Was bet maar waai I De Polder Walcheren. De toekomst van West-Duitschland. Hulpactie Lichamelijke Opvoeding en Sport in Zeeland DE BILT ZEST; De verkiezingen en het Parlement Het Prinselijk Paar naar Zwitserland, Uiteenzetting van de Fransehe wenschen. Amsterdam zonder brood? KRUIMELTJES Provincienieuws 3e Verkiezingsuitslagen, Laatste berichten. Weinig verandering. Half of zwaar bewolkt, «enige regenbuien met kans op onweer. Zwakke of matige wind uit westelijke richtingen. "Weinig verandering in tempe ratuur. Een Koninklijk Besluit is verschenen, waarbij een aan tal data z|]n vastgesteld met betrekking tot de bijeenkom sten van het Parlement na de verkiezingen voor de Twee de Kamer en de verkiezing en oandidaatstelling van leden der Eerste Kamer, De Tweede Kamer zal wor den ontbonden met ingang van Maandag 3 Juni. De Eerste Kamer zal worden ontbonden met ingang van Maandag 22 Juli. De tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal in ver- eenigde vergadering worden ge sloten op Zaterdag 1 Juni te 3 uur 's namiddags namens H. M. de Koningin door den minister van Binnenlandsche Zaken. De eerste samenkomst van de buitengewone zitting van de (oude) Eerste Kamer en de nieuwe Tweede Kamer zal plaats hebben in vereenigde vergadering op Dinsdag 4 Juni. De minister van Binnenland sche Zaken zal namens H. M. de Koningin deze zitting ope nen. De verkiezing van leden der Eerste Kamer zal plaats heb ben op Vrijdag 12 Juli de can- didaatstelling op Vrijdag 21 Juni. De Bluiting van de buitenge wone zitting van de (aude) Eerste en de nieuwe Tweede Kamer zal op 20 Juli geschie den door den minister van Bia- nenlandsche Zaken des middags te 3 uur. De nieuwe zitting van de beide nieuwgekozen Kamers zal in vereenigde vergadering worden geopend op Dinsdag 23 Juli. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 341 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te VliBsingen, Middelburg .en Terneuzen. Vrijdag 17 Mei 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. In het Vara-programma werd dezer dagen een nieuw propa gandalied den aether ingezon den, dat zich richt tot alle arbeiders van hoofd en hand. Speciaal de ministers, die lid zijn van de Partij van den Ar beid krijgen in dit lied een pluim op den hoed. Zoo werd van minister Logemann gezegd, dat hij Indië gevrijwaard heeft voor brand en roof.... Was het maar waarl Heel Nederland zou er hem dankbaar voor zijnl Maar jammer genoeg is het tegendeel het geval. Het is juist, niet aan den persoon maar aan de politiek van minister Lo geman te danken, dat in ons Indië roof en brand en moord aan de orde van den dag zijn. Het A.N.P. deelt mede, dat het aantal kiezers te Rotterdam niet 368.723 bedraagt, doch 382.594, zoodat het totaal aantal stem gerechtigden in het geheele land op 5.243.798 komt. Voor de eerste maal zijn ook degenen, die 23 en 24 jaar zijn, kiesgerechtigd: hun aantal wordt geraamd op 320.000. In vergelijking met het aantal kiesgerechtigden in 1937 (laatst gehouden Tweede Kamerverkie zingen) bedraagt het accres ten aanzien van 1946 17,2 en na aftrek van de 23 en 24 jarigen 10 De overeenkomstige cijfers voor 1939 (Provinciale Staten) ten aanzien van 1946 zijn 12,7 en 5,8 De aanwas van het aantal stem gerechtigden, in percentages uit gedrukt en verdeeld over de on derscheidene provincies, waarbij verschillende Tweede Kamerkies kringen bij elkaar zijn genomen, luidt als volgt: Kieskringen 1937 1939 1. 's-Hertogenbosch 2. Tilburg 24.4 19,1 3. Arnhem 4. Nijmegen 20,4 16,5 5. Rotterdam 11,5 6,4 6. 