iti&ze&s vcu* yudedand! DE BILT ZEGTs Wij roepen U uit Indië! Uit Indië in noodl Franco over de Spaansche politiek. KRUIMELTJES Langzaam werkend vergif. WAT OP DEN BON? Laatste berichten. Nog vrij koud. Zwakke of matige wind tus schen Noordwest en Zuidwest. Wisselend bewolkt met een enkele bui. Nog vrij koud. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 340 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 10 Mei 1946 Abonn.prys ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel'. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Torneuzen. Advertentieprijs 12% cent por m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.45 u., onder 20.29 u. Maan op 22.04 u., on der 5.32 u. L.K.^ op 24 Mei. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 17 Mei: 2.42 u. 1.92 m., 15.06 u. 1.94 m. Ondergeteekenden, Ingezetenen van Batavia, zloh diep bewust van den ernst dezer dagen en van hunne mede verantwoordelijkheid ten aanzien van de toekomstige tteius van Nederlandsoh-lndië, ingezetenen uit alle be volkingsgroepen, zenden U dezen noodkreet. Wij verzekeren U dat verreweg het grootste deel der bevolking onze inzichten en bezorgdheid deelt. En wij weten óók de meening en de bezorgdheid te vertolken van de bevolking overal elders in het „bevrijde" deel van Neder- landsch-Indië. KIEZERS VAN NEDERLAND I Wij bezweren U, U deugdelijk te bezinnen wiirom het bij de Kamerverkiezingen gaat' de hoogste belangen van Indië en Neder land beiden tezamen staan op het spel. Wij verklaren U, dat de wil van de z.g. „republikeinsche regeering" niet is de stem van Indië, niet de stem van Java of van Sumatra. Gij weet het niet en wij verklaren U, dat van uit het niet-bevrijde Java en Sumatra geen enkele stem lean spreken, niet één noodkreet tot U en ons kan doordringen. Wij roepen Uiaat y niet misleiden of intimidesren door de zelfverheerlijkende, opgeschroefde beweringen en leuzen der z.g. nationalisten: hetgeen gij veeial van die zijds hoort is het spreek koor van extremisten, niet de zucht van het naar rust en orde en bescherming' snakkende verreweg grootste deel der bevolking. KIEZERS 1 Wij doen U weten, dat de „onderhandelingen" van de Nederlandsche en Indische Regeeringen met feitelijke vertegenwoordigers der „Republikeinsche regeering" niet worden gevoerd na openlijk overleg en met instem ming van da niet-„republikeinsehe" bevolkingsgroepen. Wij doen U weten, dat in het bezette gedeelte van Indië geen enkel tijdschrift of dagblad los eo onafhankelijk is van de Regeering en ongecontroleerd blijft; de vele artikelen, die daarin desondanks ernstige critiek en ontstemming durven vertolken zijn een uiterst zwakke weergave Yan de ergernis die in alle kringen overheersch':. KIEZERS I De maat is voll Maandenlang reeds hebben wij, alle bevolkingsgroepen in Indië, met diepe ergernis moeten verdragen, dat de goede naam van Nederland, het Nederlandsche Bestuur, het Nederlandsche Volk, werden gehoond en beleedigd. Nog steeds worden op oorspronkelijk Nederlandsche drukkerijen in onder geallieerd gezag staand gebied scherpe anti-Nederlandscbe leugenachtige en beleedigende artikelen en periodieken uitgegeven, terwijl de lastercampagne tegen Neder land via de radiozenders te Batavia nog dagelijks voortgaat. Talloos zijn de incidenteele of voortgezette aantastingen vas de waardigheid van den Nederlandschen Staat KIEZERS I Wij moeten U doen gevoelen de vrijwel algemeene en diepe ver bittering welke in het „bevrijde" deel van Indië