nen tegen de nieuwe situatie op te treden. Nog niet. Het ideaal is dus niet alleen door voortdurende stakingen den wederopbouw te verhinde ren en het economisch leven in de war te sturen, maar ook, om als de tijd daarvoor rijp is, door revolutionnair geweld, de communistische beginselen te verwezenlijken. Hieruit blijkt, van hoeveel gewicht het is, dat een krachtig Kabinet gevormd wordt, dat èn in Indië èn in ons land, het ge zag weet hoog te houden. Laten de kiezers hieraan meewerken a.s. Woensdag door hun stem uit te brengen op een candidaat van de Christelijke partijen. hower, die met vacantie was, naar Washington teruggeroe pen. De democratische Senator Byrd uit Virginia heeft mee- jgedeeld, dat president Truman van het congres eventueel de macht zou krijgen om „diege nen te straffen, die inbreuk op de wetten hebben gemaakt en Stakingen te voorkomen". Na vier uur onderhandelen tusschen vertegenwoordigers van het spoorwegpersoneel, spoorwegeigenaren en de re geering achtte J. R. Steelman, adviseur-in-arbeidszaken van president Truman de toestand „somber"t Ook de onderhandelingen met betrekking tot de staking in de velt kolenmijnen, waarbij 400.000 mijnwerkers betrokken zijn, hebben een dood punt be reikt. Hoezeer de leidende kringen van de Partij van den Arbeid hadden verwacht, dat de Twee de Kamerverkiezingen een over winning voor deze partij zou den opleveren, blijkt, aldus de „N. R. Crt.", uit een strooibil jet voor de Statenverkiezingen, dat klaarblijikelijk vóór het be kend worden van den verkie zingsuitslag was opgesteld en gedrukt. Daarin komen de vol gende passages voor; „De verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn achter den rug en hebben aan de Partij van den Arbeid de stevige po sitie in de volksvertegenwoordi ging gegeven, die noodig is om het kabinet voor herstel en ver nieuwing onder leiding van de ministers Schennerhorn en Drees den. steun te waarborgen, die onmisbaar is voor de voort zetting van zijn zoo gewaar deerde politiek „Toch is de taak van het kiezersvolk nog maar voor de helft volbracht. De regeering heeft te rekenen niet alleen met de Tweede Kamer, maar ook met de Eerste Kamer. Zou de Eerste Kamer een samen stelling krijgen, die niet klopt met die van de Tweede Ka mer, dan zou de basis alsnog aan de regeering ontvallen. Daarom is noodig, dat de Partij van den Arbeid ook in de de Eerste Kamer dezelfde sterke positie krijgt." De heeren hebben de huid te vroeg verdeeld. De beer waj nog niet ge schoten. DE KABINETSCRISIS. H. M. de Koningin heeft Zaterdag in verband met de Kabinetsvorming de heeren Mr W. L. Baron de Vos van Steenwijk, Voorzitter van de Eerste Kamer, Mr J. R, H. van Schaik, Voorzitter van de Tweede Kamer en Jhr Mr F. Beelaerts van Blokland, Vice-President van den Raad van State, ter be spreking In het paleis Soestdijk ontvangen. Naar de N. Leidsche Crt ver neemt zal omstreeks midden Juni de Rhodesiasigaret vervangen worden door de merksigaret. De sigarettenfabrieken hebben ver gunning gekregen weer met eigen merken aan de markt te komen. Voorloopig zal men zich be perken tot 3 prijzenklassen, van 48, 60 en 72 ct per 20 sigaretten, sigaretten van 60 ct. zullen on geveer overeenkomen met de Rho desia's, die van 72 ct. zullen van iets betere kwaliteit zijn. Er is voorloopig nog geen spra ke van dat de sigaretten bonloos zullen worden, noch dat er weer importsigaretten zullen komen. De toestand 6omber. President Truman heeft met leden van zijn kabinet verga derd ten einde tot maatregelen te komen om de transport- crisis te overwinnen. De presi dent heeft ook generaal