De luinstmeftvoorziening in Nederland. DE BILT ZEGT» Ongepast en onbehoorlijk. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verblijdende mededeeling. Export van Groenten, j De artsen wenden zich tot de Overheid Nationaal inkomen en nationale uitgaven. Politieke voorspellingen. In vergelijking mei vorige jaren groote vooruitgang. Nog ver van rustig in Indië. Groenten op de mestvaalt. KRUIMELTJES Kerk en School Laatste berichten. Eerste Kamer. Koud en buiïg. In het binnenland meest matige, aan de kust tijd. nog krachtige N.-W. wind, wisse lende bewolking met regen- of hagelbuien. Koud voor den tyd van het jaar. De Partij van den Arbeid schijnt het niet al te nauw te nemen, met de regelen van po litiek fatsoen. Zij heeft verkiezingsbiljetten aangeplakt, die tdoor de wijze van uitvoering, geheel den in druk maken van een officieels proclamatie aan het Nederland- sche volk. Deze proclamatie is echter niet onderteekend door het Partijbestuur, maar zij draagt de handteekening van Willem Drees, met de bijvoeging: Mi nister van Sociale Zaken. De argelooze kiezers krijgen dus den indruk, dat zij hier te doen hebben met een officieele publicatie van een dienaar der Kroon. Hier zijn de grenzen van het politieke fatsoen overschreden. Hier wordt misbruik gemaakt van een ambtelijke positie. Het is ongepast en onbe hoorlijk I ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 339 Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Woensdag 15 Mei 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Prof. van der Leeuw, onze minister van Onderwijs en voor de P. r. d. A. candidaat voor de Tweede Kamer, heeft een verblijdende mededeeling ge daan. In een voor de radio gehou den toespraak verklaarde hij. dat het voor hem een groote teleurstelling was, dat zoo wei nigen der leidende Christenen lid van de Partij van den Ar beid werden. Wij beschouwen dit als een verblijdende mededeeling. Temeer, waar verschillende leidende figuren, die zich aan vankelijk met een aantal predi kanten achter het roode vaan del plaatsten, op hun schreden terugkeerden, omdat zij over tuigd werden, dat zij zich op den verkeerden weg bevonden. Prof. van der Leeuw sprak de verwachting uit, dat toch het aantal stemmen op de Partij van den Arbeid nog wel zal meevallen. Wij spreken de hoop uit, dat hij ook in deze verwachting zal worden teleurgesteld en dat alle belijders van den Christus zich zullen plaatsen achter de partijen, die de Christelijke beginselen wenschen hoog te houden. den Amerikaanschen ambassa deur, generaal Bedell Smith, die de middernachtsmis wilde bijwonen in de Bogojavslensky- kathedraal, waar Alexius, pa triarch van Moskou en geheel Ruslnd preekte. DE MIJNWERKERS- STAKING IN AMERIKA. De meerderheid van de 400.000 mijnstakende werkers is giste ren naar de mijnen terugge keerd, voorloopig voor den tijd van 14 dagen, gedurende welke periode men tot een definitieve overeenstemming hoopt te ge raken. Ongeveer 30.000 mijnwerkers in Pensylvanië echter geven er de voorkeur aan te wachten tot het definitieve contract ge- teekend is, alvorens aan het werk te gaan. Volksstemming in Griekenland. In de troonrede, voorgelezen door den aartsbisschop Damas- kinos bij de opening van het Grieksche parlement, maakte deze bekend, dat op 1 Septem ber a.s. in Griekenland het ple bisciet gehouden zal worden, dat zal moeten beslissen over den terugkeer van den koning. Volgens de onlangs ingediende Staatsbegrooting voor 1946 zijn de uitgaven geraamd op f 5.7 mil liard. Het nationale inkomen daaren tegen is geraamd op £8.4 milliard. Meer dan tweederde van ons gezamenlijke inkomen wordt du9 door den staat uitgegeven. Het ligt dus voor de hand dat nationale bezuiniging en wel een zeer diep ingrijpende bezuiniging, dringend geboden is, teneinde een nationale ramp te voorkomen. In theorie stemt het huidige Kabinet dit toe. Maar in de toelichting op de begrooting is