Verklaringen van Sr van Mook De jacht op Arnold Meyer, Gillette is er wveer! De tragedie van Groote vernielingen - groote plannen. Voorleopig komen er 17 noodwoningen. Spoorwegverrassingen uit Duitschland. Politieke rechercheurs gingen hun boekje te buiten. Wie was de „hoog geplaatste regeeringspersoon"? De finanoieele saneering. Hypotheken op on roerende goederen. MissGhien nieuwe voorstellen aan Sjahrir. De toestand op Sumatra. De slachtoffers van de „doodenlijn" In Birma. Onder beheer gestelde goederen van vrijgelaten politieke gedetineerden. weet, wat varen is! E?n orvY«rptell]ke datum, Br is eest d»g in tie geschie denis van Bigg'elkerkc, dien de bewoners niet vlug zullen ver geten. Hen was op den 17en Sept. 1944, dat vanuit zee een groep bommenwerpers de kust naderde. Een voor dien tijd alledaagsch schouwspel, ook voor Biggekerke. Steeds waren de monsters doorgevlogen en was de rust teruggekeerd. Maar dit keer was dat niet zoo. Ze naderden het dorp en kwa men al lager en lager. Toen gebeurde het vreeselijke: bo ven het rumoer der motoren klonk het helsche gieren van bommen, het gekerm van ge wonden en stervenden. In en kele oogeublikken had het drama zich afgespeeld. Vijftig dorpsbewoners vonden een af schuwelijken dood. Men heeft daarna, toen aan het op- ruimingswerk begonnen moest worden, elkaar aangezien met een vraag in de oogen. Nie- mani kon dit begrijpen. Het zal wel een altijddurend geheim blijven, waarom juist dit kleine Biggekerke zoo moest worden gebombardeerd. Het leven roept weer. Doch het leven gaat voort en de mensch kan niet blijven staan bij de vraag naar het waarom, hoe ontzettend ook. Zoo heeft/ de Biggekerksche bevolking dit oo>k gezien en zij is aan den arbeid gegaan, eerst aan het opruimen, daarna aan het herstel. De evacuatie is er nog tusschen gekomen, die 500 menschen vorderde. Maar nu zijn er al weer 350 terug. De anderen zitten eveneens te verlangen naar hun dorp, maar moeten nog even wachten, tot noodwoningen, noodboerderijen en noodstallen voor hun vee gereed zijn. Biggekerke heeft er niet minder dan 17 aange vraagd en ze zullen bijna alle gebouwd worden op denzelf den grond, waar de, bedrijven vgprheen stonden. Het wederopbouwplan. Als men het dorp binnen rijdt, wordt men getroffen door de ruwe schending van de eertijds zoo echt intieme Walchersche dorpskern. Een bordje „Wederopbouw" prijkt haast al te nuchter op één der keeten. Maar dit houdt toch pok weer veel in, n.l. daf hard fewerkt wordt aan het herstel. iggekerke heeft een bouw plan, dat klinkt ais een klok. Goedkeuring van het Streek- bureau is al verkregen, de per- ceelcn zijn opgemeten en ver kaveld. Het zal zeker niet op alle dorpen voorkomen, dat, zooais hier, de eigenaars van de geschonden perceelen zon der veel vijven en zessen met de herbouwplannen, ook voor eigen huis, accoord zijn gegaan. Nog dit jaar moeten vijf wo ningwetwoningen gereed ko men. De grond daarvoor is reeds aangekocht of de onteige ningsprocedure is in het laat ste stadium. Doch 17 noodwo ningen met deze laatste 5 zijn nog geen te groote luxe, want van 40 woningen is niets meer over. Maar er staat nog veel meer op het bouwprogram, Zooals overal zal veel afhangen van het tempo van materialenaan- voer, werkkrachten enz. Doch wanneer dit meeloopt, wordt dit jaar nog de pastorie der Ned. Herv. Kerk herbouwd; eveneens een smederij en een