in toenemende mate bestaat en tot uiting komt. WIJ moeten tot U spreken over do groote, algemeene ontstemming over den algemeenen gang van zaken, zoo wel wat betreft de nog steeds onder Britsch Opperbevel staande militaire actie alsook de tegenover de „republiek" bij voortduring aangenomen houding. Wij moeten U wijzen op het feit, dat tengevolge van het niet tijdig door de Geallieerden onwapenent en wegvoeren der Japansche legers, vele, zéér vele Japansche officieren en minderen als in structeurs of troepenaanvoerders in dienst der revolutionnairen konden treden en hunne legervoorraden aan de „republikeinen" konden overdoen, ea dat als gevolg daarvan de gewapende weer stand en de weerkracht der extremisten dagelijks groeiende is. Wij brengen U in herinnering het feit, dat nog steeds, ondanks recente stellige afspraken tusschen de z.g. „republikeinsche regee ring" en het Britsche Opperbevel, de Nederlandsche mannen in Midden-Java als gijzelaars worden vastgehouden; de verklaringen der op 25 April j.l. uit Cheribon te Batavia aangekomen vrouwen bevestigen dit; de gijzelaars zijn in ernstig levensgevaar. KIEZERS 1 Wij willen en moeten U doen weten, dat hier diepe teleurstel ling heerscht over de hoogst ernstige verslechtering van den alge meenen toestand in Java en Sumatra. Wij moeten U doen gevoelen de ontstemming over het door de Indische Regeering in het geheel niet openlijk tot uitspraak doen komen van de publieke opinie. KIEZERS VAN NEDERLAND I Gij moet weten en ervan doordrongen zijn, dat het belang van Indië en Nederland, beiden en te zamen, drin gend eischt eene Regeering; a. die erkent, dat géén mogelijkheid bestaat tot vormen van een oordeel aangaande' de werkelijke politieke wenschen en verlangens van de bevolkingen van Java en Sumatra vóór en aleer in de binnenlanden rust en orde zijn hersteld en een einde is geaakt aan de alles- overheerschende terreur en intimidatie; b. die, gedragen door het bewustzijn de groote meerder heid van de bevolkingen van Nederland èn van Indië achter zich te hebben, met nationale zelfbewustheid bij de Regeeringen der Geallieerden op de bres staat bij de verdediging vun de eer van den Nederlandschen Staat! KIEZERS 1 Wij verklaren in ernst en oprechtheid: dat wij niet zijn „veactionnair" dat wij geheel instemmen met de verklaring van H. M. de Koningin van 6 December 1942; dat wij derhalve geheel en onvoorwaardelijk instemmen met het beginsel, dat Indië moet worden bestuurd zooveel mogelijk zich zelf moet besturen om Indië's wille en niet „koloniaal over- heerscht" mag worden; dat wij beseffen, dat ongetwijfeld in steeds grooter kringen van de Indonesische bevolking op normale wijze groeiende is en ook in komende jaren zijn zal een sterk verlangen naar „ontvoogding", en dat het algemeen en eerlijk verlangen in alle kringen onzer samen leving bestaat om aan goed-gefundeerde wenschen en verlangens voldoening te geven. MAAR wij MOETEN om der wille van Indië-zelf ons VERZETTEN tegen gevaarlijke OVERSCHATTING der revolutionnaire beweging met haar eterko extremis tische terreur en intimidatie. KIEZERS II HEEL NEDERLANDSCHE VOLK II Wij roepen U: BEHOEDT en BEHOUDT NEDERLAND INDM, OOST en WEST tezamenlll (Bovenstaande oproep, wij zouden het ook een noodkreet kunnen noemen, is vergezeld van lijsten bevattende 4000 handteekeningen van te Batavia woonachtige personen behoorende tot alle categoriën der bevolking, toegezonden aan den Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In