van concrete bezui nigingen geen sprake. De geldsmijterij om met Minis ter Schermerhorn te spreken, gaat rustig door. Welnu laten dan althans de kiezers op hun hoede zijn en bezuiniging mogelijk maken door te stemmen op een der rechtsche partijen. Een complot tegen Koning Umberto? Volgens berichten Uit Rome zou een aanslag zijn beraamd tegen Umberto II. Volgens het blad „Italia Sera" zou het plan reeds se dert «enigen tijd zijn bestu deerd en had het moeten wor den uitgevoerd tijdens een reünie van oud-strijders, oor logsinvaliden of partisanen, waarbij men van groote ad- 1 haesie verzekerd kon zijn. Men had gebruik willen ma ken van een helsche machine, die uit de menigte zou worden geworpen. Uit dezelfde bron wordt ver nomen, dat de beramers van den aanslag leden zijn van een neo-fascistische groep, die zich republikeins ch-revolutionnaire fascisten noemen. Zij zouden Umberto II er van beschuldi gen, het Mussolini-regiem en den Duitschen bondgenoot te hebben verraden, en zouden be- hooren tot een organisatie van terroristen, die met de Duitsche weerwolven in contact staat. Er rust een zware verdenking op een zekeren Viviani, die zich uitgeeft voor marine-officier. Romita, de Italiaansche mi nister van binnenl. zaken, heeft officieel ontkend, dat er een aanslag zou zijn beraamd op het leven van koning Umberto. DE ATOOMBOM. Een telegram uit Washington aan de N'ew York Times meldt, dat een gezamenlijke verklaring van het Amerikaansche leger en marine heeft medegedeeld, dat de V.S. geen machtiger bom dan die neergelaten op Nagasaki bezitten. Deze mededeeling wordt gepu bliceerd in antwoord op bewerin gen in het buitenland, dat de V.S. een bom zouden hebben gefabri ceerd, welke een meer vernieti gende energie zou bezitten. HET PAASCHFEEST IN RUSLAND. Sedert de dagen van de revo lutie is het Paaschfeest in Rus land niet op zoo grootsche wijze gevierd als dit jaar. Voor de eerste maal in meer dan 20 jaar luidden de kerkklokken van de Sovjet Unie in de hei lige Paaschweek en de ortho doxe Kerken zijn vol geweest van bezoekers. In Moskou was het zoo goed als onmogelijk een plaats te krijgen in één van de vele kathedralen en ker ken en 5 Russische militairen moesten een weg banen voor REPATR1EERENDEN. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zie- rikzee, Tholen en Terneuzen liggen de passagierslijsten ter inzage van het m.s. „Sloter- dijk", dat met 1030 repatri- eerenden aan boord waar schijnlijk op 19 Mei te Bot terdam aan zal komen. In Goes en Middelburg ligt tevens een lijst van de „Oranje", die op 16 Mei te Rotterdam verwacht wordt met ongeveer 900 passagiere aan boord. De heer Borst heeft aan den minister van Landbouw, enz. de i volgende vragen gesteld: Is het juist, dat onderhandelin gen hebben plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van de Ne- derlandsche regeering en van de autoriteiten in de Engelsche be zettingszone van Duitschland over de mogelijkheid van export van groenten uit Nederland? Is het juist, dat de Nederland- sche regeering bereid is op de basi9 van de minimum prijzen het overschot aan groenten aan het buitenland te leveren? Is het niet juist, dat, wanneer een betere spreiding van groentdh in ons eigen land zou plaats vin den, het overschot aan groenten waarschijnlijk veel kleiner zou zijn? Is de minister dan niet van mee ning, dat middelen gezocht' moeten worden om in ieder geval voor die groenten, die voor export bestemd zijn, den vollen kostprijs te be dingen, daar de vastgestelde mi nimum prijzen, die ten minste 50 pet. beneden den kostprijs liggen, den tuinbouw met ondergang be dreigen? Zich baseerend op het onlangs door het instituut Gallup ver richte opinieonderzoek, dat betrek king had op de politieko-constel- latie in Nederland na de komende verkiezingen, voorspelt „Het Dagblad" te Batavia, dat Scher merhorn in het gunstigste geval genoodzaakt zal zijn, om overeen stemming