De gewassen op Walcheren staan goed. Mislukte doorbraak. akkerbouwproducten. Dit jaar nieuwe spelling op de scholen? 6000 H.A. bouwland en 1000 H.A. wei land weer in cultuur. Baanbrekend werk van Landbouwherstel. VJCLMM jutioHa ef» Vtins dwiacd naac 2wü$e>dand, De Prins bestuurt zelf het vliegtuig. Kolenvoorraad voor den winter» Doodstraf tegen „Neder- landsch" lid van Duitsch vuurpeloton. Offic. Publicaties Dreigende stakingen. Wat brengt de radio In een bespreking van den verkiezingsuitslag constateert „Trouw" dat de groote doorbraak die de P, v. d. A, beoogde, mis lukt is. Niet slechts ds stoutste ook de beschcidenste verwachting werd den bodem ingeslagen, Hetgeen de S.D.A.P., V.DJ3. en de CJJ.U. tezamen in het ver leden presenteerden kon thans nog lang niet worden bereikt. De speculatie is dus mislukt. Door het loslaten van de oude S.D.A.P. werd de linkervleugel dier partij naar de communisten gedreven. En de orthodoxe predikanten, die tegenwoordig in de Partij van den Arbeid een hoogen toon voe ren, brachten slechts leege briefjes in. Dit alles is schade voor het vaderland. Een gevolg van een op portunistische beginsellooze poli tiek. Deze uitslag is een nederlaag voor het Kabinet-Schermerhorn- Drees. Zij is een desavoueering, zoowel van het regeeringsbeleid, als van het beleid inzake de par tijvorming. Want en dit is het tweede punt dat opvalt, deze stembusuitslag gelijkt als twee druppels water op dien van de Statenverkiezing van 1939 en verschilt weinig met dien der Kamerverkiezing van 1937. De liberale stemmen op Colijn zijn nu tot de liberale partij weer gekeerd, voor het overige lijkt alles precies op het oude. Alleen de communisten profi teerden van de ongelukkige poli tiek van Schermerhorn en Drees en van het verdwijnen van N.S.B. en revolutionnair-socialisten. Deze verkiezingen bewijzen der halve de politieke stabiliteit van ons volk. Er is niets veranderd. Er is niets „vernieuwd". En al het spectakel rondom de „ver nieuwing" heeft de normale ont wikkeling der dingen slechts be lemmerd en vertraagd. Deze verkiezing bewijst, dat het kabinet-Schermerhorn-Drees er niet had mogen komen. Want het had niet achter zich het élan, noch de massa, laat staan de Na tie, gelijk het pretendeerde. Ten slotte bewijzen deze ver kiezingen de onveranderlijke kracht der Nederlandsche Christe lijke partijen. Tegen deze formatie ztjn de Richtprijzen felste aanvallen gedaan. Zij werd in haar bestaansrecht aangetast. Doch zij doorstond de proef glansrijk. De Anti-Revolution- naire Partij behield, zonder libe rale franje, haar yolledigen aan hang, De Christelijk-Historische Unie, het felst bestreden, verloor noch aan de Partij van den Ar beid, noch aan den heer Krijger een zetel. Zonder luidruchtige propaganda behield zij haar beslag op haar kiezers. Dit is een gelukwensch aan het adres der C.-H. Unie waard. Deze verkiezingen vormen het zegel der goedkeuring op het besluit tot het onderhouden van nauw contact met de Anti-Rcvolution- naire Partij. En nu de toekomst. Wij willen er vandaag niet te veel van zeg gen. Alleen dit Als de toekomstige regeering moet zetelen in den stoel van een Roomsch-roode coalitie, dan heeft ons volk daar, blijkens deze stem busuitslag, de roode pooten van doorgezaagd. En dan wordt het heele geval een wankel zaakje. Verschillende richt prijzen verhoogd. De richtprijzen voor akker bouwproducten oogst 1946 zijn thans aldus: Prijzen Prijzen oogst 1946 oogst 1945 p. 100 kg p. 100 kg f 20.25 - 20.25 -19.50 -18.