De Kabinetsformatie. -Os Kabinetscrisis- i'M* UtiddMuvg, DE TOESTAND IN INDIE. Da P. v. d- A. in da oppositie? DE PERZISCHE KWESTIE. Blijft nog steeds op de agenda van den Veiligheidsraad. Provincienieuws KRUIMELTJES Sportnieuws Middenstanders dringen op spoed aan. £?E BX&T Vrij warm, Aon de kust tijdelijk nog vrij krachtige, overigens meeat matige O. wind. Overwegend zonnig weer met later op den dag hier en daar kans op onweer. De voorloopige besprekingen over de oplossing van da Ka binetscrisis zijn thans begon nen. De heeren Schermerhorn en *v. d. Goes van Naters hadden voor de verkiezingen doen we ten, dat er een socialistisch Ka binet zou optreden onder lei ding van de P. v. d. A., maar die profetie is voorbarig ge bleken. Hoe het dan wel zal gaan valt thans nog niet te zeggen. H. M. de Koningin zal nu eerst de leiders van de voor naamste politieke partijen en misschien ook andere politieke figuren polsen en op grond daarvan wordt dan een op dracht tot Kabinetsformatie verstrekt. Het ligt eenigszins voor de hand, dat in de eerste plaats een formateur uit de Kath. Volkspartij zal worden aange wezen. Er zijn verschillende moge lijkheden om tot een oplossing te komen. Een kabinet geba seerd op de Kath. Volkspartij en de P. v. d. A., een Kabinet steunende op de rechtsche par tijen en een nationaal Kabinet, waarin ook vertegenwoordigers van de Prot Chr. pkrtijen en de Partij v. d. Vrijheid, zijn op genomen. De iaatste oplossing zou o.i. in de gegeven omstandigheden de voorkeur verdienen, al ligt het voor de hand, dat het niet gemakkelijk zal zijn een pro gram te ontwerpen, dat door al de betrokken partijen con amore kan worden gesteund. Hare Majesteit de Koningin staat thans voor een ontzag lijk moeilijke taak. Moge God haar wijsheid schenken om de juiste beslissing te nemen. En mogen de mannen die ge roepen worden onze Vorstin in dit belangrijke tijdsgewricht te adviseeren, hun groote verant- woojglelijkheid verstaan. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 347 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289,' Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Temeuzen. Vrijdag 24 Mei 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Met het oog op de adviezen, welke aan de Kroon zuIlea worden uitgebracht, zoo meldt de „N. R. Crt.", is groote ac tiviteit in politieke kringen waar te nemen. Van belang voor de toekom stige samenstelling van het ka binet is wel, dat, naar ons uit parlementairen kring ter oore komt, bij de Partij van den Arbeid, welker Tweede Kamer fractie Maandag heeft verga derd, een zekere neiging schijnt te bestaan om niet in een. kabi net zitting te nemen en dus in de oppositie te gaan. ONDERHOUD MET Mr MAS SLAMET. De Indische redacteur van heit' A.N.P. heeft een onder houd gehad met Mr M. Slamet. In dit gesprek zeide Mr Slamet, dat zijn politieke opvattingen inzake de Indonesische kwestie overeenstemmen met die van den afgetreden gouverneur-ge neraal. Gevraagd naar zijn oordeel over ons land, verklaarde Mr Slamet, die Nederland nooit eerder had bezocht, dat hij ons land zeer bekoorlijk vindt en hij voegde er aan toe: „Als ik geen Javaan was, zou ik op Holland verliefd raken". Het heeft Mf Slamet /eer getroffen, dat men hier veilig kan rondloopen in tegenstel ling tot Batavia, waar hij in zijn auto altijd een met een tommygun gewapend geleide naast zich heeft, terwijl zich in zijn huis voortdurend een wacht van 100 man, eveneens met tommyguns gewapend, be vindt, hetgeen noodig is voor de veiligheid van hem en van zijn gezinsleden, een vrouw en 6 kinderen. SAMENWERKING TUSSCHEN JAPANNERS EN INDONESIËRS. Volgens een bericht uit Ban doeng is in den omtrek van deze stad een aanzienlijk aan tal ontvluchte Japansche