te bereiken met de ka tholieken als hij tenminste een nieuw Kabinet wil vormen. Vol gens genoemd blad brengt dit echter zoowel een verwatering mede van de socialistischen inslag van de Partij van den Arbeid als een volledige verandering in de politiek ten aanzien van Indië. „Het is niet noodig om een reactionaire richting in te slaan, daar alle partijen het er over eens zijn, dat een groote mate van zelfbestuur aan Indië moet worden toe gestaan, maar het onwaardig sjacherspel moet onmiddel lijk een einde nemen?', zoo gaat het blad voort. Het blad is er verder van over tuigd, dat het meerendeel van de volgelingen van Schermerhorn hem nóch het opgeven van het socialistische programma, nóch een wijziging in de politiek ten aanzien van Indië zal toestaan hetgeen beteekent, dat hij niet in staat zou zijn een nieuw Kabinet te vormen. Volgens „Het Dagblad" zal dan de leider der Katholieken tot die taak geroepen worden en aange zien er dan niet meer met de Partij van den Arbeid behoeft te worden gepraat, neemt het blad met zekerheid aan, dat de onder handelingen van de Katholieken met de partijen van den rechter vleugel zullen eindigen in een coa litie met kleine doch bruikbare meerderheid in het nieuwe parle ment, waardoor er aan de vraag, wie de baas in Indië is, een einde sa! komen, Ala gevolg van een tuwchen de dagbladen go trof ion regeling, ter verzekering van een billijke papiervcrdeeling, verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, vandaag in oen omvang van 4 pagina's. Grieven tegen het Ziekenfondsbesluit. Dr F. Wibaut, secretaris-pen ningmeester der Nederl. Mij. tot bevordering der geneeskunst, deelt mede dat het volgende besluit werd genomen: De buitengewone algem. verga dering der Nederlandsche Mij. tot bevordering der Geneeskunst, bij een te Utrecht op 13 April 1946 stelt vast, dat de door de Over heid voorgestelde honorariumher ziening onvoldoende rekening houdt met de materieele bezwaren der artsen, in het bijzonder met de stijging der onkosten en draagt het hoofdbestuur op de onderhan delingen voort te zetten. Zij spreekt uit, dat de materi eele bezwaren, hoe belangrijk ook, in beteekenis achter staan bij de grieven, welke bij hen bestaan tegen het Ziekenfondsenbeslult en welke in hoofdstrekking daarop neerkomen, dat dit besluit hun belet aan bet Nederlandsche volk een zoodanige geneeskundige ver zorging te geven als zij mogelijk en noodzakelijk achten. Zij verzoekt het hoofdbestuur deze motie ter kennis te brengen van de Overheid en van het Ne derlandsche volk. De heer C. Boudewijn, direc teur van het kunstmest-distributie- bureau, heeft voor de radio ge sproken over de kunstmestvoor- ziening van Nederland. Er bestaat momenteel een dringende behoefte aan kunstmest, mede doordat de bodemreserve bijna geheel opgeteerd is door het jaren lange gemis aan voldoende kunstmest. Alleen voor den aankoop van buitenlandsche kunstmeststoffen zou voor een gelijke hoeveelheid als in 1940 bij de tegenwoordige prijzen al een bedrag van.ruim 175 millioen gulden gereserveerd moeten worden, hetgeen bij het huidige tekort aan deviezen niet mogelijk is. Kali, moet geheel ingevoerd worden, fosfaatstoffen kunnen hier te lande door de super fos- faatfabrieken, welke niet zoo zwaar getroffen zijn, bereid wor den, mits voldoende grondstoffen worden aangevoerd. De Nederlandsche stikstofmest stoffen-industrie is grootendeels onafhankelijk van buitenlandsche grondstoffen. Deze industrie werd door den oorlog zwaar gehavend. Fabrieken werden geheel of ge deeltelijk door de Duitschers ge demonteerd en weggevoerd. Het stikstofbindingsbedrijf van de staatsmijnen te Lutterade is nog het best door den oorlog gekomen en werkt weer in beperkten om vang, maar de huidige kolenpositie vormt een ernstige belemmering voor de stikstofmeststof-industrie. Om aan de dringendste kunst- mestbehoefte voor den land- en tuinbouw van Nederland te