Koos Vorrink over do Kabinetskwestie. Politieke onthouders. DE BILT ZEGT! De zeelieden staken door. Dreigend steenkolentekort. 7(tHwtcfUe> (Htéfecmutp. De P.v. d. A. werkt niet mee aan een nationaal Kabinet. De waarde van één stem. Laatste berichten. Aanhoudend zonnig, In het Noorden tijdelijk nog krachtige wind, in de overige doelen van het land matige wind uit N.-O. richting. Over wegend droog, zonnig weer. 'l-n Ju.1 ca Er zijn nog altijd ook bij de jongste verkiezingen ia dat weer gebleken politieke ge heel onthouders. Oók -wel in Christelijken kring. Zij bezoeken geen vergade ringen, werken niet mee aan de propaganda, en als het op 'stemmen aankomt blijyen zo thuis of maken hun biljet on geldig. Er zijn etr onder hen, die voor politiek niet „voelen", omdat naar hun overtuiging toch geen resultaten van be- teekenis zulten worden bereikt, De revolutiebeginselen werken door en het zal in de wereld toch gaan van kwaad tot erger. „Het geeit toch uiets." liet is slechts verspilling van tijd en geld en krachten en daarom geen stevige organisatie, geen systematische actie, maar poli tieke weerloosheid. De handen in den schoot en de riemen in de boot en dan maar stilletjes afwachten wat God over ons volk besteld heeft. Er zijn anderen die zich ont trekken omdat zij vol critiek zitten. De candidaten zijn niet zoo als zij zich gewenscht hadden, of men heeft bezwaar tegen de leiding, landelijk of plaatse lijk, En misschien hebben zij wel gelijk. De leiding berust bij zondige menschen op wie heel wat valt aan te merken en van de can didaten kan misschien hetzelfde worden gezegd. En de resultaten zijn inder daad lang niet altijd zooals wij misschien verwacht hadden. Maar ook al kan dit worden toegegeven en nemen we een oogenblik aan, dat de critiek in vele opzichten niet ongegrond is, dan kan en mag dit toch geen reden zijn om ons bij den politieken strijd te onthouden. Er is toch ook nog iets an ders en iets hoogers, dan onze critiek en onze verwachtingen. Er is ook het gebod Gods. God de Heere heeft ons een taak gegeven, niet alleen ten opzichte van het gezin en de school en de kerk, maar ook met betrekking tot het staat kundige leven. Wij hebben er hoe para doxaal het ook moge klinken toe mede te werken opdat ver. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 348 PROTESTANTSOH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 25 Mei 1946 Abonn.prjjs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Ylissingen, Middelburg en Temeuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag; Zon op 4.32 u., on der 20.42 u. Maan op 2.59 u., onder 14.38 u. N.M, 30 Mei. Hoog water te Vlissiiujen Zondag 20 Mei: 10.09 u. 1.52 m., 22.29 u. 1.42 m. De regeering heeft, om te trach ten het lamleggen van de industrie en stagnatie in de voedselvoorzie ning te voorkomen, vliegmachines, vrachtauto's en schepen gerequi- reerd. Volgens een woordvoerder van den machinistenbond is er weinig kans op een vergelijk. NIEUW AMERIKAANSCH VERNIETIGINGSWAPEN. Gemeld wordt, dat de Ver. Staten thans beschikken over een geheim wapen waarmede ziekte kiemen verspreid kunnen worden, Dit wapen zou veel doodelijkcr zijn dan de atoombon. Met dit wapen zou men alle leven in een groote stad in korten tijd kunnen vernietigen, en ook de oogsten op het veld, zelfs het zaad in den grond. De kiemen moeten door een vliegtuig worden uitgeworpen. GAS- EN ELECTRICI- TEI rSSTAKING IN BELGIË Het personeel der electrische centrales en der gasfabrieken van geheel België heeft aan de betrok ken directies medegedeeld» dat Maandag a.s. de algemeene sta king zal uitbreken. De arbeiders eischen, dat de aanpassing van hun loonen on middellijk een feit zal worden, overeenkomstig een besluit der nationale arbeidsconferentie vol gens welke de eischen der werk lieden die voor 1 April