PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Socialistische belastingpolitiek Het kind van de rekening. Het OUDE en het NIEUWE Kabinet. Kabinet Schermerhorn demissionnalr. KRUIMELTJES Teleurgestelde verwachtingen. DE BILT ZEGT» Buiïg. Half tot zwaar bewolkt, regen- of onweersbuien. Iets koeler dan gisteren, Zwakke wind. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 344 Dinsdag 21 Mei 1946 Op- en ondergang van Zon en Maan. ■Woensdag: Zon op 4.38 u., on der 20.36 u. Maan op 1.27 u,, onder 9.31 u. L.K. 24 Mei. Hoog water te Vlissingen Woensdag 22 Mei: Abonn.prjjs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terncuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. 6.45 u. 1.67 m., 18.02 u. 1.39 m. Onze blijdschap over den uitslag der verkiezingen is niet onvermengd. Een tiende deel van ons par lement bestaat uit mannen, die de Communistische beginselen aanhangen en de Communisti sche practijken verdedigen. Daarnaast staat het feit, dat de Prot. Christelijke groepen het niet verder hebben kunnen brengen, dan in totaal 23 ze tels, tegen 32 R.K. en 29 van de Partij van den Arbeid. Wij hebben als belijdende Prot. Christenen niet te roe men en dat te minder omdat deze vrij zwake positie voor een deel te danken is aan man nen, die tot voor kort in een der Christelijke partijen een leidende positie innamen. Dit neemt niet weg, dat wij reden hebben tot dankbaarheid, Het gevaar dat de socialis tische groepen onbetwist de leiding zouden hebben is afge wend. Wat dit beteekent blijkt o.a. duidelijk uit wat „Patrimo nium" onlangs schreef over socialistische belastingpolitiek. „De bekwame socialistische financieele deskundige, de heer H. J. Hofstra, heeft een ge schrift in het licht gegeven, dat handelt over socialisti sche belastingpoli tiek. De schrijver, Kamerlid en voorman van de Partij van den Arbeid, gaat uit van het prin cipe, dat in de gebonden maat schappij de individuen een di rect of indirect door de Over heid te bepalen gedeelte van 't totale volksinkomen ontvangen. De Overheid staat de burgers voorloopig toe zekere voordee- len uit de totale productie te incasseeren, onder den last, net gedeelte, dat zij ten onreche onvingen, aan de rechmatige eigenaresse, de Overheid, uit te betalen. De belasting is dus niets anders dan een publiek rechtelijke voorwaarde voor het deelnemen aan het economisch leven van de gemeenschap. Het is wel echt-socialistisch. Het inkomen der burgers be hoort dus feitelijk aan de Overheid. Zij is de rechtmatige eigenaresse. V oorloopig laat zij u nog de beschikking over hetgeen ge verdient. Maar is dit, naar haar oordeel, te veel, dan eischt zij, als recht matige eigenaresse, dat ge dit teveel haar uitbetaalt. Het is de Overheidsmacht, die over alles beschikt. Zij be paalt ook uw inkomen, of lie ver het deel, dat ge daarvan moogt aanwenden voor uw le vensonderhoud en voor even- tueele kapitaalvorming, zoolang althans nog niet alles gesociali seerd is en dus ook de kapi taalvorming zoo goed als ge heel door de Overheidsorganen geschiedt. De gebonden maatschappij, ;n socialistischen zin, beteekent volkomen afhanke- lijkheid der burgers van den machtigen Staat, „rechtmatigen eige naar" van het geheele volks inkomen. 