krijgsgevangenen bezig stellin gen voor de Indonesiërs tp bouwen. Nederlandsche artille rie heeft deze stellingen onder vuur genomen. In de stad zelf hebben de Ja panners nog zooveel bewe gingsvrijheid dat zij daden van sabotage kunnen plegen. MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIË. Sedert Maandag liggen 12 mijnen van het Luiksche steen kolenbekken stil, ingevolge de staking, die zich thans tot 48 mijnen van dit bekken- heeft uitgebreid. De stakers eischen prijsverla ging, loonsverhooging en een betere inrichting der sociale wetgeving. Sowjet-Rusland lid van den „internationalen nood- voedselraad"? De Ver. Staten, Engeland en Canada hebben voorgesteld Rus land op te nemen als lid van den door hen voorgestelden „Interna tionalen Noodvoedselraad", die door 20 landen zou worden opge richt en bestuurd door een uitvoe rend comité, waarin zeven landen vertegenwoordigd zijn. De Veiligheidsraad heeft op nieuw over de Perzische kwes tie gehandeld. Op de vergadering, die in een gespannen atmosfeer verliep, was de Russische afgevaardig de Gromyko niet aanwezig. Wel was er een telegram vati Soeltaneh, waarin deze zei ge loof te hechten aan „bewerin gen van betrouwbare plaatse lijke bewoners", dat de Russi sche troepen de provincie Azer- beidsjan per 6 Mei hadden ver laten, maar de Raad vond dit niet afdoende. De Perzische afgevaardigde deelde mee, dat „de Sovjettroe pen langen tijd na 6 Mei Azer- beidsjan werkelijk hadden ver laten". Hij zeide voorts, dat de Sov jet-ambassadeur te Teheran had getracht Soeltaneh over te halen in te stemmen met het geen de opstandelingen wensch- ten. Hij noemde dit inmenging in de binnenlandsche aangele genheden van Perzië en zeide, dat hij den Raad niet kon me- dedeelen, of de inmenging in Azerbeidsjan heeft opgehouden, „daar wij in dat gebied geen gezag hebben". Dit was de reden waarom de Amerikaansche en de Austra lische afgevaardigde als hun meening? te kennen gaven, dat het fout zou zijn de Perzische kwestie van de agenda af te voeren. Op voorstel van Dr van Kleffens zijn daarna de be sprekingen voor onbepaalden tijd verdaagd. STICHTING HERSTEL ZEELAND. Het Bestuur der Stichting Her stel Zeeland 194S kwam in ver gadering bijeen. Met instemming werd door het Bestuur kennis genomen van een schrijven van de Vereenigïng van Oorlogsgedupeerden op Z.-Beve- land, waarbij deze vereen, haar dank betuigde voor de door de Stichting verleende bemiddeling bij het verleenen van een oorlogs- molcstcrediet aan n^osselkweekers te Yerseke. Op 22 Maart werden mededee- lingen ontvangen dat 't voorstel van de Stichting om jongelui, in het bezit van het einddiploma H.B.S. of Gymnasium, in één jaar tijd tot onderwijzer op te DE JACHT OP ARNOLD MEYER. De rechter-commissaris te Breda heeft besloten de voor loopige hechtenis van den Am- sterdamschen hulprechercheur K., die betrokken was bij de bekende jacht op Arnold Meyer, met 30 dagen te verlen gen. Door den raadsman van K. is een verzoek ingediend dit .bevel op te heffen. De voltallige raadskamer der rechtbank heeft dit verzoek evenwel afgewezen. De Amerikaansche minister van Binnenl. Zaken, Krug, ver klaart, dat de regeering een sta king in de vetkolenmijnen hoopt te voorkomen. Dr VAN MOOK NAAR SINGAPORE. Naar verluidt zal Dr van Mook vergezeld van zijn adviseurs, naar Singapore vertrekken ten einde besprekingen te voeren met Lord Louis Mountbatten. Dr van Mook heeft sinds December 1945 geen persoonlijk contact met admiraal Mountbatten gehad. GEMEENTEBESTUUR VAN MEDAN. De Indonesische gemeenteraad van Medan heeft het voorstel der geallieerden besproken om een „stadsraad" te vormen, be staande uit Indonesiërs, Nederlanders, Chineezen en Britten. Men was bereid dit voorstel te aanvaarden indien de