Werd Hitier vermoord? De Chr.-Hist. Unie. De gewassen op Walcheren staan goed. DE BÏlT ZEöT« Provinciale Staten te?en -ïn. G?stap?/ en Eerste Kamer. moordenaar. Maar voordien Engeland staat meer graan af. Ds Spaansche kwestie. Een injectie zou een eind aan zijn leven hebben gemhakt. Het communisme een gevaar voor de democratie. 6000 H.A. bouwland en 1000 H.A. wei- - land weer in cultuur. Baanbrekend werk van Landbouwherstel. Het Duitsch Episcopaat protesteert. De toekomst van Duitschland. Een verrassende uitslag. Geleidelijk stijgende temperatuur. Des ochtends geheel bedekt, later brekende bewolking. Geen regen van beteekenis. Iets warmer dan gisteren. Zwakke wind. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 343 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 20 Mei 1936 Abonn.prys ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Met de Chr.-Hist. Unie is het merkwaardig gegaan. Aanvankelijk scheen het er voor deze partij slecht uit te zien. Verschillende invloedrijke mannen als Prof. Lieftinck en Mr ,v, Walsum keerden haar den rug toe, Maar dat was nog niet het ergste. Hun voorbeeld werd gevolgd door een groot aantal Ned. Herv. predikanten, die al hun krachten inspanden om de een voudige kiezers te overtuigen, dat zij met hen het roöde vaandel behoorden te volgen. Voor de Partij v. d. Arbeid scheen dit een geweldig buiten kansje. Nu was, zoo meende men, de „groote doorbraak" een feit geworden en zouden de vroegere Chr.-Hist. kiezers in massa hun partij beginsel en partijleiding verloochenen om in een gemengd gezelschap, dat humanisme en Christendom op één lijn plaatst, te worden op genomen. En daarbij bleef het niet. Toen de leiding van de C.H. Unie voet bij, stuk hield en ondanks velerlei protesten op nauwer contact met de A.R. partij bleef aansturen, kwam er een nieuwe scheuring. Onder leiding van den heer Krijger werd in bond met het overblijfsel van de H.G.S. een hun leiders in den steek gela- bestrijders bezig waren hem in te ten groepen begonnen zich te sluiten, dat de toestand steeds ho- verzamelen en te weer te stel len. De crisis werd doorstaan. Maar de vrees was niet denk beeldig, dat de gevolgen nog lang gevoeld zouden worden, En toen kwam de verkiezing, met de verrassende uitslag, dat peloozer werd. Op het laatst ge beurde het, dat hij met Himmler telefoneerde en hem zijn aanklach ten naar het hoofd slingerde, wanhopig trachtende nog een ver andering in den toestand te bren gen. Wat graaf Bernadotte niet in vergelijking met 1937 het vertelt, doch wat bij zijn me- stcmcijfer steeg van 303.798 tot dedeelingen inzake Hitler's 373.191 cn het percentage van einde in herinnering komt 's 7.48 tot 7.84 en dat opnieuw het feit, dat Himinlcr, toen hij 8 leden van .de Unie naar het onderhandelingen aanknoopte parlement werden afgevaar- met de geallieerden, te kennen digd. guf, dat Hitier binnen twee Wie het wel meent met demaal 24 uur niet meer méé zou belangen van land en volk en tellen. Himmler was er juist de doorwerking van de Chr. de man naar om iedereen, zelfs beginselen, zal zich oVer dezen zijn dierbaren Führer te laten uitslag van harte verheugen. I vermoorden. Ook hier is weer gebleken, Van Heinrich Himmler wordt de groote beteekenis van een gezegd, dat hij „ongeveer even vaste principieele politiek. bang was van Hitier als Hitier van hem". De cammarilla rond 0, Hitier richtte haar intrigues ai/ chef. Himmler eindigde als zelf- was Hitier reeds geliquideerd. De verkiezingsdienst van