— -23.— -45.— In een zitting van den Belgi schen Senaat sprak de minister van Openbaar Onderwijs de mee ning uit, dat de nieuwe spelling zooals die is samengesteld door de Belgisch-Nederlandsche spel lingscommissie, op een gunstig tijdstip wordt ingevoerd. De oor log heeft den boekenvoorraad ge deeltelijk uitgeput, de belangen der uitgevers worden dus weinig geschaad. Wat het onderwijs be treft: voor de nieuwe leerlingen is er geen moeilijkheid, voor de anderen zal het een kleine inspan ning zijn, de nieuwe spelling te leeren. Er is gegronde hoop, dat de nieuwe spelling voor het school jaar 1946—1947 in Nederland wettelijk ingevoerd.wordt. Het is wenscheiijk, dat beide landen ge lijk van wal steken voor de toe passing. De Argentijnsche regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij de sluiting van 53 Duit- sche en Japansche scholen ge last wordt. (f 17.25) (f 17.25) (f 17.25) (f 15.00) (f 19.50) (f45.-) (f 85.-) (£25.-) (f 40.-) (f 70.-) (f 70.-) (f 14.50) (f 3.75) (f 30.-) (f 40.-) Hieruitblijkt dan dat de richt prijzen voor bieten ij cichorei op nieuw verhoogd zijn. Voor c o n su m p t i e - a a r d- appelen ligt het in de bedoe ling den richtprijs f 1.00 per 100 kg hooger te stellen dan de prijs, die gold voor den oogst 1945, waarbij echter de prijsverhouding tusschen de verschillende soorten nader onder de oogen gezien moet Tarwe Rogge Gerst Haver Gr. erwten Koolzaad Blauwm. zaad - 85.- Lijnzaad - 30. Karwijzaad - 70. Geel mosterdz. - 80. Br. mosterdz. - 80. Ger. stroovlas - 17. Fabr. aard. ca. - 4.75 Suikerbieten - 38.50 Cichorei - 48.50 worden, zoodat het prijsverschil tusschen de producten van den oogst 1946 en die van den oogst 1945 voor elk soort afzonderlijk van het bedrag van f 1.00 kan afwijken. Onder richtprijzen worden ver staan gemiddelde prijzen, die zoo goed mogelijk benaderd zullen worden, Daarbij zal, voor zoover dut voor de verschillende produc ten wenscheiijk ia, gebruik kun nen worden gemaakt van midde len alsde prijsstelling voor pro ducten, die uit deze akkerbouw producten vervaardigd worden, de prijsstelling bij export dezer producten en bij import van deze en overeenkomstige producten: de inname tegen richtprijs: den ver bouw tegen vasten contractprijs; e.d. Voor de peulvruchten is alleen een richtprijs voor groene erwten aangegeven. Voor zoover voorkeur in binnen- cn buitenland voor fijnere peulvruchten daartoe de mogelijkheid opent, zullen deze peulvruchten een hoogeren prijs kunnen opbrengen. Het ligt voorts in de bedoeling voor r o g g e en t a r w e, die af geleverd wordt voor een nader te bepalen datum vermoedelijk 1 October 1946 een toeslag van f 2.50 per 100 kg uit te betalen boven den vastgestelden richtprijs ter bevordering van een vroegtij dige inlevering. Gistermorgen is het Prinselijk zich naar een met bloemen ver- paar met klein gevolg naar Zwit serland vertrokken. De reis werd gemaakt in een Dakota-toestel dat door Prins Bcrnhard werd be stuurd. Om 11 uur is het vliegtuig op het vliegveld Cointrin bij Genéve geland. De Prins cn Prinses wer den verwelkomd door den Zwit- serschcn minister van Buitenl- Zaken en een aantal andere auto riteiten. Minister Petitpierre heette in een korte toespraak namens de re- geerjng het Prinselijk paar har telijk welkom. Nadat het Prinselijk paar zich met eenige autoriteiten had on-J Schwerin. derhouden, begaf het gezelschap nü, wat door den voorzitter, dhr Van Donk, op de voorver gadering op 11 Juni te Amster.