schakeihuisje met bijbehooren- de woning. Een brandspuit huisje met een aangebouwd ar restantenlokaal, dat naast het gemeentehuis, waar de grond onteigend is, zal verrijzen, zal dit jaar wel niet meer gereed komen. Scholen, waterleiding en wegen. De scholen op Biggekerke hebben ook hun deel in de groote schade moeten bijdra gen. Het schoolgebouw van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs is grondig vernield. Maar aan den Duinweg wordt nu hard gewerkt aan een noodschool, een houten barak met steenen voet. De Geref. school, die door het bombardement en het wa ter zwaar beschadigd werd, wordt gerestaureerd. Van den nood wordt hier een deugd gemaakt: al spoedig zal Biggekerke van een drinkwa terleiding worden voorzien en krijgt 't ook een nieuwe riolee- ring. De automobilist of wielrijder, die, komend uit de dorpskern, den weg; naar Zoutelande wil opdraaien, houdt zijn hart al tijd even vast voor de gevaar lijke bocht, die hij daar nemen moet. Het nieuwe plan zal die vrees wegnemen; het hoekhuis zal moeten verdwijnen, om het zicht te verruimen en den in gang breeder en minder gevaar vol te maken. De duinen. Over de duinen werd nog niets gezegd. Doch ook hier is men bezig, de munitie e.d. weg te halen. Wat het bouwen hier betreft, is het wel eenigszins anders dan in KoudeJkerke. Op Groot-Valkenisse zal n.l. gele genheid worden geboden, eenige woningen neer te zetten. Biggekerke is voor verschrik kingen niet bespaard gebleven. Maar ondanks dat gaat het vol moed een nieuwe toekomst te gemoet. Eenige weken geleden zijn in Duitschland 12.000 teekeningen van den electrischen bovenbouw en het electrisch rollend materiaal der N.S. gevonden en aan de N.S. teruggestuurd. Donderdagavond j.l. zijn in Roermond twee treinen aangekomen met een groote hoe veelheid electrische bovenbouw en onderstationsinstallaties, waaron der de volledige doch deels be schadigde inventaris van het be langrijke onderstation Uitgeest. Al deze spoorwegeigendommen zijn bij Innsbruck in Fransch-be- zet-Oostenrijk ontdekt. Het ma teriaal is bijzonder welkom i.v.m. de herelectrificatie van ons spoor wegnet. Naar aanleiding van door den heer v. d. Goes van Naters gestelde vragen hebben de ministers van Oorlog en Justitie mededeelingen verstrekt over de kwestie Arnold Meijer. Meyer is indertijd uit Vught ontsnapt, volgens een niet meer te controleeren gerucht, met gebruikmaking van een Canadeeschen legerauto. Blijkbaar hield de gevluchte zich vaak in België op en gelukte het daardoor niet hem te arresteeren. De politieke rechecheurs uit Amsterdam hebben, zonder zich eerst tot hun chef te wenden, zich vervoegd bij den minister van Justitie, wien zij voor de opsporing van Meyer een machtiging vroegen om militaire kampen te betreden. De minister van Justitie heeft hen daarna geïntroduceerd bij den minister van Oorlog, die de machtiging gaf. Daarmede vertrokken zij naar Brabant en arresteerden te Tilburg Jansen, die zij 24 uur gevankelijk met zich mee hebben gevoerd. Tevens hebben zij zekeren Denis tegen zijn wil meegenomen naar Amsterdam, waar hij onderdak werd gebracht bij den reporter van Het Vrije Volk, die aan de actie der rechercheurs deelnam. De rechercheurs weigerden het hoofd van de politieke recherche te Amsterdam over hun verrichtingen in te lichten, waarop deze hen ontsloeg. Bij hun weigering beriepen zij zich op een