het Dit is de vernietigende ka- A.N.P. heeft op grond van de rakteristiek van de geweten uitslag der Kamerverkiezingen, looze schurken,, die een oceaan een beeld trachten te vormen van ellende over de wereld ge- van de samenstelling der Prov. j bracht hebben. Staten en van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal. Op basis van de Vrijdag uit gebrachte stemmen een ba sis, die niet geheel betrouwbaar kan worden geacht, omdat dan geheel andere factoren een rol HONGARIJE VERDRINKT IN MILLIARDEN. In Hongarije heerscht een matelooze inflatie, soortgelijk aan die, welke Duitschland ge kend heeft na den eersten we reldoorlog. Hoe catastrofaal de val van de pengö wel is, blijkt uit een bericht van Associated Press, volgens hetwelk er Woensdag een nieuw bankbiljet in om loop is gebracht met een waar de van één milliard pengö. Vóór den oorlog zou zulk een bankje overeengekomen zijn me,t 374.000.000 Nederlandsche guldens. Het is thans één en kele gulden waard. spelen kwam zij voor wat de nieuwe partij, de Prot. Unie Provinciale Staten van Zee- opgericht, die naar men hoopte het restant van de C.H. Unie van zijn laatste krachten zou berooven. Het kwaad was ten volle be sloten. Het gevaar was groot, dat de C.H. Unie deze nieuwe crisis niet zou kunnen doorstaan en de doodbidders kwamen dan ook al in actie. Van de zijde van de Partij v. d. Arbeid werd zelfs gezinspeeld op de moge lijkheid, dat de Unie geen en kele afgevaardigde in het par lement zou behouden. Maar toch hield de parijlei- ding onder aanvoering van den heer Tilanus en nu wijlen Prof. Lohman, later versterkt door mannen als Prof. Haitjema, moedig stand. Zij ging niet marchandeeren om tenminste nog te redden wat te redden zou zijn, maar fier werd het Chr.-Hist. vaan del ontplooid. En toen gebeurde het won der. Wat vele leiders niet hadden land betreft tot de volgende cijfers Partij v. d. Arbeid 11 zetels Kath. Volkspartij 9 A.-R. partij 7 Chr.-Hist. Unie 7 Partij v. d. Vrijheid 3 Comm. partij 1 Staatk. -Gerei. Partij 4 Totaal 42 zetels De samenstelling van de Eerste Kamer zou op grond van deze cijfers zijn: Partij v. d. Arbeid 15 zetels Kath. Volk partij 15 A.-R. partij 8 Chr.-Hist. Unie 5 Partij v. d. Vrijheid 3 Comm. partij 4 Herbert Morrison heeft op een persconferentie te Washington verklaard, dat Engeland er in heeft toegestemd 200.000 ton graan meer af te staan tusschen nu en het eind van September als Britsche bijdrage tot de Engelsch-Amerikaansche overeen komst tot een gezamenlijken strijd1 tegen den honger. Totaal 50 zetels Bij deze berekening is aan genomen, dat in Zuid-Holland de Staatk. Geref. op de A.-R. candidaten zullen stemmen, daar anders de Communisten nog een zetel winnen en dat in begrepen, bleken de eenvoudige de provincies Brabant, Lim- Memorandum van Giral. Giral, de ministerpresident van de „Spaansche republikeinsche re geering" in ballingschap, heeft in antwoord op de vragen, die tij dens de besprekingen van de Spaansche kwestie in den Veilig heidsraad zijn gesteld, een memo randum gepubliceerd. Giral tracht hierin de volgende punten aan te toonen 1. De Spaansche kwestie is geen binnenlandsche aangelegen heid, die alleen Spanje aangaat. 2. Het verbreken van de diplo matieke betrekkingen met Franco beteekent geen inmenging Spaansche interne kwesties. 