- daam, waar over deze zaak een beslissing genomen wordt, zal worden meegedeeld. Daarna hield de heer Ir G. de Bakker van Goes eeft boeiende en leer- zame lezing over het Zeeuw- sierde hangar, waar ververschm- schc landschap, speciaal Zuid gen werden gepresenteerd, 't prin selijk paar reeds vervolgens, voor afgegaan door Zwitscrschc mili taire auto's, via Lausanne naar Bern. In Gempenach werd ge luncht. Hier bood een poep meis jes uit Murten, in nationale klce- dcrdracht, den hoogen gasten bloemen aan. Een aardige bijzonderheid is, dat Prinses Juliana het burger recht van dit Kanton bezit. Dit is een erfelijk recht, dat op 30 Oc tober 1815 reeds verleend was aan Frederic Francois, den eersten groothertog van Mecklenburg- De waarde van één rantsoen tabak. Het O.O.D. deelt mede, dat de waarde van één rantsoen tabak is vastgesteld op 20 sigaretten of 10 eigarillos, of 5 sigaTen, of 20 sprietjes, of 6 knakjes, of 1 pruimrol. Per 2 rantsoenen kan men het dub bele van bovenvermelde hoe veelheden of desgewenscht een pakje tabak koopen. Een aantal zwarte paarden en schimmels, een geschenk der Ne derlandsche regeering aan Koning George van Engeland, is uit Hoek van Holland naar Engeland verscheept. De paarden worden aan boord gebracht (Slot.) De aanvoer van gips. De structuur van den bodem is er op Walcheren, ook al door do langdurige periode vau droogte, niet op vooruit ge gaan. Door de snelle verdam ping is de chloor uit den grond en wordt er geen tegenwicht meer gevormd tegen het na trium, die nu zeer verslempend gaat werken. Het gevolg is mede, dat de grond „dicht" gaat en geen lucht meer toe laat. Wanneer gips wordt toe gediend, zal de evenwichtstoe stand worden hersteld en de structuur verbeterd. Voor Wal cheren alleen is er niet minder dan 70.000 ton gips noodig. Voor de eene soort grond meer dan voor de andere, maar per H.A. komt dit gemiddeld toch neer op 5000 kg. Het gips moet uit Frankrijk komen en wordt met schepen hierheen vervoerd. De eerste proefzending van 6 a 700 ton is reeds binnen en gedistri bueerd onder de tuinders. Dit in het belang van de groente voorziening, die op Walcheren wel iets te wenschen overlaat. De groote zendingen komen half Juni. De les van Tholen. Is er werkelijk een wonder op Tholen gebeurd het vorige jaar, toen op de nauwelijks droog gekomen gronden een goeden oogst kon worden bin nengehaald? Voor dat jaar wel, maar.... de structuur is er niet op verbeterd. Integendeel. Om een enkel voorbeeld te ge ven; slooten, die keurig waren uitgedolven, zaten een half jaar later weer vol. Er is daar on oordeelkundig en ondeskundig gewerkt. Het is wel eenigszins te begrijpen, wanneer men be denkt, dat men met dit soort dingen eenvoudig geen ervaring had, omdat de eilanden nooit zoo de prooi van het water wa ren geweest. Van de fouten, die op Tholen zijn gemaakt, kan Walcheren veel leeren! Over het algemeen hebben de Walchersche landbouwers de adviezen van Landbouwherstel goed opgevolgd. Vier rayons op Walcheren. Walcheren is onderverdeeld in 4 districten. Dit is gedaan, om een evenredige verdeeling te verkrijgen van het aantal tractoren, paarden, werktuigen enz. Maar er was nog een min stens even belangrijk doel aan verbonden, n.l. het komen tot een goede bedrijfscontrole. Elk perceel is n.l. geregistreerd wat betreft ligging, inzaai, werk zaamheden enz. Aan de hand van die reeds nu verkregen re- gisratie