waren in gediend, bekrachtigd kunnen wor den. De oorzaken van verkoudheid Vrijwilligers onder de Engel- sche studenten zullen als mensche. lijke „Guineesche biggetjes" wor den ingeschakeld bij het onderzoek naar de oorzaken der verkoud heid, aangezien dieren daarvoor ongeschikt zijn. WAAR DE STEMMEN BLEVEN. „Het Vrije Volk" heeft ont dekt hoe het komt, dat de P. v. d. A. een kwart millioen stemmen minder kreeg dan men verwachtte. Verscheidene kiezers hebben aan de redactie meegedeeld, dat zij de andere candidaten hadden ge stemd omdat de P. v. d, A. toch haar 35 zetels wel kreeg. En dat vonden ze blijkbaar genoeg. Bij da Statenverkiezingen keeren deze lieden die aan de Comm. partij een zestal zetel» bezorgden, na tuurlijk weer terug naar de F. V. d. A. Aardig bedacht! PRINSES JULIANA NAAR BRABANT. H. K. H. Prinses Juliana heeft het voornemen om het onlangs uitgestelde bezoek aan Brabant thans te laten doorgaan op 28 Mei a.s. H. K. H. zal een be zoek brengen aan het Land van Heusden en Altena, West-Brabant en aan het nieuwe sanato rium „De Klokkenberg" te Tilburg. DE KABINETSCRISIS. H. M. de Koningin confereert. H. M. da Koningin heeft gisteren, in verband met de Kabinetsvorming, de heerem H. W. Tilanus, Voorzitter der Q.H. fractie, Dr 0. E. A. Bierema, Voorzitter der frac tie van de Partij van de Vrij heid en Db P. Zandt, Voor zitter der Staatk. Geref. frac tie van de Tweede Kamer, ter bespreking ontvangen. Provincienieuws De stakende zeelieden hebben in een te Amsterdam gehouden hooring vinde de bede: Uw vergadering besloten de staking Naam worde geheiligd, Uw Jvo- voort te zetten, totdat aan de ninkrijik kome, Uw wil, o God geschiede, gelijk in den hemel alzoo ook op de aarde. Dat is onze taak en roeping. En daarbij is het niet de vraag wat wij kunnen en wen- schen, maar wat God van ons vraagt. Onze taak is niet om al bet kromme of wat wij als krom zien, recht te maken, de meer derheid te behalen en de we reld te overwinnen, maar om in gehoorzaamheid aan God te doen wat otize hand vindt om te doen. Blind in de uitkomst. Maar ziende op het gebod. Voor politieke onthouding is er daarom bij ons geen plaat». Ooik niet a.s. Woensdag bij do verkiezingen voor do Pro vinciale Staten. Een beroep op alle regeeringen. Donderdag is te Parijs de in ternationale steenkoolconferen tie geëindigd. Men is tot de volgende conclusie gekomen tenzij een speciale actie wordt ondernomen, zal Europa ia het jaar na Juni 1946 voor een steenkooltekort van 46 millioen ton staan, hetgeen groote werkloosheid en een ernstige vertraging van het na-oorlog- sche herstel zou kunnen ver oorzaken. De conferentie heeft besloten een beroep te doen op alle be trokken regeeringen en inter nationale organisaties, om 1. te zorgen voor voldoende voedsel voor de mijnwerkers; 2. door het stellen ,van be paalde gunstige 'voorwaarden nieuwe arbeidskrachten aan te trekken 3. aan het vervaardigen en distribueeren van materiaal voor de mijnen voorrang te verleenen 4. aan het transport facilitei ten te verleenen. SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA. Het bureau voor het transport bedrijf der V.S. heeft in verband met de staking het vervoer van niet belangrijke lading verbaden, opdat het noodzakelijkste voedsel en de post getransporteerd zullen kunnen worden. Treinen voor het vervoer van troepen, van zieken en van melk schijnen niet in de staking be trokken te worden, laastgeformuleerde eischen zal zij» tegemoet gekomen. Getracht zal worden ook de arbeiders in het vervoer per as en de binnenscheepvaart er toe ta brengen geen „besmet" werk te verrichten. Een begin van solidarityits- staking bij deze arbeiders open baarde zich reeds, toen een schuitenvoerder van de reederij „Koppe" het vervoer weigerde van goederen, die van een boot kwamen, welke door militairen