Het Britsche lijk Oe voorbereidende Vredesconferentie. De Statenverkiezingen. De toestand in Petzië. in de crisis 3 pCt. Grootboekschuld. Peinses Juliana en Peins BeenUaed in 2wiiseetand. Hartelijke ontvangst te Bern. Prinses Juliana vertolkt den dank van het Nederlandsche volk. Groeiende ongerustheid Afbraak.van het imperium? Byrnes beklaagt zich over de houding van Rusland. De verkiezingen en de Indische kwestie. Wat gebeurt er met in beslag genomen goederen? DE BILT ZEGT* Wisselende bewolking. Wisselende bewolking. Over wegend droog. Zelfde tempe ratuur als gisteren. Zwakke tot matigen Zuid-westelijken wind. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 345 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 22 Mei 1946 Abonn.prjjs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274239, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen, Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.36 u., onder 20.38 u. Maan op 1.57 u., onder 10.43 u. L.K. 24 Mei Hoog water te Vlissingen Donderdag 23 Mei: 6.36 u. 1.54 m., 18.57 u. 1.29 m. Over enkele dagen op Woensdag 29 Mei wordt het kiezersvolk opnieuw ter stem bus geroepen. Ditmaal ter verkiezing van de leden der Provinciale Staten. De belangstelling voor de Statenverkiezingen Ij als regal minder groot, dan voor die van de verkiezingen van de Tweede Kamer en de Gemeenteraden, Dit houdt waarschijnlijk ver band met het feit, dat de Sta ten slechts weinig vergaderen en omdat het zwaartepunt van de Provinciale politiek in de practijk ligt bij de Gedeputeer de Staten. Toch zijn ook de Statenver kiezingen van groote beteeke- En dat is vooral nu het ge val, nu in verband met de aan gerichte verwoestingen in de oorlogsjaren tal van vraagstuk ken om oplossing roepen. Voor de toekomst van ons Gewest hangt er veel van af hoe straks de Staten worden samengesteld. Algemeen is er de begeerte om het noodzakelijke herstel, om den opbouw en den herbouw zooveel mogelijk te bespoedi gen. Maar over de w ij z e waarop dit moet geschieden, de richt lijnen die hierbij moeten wor den gevolgd, de wijze waarop de schadevergoeding moet worden geregeld, is verschil van inzicht mogelijk. En nu is het wel waar, dat deze dingen in hoofdzaak van bovenaf geregeld worden, wat trouwens tot op zekere hoogte ook niet anders kan toch moet het worden be treurd, dat de Regeering geen maatregelen heeft genomen, om hierbij de Provinciale Staten, die geacht worden de geheele Provincie te vertegenwoordi gen, in te schakelen. Immers al staat niet met zooveel woorden in de Grond wet, dat de Staten het hoofd der Provincie zijn, het is toch zóó, dat alles wat het bestuur der Provincie betreft van hen uitgaat en in hun naam of in naam van de door hen geko zen Gedeputeerde Staten wordt verricht. Zij zijn geen: vertegenwoor digend, maar een besturend lichaam. „Hun roeping aldus Loh- man is niet de regeering te controleeren, of tegenover haar de rechten en vrijheden des volks te verdedigen; zij zijn zelve regeering, doch regeering binnen een vrij nauwkeurig omschreven kring. Zij zijn geen vertegenwoordigers van het volk, maar door het volk geko zen bestuurders; bestuurders die zelfstandig hebben te oor- deelen en te beslissen, en wier onafhankelijkheid hierin een waarborg vindt, dat de tijd hunner aftreding enkel en al leen afhangt van wettelijk vastgestelde tijdstippen, terwijl zij nimmer door iemand, tenzij dan door den strafrechter, we gens hunne daden ter verant woording kunnen worden ge roepen" Juist vanwege het besturend karakter der Staten 1b het on begrijpelijk, dat de Regeering geen maatregelen heeft geno men om dit college weer tijdig In te schakelen. Maar wat na de bevrijding verzuimd werd, wordt nu her steld. De bevolking is weer in de gelegenheid de Provinciale Sta ten te kiezen, d.w.z. dat zij ver