hooggeplaatst regeeringspersoon, wiens naam zij niet wilden noemen. Vooral van hetgeen de rechercheurs zonder opdracht van hun chef hebben verricht, was den beiden ministers, noch den directeur- generaal voor bijzonde-e rechtspleging of den procureurs-fiscaal te Amsterdam en in den Bosch iets bekend. Jansen te Tilburg stond/ inderdaad in relatie met Meyer. De mi nisters vermogen echter niet in te zien, dat dit een grondslag zou kunnen zijn om Jansen te arresteeren. Toen Meyer onvindbaar bleek is ingegaan op het voorstel van zijn raadsman om hem een klooster aan te wijzen als verblijfplaats tijdens het onderzoek naar zijn gedragingen, zulks om een spoedig onderzoek te kunnen houden. Het stond daarbij vast,dat de procureur-fiscaal Meyer in een be wakingskamp zou doen opsluiten, als het onderzoek een bevestiging van de verdenking zou opleveren. Van den raadsman werd geruimen tijd later vernomen, dat Meyer zich aan de voorgestelde regeling niet wilde onderwerpen. Tenslotte antwoorden de ministers nog, dat er van de Amster- damsche rechercheurs niet met recht kan worden gezegd, dat zij bevoegd waren een onderzoek naar de gedragingen van Jansen in te stelles. Een nota aan Min. Lieftinck. De heeren prof. dr J. R. M. van den Brink, Tj. Greidanus, L. M, A. Thole, mr dr J. P. van Tienhoven, prof, d< G. M. Verrijn Stuart en prcJ, mr F, de Vries hebben een n'otj be treffende den financieelen. toe stand aan den minister van fi nanciën gericht, In deze nota wordt een lans gebroken voor een verhooging van het prijsniveau tot 200 pet. t.o.v. 1939 en een stabilisatie der loonen op gemiddeld 180 pet. van 1939. Voorts wordt in deze nota ge concludeerd, dat het thans niet toelaatbaar is tot een vermo- mogensheffing over te gaan. Eerst moet er zekerheid be staan, aldus de onderteekenaars, dat deze heffing zal resultee- ren in een vermindering der bestaande staatsschuld met het volle bedrag der heffing. Volgens de nota zal een be drag van ongeveer f 10 milliard aan staatsschuld voor liquida tie in aanmerking komen. Is uiterlijk 1948 een, toestand van evenwicht in het staats budget bereikt, dan zal het te veel aan staatsschuld door een vermogensheffing moeten wor den geliquideerd. Meer doorhalingen dan inschrijvingen. Lang- zarno rentedaling. Blijkens de zoo juist verschenen medcdceling 5042 van de afdceling statistiek der overheidsfinanciën van bet Centraal Bureau voor de Statistiek hebben in 1945 slechts 9254 'hypotheekinschrijvingen tot een totaal bedrag van f 107 ittil- liocn plaats gehad. Daartegenover stonden 39.133 doorhalingen met een gezamenlijk bedrag van f 239 millioen. Per saldo zijn dus 29.879 hypotheken ten bedrage van f 132 millioen meer doorgehaald dan nieuwe in geschreven. In de laatste jaren overtreft het aantal doorhalingen het aantal nieuwe inschrijvingen in belang rijke mate. In de jaren 1941 tot en met 1945 is het aantal open staande inschrijvingen afgenomen met 253.764, terwijl het uitstaande bedrag is gedaald met f 1533 mil lioen. De gemiddelde hypotheekrente van de openstaande inschrijvingen daalde eind 1940 tot einde 1945 van 4,85 pet tot 4,63 pet., waaruit blijkt, in welk een langzaam tem po de invloed van den reeds se dert jaren gedaalden rentevoet tot uitdrukking komt in de cijfers van de openstaande inschrijvingen. Ia een gehouden persconfe rentie heeft Dr van Mook ver- j klaard, dat hij Zondag