Alle krachten voor Zeelands herstel. Protesteerde aardappelexporteurs. De aanstaande pi Kamerverkiezingen. u Samenbundeling van gelijkgerichte organisaties bereikt. Bezwaren tegen den ambtelijken eentralen export. Ontslag aan personen in Overheidsdienst. Meer dan 5.000000 stemgerechtigden. Churchill naar En geland vertrokken. mg. Een rapport over Griekenland' Da Stichting Herstel Zeeland 1945 is haar werkzaamheden begonnen. (Vervolg). Hoe zal de „Stichting Herstel Zeeland 1945" nu in de praktijk werken? Het is natuurlijk niet de bedoeling, dat ze beschouwd wordt als een algemeen klachtenbureau, waar iedereen met alles en nog wat terecht kan. Maar wel staat zij open voor alle gegronde klach ten, die ook maar in eenig ver band staan met de bevordering van Zeelands welvaart. De Stich ting is a.h.w. een reservoir, waar in alle van belang zijnde problemen der provincie worden opgevangen. Deze kunnen komen van de zelf standige vereenigingen en vooral van de adviescommissies, die uit deskundigen op ieder terrein zijn samengesteld. Op haar beurt is dan de Stichting de spreekbuis tegenover allerlei andere instan ties. Zij kan ook, omdat zij een algemeen overzicht heeft over de prawipcie, de acties der bestaande instellingen kanaliseeren, en zoo noodig activeercn tot grootere in spanning. Voorop staat natuurlijk het leiden van hetgeen door parti culier initiatief tot stand kwam. Gemeentebesturen werken mee. Ook Voor de gemeentebesturen wenscht de 'Stichting een service instituut te zijn voor de zaken, die op economisch en sociaal-cul tureel terrein liggen. B.v. ten aan zien van de vestiging van nieuwe industrieën, het verkrijgen van de bemoedigde gronsteffe» veer bepaalde mdttsiriettóhon enz. daarnaast beschikt de Stichting over eiert ambulant apparaat, dat in de meeste gemeenten entbreekt «n ter beschikking van dc gemeen ten kan worden gesteld. Het is buitengewoon verblijdend, dat practisch alle Zeeuwsch gemeen tebesturen hun medewerking ge ven en op zich hebben genomen, een evenredig deel der kosten van de Stichting op zich te nemen. Belangrijke contacten. De Stichting Herstel Zeeland 1945 staat ook in nauw contact met de andere drie prov. Stichtin gen, n.l. die van Gelderland, Bra bant en Limburg. Deze gezamen lijke Stichtingen hebben een con tactman in den secretaris van den minister-president als voorzitter van den Raad voor Herstel en Wederopbouw, welke uit zeven ministers bestaat. De gezamenlijke te behoefte en ook in verband met de opleiding. De voorlichting en de kosten. Het i'gt in de bedoeling van de Stichting, om met een eigen voor lichtingsorgaan uit te komen, dat waarschijnlijk zal gecombineerd worden met het tegenwoordige Provinciale Voorlichtingsblad. En voorts bestaan er groote plannen om via tentoonstellingen en exposities in binnen- en bui tenland de aandacht op onze pro vincie te vestigen en daarbij niet steeds te attendeeren op wat ver loren ging, maar op het positieve element van Zeelands kunnen en doen. De kosten, die het apparaat der Stichting met zich meebrengt, worden voor dit jaar begroot op ca. 50 a 60.000 gulden. Hieronder is alles dan inbegrepen, wat sala rissen, outillage betreft enz. Een voornaam ding is, dat de leden der adviescommissies dit werk ge heel gratis doen. De voornaamste inkomsten zijn die uit subsidies /an het Rijk, terwijl de Provincie het overblijvende bijpast. Aanbiedingen van stu. denten en oogsthulp. Ook voor de komende zomer maanden is do Stichting advies en bemiddeling verzocht in ver schillende