1" Wij zijn dankbaar, dat de P. v. d .A. vooralsnog geen kans krijgt deze socialistische belas tingpolitiek toe te passen. Maar daarbij mag het niet blijven. Het moet een prikkel zijn, tot nieuwe en vernieuwde actie vooral ook in verband met de komende statenverkie zingen. overleed spoedig. Voor haar beide zwaargewonde zusjes be staat nog kans op behoud. De aard van het voorwerp, dat de ontploffing veroorzaakte, is niet bekend. REPATRIËERENDEN. Op onze bureaux te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Tholen en Ter- neuzen ligt een lijst van 1062 repatriëerenden van de „Nieuw Holland" ter inzage, welk schip ver moedelijk op 24 dezer in Nederland zal arrlveeren. Van de „Weltevreden" ligt een lijst met 824 namen ter inzage. Dit schip wordt op 25 Mei te Rotterdam verwacht. Goed beschouwd is bij de ge houden verkiezingen, de vroegere S.D.A.P. het kind van de reke ning geworden. De opzet was zoo mooi. Vrijz. Democraten, Chr. Histo- rischen, Chr. Democraten, R.-Ka- tholieken en politiek dakloozen waren nu voor het roode karretje gespannen en versterkt door deze hulptroepen zou men met de roode vlag in top en ondfer het zingen van de internationale een glorie rijke toekomst tegengaan. Een eenvoudige optelsom wees uit, dat de nieuwe partij met ver reweg het grootste aantal stem men uit de bus zou komen en dat zij in het nieuwe parlement onbe twist de leiding zou hebben. Immers de S.D.A.P. verkreeg bij de vorige verkiezingen 23, de V.D.P. 6 en de Chr. Dem. Unie 2 zetels. E<,n dan mocht met stellig- i heid worden verwacht dat de1 heeren Lieftinck en v. Walsum, gesteund door honderden predi kanten voor een flink aantal zetels zouden zorgen, waarbij dan nog zou komen de groote aanhang van Prof. Schermerhorn e.a. De proefrit die Vrijdag ge maakt werd is echter op een vol slagen fiasco uitgeloopen. 't Meer links georiënteerde deel van de S.D.A.P. is in massa overgeloopen naar de communis tische partij, 'n deel van de Vrijz. Dem. zwenkte af naar de Partij van de Vrijheid, en de heeren Lieftinck en Schermerhorn, ble ken zoo goed als geen volgelin gen te hebben. De nieuwe bondgenooten brach ten niet de hulp die verwacht werd, maar zij ontvingen wel in ruil voor de niet verleende hulp een aantal Kamerzetels, met het gevolg dat de positie van de vroe gere S.D.A.P. in het parlement niet onbelangrijk verzwakt werd. BRIEFPOST EN DEVIEZEN. In verband met de deviezen- bepalingen zullen voortaan alle, voor het buitenland bestemde brieven (ook aangetee'kende), die meer wegen dan 20 gr., ge opend aan een postinrichting met uitzondering van de post agentschappen in de steden, moeten worden aangeboden. Sluiting van deze stukken moet in tegenwoordigheid van den loket-ambtenaar plaats vinden. DE STAKING TE ROTTERDAM. In verband met de staking in de haven zijn Zondag 500 marechaussees te Rotterdam gearriveerd, gewapend met ongeveer 50 pantserwagens en trucks, teneinde Indien noodig, de orde te kunnen handhaven. Bovendien arriveerde gis teren nog een groot contin gent troepen. De manschap pen zullen het werk in de haven voorzoover noodig overnemen. Intusschen is de situatie nog weinig veran derd. De in de haven aan wezige schepen worden door vrijwilligers gelost en ge laden. Ingevolge verkregen toestemming van de Vereen. „De Nederland- sche Dagbladpers" mogen wU vandaag met vier pagina's ver schenen. de R.K. een samenwerking uit sluitend met de P. v. d. A. thans niet als eerste mogelijkheid in overweging zullen nemen! Waar schijnlijker lijkt het, dat van die zijde vooreerst de voorkeur zal worden gegeven aan een samen werking op breedere basis, om te komen tot de vorming van een nationaal Kabinet. „De Maasbode" (R.K.) staat hier tegenover niet zonder meer afwijzend. Wel acht ze voor een vooruitstrevende politiek de combinatie K.V.P.