's-Gravenhage 5,8 1,3 7. Leiden 8. Dordrecht 15,1 11,0 9. Amsterdam 10 6,1 10. Den Helder 11. Haarlem 18,2 12,5 12. Middelburg 7,1 4,9 13. Utrecht 24,6 19,2 14. Leeuwarden 14,3 12,0 15. Zwolle 20,7 16,4 16. Groningen 16,1 12,8 17. Assen 24,8 19,8 18. Maastricht 27,7 21,9 Op een te Bern gehouden persconferentie zijn vanwege het Nederlandsche gezantschap nadere mededeelingen verstrekt omtrent het programma van het bezoek van Prinses Juliana en Prins Bernhard aan Zwit serland. Het Prinselijk Paar zal op den tweeden dag van zijn verblijf te Bern, Dinsdag 21 Mei, door de kantonale "en gemeentelijke autoriteiten ten stadhuize ont vangen worden. Dienzelfden dag zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard de Zwitsersche regeering en vertegenwoordi gers der organisaties, die aan Nederland hulp verleend heb ben, ontvangen. Bij deze gelegenheid zal Prin ses Juliana een toespraak hou den, die door alle Zwitsersche radio-zenders zal worden uit gezonden, en een geschenk overhandigen als teeken van de erkentelijkheid van het Ne derlandsche volk. Op Woensdag 22 Mei zal na den avondmaaltijd, dien het Prinselijk Paar de Zwitsersche regeering in het gebouw van het Nederlandsche gezantschap aanbiedt, een groote ontvangst in het Hotel Bellevue-Palace plaats vinden Het vertrek uit Zwitserland is bepaald op Donderdag 23 Mei. Het Prinselijk Paar zal per vliegtuig naar Nederland terugkeeren. Tenslotte kan nog worden me degedeeld, dat de bevolking van Nederland óp Januari 1946 uit 9.298.888 inwoners bestond. Waarschijnlijk zal later blijken dat dit aantal iets te hoog is, maar meer dan 40.000 zal het verschil zeker niet zijn. Dat het aantal inwoners per 1 Januari 1946 niet nauwkeurig kon worden vastgesteld, is gelegen in het feit, dat verschillende bevol kingsregisters op dien datum nog niet volkomen in orde konden worden gemaakt. KEUKENGEREI EN SERVIESGOED. Binnenkort zullen nieuwe puntenbonnen voor metalen keukengerei en serviesgoed in gebruik worden genomen. De oude puntenbonnen voor deze artikelen blijven tot nader or der geldig. DE OPCENTEN OP, DEN TABAKSACCIJNS. Met ingang van 1 Mei zijn de 40 opcenten, welke op den ac cijns van sigaretten werden geheven, tot 1 Mei 1947 gecon tinueerd. De 100 opcenten, welke op den accijns van siga ren- en kerftabak worden ge heven, zullen met ingang van 1 Juni a.s. tot 40 worden ver laagd. HET INVASIEVOORSCHOT AAN OE ONDERWIJZERS. Blijkens antwoord van minis ter Van der Leeuw op vragen van het Tweedé Kamerlid Bo- chove, streeft de regeering er naar, dat de uitbetaling van het z.g. invasievoorschot aan de on derwijzers zoo spoedig moge lijk zal geschieden. In een informeele bespreking, van de vier ministers is de toe komst van het Saargebied, het Roergebied en het Rijnland aan de orde gekomen. Bidault bepleitte een politieke en economische internationali satie van het Roerge bied. Hoewel dit gebied van de rest van Duitschland diende te worden afgescheiden, zouden bij een actieve handelsbalans de overschotten ten gunste van Duitschland kunnen worden aangewend. Voor het R ij n I a n d vroeg Bidault een militaire bezet ting door Engeland, Frank rijk, België, Nederland en Luxemburg. Dit gebied zou een zelfstandige staat moe ten worden met eigen diplo matieke vertegenwoordiging en een eigen financieel en handelssysteem. De mijnen in het S aar- g e bied zouden aan Frank rijk moeten worden toegewe zen. Voorts diende het Saarge bied onder- Fransch toezicht gesteld te worden. Bidault legde er den nadruk op, dat eerst de verschillende gebieden in Duitschland tot ontwikkeling dienen te worden gebracht, aleer een centraal Duitsch economisch en admini stratief bestuur in het leven wordt geroepen De Fransehe minister van buitenlandsche zaken verbloem de niet, dat het er Frankrijk in de eerste plaats om te doen ii zich te vrijwaren tegen een nieuwe Duitsche