is het straks weer mogelijk, te komen tot een taxatie van de gewassen en den oogst. Mocht de oogst op som mige perceelen tegenvallen, dan zal een z.g. „oogst depreciatie' worden uitgekeerd. Deze regi stratie op zichzelf heeft al ge weldig moeite gekost. Vooral in de omgeving der kreekeu wisten, door de totaal gewij zigde situatie, velen hun eigen grond niet meer te vinden. Het punt van den oogst gaat op het oogenblik weer al zor gen baren. Want ook hiervoor zijn op Walcheren geen maai- machines voorhanden. Door Landbouwherstel wordt reeds alle mogelijke moeite gedaan om een aantal machines vast te krijgen. De schadevergoedingen. Landbouwherstel verzorgt zoowel de bezettings- als de oorlogsschade. Het betreft dus de schade aan de gewassen, aan de bedrijfsmiddelen, het vee, de pachtwaardevergoedingen, de onroerende goederen enz. Zoo ressorteert ook het Bureau Wederopbouw Boerderijen on der Landbouwherstel. Voor elk der bovengenoemde onderdee- len zijn aparte regelingen ge troffen, die voor geeu enkel ge deelte bevredigend zijn. Er worden nu automatische voor schotten verstrekt en het totaalbedrag daarvan loopt al in de mllioenen, maar dit is slechts een druppel op een gloeiende plaat. Bovendien is dit voorschot nog slechts een vergoeding voor de schade, in 1944 geleden. De financieele af wikkeling van deze schade be gint steeds meer redenen tot groote ongerustheid te geven zoowel wat de bedragen als wat 't tempo betreft. De menschen weten niet, wat hen boven het hoofd hangt en zien een onze kere toekomst tegemoet. Aan de z.g. Noodwet Walcheren wordt maar gewerkt, nu al maanden, doch resultaten ziet men niet. Wanneer dit zoo doorgaat, gaat de geest onder de landbouwers op Walcheren achteruit. Om een voorbeeld te geven voor elk bedrijf wordt f 200 voorschot verstrekt voor aan schaffing van werktuigen. Ieder begrijpt, dat men in dezen tijd met dit bedrag niets kan be ginnen. Aan den anderen kant moet ook vermeld worden, dat in vele gevallen schadever goeding in natura wordt ver strekt, hetzij in den vorm van zaad, van paarden, van rundvee enz. Wij hopen, dat heel de materie der schadevergoeding nu spoedig door onze nieuwe Staten-Generaal in behandeling zal worden genomen en dat er een beslissing zal vallen, die ook den-N Walcherschen land bouwer tevreden zal stellen. Doordat kort geleden tot aan wijzing van bonnen voor zes een heden kolen kon worden overge gaan zal ieder reeds voor het in vallen van de koude over een ze keren kolenvoorraad kunnen be schikken. Het is echter onmogelijk alleen de gewilde soorten als anthraciet en parelcokes ter beschikking te stellen. Ook de minder gewilde soorten, waaronder bruinkoolbri ketten zullen dus voor huisbrand doeleinden moeten worden ge bruikt. Alle brandstoffenhandelaren worden gelijkmatig bevoorraad met de verschillende soorten en zullen deze dus rechtvaardig over moeten worden. hun afnemers moeten verdeelen. Nu de klantenbinding is opgehe ven schijnt bij sommige handela ren de neiging te bestaan het pu bliek voor te spiegelen, dat zij uitsluitend de beste soorten zullen afleveren. Uit liet vorenstaande blijkt dui delijk, dat dit ten eenenmale on mogelijk is en het zonder dringen de noodzaak veranderen van brandstoffenhandelaar dus geen zin heeft. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de aangewezen bonnen 60 en 61 van de brandstof f enkaart T 606 voor 26 Mei a.s. bij de brandstoffenhandelaren ingeleverd ORCHIDEËEN VOOR DE KONINGIN. Naar de K.L.M. uit New York mededeelt, zal de heer van der Hoek, horticutural director van het Rockefeller Centre in New York tot de passagiers behooren, die de eerste K.L.M.