-P. v. d. A. voor de hand liggend en ook ziet ze voor een breedere basis met Anti's en C.H. bezwaren in de ge leide economie en de Indisch po litiek. Maar het blad kan zich toch voorstellen, dat een forma teur althans voeling zou willen nemen met al de partijen, die eenige kans bieden tot samenwer king op het door hem ontworpen program. De leden van het Kabinet heb ben hun portefeuilles ter beschik king van de Koningin gesteld. De Koningin heeft deze ter beschik king stelling in overweging geno men en den ministers verzocht inmiddels al datgene te blijven verrrichten, wat zij in het lands belang noodig achten. Hierbij sluit zich onmiddellijk aan, de vraag hoe het nieuwe Ka binet er uit zal zien. De „Nieuwe Nederl." (P. v. d. A.) wijst er op, dat de Kath. Volkspartij thans de leiding heeft. De Katholieken hebben thans te beslissen of zij met de P. v. d. A. dan wel met de A.R. en C.H. en eventueel ook de Partij van de Vrijheid in zee willen gaan. Het is ook mogelijk, dat zij op een nationaal Kabinet zullen aan sturen, maar de P. v. d. A. zal dan waarschijnlijk niet van de partij willen zijn. De „N. R. Crt." oordeelt dat J. C. E. BARON VAN LYNDEN OVERLEDEN. Vice-Voorzitter van het Nederl. Roode Kruis. Op 58-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage plotseling over leden J. C. E. baron van Lyn- den, voorzitter van het Neder- landsche Roode Kruis en oud- hoof d van den Rijksgebouwen dienst. Baron van Lynden, die eerst ■eenige jaren marine-officier was, bekleedde vervolgens ver schillende functies in het in- dustrieele leven hier en in In- dië. In 1924 trad hij op als hoofd van den rijksgebouwen dienst. Tijdens den oorlog in Maart 1941 nam hij ontslag uit deze functie, doch kort na de bevrijding trad hij weer als zoodanig op. Met ingang van 1 Aug. 1945 legde hij deze be trekking weër neer om zich ge heel te kunnen wijden aan zijl functie van gfce-voorzitter van het Nederiandsche Roode Kruis. Geheel op zijn kosten heeft hij twee oude huizen naast het raadhuis van Veere laten restaureeren en geheel tot de sfeer van de 16e eeuw te ruggebracht. VALSCHE STEMBILJETTEN TE TILBURG. Te Tilburg kwam men Vrij dag tot de ontdekking, dat valsche stembiljetten in om loop waren. Het bleek, dat deze verspreid werden door de volgelingen van Arnold Meyer. De man, bij wien de biljetten in beslag genomen werden, verklaarde, dat een en ander geschiedde in ver band met het feit, dat de berechting van Arnold Meyer niet volgens belofte vóór de Verkiezing plaats vond. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. De heer de B. te Lunteren, die-in zijn tpin wat afval ver brandde, had zich juist even in huis begeven, toen een knal weerklonk, Hij haastte zich naar buiten, waar hij zijn drie dochtertjes, die met andere kinderen bij het vuurtje had den staan kijken, met bloeden de verwondingen op den grond zag liggen, Een van de kinderen DE ARNOLD-MEYER- AFFAIRE. Een der betrokkenen bij den overval op den heer W. J. te Tilburg, C. F. K., hulprecher cheur bij de politieke recherche te Amsterdam, is in arrest ge steld verdacht van opzettelijke wederrechtelijke vrijheidsbe- rooving te Tilburg gepleegd. Nog meer arrestaties worden verwacht. Postzegels Germaansche symbolen. Zooals reeds eenigen tijd ge leden bekend werd gemaakt zullen de postzegels met af beeldingen van