verband met den weinigen beschikbaren tijd kon voor het stellen der handteekeningen slechts anderhalve dag beschikbaar worden gesteld,) Op 1 of 15 Juli a.s. Byrnes, de Amerikaansche minister van Buitenl. Zaken, •telde tijdens de conferentie van ministers van Buitenl. Za ken te Parijs voor de conferen tie te verdagen tot 15 Juni en een vredesconferentie tegen 1 of 15 Juli bijeen te roepen. De conferentie zal heden over dit voorstel beslissen. Ten aanzien van de punten van het Italiaan- sche vredesverdrag is men weer niet tot een beslissing ge komen. Economische hervor mingen in België. De Belgische premier Van Acker heelt een algeheele ver mindering van de kosten'voor levensonderhoud in België aan gökondigd. Het leven zal 18 pet. goedkooper worden. Van Acker deelde aan de pers mee, dat dit het meest be slissende keerpunt in België, sinds de bevrijding is. In der gelijke oogenblikken, aldus Van Acker, wordt aan het lot van een geheele generatie vorm gegeven. De salarissen zullen niet bo ven het huidige niveau uit mo gen komen, de zwarte markt zai meedoogenloos bedwongen worden en officieele prijzen zullen voor alle goederen en dienstverrichtingen worden vastgesteld. Toeslagen voor groote gezinnen en ouderdoms pensioenen zullen met ingang van 1 Juli met 20 pet. worden verhoogd. Alle loontrekkers zullen een kleine verlichting van belasting 'krijgen. Vaststelling van de ziekenhuistarieven. Het Directoraat voor de Prij zen heeft de tarieven vastge steld voor de verpleging in.zie kenhuizen (waaronder niet be grepen inrichtingen tot verple ging van geesteszieken, herstel, lingsoorden en rusthuizen) en in sanatoria. De prijzen, die voor verple ging in ziekenhuizen ten hoog ste mogen worden gevraagd, zijn de wettelijk geoorloofde prijzen, die op 1 Januari 1943 in rëkening mochten worden gebracht, vermeerderd met 15 procent voor verpleegden voor eigen rekening, dat zijn zij, die de kosten van opname, uit eigen middelen betalen of zich hiertegen» verzekerd hebben an ders dan ingevolge een wette lijke regeling. De prijzen van 1 Januari 1943 worden vermeer derd met f 0,50 per verpleegdag voor zaalverpleging van patiën ten, die geheel of gedeeltelijk niet voor eigen rekening wor den opgenomen. De prijzen die voor verple ging in sanatoria ten hoogste mogen worden bedongen zijn de op 1 Januari 1943 geldende maximale prijzen, vermeerderd met f 0.50 per verpleegdag. Generaal Franco verklaarde in een rede, uitgesproken bij de opening van de Spaasche Cor tes, dat er geen politieke pro blemen in Spanje waren, die oplossing behoefden. Hij legde den nadruk op het katholieke karakter van den Spaanschen staat, gebaseerd op de Christe lijke voorschriften, en een der gelijke staat, aldus Franco, kan men niet ondemocratisch noe men. Deze staat is bovendien ge baseerd op de Christelijke ethica; het is een echte demo cratie, omdat er een parlement is, geikozen door plaatselijke autoriteiten, vakvereenigingen en andere lichamen, die het na tionale gevoelen vertolken, en er worden thans voorzieningen getroffen voor het houden van referendums, waarbij de natie kan stemmen over vitale wets ontwerpen. Franco zeide, dat de wanorde onder de republiek groote af metingen had aangenomen. De houding van Spanje ten aanzien van Frankrijk be schreef Franco als nobel en edelmoedig. Scherpe voorwerpen op straten en wegen. Het is in den laatsten tijd weer een veel voorkomend euvel, dat straten en wegen door glas en andere scherpe voorwerpen al9 spijkers