antwoordelijk is voor de sa menstelling van dit college, en voor de wijze waarop straks de Provincie zal worden bestuurd. Voor de te nemen maatrege len van practischen, doch ook voor die van p r i n - c i p i e e 1 e n aard. Van zeer groote beteekenis zijn daarom de te houden ver kiezingen. Ook hier beteekent stem- recht, stem plicht, in het belang van land en ge west. Dienst van God. Kalmeerende verklaring van Sultaneh. Nadat reeds officieel was ver klaard, dat de Perzische regeering haar troepen geen opdracht had gegeven gevechtshandelingen te beginnen tegen Azerbeidsjan, heeft de Perzisch premier ver klaard, dat er inderdaad een bot sing heeft plaats gehad. Het is niet bekend, zoo zeide hij, wie het gevecht begonnen is, maar niets ern stigs is gebeurd. In een interview voegde hij hieraan toe, dat hij speciale ver tegenwoordigers naar de betrok ken gebieden zal zenden, die met de hulp van vertegenwoordigers uit Tebris de orde zullen herstel len en vedere incidenten zullen voorkomen. Hij had de Azerbeidsjanen her haaldelijk verzekerd, dat hij geen geweld zou gebruiken en dat hij de troepen aan den Azerbeids- jaanschen grens instructies in dien geest had gegeven. Hij verklaarde verder, dat hij zoo spoedig moge lijk een missie zal zenden om de onderhandelingen, die in Teheran waren begonnen, voort te zetten. HEROPENING INSCHRIJVING. Het Ministerie van finan ciën deelt mede, dat van 4 tot en met 14 Juni a.s, weder de gelegenheid zal worden opengesteld om In te schrij ven op de 3 procent groot boekschuld. De betreffende prospeotus zal een dezer dagen versohljnen. Nadere bijzonderheden hierover zul len nog worden bekend ge maakt. Geïnterneerden uit Soerakarta. Maandag zijn de eerste 203 geïnterneerden per vliegtuig uit Soerakarta geëvacueerd. Een deel van hen zal in Sema- rang blijven, een ander deel is doorgevlogen naar Batavia, waar zij op het viegveld Ke- majoran door het Roode Kruis ontvangen werden. De meesten vertoonden teekenen van af- mattig en ondervoeding. Zij hadden practisch geen bagage bij zich. Omtrent de' aankomst van het Prinselijk paar te Bern, meldt een speciale verslaggever: De stad was feestelijk versierd. Van tal van gebouwen hingen vlaggen; vlak voor het Bondspaleis hing een reusachtige Neder landsche wlag. Langs de straten, waarlangs de auto's reden, stond een dichte menigte, die de officieele bezoekers hartelijk toejuichte. In een open limousine kwam het Prinselijk paar voor het Bonds paleis aangereden. Bij het verlaten van de auto's speelde een militaire kapel het Wilhelmus. De Prins droeg het generaalsuniform van het Nederlandsche leger, terwijl de Prinses in een licht grijs costuum met een zwarte mantel was gekleed. Vergezeld van den Nederlandschen gezant en den chef van het protocol betraden de Prinses en de Prins om half vijf het Bonds paleis, waar zij door den Bondspresident Kobelt werden ontvangen en aan de leden van den Bondsraad voorgesteld. Hierna hield de president de volgende toespraak; „Mevrouw, ik ben bijzonder verheugd, U en Uw echtgenoot in ons midden te mogen begroeten. De Bondsraad en het Zwitsersche volk zijn zeer gevoelig voor Uwe beminnelijke geste en heeten U in ons mididen hartelijk welkom". Vervolgens onderhield het Prinselijk paar zich eenigen tijd met de aanwezigen. Even voor vijf verlieten zij het paleis. Nadat de militaire kapel het Zwitsersche volkslied ten gehoore had ge bracht namen zij in hun auto plaats, die hen naar Kehrsatz terug bracht. Tegen half zes ontvingen de Prinses en ide Prins de vertegen woordigers van de Zwitsersche en de buitenlandsche pers. Tal van gestelde vragen, betrekking hebbende op Nederland werden beurte lings dan door de Prinses, dan door den Prins beantwoord. De Prinses vertolkte daarbij in bewogen woorden den oprechten dank van het Nederlandsche volk voor al hetgeen Zwitserland voor Nederland heeft gedaan en nog idoet. 