3. De toestand in Spanje ver kiezers zeer goed te doorzien. Bedroefd en terneergeslagen over het optreden van zoovele, vroeger hoog gewaardeerde voormannen, spitsten zij de ooren toen weer een zuiver Christelijk en historisch geluid werd gehoord. Er kwam een kentering. De uiteengeslagen en door burg, Zeeland en Utrecht de Communisten de Partij v. d. Arbeid zullen steunen, daar anders de Kath. Volkspartij nog een zetel zou verwerven. Veel beteekenis hebben be schouwingen als deze niet, maar ze laten toch zoo eenigszins zien uit welken hoek de politieke Wind waait. Graaf Bernadotte, de leider van pig intrigeerende tegen elkaar, het Zweedsche- Roode Kruis, die terwijl zij trachtten zich achter el- in het voorjaar van 1945 de voor stellen van Himmler inzake de ca pitulatie van de Duitsche legers in het Westen overbracht en in zeer nauw contact met de leiden de figuren van het Derde Rijk heeft gestaan, heeft een boek doen verschijnen, dat thans ook in de Nederlandsche taal is uit gegeven door de Zuid-Holland- sche Uitgevers Maatschappij te Den Haag. De titel van het boek is: „Het einde" en het bevat merkwaardige mededeelingen over het einde van het Nazi-regiem De mededeelingen van Berna dotte maken een einde aan de fa bel, dat Hitier volgens dagor der van grootadmiraal Dönitz op de -barricaden van Berlijn den heldendood gestorven zou zijn. Hij is vermoord 1 Adolf Hitler, aldus Bernadotte, was in het voorjaar van 1945 een geestelijk en lichamelijk ziek man. Allerminst was hij in staat tot heroïsche daden. Dat hij het be sluit nam om in Berlijn te blij ven en daar het einde te vinden, berustte ongetwijfeld op zijn we tenschap, dat hij, hoe dan ook, niet lang meer te leven had. Het is voor het Duitsche volk boven alles van het grootste belang, dat het duidelijk wordt, dat er in het ge heel niets heroïsch is rondi Hit- Iers dood. De beschrijving van zijn heldhaftigen eindstrijd is puur verzinsel. Hij stierf als een opgejaagd man en als een laf mensch, even laf als zijn trawan ten bleken te zijn in de dagen der ontbinding. Over de leidende fi guren van het Derde Rijk zegt Bernadotte: Mijn ervaringen zeg gen mij, dat het mannen waren zonder eenig besef van moraal en menschelijke waardigheid. In die laatste periode zaten zij daar, met kaars rug te verschuilen. Besluite loos en radeloos. De laatste acte van het Derde Rijk miste alle waardigheid, alle tragiek. Zij was alleen maar minderwaardig, om dat de menschen, die er in optra den, zoo klein en minderwaardig waren. Zij streden niet voor een ideaal, een geloof, een overtui ging. Zij streden slechts voor hun leven, dat gecriminaliseerd werd door misdaden, die nooit meer goed te maken zijn. De Führer stierf geen helden dood zoo is de lezing van uiterst goed ingelichte Duitsche zijde het kan als volkomen ze ker beschouwd worden, dat hij vermoord werd. (Gezant Schel lenberg heeft Bernadotte in een bespreking te kennen gegeven, dat hem door een geneesheer een doo- delijke injectie werd toegediend). Weliswaar behield hij zijn leiden de positie tot in de allerlaatste dagen van het Derde Rijk, maar hij had al langen tijd het vermo gen verloren om positief iniatief te nemen. Hij kon slechts beslui ten ongedaan maken, die door zijn medewerkers waren genomen. Voor zijn omgeving was hij een haast even groote verschrikking geworden als voor de overige we reld. Was er iemand die hem niet beviel, dan was hij onmiddellijk klaar met een executie-bevel. Adolf Hitler was tijdens die slotacte een physiek en psychisch geteekend man naar alle waar schijnlijkheid lijdende aan een ziekte, die verschillende van zijn waanzinnige maatregelen en ideeën kan verklaren. Zijn handen