aangelegenheden. Zoo is b.v. van enkele studentencorp sen het verzoek binnengekomen, gedurende de maanden Juli en Augustus daadwerkelijk te mogen deelnemen aan den wederopbouw van Zeeland. Ruim 200 studenten uit binnen- en buitenland willen naar bier komen, Dit ia ecu prach tig initiatief. De moeilijkheid is alleen het verschaffen van onder dak. Daarom wordt langs dezen weg een beroep gedaan op de Zeeuwsche bevolking, om, indien mogelijk, gedurende een of meer weken aan deze studenten onder dak te verschaffen. De voeding wordt verstrekt door den Weder opbouw. Ook voor het oogstwerk bestaat veel belangstelling, vooral bij de jeugd. Daaraan zal eveneens aan dacht worden besteed. Getracht zal worden, enkele teams van het V.H.K. hierheen te doen komen, hoewel dat op groote moeilijkheden stuit. Helpt allen mee! Eenige weken geleden is de Stichting gestart. Het is thans dus nog niet de tijd, te vragen naar resultaten. Maar wij zijn er vast van overtuigd, dat die komen zul len, mits de geheele Zeeuwsche bevolking met hetzelfde enthou siasme bezield wordt als direc teuren en leden der Stichting. Er ligt een groot arbeidsterrein voor de Stichting braak en reeds nu moet worden opgepast, de groote lijn niet uit het oog te verliezen. Maar allen moeten ervan door drongen worden, dat het gaat om de bevordering van Zeelands wel vaart en daarmede om de toe komst van dit gewest. (Het secretariaat is thans ge vestigd te Middelburg, Dam 51). In hotel Noord-Brabant te bestuur door bedoeld advies heeft Utrecht werd een algemeeno ver gadering gehouden van de Neder- landsche pootaardappelexporteurs aangenomen. Het groote belang van recht streeks contact met de cliënten in De vergadering sprak zich bijhet buitenland, werd uitvoerig meerderheid uit tegen den ambte- toegelicht door verschillende lijken eentralen export en achtte sprekers. Er schijnt thans reeds inschakeling van het particulier een overschot te worden voorzien, initiatief voor den oogst 1946 waardoor zand- en veenpoters on noodzakelijk voor het behoud van verkocht zouden kunnen blijven. Herziening van tijdens de bezetting genomen maatregelen. Door 6e Regetring. is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp betreffende de „herziening van tijdens de be zetting verleende ontslagen en andere maatregelen ten aan zien van personen in overheids dienst". Aan de memorie van toelich ting is het volgende ontleend: Het voornaamste begrip van de thans voorgestelde regeling is „herziening", en wel van ontslagen en disciplinaire straf fen, tijdens de bezetting in be zet gebied verleend, resp. opge legd aan personen, op of na 15 Mei 1940 werkzaam in openba ren dienst hier te lande krach tens aanstelling of arbeidsover eenkomst. Behalve wanneer de betrok kene na de bezetting de betrek king, waaruit hij is ontslagen, wederom vervult, is op practi- sche gronden het initiatief tot herziening van het ontslag aan den belanghebbende overgela ten. Met betrekking tot disci plinaire straffen is dit steeds het geval. Herziening zal plaats vinden van alle ontslagen, tijdens de bezetting in bezet gebied ver leend. Het resultaat der her ziening zal, indien het ontslag in feite op een buiten de bezet ting gelegen grond is verleend, echter geen ander zijn dan een bevestiging door het bevoegde gezag. Naast herziening VS* ontsla, gen e* disciplinaire straffen, eischea de bensemiftten en be vorderingen tijdens de bezet ting veerziéning. Voorts bevat het ontwerp een voorziening met betrek king tot de aanspraken, die