vol doen, zouden thans minstens noo dig zijn: 125.000 ton zuivere stik stof, 150.000 ton fosforzuur en 150.000 ton zuivere kali. Op zulk een hoeveelheid kan echter de eerste paar jaar niet gerekend worden. Wegens het uitvallen van Duitschland als stikstofleveran cier, zal thans in de behoefte aan stikstof voorzien moeten worden door import uit Noorwegen, Bel gië, Amerika, Canada en Chili en voornamelijk ook door ver hooging van de binnenlandsche productie. Voor den oorlog was Duitsch land onze grootste kali-leveran cier. De vooruitzichten voor de kalivoorziening zijn thans weinig bevredigend: 50.000 ton zuivere kali uit Frankrijk in uitzicht ge steld en 30.000 ton kali uit Duitschland te ontvangen. De aanvoer van laatstgenoemd land wil echter niet vlotten. De voor onzen tuinbouw en aardappelteelt zoo belangrijke chloorvrije kali meststoffen als patentkali en zwa velzure kali zijn evenmin voldoen de te verkrijgen. De heer Boudewijn merkte, ten slotte op, dat er in vergelijking met de vorige jaren toch reeds grooten vooruitgang in de kunst- mestvoorziening te bespeuren valt en dat er gegronde redenen zijn te mogen veronderstellen, dat over een paar jaar de kunstmeststoffen weer in de gewenschte hoeveel heden en soorten te verkrijgen zullen zijn. den Canadeeschen ambassadeur, waarin deze namens zijn regee ring, dank bracht voor de plech tige doodenherdenking, welke het ter eere van de Canadeesche ge vallenen op den herdenkingsdag der bevrijding organiseerde. Bij voorbaat dankte de Cana deesche gezant ook voor het schoone plan van Bergen op Zoom om in de nabije toekomst een grootsch mauseleum op te richten tusschen het Canadeesche kerk hof en het thans nog in aanleg zijnde Engelsche soldaten- kerkhof. DE P.T.T. HOUDT OPRUIMING. Binnenkort zal de nog aanwe zige beperkte voorraad van de destijds buiten gebruik gestelde briefkaarten van 7)4 cent, welke aan de voor (adres) zijde ruimte bieden voor correspondentie thans voorzien van den opdruk „5", op den frankeerzegel verkrijgbaar worden gesteld. Er zijn 4 series, n.l. de steden- serie,, molenserie, kasteelenserie en landschapserie, elk weer be staande uit diverse soorten afbeel dingen. HAVENSTAKING. De havenstaking te Amsterdam is met ingang van gisteren opge heven. Gevechtsactiviteit bij Bandoeng. Terwijl het in de onmiddellyke omgeving van de dichtbevolkte woonwijken van Bandoeng tijdens het weekeinde rustig is geweest, hebben zich buiten de stad ern stige botsingen voorgedaan. Tjjdens zuiveringsacties by Tji- taroem, ten Z.W. van Bandoeng, hebben extremisten de Nederlan ders met geweren en mitrailleurs aangevallen; door Britsche artil lerie is dit vuur tot zwijgen gebracht. Aan Nederlandsche zijde vielen 8 gewonden en 2 dooden. Het is niet hekend, welke verliezen de Indonesiërs leden. In een botsing tusschen Neder landers en extremisten ten Zui den van Bandoeng is een Neder- landseh soldaat gewond en zyn tenminste zes- extremisten ge dood. Indonesiërs hebben met vuur van den Zuidelijken oever van de rivier Tji Taroem af een Nederlandschen soldaat gedood en drie gewond. In den loop van Maandag heerschte gevechtsactiviteit op verscheidene punten van de Ne derlandsche verdedigingslijn: vele malen werd mortiervuur gehoord. Uit Tjiandjoer is eveneens toe nemende aggressiviteit gemeld. Bij deze plaats ten Westen van Bandoeng, worden wegen ver nield en men heeft er zeven kra ters en 40 omgehakte hoornen ontdekt. Tevens zijn deelen van den weg overstroomd, doordat de irrigatiedijken vernield zijn. Volgens een bericht van het republikeinsche „ministerie van voorlichting" zijn vertegenwoordi gen ran de centrale republikein sche regeering in Se hoofdstad van Atjeh, Kotaradja, aangeko men. Na een massa-vergadering te hebben gehouden, hebben zij besprekingen met plaatselijke autoriteiten gevoerd. Nederlanders nemen bezettingstaak over. Britsche legerautoriteiten gaan systematisch voort