beefden, hij kon niet langer loo- pen, slechts met moeite verplaat ste hij zich. Hij voelde, hoe zijn leven spoedig zou eindigen en was zich meer dan zelfbewust, dat hij Naar de Britsche nieuwsdienst in Duitschland bericht, hebben twee leidende figuren der commu nisten, Wolters en Ehlers, de Duitsche communistische partij verlaten en zich bij de sociaal democratische partij aangesloten. In een verklaring gepubliceerd Merkwaardig geval te Utrecht. Kardinaal de Jong kwam Vrjj- dagmorgen ook zijn stem uitbren gen op het stembureau van zijn district in Utrecht, De ambte naar kon echter zijn persoons kaart niet in hot registor vinden, Do Kardinaal is daarop naar hut bovolkingsbureau in het Stadhuis gegaan en heeft er zijn beklag gedaan. Eon ambtenaar van dit bureau hoeft den Kardinaal toen vergezeld naar het stembureau, waar deze ambtenaar de persoons kaart wol vond. De rijdende dood. Volgens de verkeersongeval lenstatistiek bedroeg het aantal ernstige ongevallen op den weg in Maart 378 (Maart 1938 360) met 62 (42) dooden en 349 (331) zwaar, gewonden. DE CONTROLE OP DE PRIJZEN. Sedert de -bevrijding tot eind April 1946 heeft de Prijzencon- trole de door handel en industrie te veel genoten winst becijferd op bijna 8 millioen gulden. Het aantal processen-verbaal dat uit door het Bremensche blad' „Hes- dien hoofde sedert 1 December serkurier" zeggen zij„De demo cratie wordt door de communis tische partij vertrapt. De commu nistische partij heeft haar oude methoden niet gewijzigd. Belang rijke politieke vraagstukken wor den niet besproken doch er wordt een pasklare meening gedicteerd. 1945 werd opgemaakt schommel de van 100 tot 150 per dag. Het aantal klachten steeg van bijna 1500 in Januari tot ruim 2150 in Februari, 2130 in Maart en 2200 in April. Zij beteekenen waarde vol materiaal voor verdere opspo ring en dienen daardoor het alge- De tendens der partijmachine meen belang. Tal van overtreders tot centralisatie wordt door in-1 worden, dank zij deze medewer- vloeden uit het buitenland be-1 king van het publiek voor den paald." rechter gebracht. Wie begin van dit jaar de grond op Walcheren zag, heeft zich afgevraagd, of het wel ooit goed zou komen. En zeker niet gerekend, dat dit jaar nog niets zou kunnen worden gezaaid en geoogst. Maar wie thans na enkele maan den opnieuw langs de Walcher- sche wegen rijdt, wordt getroffen door het groen, dat eerst schuch ter naar boven kwam en nu na de regen van de vorige week dap per omhoog schiet. Het heeft overigens moeite ge- vmgen, 4. Wanneer een dergelijke toe stand voortduurt, vormt dit een reëel gevaar voor den internati onalen vrede en veiligheid. Naar Radio Vaticaan meldt, heeft het Duitsche Episcopaat in een herderlijken brief, die ver boden is in de Russische en Ame- rikaansche zones, doch gepubli ceerd is in de Britsche zone, ge protesteerd tegen de behandeling van het bezette Duitschland. Er is ontstemming over „de hef tige agrarische hervormingen in het oostelijk deel van Duitschland, die zuiver communistisch zijn; de meedoogenlooze wijze waarop ambtenaren van hun posten wor den gezet onder het voorwendsel van denazificatie, de ellende van 10 millioen vluchtelingen en den hongersnood'. hun ontzettend verleden, wanho- volkomen gefaald had, dat zijn oorzaakt reeds internationale wrij- {*°e? 8ek°st> °!n grond zoo v;„ffpT1 bruikbaar te maken, dat kon wor den gezaaid. Om dan nog maar niet te spreken van de enorme moeilijkheden bij het aankoopen van zaad, werktuigen enz. Maar het