ondergedoken, niet ontslagen overheidspersoneel kan dóen gelden, indien de uitbetaling van salaris tijdens de bezet ting achterwege is gebleven. NIEUWE PRIJZEN VOOR DAMESMANTELS EN JAPONNEN. Voor damesmantes en mantei- costuums mogen volgens een dezer dagen gepubliceerde be schikking prijzen worden bere kend, die gemiddeld 70 pet. hooger zijn dan die welke in 1939 werden gevraagd. In het meest voorkomende genre, het z.g. „middengenre", dat onge veer 60 pet. van de geheele pro ductie uitmaakt, zal een dames mantel gemiddeld f 50 kosten, in het „populaire genre" onge veer f 33. Voor mantels van het „betere genre" zijn de prijzen uiteraard zeer uiteenloopend en veel hooger. In japonnen, waar voor eveneens een nieuw voor schrift de prijzen regelt, is de verscheidenheid van stoffen en afwerkingen te groot, dan dat daarvoor een gemiddelde prijs genoemd zou kunnen worden. NIEUWE PRIJZEN VOOR HEERENMAATKLEEDING, Over enkele weken zullen de nieuwe prijzen voor heeren- maatkleeding ingaan, welke mo gen worden gevraagd. De prij zen zijn verschillend voor de drie groote steden en de overi ge gemeenten. Er zijn 4 klas sen van afwerking bepaald, waarvoor uiteraard verschillen de prijzen gelden. Een behoorlijk afgewerkt driedeelig colbertcostuum 2al b.v. bij een stofprijs van f 8 in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag ongeveer f 125 mogen kosten en in alle overige ge meenten f 105. Door een eentralen exjprt echter worden alle soorten geëxporteerd, waardoor deze export in feite ge schiedt ten koste van de telers en exporteurs der kleistreken, welke onze afzetgebieden. Dit laatste dringt zich te meer op den voorgrond, gezien de acti viteit die door Denemarken en di verse andere landen aan den dag wordt gelegd in deze gebieden. Een bekend Belgisch importeur, tevens erkend als Ned. importeur waarschuwde er voor, dat voor fout, door de pootaardappelteelt Stichtingen nebben aan den min.- den centralen exPort de °P d« zandgronden te bevorderen pres. verzocht een aanschrijving te 1 va" °ns P00*?"*' des'JJds fn z'> zal dez« fout ^rgroo- doen uitgaan aan alle Rijksbu- d°°r Particulier initiatief en Ned. ten, door v.a den centralen export reaux om aan de Stichtineen de Als' Keuringsdienst verworven, en voor minder deviezen m het vXme?ewerking te vXnen verloren dreigt te gaan. totaal, zand potersexport te kop- j Hierop beloofde het ondervak- pelen aan die der kleipoters. Onderwijs en wederopbouw, groepbestuur het rapport over de Algemeen is de hoop, dat op Alle nadruk zal vallen od den stemming der vergadering voor te 17 Mei het Nederlandsche volk tc^o^schtnweder opbouwen het "n d= gering. Oor- een nederlaag zal toebrengen aan onderwijs beide iactoren die van spronkelijk advies voor centralen de aanbidders van het staatssocia- bdi^ ïijn TOor de toekomst! «Port' d* door het vakgroep- lisme en een ontbigjing zal.be- Over den toestand van het vak- bestuur werd Begeven aan de be- werkstelligen van de commercicele o«s in Zeeland xulleade j.f "^P ondervond heftige overheidsorganen. Dat deze inder- diverse directeuren een raoDort cntiek- Tevens werd benadrukt de daad moeilijkheden scheppen, be- aamenstelien, dat zal worden voor- ondemocratische houding die dit wijst de kwestie centrale export, gelegd aan den Min. van O., K en W, Over den stand van den weder opbouw zal eveneens een rapport samengesteld worden voorgelegd aan de betrokken ministers. In dit rapport zal tot uiting komen, welke factoren thans remmend werken en wat daartegen is te ondernemen. Bezwaren tegen wets ontwerp Consumenten- crediet. De verklezingsdienst van het A.N.P. deelt mede: Het aantal stemgerechtigden voor de verkiezing van leden dei Tweede Kamer, welke verkiezing op 17 Mei zal worden gehouden, bedraagt voor het geheele land 5.229.927. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1937 was het aantal kiezers 4.462.859, waarvan toen 4.212.903, zijnde 94,40 pet aan de stemming hebben deelgenomen. Bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, gehouden in April 1939 bedroeg het aantal stemgerechtigden voor het geheele land 4.623.414. De gemeente met het grootste aantal stemgerechtigden, is Amsterdam, met 493.711 personen, de gemeente met het kleinste aantal stemgerechtigden is Ritthem, in de provincie Zeeland, met 75. Het aantal kiezers in de onderscheidene kieskringen is bij de aanstaande Tweede Kamerverkiezingen als volgt: 311.369 Kieskring I. Kieskring II. Kieskring III. Kieskring IV. Kieskring V. Kieskring VI. Kieskring VII. Kieskring VIII. Kieskring IX. Kieskring X. Kieskring XI. Kieskring XII. Kieskring XIII. Kieskring XIV. Kieskring XV. Kieskring XVI. Kieskring XVII. Kieskring XVIII. 's-Hertogenbosch Tilburg Arnhem Nijmegen Rotterdam 's-Gravenhage Leiden Dordrecht Amsterdam Den Helder Haarlem Middelburg Utrecht Leeuwarden Zwolle Groningen Assen Maastricht 264.145 306.713 251.649 368.723 295.168 265.991 337.277 493.711 232.539, 307.022 149.845 304.569 259.681 350.002 260.732 142.817 327.972 (244.1551) (216.807) (249.182) (214.641) (330.703) (278.304) (230.802) (290.315) (449.009) (204.155) (253.618) (139.779) (244.421) (227.127) (290.498) .(223.550) (103.786) (250.586) De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn de aantallen kiesge rechtigden in de overeenkomstige kieskringen in 1937. Nieuwe repatriëerenden. Het beleid van het Het s.s. „Kota Baroe" ta Kabinet-Schermerhorn. 10 Mei uit Semarang vertrolc- ken met 462 repatrieereadea Een zwak politisch gestel. aan I» «f boschetrtving «ver het vreutven en 193 Weren. Het te£~, het KabinetScher- c 1 JuM te Suea TCr" «erhern, ikemt de „N. R Ct.' wacht. Het „OmtfS" zal ver moedelijk Donderdag 16 Mei ia den voormiddag in de haven van Rotterdam aankomen. De vakgroep Spaar- en Be- taalzegelkassen heeft een adres gericht tot de leden van de toch de pioniers waren van onzen Tweede Kamer naar aanleiding export. De overheid beging reeds een Maandagmiddag omstreeks 5 uur is Churchill vanaf het vlieg veld Valkenburg weer vertrok ken. Op het vliegveld waren aan wezig: Prins Bernhard, ver- ?'eca'? t»t de vëlgende cënolurie: Wanneer wij het beleid van het kabinet-Schermerhorn moe ten kenschetsen, dan is het met een bekend woord van Thor- beckehet getuigt van een „zwak politisch gestel". Ons volk wacht nog een ont zaglijke taak, waartoe in ve lerlei opzicht leiding van de overheid onmisbaar is. De in grijpende bevoegdheden, welke daarbij aan de regeering moe ten worden toegekend, zijn aanvaardbaar, indien Raden van Bijstand. Door de Stichting zijn nu reeds enkele Raden van Bijstand opge richt, die omtrent een speciaal onderwerp adviezen geven. Zoo bestaat de Raad van Bijstand ter beoordeeling van de door het Rijk in uitzicht gestelde vergoeding oorlogsschade, dc Raad van Bij stand voor de bevordering van den terugkeer der Marine naar Vlissingen en een Raad van Bij stand voor de behartiging der visscherijbelangen, waarin diverse deskundigen uit visscherijkringen zitting hebben. Gedacht wordt hierbij aan den toestand der ha vens, de verruiming