met het over dragen van de bezetting van Bandoeng en omgeving aan de Nederlandsche troepen. Het pomp station te Bangkok en de om geving van Lembang staan thans onder Nederlandsch gezag. UITLEVERING VAN DUITSCHERS DOOR SPANJE. Groot-Brittannië oefent groote pressie uit op de regeering van Franco om het uitleveren van Nazi's en ongewenschte Duitsche agenten aan de geallieerde auto riteiten te bespoedigen. Volgens inlichtingen, die de Britsche regeering heeft ontvan gen, zijn er tüsschen de 2200 en 2500 Duitschers in Spanje, maar verdere onderzoekingen zullen wellicht nog toonen, dat deze cij fers te laag zijn geschat. Van dit getal zijn, voorzoover te Londen bekend is, slechts ongeveer 400 bijeengebracht, die thans klaar staan om naar Duitschland te worden verscheept. De communistische E.V.C. heeft de vorige week telegra fisch bij den minister van Landbouw geprotesteerd tegen de vernietiging van groenten. Wel een zeer ongepast pro test. Immers, de vroege jonge niet-houdbare groenten, die niet tegen transport van langen duur bestand zijn, kunnen in zeer beperkte mate alleen naar Engeland en België worden uitgevoerd. Duitschland neemt niets af en Zwitserland b.v. te weinig. Iedere exportmogelijkheid moet dus worden benut opdat er zoo weinig mogelijk op de mest vaalt terecht komt. De door de E.V.C. georgani seerde stakingen maken echter transport onmogelijk. Op Zaterdag 4 Maart kon het s.s. „Alt" niet van Rotter dam naar Huil en Goole ver trekken. Men had daar yt mil lioen kroppen sla, misschien zelfs wel een millioen kunnen gebruiken. Dank zij de staking niiet één k r o p. Terwijl de Nederlandsche tuinbouwer bij gebrek aan vol doende exportmogelijkheden voor groenten reeds in den put zit, drukt de E.V.C. hem er nog dieper in, door de export van wat nog weg kan onmoge lijk te ma'ken, Wat de exporteurs na jaren weer trachten op te bouwen, wordt door de E.V.C. weer af gebroken. Het behoeft geen betoog, dat op deze wijze niet alleen de belangen van de tuinders een niet onbelangrijke volks groep maar die van het g e - h e e 1 e volk worden ge schaad. Mogen wij straks als vrucht van de verkiezingen een Re geering ontvangen, die ook op dit gebied het gezag weet hoog te houden en die bereid is met kracht tegen dergelijke mis dadige woelingen op te treden Met ingang van vandaag zal er officieel in Griekenland een nieuw Gritksch leger zijn, op Engelsche leest geschoeid, met Engelsche wapenen, vervoer middelen en kleeren uitgerust. Drie Fransche onderdanen zul len in de gelegenheid worden ge steld te studeeren aan een Neder landsche universiteit of hooge- school; aan ieder zal een studie toelage van 1800 gld. verleend worden. Het Poolsche ministerie van Openbare Veiligheid heeft beslo ten de activiteit van de Poolsche boerenpartij, die beschuldigd wordt .van terroristische daden, in eenige dorpen van Polen te ver bieden. De schade, welke door de stad Essen in den loop van den oorlog werd geleden, bedraagt 4 milliard Mark. 87 procent van de indu- strieele ondernemingen werd ge heel of gedeeltelijk vernield. Het ingewikkelde probleem van het toelaten van nieuwe leden tot de V.N., waaronder de toekom stige politiek ten aanzien van de delicate kwestie der Europeesche neutrale landen, zal deze week, waarschijnlijk Donderdag, voor den Veiligheidsraad komen. Het verzoek van Albanië om tot de V.N. te worden toegelaten, door de Sowjet-Unie gesteund, vormt het directe onderwerp van bespreking, maar men gelooft in kringen der V.N., dat dit jaar waarschijnlijk een serie nieuwe verzoeken zal worden ingediend: van Zweden, Siam, IJsland en mogelijk ook van Zwitserland. DE JAN VAN GALEN IN ACTIE TEGEN ZEE- ROOVERS. De Voorlichtingsdienst van de Nederlandsche marine deelt mede, dat in het kader van de gebruike lijke controle van het prauwen- verkeer op wapens de Jan van Galen aan een operatie tegen zee- roovers onder de Zuidkust van Borneo heeft