Eisen Hulp van troepen? Naar „Trouw" meldt bestaan er bij de Regeering plannen om, in dien de staking op Schiphol niet spoedig eindigt, door genietroepen den zoo dringend noodzakelijken arbeid voor de outillage der Am- sterdamsche luchthaven te doen voortzetten. Het betreft hier alleen het op zetten van barakken. GERINGE ARBEIDSPRESTATIES. Critiek uit de vakbeweging. De houding van sommige bouw vakarbeiders, die een veel te lage arbeidsprestatie leveren en ook die van sommige aannemers die zich verrijken ten koste van de ge meenschap, werd tijdens het Con gres van den Alg. Ned. Bouw- vakarbeklersbond te A'dam door den voorzitter,, G. Kleine, ge gispt Tevens gewaagde spr. van de trage wijze, waarop het Col lege van Rijksbemiddelaars de loon- en arbeidsregelingen voor het bouwbedrijf en de nevenbe- drijven behandelt, waardoor spanningen bij de bouwvakarbei ders ontstaan. HET S.S. „SUMATRA" NAAR NEDERLAND. Het s.s. „Sumatra", dat 23 Mei j.l. van Tandjong Priok is vertrokken zal vermoedelijk 8 Juni a.s. te Suez aankomen. Het m.s, „Tegelberg" is even eens 23 Mei j.l. van Tandjong Priok vertrokken, Het schip zal vermoedelijk fl Juni a.s. te Suez arriveeren. Mr B. BakkerNort. t Mevrouw mr B. Bakker Nort, oud-lid van de Tweede Kamer voor den Vrijz. Dem. Bond, is 72 jaar oud te Utrecht overleden. VERKEER AFSLUITDIJK. Het verkeer over den afsluit dijk zal weldra op geheel de zelfde wijze kunnen plaats heb ben als voor den oorlog. Dezer dagen zal n.l, een nieuwe draai brug in den weg over den af sluitdijk tte Kornwerderzand worden geopend op dezelfde plaats waar de vroegere door de Duitschers in Aprü 1945 op geblazen brug lag, Voor het verkeer fs dit we derom een belangrijke verbete ring. Volgens inlichtingen uit goede bron voeren de Argentijnsche autoriteiten op het o ogenblik on derhandelingen voor het aanvoe ren van aanzienlijke contingenten immigranten nit verschillende lan den van Europa, Afrika, Klein- Azië. Het plan zou de immigratie om vatten van 200.000 Polen, 100.000 Joegoslaven, 20.000 Oekraïners, 20.000 Syriërs en Libaneezen, 150.000 Littauers, Estlanders en Letlanders, en 5.000 Arabieren. Deze immigratie zou in drie jaar tijds voltooid moeten zijn. In aansluiting op de bespre kingen, die op 17 en 18 April tusschen de Belgisch-Luxem- burgsche Unie en Nederland zijn gevoerd, is gisteren op het Belgische ministerie van buii- tenlandsche zaken een handels- en betalingsovereenkomst ge- teekepd. Deze overeenkomst regelt het onderling economisch ver keer voor de periode loopende van 1 Juni 1946 tot 31 Mei 1947. Het handelsverdrag voor ziet in wederzijdsche leverin gen voor een totale waarde van ongeveer 500 millioen (8 milliard Belg. franken). De B elgi sch-Luxemburgs che Unie zal naar Nederland expor teeren verschillende soorten textielgoederen, vensterglas, wederopbouwmaterialen, hout- producten, ijzer, staal en me tallurgische producten, banden, chemische producten, papier producten, sierplanten en (kunstmeststoffen. Nederland zal naar de Bel- gisch-Luxemburgsche Unie ex- porteerenelectrotechnische- en radioartikelen, zand en grint, chemische producten, vlas, pootaardappelen, land- en tuin- bouwzaden, fokvee (stieren en varkens)bloembollen, boom- kweekerijproducten. Bovendien is overeengekomen een gemengde commissie in te stellen, die tot taak heeft de contingenten aan de omstan digheden aan te passen en_ alle moeilijkheden, die zich bij de uitvoering van de overeen komst mochten voordoen, op te lossen. Van vensterglas is toe gezegd: 1 millioen vierkante meter div. soorten en 3 mil lioen speciaal vensterglas. Deze leveranties