agressie. Frankrijk wil noch het Roerge bied, noch het Rijnland, noch het Saargebied annexeeren, maar het wil deze gebieden van de rest van. Duitschland af scheiden. Byrnes stelde daarop voor, dat iedere minister een bijzon dere afgevaardigde de opdracht zou geven de Duitsche kwestie te bestudeeren en dat deze af gevaardigden vervolgens een onwerp-verdrag zouden opstel len, hetwelk zou worden voor gelegd aan een nieuwe vredes conferentie, welke op 12 No vember bijeen zou komen. Ook drong Byrnes er op aan, dat de afgevaardigden een on derzoek zouden instellen naar de economi'che situatie in Duitschland en dat zij op de volgende bijeenkomst van de vier ministers hierover een ver slag zouden uitbrengen. Gezellen eischen vacantietoeslag. In Amsterdam dreigt een broodoorlog. Een groot deel der bakkersgezellen eischt n.l. de zen zomer vacantietoeslag voor 6 dagen. Wordt de eisch niet ingewillgd dan zal worden ge staakt. De werkgevers stellen zich tot nu toe op het standpunt, dat op den eisch niet kan wor den ingegaan, omdat de regee ring uitdrukkelijk heeft ver klaard, dat zij niet zal schro men elk bedrijf, dat in eeniger- lei vorm van vacantietoeslag het va.tgestelde loonplafond omhoog zou brengen te sluiten. De hoofdbesturen van, de christelijke, katholieke en mo derne werknemersorganisaties hebben zich hierbij neergelegd. De leden van de Ned. Ver. van Werkgevers in het bak kersbedrijf, en van de federatie van vereenigingen van bakkers patroons in Amsterdam, heb ben als antwoord op de drei ging besloten, dat zij, wanneer bij een of meerdere hunner een stalking zou plaats vinden, de onderneming zullen stilleg gen. restatie over te gaan, omdat vermoed werd, dat door zijn gangen na te gaan men nog tot andere verrassingen zou kunnen komen. Toen hij dan ook naar Amsterdam reisde, werd hii geschaduwd, toen hij (verschillende Jnrich'tingen be zocht, Na verloop van eenigen tijd vertoefde hij in gezelschap van twee dames en een heer. Dit viertal werd gearresteerd en toen bleek, dat men succes had, want men ontdekte, dat men de hand had gelegd op nog een beruchten SS-man, n.l. dr. W. uit Groningen, die eveneens uit de Harskamp was ont vlucht, Bij fouilleering bleek mr Wolthuis in het bezit te zijn van een bedrag van f 1100. De dames bleken vrijuit te gaan en zijn dan ook op vrije voeten gesteld. BOND VAN CHR. BOUWVAKARBEIDERS. Onder voorzitterschap van den heer J. A. Schaafsma vergaderde te Utrecht de Chr. Bouwvakar beidersbond. De heer Schaafsma herinnerde aan de belangrijke taak die de bouwvakarbeiders te wachten staat bij het herstel van ons va derland. Het behoort tot de plicht van den Christelijken bouwvak arbeider voor dat schoone doel offers te brengen als het noodig is. Zoo zal men in menig geval ver van huis moeten werken. Bij de behandeling der voorstel len kwam de vrije Zaterdag aan de orde. Namens het C.N.V. sprak de heer J. Schipper, secretaris van die organisatie, de vergadering toe. Om eenigen indruk te geven van het werk, dat tot heden aan het herstel van Walcheren door den Polder Walcheren is verricht, volgen hieronder enkele getallen. Aan de watergangen en hulp watergangen is voorlooplg her- stekt: 21.500 m. Aan slooten: 48.500 m, Van de polderwegen en de an dere verharde binnenwegen is in totaal 100 Ion. hersteld. Daarvan is 35 km. slibvrij gemaakt en 26 km. met zand „ingewasschen", om de voegen weer te vullen enz. Niet minder dan 41.000 vierk. m. is herstraat of nieuw bestraat Wel respectabele aantallen I VERVOER VAN EVACUÉ'S UIT INDIË. Als gevolg van de zee liedenstaking is het m.s. „Bloemfontein" niet in staat om Nederlandsche burgers (evacué's) uit Nederl.