etc. verontreinigd blijken te zijn. Juist nu, in een periode van bandenscharschte en slecht ban denmateriaal is het voor den automobilist en fietser wel een zeer bittere ervaring, bij voort during de dupe te moeten wor den van achtelooze medebur gers, die er geen been in zien om met kwistige hand de scher ven en de overtollige inhoud van hun gereedschapstrommel over den rijweg te distribuee- ren. De A.N.W.B. dringt er met klem op aan geen scherpe voor werpen op straat te gooien. Zelfs het kleinste spijkertje of schefje kan een lekke band veroorzaken. Churchill met de Prinselijke familie in den tuin van het paleis Soes tdijk. met name van openlyk van af keuring te doen blyken voor de voortdurende rechtsverkrachting door den bezetter. De dagvaarding noemt dan eenige feiten als de beëediging van de leden van 't Vredegerechts hof, het zich neerleggen bij het ten uitvoer leggen van strafvon-1 nissen en de weerzinwekkende i toestanden in het kamp te Ommen, waar slechts de Duitsche autori- i teiten zeggenschap hadden en het niet reageeren op het onrecht-1 matig ontslag van raadsheeren te! Leeuwarden. Verdachte heeft op zettelijk nagelaten, aldus de dag vaarding, overeenkomstig zyn po sitie als president van den Hoo- gen Raad maatregelen te nemen, waarbij deze houding van den Hoogen Raad werd verhinderd of belemmerd. I JAPANSCHE INSTRUC TEURS VOOR DE T.R.I. Volgens de republikein sche radio te Batavia zijn een aantal Japanneezen, behoo rende tot het tweede trans port van Japansche krijgs gevangenen van het binnen land naar Probolinggo, in het binnenland voorloopig vast gehouden ten einde te wor den aangesteld tot leiders of instructeurs van de T.R.I. Deze maatregel werd geno men overeenkomstig een ver zoek van Soekarno. Ingevolgd verkregen toestemming van de Vereen. „De Nederland sche Dagbladpers" mogen wU vandaag met vier pagina's ver schenen. DE STAKING IN DE HAVENS. Een perscommuniqué van E.V.C.- zyde, waarin gezegd wordt, dat het besluit van de samenwerken- de organisaties om het werk in de Ameterdamsche haven te her vatten, geen enkelen invloed heeft op de verder door de E.V.O. te voeren actie, besluit aldus: „De stakingen in de Rotter- damsche en Amsterdamsehe ha vens duren onverminderd voort. Deze zullen echter onmiddellijk beëindigd worden, zoodra de Ned. zeelieden in de gelegenheid wor den gesteld, voorloopig te mon steren op de voorwaarden, gelden de vóór 4 April 1946". Prof. v. Loon en de Hooge Raad. De dagvaarding. De dagvaarding tegen Prof. Mr J. van Loon, oud-president van den Hoogen Raad, die zal terecht staan voor het Haagsche Byz. Gerechtshof, etelt Prof. Van Loon verantwoordelijk voor de houding van het hoogste rechts college in bezettingstijd, dat de geest van verzet had behooren te ondersteunen en versterken of althans zich had te onthouden van datgene, waardoor openlijk de indruk wordt gewekt van slapheid en toegeeflijkheid jegens den vijand. De verdachte had er voor moe ten zorgen, althans moeten be vorderen, dat het college zou han delen overeenkomstig de waardig heid van het bekleede ambt. Niet temin heeft hij zulks nagelaten, zijnde de Hooge Raad in gebreke gebleven om den geest van ver-, sst t» steunen sn tf versterken Hoe de geïnterneerden in Indië beschermd worden. De Britten hadden aan het re publikeinsche leger 2000 geweren en automatische wapens gegeven om de soldaten in het binnenland voor escorteering van geïnterneer den naar de kust te bewapenen. Soetomo echter, zoo verhaalt „Het Dagblad", wendde