-retourvlucht Mew-iYorkAmsterdam mee maken. Hij zal aan H. M. de Koningin orchideeën aanbieden, die afkom stig zijn uit den Bothanischen tuin van New York. Deze orchideeën behooren tot een zeldzame soort, die alleen op het Westelijk half rond wordt aangetroffen. was hij van meening dat, gezien het groote belang voor de gemeen, te, alsnog geprobeerd moet wor den steun te verkrijgen. In af schuiving van het tekort op de leden ziet hij weinig heil. Daarna voerden dhrn de Ruijter en Berrevoets het woord. Een voorstel om de commissie in een bestuur om te zetten, vond algemeene instemming. Na een korte onderbreking deelde de voorz. mede, dat de commissie haar taak als geëindigd beschouwt en de plannen bij den raad zal indienen. Daarin werd besloten een Stichting in het leven te roe pen en de commissie tot voorloo- pig bestuur te benoemen. Dit werd goedgekeurd. Beveland, waarin vooral de re sultaten van het bodemonder zoek, door spreker zelf door middel van boring o.a. verricht, werden meegedeeld, waarbij de vervaardigde kaarten een ver rassend licht wierpen op de „moeren", de kreeken cnont wikkeling van land- en tuin bouw en fruitteelt, enz. Veel vragen werden deskundig be antwoord. De vergadering was goed bezocht. TRIBNAAL TE MIDDELBURG. Uitspraken van gisteren. G. J e 11 e m a, Middelburgbe sehuldiging vervalien. La. A a. S o h o e r s, Middel burg, idem. V eilingsberichten Niemand heeft geweten, dat de slachtoffers van hot Duit- sche barbarisme, zooals men zo voor do schuilkelders op Coolsingol en Hofplein te Rot terdam hoeft zien liggen, niet onkel door Duitschers, maar ook door zich noemende No- derlandors zijn gefusilleerd. Als oorsto van oen aantal „landgenooton", dat aan deze massamoorden hoeft deelgeno men, stond Vrijdag voor de Rotterdamscho Kamer van het Haagscho B(jz. Gerechtshof terecht da 24-jarige D. W. J. Lensink, die deel had uitge maakt van een vuurpeloton. De adv.-fiscaal hield een vlammend requisitoir en eisch- te de doodstraf. Kerk en School GOES. Veiling van 20 Mei. Kropsla I 5.50—6.50Kropsla I afv. 45; Bloemkool X A 64—90; Bloem kool I 4361Bloemkool II 33—39 Bloemkool III 19—27Violenplanten 2., alles per 100 stuks. Ramenas 3.50—6.50; Radijs 55.50 per 100 bos. Spinazie 3640; Rabarber 19—20; Groene Sjalotten 9.50—15 per 100 kg. Burgerlijke Stand SOUBURG. Geboren: Maatje, d. v. J. Wielemaker en P. Joziasse. Ondertrouwd: A. de Bree 26 j. en. K. v. Sluijs 24 j. Getrouwd: A. v. Bevercn. 26 j. en L. Louwersc 20 j. Overleden: J. Huson 69 j., wedn. v, M. Suurmond. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Meppel, M. A. Krop te Geldermalsen j te Tien hoven, J. F. Roth te 's-Graveland te "Veenendaal, P. v. d. Berg te Wapenveld; te Wijngaarden, W. Vroegindewey te Poortvliet; te IRland (toez.), A. v. d. Bosch te te Wel en Ammerzoden. Aangenomen naar Haarlem, A. Oskamp te Velp; naar IJsselmui- den, H. B. Leenmans te Ede; naar Biezelinge, F. L. van 't Hooft te IJzendyke. Bedankt voor Putton, J. T. Doornenbal te Kesteren. Geref. Kerken. Tweetal te Rotterdam-Zuid, P. H. de Kleer te Delft en M. Wild schut te Hilversum. Beroepente Gouda en te Joure H. Post te Rynsburg; te Meppol, O. P. T. Rijper te Lich tenvoorde, die bedankte voor Lun- teron. Aangenomen naar Amsterdam- West, G. Brikman