is gelukt en alle daarvoor in aanmerking komende bouw- en weilanden zijn ingezaaid en wach ten op het milde voorjaarsweer, om het kostbare zaad welig te doen tieren. Landbouwherstel heeft bij de voorbereidingen het meeste werk verzet. Direct pa het droogvallen is, in samenwerking met den Pol der Walcheren, een aanvang ge maakt met het in orde brengen van de afwatering, het slibvrij maken van de wegen, het voor zieningen treffen voor dammen en bruggen, het opruimen van eenige tienduizenden z.g. „Rom- melasperges", het ruimen van prikkeldraadversperringen, van landmijnen enz. Een opgave, die daarom des te moeilijker wqs, om dat vele eigenaars van hofsteden werk hadden gevonden bij dien sten als de Droogmaking en an dere. Het was in vele gevallen dezen menschen niet erg kwalijk te nemen, dat zij niet klaar ston den, om hun eigen bedrijf op te ruimen, want wie in dien tijd op het platteland kwam, stond ver steld over de ongeloofelijke rava ge, die was aangericht door het water. Landbouwherstel is met de beschikbare krachten aan het werk gegaan en heeft zich van deze taak goed gekweten. Door haar -bemiddeling werden op alle dorpen z.g. plaatselijke commissies, bestaande uit drie le den, ingesteld, die, doordat zij zeer nauw contact hadden met de dorpsbevolking, de aangewezen adressen werden, om alle moei lijkheden te bespreken en uit den weg te ruimen. Het rooien der boomen. Een zeer speciale tak van dienst van Landbouwherstel is het rooien van boomen en struiken. Al het doode hout op Walche ren is en wordt door Landbouw herstel opgemeten en geclassifi ceerd. Zij verleent ook de kapver- gunningen. Iedere boom wordt eerst, zoodra hij is geveld, nauw keurig opgemeten en in een klasse geplaatst. Voor elke' klasse gel den vastgestelde prijzen. Het aan tal ma, dat iedere houteigenaar laat hakken, wordt geteld en het bedrag wordt in het credit van zijn rekening geboekt. Het hout zelf wordt door Landbouwherstel in ontvangst genomen en van een nummer voorzien, per boom en struik. Heeft nu een houthande laar werkhout üoodig, dan kan hij via het Rijksbureau voor Ontwapening en demobilisatie. De geallieerde bestuurscom missie te Berlijn heeft het Amerikaansche voorstel tot vorming van een viermogend- hedencommissie, die in de vier zones een onderzoek zal in stellen naar de ontwapening en demilitariseering van Duitsch land, aangenomen. Na afloop van het onderzoek zal deze commissie aan den ge allieerden bestuursraad verslag uitbrengen. TRUMAN NEEMT AMERI KAANSCHE SPOORWEGEN OVER. President Truman heeft gisteren het bevel geteekend, waarbij de door een staking bedreigde spoorwegen door de regeering worden over genomen. Truman heeft dezen maatregel getroffen 24 uur voor een sta king van treinpersoneel uit zou breken. Het bureau voor militair vervoer zal de spoorwegen ex- ploiteeren. Voor het uitvaardigen van deze order had Truman af gevaardigden van het personeel ontvangen en een beroep op hen gedaan om samen te werken met de regeering door op hun post ■te blijven. Hout het benoodigde betrekken van Walcheren. De eigenaars krijgen 70 van de opbrengst van hun hout uitbetaald. Uit het overschot worden de kosten van rooien bestreden en straks de kosten van herinplant. Straks zullen zij dus voor de nieuw te planten boomen geen plantkosten meer behoeven te betalen. Hoe zal straks de herinplant van Walcheren nu geschieden? Er is voor het eiland een commissie in - het leven geroepen, die staat onder de supervisie 'van den be kenden