werd gelost en op grond daar van werd ontslagen, waarmee alle werknemers van deze ree derij het werk neerlegden. OPKOMST MARINIERS. De MarinevoorlichtingsdSenst meldt; Zij, die zich hebben aan gemeld voor dienstname in be- roepsverband bij het korps Mari niers, kunnen eerstdaags hun op roep verwachten. Na gebleken ge schiktheid vertrekken zij onmid dellijk naar de opleidingcentra te Bergen op Zoom en Tilburg. Met de oproeping wordt 3 Juni a.s. een aanvang gemaakt. WEER EEN SCHIP TERECHT. groote stoom- Het 1.089 ton schip „Midsland", aan de Scheepvaart- en Steenko len Mij te Rotterdam is te Hoek van Holland aangekomen. Dit schip was tijdens de bezetting door de Duitschers geroofd en op de Fransche kust gezonken. DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. Hoewel de staking onder lei ding van de E.V.C. nog voort duurt wordt in de haven te Rotterdam, dank zij de hulp van vrijwilligers, en militairen, op volle kracht gewerkt. Drie N.S.B.-ers ontvlucht. Woensdag zijn uit het inter- neeringskamp te Hoogerheide, bij Bergen op Zoom, opnieuw een 3-tal N.S.B.ers ontsnapt. Het aantal N.S.B.ers dat uit dit kamp is ontvlucht bedraagt thans ongeveer 20. Kunstterpentijn vrij. Nu de aanvoer de laatste maanden belangrijk beter is ge worden en ook de vooruitzich ten voor een regelmatigen aan voer gunstig zijn, worden de bestaande distributievoorschrif ten voor kunstterpentijn met ingang van 1 Juni a.s. opgehe ven. Die voor natuurterperitijn (zoowel hout- als gomterpen- tijn) blijven echter ten volle gehandhaafd. CONCOURS TE BIEZELINGE. Op Hemelvaartsdag hoopt de Ring Zeeland van Chr. Zang verenigingen het eerste concours na de bevrijding te houden en wel in de lommerrijke kersenboom gaard van dhr Kareisen te Bie- zelinge. Het laatste concours vond plaats in 1940, een week voor het uitbreken van den oorlog, te Heinkenszand. Deze jaren van druk hebben hun sporen achter gelaten. Toch is er ook hier weer een algeheele opleving, getuige ook dit concours. Als bijzonderheid zij vermeld, dat hier voor de eerste maal een prima-vista nummer gezongen zal worden. Als juryleden fungeeren dhrn J. H. Caro en J. Kuiler, beide uit Middelburg. Wij wekken onze lezers op, dit concours te bezoeken. Apotheken. Van Zaterdag 25 t.m. Vrijdag 31 Mei zijn voor avond- en nacht recepten geopend de volgende apotheken Te Vlissingen: fa. Ockenburg, Badhuisstraat; te Middelburg: fa. Hummelen; te Goes: fa. la Porte. MIDDELBURG. Uitvoering Johannes-Passion Vele componisten hebben in den loop der eeuwen het lijden en sterven van Jezus Christus in ver heven klanken herdacht. Geen van hen echter vermocht een zoo ont roerend schoone passiemuziek te scheppen als Bach. De groote Leipziger cantor schreef naar elk der vier Evange- lieën een passion. Hiervan zijn er twee verloren geraakt, terwijl aan de echtheid van de Lukaspassion wordt getwijfeld. Bach componeerde deze muziek ambtshalve, de Johannespassie vermoedelijk in 1723, het jaar dat hij als Thomas-cantor in dienst trad. Ongetwijfeld heeft hij dit werk met zijn, enkele jaren later gecom poneerde Mattheus-passion nog overtroffen. Zoo zijn o.a. de dub- belkorige structuur en de bizon deze wijding der Heiland-gestalte in de Johannespassion nog niet aanwezig. De Kon. zangver. „Tot oefe ning en ontspanning" heeft met de uitvoering van dit werk wel hoog MLl'L i;i. >1 met elkaar en het samenspel moet daardoor wel lijden. Fraai hobo en fluitspel viel evenwel te be luisteren in de desbetreffende arias. Veel te genieten gaven ook de solisten, de dames Ankie van Wickevoort-Crommelin en Toop KemanBoer, en de lieeren Jan Schipper, Willem Ravelli en Jan Duiveman. Jammer dat da bege leiding van de tenor-aria: „Ach, mein Sinn", veel te sterk was. In de recitatieven maakte Bach hier in tegenstelling met Mattheus passion, geen onderscheid