te Nijkork o. d. Veluwe, die bedankte voor Schie dam; naar Rijnsburg, L. v. d. Linde te Fijnaart. Geref. Kerken Art. 31 K.O. Beroepen te Krommenie, B. Geuchies te Daarlerveen. Bedankt voor Utrecht, L. Vonk te Schiedam. Aangenomen naar Leeuwarden, S. v. d. Molen te Arnhem. GEMEENTERADEN. Toeslag zware arbeid. Diflfcributiekring Middelburg. De naamlijsten voor zwaren-, gif- tigen-, en vuilen arbeid voor de 7e periode 1946 moeten worden ingele verd op 23, 24, en 25 Mei a.s. ten kantore van bovengenoemde kring, Zuidsingel kamer 16 oi bij de agent schappen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat moeten worden mee gebracht, de bijbehoorende toeslagbc- wijzen, alsmede de geteekende copie- naamlijsten van de periode. Wanneer eventueel toeslagbewijzen ontbreken moeten; daarvoor worden medege bracht de desbetreffende ontvangstbe wijzen. Op de naamlijsten moeten de namen der werknemers in alphabe- tische volgorde worden ingevuld. Distributiedienst Zierikze© Na-uitreiking toeslagkaarten. Na-uitreiking toeslagkaarten byz. arbeid 6e periode te Zierikzee („con- cordia") op 23 Mei 1945 van 9—12 u. Stamkaarten meebrengen I FINANCIEELE BERICHTEN medegodeeld door INCASSO-BANK N.V. GOES A'DAMSCHE EFFECTENBEURS. Vanzelfsprekend ging in de eerste plaats de belangstelling ter beurze uit naar de olie- en scheepvaart waarden, waarin, zooals wij in ons laatste beursbericht hebben, geschre ven, weer handel mag worden ge dreven. Aandeelen Kon. Olie werden op den stopkoers geadviseerd n.l. 360 Later op den middag werden koersen geadviseerd van 365 bieden en 400 laten. Amerika staat voor een ernstige crisis. In de Ver. Staten dreigt een staking van 25.000 spoorweg arbeiders, die vermoedelijk a.s. Donderdag begint, terwijl te vens 400.000 mijnwerkers ge dreigd hebben het werk weer te zullen neerleggen. Amerika gaat hiermede naar wat de New-York Times noemt: een interne crisis van ontzaglijke afmeting. Ook elders aan het arbeids front paikken donkere wolken zich samen, want de zeelieden willen in Juni het werk neer leggen. In Zuid-Afrika gaan 200.000 werklieden in de goudmijnen van de Rand in staking als aan hun eischen niet voldaan wordt. DE HONGER I.N DUITSCHLAND. De Britsche sectie van den geallieerden bestuursraad in Duitschland deelt mede, dat een speciaal gevormde treinpo- litie thans de aardappeltreinen in Duitschland begeleidt om deze treinen tegen overvallen van hongerigen te beschermen. De politie is gerechtigd van vuurwapenen gebruik te maken. Eenige treinroovers werden reeds doodgeschoten. LUCHTLIJN NEW-YORK—BERLIJN. Zondag is het eerste Ameri- kaansche vliegtuig van de luchtlijn New-York—Berlijn op Schiphol gearriveerd. Aan boord waren 22 passagiersde beman ning bestond uit 8 personen. Het vliegtuig is gisteren naar Berlijn gevlogen. Vandaag keert het toestel na een tus- schenlanding op Schiphol weer naar New-York terug. De haven van Zeebrugge. Het Belgisch ministerie van Openbare Werken heefti het voorstel tot het graven van een nieuwe geul in de haven van Zeebrugge en tot het definitief opgeven van de oude geul goed gekeurd. Met de baggerwenken, uitgevoerd door twee sterke baggermolens, werd reeds een aanvang gemaakt. De nieuwe geul wordt gegraven op 100 M. ten westen van de oude. Zij heeft een diepte van 3.50 M. bij 60 M. breedte; haar diepte zal later op 5.50 M. gebracht wor den en haar breedte op 100 M. Uitvinder van fiets herdacht. Te Courthill, Dumfries, is door meer dan