staan los van de reeds eerder toegezeg de hoeveelheden vensterglas. Wat verpakkingsglas betreft ook dit zal worden inge voerd, ofschoon Nederland zelf een dergelijke industrie heeft, De eerste Juni zal voor de Ne derlanders, die de beschikking hebben over een motorrijwiel, een personenauto of een vrachtwagen, een blijde dag zijn. De benzine, smeeroliën en vetten gaan dan van de bon. Velen hebben zich al afgevraagd, of zij nu ook eerder een vergunning voor een perso nenauto of vrachtwagen zullen krijgen. Helaas de opheffing van de bezinedistributie zal daarop geen invloed hebben. Want het af geven van vergunningen voor per sonenauto's is een materialen: kwestie. Immers, wanneer meer vergunningen werden afgegeven, zou een zoodanige „rush" op het veeal verouderde materiaal ont staan, dat dit ontoelaatbaar moet worden geacht. Voor motorrij wielen zal er wel eenigie verrui ming komen in het verstrekken van vergunningen. Clausules op rijvergun ningen blijven gehand haafd. Wanneer straks de benzine niet langer een distributie-artikel zal zijn, wil dit volstrekt niet zeg gen, dat ieder, die over een voer tuig beschikt, nu maar naar har telust kan gaan toeren. Volstrekt niet! In de clausules voor de rijvergunningen wordt nog niets gewijzigd. Dit beteekent dus, dat voor pleziertochten, het bezoeken van amusementsgelegenheden enz., geen toestemming wordt gegeven. De controleurs der Rijksverkeers inspectie zullen tegen overtredin gen streng optreden. Wanneer gezelschappen in een andere plaats een vergadering, concert e.d. willen bijwonen en de normale verbinding ontbreekt, zal in de meeste gevallen toestemming worden verleend, daar met een autobus heen te gaan. Het is ech ter al verschillende malen ge beurd, dat hiervoor een vracht auto werd genomen, die niet was gekeurd en waarvan de bestuurder ook geen bewijs had. Dit kan niet worden toegelaten. Want meestal zijn vrachtwagens niet geschikt voor personenvervoer. Bovendien is er het groote risico, dat, wan neer er een ongeluk mocht gebeu ren, de passagiers geen enkel ver haal hebben, hetzij op den eige naar van den vrachtwagen, hetzij op de verzekering. Maar ook een eigenaar van een vrachtwagen, die wel volgens de wettelijke voorschriften voor personenver voer is gekeurd, kan zonder meer geen passagiers vervoeren. Steeds is er toestemming van de R.V.I. noodig. Voor ritten per autobus buiten de provincie wordt slechts in zeer enkele gevallen toestemming ver leend. Wanneer er andere midde len van vervoer zijn, zeker niet. De oorzaak daarvan is, dat het meestal oude bus-materiaal, dat in Zeeland wordt gebruikt, speciaal ook wat de banden -betreft, bij tochten naar buiten de provincie te veel aan slijtage onderhevig zou zijn, waardoor de busdiensten in eigen provincie spoedig de na- deelige gevolgen zouden onder vinden. Zeeuwsch Vlaanderen krijgt negen bussen. Korten tijd geleden zijn aan Z.-Vlaanderen een negental chas sis voor autobussen toegewezen. Het zal nog wel enkele maanden duren, voordat deze in bedrijf komen, want de carosseries moe ten er nog geheel op worden ge bouwd. Aan dat werk is men nu volop bezig. Het zal een groote verbetering beteekenen voor de busverbindingen in Zeeuwsch- Vlaanderen. De auto's voor de artsen. Öok onze provincie heeft haar deel gekregen van de ingevoerde auto's speciaal bestemd voor de artsen. Er is reeds een aantal art sen geholpen, doch nog lang niet allen. De auto's zijn verdeeld in overleg met een advies-commissie uit de artsen, speciaal hiervoor in het leven geroepen. Groote vraag naar klei nere bestelwagens. Kleine bestelwagens zijn een zeer geliefd