tusschen de begeleiding van Jezus' woorden en die van den evangelist. Door het accompagnement van strijkers worden de woorden van den Hei land in de Mattiieuspassion als 't ware door een aureool omgeven. Men trachte niet in de Johannes passie een zelfde effect te berei ken, door de Christuspartij op 't orgel een achtergrond te geven met voix celeste en gamba-gelui den. De organist, dhr 'Ferwerda, verdient echter lof voor zijn cor- reet accompagnement. Daar hij de dirigent in 't geheel niet kon zien, had hij geen gemakkelijke taak. Jammer, dat men niet de be schikking had over een clavecym- bel voor de recitatieven. De piano klank is hier eigenlijk onaan vaardbaar. Een bijna geheel gevulde Oost- kerk heeft met de grootste aan dacht en onder eerbiedige stilte dezo mooie uitvoering beluisterd. Afscheid Ouaker-feam. Het bekende team van de Relief Service, dat vanaf Januari zooveel voor Walcheren heeft gedaan, zal begin Juni Middelburg verlaten. In dien tijd heeft het vele vrien den gemaakt. Voor hen en voor de medewerkers bestaat de gele genheid, van de dames en heeren afscheid te nemen en wel op Woensdag 29 Mei a.s. tusschen 4 en 5 en 7 en 10 uur, op 't adres Seissingel 4. VOOR DEN ZONDAG „En Hij de scharen tiende, werd innerlijk mei ontferming bewogen over hen, omdat tij vermoeid en verstrooid ivoren, gelijk schapen die geen herder hebben". Matth. 9 86 Vermoeid en verstrooidI Zoo met Je tut de menschen- nenigte, die om Hem samen- dromt om Zijn Woord te hoo- ren en Zijn macht in levens nood te ervaren. En daarover is Hij met innerlijke ontfer ming bewogends dit een pas sief medelijden, tooals wij dit too vaak kennen, wanneer wij getuigen worden van des naas ten moeite en verdrietf Neen, Jesus' ontfermende bewogenheid is meer dan dit, oneindig meer. Hij tiet in de eerste plaats de oorzaak van de vermoeidheid en de ver strooidheid. Voor Hem rijst het beeld op, dat Hij in meer dan êcn gelijkenis geteekend heeft, het beeld van hei hcr- derlooze schaap. Deze men- schen hebben geen Leidsman, daarom sijn tij verstrooid. Hun verstrooid sijn brengt hen op eindeloose dwaalwegen, daarom sijn tij vermoeid Vermoeid en verstrooidI Hoe passen deze woorden op veler levenI Vijf jaren van groeiende angst, ontbering, spanning en leed tljn voldoen de om een mensch vermoeid te maken. Een jaar van torg en 'dagelijksche inspanning doen de vermoeidheid nog immer toenemen. En de machte.n van het na-oorlogsche leven geven ons geen veilig geleide, wat eenmaal ons vertrouwen had, wordt nu met klimmend zvantrouwen bejegend. M eer dan ooit loopt de wereld en de mensch vast. Maar daarom troost het ons, wanneer wij weten, dat Jezus" bewogenheid met vermoeiden en verstrooiden meer it dm machteloos medelijden. Want immer wanneer de mensch ra deloos vraagt: Wief Ant woord Jezus: Ik. Thomas weet „den weg" niet. Jezus zegt: Ik ben de weg, de waar heid en het leven. Philippus sou gaarne God willen zien. Jezus antwoordt: Die mij ge zien heeft, die heeft den Vader gezien. Ook hier. Als wij, in de warreling der tijden vragen naar een veilig geleide, als wij ons gevoelen als dolende en herderloose schapen, dan is dit niet een in een eeuwig niets wegstervende radelooze vraag, dan is er Jezus' antwoord der goddelijke liefdeIk! Ik ben de Goede herder en dit is niet het sichselven zoekende eigen belang van Wereldtche leiders, maar er volgt onmiddellijk daarop: De Goede Herder stelt Zijn leven voor de scha pen. Laten wij daarom, vermoeid en verstrooid, St eenig veilig geleide aanvaarden. Het leidt ons door 's levens nacht en donkerheid naar een eeuwig huis. Br. G. H. J. M. Als gevolg van eea tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papier ver doeling, verschijnt ons blad. uit hoofde van zijn formaat, vandaag in een t*avaög van 4 pagina's. Koos Vorrink heeft te