's Avond was het Prinselijk paar de gast van den Bondsraad, die ter hunnen eere in het hotel Bellevue te Bern een banket aan bood, waar naast tal van Zwitsersche, ook vele Nederlandsche ge- noodigden aanzaten. Aan een belangwekkende be schouwing van den Londenschen correspondent van de Nat. Rott. Crt. is het volgende ontleend: „Een jaar geleden waren Wij de geboeide toeschou wers van de ontbinding van het Duitsche rijk. Thans aanschouwen wij met verba zing en ontsteltenis een ont wikkeling, welke, als er niet tijdig paal en perk aan wordt gesteld, tot de even snelle ontbinding van ons eigen rijk zou kunnen leiden." Aldus begint het hoofdartikel in een van de populaire Zondags bladen van gisteren. Het is niet het eenige geluid van dien aard, dat men hier de afgeloopen week heeft kunnen beluisteren. In con servatieve kringen en wellicht ook daarbuiten, hebben de gebeurte nissen van de laatste weken een groeiende ongerustheid gewekt. Men kan er de oogen niet meer voor sluiten, dat het Britsche rijk en de Britsche machtspositie in de geheele wereld nog geen jaar na de overwinning, waarin dat rijk zulk een groot aandeel heeft ge had, een critieke ontwikkeling doormaakt. Terwijl Rusland van de over winning gebruik heeft gemaakt zijn feitelijke machtsgebied in het Oosten, Zuiden en Westen enorm uit te breiden, terwijl Amerika de suprematie ter zee heeft gewon nen, den Stillen Oceaan voor zich opeischt en zijn economische macht over de geheele wereld doet gelden wondt het Britsche rijk doelbewust afgebroken. Driekwart van de totale bevol king van het geheele imperium wordt geprest en gesoebat zich van de Britsche opperheerschappij te ontdoen en meester van hun eigen lot te worden, niet alleen in binnenlandsche aangelegenheden, maar ook op het gebeid van de buitenlandsche politiek en defen- Geen wonder, dat deze opeen volging van gebeurtenissen velen hier met onrust heeft vervuld. Wat blijft er over van hun Britsche rijk en hun strate gische machtspositie en dat in een tijd, waarin het aan alle kanten in de geheele wereld onheilspellend broeit en rommelt? Op zijn best, d.w.z. als een sou- verein Britsch-Indië besluit als deelgenoot in het Britsche ge- meenebest te blijven, een onder onsje van souvereine staten, die over den geheelen aardbol ver spreid liggen. Een Volkenbond zonder Hand vest, zonder bindende afspraken voor de handhaving van collec tieve veiligheid. Wat zal de preventieve waarde blijken te zijn van een dergelijke losse club, waarvan nooit van te voren te zeggen valt of zij, als puntje bij paaltje komt, ook wer kelijk met de groote gecombineer de macht van ai haar leden zal op treden en welke voor de potentieele aanvallers steeds een verleiding zal blijven vormen het er maar eens op te wagen, in de hoop dat anderen zullen volgen, waar Ier land in den laatsten oorlog is voorgegaan? Dit zijn enkele vragen, die hier in de laatste weken tot nadenken hebben gestemd. Getrouw aan zijn traditie, de Britsche familie en haar vrienden te behouden door hen progressief te ontvoogden, heeft Engeland thans met het dubbele aanbod aan Indië en Egypte de laatste twee groote brokken van zijn wereldmacht in den imperialistischen smeltkroes gedaan. Het is een grootsch, en onder de huidige omstandigheden uiter mate gedurfd experiment, dat niet nalaat ook hem, die over den uit slag van dit experiment niet ge rust zijn, met een zekeren en vpi- komen gewettigden trots te ver vullen. De Fransch-ltaliaansche grenskwestie. Volgens Reuters corres pondent te Rome is aldaar semi-officiëel te kennen ge geven, dat men met „pijn lijke verbazing" heeft verno men van de Fransohe voor stellen inzake grenswijzigin gen, welke den plaatsver vangers van de ministers der „big four" te Parijs