de Germaansche symbolen en van zeehelden met ingang van 1 Juni buiten gebruik worden gesteld en hun waarde voor de frankeering verliezen. Inwisseling van deze postzegels tegen die van, het gangbare type is niet mogelijk. Johan de Heer 80 Jaar. Op 23 Mei hoopt Johan de Heer, die in breede kringen be kendheid heeft verworven als redacteur vau „Het Zoeklicht" en als organisator van en spreker op de Maranatha-conferenties, zjjn 80sten verjaardag te vieren. Britsche militaire rechtbanken hebben aan eenige. Duitschers, die gearresteerd werden toen zij poog den de Duitsch-Nederlandsche grens te overschrijden, zware straffen opgelegd. Radio Moskou heeft de bewe ringen van Somjet-Russische zijde dat er in de Britsche zone van Duitschland nog steeds „Hitleri- aansche formaties" bestaan, op nieuw naar voren gebracht. Provincienieuws Onder het motto „Drukker tegen onderdrukker" is te Ba zel een tentoonstelling ge opend, die een inzicht wil ver schaffen in het werk van de illegale pers in Nederland. Naar aanleiding van demon straties, waarbij de demon stranten op den Japanschen keizer een beroep deden, rijst voor de uitgehongerde bevol king beschikbaar te stellen, heeft een Communistische de putatie om een onderhoud met den keizer verzocht. Dit werd geweigerd. Radio Moskou heeft mede gedeeld, dat in Rusland brood, 'bloem en marcaroni in den aan staanden herfst van den bon zullen gaan. Men is van plan in de loop van het volgend jaar het geheele bonnensysttem af te schaffen. Canada zal weer handelsbe trekkingen aanknoopen met drie voormalige vazalstaten van de as-mogendheden, t.w. Honga rije, Bulgarije en Roemenië. Russische geologen hebben ten noorden van de Donau in Oostenrijk enorme olievelden aangetroffen. Tijdens de voorbereidingen van feestelijkheden ter gele genheid van de komst van ge>- neraal Franco, heeft een zware explosie te Leon een aantal ar beidershuizen, welke op initia tief van het Spaansche ministe rie van Arbeid werden ge bouwd, zwaar beschadigd, Zuivering Loodswezen. Bij beschikking van den Min. van Marine zijn op grond van de desbetreffende bepalingen van het Zuiveringsbesluit 1945 de navolgende personen disci plinair gestraft door het geven van een schriftelijke berisping, J. v. Hoepen, zeeloods in het 6e district, wegens het feit dat betrokkene omstreeks Juli 1942 lid is geworden van het Zee vaartfront en bij vooruitbeta ling een half jaar contributie heeft voldaan. A. Roos, binnenloods te Vlis singen, wegens het feit dat be trokkene eind Sept. 1944 aan de hem opgedragen taak (het beloodsen van een Duitsch con vooi) vrijwillig een begin van uitvoering heeft gegeven, door zich hoewel in de meening, dat het convooi al vertrokken was naar het terrein waar de schepen gemeerd lagen te be geven, tengevolge waarvan hij het convooi toch heeft moeten beloodsen. MIDDELBURG. Toen Mevr. v. W. Zater dagmiddag de kapperszaak van den heer L. wilde binnengaan, bemerkte zij niet, dat achter de winkeldeur een kelderluik open stond. Het gevolg was, dat zij in den kelder stapte, haar onderbeen brak en naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. In de juwelierszaak van dhr N. Th. de J. is Zaterdag avond een ruit ingedrukt en uit de etalage een plateau met gouden verlovingsringen ont vreemd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Zaterdagmiddag was de politie genoodzaakt proc.