-lndië te halen. Vandaar, dat nu vrijwilli gers worden opgeroepen. Voor bijzonderheden ver wijzen wij naar een adver tentie In dit nummer, BENDELEIDER GEARRESTEERD. Volgens een bericht van den voorlichtingsdien t van het K.N.I.L. te Batavia, is de be ruchte bendeleider en moorde naar Kaitjang in Kemajoran door Nederlandsche troepen ge arresteerd. Hij bleek in het be zit van een pistool met dum dum kogels te zijn. POLEN VERBREEKT HANDELSBETREKKIN GEN MET ITALIË. De Poolsche regeering heeft de handelsbetrekkingen met Italië verbroken. Een officieel communiqué geeft als reden op, dat de Italiaansche autoritei ten beslag hebben gelegd op het Poolsche schip „Atory". De Italiaansche regeering beweert, dat het schip haar als waarborg moet dienen voor de schulden, die de oude scheepvaartmaat schappij „Gdynia America", voor den oorlog heeft gemaakt. Aardappelinvoer in Frankrijk. Sedert een 8-tal dagen ko men dagelijks 20 tot 40 wagons met aardappelen aan op het station van Jeumont. Er zal een hoeveelheid van 20.000 ton aardappelen uit Nederland in gevoerd worden, bestemd voor Parijs en omgeving. Hoewel dit cijfer van 20.000 ton indruk wekkend is, zal nochtans elke inwoner van de hoofdstad en van de omgeving slechts 2 kg. aardappelen ontvangen. BERUCHTE SS-ERS GEPAKT. De Zandvoortsche recherche heeft dezer dagen twee be ruchte, uit de Harskamp ont vluchtte SS-mannen kunnen grijpen en in verzekerde be waring gesteld. Een van deze SS-mannen bleek mr Wolthuis te zijn, die tijdens de bezettting vrederech ter te Arnhem was. De recherche ontdekte Dins, dagmiddag te Zandvoort mr Wolthuis, die op zijn gemak door het dorp kuierde. Men be- lloot niet. dadelijk tot een ar. Binnenkort zal een aan vang worden gemaakt met den herbouw van den spoor weg RotterdamLage Zwa- iuwe. Het Britsche Roode Kruis heeft 9 ambulance-wagens aan het Nederlandsche Roode Kruis overgedragen. Men vreest, dat de Etna (Si cilië) wederom tot een uit barsting zal geraken. Er wor den onderaardsche ontploffi- gen genoteerd. 9 Ambtenaren, 5 vrouwen en 4 mannen van den Oosterbeek- schen distributiedienit zijn we gens diefstal van levensmidde lenkaarten veroordeeld tot straffen van 5 tot 2 maanden. In de Staatscourant is op genomen een wijziging van de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in het bak kersbedrijf, waarbij voor het jaar 1946 de vacantie is vastge steld op 12 dagen. Een Tyroolsche delegatie heeft den secretaris van den geallieerden bestuursraad in Oostenrijk een verzoekschrift overhandigd, waarin door 50.000 onderteekenaars de terugkeer van Zuid-Tirol bij Oostenrijk wordt gevraagd In de hoogste Britsche mili taire kringen te Cairo is ver klaard, dat er geen woord waar is van het bericht, volgens het- wplk bevel zou zijn gegeven tot terugtrekking van de Brit sche troepen uit Cairo en Alexandrië voor einde Juli. Het eerste op democratische wijze gekozen Japansche Huis van Afgevaardigden is gisteren in een openingszitting bijeen gekomen. Een menigte van on geveer 5000 spoorwegarbeiders demonstreerde buiten het parle mentsgebouw. riet „Algemeen bemiddelings bureau voor Wederopbouw", gevestigd te Rotterdam beijvert zich om met oorlogsslachtoffers in contact te komen met de be doeling om als gemachtigde voor hen op te treden. Op ver zoek van het Tweede Kamerlid dr Sweens, hebben de ministers van Financiën en Openbare Werken een onderzoek naar dit niet bij de Kamer van Koophandel Ingeschreven bu reau laten instellen. Het resultaat van een en ander is, dat de ministers den heer Sweens meegedeeld hebben, dat de politie moet ontraden met deze onder neming zaken te doen. „ONZICHTBAAR LICHT" VOÖR AUTO'S. In Engeland worden thans experimenten gehouden om het „onzichtbare licht", dat bij gedragen heeft tot de over winning