landschapsarchitect Dr Bijhouwer uit Wageningen. Aan deze commissie zijn zoowel de dorpen als de steden op Walche ren ondergeschikt wat de herin plant betreft. Deze commissie, die nauw samenwerkt met den Plano- logischen Dienst, zal in groote lijnen de wijze en methode van herinplant aangeven. Van elk perceel, waar de boomen weg zijn, kan nu reeds een situatieteekening voor de nieuwe beplanting worden gemaakt. Wat aan den inzaai vooraf ging. Men weet, dat het eiland door de inundatie practisch alle land bouwwerktuigen verloren had en dat vele paarden, zoo ze niet wa ren verdronken, naar elders waren overgebracht. Na zeer veel moeite is het aan Landbouwherstel ge lukt, veertig Amerikaansche trac tors in gebruik te nemen, waar mede het leeuwenaandeel van den grond in cultuur kon worden ge bracht. Het was in dien tijd geen ongewoon schouwspel, wanneer men midden in den nacht de trac tors, voorzien van scherpe kop lampen, druk doende aan het werk zag, om het werk zoo spoe dig mogelijk in gereedheid te brengen. Een eeresaluut aan de bestuurders I Voor het gereedmaken van de kleinere perceelen zijn 213 paar den aangekocht, die met wat nog op Walcheren aan trekkracht was overgebleven, deze voor hun re kening hebben genomen. In zekeren zin is het een voor deel geweest, dat het voorjaar zoo laat in het land kwam; daar door kon de zaak nog net op tijd in orde zijn. Een groot euvel is geweest de groote hardheid van het bouwland, juist door het ge brek aan regen. De grond was vaak zóó hard, dat alle materi alen erop braken. Er is dan ook eenigen tijd een speciale ophaal dienst geweest voor de gebroken onderdeelen I Het verkrijgen van zaad was een zeer groot vraagstuk, waar van de oplossing veel hoofdbre kens gekost heeft. Gerst ging wel, lucerne en klaverzaad hèel moei lijk. Het lucernezaad moest hoofdzakelijk uit Frankrijk ko men, het graszaad uit Amerika. Maar, vaak op het laatste nipper tje, is het toch gelukt, het zaad op tijd binnen te krijgen. Zelfs nu komt nog druppelsgewijze zaad binnen. In totaal is aan de boeren ver strekt 36000 kg lucernezaad, 10.000 kg roode. klaver, 29.000 kg zaad voor blijvend weiland en 17.000 kg voor tijdelijk weiland, dus in totaal 92 ton. Het betreft hier 6000 ha bouw land ten westen van het kanaal door Walcheren en 1000 ha wei land. Aan de andere zijde van het kanaal is nog niets ingezaaid kun nen worden. Wel hebben enkele particulieren het op eigen houtje gedaan, doch dit is niet met in stemming van Landbouwherstel geschied. Een aparte behandeling ver- elscht de inzaai langs de verschil lende kreken, waar de grond op sommige plaatsen bedekt is met een laag zand al» gevolg van de zandverstuivingen. Hier moeten extra lichte gewassen worden ge zaaid en men heeft hiervoor ge nomen lupine en serradella, waar van de inzaai dezer dagen zal be ginnen. (Slot volgt.) LUITENANT-GENERAAL VAN OYEN. Luitenant-generaal, L. H. van Oyen zal vergezeld van zijn vrouw op den 21stcn Mei naar Nederland vertrekken. Hij is voornemens zich in ons land te vestigen. DE GEZONDHEIDS TOESTAND TE SOERABAJA. Dr A. J. van der Goot heeft een bericht, dat onlangs door het persbureau verspreid is, volgens hetwelk een besmette lijke cholera in sommige dcelen van Soerabaja zou heerscheu, tegengesproken. Ingevolge een verzoek van het Indonesische Roode Kruis te Soerabaja en een Indonesi- schen bediende heeft de heer van der Goot in het desbetref fende gebied een onderzoek in gesteld. Het bleek, dat de hy giënische toestanden opmerke