Nieuws uit Indonesië. De stembus sprak. E.V.C. antwoordt Min. Schermerhorn. De Ministers voor het laatst bijeen. - Groot verschil van opvattingen oven het Duitsohe probleem. Een vredescon ferentie op 12 November? Evacuatie wordt bespoedigd. Op Sumatra nog steeds groote verwarring. De Goede Dood. Het gaat om de rechten, belangen en gevoelens der zeelieden. DE BILT ZEGT! Nog weinig verandering. Na een helderen, frisschen ochtend, overdag half tot zwaar bewolkt, met kans op eenige regenbuien, event, met onweer. Stijging van tempe ratuur. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 342 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 18 Mei 1946 Abonn.prys ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlieaingen, Middelburg en Ternouzen. Advcrtentieprija 12% cent por m.m. Op van irgang Zon en Maan. Maandag: Zon op 4.43 u., on der 20.31 u. Maan op 23.07 u., onder 6.01 u. L.K, 24 Mei. Hoog water te Vlissingen Maandag 20 Mei: 3.15 u. 1.95 m., 15.37 u. 1.90 m. De CtotfaenUe te Harigs. De conferentie van de ministers centrale Duitsche instantie over van Buitenlandsche Zaken is deze aangelegenheid te hooren. Donderdagavond verdaagd tot 15 Zoowel Bevin uls Bidault ver- Junl-na een bijna onafgebroken zetten zich tegen het voorstel van zitting van drie weken. Byrnes om een datum voor de De laatste twee vergaderingen vredesconferentie vast te stellen. In het „Luxembourg" waren ge- Deze stemde er tenslotte in toe wijd aan een voorloopige discus- te wachten tot 15 Juni met het sie over de toekomst van Duitsch- bepalen van een datum. De stembus heeft gesproken, De uitslag van de verkiezin gen, met zooveel spanning tege moet gezien, hier en Indië, is thans bekend geworden. En het is een geheel andere uitslag dan door velen werd ver wacht. De Partij van den Arbeid had er stellig op gerekend, dat zij de leiding- zou nemen. De antithese, zoo heette het, is nu definitief doorbroken. De vroegere partijen op prin- clpieele basis hebben afgedaan en wat er nog van overbleef zou de keus hebben om achter het roode vaandel van de P. v. d. A. mee te marcheeren of te verdwij nen. Minister Schcrmerhorn en an dere leidende figuren hebben H meermalen uitgesproken dat er ,fer'ministers" blijven" te Parijs straks een socialistisch Kabinet met hun deskundigen voor het zou optreden; waarin de P, v, d, uitwerken der raporten. A. de leiding zou hebben, vraaastuk Duitsohland aftnsch beheerschap namens de ln verband daarmee schreven Het vraagstuk Duitsohland. y N D(jch toen hel duldeljjk wij onlangs: de Kiezers zijn er Donderdag werd wel zeer du - werd> dat hkrop geen comprom'is 00.,, "<>g' e ijk (je brecde kloof, die de over a|ldere punten zou volgen, Walnu, dat is gisteren gebie- delegaties, scheidt t.u.v, het Duit- trokken de belde staatslieden zich op hun uitgangspunten terug. Een belangrijk punt was de be reidheid van Rusland om bepaal de eischen t.a.v, de voormalige ltal. koloniën te laten vallen; o.a, den eiscb, dat Rusland beheerder zou worden van Tripolitanië, na derhand gewijzigd tot een ge mengd beheerschap. De Balkan. De besprekingen over den Bal I KONINGIN WIL SURINAAMSCHE DELEGATIE ONTVANGEN. Te Paramaribo is officieel bekend gemaakt, dat H. M, de Koningin zich bereid heeft ver- 'klaard, om een delegatie van de Surinaamsche Staten te ont vangen. Ala gevolg van een tusachen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van con billtyke papierverdceling, vorach^nt ons blad, uit hoofde van zi)n formaat, vandaag in aan omvang van 4 pagina's. land en aan het parafeeren van bet herziene wapenstilstandsver drag met Italië. Dc Britsche, Russische en Amerlkaansche plaatsvervangers De Italiaansche koloniën. T.a.v. de ltal. koloniën inbijtten de standpunten niet zoo zeer uit een te loopen. Een