tijdens, een samenkomst met Sjahrir, den politieken toestand in Ne derland had besproken. Sjahrir1 had hem medegedeeld, binnen kort naar midden-Ja va te zul len gaan. „Wij kenden elkan ders standpunt en daarom be hoefden wij geen uitvoerige besprekingen te houden. Ik stelde hem op de hoogte van de voornaamste beslissingen, waartoe de besprekingen in Ne derland hadden geleid." Zoodra Sjahrir zal zijn teruggekeerd, zal men elkaar opnieuw ont moeten. Volgens dr van Mook heeft Sjahrir niet te kennen gegeven, dat hij dan met nieuwe voorstellen zou ikomen, doch hij zeide, dat dit mogelijk was. Verder gaf dr van Mook een overzicht van de ontwikkeling in Nederland: van minister Lo- gemanns verklaring tot en met de motie-van Poll, welke in geen enkel opzicht belemmerin gen of uitstel van de regee- ringsmaatregelen met betrek king tot Ned.-Indië heeft te weeg gebracht. Dr van Mook wenschte zich niet uit te laten over den toestand op Sumatra, welken hij moeilijk noemde. Sprekend over het rijstaan- bod van Sjahrir wees hij er op, dat Ned.-Indië in den regel nooit rijst had uitgevoerd, zoo dat de export van 500.000 ton rijst ergens in den Archipel een vrij ernstig voedseltekort zou veroorzaken. Al zal de oogst van dit jaar goed zijn, er kan nooit van worden geëxporteerd. Hij verklaarde voorts, dat het nog niet opportuun was, de Nederlandsche voorstellen open baar te maken, doch hij wees er op, dat de algemeene lijn in de verklaring van minister Loge- mann volledig was aangegeven. Het document met de complete voorstellen zou slechts worden gepubliceerd, wanneer men tot een overeenkomst zou zijn ge komen. Hij voegde er aan toe, dat de verklaring van minister Logtmann beschouwd moest worden als definitief. Dr van Mook gaf als zijn meening te kennen, dat er geen reden bestond, de besprekingen nog verder uit te spinnen, daar het probleem in Nederland vol ledig besproken was. Wat mi nister Logemann in zijn verkla ring had medegedeeld, bestreek ongeveer de huidige mogelijk heden. Tenslotte verklaarde dr van Mook, <iat zijn bezoek aan Londen niet in verband had gestaan met het formuleeren van de voorstellen. De Neder landsche regeering had haar standpunt geheel onafhankelijk gekozen. Onmenschelijke behande ling van krijgsgevangenen. Maandag zijn bij de opening van het proces tegen de oorlogsmis dadigers van de „doodenlijn" in Birma drie beschuldigingen naar voren gebracht tegen majoor Mi- zutani, commandant van het krijgsgevangenenkamp aldaar, op grond van onmenschelijke behan deling van NEderlandsche, Brit- sche, Amerikaansche en Australi sche krijgsgevangenen, welke den dood en het lijden van velen tot gevolg heeft gehad. In dit ver band zijn de 1200 Nederlandsche krijgsgevangenen uit Singapore aan de orde gekomen, van wie er velen zijn gestorven. De openbare aanklager ken schetste de „doodenlijn" als „via dolorosa", waar het menschelijk lijden practisch ondragelijk was. „Muzitani bouwde een monster, dat langs de lijn sloop en een spoor van menschelijk lijden, van ziekte en dood achter liet". Op de vragen van den heer De Groot betreffende de teruggave van onder beheer gestelde goederen aan vrijge laten politiek-gedetineerden, waarvan de vragen 1 en 4 respectievelijk luidden; 1. Is het juist, dat de procu reur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam be volen heeft, dat politiek-gedeti- neeiden, die vrijgelaten zijn of wier vonnis geen verbeurdver klaring van goedeern inhoudt, binnen een termijn van 24 uur in. het bezit hunner onder be heer gestelde goederen moeten worden gesteld? 