duizend personen, uit alle deelen van Engeland, hulde gebracht aan de nagedachtenis van Kirkpatrick Macmillan, die hon derd jaar geleden de fiets heeft uitgevonden. Engelsche sla wordt vernietigd. Volgens de Daily Sketch zou men in Engeland genoodzaakt ge weest zijn een partij sla, ter waar de van 2000 pond sterling, onder te spitten, daar de Engelsche markt, aldus het blad, overstroomd wordt met Nederlandsche produc ten, zoodat de binnenlandsche tee- lers geen afzet voor hun waren kunnen vinden. VROUWEPOLDER. In een dezer dagen gehouden raadsvergadering werd adhaesie betuigd aan een request vau het Alg. Nederlandsch Onderwijzers Verbond tot verbetering van de salarispositie der onderwijzers. Een bijdrage ad. f 12.50 werd ver leend ten behoeve van een kook cursus uitgaande van de Prov. Comm. voor Huishoudelijke Voorlichting ten plattelande. In verband met het ontslag van dhr Marsie als gem.-secretaris werd in deze vacature als zoodanig be noemd dhr A. T. den Boer. Vast gesteld werd een nieuwe verorde ning hondenbelasting, waarbij het bedrag dier belasting voor het jaar 1947 werd bepaald op f 10. p. j. per losloopende hond. Vast gesteld werden de begrootingen 1945 en 1946, waarop respectieve lijk f 20.000— en f 12.000— te kort is geraamd. RENESSE. De door den raad der Gemeente in het leven geroepen commissie tot oprichting van een Kleuter school voor kinderen van 46 jaar, belegde op 16 Mei een open bare vergadering in Hotel Prum- mel. De voorz. der commissie, dhr W. v. Klooster, gaf een uiteenzet ting van de vele voorbereidende werkzaamheden. Hij achtte een goed verzorgd dorpsonderwijs van groot belang. Er zijn reeds 104 leden en 35 donateurs. Hij zette in een helder en duidelijk betoog doel en streven der kleuterschool uiteen, gaf aan waarom aan een kleuterschool en niet aan een be waarschool is gedacht, en hoopte dat reeds op 1 Sept. met het on derwijs begonnen kan worden, dhr J. W. de Jonge, las daarna de bcgrooting voor. Deze luidt als volgt: Bouwkosten en aankoop- kosten terrein f 12.500, de jaarl. vaste lasten bedragen ongeveer f 3200,de jaarl. inkomsten on geveer 1000- zoodat er elk jaar een tekort zou zijn van ongeveer f 2200.—. Na de pauze voerde allereerst dhr Stevense het woord. In tegen stelling met dhr de Jonge, die van meening was, dat niet vol doende steun van officieele in- De toonaangevend© schcepvaartfond- sen als Stoomv. Mpy Nederland, Rot- terd. Lloyd cn Holl. Amerika Lijn Olir. Geref. Kerk. werden gemiddeld 25 punten beneden Bedankt voor Biezelinge, M. W. Nreuwenhuyze te 'B-Gravenhage- luu zelfs 40 punten, 1 Tlo LomHOI rs„ ,1 Centrum. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen naar Leeuwarden, G. v. d. Hangen te Winscho- 8. ten. De handel op de aandeelenmarkt onderging een lichte uitbreiding, ter wijl voor enkele fondsen meer even wicht tusschen, vraag en aanbod be stond. Amsterd. Bank 130, Incasso Bank 134, Rott. Bank 135, Twent- ache Bank 135, Holl. Bank Unie 216, AKU 138J4, van Berkel 120, Calvé 169, Centrale Suiker 250, Fokker 210, Leverbros 260, Philips 325, Alg. No rit 340, v. d. Bergh Jurgens 247, Gelder Zoon 131, Heinekens Werkspoor 171, Wilton Feyenoord 170, Weyers 162, Bijenkorf 175B. 185L., Adamsche Bal last 125. De beleggingsmarkt was voor de Nederl. Staatsfondsen evenals voor de Gemeenteleeningen over het alge- Spaarcertificaten 100 11/16. Afscheid. Zondagmiddag nam Ds A. J. v. Heuven voor een buitengewoon volle kerk afscheid van de Ned. Bier 245, Holl. meelfabr. 