oogenblik leek een compromis zelfs in zicht, toea n.l. zoowel Molotof ais Bevin het eens werden over een Itali- VOOR DEN ZONDAG PLAATSVERVANGERS DER MIN. VAN BUITENL. ZAKEN SPOEDIG BIJEEN. De plaatsvervangers der vier Ministers van Buitenlandsche Zaken zullen op 27 Mei bijeen komen om de Italiaansche ver tegenwoordigers ie booren over de Fransch-Italiaansche grens- kwesties. Op .10 -Vlei zullen zij de Oostenrijksche en Italiaan sche afgevaardigden hooren over de Tiroolsche grenscor recties, ken. Ondanks het feit, dat deze par tij, meer dan andere partijen be schikte over liei propaganda ap paraat en dat zij ons volk over sche probleem, Byrnes wenschte een onmiddel lijk onderzoek naar de economi sche structuur van üultschland. Hij stelde voor, op 12 Nov, ceti stroomde met schoone beloften, speciale vredesconferentie bijeen heeft zij het niet verder kunnen te roepen om de toekomst van brengen, dan 2'J zetels, Daarnaast Dultscftland te bespreken, staat aan de eene zijde de, Kalho- Bidault wilde de politieke afschei- lleke Volkspartij met 22 zeteis ding van het Rulxr-, Rijn- en het hoogste tot nu toe bereikte Saargebied. aantal en aan den anderen Bevin herhaalde, dat het Duit kant de fel rood gekleurde con- sche probleem niet in gedeelten, ^„ue, DespreKingen over oen lial- current, de Communistische par- -loch als één geheel moet worden a" kunnen het best gekarakteri- ttfffltlfl Utni'/lOU ttlti isfstt rirvrrtvirv oon tij, met met minder dan 10 zetels, bezien. De A.R.-partij van wie voor- speld was dat zij op 9 a 10 ze- besprekingen deel, doch vroeg tels zou terugvallen, hyeft haar vroegere positie van voor 1937 weten te handhaven en kwam met 13 zetcb uit de bus. Wat niemand ver wacht had, seerd worden als een poging van Molotof ham bijna niet aan de 4e Westelijke geallieerden om daar nog eemgen invloed te blij ven behouden. De besprekingen zijn' op dit punt slechts schets matig gebleven, herhaaldelijk wat er in het W.- dcel van Duitschiand gebeurt. Hij hechtte zijn goedkeuring aan het voorstel om een commissie in Duitschiand een onderzoek te vooral niet na de uittocht van1 doen instellen naar de uitvoering De kolenleveranties. Na afloop van de conferentie een aantal leidende figuren, w.o. van de overeenkomst van Pots- bespraken Bevin, Bidault ..z.1 '1 TJ11 ...11.1a xijT Mt/PtlPe 11 n zv /In ï/nrnpt ..nz. vooraanstaande predikanten, is gebeurd: de C.H. Unie heeft haar 8 zetels behouden. Ook de S.G.P. kan met vol doening op den gevoerden strijd terugzien, nu zij opnieuw 2 ze tels kan bezetten. Ditzelfde geldt van de partij van de Vrijheid, die op 6 zetels in het parlement beslag wist te legger.. Als wij het geheel overzien, dan is er z-.ker reden tot ver heuging. dam. Hij wilde tevens weten of Byrnes nog de kwestie van de de door Byrnes voorgestelde con- kolenleveranties aan Frankrijk, ferentie op 12 Nov. bedoeld was Bevin verzekerde Bidault, dat liet als een poging tot herziening van verbruik van kolen uit het Rulir- deze overeenkomst. Byrnes ant-gebied opnieuw zal worden onder- woordde, dat dié conferentie z°cht in het licht van de argumen- slechts zou trachten tot overeen stemming te geraken over een mogelijk vredesverdrag. Een her ziening van de overeenkomst van Potsdam lag niet in de bedoeling. Het voorstel van Byrnes voor een 25-jarige bezetting van Duitschiand werd in den breede Maar het is een verheuging besproken. Byrnes sprak er zijn met ncving. Wij ontveinzen ons niet dat de sterke vooruitgang van de Com munistische partij, die juist ra dezen tijd een fel revolutionnaire ten, die de Fransche minister naar voren had gebracht. - De eerste groep van 14 paar. den, welke als bewijs van er kentelijkheid namens de Ned. regeering aan den Engelschen koning zal worden aangeboden, is onder