der afzet mogelijkheden, het visscherijon- derwijs, een visschersleenbank en het verkrijgen van rentelooze voorschotten voor den bouw van nieuwe schepen. Wel een pro gramma, dat de moeite van oen krachtig uitwerken waard is I Zeer binnenkort zal ook een Raad van Bijstand voor het Onderwijs worden gevormd. Op sociaal ge bied heeft de Stichting een Raad van Bijstand voor de goederen- tie'ko ontwikkeling in de maan den na de geallieerde overwin- Een aront werk nadert ninB kon Dr Bakker niet meer lUn voltooiïnq naar Di°kiakarta teruS °m U" V0ll00Mn9- zijjl handschrift te halen, maar Het is reeds vele jaren gele- de Chineesche dominee van Ba den, dat het Britsch- en Bui- tavia, Pouw-I-Gan, bracht het tenl. Bijbelgenootschap op Java kostbare pak papier naar de een aantal zendelingen, samen- „Bloemfontein" en zoo kon aan voegde tot een comité met de Dr Bakker, kort na zijn terug opdracht om de bestaande Ja- keer in Nederland, zijn hand vaanscha Bijbelvertaling te her-, schrift worden overhandigd, zien. Nu zal dan spoedig een be- Zendeling P. A. Jansz, Doops- gin gemaakt kunnen worden gezind zendeling van Midden- met den druk van de nieuwe Java ten Noorden kreeg de lci-J Javaansche vertaling. Ze is be ding van deze revisie. j stemd voor Midden- en Oost- Het Nieuwe Testament kwam Java en een gedeelte van West- in 1925 klaar en ovér de uitgave Java, voor een bevolkingsgroep daarvan en de voortzetting van van 40 millioen zielen. Ze zal de vertaalarbeid werd toen worden gedrukt in Latijnsche overeenstemming bereikt tus- letters en Dr Bakker hoopt zijn —v... u— >--at. verloftijd te gebruiken om deze schen het Britsche en het Ne- derl. Bijbelgenootschap. Toen de heer Jansz het Oude Testament tot Ezra klaar had, werd hij echter blind en moest het werk verder blijven rusten. In 1937 bracht Dr Rutgers een bezoek aan Indië. Toen werd aan Dr F. L. Bakker, docent aan do opleidingsschool te Djokjakarta, opgedragen het werk af te maken. Hij begon daarmee in 1939 en was in 1942 toen de Japanneezen kwa men, klaar met het Oude Tes tament. Krachtig is hij daarbij geholpen door een Inlandschen voorziening van de geteisterde ge-1 onderwijzer, Soeradji Hadi- bieden in het leven geroepen, die o.m. zal nagaan, of de kernvoor ziening is bereikt en in hoeverre er maatregelen noodig zijn om een evenwichtstoestand met de niet- wasita. Na do bezetting van Java door de Japanneezen werd zon der toestemming in alle stite op Java een begin gemaakt getroffen deelen van ons land te met den druk van het Nieuwe bereiken. De instandhouding van I Testament. Amerika had vóór de Zeeuwsche kleederdracht heeft de bezetting het benoodigde eveneens de volle belangstelling papier geleverd. Eerst konden van de Stichting. Het is mogen i de proeven nog per post ver- gelukken, na gepleegd overleg met I zonden worden, later zorgden andere vereenigingen en de be trokkenen uit de handelskringen, eenig resultaat op dit terrein te bereiken. Een ander onderwerp, waar mede de Stichting zich heeft be ziggehouden, is dat van de gezins hulp. Een zeer urgent vraagstuk, dat niet gemakkelijk op te lossen is. En zijn besprekingen gaande met de wijkverpleegsters en het Groene en Groen-Witte Kuis Chineesche koeriers voor het overbrengen van de kopy tus schen Djocja en Semarang. Het Nieuwe Testament werd gezet in lood, maar helaas werd het zetsel in beslag genomen. Het is tot nu toe nog niet terugge vonden. Na zijn bevrijding reisde Dr Bakker van Djokja naar Setna- uitgave hier in Nederland te