4. Is het den minister belkend, dat in den bezettingstijd N.S.B.ers en andere met den bezetter bevriende elementen zich op groote schaal huisraad e.a. bezittingen van gevangen of gedeporteerde, ia het bijzon der Joodsche, landgenooten hebben toegeëigend? heeft de minister van Justi tie o.a. het volgende geant woord 1. De eerste vraag wordt ont kennend beantwoord. De pro cureur-fiscaal mist bovendien de bevoegdheid een dergelijk bevel 'te geven. 2. Indien door of vanwege den procureur-fiscaal politieke delinquenten voorwaardelijk buiten vervolging worden ge steld, wier schuld van zoo lich ten aard is, dat hun niet het afstand doen hunner in beslag genomen goederen als voor waarde wordt opgelegd, impli ceert dit, dat het Nederlandsch Beheersinstituut hun deze goe deren weder ter beschikking moet stellen, ook indien deze goederen aan oorlogsslachtof fers in bruikleen of in huur ge geven zijn. 3. Gelijk uit het vorenstaan de blijkt, berust het teruggeven van meubilaire goederen, aan al dan niet voorwaardelijk bui ten vervolging gestelde poli tiek-gedetineerden niet op eenig bevel of instructie, doch op de thans geldende wettelijke bepalingen. 4. De vierde vraag wordt be vestigend beantwoord. VRIJWILLIGERS VOOR REPATRIËERINGS- SCHEPEN. Naar aanleiding van den op roep om personeel voor het halen van evacuees uit Neder- landsch-Indië met de schepen „Bloemfontein" en „Klipfon- tein", wordt gemeld, dat zich zooveel vrijwilligers hebben gemeld, dat beide schepen vol geboekt zijn. De „Bloemfon tein" is reeds Zaterdagmiddag naar Nederl.-Indië vertrokken. Nieuwe aanmeldingen kunnen niet meer in behandeling wor den genomen. Aardbeien naar Engeland. Gedurende de laatste tien dagen zijn met extra K.L.M.-vracht vliegtuigen 37.000 kg aardbeien naar Engeland gezonden. Volgens een thans gepu bliceerde beschikking komen voor een vergunning tot het houden van een mestvarken alleen in aanmerking perso nen, die hoofdzakelijk in het levensonderhoud van zichzelf en hun gezin voorzien door arbeid op land- of tuinbouw bedrijven, HET PROCES TEGEN PROF VAN LOON. Naar wij vernemen, zal het strafproces tegen den oud-presi dent van den Hoogen Raad Prof. Mr J. van Loon, dat was vastge steld op 4 Juni, op dien datum geen voortgang vinden. Omtrent het verdere verloop van deze zaak is niets bekend. NEDERLANDSCH GRAAN VOOR FRANKRIJK. De aankomst van het eerste binnenschip met Nederlandsch koren te Rijssel is Maandag middag aanleiding geweest voor een korte plechtigheid, waarbij M. Verlomme, prefect van het de partement, aan den Nederland- schen consul den dank van zijn land voor deze kostbare hulp uit sprak. Veertig binnenschepen met een gezamenlijke tonnage van 10.000 ton Nederlandsch graan zullen op deze eerste zending vol gen. EEN KAMPBEUL STAAT TERECHT. Voor de derde kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Roer mond stond terecht J. Driehuis, uit Amsterdam, titans wonende te Heerlen. Deze verdachte was in 1941 toegetreden tot het Duitsche Kon- troll Kommando en wel in het be ruchte kamp Erika te Ommen en naderhand in het Duitsche straf kamp 35 te Heerde. Hij trad, in beidtf kampen op als wachtsman en Unterführer en heeft zich in deze functies