Nederlanders van dezen raad zouden worden uitgesloten en een Indonesische meer derheid zou worden gegarandeerd. DIEFSTAL VAN THEE EN TABAK. Uit betrouwbare bron wordt te Medan vernomen, dat de Indo nesiërs in Maart 300.000 kilo tabak en 13.000 kilo thee van Euro- peesche landen aan de Oostkust van Sumatra hebben gestolen. Zij hebben deze goederen naar Malakka verhandeld- De cijfers voor April zijn waarschijnlijk aanzienlijk hooger. De republikeinsche gouverneur van Sumatra heeft Adinegoro aangesteld als hoofd van den voorlichtingsdienst. Gedurende de bezetting was Adinegoro hoofdredacteur van de „Sumatra- Sjimboen", een blad, dat door de Japanneezen werd uitgegeven. Export van groenten naar Duitschland. In antwoord 'op door den heer Borst gestelde vragen be treffende de uitvoer van groen ten tegen minimum prijzen naar de Engelsche bezettings zone in Duitschland heeft de minister van Landbouw geant woord: Gezien het feit, dat de handel in groenten vrij en de vervoers capaciteit voldoende is, valt niet te verwachten, dat eenige maatregel op het gebied van de spreiding de overschotten zou kunnen verminderen. Als regel wordt de minimum exportprijs gebaseerd op den Ikostprijs. Alleen ten opzichte van den "te verwachten export naar de Britsche zone in Duitschland wordt hiervan afgeweken, aan gezien voor deze producten geen prijs, op kostprijs geba seerd, kan worden verkregen en er de voorkeur aan wordt gegeven te exporteeren tegen een specialen opruimingsprijs, ten einde vernietiging te voor komen. NEDERLANDERS UIT OOST-EUROPA VERWACHT. Uit Oost-Europa zijn in Brus sel aangekomen omstreeks 500 Nederlanders die binnen enkele dagen in Nederland zullen aan komen. VACANTIEFONDS VOOR DEN LANDBOUW. De stichting voor den Land bouw vestigt er de aandacht op, dat ter uitvoering van het be paalde in het algemeen gedeelte der af te sluiten collectieve ar beidsovereenkomsten voor den ak kerbouw en de veehouderij voor het contractjaar 19461947 eerst daags wordt opgericht een „va- cantiefonds voor den landbouw" met het doel aan losse arbeiders in den landbouw uitkeeringen te verstrekken in verband met loon derving op vacantie- en feestda gen. Te dien einde zullen ide losse landarbeiders van hun werkgever bij de wekelijksche loonbetaling bonnen ontvangen, welker waarde in totaal het 2K-voud van het uurloon bedraagt. Het verstrekken der bonnen met terugwerkende kracht van t Mei zal binnenkort geschieden. H. M. DE KONINGIN ONTVANGT FRAC TIE-VOORZITTERS. H. M. de Koningin heeft gisteren in verband met de Kabinetsvorming de hee ren Prof. Mr C. P. M. Romme, Voorzitter van de fractie der Kath. Volks partij; Jhr Mr M. van der Goes van Naters, voorzit ter van de fractie van de Partij van den Arbeid; J. Schouten, voorzitter van de Anti-ftevolution- naire fractie en G. Wage naar, voorzitter van de Communistische fractie, in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter be spreking op het paleis Soestdijk ontvangen. DE LANDBOUWCONFE- RENT1E TE LONDEN. De heer Louwes tegen productiebeperking. De heer H. D. Louwes, de leider van de Nederlandsche de legatie op de internationale conferentie van den landbouw te Londen, heeft in de Woens dag gehouden zitting verklaard, dat beperking van de productie nooit een onderdeel kan zijn van de landbouwpolitiek. Beperking van de productie Leeft beperking van de con sumptie tot gevolg en dat be- teekent aan den eenen Ikant landbouwers, die niet in staat zijn te verkoopen en aan den anderen kant hongerlijdende verbruikers, aldus de heer Lou wes. J. H. F. v. ZADELHOFF. t De heer J. H. F. van Zadel- hoff, die van 1918 tot 1937 voor de S.D.A.P. lid van de Tweede Kamer is geweest, is 78 jaar oud, .te Dordrecht overleden. Een kwart eeuw lang was hij lid