Almelo gesproken over den politieken toestand. Met den meesten nadruk betoogde hij, dat de Partij v. d. Arbeid nooit en te nimmer zal deel uitmaken van een nationaal Kabinet. Zij mogen, aldus riep hij uit, net zooveel nationale combinaties bijeen probeeren te krijgen als ze willen, maar wij zullen er niet bij zijn. De P. v. d. A. is wel bereid! met de Kath. Volkspartij samen te werken. Daar is wel een reactionnaire vleugel, maar er is ook een sterke radicale strooming aanwezig. Samenwerking zal echter alleen mogelijk zijn, als de P. v. d. A. de leiding heeft, en als haar voornaamste programmapunten de basis vormen voor het op te stellen regeeringsprogram. Overzicht IranAzerbeidsjan. toebehoorendë S^pen. Het koor bleek echter in staat deze technisch zeer moei lijke muziek aan te kunnen. Het is uitermate zeer verheugend en voor onze provincie van groot cul tureel belang, dat dit koor be staat, dat het aan kwaliteit en ledental wint en dat het onder de uitstekende leiding van dhr Caro, ons dergelijke muziek kan bren gen. De meeste koren, en daarbij zijn zeer zware, werden nagenoeg vlekkeloos vertolkt; de koralen, met hun prachtige, doch moeilijk zuiver te intoneeren harmonisatie, waarvan sommige a capella wer den gezongen, eveneens. In het slot-koraal„Ach Herr, lass dein lieb' Engelein", heeft in 't bizon der de bas het verrre van gemak kelijk. Enkele, in deze stem min der zuiver getroffen intervallen konden geen afbreuk doen aan den uitstekenden indruk, dien we van het koor kregen. Over het Orkest, de ver. voor instrumentale muziek, kunnen we ditmaal niet geheel met dezelfde waardeering schrijven. Men was niet altijd gelijk en de celli waren soms onzuiver. Nu is de Oostkerk voor dege lijke uitvoeringen eigenlijk onge schikt, niet alleen door acousti- sche eigenschappen, maar ook De Naamloozen van 1942. Dit stuk te karakteriseeren is niet gemakkelijk. Hierom niet, wijl een intrige of een be paalde tendens, een romanti sche inslag of een vaak zoo ge liefd sentimenteel slot hier ge heel ontbreken. Dit is ook de bedoeling geweest van den schrijver. De naam van het stuk zegt genoeg. Het geeft, onopgesmukt, het leven weer van één der vele gezinnen, die niet theorethiseerden over het verzet, maar illegalen arbeid verrichten als een vanzelfspre kendheid. Joden verbergen, per soonsbewijzen stelen enz. In 5 bedrijven teekent dhr A. De- fresne, schrijver en .regisseur het dagelijksche leven van een gezin, vechtend op het binnen- landsch front. In enkele gedeel ten mag de schrijver het er misschien wat te dik op gelegd hebben, mogen er te veel woor den gebruikt zijn, zonder dat de sombere inhoud er van vol doende is aangevoeld, het stuk is toch zoo natuurlijk, zoo een voudig geschreven, dat men zich moet realiseeren, spel te zien. Het is spannend in den goeden zin van het woord van begin tot eind. Dat dit bereikt is door het buitengewone spel der leden van het A'damsch- R'damsch Tooneelgezelschap o.l.v. A. v. Dalsum en A. De- fresne, is eigenlijk vanzelfspre kend. Dit gezelschap geeft een waarlijk subliem samenspel te genieten. Wij konden geen speler of speelster vinden, die een dissonant vormde in 't ge heel. De rolverdeeling was uit muntend en de tooneelaanklee- ding eveneens. De moeder VLISSINGEN. VLISSINGERS GAAN WEER ZWEMMEN. Zwemschip weer in orde gebracht. Nu door het voorloopig herstel van de sluizen het water in het Kanaal door Walcheren weer kan worden beheerscht, kan aldaar weer een aanvang worden ge maakt met de zwemsport. Door de Vliss. Redding-Briga de, ondër de energieke leiding van dhr P. J. Gillissen, is hiertoe het initiatief genomen. Op 1 Juni a.s., tegelijk met de opening van het Gemeentelijk Badbedrijf, zal het bekende Zwemschip weer officieel in dienst worden gesteld. Bij het begin van den oorlog werd dit schip, een