tegenover de gevan genen beestachtig gedragen. Zoo liet hij bijvoorbeeld „gra- mofoonplaten draaien". De gevan genen moesten dan met een vinger in het oor en met de andere hand aan den grond rondloopen. Dit gebeurde zoolang tot de slacht offers er half gek van werden en er bij neervielen. De advocaat-fiscaal, Mr baron van Voorst tot Voorst, zeide in zijn requisitoir, dat D. bezwaarlijk nog een mensch is te noemen; hem treft terecht den naam van beul van Ommen. Hij was dan ook van meening, dat de zwaarste straf aan dezen misdadiger dient te worden opgelegd n.l. de dood straf. Verdachte bleef bij het aanhooren van den eisch vrijwel onbewogea Volgende maand verdwijnt de pont. Binnen 14 dagen 24 noodwoningen gereed, Er komt een nieuwe rioleering. Een paar planken met twse Held, Er zijn al vele tientallen leuningen en er onder hangend I woningen hersteld en nog meer zes leegc vaten, ziedaar een1 zullen volgen. Een ernstige brug voor voetgangers, wielrij- handicap is ook hier het glas. ders en handwagens op één der Een heele serie woningen zou- drukste punten over het Wai- chersche kanaal. U begrijpt na tuurlijk al lang, waarop wij doelenSouburg, zoo keurig verdeeld in twee stukken door het kanaal. den direct betrokken kunnen worden, als er ramen in waren. Glas is toegezegd, maar de in voer stagneert, zegt men. Reeds eerder publiceerden wij in groote lijnen het op- Op-Zondagmorgen is bet er bouwplan, dat/ voor Souburg is wel bijzonder gezellig. Wie ontworpen. De realiseering van naar de kerk wil, mag er wel J' rekening mee houden, dat hij één- of tweemaal het pontje voor zijn neus ziet vertrekken en de dominée's kunnen, nu eenmaal niet wachten op een modern vervoermiddel van dit soort. Af en toe kun je wel eens een paar natte voeten ha len, als het wat waait of het pontje erg vol is, maar dat moet je dan maar op de koop toe nemen. Scholieren houden 's morgens een wedstrijd, wie het eerst bij de „boot" is en de menschen, die op de top-uren met de bus zijn meegekomen, hebben al geleerd, wat geduld is. Overigens voelt ieder zich zeer nauw verwant met zijn oi haar collega(e)-medereiziger, want nood brengt je nu een maal dichter bij elkaar. Waar mede wij natuurlijk volstrekt niet willen beweren, dat dit anno domini 1946 een te appre- cieeren oplossing is. Maar ja, het kon nu eenmaal niet an ders en als je toevallig net aan den verkeerden kant van het dit plan wordt beïnvloed door verschillende factoren. De voor naamste daarvan is wel de ge projecteerde nieuwe Rijksweg van Vlissingen naar Nieuwiand, die dwars door het dorp zal loopen. Een compleet stelsel van verkeerslussen zal hierdoor ontstaan, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat in W.-Souburg heel wat menschen zullen moe ten vertrekken en moeten wor den ondergebracht in O.-Sou- burg. Een probleem, dat niet in een handomdraai zal zijn opge lost. Wat de nieuwe verkeer s- brug betreft; deze zal op een afstand van 250 a 300 M. ten noorden van de oude brug ko men. Het is een vaste brug, die zeer hoog zal komen te lig gen. Of voor fietsers, voetgan gers e.d. verkeer de andere brug behouden zal blijven, is op het oogenblik nog niet te zeg gen. Dit jaar nog worden in het kader van het Bouwplan 1946 een 15-tal woningen aan het Koopmansvoetpad gezet. ar kanaal woont (natuurlijk ligt bij heeft Souburg de beschikking het er maar heelemaal aan, van welken