groote belangstelling in Engeland gearriveerd. teleurstelling over uit dat zijn voorstellen niett warmer waren ontvangen, temeer, daar Stalin vorig jaar zijn warme instemming met het plan had .kenbaar ge- actie voert, en die desondanks of lr:aa,kt. misschien juist daardoor een j ..Bidault verklaarde, dat Frank- sprong maakte vv 3 op 10 zetels,r'i.k, zeer teleurgesteld is, dat de tot groo.a bezorgdheid aanleiding ministers geen overeenstemming geeft. lover het Saargebied hebben kun- Temecr, nu va.; de op één nalnen bereiken, gr.xwcte .arlij Ja: geen .Byrnes bracht naar voren, dat p. i'.C;,. et. tégen r.; niet tegen een Fransche bezet- verdere t..:g van re- :--8 van Saar was, doch hij volutiei;egitB:.:ra te verwachten "ds van me<tning, dat het beter is. zou zijn eerst te zijner tijd een De pciithke hemel h bevolkt. 1 Het t ut.deer uit voor SCHEPEN VOOR INDIË. de toekomst r Moge wat in 1945 verzuimd I Volgens den Ned. Marinevopr- t.a.v. de. voorstellen, vervat in In de buurt van het Kon. Paleis te Boekarest hebben studenten, die lid zijn van de Nat. Boerenpartij, demonstraties gehouden voor Maniu, den lei der der partij, waarbij zij rie pen „weg met de Joden en Communisten". ARNOLD MEYER VOOR HET GERECHT. Arnold Meyer zal ver moedelijk op Woensdag 12 Juni a.s. voor het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch terecht staan. Als zijn ver- dediger zal optreden Mr J. J. A. v. d. Putt te Eind hoven. DE REGEERING EN DE VLIEGTUIGINDUSTRIE. De Ned. Vliegtuigen fabriek Fokker heeft gisteren meege deeld, dat de regeering thans een beslissing heeft genomen het rapport van de adviescom missie Tromp. Deze beslissing beoogt de op richting van één enkele vlieg- im i945 verzuimd werd, thans worden bereiktn.l. I hchtingsdienst is een aankoop een saambundeling van alle na- commissie, welke onlangs naar tionale krachten om straks te ko- I Manilla cn Samar is vertrokken, men tot de vorming van een er 'a geslaagd een landingsschip, waarlijk nationaal Kabinet tanks, 6 schepen voor transport tuigenfabriek in Nederland, dat het gezag weet hoog te van infanterie en 8 voor transport waarin de bestaande fabrieken houden en dat tevens een open van tanks, alsmede 13 schepen dienen op te gaan. Voorts is in oog heeft voor de rechten cn voor transport van voertuigen en uitzicht gesteld het verleenen de vr ij heden van ons volk. personeel aan te koopen. Deze van financ. steun voor ontwik- - schepen zullen zoo spoedig moge- 1 kelingskosten van nieuwe ty- lijk naar Indië overgebracht wor- pen. Tevens heeft de regeering Donderdag hebben Mrs en den. Zes groepen officieren van een bijdrage toegezegd, waar- Miss Churchill te Den Haag in de Kon. Mariniers zijn tezamen door het mogelijk zal zijn on- het Mauritshuis de tentoon- met technisch- en onder-personeel danks de nog onvolledige fa- stelling „Herwonnen -kunstbe- naar Manilla vertrokken om deze brieksuitrustmg de opdracht op 100 eenmotoirge 4-persoons za- kenvliegtuigen, die de Frits Diepen Vliegtuigen N.V. te Tilburg bereid is te geven, te aanvaarden. Hoewel nog vele vragen on beantwoord blijven, achtte spr. deze beslissingen toch een zeer verheugende stap in de goede richting, waarvoor de Ned. vliegtuigbouwers de regeering alleszins erkentelijk mogen zijn. zit" bezocht. schepen over te nemen. nenverger met 400 Japanneezen uit Tegal naar Galang vertrokken. Het „Volksfront1 op Sumatra. Het transport der ge- interneerden op Java. Britsche vliegtuigen zullen deel nemen aan de evacuatie van de ge- interneerden uit het binnenland van Java. ..imi x.iuui.csic m lulhhi u Volgens een schema dat m.i.v. Flliar.d «uIden in JaPa"sch geld ageert geld aan de circulatie onttrokken •n zal worden. Het blad raamt, dat Politieke waarnemers te Medan jn gehee, Indonesië in