tjalk met hoogen bovenbouw naar Middel burg gesleept en heeft het in het Balkengat de oorlogsjaren door gebracht. Na de bevrijding maakte het door het sterk op en neer gaande kanaalwater slagzij en liep het vol. Na een half jaar onder water te hebben gelegen werd het door „De Schelde" gelicht en op de werf ter reparatie opgenomen. De V.R.B. zelf heeft geduren de eenige jaren gastvrijheid ge noten op de inrichting van de Vliss. Zwemclub. welke school ook al spoedig aan de houtnood van den bezetter ten offer viel. Thans zijn de rollen omgekeerd en kan op haar beurt de V.Z.C. profiteeren van de uitstekende ge legenheid, die geschapen is door het gedurende ruim een jaar vol hardend werkeqrfvan een 5-tal ge trouwe V.R.B.-ers, waardoor het modjiterschip weer omgetooverd is tot een juweeltje voor de zwem sport. Reeds van buiten maakt het zwemschip, dat opnieuw in de Vlissingsche kleuren is geschil derd, een prettigen indruk. Boven deks zijn voorop het werk- en instructiedek en een 20-tal ruime cabines voor de ouderen. In het schip zelf is een betonnen vloer gelegd, met waterafvoergoot, waarvoor niet minder dan 24 ton beton werd gebruikt. Vooraan is een toko ingericht met gelegen heid voor ververschingen, de rest is verdeeld in een groote zaal voor 50 jongens" en 2 kleinere voor 30 meisjes, beide streng ge scheiden en met aparten opgang, hierdoor is er gelegenheid voor 100 personen tegelijk van de in richting gebruik te maken. Als badmeester is door de V.Z.C. drijf, waar alles op het spel aankomt. Een woord van waar deering ook voor Pietje (Ro bert de Vries). Hetty Beek, die voor de werkster Annie speel de, had een zeer dankbare rol. Haar accent, evenals haar ma nieren, waren echt. Een wel verdiend applaus hadden de me- door de onmogelijkheid het orkest despelenden telkenmale in ont- de juiste opstelling te geven. Men vapgat te nemen, heeft daardoor te weinig contact (Mien v. KerckhovenKling) stond voor een niet gemakke lijke opgave. Zij kweet zich aangesteld dhr P. v. Anraad, die daarvan op onovertrefbare zijn sporen als instructeur reeds wijze, speciaal in het 4de be lang heeft verdiend. Voor daglicht zijn 20 patrijs poorten gemaakt, overal werden flinke kleerhaken en stevige zit banken aangebracht, voorts is er electr. licht en een radio-installa tie. Overdag zullen de V.Z.C. en haar polo-afd. de Zeehond van de inrichting gebruik kunnen maken, de V.R.B. neemt na 7 uur bezit van haar domein.Over *fe kwestie schoolbaden wordt nog met het gemeentebestuur onderhandeld. Buitenboord zijn een 1- en 3 M.-springplank en een inrichting voor popduiken aangebracht. Op het z.g. „perron" en voorop zijn zitbanken voor de zonnebaders. De V.R.B. die zich tot taak heeft gesteld zooveel mogelijk menschen het reddend zwemmen te Ieeren, kan op deze geheel ge moderniseerde e inrichting met recht trots zijn. Oproepingskaarten stemming. Nu met de verzending der op roepingskaarten voor de Prov. Statenverkiezing op 29 Mjeil 'n be gin is gemaakt, behoeven dege nen, die voorshands geen kaart hebbea ontvangen, zich daarover niet ongerust te maken, aange zien de verzending die per post geschiedt, stemdistrictsge- wijze plaats heeft. Drie dagen vóór den dag der stemming zullen alle kaarten bezorgd zijn. Wie dan nog geen kaart mocht hebben ontvangen en meent er een te moeten heb ben, kan ter secretarie (3e afd.) daaromtrent inlichtingen verkrijgen. Chr. Besturenbond. Donderdagavond hield de Chr. Besturenbond alhier zijn jaarver gadering. De secr., dhr H. M. Harinck Jr, bracht het eerste jaarverslag na de bevrijding uit, dat wel getuigde van intensieven arbeid door alle aangesloten or ganisaties, zoodat het vooroor- logsch ledental weer bijna is be reikt. Het bureau voor Rechtskundig Advies werd in 't afgeloopen jaar weer opgericht, terwijl de com missie voor liet