kant je de zaak beziet I) heb je pech. Maar ook aan deze „overvaarpret" zal een einde komen en half Juni zai Souburg het pontjê, dat zoo gekregen over 24 Zweedsche noodwoningen, die binnen 14 dagen door een even groot' aan tal gezinnen betrokken zullen kunnen worden. Wellicht vol gen er van dit soort nog 12, trouw dienst heeft' gedaan, op doch dat is thans niet met ze, stal kunnen zetten of misschien kerheid te zeggen, nog aan het oorlogsmuseum ca- Als bewijs van gezond initia- deau kunnen doenl Souburg tief van den Souburgschen zal dan weer de beschikking middenstand moet zeker ge- hebben over een v behoorlij ke brug, die breeder zal zijn dan de vorige Maar dat niet alleen: de brug zal electrisch bediend noemd worden de groote be langstelling, die er bestaat voor de nieuw te bouwen winkelpan den in het toekomstige zaken- Provincienieuws worden, zoowel wat het draaien centrum, als het bedienen van de afsluit- j Ruime sportvelden zijn een hekken betreft. Van de oude onderdeel van het, bouwplan, brug was niets meer te gebrui-1 Souburg, dat voor de munda- ken. Een nieuwe brug was in tie toch al zoo' weinig groen dezen tijd uitgesloten. Men is had, heeft nu niets meer. In de toen op zoek gegaan en heeft toekomst zal het een genot Geslaagd op 20 Mei voor het diploma Ziekenhuisverple- ging A, de zusters; C. Z. Bos- selaar, E. v. d. Ende en G. C. de Dreu, die allen in het Gast huis Oostwal te Goes werden opgeleid. Samen op weg. Binnenkort zal in alle plaatsen van W.-Z.-Vlaanderen de Na tionale film „Samen op weg" ver toond worden door Ned. Volks- herstel. Een hoofdbestuurslid zal hierbij een uiteenzetting geven van het werk der Stichting. KAPELLE. Men is druk bezig met de her stellingswerkzaamheden aan de „Hooge Heul", die bij de bevrij ding door de Duitschers is ver nield. Voor de verbinding Kapelle Goes, zal dit een groote verbete ring zijn. Op den tweeden Pinksterdag zal hier een concours gehouden worden, uitgaande van den Zeeuwschen Bond van Harmonie en Fanfarevereenigingen. Reeds 26 gezelschappen hebben zich hiervoor opgegeven. Des avonds zullen verschillende vereenigingen concerteeren op de muziektent. DOMBURG. Vrijdagavond had hier de jaar- lijksche geitenkeuring plaats. Keurmeesters waren dhrn Den Engelsen en Versluys. Aange voerd werden 20 geiten en 4 lam meren. Volbloedlammeren I van H. v. d. Welle. Niet-volbloedlammeren: 3 stuks. Ie pr. Adr. Provoost Jz.; 2 J. Warners; 3. Adr. Provoost Jz. Tweejarige geiten: 6 st. Ie pr. H. v. d. Welle; 2 J. Warners'; 3. M. Passenier. Oudere geiten: 13 st. Ie pr. J. Pattenier; 2. H. v. d. Welle; 3. J. Pattenier; 4. J. Pattenier; 5. G. de Pagter; 6 Adr. Provoost Jz.; 7. G. de Pagter; 8. Jac. de Visser; 9. J. Maas Jz. Stamboekgeiten: I van H. v. d. Welle. De keurmeesters waren hoogst tevreden over de goede kern van geiten voor de fokkerij, die in Domburg nog aanwezig is na een voor de geitenhouderij alhier zoo moeilijke periode. OOSTKAPELLE. Op' 17 Mei had alhier de Prov. Stamboekgeitenheuring plaats. Keurmeesters waren dhrn Ver sluys en Den Engelsen. Ie pr. A. Wattel. Volbloedlammeren, geb. 1946 v. ld. Putte, Vrouwepolder le pr. J. Wattel 2e pr. Eenjarige geiten: J. Wattel, le pr. Tweejarige geiten: B. Corbijn, le pr.C. Louwerse, 2e pr. Driejarige en ouder: Joh. Won bij Sluiskil een oud stuk draai brug gevonden, dat voor Sou burg net geschikt zou zijn. Het is toen