aan staanden Maandag zullen worden voorgelegd. Men meent te weten, dat die voorstellen aanspraken omvatten op het gebied van den kleinen Sint Bernhard, den Mont Chambey- ron, den Mont Cenis, alsmede de bekkens van Briga en Tenda met inbegrip van het dal van den be nedenloop van de Roja. De Italiaansche regeering had reeds een memorandum overge legd, waar in „grensrectificaties" en demilitairisatie van de grens werden voorgesteld. Men ver klaarde, dat verlies van den Mont Cenis en van de gebieden van Briga en Tenda zeer ernstig zou wegen, daar hierdoor de productie van electrische energie voor Pie- mont en een gedeelte van Lombar, dije in het gedrang zou komen. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling, verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, vandaag in een omvang van 4 pagina's. KARL HERMANN FRANK TER DOOD VEROORDEELD. Karl Hermann Frank, de voor malige Duitsche „protector" van Bohemen en Moravië, is, als oor logsmisdadiger en verantwoorde lijk persoon voor de moordpartij te Lidice, door het tribunaal te Praag tot den dood door ophan ging veroordeeld, alsmede het verlies van burgerrechten. Zijn eigendommen zijn aan den staat toegewezen. DE EVACUATIE UIT SIAM De heer Bajetto heeft aan den minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen dé volgende vragen gesteld Is het juist, dat de evacuatie uit Siam van daar nog in kampen verblijvende Nederlandsche man nen, vrouwen en kinderen voor- loópig is stopgezet? Is het den minister bekend, dat het bericht van een dergelijken maatregel een zeer deprimeeren- den invloed op de bedoelde Nederlanders heeft gehad en nog steeds heeft? Zijn of zullen er van regee- ringswege maatregelen worden getroffen om in den door meer- bedoelden maatregel geschapen noodtoestand te voorzien? ZAL AMERIKAANSCHE SPOORWEGSTAKING NIET DOORGAAN? Een der leiders van de broe derschap der machinisten gaf als zijn meening te kennen, dat er mogelijk een regeling zal worden getroffen, die de drei gende spoorwegstaking in de Ver. Staten zal voorkomen. Deze regeling zou echter niet voor Woensdag 22 Mei om 11 uur 's morgens bekend worden gemaakt. Regeeringsvertegen- woordigers onderhielden be sprekingen met afgevaardigden van werkgevers en werkne mers. KRUIMELTJES De Britsch-Amerikaansche autoriteiten hebben de Italiaansche regeering bevolen het dagelijksch broodrantsoen in Italië van 200 tot 150 gram te verlagen. De Ita liaansche regeering heeft een be roep op de boeren gedaan, de pro ductie op te voeren. De Argentijnsche regeering heeft het plan om de verzeke ringsmaatschappijen te nationali- seeren. Tevens zal er een staats monopolie voor landbouwproduc ten komen. In de Sari bij Jaintapoer in As sam is een veerboot, die twee autobussen naar den overkant zou brengen, omgeslagen. Vijftig per sonen zijn verdronken. De Italiaansche graanvoorraad zal omstreeks Juni zijn uitgeput. De Pool Walesek, die te Det- mold Lippe terecht stond wegens dertig tot veertig moorden op boeren, veertien overvallen op vrouwen en moord op een En gel schen militairen sergeant van politie, werd tot de kogel ver oordeeld. Gromyko zou, naar officieel werd gemeld, vandaag de zitting van den Veiligheidsraad; niet bij wonen, aangezien de Perzische kwestie op de agenda staat. In het Finsche parlement is een wet aanhangig gemaakt om alle Duitsche bezit in Finland, dat op 1 Sept. 1944 aanwezig was een bedrag van 6500 millioen Fin sche marken vertegenwoordigd krachtens de beslissingen van Potsdam aan de Sovjet-Unie over te dragen. Te Munchen en andere plaatsen in de Amerikaansche bezettings zone hebben de eerste zittingen van Duitsche tribunalen plaats gevonden. Eenige S:S.