165,6 Herv Gern te Waarde i v m ziill Leverbros 140, Rott. Droogdok 250 B. i VL Lv.m. zijn 290L De Schelde m - vertrek naar s-Gravendeel. - - Als tekst had hij gekozen Hand. 20 25—27. Aan het eind van den dienst richtte de predikant zich tot den burgemeester, de kerkvoogdij, de ™eeniets zwakker van toon. De Notabelen en 't kiescollege, denJ kerkeraad, den organist, koster Blok, ds Mortier en de andere ringpredikanten. Voorts tot de lei ders van jeugdvereenigingen en Zondagsschoól. Hierop werd het woord gevoerd door ouderling C. Mol, dhr Alle- wijn en Ds Mortier, waarna men den scheidenden leeraar toezong de bede uit Ps. 134. Uit het ambt ontzet. De Synodale Commissie voor de Rechtspraak der Ned. Herv. Kerk heeft Ds J. C. Hooykaas, die reeds eenigen t(jd geschorst is als Ned. Herv. pred. te Arnemuiden, uit het ambt ontzet. „Vrederust". Ds J. F. van den Berg te Noordhorn, die de benoeming aangenomen heeft tot geestelijk verzorger van de Stichting „Vrederust" hoopt op 2 Juni a.s. zijn arbeid aan te vangen. Chr. Kweekschool Middelburg Tot bestuurslden werden ge- 'kozen de heeren H. C van Donk en J. J. Duvekot, beiden te Goes. Afdeeling N.- en Z.-Beveland der Vereeniging van Chr. Onderwijs. Zaterdag 18 Mei vergaderde deze afd. in Hotel Centraal te Goes. -Na de opening en orga nisatorische zaken als bestuurs verkiezing e.d. (gekozen wer den de heeren Nederhand en Jobse te Goes) werd breedvoe rig gesproken over de aanslui ting bij het Anor. Bij stemming Woensdag 22 Mei. HILVERSUM I (301 m)7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgijmn.7.30 Ont- bijtmuz.8.00 Nieuws; 8.20 Gr. pl. 8.50 V. d. huisvrouw; 9.00 Gr. pl.; 9.30 Russ. ork. rauz.10.00 Morgen wijding; 10.20 V. d. vrouw; 10.35 Alt viool en piano; 11.00 Contiuubedr. 11.45 Fam. ber. Indië; 12.00 Orgel; 12.30 Kalender; 12.35 Carlo Carcas- sola; 13.00 Nieuws; 13.15 Strijdl. P. v. d. Arb.13.18 EnEs. Cantare; 13.45 Pianosoli; 14.00 V. d. vrouw; 14.15 Soc. liederen; 14.30 Ned Kamerkoor; 15.00 V. d. Jeügd; 17.00 R'damsch strijkkwartet; 17.30 Ned. Volksherstel; 17.35 Cantabile-sept.18.00 Nieuws; 18.15 Gr., pl.18.30 Ned. strijdkr. 19.00 Vraaggesprek; 19.15 Depart.; 19.30 Openbaring v. Joh.20.00 Nieuws; 20.05 Weeroverz.20.08 De bussy muz.21.00 Gespr. v. d. week 21.10 Ramblers; 21.40 „Naamlooze hel den", hoorspel; 22.15 Ned. progr. 22.45 Geestel. achtergronden v. h. so cialism e; 23.00 Nieuws; 23.15 Dans- muz, j 23.45 Avondkl.24.00 Sluiting. HILVERSUM H (415 m)7.00 Nieuws7.15 Ochtendgijmn.7.30 Wó- guum's Zangkoor; 7.45 Woord v. d. dag; 8.00 Nieuws; 8.20 Morgenconc, 9.15 Ziekenbezoek; 9.30 Pol. ber. en waterst.9.50 Minneapolis symph. ork; 10.30 JMorgendienst11.00 Pro arte kwart.; 11.15 Hobo-recit.12.00 Bede laars; 13.00 Nieuws; 13.20 Ens. conc. organisten:; 13.45 Rhapsodia sext.; 14.30 Kamerplanten; 14.50 Debussij- muz.15.00 Tenor en piano; 15.30 Mozart-muz.16.00 Nachtvorstverw. Gr. pl.16.15 Knapenkoor; 16.45 Jon gens en meisjes; 17.30 Piano; 17.45 Celesta-ens.18.30 Rijk overzee; 18.45 Viool en piano; 19.0&. Nieuws; 19.20 Met band en met plaat19.30 Eng. les20.00 Nieuws20.05 Flitsen uit de U. V. v.; 20.20 Radoi Philh. ork.; 21.10 Oorlog en godsdienst bij de As- syriërs; 21.40 verv. 20.20; 22.00 Nieuws; 22.15 Van O. tot W.; 22.30 Vrij en blij23.00 Avondconc.23.50 stantiea verkregen zal worden, bleek niemand vóór aansluiting Schriftlez.23.57 Sluiting.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2