T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" werd geïnstalleerd. De kas van den penningm., dhr A. H. Ie Feber sloot met een batig saldo. Inplaats van dhr Joh. P. Vente- vogel werd in den Raad van Overleg gekozen dhr J. Snoodijk, (plv. dhr H. M. Harinck). In het Prov. Comité van Ar beiders in den Wederopbouw werd voor de Chr. Vakbeweging ge kozen dhr A. Vingerling te Goes. De 2e voorz. dhr H. Ch. V. Sorel, herinnerde er daarna aan, dat de voorz., dhr J. Marijs, in 1943 zijn 25-j. jubileum als voor zitter van den C.B.B. mocht her denken. Hij bracht thans nog na mens allen den jubilaris hulde voor zijn onverdroten en bezielen den arbeid en bood hem een bloemstuk aan. WOLPHAARTSDIJK. O.l.v. den voorz. dhr F. Caan, vergaderde de A.R.-Kiesvereen. om de candidaten voor de Ge meenteraad vast te stellen. De ze zijn: dhrn 1. P. Luike naar, 2. F. Caan, 3. G. Heijns- dijk, 4. J. Verhage, 5. J. Kats- man Pz. RETRANCHEMENT. Installatie burgemeester. De installatie van burgemees ter J. A. Leenhoutj zal plaats hebben pp 4 Juni a.s. Slechts weinigen realiseeren zich, dat bij verkiezingen één stem beslissende beteekenis kam hebben. Toch is» dit in de practijk meermalen gebleken. In 1897 behaalden Mr Heems kerk (A.R.) en Geertsema (Lib.) beiden 1225 stemmen. Als oudste in jaren werd de heer Geertsema gekozen ver klaard. In 't zelfde jaar kreeg Mr Heemskerk in het district Sneek 2451 stemmen. Zijn te genstander Mr van Gilse (Lib kreeg 2452 stemmen. Hij werd met één stem meerderheid ge kozen. Mr Lucasse won in hetzelfde jaar te Middelburg met 3137 stemmen, op Mr Fokker üie 3123 stemmen verkreeg. In 1905 werd dë heer Duy- maer van Twist te Steenwijk met één stem meerderheid ge kozen. Ook bij de evenredige ver tegenwoordiging kan één stem van beslissende beteekenis zijn. Bij de gemeenteraadsverkie zingen in Oegstgeest gebeurde het, dat de A.R. lijst een over schot had van 98'/u en de C.H. lijst een overschot van 98"/u. Eén stem gaf hier de doorslag. Dat is ook nu mogelijk. Eén stem kan oorzaak zijn, dat een zetel in de Prov. Sta ten en als gevolg daarvan een Eerste Kamerzetel verspeeld wordt. Laat daarom ieder zijn of haar verantwoordelijkhjeid ge voelen. DE SCHOENENBON VOOR JUNI. v Het C.D.K. deelt mede, dat in den loop van de maand Juni voor een schoenenbon in aanmerking komen zij, wier stamkaartnummer op een 6 (zes) eindigt, voor zoover aan hen sedert 1 Ja nuari 1945 nog - geen bon voor schoenen werd uitge reikt. Een bon voor eieren. Op 29 Mei zal een bon worden aangewezen, waarop voor perso nen geboren in 1932 of later een ei per verbruiker verkrijgb. zijn. C.-H. candidaten te Vlissingen. De C.H. kiesvereeniging heeft in haar laatste vergadering de vol gende cadidaten voor den Gemeen teraad gekozen: dhrn H. van Rooijen (zittend), J. P. Vente- vogel, Mevr. A. D. HartjesNij- land, A. H. Ie Feber, F. C. Wijs- veld (zittend), W. J. Berg, S. Roose, J. de Lange, J. Adriaanse en L. Schmelzer. Militaire kiezers. Aan niet tot het beroepsperso- neel behoorende militairen, die hun kiezersplicht bij de verkiezin gen voor de Provinciale Staten wenschen te vervullen in de plaats hunner inwoning voor zij onder de wapenen kwamen, kan verlof worden verleend met vervoer voor Rijks rekening, tegen afgifte van de voorgeschreven vervoerbewij- zen. Als reden van de reis moet worden vermeld „uitoefening kiesrecht". Radiorede \tan President Truman. De president der V.S. Truman heeft in een radiorede een beroep op alle spoorwegbeambten en -arbeiders gedaan om het werk voor Zaterdag 16 uur te hervat ten. Indien dat niet geschiedde, zou hij genoodzaakt zijn met alle middelen, waarover hij beschikt, de treinen te doen loopen, waarbij hij gebruik zou maken van het leger en bescherming zou bieden aan werkwilligen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1