lijk goed waren. Er was geen sprake van een besmettelijke ziekte, ofschoon er vele geval len van gebrek aan koolhydra- then voorkwamen, hetgeen het gevolg is van te eenzijdig voed sel. Op het oogenblik worden vi taminen en medicijnen onder de bevolking verdeeld, terwijl 3 poliklinieken geopend zijn. Ten gevolge van het slechte drinkwater en vliegen zijn de hygiënische toestanden in Soerabaja over het algemeen niet bevredigend, maar er is ze- 'ker geen sprake van cholera of dysentrie. Een wonderlijk bericht. De hygiënische toestanden V/aren opmerkelijk goed. En: ze waren over het algemeen niet bevredigend. LANDGENOOTEN NEERGESCHOTEN. Als lid van Duitsch vuurpeleton. „U hebt onder commando van Duitsche officieren landgenooten neergeschoten. Dat was de groot ste lafhejd tegenover weerlooze menschen". Deze woorden richtte de presi dent van de Rotterdamsche Ka mer van het Bijzondere Gerechts hof, Mr J. van Vollenhoven, tot den 24-jarigen gedetineerden D. W. J. Lensink, die terecht stond ter zake dat hij in het tijdvak October 1944Mei 1945, deel uit makende van het vuurpeloton der Grüne Polizei te Rotterdam, op verschillende plaatsen in de stad en omstreken landgenooten zonder vorm van proces heeft doodge schoten. Verdachte gaf de hem ten laste gelegde feiten toe. Hij was lid van de N.S.B. en kreeg politie opleiding te Schalkhaar. Te Rot terdam wérd hij voor de keus ge steld tusschen het Rotterdamsch politiecorps of de Ordnungs- Polizei. Hij koos het laatste, ver zette er zich niet tegen toen hij bij het vuurpeloton werd inge deeld en nam deel aan een aantal moorden op weerlooze burgers. Verdachte verklaarde ook den eed van trquw aan Hitier te hebben afgelegd. Maar dat moordenaarswerk had u toch niet behoeven te doen, merkte de president op. Ik kon toch geen dienst weige ren, zei de verdachte. De officier-fiscaal, Mr J. C. Donker, zei o.a. Velen hebben de slachtoffers van het Duitsche bar barendom zien liggen, maar nie mand wist, dat eigen landgenooten aan deze moorden deelnamen. Dat is helaas wel het geval geweest en er zullen nog meer moorde naars terecht staan voor het "Hof. Woorden schieten te kort, doch er is maar één straf mogelijk. Oog om oog, tand om tand. Ik eisch uit het diepst van mijn hart tegen dezen verdachte den dood straf. Raadsman was Mr P. B. Bouwman. Uitspraak 31 Mei. Kerk en School Chr. Geref. Kerk. Tweetal te MiddelburgW. Heerma te Rotterdam en K. G. v. Smeden te Groningen. er» eraJsrgang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4,39 u., on der 20.35 u. Maan op 0.50 u., onder 8.25 u. L.K.,op 24 Mei. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 21 Mei: 5,02 u. 1.77 m.; 17.21 u. 1.57 m. De „N, R. Crt," (Partij v. d. Vrijheid) wijst op verschil lende verrassingen, die de eerste verkiezing na den oorlog heeft opgeleverd. De eerste verrassing is het getal zetels, dat aan de Partij van den Arbeid is toegevallen, dat niet alleen ver gebleven is beneden de taxatie van'vele aan hangers dezer partij, maar dat ook tegenover de gecombineer de aantallen leden van de ge- fusionnneerdc partijen in de Kamer van 1937 een verlies be teekent. Des te onaangenamer zullen deze aanhangers getrof fen zijn door de groote win3t, welke de «communisten vooral in de groote steden hebben be haald en die ook bij vele ande ren bezorgdheid voor de stabili teit van ons sociale leven zal wekken. Een minder groote verrassing is de winst voor de Kath. Volkspartij, welke wel te ver wachten was, aangezien de toe neming van het kiezerscorps in de R.K. streken relatief het sterkst was. 