-ver- baal op te maken tegen den 16- jarigen H. W., die in de Span jaardstraat met een zoodanige snelheid fietste, dat hij een jochie van 6 jaar omverreed, die hierdoor een schaafwond aan het hoofd bekwam. VLISSINGEN. De uitslag te Vlissingen. Men schrijft ons: Als men den uitslag nauwkeurig nagaat, dan blijkt allereerst dat de gevolgen van de evacuatie zich bij deze stemming danig hebben doen gelden. Een groot getal der kiezers van Vlissin gen bracht zijn stem in een andere gemeente uit, waarvan nog velen in Middelburg of één der gemeenten van Zuid-Beve land. Niettegenstaande vele, hier tijdelijk te werk gestelde arbeiders van elders hun stem hebben uitgebracht, wat vooral de groote vooruitgang der Communistische Partij Neder land verklaart, zijn er in de stad Vlissingen nog 1200 stem men minder uitgebracht, dan bij de vorige Kamerverkiezing. Vandaar het terugloopem in het aantal stemmen door alle par tijen, behalve de genoemde Com. Partij Ned. De Anti-Rev. die hun stemmenaantal meestal zagen liggen tusschen 1600 en 1900, hebben ditmaal wel een grooter percentage moeten la ten vallen, dan andere partijen. Als men de kieskringcentrale Vlissingen nagaat, dan blijkt dat 2868 geldige stemmen min der zijn uitgebracht dan bij de vorige kamerverkiezing. Zeer sterk komt deze vermindering uit in de gemeenten Koude- kerke (wegens afscheiding van 't Zand), Oost- en West-Sou burg en Ritthem" (wegens eva cuatie). Dit verklaart mede een terugloop van stemmen van alle partijen in deze geheele Statenlkieskring. De opbrengst van de Za terdag gehouden bloempjesdag ten bate .van het Tuberculose- fonds „Draagt Elkanders Las ten", uitgaande van het Chr Nat. Vakverbond, heeft opge bracht de som van f 1522.12. Een schitterend resultaat. Maandag is hier gemons terd de bemanning van den zeesleeper „Blankenburgh" van L Smit en Co. te Rotterdam. Reeds gedurende een week ligt in de haven een aantal sche pen van genoemde Mij., w.o. sleepbooten, baggermolens en zandbakken, bestemd voor de haven van Duinkerken. Van daag zal het convooi daarheen vertrekken. E.H.B.O. Jubileert. De afd. Vlissingen E.H.B.O. herdacht Zaterdag in het Con certgebouw haar 10-jarig be staan. Het bestuur hield een receptie die druk bezocht werd. O.m. waren vertegenwoordigd Dr Oterdoom en Dr Wagenaar, resp. voorz. en secr. van het Hoofdbestuur, de afd. Middel burg, 't bestuur district Zeeland, Afd. Best. en Transp. Colonne Roode Kruis, Dr Sissingh als Kring-Commissaris en Dr Pe- tersma als docent der afd. Vlis singen. Vele gelukwenschen gingen met prachtige bloem stukken gepaard. Er was veel materiaal tentoongesteld, o.a. een groote strandtent, de laat ste aanwinst der afd. Onder leiding van Dr Wagenaar werd een wedstrijd gehouden, waar aan werd deelgenomen door de afd. Vlissingen en Middelburg E.H.B.O. en de afd. Vlissingen van de Transp. Colonne Roode Kruis, De oefening, een gefin geerd auto-ongeval, werd met belangstelling gevolgd en werd gewonnen door de afd. Mid delburg. Zilveren Priesterfeest Pastoor Poppen. Ter gelegenheid van zijn zil veren Priesterfeest werd Pas toor Poppen Zondagmiddag in de Scheldehal onder enorme be langstelling door een groot aan tal sprekers gehuldigd. Verschil lende cadeaux werden den ju bilaris hierbij aangeboden. Zangkoor en dameskoor zon gen enkele liederen. Door velen werd van de gelegenheid ge bruik gemaakt, den pastoor persoonlijk geluk te wenschen. Namens het Gemeentebestuur waren aanwezig de weth. Knoop en Poppe. Te veel gewaagd. Zondagmiddag waren twee jongelui met een kano