tota'al 6 7.0 Mei zal worden uitgevoerd en gelden zal gedurende twee weken of langer, zullen twee Dakota's 3 maal per dag tusschcn Soera- karta cn Scmarang vliegen, ter wijl de vierde en laatste vlucht naar Batavia zal gsan. Dit zal zoo dagelijks pis*. Hebben met uitzondering van dm Zaterdag en den Zondag. De evacuatie der Japanners. Volgens het „republikeinsche" Ministerie van Voorlichting heb ben de Japansche schepen „Taito- maru" itï „Akitsumaru" Probo- linggo op 13 Mei verlaten met resp. 1600 en 500 Japanneezen aan boord. Op den l"er> Mei zijn een pa- trouilleb-jot -net 452 cn een mijr het „Volksfront" die trouw heb ben betuigd aan de regeering- Sjahrir, tegelijkertijd maatregelen nemen om hun macht ten koste van de republikeinsche autoriteiten uit- te breiden. Het „Volksfront" beeft decreten uitgevaardigd tot ontbinding van de „republikein- scite arbeiders organisatie", waar- ren nieuw arbeidersfront opge richt is o.l.v. den beruchten com munist Abdoelkarim. Intusschen klaagt de Indonesi sche pers over het feit, dat tal rijke „generaais" op Sumatra hun eigen legertjes hebben. Het Japansche geld. Het republikeinsche dagblad „Rajat" schrijft n.a.v. de Repu blikeinsche geldieening, dat als gevplg van deze leening, Japansch in omloop is, waarvan op Java ruim 3 milliard. „De inflatie kan slechts opgeheven worden door de inwisseling van Jap. geld tegen Republ. geld en door prijsbewa- king, aldus de „Rajat". De bevolking van Java tijdens de bezetting. Te Batavia zijn statistieken aangetroffen, die tijdens de Ja pansche bezetting door Indonesi sche instanties voor de Japannee zen zijn opgemaakt, over de ge boorte en sterfte op Java en Ma- doera. Het totale geboortecijfer bedroeg voor 1943 1.314.000, voor 1944 1.105.000 (1.376.000 in 1939). Het totale sterftecijfer voor 1943 was 936.000, voor 1944 1.423.000 (881.000 in 1939). „Goede dood wiens zuiver pijpen Door 't verstilde leven boort. Aldus begint een van Bon- tens gedichten. Deze woorden speelden mij steeds meer door bet hoofd, toen ik de tocht van de familieleden der Fransche gevallenen langs de graven hunner geliefden meemaakte. Telkens opnieuw stonden we daar, omringd door de stilte van oen kerkhof onder somber- grijzen hemel, waaruit van tijd tot tijd de regen neerdaalde als om het geheel eer nog don kerder kleur te geven. Zeker er waren ook andere schakee ringen op deti achtergrond van dit aangrijpende schilderij. Daar waren glanzend groene booraen en uitbundig bloeiende bloemen, daar was soms het ijle geluid van een verre kerk klok of de blijde zang van een vogel in de takken. Maar zij versterkten slechts de donkere dreiging van den dood, die we dicht om ons wisten. „Goede dood", zong Boutens. Er. met hem hebben vele dich ters en wijsgeeren getracht den dood te schilderen als de vol einding van het leven, de vrucht die rijpt als de bloesem is gevallen. Hoe groote bewon dering ik ook voor Boutens heb, ik voelde hier zijn woor den als 'n schoon omkleede leugen, We kannen den dood niet ac cepteeren als een vriend, die ons eerst de ware vreugde van het leven leert verstaan. De dood is onze vijand, die ons altijd weer bedreigt. Als je de in t zwart geklecde vrouwen geknield ziet liggen op het graf van hun man nen en zonen, dan wordt Boutens synthese van dood en leven een krampachtige poging om een breuk te helen, die niet te helen is. Zie je den dood weer als de ailesbeheerschende vijand, die lacht om al onze plannen, onze gewichtigheid, onze levensmoed, cn onze idealen. Maar gelukkig behoeft dit niet het laatste woord te zijn. Er is er Eén, die niet in dichterlijke of philosophische beschouwingen heeft gepoogd den dood zijn bit terheid te ontnemen, maar Die hem met den inzet van Zijn leven zijn macht ontworsteld heeft. Dat is de boodschap van Pa- schen. Christus Victor I Christus heeft, van allen ver laten, den laatsten vijand te niet gedaan. En dan breekt het licht door de donkere wolken, ook op het kerkhof. Dan is de dood niet meer de vol-einding van het leven, maar het begin van het nieuwe leven. Dan kunnen wij onze Fran sche vrienden zeggen: „lis vivent dans la gloire de Christe". CkdsiuSf 6ttze> Matting.. j,Want Hij moet als Koning heerschen, totdat Hij al de vijanden onder Zijn voeten Bal gelegd hebben." 