verzorgen. Herziening onderwijzers salarissen. Aanmerkelijke verbete ringen noodzakelijk. Maandag is ten departemente van Onderwijs de commissie van advies en overleg ter voorberei ding van de herziening van het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren geïnstalleerd. In zijn installatierede heeft mi nister van der Leeuw er op ge wezen, dat de zaak van de onder wij zerssalarissen in een zoodanig stadium is gekomen, dat in het ge heele land de overtuiging leeft, dat deze afdoende geregeld moet worden. De minister gaf voorts als zijn oordeel te kennen, dat de bezoldiging van de leerkrachten een aangelegenheid is, welke rijp is om te worden behandeld, en wel in dien zin, dat hierin binnen den kortst mogelijken termijn aanmer kelijke verbeteringen worden ge troffen. De minister meende dit standpunt op twee gronden te moeten innemen. Ten eerste, om dat het inkomen van de onder wijzers, gemiddeld gesproken, bij de huidige salarisregeling vol strekt ontoereikend is om hiervan te kunnen bestaan en ten tweede, schillende ministers en andere autoriteiten.. Voordat Churchill instapte onderhield hij zich met prof. van het wetsontwerp op het Schermerhorn en Prins Bem- consumcntencrediet. De inhoud hard. Twee meisjes boden aan van dit adres wordt aan het mevrouw Churchill en aan miss - slot samengevat in de volgen- Mary Churchill tulpen aan metons et behoud van onze de de stellingenlinten in dc Nederlandschesocratische vrijheden verzeke- 1. Het wetsontwerp op het1 kleuren, consumcntencrediet is zonder j Om 17.33 taxide het toestel eenig overleg met het particu- naar de startplaats. Prins liere volkscredietwezen tot Bernhard. was inmiddels met het nieuwe kabinet in zijn sa menstelling de waarborgen biedt, dat zij zullen worden uit geoefend met inachtneming van ons constitutioneele recht. Slechts een daarop gebaseer de staatkundige practijik kan ren. stand gëkomen; 2. Zooals het ontwerp daar ligt, beteekent het den dood steek voor het particuliere be drijf. 3. Op de te verleenen credie- ten zullen ongetwijfeld zeer groote verliezen worden gele den. 4. Met de in het wetsontwerp voorziene middelen kan uitslui tend worden voorzien in de cre- dietbehoeften, waarin thans door het particuliere bedrijf wordt voorzien. 5. Voorzoovcr er werkelijk behoefte aan een buitengewone, abnormale credietverleening bestaat en voorziening daarin noodzakelijk is, schiet het wets ontwerp tekort wegens ontoe reikendheid der in het. wetsont werp voorziene middelen. 6. De vrees is gewettigd, dat onder het mom van een tijde lijke voorziening in een buiten gewone credietbehoefte een permanente nationalisatie wordt beoogd van een deel van het credietwezen. eigen vliegtuig gestart om den hoogen Britschen gast een eind weegs op zijn tocht naar Engeland te begeleiden. Mevrouw Churchill en haar dochter gingen per auto naar Den Haag terug, waar zij eenige dagen de gasten zullen zijn van den Britschen ambas sadeur. GENERAAL WINKELMAN ONDERSCHEIDEN. In zijn herdenkingsrede, welke hij gisteren op den Grebbeberg heeft gehouden, deelde Minister Schermer horn mede, dat gep. generaal H. G. Winkelman, oud-opper bevelhebber van Land- en Zeemacht, door H. M. de Koningin het Grootkruis in de orde van den Ned. Leeuw is verleend, zijnde de hoog ste Nederlandsche onder scheiding. Tegen de „Weermacht"- aannemers. Het bureau ter behartiging van de belangen van aannemers en bouwers, die geen werk heb ben uitgevoerd voor de Duit- sche weermacht, heeft te Til burg onder voorzitterschap van den