zich tot iederen boer op Midden-Java en Oóst-java en schreeuwde: „Ba- rantoic (opstand) wanneer de Nica-menschen worjen losgelaten, valt hen en hun beschermers dan aan en werpt hen in zee". SOEKARNO SPEELT MET SJAHRIR. En met het Neder landsche gezag. Na uit Soerakarta in Batavia te zijn teruggekeerd, heeft Sjahrir bevestigd, dat hij gedurende zijn reis naar Midden-Java Soekarno niet had ontmoet. Een voltallige kabinetszitting zal waarschijnlijk in de volgende week te Batavia of Djokjakarta worden gehouden. Sjahrir heeft nog medegedeeld, dat hij bereid is ten allen tijde de onderhande lingen met Dr van Mook te her vatten. SOMBERE WOORDEN VAN BEVAN, Aneurin. Bevan, de Engetsche minister van\ Openbare Ge zondheid, heeft tijdens een lunch voor de Amerikaansche K. v. K. verklaard, dat het menschdom steeds sneller een der grootste hongersnooden in de wereldgeschiedenis tege moet gaat- AUTOMOBIELREPARATIE Door de ondervakgroep Auto mobielreparatiebedrijf zal van 5 tot 9 Augustus a.s. gelegen heid worden gegeven tot het afleggen van examens als eerste en tweede monteur. De moge lijkheid is geopend het examen in gedeelten af te leggen. Be langhebbenden 'kunnen zich melden tot het secretariaat Sarphatiestraat 26, Amsterdam. In het programma van An derson voor de beperking van het tarweverbruik in de V. S. wordt het gebruik van tarwe voor het maken van bier en whisky verboden. Thormann, het door de Rus sen aangestelde communisti sche hoofd van het gemeente besuur van Charlottenburg, is wegens het vervangen van so ciaal-democratische leden van den gemeenteraad door com munisten, door da Engelschc militaire regeering uit zijn ambt ontzet. Het Hongaarsche parlement heeft na hevige debatten de overeenkomst tusschen Tsje- cho-Slowakije en Hongarije over de uitwisseling van bevol king tenslotte goedgekeurd. De Amerikaansche Senaat heeft twee amendementen van het Huis van Afgevaardigden goedgèkeurdverlenging van de dienstplichtwet tot 1 Juli. Vaders of jongemannen onder de 20 jaar worden niet in het Amerikaansche leger opgeno men. Met ingang van 31 Mei zul len twee Amerikaansche lucht vaartmaatschappijen een dage lij kschen passagiersdienst New- York—Londen openen. In September zal te Londen een tentoonstelling worden ge opend, die onder het motto „de Engelschen kunnen het maken" talrijke nieuwe vindingen op het gebied van huishoudelijke artikelen, textielproducten, enz. zal demonstreeren. De Turksche democratische partij heeft besloten wegens een naar haar meening onbeta melijke vervroeging der verkie zingen, aan geen candidaatstel- ling deel te nemen. Middenstandera, opgepast! Aan het „Vrije Volk" wordt de vraag gesteld, of de Partij van den Arbeid de geleide eco nomie als einddoel ziet van haar economische politiek, of dat dit doel gelegen .is in de socialisatie van de productie middelen. De redactie antwoordt op deze vraag, dat de Partij van den Arbeid, het socialisme niet wenscht te verwezenlijken door onmiddellijke onteige ning van productiemiddelen. Dat zou in de gegeven omstan digheden ongewenscht zijn en voor de eerste tientallen jaren algemeene verarming met zich brengen. Daarom moet een andere weg worden gevolgd, n.l. door centrale leiding van het econo mische leven de macht van den particulieren ondernemer ie breken en op die wijze de maatschappij rijp te maken voor socialisatie. De 'kiezers, en met name de middenstanders, weten dus waaraan zij toe zijn als de P. v. .d. A. het voor het zeggen krijgt. Zij worden niet gefusileerd. Maar toch mogen zij niet blijven leven. Een langzaam werkend ver gif zal ze vernietigen. krijgen we deze week Provineienieuws Minister Ringers naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag a.s. zal minister Rin gers een bezoek brengen Aan Z.