'Meer nog in de lijn der verwachtingen ligt het verlies van de A.R., die in 1937 met hun lijstaanvoerder Colijn een crisiswinst van zeker 3 ze tels hadden behaald. De Partij van de Vrijheid heeft tegen over het aantal liberale leden in de Kamer van 1937 een winst van 2 zetels verkregen, het geen minder is dan in deze kringen verwacht was. Verrassend was zeker het op peil blijven der Chr.-Histori- schen, die den laatsten tijd naar buiten den indruk van een ontbindende groep maakten, doch wier innerlijke kracht'' door velen is onderschat. Wat is er waar gebleken van de bij de Stichting van de Partij van den Arbeid met zoo veel ophef aangekondigde door braak der oude politieke ver houdingen? Noch de R.K. noch de C.H. blijken ook maar eenig verlies aan de nieuwe partij te hebben geleden. Eenige winst van z.g. politiek dakloozen heeft de Partij van den Arbeid zeker gemaakt. Daarentegen heeft zij echter in beteekenende mate van haar aanhang moeten afstaan aan de Communisten, zoodat de vrees van sommige socialisten, dat de Stichting van de partij eigenlijk geen concentratie zou opleveren, bewaarheid is. Wij veronderstellen, zoo besluit het blad, dat men zich in soc. krin gen zal afvragen, of de in het politieke laboratorium te Mi chielsgestel uitgedachte proef wel geslaagd is te achten. De volksrechtbank te Boeka rest heeft in het proces tegen oor logsmisdadigers uitspraak gedaan: Ex-maarschalk Antonescu en ex- 1 vicepremier Michel Antonescu zijn o.a. ter dood veroordeeld. Laatste berichten. Indië en de verkiezings uitslagen. Uit Batavia wordt gemeld: De officieele reactie op de ver kiezingsuitslagen in Nederland be perkt zich hier in alle kringen tot uitingen van verrassing over het feit, dat de Partij v,an den Arbeid zich niet als de grootste partij heeft kunnen handhaven. Naar aanleiding van de stem ming over de motievan Poll neemt men hier algemeen aan, dat de coalitie tusschen de Katholie ken en de Partij van den Arbeid een groote kans heeft te worden verwezenlijkt. Het bericht, dat de besprekin gen tusschen Dr van Mook en Sjahrir zullen worden hervat, wordt in de meeste kringen be schouwd als een vingerwijzing, dat, althans voorzoover het Ne- derl.-Indië betreft, de roerganger niet zal worden vervangen. Dinsdag zal Sjahrir naar Djog- jakarta vertrekken) waar een vol ledige kabinetszitting in Soekar- no's aanwezigheid zal worden ge houden. Een der voornaamste agendapunten zal zijn het rapport van de Indonesische delegatie, die onlangs Nederland heeft bezocht. De havenstaking duurt voort. Zaterdagavond is er contact opgenomen -tusschen minister-pre sident Schennerhorn eenerzjjds en de E.V.C. anderzijds. In verband hiermede deelt de leiding dér E.V.C. mede, dat de staking der Nederlandsche zeelieden en de daaruit voortvloeiende haven stakingen onverminderd zullen voortduren en dat hedenmorgen in Rotterdam en Amsterdam ver gaderingen met de zeelieden zul len worden belegd, waarin de si tuatie zal worden besproken. Oorlog tusschen Perzië en Azerbeidsjan? Radio Tebris meldde Zondag avond, dat Perzische troepen Azerbeidsjan hebben aangevallen. De aanval werd ingezet vanuit het Zuid-Westen, uit de streek der Koerden rondom het meer van Oemia. In Tebres is de staat van beleg afgekondigd. Er is een mi litaire regeering gevormd en elk een die zich na 11 uur des avonds op straat vertoont wordt neerge schoten.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1