artikel. Het is alleen jammer, dat er nog niet één aan gekomen is. Alle aanvragers moe ten dus op een lijst worden ge plaatst, waarbij het onnoodig ia, een schriftelijke aanvraag nog twee of drie maal telefonisch te -bevestigen, hetgeen den dienst van de R.V.I. maar remt. Zoodra de wagentjes er zijn, zal vanzelf sprekend met de verdeeling wor den begonnen. Vervoer per vracht wagen is bevredigend. In Zeeland is het aantal vracht wagens momenteel zoodanig, dat aan alle aanvragen voor vervoer kan worden voldaan. Het aan bod van ladingen kan zonder stag natie worden verwerkt. De vrachtwagens, die nog wor den aangevoerd, zijn eerst per provincie verdeeld en worden hier weer toegewezen aan de verschil lende ondernemers, die een wa gen hebben aangevraagd in over leg met de vakgroepen, zoodat een zoo eerlijk mogelijke verdeeling plaats vindt. IN LEVERINGSTERMIJN KOLENBONNEN. Het C.D.K. deelt mede, dat de termijn, binnen welken de aangewezen bonnen 60 B.V. en 61 B.V. der Brand- stoffenkaarten T. 606 bij de kolenhandelaren moeten wor den Ingeleverd, tot nader aankondiging is verlengd. Indonesiërs teleurgesteld volgens SJahrir. Sjahrir heeft in een persconfe rentie verklaard, dat hij de „uiter ste" voorstellen van Dr van Mook aan Soekarno en het kabinet heeft voorgelegd en dat deze daar in studie zijn genomen. Hij beschreef de algemeens reactie in het bin nenland op de voorstellen als „een teleurgestelde stemming". Hij legde er den nadruk op, dat de laatste voorstellen niet zoo ver gingen als hetgeen met Dr van Mook was besproken, toen Clark Kerr te Batavia was, in het bijzonder ten opzichte van Suma tra. Ook maakte hij melding van een „verschil in zienswijze" tusschen de leden van het kabinet te Djok jakarta en die te Batavia. Het meeningsverschil strekte zich niet uit tot eenige vitale kwestie. Sjahrir verklaarde voorts, dat de „nationale concentratie", welke de meerderheid van het vroegere volksfront en thans ook de socia listen en communisten bevatte, bereid was met de republikein- sche regeering samen te werken, en er was nu, zoo zeide hij, aan zienlijk minder oppositie tegen de regeering. „Dank zij het feit, dat we bij den bouw van de groote sluis te IJmuiden het systeem „zeker is zeker" hebben toegepast, valt de schade, door de Duitschers nog even voor de bevrijding aan de sluis veroorzaakt, nogal mee", zoo vertelde Ir. J. P. Josephus Jitta, die de herstelwerkzaamheden van den vernielden grooten sluit leidt, aan een schaie journalisten op .een excursie te 'IJmuiden. De muren van deze kolk waren zoo goed geconstrueerd en met zooveel zekerheid, dat de Duit schers er tevergeefs hun ver nielingskunsten op uitgeoefend hebben. Zij trachtten door ont ploffingen onder water gedeelten van de lange zijwanden van de schutkolk voorover in het water te doen vallen, maar de wanden zijn alleen 25 cm vooruit gekomen, hetgeen desniettemin kleine aard bevingen en fantastische spring vloeden heeft veroorzaakt, waar bij 2500 kg zware deksteenen, die van de kade in het water waren gevallen, meters ver werden weg geslingerd. De vernielingen door de Duit schers waren volkomen zinloos, daar zij al met een grooten zand- dam de sluis hadden afgesloten zoodat ze toch niet gebruikt kon worden. De ergste vernielingen zijn wel geweest die van de be wegingsinstallaties van de deuren en die van de ruimte, waarin een der deuren moet loopen om de suis te kunnen openen. Het gaat hier om geweldige werken. Aan de sluis is b.v. De ruimte is nu droog en vormt een diepte van 20 meter, zoodat het voor personen die aan hoogte vrees lijden, niet aan te raden is er