deelgenomen."' Te gen een versterking van de zee- roovers werd een operatie uitge voerd door het K.N.I.L., waarbij een torpedojager assistentie ver leende. Onlangs is de Jan van Galen tijdens een patrouillevaart langs de Noordkust van Sumatra ten Oosten van Kota Radja van de kust af met granaten beschoten. Na eenige salvo's van de groote batterij werd het vijandelijk ge schut tot zwijgen gebracht. CANADA DANKT BERGEN OP ZOOM. Dezer dagen ontving het ge meentebestuur van Bergen op Zoom «en hartelijk» brief va» Provincienieuws MIDDELBURG. Tegen L. W. S. te Amsterdam is door de politie alhier proces verbaal opgemaakt wegens het tegen te hoogen prijs verkoopen van amateur-sigaretten. Bij nader onderzoek zijn nog 22 pakjes in beslag genomen. GOES. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn uit de garage van dhr B. alhier een 4-tal autobanden gesloten. De 'politie stelt een onderzoek in. Zekere mej. K. alhier heeft zich Bchuldig gemaakt aan ont vreemding van *n damesarmband horloge. Het is door de politie in beslag genomen. OUWERKERK. Onder yoorz.schap van dhr C. P. Kuijper hield de Partij van den Arbeid alhier een ver gadering, waar als spreker op trad dhr L, P. v. Oorschot uit Vlissinj», Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gameren, L. Blok te Middelharniste Rotterdam Strevelswijk, D. v. Krugtea te Almkerk. Geref. Kerken. Beroepen te Puttershoek, K. den Boer te Oudeschoot. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Hasselt, B. Neder- lof te Eindhoven. Aangenomen naar Zeist, P. de Smit te Utrecht. Bedankt voor Groningen en voor Zaandam, W. Heerma te Rotterdam-C. Geref. Gemeenten. Beroepen te Axel, C Ir. 3- Woestijne te Ridderkerk. Dr J. J. B 1 e e k e r. f In den ouderdom van 77 jaar is të Apeldoorn overleden Dr J. J. Bleeker, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. EXAMENS HOOFDAKTE. Het examen ter verkrijging van de akte als hoofdonderwij zer zal dit jaar worden gehou den te Breda, Arnhem, Roer mond, Rotterdam, Haarlem, Utrecht, Groningen, Leeuwar den en Zwolle. Het schriftelijk gedeelte van het examen zal worden afgeno men op Donderdag 11 Juli 1946, terwijl het mondelinge examen zal aanvangen op Dinsdag 23 Juli 1946. Herziening Grondwet. In de gisteren gehouden ver gadering van de Eerste Kamer zijn de volgende wetsontwerpen aan de orde gesteld: de voorstel len inzake herziening van de Grondwet. De heer A n e m a (A.R.) merk te op, dat de wijze van behande ling zoo snel is geweest, dat hij er toch wel eenig bezwaar tegen heeft. Het lijkt hem een sonate van Schumann, waarin op een gegeven oogenblik staat aan gegeven „so schnell wie möglich". Iets verder wordt aangegeven „noch schneller". Dat is met deze ontwerpen ook zoo gegaan, Spr. ontwikkelt vervolgens be zwaren tegen het ontwerp inzake grondwetsherziening. Als zoodanig noemt hy overhaasting, onvastheid en ongestadigheid van beleid. Hij betoogt, dat van den geheelen opzet der regeering alleen is over gebleven de bijzondere Kamer, de overige motieven zyn los gelaten. Is dat nu een rustig, standvastig en weloverdacht beleid? Hoofdstuk VIH van de Grond wet ie z.i. het hart van onze con stitutie. Hij zou het betreuren als door wyziging van Hoofdstuk VIH de invloed van de Kamer zou aangetast worden. In het ontwerp is niets goeds te vinden behalve voor hen, die HoofdBtuk VIII willen schrappen. De heer Anema concludeerde, dal h»t ontwerp niet t« aanvaar- Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Maan op 20.57 u., onder 20.28 u. Maan op 20.57 u., onder 5.09 u. V.M. 3.52 u. Hoogwater te Vliaeingen. Donderdag 16 Mei: 2.11 u, 1.87 m. 14.34 u. 1.97 m. den ie door hen, die een etabile Grondwet wenBchen. De heer B1 o m j o u s (R.K.) verklaarde, dat er in zyn fractie verschil van meening was, zoodat hij hier thans uitsluitend zijn eigen meening te kennen zou gevon. 