naar Krimpen- a. d. IJs- sel gesleept, waar de werk zaamheden hard vorderen. Aan den wederopbouw wordt gewerkt. Dat Souburg, dat met Rit- them het langst van de Wal chersche dorpen onder water heeft gestaan, er niet al te best is afgekomen, mag als alge meen bekend worden veronder zijn, alleen hiervoor een be zoek te brengen. Op het Oran jeplein komt een nieuw park en eveneens één, aansluitend aan den nieuwen Rijksweg. Ten N. van het Oranjeplein zijn op het buiten vau de familie Paspoort van Grijpskerke enkele vijvers, die zullen worden opgeknapt en in het geheel bij liet park zeer goed zullen passen. Met het Staatsboschbeheer is over de begroeiing reeds contact ge zocht. (Wordt vervolgd.) dergem Hz. le pr.H. de Hollan der, 2e pr; A. Roose Adrz. 3e pr. Lammeren, geb. 1946: B. Cor bijn le pr.C. Louwerse, 2e pr. Aangevoerd werden 11 geiten en 4 lammeren. HANSWEERT, Installatie burgemeester Vogelaar. Zaterdagmiddag had, de in stallatie van burgemeester M. Vogelaar ook hier plaats. Om 2.15 uur werd hij aan de O.zijde van het Kanaal door den voorz. van het ontvangst-comité, dhr V. Wattum, welkom geheeten, waarna men via de Vlake-brug naar den Boomdijk reed, waar de schoolkinderen een wel komstlied zongen en bloemen werden aangeboden. De burge meester dankte allen hartelijk voor deze hulde, waarna een défilé volgde van de vele keurig versierde wagens, groepen en vereenigingen. Onder de vroo- lijke tonen van „Scheldegalm' en „E.M.M." ging de optocht door het versierde Hansweert. Intusschen had om 4.15 uur voor genoodigden een herhaling plaats van de officieele instal latie in de zaal „Thalia", waar de voltallige raad aanwezig was. De rede van weth. Bur- kunk, den burgemeester en dhr v. Hootegem hebben wij reeds in 'het verslag van Kruiningen vermeld. Het raadslid dhr Griep, dhr Lutein, H. d. S., dhr Ossel namens „Zuider Stem men", de ópperwachtmeester dhr Rooze, ds Hovy en pastoor Zegers voerden hierna nog het woord, waarop de burgemeester hen dank bracht. Een groote menigte volgde buiten via de aangebrachte geluidsinstallatie deze revoeringen. Van 5 tot 5.30 u. was er gelegenheid den burgemeester te feliciteeren. De kinderspelen in de School straat trokken intusschen veel belangstelling. Om 7.45 u. reik te de burgemeeser de door hem beschikbaar gesteld? prijzen uit. Van 8 tot 9 u. gaven „Schel degalm", „E.M.M." en de „Zui der Stemmen" met „Crescen do" van Kruiningen een con cert op de muziektent. Om 9 u had met medewerking van de beide muziekvereen. een fakkel en lampionoptocht plaats. Na Jaren van scheerellende komt Gillette ons bevrijden I Gillette Standard 10 ct. p.mesje^ mont (Ihgez. Mod.) HEINKENSZAND. Maandagavond kwam de kies- vereen. „Gemeentebelang" hier bijeen om de kiezerslijst samen te stellen. Deze bestaat uit de volgende candidaten1. C. Cap- pon2. C. Nij sse Gz.3. C. Dellebeeke; 4. W. Karelse; 5. B Nieuwenhuijze; 6. J. I. Wia- se; 7. A. C. de Mol; 8. M. Ku- THOLEN. Dhr W. de Korte, alhier, is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dhr de Korte is 55 jaar lid van de vereen. ,„Schuttevaer" ge weest, waarvan 25 jaar hoofdbe stuurslid en Vice-voorzitter. Alhier zijn eervol ontslagen als ambt. bij den distributiedienst J. Kloet en mej. J. .Nijs te Tho- len; mej. C. D. Verburg te Poort vliet en C. J. v. Poortvliet te Oud-Vossemeer.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2