-Vlaanderen. Hij zal daarbij vergezeld worden door dr ir Z. IJ. v. d. 'Meer, algemeen com missaris voor den wederop bouw. De tocht zal gemaakt worden per vliegtuig van Val kenburg naar Axel. In de mor genuren zal te Oostburg een bespreking plaats hebben met burgemeesters uit W. Zeeuwsch- Vlaanderen en des middags met de commissie van samenwer kende landbouworganisaties ju W. Zeeuwsch-Vlaanderen. MIDDELBURG. Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur is het laatste contingent Middelburgsche kinderen, 35 in getal, teruggekeerd van het verblijf in Amersfoort. De kin deren zijn daar vanaf begin Februari geweest en hebben het buitengewoon naar hun zin gehad. Bruin en gezond arri veerden ze onder luid zingen in Middelburg. De Stichting Volksgezondheid in Amersfoort had de zaak prima geregeld en de kinderen in gezinnen onder gebracht. In het geheel zijn nu 170 kinderen door de bemid deling van het Bureau Sociale Zaken te Middelburg naar Amersfoort geweest. VLISSINGEN. In de Maandagavond door de R.K. Volkspartij gehouden ver gadering werden tot candidaat voor den Gemeenteraad geko zen de liteeren E. Andriessen (zittend), M. J. Corveleijn, P. Wanst, J. C. Limonard (zit tend), J. A. M. Smits, L. Ster- zenbach er A. Veijlen. Bloempjesdag „Draagt elkanders lasten". Door het plaatselijk comité van het T.B.C.-fonds „Draagt elkan ders lasten" uitgaande van het Chr. Nationaal Vakverbond, werd dezer dagen een vergadering ge houden, waar o.m. werd bespro ken de financieele toestand van het fonds. De Duitschers en hun satellieten hebben alle gelden van het fond9 „in beslag genomen". Verschillende plannen werden be sproken om te komen tot inzame ling van gelden voor dit doel. Zoo wordt reeds a.s. Zaterdag een bloempjesdag gehouden. E.H.B.O. Naar wij vernemen herdenkt de Afdeeling Vlissingen van de Ned. Ver. Eerste Hulp bij Ongelukken op Zaterdag 18 Mei a.s. haar 10- jarig bestaan. Vele moeilijkheden heeft de af deeling in deze tien jaren moeten overwinnen, doch een sterke, voor haar taak berekende vereeniging is hiervan het resultaat geworden. De herdenkingsmiddag, in het Concertgebouw, vangt aan om half drie met een receptie, waar na om half vier een wedstrijd plaats vindt tusschen eerste-hulp- ploegen van diverse vereenigingen. Een expositie, tijdens de recep tie, geeft een indruk van het in gebruik zijnde materiaal, en het werk der vereeniging in de afge- loopen tien jaren verricht. HOEDEKENSKERKE. Op 14 Mei heeft het echtpaar C. de BroekertVan den Durpel zijn 50-jarige Echtvereeniging mogen herdenken. Des avonds bracht „Con Amore" een sere nade. (12 t.m. 25 Mei.) Bonkaarten KA, KB, KC 606 285 Alg.250 gr. jam, stroop, enz, 284 Alg.: 100 gr. koffie. 283 Alg. 225 gr. huishoudzeep .282 Alg.: 4 doosje» lucifer». Bonkaarten KF 606 369 BMV125 gr. boter. 