aan het varen op de Schelde. Waar schijnlijk waagden zij zich te ver in zee, waardoor ze niet meer in st,aat waren terug te keeren. De afhaalmotor van het Loodswezen is toen- uitge varen en heeft de beide waag halzen behouden binnenge bracht. De burgemeester kan deze en volgende week geen spreek uur houden. Het e.v. spreekuur is op 5 Juni van 10.35—12 u. GOES. Middenstandsactie. Uit dÉ Middenstandsvereenigin- gen „Handelsbelangen" en de „Hanze" is een Commissie ge vormd die een plan uitwerkt om de Middenstand te animeeren zijn medewerking te verleenen in ver band met de groote Landbouw tentoonstelling op 4, 5 en 6 Juli a.s. In de commissie hebben zitting Dhr H. Verwer, voorz.S. W. Godfriedt, Secr.; C. Merison, Penningm.M. Verbeem, Th. Bos, J. Hollestelle, F. Thiery, D. Faberij de Jonge, W. J. Domi- nicus. Zaterdag moest in de St.- Jacobsstraat een dronken man door de politie worden ingerekend en ter ontnuchtering ingesloten. Zondagmiddag omstreeks half één, slipte een militair van de gezagstroepen met zijn auto en kwam in een der ruiten van „Electra" terecht. Het ongeluk liep verder goed af. Diamanten bruiloft. Gisteren vierde het echtpa'ar P. BommeljéKarelse zijn 60-jarig huwelijksfeest. Dhr Bommeljé is in Goes een bekende figuur. Hij is één der oudste leden dor Vrij Evang. gemeente en was geduren de 45 jaar koster van dezo kerk. Voorts heeft hjj vele jaren ge werkt voor de Zondagsschool, de evangelisatie-arbeid en de zen ding. Van de Zendingsvereen. was hp langen tijd penningmeester. De feestdag is dan ook op waardige i wijze gevierd. In den morgen wap- perden op den Westsingel reeds van alle huizen de vlag en kwa men de dames uit de buurt een zanghulde brengen. Ook de kerke- i raad kwam toen feliciteeren. Des middags was er een zeer druk be zochte receptie en we vonden het nog zoo krasse echtpaar wegge- I scholen tusschen de vele bloem stukken. 's Avonds heeft het muz. corps van het Leger des Heils nog enkele liederen ten gehoore ge bracht. BORSSELE. Zaterdagmiddag waren velen op het kerkhof aanwezig bij de onthulling van het gedenkteeken op het graf van wijlen dhr H. de Priester. Namens de oud-lêerlin- gen sprak dhr P. Minderhoud, namens het gemeentebestuur bur gemeester Bax, namens de onder wijzers dhr J. de Voogd en na mens den Zeeuwschen Zangers- bond dhr Jonker. Een familielid dankte tenslotte voor de belang stelling. KRUfNINGEN. Donderdag- en Vrijdagavond werd door het Kinderkoor „Jong Cresendo" in de Korenbeurs op gevoerd de Kinderoperette „Re pelsteeltje", o.l.v.van den direc teur, dhr Abr. B. Holster. Beide avonden was de zaal ge heel gevuld. Vrijdagavond werd namens het koor door een der medewerkenden een mand met bloemen aan den -directeur aange boden voor zijn uitstekende lei ding. VEERE. In de week van 13 t.m. 18 Mei werd hier 9450 kg consumptie- visch en 230 kg consumptiegar nalen aangevoerd. Zaterdagmiddag hield het muz. corps „Veersch Genoegen" te Veere, voor het eerst na de be vrijding een muzikale rondgang door de stad. Men bracht eenige goede nummers ten gehoore. De Vecrsche jeugd liet zich hierbij niet onbetuigd. HAAMSTEDE. Op 14 Mei had hier een een voudige herdenkingsplechtigheid plaats, ter nagedachtenis van de in Mei 1940 gevallenen. Nadat een afd. Gezagstroepen het kerkhof had bezocht marcheerden ze naar het gemeentehuis, waar gedefi leerd werd voor den commandant, B. en W. en het bestuur der Oranjcvereeniging. De schoolkinderen stonden eveneens