een kijkje te nemen. Dit is een groote moeilijkheid bij het ver krijgen van deskundig personeel. Bij de herstelwerkzaamheden had men mét groote moeilijkheden te kampen. Er was in het begin niets aanwezig: geen materiaal, geen gereedschap, geen werktui gen. Maar minister Ringers, die als hoofdingenieur van den Rijks waterstaat bij den bouw van de sluis van 1923—1930 de leiding hader moge aan herinnerd wor den dat ook Ir. Mussert er ge werkt heeft heeft gezorgd dat het herstel snel kon worden be gonnen. Doet men bij de verdere werk zaamheden geen onaangename ontdekkingen en loopt ook verder alles mee, dan verwacht men dat de sluis in Juli weer gebruikt kan worden. De totale kosten zullen vermoe delijk driekwart millioen gulden ■bedragen, hetgeen vergeleken met de bouwkosten ad. twintig mil lioen gulden en mede gelet op de waardeverandering van het geld, niet hoog is. Provincienieuws VLISSINGEN. Het „havendorp". Van het groote complex stee- nen noodwoningen aan de ha- ven, het z.g. „Havendorp" zijn 250.000 kubieke meter gewapend) er deze week 46 betrokken. De beton verwerkt Zij rust op l beide eerstvolgende weken zul- 20.000 betonpalen, die gelukkig 'eu er noSf telkens 48 wonin- alle nog bruikbaar bleken te zijn. i gen in gebruik genomen wor- Aan elk der drie sluisdeuren is i den. De woningen bevatten al 1.200.000 kg. staal verwerkt en de ruimte, waarin zoo'n deur ver dwijnt als de sluis geopend wordt, is maar even 20 M. hoog, ruim 50 M. lang en bijna 7'A M. breed. De Duitschers hebben een dezer ruimtes opgeblazen, waardoor de ontzaggelijk zware muren naar elkaar toe helden en het dak ver nield werd. Met 12 groote hydrau lische vijzels zijn deze muren weer recht gezet waarbij een druk van drie en een half millioen kg. moest worden uitgeoefend. Ook het dak werd hersteld maar daar de muren ook verzakt bleken te zijn en de rails, waarop de deur loopt, vernield, moest de geheele ruimte worden drooggelegd, het geen met behulp van drie, veertig jaar geleden geconstrueerde en ieder honderdduizend kg wegende kuipen is tot stand gebracht, len een ruime voorkamer, een keuken en 3 slaapkamers, een ingebouwd loodsje met W.C. en aan de achterkant een steenen schuurtje. De typen A 4 be vatten een slaapkamer voor een echtpaar en dito kamers voor 4 kinderen, de typen A 7 voor een echtpaar en voor 7 kinde ren. Momenteel zijn ook reeds 10 dezer woningen beschikbaar gesteld voor noodwinkels. De origineele winkels, zonder wo ning, zijn in aanbouw. Per 1 Juli moeten 380 woningen plus de winkels gereed zijn. Nog 9 woningen van het type Bruynzeel zijn hier eveneens gebouwd, zij completeeren het honderdtal, waarvan er reeds 91 in de omgeving P. Kruger- straat werden opgetrokken. Door de P.Z.E.M., is er voorts een transformatorhuisje gebouwd met een capaciteit van 10,000 Volt, de sterkte is hier in tegenstelling met de stad, 220 Volt. Het geheele dorp, dat aan den kop van de buitenhaven ligt, wordt door sneden meti enkele straten, waaraan men nog druk doende is; achter de huizen loopen te gelpaden, De bouw wordt uitgevoerd door het Aannemersbedrijf Van Wijnen te Dordrecht. De ver binding met de stad loopt over den Ouden Vlissingschenweg, die thans als een schaduwrijke laan tusschen de 2 nog onder water staande poldertjes door loopt, Het verkeer over dezen weg tusschen Vlissingen en Souburg is thans weer mogelijk voor voetgangers_ en wielrij ders. Als de opruiming-werken voldoende gevorderd zijn, ligt het in het voornemen van de N.V. Stoomtram Walcheren een busdienst over dezen weg te openen. Dit zal vooral voor de bewoners van het 'Haven dorp een