heer E. Linssen een verga dering gehouden ter bespreking van de vraag, welke maatrege len moeten worden getroffen tegen de collaborateurs. Een motie is aangenomen, waarin wordt geprotesteerd te gen het verleenen van opdrach ten aan collaborateurs voordat de berechting heeft plaats ge had, en de onmiddellijke slui ting van alle weermachtsbedrij- ven geëischt wordt. De motie zal ter kennis worden gebracht van de regeering en het Beheers instituut. rang, maar het handschrift van 1 amdat in aparte gevallen niet kan de Bijbelvertaling bleef in! worden verwacht, dat de onder- t.a.v. de voorziening in deze groo- Djokja achter. Door de poli- wijzer zijn buitengewoon belang rijke taak bij de bestaande bezol digingspositie naar behooren kan vervullen. Ondanks den zorgwekkenden toestand van 's lands financiën meende de minister, dat een zoo spoedig mogelijke verbetering van de salarissen voor de onderwijs krachten ter hand moest worden genomen. De voorzitter van de commissie, Dr J. H. Wesselings, heeft de rede van den minister beantwoord met enkele opmerkingen ten aan zien van de moeilijkheden, welke de commissie bij haar werk zal ontmoeten. Spr. was er niettemin van overtuigd, dat het resultaat van de werkzaamheden een voor de regeering aanvaardbare en voor de onderwijzers redelijke op- lossiu zal brengen. STEMMEN BUITEN DE GEMEENTE. Wij herinneren er nogmaals aan, dat de termijn, geduren de welken dooj: de kiezers ter secretarie eener gemeente kan worden verklaard, dat zij in een andere gemeente in da provincie Zeeland aan de op 29 Mei a.S. ta hoüdon stem ming ter verHeeimg van de leden van de Provinciale Sta ten, willen deelnomen, van- 15 Mei, afloopt. GEMEENTERADEN. 's-HEER ARENDSKERKE, Vrijdag kwant de raad bijeen. Besloten werd aan de Ver. tot Verbetering va* het Oeitenrae in Zeeland voor 1946 een sub sidie toe te kennen van f 25. Aan dhrn M. Vogelaar e* J. Brouwer werd ontslag verleend als leden van de Comm. We ring Schoolverzuim. Iu hun plaats werden benoemd dhrn M. Wiskerke en L. M. de Graaf. Voor de Commissie ts Nieuwdorp werd benoemd dhr C. M. Raas. Het bepaalde van het K. B. van 15 Jan. '46, St.bl. G 13, werd van toepassing verklaard op de jaarwedde van den secr.- penningm. van het Burg. Arm bestuur. Het laatste punt van de agenda was de ontslagaan vrage van dhr M. Vogelaar als secr.-ontv., in verband met zijn benoeming tot -burgem. van Kruiningen. Besloten werd bet ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. Dhr Vogelaar werd daarna toegesproken door den voorz., die hem kenschetste als een be- xwaam en, ijverig ambtenaar, die altijd dc belangen van de gemeente heeft gediend, ook iq de zeer moeilijke oorlogsjaren. Namens het gemeente-perso neel dan'kto dhr J. Pik voor do goede samenwerking. Dhr Vo gelaar dankte de sprekers en voorts allen voor het vele goede, dat hij met zijn gezin in de afgeloopen jaren in 's H. Arendskerko mocht ondervin den. Provincienieuws Eerste K.L.M.-viucht Amsterdam-New York. Speciaal poststempel en briefomslag. Ter gelegenheid van de eerste K.L.M.