bij het gemeentehuis op gesteld. DE VERDEDIGING VAN AMERIKA. Volgens de „New-York Times" zullen de Ver. Staten aan Canada een verstrekkend voorstel doen tot een'geza menlijk systeem van defen sie van het Amerikaansche continent. Verschillende deelen der strijdkrachten zouden geco ördineerd moeten worden. Dit defensief accoord, zoo meent men te Washington, moet prevaleeren boven alle historische en militaire, eco nomische of gevoelsbezwaren ten voordeele van de geogra fische noodzaken. Sportnieuws WIELRENNEN. Kloosterman tweede te Assenede. In een 4 wegwedstrijd over 100 km. voor 'onafhankelijken te As senede (België) wist Kloosterman (Kapelle-Biezelinge) een fraaie tweede plaats te behalen. Door bandbrenk op de laatste kilometers ging zijn prachtkans op de over winning verloren en moest hij de eer aan de Keijzer laten. De uitslag werd; 1. de Keijzer; 2. A. C. Kloos terman; 3. Spelte; 4. Schepers; 5. v. d. Heijden (Wouw). VOETBAL. Door de Vlissingsche Sportver- eenigingen is 'n fonds gesticht om gelden te verzamelen voor 't uit zenden van sportlui naar Engeland Voor dit doel werd onder groote belangstelling een enthousiaste veteranen-wedstrijd Dos'ko-Vlis- singen gespeeld, welke eindigde met een 20 overwinning voor de B. op Zoomsche club. Al is het een begin, toch is men nu begonnen om op het eenige Vlissingsche sportveld een weinig comfort aan te brengen. Naast een zeer eenvoudige kleedkamer en een bescheiden consumptietent, heeft men aan de O.-zijde van het veld een partij spoorbiels neerge legd, die de toeschouwers tot zit plaats moeten dienen. Als bewijs, dat van het veld een zeer druk gebruik gemaakt wordt, zij vermeld dat dezer dagen niet minder dan 9 wedstrijden op één dag gespeeld werden. Laatste berichten. EXTREMISTISCHE TERREUR TE BANDOENG Wegens gebrek aan personeel is de opsporing van ontvoerde Bandoengsche ingezetenen, welke werd uitgevoerd door den Neder- landschen kapitein G. S. Vrijburg en zijn staf, gestaakt. De vermoe delijke verblijfplaats van verschei dene kleine groepen van de ont voerden is bekend, maar hun lot is even onzeker als dat der ontel bare anderen, die verdwenen zijn. Tusschen de 800 en 1000 personen werden van Octo ber tot December van het vorig jaar ontvoerd. Onge veer 100 verblijven in ver schillende kampen in Prian- gan. Verder zijn er dozijnen plaatsen, waar massagraven zijn ontdekt. Tot op heden zijn ongeveer 50 lijken gevon den. Zostig huizen van een kampong in het westelijk deel van midden- Bandoeng zijn Donderdag door extremisten in brand gestoken. Uit betrouwbare bron wordt vor- nomen, dat do extremisten, die eind Maart van plan waren brand to stichten, doch toen hierin niet geslaagd waren, hun plan om Bandoeng in de asch te leggen, niet willen opgeven. SPRINKHANENPLAAG. Door een sprinkhaneninvasie is op Sardinië een ernstige toestand ontstaan. Met alle mogelijke mid delen, als vlammenwerpers en chr mi8cho bestrijdingsmiddelen is men de bevolking te hulp gesneld om aan deze plaag een einde te maken, De leiding van de Partij van den Arbeid is Vrijdag tot het laatste moment optimistisch, gebleven. Te Amsterdam werd in de late avonduren een groote bij eenkomst gehouden, waarin de uitslagen werden meegedeeld. Ter inleiding aldus de „Nieuwe Nederlander" sprak de heer J. v. d. Kieft, die voor de P. v. d. A. een aantal zetels verwachtte, dat tusschen 30 en 40 zou liggen. Koos Vorrink, die wat later kwam, wilde alleen maar zeg gen, dat hij