van het hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Onder wijzers. STAKING BIJ DE AMSTER- DAMSCHE DROOGDOK MIJ De staking bij de Amster- damsche Droogdok Mij. is al gemeen geworden en omvat 1500 personen. Eervol ontslag Voedselcommissaris. Bij beschikking van den min. van Landbouw van 15 Mei 1946 is, te rekenen van 1 Nov. 1944 af, aan Ir. L. Gebuis te Goes, eervol ontslag verleend als Prov. Voedselcommissaris onder dank zegging voor de diensten, in die functie bewezen. Korfbal. Op Hemelvaartsdag worden te Goes op het Sportterrein van 's morgens 9 uur tot onge veer 5 uur 's avonds op 6 vel den tegelijkertijd bondsseries gespeeld door 58 clubs van den Zeeuwschen Korfbalbond. Het belooft voor de korfballiefheb bers een waar sportfestijn te worden. De Amerikaansche Senaats commissie voor vlootzaken heeft voor het komende be lastingjaar een marinebudget van meer dan zes milliard dollar opgesteld. De 400.000 Amerikaansche mijnwerkers zullen Zaterdag niet gaan staken. Zij zullen onder leiding van de regeering het werk 14 dagen voortzetten. Ongeveer 450 Hamburgsche kinderen zullen 3 maanden in Zwitserland doorbrengen, waar zij in Zwitsersche gezinnen worden opgenomen, die de kos ten van hun verblijf zullen dragen. De voorzitter van de Ameri kaansche broederschap van treinpersoneel heeft meegedeeld, dat president Trutnan een po ging heeft gedaan om het loon- conflict bij te leggen. Het hof van Assisen te Ot tawa heeft Edward Mazerali, beklaagde in de Canadeesche spionnagezaak, waarbij gehei men aangaande de atoomener gie verraden zouden zijn, schul dig bevonden. Nu de staking geëindigd is, zijn gisteravond 25 Schevening- sche visschersschepen ter haring vangst vertrokken. VOLKSHOOGESCHOOL IN ONZE PROVINCIE. Op een bijeenkomst van Zeeuwsche leiders van de Landelijke Vereen, tot Stichting van Vokshooge- scholen is besloten ook in onze provincie voorberei dingen te treffen voor de oprichting van een Volks- hoogeschool. Er zullen een aantal bijl eenkomsten worden belegd té Temeuzen, Zierikzee, Goes en Middelburg. leiden, niet de instemming zou verkrijgen van den Hoofdinspec teur. Wel kunnen in het bezit van genoemde diploma's zijnde jonge menschen in de 3e klas van een der bestaande kweekscholen wor den geplaatst. Een- gunstig onthaal vond bij den Hoofdinspecteur het voorstel van het Bestuur om de stand plaatsaftrek voor onderwijzers te doen vervallen en aan het onder wijzend personeel in de getroffen gemeenten een „smartegeld" toe te kennen. Door het Stichtingsbestuur werd besloten een Raad van Bij stand voor onderwijsaangelegen- heden in 't leven te roepen, waar in zijn benoemd Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg, namens het V.H.O.dhr A. Hoolhorst, Oostburg en Drs H. Sinnema te Vlissingen, namens het M.O.Dr K. Huizenga te Middelburg, namens het Kweek- Interessante vergadering van „Handels belang". Begint men binnenkort met het afbouwen van de half-gereedgekomen panden? De heeren Gerber en Abspoel voeren het woord. Onder leiding van haar voorz., dhr L. A. Stofkoper, hield de ver. „Handelsbelang" Woensdagavond een druk bezochte vergadering in de bovenzaal van het Schutters hof. Deze vergadering was be legd n.a.v. de vele klachten, die in de kringen van den midden stand bestonden over het feit, dat vele panden in de binnenstad nu reeds vanaf 1942 of 1943 half- afgebouwd staat te verrotten, ter wijl geen vergunning tot afbouw wordt gegeven. Daarbij komt, dat in een ander geval voor een nieuwen noodbouw, die niet ur gent is, wel toestemming is ver leend. In zijn openingswoord wees de voorz. op het groote belang van den middenstand voor Middelburg en Walcheren en op den nood zaak van een snellen herbouw. Vervolgens deelde hij mede, dat de heer C. W. D'huij