9pr. betoogde,' dat er reden voor groote voorzichtigheid is als het gaat om wijzigingen in de constitutie neergelegd in onz« Grondwet. Hj verklaarde niet ge negen te zijn steun te verleenen aan incidenteele wijzigingen van Hoofdstuk VIII tot vergemakke lijking van de procedure. De regeering, radicaal links ge oriënteerd, wenscht z.i. de Eerste Kamer ter zijde te stellen. De Grondwetsherziening zal t.z.t. niet te vermijden zyn in verband met de toekomstige onderlinge constitutie met het Indië. Spr. kan echter niet meewerken aan een inderhaast ineengezette wij ziging. De regeering moge komen met een wijziging, die de toe komst van alle volkeren in het koninkrijk vermag te waarborgen. In dit verband wijst hjj ook op de beteokeniB van missie en zen ding, waarover mot geen woord door de regeering ie besproken. De heer Blomjous verklaart zijn stem niet aan het ontwerp t« kunnen geven. Do heor Kropman (R.K.) betoogt, dat de Grondwet nog steeds het fundament is van hot staatsbestel. D« Grondwet moet z.f. d« na tionale ontwikkeling bijhouden. Veranderingen dienen met de noodige waarborgen te worden omgeven. Staat het duidelijk vast, dat er een volksovertuiging is, dat Hoofdstuk VIII veranderd moet worden? Naar sprekers mee ning is die overtuiging er niet. Niet aanvaarding van de voor stellen zou aanleiding geven tot ernstige consequenties. Spr. zou gaarne vernemen welke deze zyn. Dhr Kranenburg (P. v. d. A.) merkt op, dat het er om gaat: moet men grondwetsherzie ning gemakkelijk maken of niet. Spr. gevpelt iets voor lenigheid in deze. De heer Parmantjak (dak loos) heeft den indruk, dat doot* do haastige verandering van art. 192, wantrouwen by de onderhan delingen in Indonesië gewekt zal worden. En wantrouwen moet man daar niet hebben. Dhr Koejemans (O.P.N.) is van oordeel, dat het ontwerp, als zijnde te weinig voorbereid, naar da Tweede Kamer moet worden teruggezonden. Dhr Donkersloot (P. d. A.) heeft tegen de wyze va* behandeling van het onderwerp bezwaar. Zelfa iedere indruk, dat d« wijziging „en passant" ik meegenomen, dient vermeden te worden. De heer Wittemam (R.k.) betoogt op verschillende gronden, dat hy het zou betreuren als ds Eerste Kamer de voorstellen zou verwerpen. De heer Gelderman (Lib.) verklaart alsnog niet de nood zakelijkheid te zien om Hoofd stuk VUI te wyzigen. Zyn poli tieke vrienden en zy zullen hun stem niet aan het ontwerp kun nen geven. De minister van Binnenl. Zaken de heer B e e 1 wijst erop dat het ontwerp eigenlijk heelemaal niet nieuw is. Spr. ziet niet in, waarom de Eerste Kamer zou zijn uitgescha keld. Men kan evengoed beweren, dat de Tweede Kamer is uitge schakeld door het optreden van de bijzondere Kamer. Juist de eer bied voor de grondwet heeft de regeering gebracht tot het in dienen van het ontwerp.' De heer P o 11 e m a C. H., sluit zich aan bij den heer Anema. Het standpunt van sprekers fractie is: geen in overweging nemen van een wijziging in de Grondwet voor de Grondwet vol ledig is hersteld. Het verwondert minister B e e 1, dat de regeering verweten wordt, dat zij haar oor te luisteren legt bij de volksvergadering. De minister van Overzeesche gebiedsdeelen, de heer Loge man merkt op, dat de kwestie van het zenden van troepen niets te maken heeft met het ontwerp inzake wijziging van art. 192. Daarna wordt tot stemming overgegaan. Het ontwerp „in overwe ging nemen van een voorstel tot verandering in de Grond wet strekkende tot wijziging van de bepalingen betreffen de veranderingen" wordt aangenomen met 24 tegen 20 stemmen. Het ontwerp voorzienin gen met het oog op de mo gelijkheid van een ontbin ding van de voorloopige Sta- ten-Generaal en de alsdan te houden verkiezingen, wordt aangenomen met 34 tegen 9 stemmen. Het ontwerp „In overwe ging nemen van een voorstel tot verandering van art. 192 van de Grondwet" wordt aangenomen met 34 tegen 8 stemmen. De Voorzitter «lult daar na da vargadarinfi. j

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1