1 Cor, 16 26 ln dit hoofdstuk schrijft de apostel met soo'n overtuiging en mei sulk een gloeddat sijn einnen op eenmaal den proza- vorm doorbreken en vereen geboren worden, die zich aan eenrijgen tot een lojsang, het hooglied der opstanding. Ge noemde tekst staat in liet mid den van dezen lofzang. Niet» kan het Koningschap van Christus beperken. Zijn heerschappij wijkt-voor geen enkelen tegenstander. Met opzet spreekt Pauliis niet met zijn eigen woorden van het Koningschap van Christus, maar met die van den linden- Psalm. Omdat Zijn heerschappij Hem van den Kader gegeven is, is zij volkomen. Met welk een zekerheid spreekt Puulus hlerl Geen aarzeling speuren wij bij hem. Geen afwegen van mogelijk heden, De woordjes „mis schien" of .waarschijnlijk" komen hierin niet voor. Hij moet heerschen, Het kan niet anders. Hr is geen twijfel aan. Zijn deze woorden van Paw lus niet wat overspannend Het lijkt wel zoo. Wij vragen ons af, of Paulus <lan niet den socialen en geestelijken nood zag, waarin de wereld van zijn dagen gedompeld was. Onover winnelijk moest de macht van het Romeinsche rijk wel lij ken. Moest Paulus als zoon van het eeuwenlang geknechte volk daarvan niet onder den indruk komend Werd deze apostel, ook in zijn persoonlijk leven, niet telkens weer her innerd aan zijn onderworpen heid aan de machten dezer wereldd Alie machten schijnen sterker dan Christus' macht. Met stijgende verwondering hooren wij Paulus volhouden, dat bovenal dit vaststaat, dat Christus als Koning moet heerschen. Dit woord is geen goed- koope bewering geweest. Ook geen dichterlijke wijsheid. Hij beroept zich immers op een psalmwoordI liet was zijn diepste overtuiging, Wat van de discipelen ge zegd kan worden, geldt ook voor Paulus- Door den nacht van onzekerheid, twijfel en vertwijfeling zijn zij ingegaan tot het licht van, Paschcn. En welk een lichtt Christus, Die hun verscheen, toen zij in de duisternis het spoor waren bijsier gewordenl Christus is Koning ondanks of misschien juist omdat de wereld Hem verworpen heeft en nog steeds verwerpt. Hij heerscht en zal blijven heer schen, totdat Hij alle vijanden onder Zijn voeten, zal gelegd hebben. Daaivan is Paulus overtuigd, sinds Christus hem op den weg van Damascus is ontmoet. En dit is de belijdenis der Kerk, alle eeuwen door. Christus is Koning. Wie zijn hier met „vijan den" bedoeldf Welnu wij worden be- heerscht door machten, door driften, waardoor wij mis schien niet beheerscht willen worden, maar die als we er ons eenmaal aan hebben overgegeven steeds grooter invloed op ons krijgen. Zonde, dood en duivel zijn de vijan den, die overwonnen moeten worden. Wij kleingeloovigen denken telkens„wij ver gaanI" Maar Hij blijft de zelfde. Hij staat als vaste rots van ons behoud, veilig en sterk te midden van onzen nood. Zoo wordt onze nood schuld voor God. Maar Hij, die ons aan onzen nood ont dekt, wil ons daaruit redden. Wie, evenals Paulus, op Christus ziet, weet van ver lossing en overwinning. De uiteindelijke triomf Gods werpt reeds haar licht over den tijd. De wereld is machteloos gebleken tegenover Hem. Het wereldgebeuren moge ons benauwen, tot vertwijfc- lens toe, omdat we geen joeg weten in dezen doolhof van zin en onzin, in Hem ontdekken wij, dat het verloop der wereld niet toevallig