op de Japanneezen, toe te passen op de verblin dende koplampen van auto's. Door middel van infra-roode stralen, gezien door een appa raat op de voorruit, wordt het wegdek verlicht. Tegenliggers zien echter niets. DE DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN. Hedenavond zal te 19.15 uur over Hilversum I een van wege het ministerie van Han del en Nijverheid verzorgd vraaggesprek over de distri butie van schoenen, worden uitgezonden. De Noorderbegraafplaats. De Noorderbegraafplaats is thans weer in gebruik genomen. Door Gemeentewerken is het kerhof geheel in orde gemaakt; verzakte steenen en monumenten zijn weer rechtgezet. Hoewel er nog al wat schade aan de graf- steenen is aangericht, valt het ge heel nogal mee. Van de hou ten kruizen op de graven van de Engelsche vliegers, zijn zoo goed als alle namen door het zout wa ter uitgewischt. Boomen en ver dere beplanting zijn geheel vernie tigd. Binnenkort wordt een aan vang gemaakt met het overbren gen van de dooden die op de nood- begraafplaatsen in de stad voor looplg werden ter ruste gelegd. GOES. Toen Donderdagmorgen verschil lende auto's in de Kerkstraat stonden, kwam een zware mili taire vrachtauto aanrijden, die via het trottoir wilde passeeren. Door de hevige schok verloor de cnaiffeur de macht over het stuur, met het gevolg dat de auto in botsing kwam met het zonne scherm van Boekh, de Jonge, dat zwaar beschadigd werd'. De auto kwam er met «en versplinterd? voorruit af. Voor het eerst in de geschie denis van Zeeland zullén t.g.v. de Z.L.M.-dagen in begin Juli groote gymnastiekdemon tra lies worden gehouden door de schoolkinderen van Goes en omgeving. VROUWEPOLDER. Bij besluit van den minister van Binnenl. Zaken is, overeen komstig hei advies van de Com missie van Advies, bedoeld in art. 54a van het Zuiveringsbesluit 1945, met ingang van denzelfden datum aan den heer J. J. Marsie, eervol ontslag verleend als secre taris van deze gemeente. SEROOSKERKE (W.) Vergadering Assurantievereeniging. Onder voorz.schap van dhr W. de Wolf vergaderde Maan dag de Assurantiever. „Onder linge Steun". De voorz. her dacht in zijn openingswoord de leden, die zijn gevallen door het oorlogsgeweld. De rekening en balans over 1944 werden vast gesteld. Uit de verslagen bleek, dat de vereen, financieel gezond is. Het boekjaar sluit, na reser veering van een bedrag voor nog te vergoeden brandschade met een klein batig slot. Het ledental bedroeg per 31 Dec. 1944, 1256 en het verzekerd ka pitaal was toen f 12.026.665. De premie bedroeg over 1944 f 0.80 en f 1.20 per duizend gulden verzekerde waarde. Tot be stuurslid werd herkozen W. de Wolf en gekozen J. Jasperse. Tot schatter «der gebouwen werd herkozen M. Houterman en gekozen werden J. Verhage, P. v. Sluijs, W. Wondergem en J. de Visser. Door het bestuur werd ar met nadruk op gewezen, dat vele gebouwen veel te laag zijn verzekerd, waarom den leden in hun eigen belang werd aangera den herschatting aan te vragen bij het bestuur. THOLEN. Wegens reparatie aan de Veerpont zal de overzetdienst voor auto's en wagens Zater dag gestremd zijn van des mor gens 6 tot 's middags 5 uur. Apotheken. Vanaf 18 t.m. 24 Mei zijn voor avond- en nachtrecepten de volgende apotheken ge opend: te Vlissingen: fa. Ockenburg, St. Jacobstraatj te Middelburg: fa. v. d. Garde: te Goes: de Goessche Apotheek. VLISSINGEN. Op initiatief van de A.R.-Kies- vereeniging is opgericht een A.R.- Jongeren-Studieclub met aanvan kelijk 21 leden. Doel is principieele behandeling en bespreking van de A.R.