-lieden werden tot eenige jaren straf, door te brengen in werkkampen, veroordeeld. Bovendien moeten zij tien jaar als gewone werklieden werken. Tot lid van den radioraad is benoemd mr dr A. A, van Rhijn. Aan dr Ph. J. Idenburg is eervol ontslag als lid van dien raad yerleeod. De Minister van Buitenlandsche Zaken der V.S., James Byrnes, heeft via de radio meegedeeld, dat hij, indien dezen zomer geen vredesconferentie gehouden wordt, de zaak voor de algemeene ver gadering van de Vereenigde Na ties zou brengen, Hij verklaarde o.m,, dat Stalin zijn voorstel inzake een vlermo- gendhedenverdrag met betrekking tot Duitschland zou hebben willen ondersteunen, terwijl Moiotof te Parijs tegen zoodanig voorstel ernstige bezwaren' aanvoerde, Veiligheid, aldus Byrnes, is een zaak, die elke natie aangaat, maar de pogingen van de eene natie om voor zich de veiligheid te doen toenemen, kan de veiligheid van andere naties bedreigen, die dan op hun beurt zulke pogingen in het werk stellen. „De roep om veiligheid zou wel eens tot minder in plaats van tot meer veilig heid in de wereld kunnen leiden." Byrnes zette voorts uiteen, dat de Sovjet-Unie 100.000.000 dollar aan herstelbetalingen van Italië eischte, maar weigerde oorlogs buit als herstelbetaling te accep teeren, Want, zoo zegt de Sovjet- Unie, oorlogsbuit behoort aan bet land, dat de buit verovert en kan derhalve nimmer als schadever goeding dienen. De schepen van de Italiaansche vloot beschouwt de Sovjet-Unie als oorlogsbuit, Toch heeft Rusland nooit eenige door haar veroverde oor logsbuit met de andere Geallieer den gedeeld, De S,U. wenschte met de opbrengst van de Italiaan sche productie betaald te worden. De V.S. zou deze productie vol gens Byrnes moeten financieren, weshalve hij de opvatting van de Sovjet-Unie verworpen had. Verder waren er geschillen over de Dodekanesos, Triëst, en de Donau. De Geallieerden kunnen, naar Byrnes meent, niet ten eeuwigen dage wachten met het opstellen van de vredsverdragen. Hij sprak de hoop uit, dat de Sovjet-Unie haar oordeel over het Amerikaan sche voorstel met betrekking tot Duitschland zou herzien. Ook met Oostenrijk^ moet vrede tot stand komen. Dit zal ertoe bijdragen, dat de bezettingslegers in Europa verdwijnen. Byrnes eindigde aldus: „Het doel van onze pogin gen is niet „gebied" of „her stelbetaling" voor de V.S.; ons doel is vrede, geen vrede, gebaseerd op wraak en heb zucht, maar rechtvaardige vrede, de eenige, die duur zaam is". Het republikeinsche blad „In dependent" schrijft het volgende over het resultaat van de verkie zingen in Nederland: „De uitslag van de algemeene verkiezingen, met als hoogtepunt het aftreden van het Kabinet Schermerhorn, doet ongetwijfeld de figuur van van Mook op on aangename wijze in de lucht han gen. Het nieuwe Kabinet, dat nu gevormd moet worden, zou zelfs indien Schermerhorn en Logemann daarin zitting zouden hebben, de opdracht, welke aan van Mook door de voorgangers van het nieuwe Kabinet werd ge geven, begrijpelijkerwijs kunnen verwerpen. Wij vragen daarom in vollen ernst of de Indonesisch- INederlandsche onderhandelingen in dit stadium en ouder de huidige ongemakkelijke omstandigheden wel tot zeer veelbeteekenende, practische resultaten zullen leiden. De beste methode (een methode, die tevens de gemoedsrust van allen ten goede zal komen) zou zijn.' te wachten, totdat het nieuwe Kabinet is samengesteld. Daarna zal de oplossing van de Indonesische kwestie in de schoot der goden liggen". DE KABINETSCRISIS. H. M. do Koningin zal zich vandaag naar Soestdjjk be geven, ten einde aldaar op Donderdag a.s. een begin te maken met de besprekingen met verschillende politieke leiders in verband met de Kabinetscrisis. 