is en doelloos, maar dat wij mogen hopen op een voltooiing aller dingen. Die hoop is niet verankerd in menschelijke droomen of verwachtingen, maar in het feit van Paschen en Hemel vaart. Daarom mogen wij altijd goeden moed hebben. VI. Ds L. J. C. V. oorlogsjaren en het toen heer- echendo régime." „Eens erkende U in een radio rede, dat de arbeidende bevolking bij hot hanteeron van het sta- kingswap.cn één van de weinige middelen gebruikte, welke haar was gegeven in den strijd om haar bestaan. Thans dreigt TJ zelfs met in schakeling van het leger om de werkende bevolking dit laatste middel te ontnemen. Op deze wijze is het niet de E.V.C., welke een machtsstrijd voert, maar de regeering, welke mot geweld een democratisch recht vertrapt." Na hierop, verder te z\jn in gegaan. luidt de tekst aan 'tslot: „Ook wij zijn doordrongen van het feit, dat bij voortduring van het éonflict de voedselpositie in gevaar komt. Het conflict kan echter reeds morgen beëindigd zjgn. Brengt slechts de woorden tot werkelijkheid uit do regee- I ringsverklaring van 27 Juni 1945, welke wy reeds citeerden, de rechten, belangen, gevoelens der j werkers, betreffende. Stelt de zeelieden in de gelegenheid voor- j loopig te monsteren op de oude i voorwaarden van vóór 4 April 1946. Daarna kunnen in gezamen lijk overleg met alle betrokken partijen de nieuwe arbeidsverhou dingen voor de zeelieden worden vastgesteld. Doet Uw regeering dit, dan wordt ze niet door het slijk ge sleurd, zooals U meent, maar toont ze, zich bewust te zijn van haar verantwoordelijkheidsgevoel jegens land en volk." In antwoord op de rede van Min. Schermerhorn heeft de E.V.O. dezen een open brief go- zonden. Zij herinneren den min.- president daarin aan de regee^ ringsverklaring van verleden jaar, waarin deze o.m, verklaarde „Do werkers van hoog tot laag zullen, zoowel in de openbare bedryven als in particuliere onder nomingen, by het bedrijf worden betrokken op een wijze, die hen doet gevoelen, dat met hun rech ten, belangen en gevoelens reke ning wordt gehouden, maar dat ze dan ook mede verantwoorde lijk zyn, en dat de goede ver vulling van hun taak een maat schappelijke plicht is." „Indien deze woorden", aldus de E.V.C., „van een doode letter tot levende werkelijkheid waren verheven, zou er thans geen zee- lieaenconfïict zyn. Met de „rechten, bélangen en gevoelens" van dc. Ned. zeelieden is na de bevrijding op geen en kele wijze rekening gehouden." Na gewezen te hebben op de offers, die de zeelieden in den oorlog hebben gebracht, luidt de brief o.m. verder: „Alvorens op 4 April de zee lieden genoodzaakt werden op nieuwe loon- en arbeidsvoorwaar den te monsteren, is hun stem niet gehoord. Een tweetal vergaderingen van do oude organisaties, waar slechts 225 van de 8000 zeelieden aan wezig konden zijn, kunnen wy als zoodanig niet aanvaarden. Deze handelswijze doet ons on willekeurig terugdenken aan de Nagekomen Advertentiën. Heden werden we verblijd met de voorspoedige geboorte van onzen tweeden Zoon: JAN LEENDEET. A. L. Minderhoud. J. M. G. MinderhoudTraas. Henk je. Baarland, 16 Mei 1946. Verloofd CATHRIEN LOUWERSE en IZAAK CAPPON. Goes, Vogelzangsweg 58, Heinkenszand, Dorpsstraat A 112, 18 Mei 1946. Eeceptie: van 79 uur Vogel zangsweg 58. Heden overleed in Huize „Vrede-Best", zacht en kalm, onze geliefde, Zuster en Tante, Cornelia KlapOp 't Hof, in den ouderdom van ruim 80 jaar. Wemeldinge: Fam. Op 'tHof. Goss: Fam. BeenhakkerKlap. Womeldinge, 17 Mei 1946. DE HEER LE POOLE NAAR NEURENBERG. Do min. van Justitie hoeft mr. Lo Poole aangewezen als adviseur vnn den openbaren annklatjar hij liet Tribunaal te Neurenberg, mot hot oog op de te verwachten uit voerige verdediging door Seyss- Inquart, wanneer deze volgende week verantwoording zal mooten