verwachtte dat de P. v. d. A. het grootste aantal zetels zou behalen. Over twaalven arriveerde minister Lieftinck. Deze toon de zich zeer in zijn nopjes met het behaalde resultaat, en con cludeerde uit het feit, dat ook de communisten sterk vooruit gegaan zijn, dat de „doorbraak" gelukt is. Nog weer later kwam de heer Vorrink aan het woord voor het houden van een slot beschouwing, waarin hij op merkte, dat hoewel nog niet alle uitslagen bekend waren, toch wel vaststond, dat de P. v. d. A. het hoogste aan tal stemmen op zich had ver- eenigd, zoodat ons volk kan rekenen op een regeering, die in de komende vier jaren een constructief bewind zou voeren. Geweldig gejuich natuurlijk. En toen viel het; doek. En dan moet het blad in een allerlaatste slotbeschouwing constateeren,-,De verkiezingen zijn voor de Partij van den Ar beid geen succes geworden". Zoo is het. DE VOEDSELCONFEREN- TIE TE WASHINGTON. Liefdadigheid geen goede basis voor voedseldistri butie op groote schaal. Op de conferentie, bijeengeroe pen door de voedsel- en landbouw organisaties van de V.N. waarop de Sovjet-Unie niet vertegen woordigd was, voorspelde Sir John Boyd Orr, dat de voedsel tekorten nog wel tot 1948 zullen duren. Herbert Hoover, onlangs terug gekeerd van zijn rondreis door de met hongersnood bedreigde landen, drong aan op het instellen van een wereld-voedsel-admini- stratie, onder leiding van een we- réld-voedsel-dictator. Hij stelde voor op 1 September a.s. met de nieuwe regeling te beginnen, wan neer deze onmiddellijke voedsel- crisis voorbij zal zijn. Zijn plan omvat de volgende punten Er zou een voedseladministra- teur worden aangesteld met een kleine adviescommissie, die de meerderheid van de naties met een voedselsurplus zou moeten vertegenwoordigen. Hoover eindigde met de waarschuwing: „Het kanon is het eerste geluid van den oorlog, doch voedsel het laat ste geluid bij het maken van den vrede." DE ZEELIEDENSTAKING. Nieuwe voorstellen geformuleerd. Met het oog op de huidige situatie, in het bijzonder golet op de aanwezigheid van militairen in do haven en op „de grootte van de reactie zooals uit don verkiezingsuitslag is gebleken", heeft het hoofdbestuur van de E.V.O.-transport, een drieledig voorstel geformuleerd. De voorwaarden, in het voor stel neergelegd, zyn: Het werk wordt hervat op de nieuwe condities mits a. van hervatting geen rancune maatregelen zullen worden ge nomen, alle zeelieden op hun oude plaatsen terugkeeren on voor de genen, die dat niet kunnen (om dat hun schip intusschen is uit gevaren) een wachtgeldregeling wordt getroffen; b. na hervatting de E.V.C.-af- gevaardigden in de contactcom missie worden opgenomen, die de onderhandelingen over loon en arbeidsvoorwaarden heropent c. de landelijke afdeeling trans port van de E.V.O. in de nieuwe C.A.O. wordt opgenomen. Een der aanwezigen op deze vorgadering riep van hot podium af, dat „als bewijs voor de be trouwbaarheid van hot leger kou golden, dat in de Oranje Nassau Kazerne te Amsterdam 200 mili tairen vast zitten, omdat zij ge- woigerd hebben zich tegon de zee- liedon te laten gebruiken. Van de ter zake meest bovoeg- do zijdo vernomen wij, dat dit „als de grootst mogelijke nonsens luin worden gekwalificeerd". De nieuwe R.K. Tweede-Kamerfractie. Do nieuwe R.K. Tweedo-Knmcr- Tuclio hooft tot haar voorzitter benoemd Prof. Mr C. P. M. Romme en tot haar secretaris Dr L. G, Kortenhorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1