bereid was gevonden, het secretariaat der vereeniging te vervullen. Ver schillende adressen waren ver zonden, waarop antwoorden wa ren ingekomen. Dhr G. v. Nederveen, die kort geleden 30 jaren bestuurslid was, werd door den voorz. hartelijk toegesproken onder het aanbieden van bloemen namens bestuur en leden. Hierna deed de voorz. nog mededeeling van het onderhoud, dat hij eenigen tijd geleden met min. Ringers gehad had over den herbouw van Middelburg, welk onderhoud tot nu toe weinig resul taat heeft opgeleverd. De heer Abspoel aan het woord. Hierna kwam dhr B. J. M. A. Abspoel, dir. van de Stichting Herbouw Walcheren aan 't woord De wederopbouw op Walcheren wordt door de Stichting ver zorgd, die de voorbereiding heeft en het Streekbureau, dat de uit voering heeft. In de Stichting Herbouw, opgericht in Mei 1940, is de Walchersche bevolking ver tegenwoordigd, die er a.h.w. een spreekbuis in heeft, en zelf in vloed kan uitoefenen op den we deropbouw. Naast de Stichting en het Streekbureau bestaan dan nog het Bureau Wederopbouw Boerderijen, Bureau Onteigenin gen en Toewijzingen en de Archi- tectenkeuzecommissie. De werk zaamheden van de Stichting be ginnen met het vaststellen van de verwoestingen aan de hand van door den burgemeester opgemaak te lijsten. Deze verwoestingen worden op een kaart aangetee- kend, waarna meetploegen aan het werk gaan. Een stedebouwkun- dige kan hierna een herbouwplan maken, waarbij het ruimtevraag stuk van groot belang is en de straatwanden een groote rol spe len. Deze stedebouwkundige is ook de supervisor van de archi tecten, en heeft voor het geheel zorg te dragen. De Stichting heeft een teebenkamer, waar de schets- plannen nader wonden uitgewerkt. Er bestaat nauw contact met de gemeentebesturen enz. over deze plannen. Vaak worden maquettes gemaakt, van 'belang i.v.m. de herverkaveling, doch ook, om den betrokkene beter te kunnen inlichten over de plaats van zijn te herbouwen pand. Dikwijls komt daarbij de onteigening, die voor de betrokkenen niet erg plezierig, maar in vele gevallen dwingende noodzaak is. Met de herverkave ling is de Stichting niet belast. Dit geschiedt in de verschillende plaatsen door een ingezetene, die goed op de hoogte is van de plaat selijke omstandigheden. Voor Middelburg is dat Mr v. d. Weel. Op Walcheren verkeeren de her verkavelingsplannen in een ver gevorderd stadium. Deze herver kaveling wordt ook weer op de kaarten verwerkt, doch het plan is dan nog niet bindend, omdat kleine correcties met het oog op het algemeen belang nog kunnen worden aangebracht. In Middel burg kan iedere getroffen huis eigenaar een eigen architect kie zen, omdat ieder huis een „eigen gezicht" heeft. In andere plaat sen komt het vaak voor, dat voor een blok een architect wordt aan gewezen. Met nadruk drong de spreker er op aan, dat zij, die dit nog niet deden, nu zoo spoedig mogelijk een her bouwplan indienen en niet wachten, tot de definitieve schade vergoeding bekend )i. In semen- schoolonderwijs; dhr H. C. v. Donk te Goes, namens het L.O. dhr C. A. Hartog te Haamstede, namens het Land- en tuinbouw- onderwijs; Dr J, J. Westendorp Boerma te Zierikzee, namens het M.O.dhr P. A Vermeulen te Waterlandkerkje, namens het L. O.; mej. G. G. Sikkens te Goes, namens het Landbouw-huishoud- onderwijs; dhr E. Harmsma te Temeuzen namens het Binnen- vaartonderwijsdhr P. Vijn te Nijmegen; namens het Scheep vaartonderwijs dhr J. H. Klaren- beek te Middelburg, namens het Nijverheidsonderwijs en voorts een vertegenwoordiger van de Ver. voor Nederl. gemeenten. Op 23 Mei zullen een aantal vertegenwoordigers van Volks herstel, U.V.V., Kruisvereenigin- gen e.a. op soc. terrein werkzame organen in vergadering bijeenko men om de mogelijkheden van de