-beginselen en van de po litieke gebeurtenissen in binnen- en buitenland. Door de Buurtvereeniging Paul 'Krugerstraat werd Woens dag in de Scheldehal een feest avond georganiseerd waarvoor veel belangstelling bestond. Zoowel de lichamelijke opvoe ding binnen schoolverband ais het werk van de .vele sportor ganisaties heeft in de achter ons liggende jaren van bezet ting en wat daarna is gevolgd, voor een groot gedeelte stilge staan of is zeker zeer gebrek kig geweest. Geen geschikte gymnastieklokalen, geen speel velden, geen sportmateriaal enz. Vooral in Walcheren en West Zeeuwsch-Vlaanderen waren de toestanden op dit gebied bui tengewoon slecht. Er moesten velerlei noodvoorzieningen wor den getroffen. Over de plan nen t.a.v. deze zaak was er de zer dagen een persconferentie, belegd door den Comm. der Koningin en waar ook aanwe zig waren de Inspecteurs voor de Lichamelijke Opvoeding bin nen en buiten schoolverband in de 2e Inspectie, de heeren Th. J. H. van 't Lam en C. Graa- mans, alsmede de inspecteurs van het Lager Onderwijs in de Inspecties Goes en Middel burg. Als eerste in de meest geteis terde gebieden van ons land zal hier een groote hulpactie geor ganiseerd worden. Een circu laire aan alle gemeente- en schoolbesturen hierover is ver zonden. Allereerst zullen zeer spoedig noodvoorzieningen getroffen worden wat betreft het be schikbaar stellen van oefenge legenheden. Door de medewer king van den Wederopbouw zal Zeeland de beschikking krijgen over 100 tegelplateaux (20 bij 40 M.) voor de lichamelijke op voeding en sport in de open lucht. Daaromheen kunnen een springbak en eenvoudige werk tuigen geplaatst worden. In Haamstede zijn er reeds twee gereed, terwijl Vlissingen en Schoondijke op korten termijn zullen volgen. Daarnaast bestaat nu de mo gelijkheid, dat eenige bescha digde gymnastieklokalen op korten termijn worden hersteld, terwijl de aandacht op het be schikbaar stellen van nood- en blijvende speelvelden blijft ge vestigd. Hoewel de oefengele genheden in overig Zeeland, die tamelijk wel intact zijn, zeker eenige uitbreiding en verbete ring behoeven, zijn de nood voorzieningen voor de getrof fen provinciedeelen thans het belangrijkst. Van 1 tot 13 Juli a.s. zullen de in Zeeland werkzame con sulenten voor de Lichamelijke Opvoeding worden versterkt met het geheele consulenten corps uit de provincies Zuid en Noord-Holland en Utrecht. De provincie is daartoe in meerdere gemeenten omvatten de werkkringen verdeeld. In elk van deze werkkringen is een oefencentrum (soms twee) en wel Brouwershaven, Zierikzee, Tholen, Kruiningen, Goes, 's-Heerenhoek, Kortgene, Mid delburg (mogelijk met Vli sin- gen), Groenendijk, Hulst, Sluiskil (of mogelijk Sas van Gent en Terneuzen) en Bier vliet. In elk van deze centra zullen gedurende 14 dagen één of twee consulenten verblijven. Zij zullen, behalve contact te onderhouden met de gemeente en schoolbesturen, het onder wijzend- en vakpersoneel, de jeugd- en de sportleiders, on der en na schooltijd cursussen geven, het maken van plannen ten aanzien van de lich. opvoe ding stimuleeren enz. Vanzelf sprekend is de deelname aan deze cursussen geheel vrijwillig. Voor zoover daaraan behoefte bestaat en de organisatie ervan mogelijk is, zal in die 14 dagen de consulent enkele dagen sa menkomen met het onderwij zend personeel in het oefencen trum, om hun inzicht en bedre venheid door het volgen van in leidingen, demonstratielessen en eigen oefeningen te verhoo- gen. De cursussen voor de jeugd beweging vormen een min of meer apart onderdeel. Zal de samenwerking met de leiders der sportverenigingen zich wel Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.43 u., onder 20.31 u. Maan op 23.07 u., onder 6.01 u. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 18 Mei; 3.17 u. 1.95 m., 15.37 u. 1.90 m. in hoofdzaak beperken tot het in de toekomst beschikbaar krijgen van ocfengelegenheden en wat daarmede samenhangt, de cursussen voor de jeugdbe weging zullen gericht moeten zijn op eenvoudige oefenvor men met weinig of primitief materieel en spelen, de hygiëni sche gewoontenvorming en het dienstbaar maken van de lichaamsoefeningen aan op voedkundige doeleinden. Daar bij zal worden aangewezen, wat de jeugdleiders in hun plaatselijke omstandigheden practisch kunnen doen. De consulenten uit de an dere provincies zullen, ter ver kenning en voorbereiding van hun actie, in hun aangewezen wedkkrig, reeds in de week van 20 tot 25 Mei a.s. naar Zeeland komen. Wanneer zoowel de autoritei ten als alle anderen, die iets met de opvoeding der jeugd te maken hebben, hier medewer ken, zal deze hulpactie zeker slagen, en zal voor de lichame lijke opvoeding en sport in onze provincie een nieuw tijdperk worden ingeluid. HEINKENSZAND. De A.R. Kiesvereen. alhier hield een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer R. Zuidema te Goes, die actueele politieke vraagstukken behandelde vanuit A.R. stand punt. De vergadering was goed bezocht. RETRANCHEMENT. De collecte ten bate van de Stichting 19401945 heeft f 294 opgebracht. NOORDGOUWE. Dinsdag sprak hier voor de A.R. Kiesvereen. de heer A. Vingerling uit Goes over de a.s. verkiezingen, waarbij er de na druk op werd gelegd, dat de verkiezingen zijn een politiene belijdenis om te komen tot po litiek beleven. De uitslagen van de ver kiezingen zullen hedenavond worden gepubliceerd te GOES aan ons Bureau Lange Vorst- straat; te THOLEN bij den heer Krijger; te KAMPER LAND, Molenweg; te ZIE RIKZEE bij dhr Berrevoets. Wegens plaatsgebrek moet het verslag over het bezoek van Fransehe families aan de graven der gevallen Fran- schen in Zeeland tot morgen blijven overstaan. Een „fout" distributie* kantoor. Door de O.C.D. zijn. onregelma tigheden ontdekt op het Gem. Distributiekantoor te Eindhoven. De geheele leiding ia geschorst, terwfjl de directeur, de heer v. d. V., die voor de bevrijding leider was van het distributiekantoor te Valkenswaard, en de adjunct- direoteor v. d. W., in arrest ge steld zijn. Bloedige botsingen in Napels. Hit Napels wordt vernomen, dat daar Woensdagavond 28 men- schen gewond zijn toen aanhan gers van het koningschap tracht ten het Communistische hoofd kwartier te bestormen, waar zij met handgranaten werden ont vangen. Er werd eenige uren zwaar gevochten. Minister Schermerhorn over de havenstaking. Gisteravond heeft minister Scher merhorn voor de radio gesproken over de havenstakingen. In wezen, zoo verklaarde hij, gaat het bij deze stakingen niet om de vraag van loon- en arbeids voorwaarden, maar het is een strijd geworden om de macht, of liever nog wordt er ten koste van het Nederlandsche volk uit gevochten, of wij in Nederland de arbeidsvoorwaarden in de toe komst willen zien vastgesteld op grond van rechtsregels of dat deze, als in de donkerste tij den van de arbeidswereld uitslui tend zullen moeten resulteeren uit een strijd omdemscht, die met alle wapens van het geweld' wordt gevoerd. De regeering zal niet schroo- men, indien zulks onvermijdelijk is, ook het leger te' gebruiken. Het leger is een instituut voor de verdediging van de hoogste belangen van het vaderland. Weliswaar voor een zeer speciale taak. Ik zou er persoonlijk niet aan denken, het leger te gaan ge bruiken in een gewone staking, waarin het gaat om arbeidsvoor waarden, te gebruiken als sta kingsbreker dus voor wat men vanouds terecht noemt, onderkrui- perswerk. In dit geval ligt de zaak echter volkomen anders. Wat hier gebeurt, kan Nederland niet ver dragen en wij zijn niet bereid, lijdelijk toe te zien.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1