afleggen. Mr Le Poole, die Za terdag naar Neurenberg vertrekt, was secretaris van het college van vertrouwensmannen, en is uit dien hoofde en mede door zijn illegale werk gedurende den bezettingstijd op de hoogte van heel wat be zwarend materiaal tegen den Rijkscommissaris, die zich hier te lande zoc gehaat heeft ge maakt. Het verraad van Van der Waals. Mr Le Poole stelt vragen aan min. Schermerhorn. Tijdens de bezetting is door het laaghartige verraad van zekeren Van der Waals een aantal Nederlanders in handen van de Duitschers gevallen. Eenige schriftelijke vragen, die het Tweede- Kamerlid, Mr Le Poole aan den min.-president heeft ge steld, onthullen hoe dit ver raad in zijn werk is gegaan. In het najaar van 1941 zon een onder het ministerie van Oorlog te Londen ressorteeren- de dienst een agent naar het bezette gebied hebben gezon den, vergezeld van een marco nist. Zij zijn in het voorjaar van 1942 door de Duitschers ge arresteerd en hebben dezen mededeelingen gedaan betref fende de wijze van overkomst van andere Nederlandsche agenten en tevens de door hen gebruikte code bekend ge maakt. Dat alles is aan de Neder landsche autoriteiten te Londen onbekend gebleven, waardoor otigeyeer 4Q hlederlanders, die ;i ccessievelijk naar het bezette gebied werden gezonden direct na hun aankomst in handen van de Duitschers zijn gevallen. Dank zij de inlichtingen, die de bezetter van den ageuf en den marconist hebben gekregen was deze in staat een „Nederlander", genaamd Van der Waals, op te dragen zich te oriënteeren om trent politieke en andere onder- grondsche activiteit in Nederland. Deze Van der Waals is er in ge slaagd, het vertrouwen van voor aanstaande Nederlanders (o.a. van het z.g. Comité-Ringers) te wek- I ken daar het hem mogelijk was door zijn bekendheid met de sein- codc deze als introductiemiddel te gebruiken en aan hem opgegeven woorden of zinnen door Radio- Oranje te doen uitzenden. Mr Le Poole vraagt nu, of deze lezing juist is en of dc minister bij bevestiging van deze vraag be reid is mede te deelen of een on derzoek is ingesteld naar de gestie van den betreffenden dienst en welk resultaat dat onderzoek eventueel heeft opgeleverd. Mevrouw Roosevelt heeft haar oorspronkelijk plan om dezen zomer een bezoek aan Sowjet-Rusland te brengen op gegeven. Laatste berichten. INDONESIË. Geen Japanners voor de T.R.I. Het republikeinsche „ministerie van voorlichting" heeft het vol gende bekend gemaakt: „Door zekere radiostations is het nieuws verspreid, dat de Ja panners orders ontvangen hebben achter te blijven om dienst te doen als instructeurs bij de T.R.I. (Republik. leger). Dit is onjuist. De order voor de evacuatie be treft alle Japanneezen". „Noch de nieuwsuitzending van Radio-Indonesia te Batavia, noch die van eenig ander radiostation heeft eenig bericht verspreid, dat aanleiding voor deze beschuldiging zou kunnen inhouden", aldus de bekendmaking. Het verloop der Japansche evacuatie. Gistermiddag heeft een Brit sche mil. woordvoerder verklaard, dat gedurende de laatste twaalf dagen 4.900 Japanneezen vanuit Tegal en 7.200 vanuit Proboling- go zijn geëvacueerd. Ongeveer 22.000 Jap. burgers hebben Java reeds verlaten, ter wijl er nog 30.000 moeten worden geëvacueerd. In midden-Java zijn geen Japanneezen meer aanwezig. In de maand Mei zullen 6.836 Japanners van Sumatra worden geëvacueerd. Van de overige ge bieden zijn er tot nu toe 11.000 overgebracht. Eerste Kamer op 28 Mei bijeen. Het ligt in het voornemen van den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal de Kamer bijeen te roepen op Dinsdag a.s. gebied werden gezonden, di rect na hun aankomst in handen van de Duitschers zijn gevallen. Dank zij de jnlichtlnger die de

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1