organisatie der gezinshulp on der oogen te zien. De Dir. van het Bureau Mid den-Zeeland deelde mede, dat hij een onderhoud heeft gehad met het hoofd van het Streekbureau Walcheren over de kwestie Nood- herstel-Definitief herstel. Van die zijde werd toegezegd het Noodherstel voor Middelburg te handhaven, onder voorbehoud echter, dat in de gevallen, waarin definitief herstel het noodherstel zou benaderen, onmiddellijk tot 't eerste zal worden overgegaan. Door de handhaving van 't nood herstel zal kunnen worden tege moetgekomen aan de in Middel burg levende verlangens, om tot snelle uitbreiding der woonruimte te komen. Dit is van belang, daar in Vlissingen het definitief herstel doorgaat en vele Vlissingers ge dwongen zijn in Middelburg nog eenigen tijd woonruimte in beslag te nemen. Tenslotte werd meegedeeld, dat in navolging van Z.-VIaanderen ook in Midden-Zeeland, z.g. „Dorpsvergaderingen" zullen worden belegd. De bedoeling zal zijn om in iedere getroffen ge meente een bijeenkomst te beleg gen met de oorlogsgedupeerden. VOOR EEN VLIEG VELD IN Z.-VLAANDEREN, Te Philippine is een be spreking gehouden met den Comm. der Koningin en een aantal vooraan staande figuren uit W.- Z.-V laanderen, over de mogelijkheid van een vliegveld aldaar. Zooals reeds eerder gemeld, be staan er plannen dit vlieg veld bij Axel aan te leggen. Ontslag burgemeester van Kapelle. In het K.B., waarbij aan dhr W. Bierens als burgemeester van Kapelle eervol ontslag werd verleend, werd hem dank gebracht voor de langdurige diensten door hem als zoodanig bewezen. Ontslag Burgemeester Stavenisse. Bij het besluit van den Min. van Binnenl. Zaken dd. 15 Mei 1946, is m.i.v. dien datum, overeenkom stig het advies van de Comm. v. Advies, bedoeld in art. 5, 4e lid, van het Zuiveringsbesluit, met toepassing van het K.B. van 10 Oct. 1945, Stbl. No. F 221, aan dhr W. Ranssens eervol ontslag verleend als burgemeester en ambt. van den Burg. Stand der gemeente Stavenisse. MIDDELBURG. Hedenavond zal voor de eer ste maal in dit seizoen het Mid- delburgsche Muziekcorps een concert geven op het Molenwater. VLISSINGEN. „Het vierde Beest". Dat er voor het optreden van Pater Henri de Greeve veel be langstelling zou bestaan was te verwachten. Maar dat er zulk een enorm aantal aanwezigen zou zijn er zijn ruim 1100 toegangsbewijzen verkocht had niemand kunnen denken. Na opening door dhr Th. An- driessen, voorz. P.K.G. en een korte inleiding van pater de Greeve, begon de opvoering van diens spel in 5 bedrijven, dat hij bewerkte in het inter- neeringskamp te Lüneburg. Het stuk toont de afschuwe lijke verschijning van Hitler- Duitschland als het vierde beest uit Dan. 7. Heel de ver schrikking van de Nazi-terreur, zooals ons die uit de achter ons liggende jaren bekend is, werd hier op sublieme wijze uitge beeld. Duidelijk werd o.m. naar voren gebracht het verschil tusschen het Duitschland van de beroemde schilders en com ponisten, die in het Christen dom hun inspiratie vonden en het dillettantisme van de Nazi- „Kultur". Scherp werd ook geteekend de strijd tusschen de voor- en tegenstanders van het Hitier- régime. Ontroerend waren werking met het Streekbureau wordt nu een urgentieprógram voor Walcheren opgemaakt. De urgentlelijit is nog niet bekend, (Wordt vervolgd). (ajïu w '/an Zort en Maan, Zaterdag: Zon up 4.33 u., on der 20.40 u. Maan op 2.41 u., onder 13.18 u. N.M. 30 Mei. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 25 Mei: 8.58 u. 1.38 m., 21.20 a. 1.24 m. vooral het gebed en de belijde nis n.a.v. Ps, 23, waarin de Jood Levisson om behoud van zijn leven smeekt en tegelijk uitdrukking geeft aan zijn ge loof. In de pauze werd meegedeeld, dat Henri de Greeve, die optrad ten bate van den Bond zonder Naam, besloten had de op brengst van den avond te be stemmen voor het geteisterde Vlissingen. Als tegenprestatie werd daarop een collecte aan den pater aangeboden, die niet minder dan f 550.57 opbracht. Voedseluitreiking Roode Kruis. Zaterdag zullen in 't gebouw Walstraat 10 van 1418 u. voor kinderen tot 4 jaar extra voe dingsmiddelen worden uitgereikt, die door het Amerik. en Deen- sche R. Kruis beschikbaar zijn gesteld. Men zie de publ. in dit nr. GOES. In de Wijngaardstraat raakte Woensdag een aanhang wagen los van een bus van de fa. Krijger en reed tegen een aldaar staande kinderwagen op. Verdere ongelukken kwamen hierbij niet voor. Om omstreeks 7 uur Woensdagavond moest een mo torrijder op den 's Heer Hen- drikskinderendijk plotseling remmen, doordat een 3-j. kind onverwacht den weg overstak Zoowel de bestuurder van 't motorrijwiel als 't kind wer den gewond. Schooldag in Goes. Op 21 Juni a.s. zal in het Schutterhof te Goes weer een Districtsvergadering van den Schoolraad gehouden worden, waar alle besturen en al het onderwijzend personeel der Chr. scholen in Zeeland en ver der alle belangstellenden ver wacht worden. 's Morgens zal de heer H. C. van Donk te Goes spreken over „Het schoolverzet van '40'45 in Nederland en in Zeeland in het bijzonder1. 's Middags refereert M r H. W. Til anus, lid der Tweede Kamer, voorzitter van Christe lijk Volksonderwijs, over „De Schoolstrijd nul" Bijzonderheden volgen per advertentie in dit blad. Laat ieder, wien het Christe lijk onderwijs ter harte gaat, dezen eersten toogdag na dea oorlog bijwonen I KLOETINGE. Gevecht om een vrouw. Dinsdagavond vond men den 34 j. C v. D. uit de Julianastraat te Goes met een steekwond in de borst liggen in de buurt van de z:g. „weitjes". Het bleek, dat hij in een vechtpartij geraakt was met den 32 j. E. C. uit 's Gra venpolder, toen hij dezen in ge zelschap van zijn echtgenoote al daar aantrof. De Goessche politie kon C. te Wolf aartsdijk achter halen. Hij bekende met v. D. ge vochten te hebben, maar dat hij hem met een mes te lijf gegaan zou zijn, ontkende hij. De Rijkspolitie te Kloetinge heeft intusschen een nader on derzoek ingesteld. De verwondingen, die v. D. heeft opgeloopen en die aanvan kelijk vrij ernstig leken, zijn bij nader inzien meegevallen. Er is slechts één steek toegebracht met een klein mes en wel in de rech terborst, waarbij ook een long geraakt is. Laatste berichten. Spoorwegstaking in de V.S. begonnen. Gisterenavond is de staking van het spoorwegpersoneel in de V.S. begonnen. 250.000 man zijn hier bij betrokken. De conferentie in het Witte Huis tot belegging van het con flict, is tot Vrijdag verdaagd, zonder dat men tot eenigerlei beslissing was gekomen. Prinselijk Paar in ons land teruggekeerd. Gisteravond om 18.30 zijn H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard na een zeer gunstige vlucht van ongeveer twee en een half uur op Soesterberg geland. Omstreeks 4 uur was de terug tocht vanaf het vliegveld Cointrin bij Genève aanvaard. Ook ditmaal bestuurde de Prins het toestel weer zelf. De Prins en de Prin ses hebben zich na aankomst on middellijk naar paleis Soestdijk begeven. Dy Perzische kwestie. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat men verwacht, dat de Britsche delegatie een Ameri- kaansch voorstel zal steunen voor een onderzoek door den Veilig heidsraad naar den toestand in Noord1-Perzië, indien er geen be vredigende inlichtingen uit Tehe ran beschikbaar zijn, wanneer de Raad weer de Perzische kwestie bespreekt. Artsen te Calais in staking. Te Calais zijn de artsen in sta king gegaan als protest tegen het feit, dat de regcering in gebreke was gebleven hen va», irjuSiport» middelen te voorzien.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1