-vlucht in geregelden dienst naar New-York op 21 Mei heeft de P.T.T. een spe ciaal poststempel vervaardigd, dat op alle brieven, die met deze vlucht meegaan, zal wor den afgedrukt. De K.L.M. geeft in samenwerking met de P.T.T. een speciale enveloppe uit, die van Dinsdag af in beperkte mate verkrijgbaar zal zijn bij de passagekantoren en agent schappen van de K.L.M. Zij, die geen relaties in Ame rika hebben, kunnen de enve loppe adresseeren aan: Post Office, New-York. Men dient dan een antwoord-coupon in te sluiten, alsmede een enveloppe, waarop het adres van den Ne- derlandschen afzender op de adresseerzijde vermeld moet zijn. De terugzending geschiedt per boot. De brieven voor deze vlucht moeten uiterlijk 20 Mei op het Centraal Slat ion te Amsterdam zijn. Drie Lagerhuisleden van La bour, die juist teruggekeerd zijn na een bezoek van 14 dagen aan Griekenland, beweren, dat Griekenland bezig is snel een fascistische staat te worden. Zij betoogen, dat er een een zijdige burgeroorlog heerscht, n.l. een oorlog van uiterst rechtsch tegen alle democrati sche elementen, die het met de regeering niet eens zijn. Duizenden personen zijn het Slachtoffer van moord, opslui ting, molesteering en intimida tie. De rijks- en gemeentepoli tie zijn door en door voos en hebben in dit misdadige optre den een belangrijk aandeel. De gebouwen van xepublikeinsche en linksche dagbladen, van vak bewegingen, jeugdorganisaties e.d. worden in het geheele land op onwettige wijze overvallen en gesloten. De justitie is reac- tionnair en werkt hand in hand met de politie. Het Brit che prestige in Grie kenland is hard aan het zak ken, zoo vervolgt het rapport van het driemanschap. De aan wezigheid der Britsche troepen wordt beschouwd als een onge oorloofde inmenging van een bondgenoot in de zaken van een ander geallieerd land. Unaniem is men met uit zondering van uiterst rechtsch van oordeel, dat indien het referendum dit jaar gehouden wordt, het op een burgeroorlog zal uitdraaien De drie Lager huisleden zijn voornemens al deze feiten aan de Britsche re geering voor te leggen. Een van hen verklaarde: „Ik had derge lijke dingen in een beschaafde wereld niet mogelijk geacht." Gardner, de leider van een delegatie Éngelsche landbouw kundigen, die uit Nederland is teruggekeerd, heeft verklaard, dat bergen sla worden wegge gooid, omdat men zich slechts op één markt (de Éngelsche) concentreert. Dammen. Op initiatief van de Middel- burgsche damvereeniging werd Vrijdagavond een propaganda- avond gehouden. Dhr M. F. de Jonge speelde simultaan aan 16 borden. Van deze 16 partijen wist hij er 11 te winnen, ter wijl er 5 remise werden. Re mise bereikten dhrn J. v, L Bergh, H. Despinois, V, He- mert, W. Semeijn en Sinke. De Middelburgsche damclub 'kan op een goed geslaagde avond terugzien. MIDDELBURG. Indische Kunstavond. Ofi Zaterdag 25 Mei 1946 hoopt het Indisch Gezelschap „Angin Timoer" een avond te verzorgen in de Schuttershof zaal te Middelburg, Nederlanders, Indo-Europea nen en Indonesiërs brengen krontjongmuziek in traditioneè- len trant, volksliederen uit vele streken van Indonesië. Javaan sche- en Amboneesche dansers en danseressen in nationale kleederdracht brengen hun nieuw gecreëerde kunst uit la- teren tijd. (Zie voor bijzonder heden de advertentie in dit blad.) OOSTKAPELLE, Vrijdagavond kwam de Her vormde Kiesvereen. bijeen tot het vaststellen van de candida- tenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen. Deze is als volgt 1. St. Rjoelse; 2. Z. Maljaars; 3. A. W. Louws; 4. K Melis; 5. St. Lous; 6. F. Boone; 7. L. Jobse Lz.8. G. de Visser Kz. 9. K. Poppe Janz.10. C. Moe lij ker. SCHOONDIJKE. Vrijdagavond werd alhier i» de bunker een zendingsfilm vertoond van het Zeister Zen dingsgenootschap. Als spreker trad daarbij op dhr W. J. Sijl- hof uit Zeist. De film liet het werk zien, dat op velerlei gebied onder de verschillende rassen in Afrika plaats vindt

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2