0e havenstaking te Amsterdam De situatie in de haven van Amsterdam was gisteren ongewij zigd, d.w.z. de arbeid vindt voort gang. Alle schepen wélke thans in de haven liggen worden gelost. In geringe mate is hierbij de hulp van militairen ingeroepen. Moei lijkheden of ongeregeldheden de den zich niet voor. Een oproep van de revolution- naire communistische partij tot een algemeene werkstaking heeft nergens gehoor gevonden. Het bestuur van de Communis tische partij De Waarheid, heeft verklaard, dat zij deze oproep af keurt en ook de E.V.C. heeft een beroep gedaan op de arbeiders om aan deze provocaties geen gehoor te geven. Het bestuur van den Nederl. bond van militairen heeft onder staand telegram aan den minister president gezonden: De Ned. bond van Militairen, protesteert tegen het gebruik van militairen bij sociale conflicten; acht dit in strijd met het doel en de waardigheid van de strijd krachten; verlangt terugtrekking van militairen uit stakingscentra. De dienst van den algemeen gemachtigde voor de in beslag genomen goederen, kortweg „Abego", heeft tot taak te zor gen voor het opslaan, het bewaren en het zoeken van een juiste be stemming voor alle industrieele goederen, die door de verschillen de met de opsporing belaste in stanties bij hem zijn gedeponeerd. Dat zijn het directoraat-generaal voor de prijzen, de politie, de C.C.D., de invoerrechten en ac cijnzen en de centrale dienst voor de economische controle van het ministerie van Handel en Nijver heid. Een. uitzondering wordt ge maakt voor voedings- en genot middelen (behalve rookwaren), die bij den Provincialen voedsel- commissaris behooren te worden gedeponeerd. Voor zijn werkzaamheden heeft de Abego ons land verdeeld in 4 districten, welke ieder een klein aantal opslagplaatsen en in den regel een grooter aantal-subop- slagplaatsen omvatten. Aan het hoofidi van elk district staat een districtsgemachtigde en iedere op slagplaats heeft een eigen beheer der. Zijn de opgeborgen goederen eenmaal bij gerechtelijke uit spraak verbeurd verklaard, dan begint men met den verkoop; daartoe laat men ze eerst taxee- ren. Men neemt voor alle distribu tiegoederen contact op met de Rijksbureaux. De verkoop wordt altijd in bepaalde banen geleid: de geteisterde gebieden genieten voorkeur en men verkoopt sommi ge goederen het liefst in de plaats, waar ze in beslag genomen zijn. De tusschenhandel wordt daarbij zooveel mogelijk ingeschakeld. De waarde van alles, wat de Abego momenteel onder zijn be rusting heeft, beloopt eenige mil- lioenen guldens. Dat is een vrij hoog bedrag, doch men dient daarbij te bedenken, dat de af wikkeling langzaam loopt, 'omdat de goederen eerst mogen worden verkocht, nadat ze definitief ver beurd zijn verklaard. Sinds de instelling van den Abego is er voor waarde van ca. f 3.000.000 verkocht. Een zeer groote hoe veelheid goederen heeft men weer, volkomen intact, aan den recht- matigen eigenaar terug kunnen geven. Kerk en School Ten bate van de oorlogs slachtoffers wordt een hulpze- gelcampagne ingezet. Deze postzegels hebben een waarde van 1% tot 1234 ct en de toe slag bedraagt 3% tot 37K cent. De Roemeensche regeering heeft besloten, de Spaansche re publikeinsche „schaduw"-regee- ring van Dr Jose Giral te erken nen. De Belgische gezant te Lima heeft uit Peru verschillende veel kleurige lijkurnen, die meer dan 2.000 jaar oud zijn, naar België meegebracht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wezep, J. H. Cirkel te Genemuiden; te 's Gravenhage, Dr W. Aalders te Groningen. Aangenomen naar Bloemen- daal, G. W. v. Dein te Haar lem. Bedankt voor Aalsum, E. J. Plomp te Losdorp; voor Assen en Zaltbommel, H. ten Doorn- hart Koolman te Chur (Zw.) voor den Bommel, J. W. de Bruyn te Willige Langerak voor Nieuw Beyerland, A. L. v. d. Smit te Waspik; voor Lent (Bet.), J. W. Dickhout te Beu- ningen. Geref. Kerken. Tweetal te Ulrum, Joh. Booy te Heinkenszand en G. W. van Houte te Terneuzen. Beroepen te Amsterdam (vac. H. Mulder), E. G. van Teylin- gen te IJmuiden-Oost; te Rui- nerwoid-Koekange, H. J. Swierts te Tholen; te Rotter- dam-Katendrecht, P. H. de Kleer te Delft. Aangenomen naar Middel burg, H. Veldkamp, geestelijk verzorger „Sonnevanck" te Harderwijk, Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Murmerwoude, J. Kampman te Opperdoes. Bedankt voor Buarn, P. H. Seggelink te Rotterdam-Char- loia; voor Steenwijk, H, Toor- man te de ICrlm; voor Werken dam, A, Zwiep te IJmuidcn. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Kampen, Chr, v. d. Woeatijno te Ridderkerk. Vrij Evang. Kerk. Bedankt voor Goes, P. J, Mie- tes te Apeldoorn. Afscheid Ds A. Scheele. Zondagavond nam Da A. Scheele na een 42-jarige ambts bediening afscheid van de Geref. Kerk te Kapelle waar hij 29 jaren heeft gearbeid. Tot tekst was gekozen Hebr.'13:20 en 21. Aan het einde van den dienst richtte de scheidende dienaar zich met een persoon lijk woord tot den Kerkeraad waarvan hij steeds de volle medewerking had gehad en tot de gemeente, die hem, ook in de oorlogsjaren, steeds met trouwe zorg en liefde heeft om ringd. De jeugd der gemeente werd opgewekt een diepen eer bied te hebben voor het Woord Gods. Verder werden toegespro ken de koster en den consulent Ds Koolstra. Namens kerkeraad en ge meente werd het woord ge voerd door ouderling Bogaards, die Ds Scheele dankte voor al den arbeid in het midden der gemeente verricht, een arbeid die niet ongezegend is geble ven. Op zijn verzoek werd staande gezongen Ps 1214. Vervolgens werd nog gespro ken door Ds Beukema namens de classis, door Ds ie Cointre en Ds Vreugdenhil en door den waarn. burgemeester, de heer Balkenende, die dankte voor alles wat door Ds Scheele in het belang der bevolking is ge daan. De verschillende sprekers werden door Ds Scheele beant woord. Naar wij vernemen beteekent dit afscheid vooralsnog geen afscheid van Kapelle. Jubileum. D s A. C. H e ij, predikant bij de Geref. kerk te Koudeker- ke, hoopt op Maandag 27 Mei a.s. ter gelegenheid van zijn 40- jarig ambtsjubileum, des avonds 8 uur een gedachtenisrede uit te spreken. Des namiddags wordt door den jubilaris een receptie ge houden. Het zal Ds Heij, die thans 23 jaar in zijn tegenwoor dige gemeente staat, en die voor het kerkelijk leven in en buiten de provincie en voor de Zending zoo ontzaggelijk veel heeft ge daan en zich een grooten vrien denkring heeft gevormd, op dien dag niet aan belangstelling en blijken van sympathie ontbreken. Laatste berichten. RADIOREDE Dr VAN MOOK. Dr van Mook heeft in een radiorede verklaard, dat de regeering het noodzakelijk acht, om, nu zij haar beleid in groote lijnen duidelijk heeft aangegeven, die bevol kingsgroepen te raadplegen, welke zich vrij kunnen uiten. Dit overleg zal gearran geerd worden op een nader vast te stellen plaats in de buitengewesten. De vertegen woordigers van de Neder landsche bevolkingsgroep, welke voor het grootste deel thans eveneens in vrijheid kan samenwerken, zullen worden geraadpleegd in Ba tavia. Zoo spoedig mogelijk zui len bovendien met de Indo- Chineesche en de Indo-Ara bische bevolkingsgroepen sa- mensprekingen worden ge houden. INSCHRIJVING OP GROOTBOEKSCHULD. Naar het A.N.P. nader ver neemt, zou op de 3 pet. groot boekschuld 1946 weder met ge blokkeerd tegoed kunnen wor den ingeschreven en zou een verdere deblolckeering van gel den niet wenschelijk wórden geacht, _In dat. geval wordt de moge lijkheid geboden de geblokkeer de tegoeden, die renteloos blij ven liggen, met de onderhavige inschrijving rendabel te maken. Uitmalingspercentage van tarwe. Met ingang van 20 Mei j.I. is de uitmaling van tarwe voor broodbloem verhoogd tot 90 Deze maatregel heeft tot doel meer broodbloem uit de tarwe te halen, waardoor de broodvoorzie ning gunstig wordt beïnvloed. Het brood zal iets donkerder van kleur zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1