384 Reserve: 125 gr. margarine. Bonkaarten LA, LB, LC 606 A 44 melk: 2 Liter melk. B 44, O 44 melk: 8% Liter melk. 228 aardappelen: 2 kg aard appelen. Bonkaarten KD, KE 606 785 Alg.250 gr. jam, stroop, enz. 784 Alg.: 225 gr. huishoudzeep 783 Alg.: 4 doosjes lucifers. Bonkaarten LD, LE 606 D 44, E 44 melk: 6 Liter melk. 728 aardappelen: 1 kg aard appelen. Tabakskaarten, enz. T 28: 2 rantsoenen tabak. V 28: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. - X 28: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. Bovengenoemde bonnen kunne* reeds op Vrijdag 17 Mei a.s. wor de* gebruikt, met uitzondering van de bonne* voor melk en aard appelen, waarop eerst met ingang van Maandag 20 Mei mag worden afgeleverd. De bonnen 211, 711 en 221 Al gemeen van de bonkaarten K 604, welke zijn aangewezen voor boter, blijven, zooals reeds is gemeld, tot en met 25 Mei geldig. Aan onze oorrespondenten berichten we, dat de redactie van „Zeeuwsch Dagblad" a.s. Vrijdagavond en -nacht telefonisch bereikbaar is on der de nos. 2438 en 2424. VERRASSENDE PRIJZENCONTROLE. De Prijzencontroledienst heeft een grootscheepsche actie in de textielbranche ingezet, die heel het land tot operatieterrein zal hebben. De eerse controle is dezer dagen in den Frieschen Zuid-West-hoek gehouden, waar eenige tientallen proces sen-verbaal moesten worden opgemaakt wegens het achter houden en te duur verkoopen van textielgoederer., waaraan groote behoefte is. Andere etreken «uilen volgen. Fransche familieleden bezoe ken de Fransche soldaten- graven te Goes. Gistermiddag arriveerde té Goes de 151 Franschen, die hier enkele dagen komen om de graven van hun in Mei 1940 gesneuvelde fa milieleden te bezoeken. Om twee uur werden zij verwacht, doch het was half vier toen de 4 groo te autobussen, voorafgegaan door de motorpolitie, de Beestenmarkt opreden. Dinsdagavond waren do Fransche bezoekers met de trein uit Parijs vertrokken, terwijl ie gisterochtend vroeg in Brussel in bussen overgestapt waren. Des morgens werden reeds enkele kerkhoven in Brabant bezocht. In Goes aangekomen was er ge legenheid zich wat te verfrisschea waarbij enkele padvinders behulp zaam waren, waarna in de zaal van dhr Krijger een maaltijd ge bruikt werd, waar de meisjes van de vakschool op keurige wijze be dienden. Hierna had de officieele ver welkoming plaats op het stadhuis, waar burgem W C ten Kate een korte toespraak hield, waarin hij er op wees hoe de banden tus schen Frankrijk en Nederland door de droeve gebeurtenissen van Mei 1940 nauwer zijn aangehaald door den gemeenschappelijken strijd tegen de Duitsche indrin gers Vele jonge Franschen hebben daarvoor hier him leven moeten laten. Zij zijn gevallen ook voor onze vrijheid. Wij blijven hen daarvoor dankbaar. „Hs reposent en paix", aldus eindigde de bur gemeester. Een der Fransche be zoeksters dankte hem daarop voor deze hartelijke woorden. In hotel „Centraal" en de „Ko renbeurs" werd vervolgens iets ge bruikt, waarna men zich onder klokgelui naar de Alg. begraaf plaats begaf. Het was een diep ontroerend oogenblik toen de burgemeester namens de gemeente Goes een groote krans by de gra ven neerlegde, terwijl enkele hoornblazers en tamboers van „Excelsior" een saluut aan de dooden brachten. Men hoorde slechts het snikken der bezoekers en een vogel, die in een boom zijn lied zong. Het schrille con trast van leven en dood. Wy hopen morgen een verslag te geven van het bezoek aan Ka- pelle en de andere graven op Z.- Beveland en Walcheren. Burgemeesters. By K.B. is benoemd tot bur gemeester van Cadzand en Re- tranchement, de heer J. A. Leen- houts, thans secretaris van Cad zand. Parljsohe conferentie verdaagd. De ministers van buitenland- eche zaken, die thans te Parijs bijeen zyn, zijn overeengekomen de conferentie tot 15 Juni te ver dagen. Men zal dan w«d»rom te Parijs bijeenkomen,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1