groote verbetering zijn. Op den hoek Schelde- straat—P. Krugerstraat had Vrijdagmiddag een botsing plaats tusschen een auto en een motorrijwiel. Het ongeval liep met een kleine verwonding van den motorrijder af. Gevaarlijk baggerwerk. Momenteel is men bezig de Buitenhaven uj.t te baggerlen. Tot aller ontsteltenis haalde de baggermachine Donderdagmid dag een mijn in een der bakken naar boven. Het bleek een Duitsche magnetische mijn te zijn. Door de marine werd de omgeving van schepen en men- schen gezuiverd en het gevaar lijke apparaat gedemonteerd. Reeds verschillende malen zijn dieptebommen, mijnen en an dere explositven opgebaggerd. Aan den ingang van de haven schijnt een Duitsch mijnenveld ite Hggen, dat verzand is. De baggermolen werkt dit gevaar lijke goedje blijkbaar los, want verschillende mijnen komen bo ven drijven. Het bagger-perso- neel ontvangt voor dat werk een extra gevaar-premie. Werktijden in den Weder opbouw. Door de arbeiders uit Holland werd Vrijdag en Zaterdag doorgewerkt, dit iv.m. de a.s. verkiezing, daar velen Dinsdag- of Woensdagmorgen vertrek ken om in hun woonplaats te gaan stemmen. Eerst op 4 Juni zal het werk worden hervat Vrijdagavond hield de A.R. Iriesvereen. een vergade ring waarin de heer Zuidema te Goes sprak over de Statenver kiezingen. Op practische en principieele gronden wekte hij de aanwezigen op: maakt geen fout, kiest A- Schout. GOES. Examens Pitmanschool. In April en Mei j.l. werden in de Pitmanschool te Goes examens afgenomen tot het verkrijgen van de diploma's steno en typen van wege de Alg. Ned. Bond ter ver spreiding van het stenografiestel sel Pitman. Het diploma kantoortypiste kon uitgereikt worden aan de dames: W, de Boe, Kattendijke, Jo van Riet, Goes; S. J. van Boven, Goes; J. C. Dees, Colijnsplaat T. E. Slabbekoorn, Biezelinge; A. A. Verburg, Kortgene; D. v. Boven, Wolfaartsdijk; A. Water man, Waarde; H. de Boot, Goes; G. J. Noordhoek, Goes; M. E. v. d. Broek, Goes; Corn. Pouwer, Kloetinge; L. Weststrate, 's-H. ArendskerkeE. A. Barten Beuzenberg, Goes; S. Maldegem, KloetingeMelis, Serooskerke en aan de heeren W. de Bruine, Goes; A. Koopman, Goes; W. C. van Liere, Goes; Jac. Willem- stein, Kattendijke; Joh. Filius, Yerseke; A. Passemer, Dom burg; Jan Schipper, Kloetinge; G. Th. Joosse, Goes; Jan Kor- stanje, Goes; P. V. Schaik, 's-H. H. Kinderen; Jac. Tramper, 's- GravenpolderJoh. Dekker, Goes; J. J. M. Straub, Rilland; A. v. Zweeden, Goes. Aan 7 candidaten kon het diplo ma niet worden uitgereikt. Voor Stenografie C (165 1. gr. p. min.) slaagde mej. S. J. Rijn berg, Hansweert. Vanwege het examenbureau Administratief diploma .voor Land- en Tuinbouw te Rotterdam, slaagden op 24 April te Breda: Dhrn A. v. d. Hage, 's-Graven- polder; A. Nieuwenhuizen, Bors- sele; C. Traas, Biezelinge; J. v. Loo, Wolfaartsdijk; J. Linden- bergh, Wolfaartsdijk; J. Evekink, Breda; F. Janse, 's-H. Arends kerke; Nijsse, Nisse; Q. v. d. Vrie, 's-H. Abtskerke. Aan 2 leerlingen kon geen di ploma wonden uitgereikt. Op 22 Mei slaagden voor het diploma Stenografie Pitman: Stenografie A: Mej. T. F. Sinke, Yerseke en mej. P. M. Sinke, Krabbendijke. Stenografie B (kantoorsteoo- graaf)(130 lettergr. p. m.) de (Zie vervolg pg, 2,) etü Dinsdag: Zoa pp: 4.30 u-, on der 20.44 u, Maan op 3,35 o7 onder 17.28 u, N.M. 80 Mei. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 28 Mei: 12.00 u. 1.94 m. N.A.P. Men kent het spreekwoord „als twee hetzelfde doen, be hoeft het nog niet hetzelfde te zijn", Dit woord is ook van toepas sing met betrekking tot de provinciale politiek. Ongeveer alle partijen zijn het er over eens, dat het ge- wenscht is, dat belangen van algemeenen aard, b.v. boot diensten en electriciteitsvoorzie- ning door de Provincie recht streeks of in samenwerking met anderen worden verzorgd. Overheidsbedrijven zijn ook voor de Christelijke partijen aanvaardbaar, omdat deze, wanneer zij van monopólisti- schen aard zijn, beter door de Overheid dan door particulie ren geëxploiteerd kunnen wor den. En toch is hier een groot ver schil. De socialistische partijen zien in het Overheidsbedrijf een eerste aanloop naar de sociali satie. Anderen daarentegen staan op het standpunt, dat de Over heid door de exploitatie van be- paalde bedrijven groote groe pen van inwoner» in de gele genheid kan stellen om gebruik te maken van zaken, die door het particuliere bedrijf slechts geleverd worden als vast staat, dat behoorlijke winsten kunnen worden gemaakt. In werkelijkheid ligt hier dus een groot verschil. Ook in zaken van practischen aard komt het beginsel waar uit men leeft, in het geding. KRUIMELTJES De Britsche regeering heeft 100.000 ton steenkool ter beschik king van Italië gesteld, om tege moet te komen in de door de Amerikaansche mijnstaking verer gerde brandstof fenschaarschte. m De drie dagen geleden uit het bewakingskamp op Texel ont vluchte gedetineerde J. N. Rijk, die wordt verdacht van verraad, heeft zich bij de politie aange meld. Tengevolge van een ongeluk fn het laboratorium voor atoomonderzoek in Nieuw Mexico zou volgens een offi- cieele verklaring „een (klein aantal personen" gewond zijn. Een onderzoek is ingesteld. Onder het motto „Zwitser land helpt 1.000.000 hongerende kinderen" zullen binnenkort treinladingen voedsel van Zwit serland naar Duitschland, Oos tenrijk en Hongarije worden gebracht. 12 jaar gevangenisstraf is tegen een aannemer, die voor het Bijz. Gerechtshof te Ara- hem terecht stond, geëischt, omdat hij honderden arbeiders naar Duitschland heeft gelokt. Het aantal der nog op in williging wachtende aanvragen ter verkrijging van een auto wordt tihans geschat op 1400. Laatste berichten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vriezenveen, A- J. van Oost te Tholen (verb. ber). Het Prinselijk paar Amerika. Tijdens een in de Nederlandsche club te New York gegeven diner heeft de heer Wilson, publicity- manager van de K.L.M., medege deeld, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard voornemens zijn over eenigen tijd een bezoek ten brengen aan de Ver. Staten. Ds Niemoller naar Engeland? De Duitsche predikant Niemol ler, die in een Duitsch concentra tiekamp werd opgesloten heeft een uitnoodiging ontvangen van den bisschop van Chichester, om En geland in Augustus te bezoeken. HET AMERIKAANSCHE SPOORWEGCONFLICT. De twee vakvereenigingen, die de 250.000 stakende Amerikaan sche spoorwegarbeiders vertegen woordigen, hebben aangeboden onmiddellijk hun mannen naar het werk terug te zenden. Het aanbod werd gedaan in een brief aan president Truman van de presidenten der beide vakver eenigingen. Zij verklaarden hier in, dat zij den mannen bevallen het werk te hervatten op basis van het compromisvoorstel van president Truman. Naar Reuter nader uit Washington meldt is het conflict bij de Amerikaan sche spoorwegen geregeld. Distributiedienst Goes. I.v.m. de sluiting van het distr. kantoor op 30 Mei dienen de de taillisten van de 4000-groep hun bescheiden alleen op Dinsdagmor gen in te leveren en die van de 5000-groep op Dinsdagmiddag a.s. De detaill., die Donderdags inleveren (o.a. tabaks- en textiel handelaren en bakkers) moeten m. Wosnsdag inleveren.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1