Een Koning gaat been. WattfoetdeRegeBrinfl? De toestand in Indië. Bezorgdheid over de ontwikkeling der Staatsfinanciën. Ernstige beschuldiging. KRUIMELTJES Churchill over Duitschland. Vordering van Landbouwgronden. Laatste berichten. Ingrijpende maatregelen noodzakelijk. Kleine rente- en pensioen trekkers in impasse. DE BILT ZEGTi Vrij koud. Meest matige wind tusschen Noord en Oost. In het Noord- Westen .van het land hier en daar een buitje, vrij koud. De Koning van Italië, Victor Emmanuel III, heeft afstand ge daan van den troon en Italië ver laten. Bijna 46 jaar heeft hij de kroon gedragen, en vooral ge durende den eersten wereldoor log, toen hij vooraan stond in den strijd, was hij zeer popu lair. Maar met de opkomst van het fascisme is zijn roem gaan tanen. Toen in 1922 de fascisten naar Rome oprukten weigerde hij de afkondiging van den staat van beleg te teekenen en den troepen bevel te geven de fascisten uiteen te slaan. Evenals onze Regeering met betrekking tot de revolution- naire beweging in Indië, hoopte hij met praten en overleggen en toegeven het doel -te berei ken. Hij wilde ten koste van alles een nieuw bloedbad voorkomen en het eind is geweest, dat hij daardoor zijn volk in de groot ste ellende heeft gestort. Hij bedoelde het goede te zoeken voor zijn volk en hij voerde het naar den ondergang. Hij had niet den moed, door krachtig in te grijpen het hem toevertrouwde gezag te hand haven, met het gevolg, dat de revolutionnaire elementen de leiding namen en dat de Vorst een gewillig werktuig werd van misdadige elementen. En nu is hij heengegaan zon der begeerd te zijn, in de hoop op die wijze de monarchie vau den totalen ondergang te red den, een hoop waarvan het zeer de vraag is of zij vervuld zal worden. Een tragische figuur. En een waarschuwend voorbeeld te vens, ook voor ons land. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 338 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prys ƒ3.30 p, kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bykantoren to Vlissingon, Middelburg en Tornouzen. Dinsdag 14 Mei 1946 Advortontioprijs 12% cont por m.m. Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van den Arbeid en tot voor enkele dagen Regee- ringsgemachtigde in algemee- nen dienst, heeft in een te Nij megen gehouden vergadering de Regeering in staat van be schuldiging gesteld Bij de bespreking van de kwestie Arnold Meyer, die voor de P. v. d. A. een politieke zaak van de eerste orde schijnt te zijn, verklaarde bij volgens het A.N.P.-verslag: „Het fascisme dreigt in nieuwen vorm in Nederland baan te breken en dreigt een gevaar te worden voor de ge zonde democratie. In Neder land zit een bron van fascisme. Arnold Meyer is omgeven door een gewapende macht." Dat is geen kleinigheid. Er ontwikkelt zich in ons land een nieuwe fascistische or ganisatie. Zij beschikt over een gewa pende macht. En de Regeering doet niets om dat gevaar tegen te gaan. Zij neemt geen maatregelen om die gevaarlijke macht te ontwapenen en het fascistische vuur te blusschen. Zij blijft werkeloos toezien. Wij moeten wel aannemen, dat Koos Vorrink, die als re- geeringsgemachtigde in de gele genheid was achter de scher men te kijken en die overigens een verwoed voorstander is van dit Kabinet, de waarheid heeft gesproken. Maar wat dan te denken van een Regeering die dit alles to lereert. Is wat in Indië gebeurt nog niet genoeg? Moet ook hier de revolutie vrij spel krijgen? NAAR EEN TURKSCHE DEMOCRATIE? Het te Ankara gehouden con gres van de republikeinsche volks partij de eenige politieke partij in Turkije, totdat kortgele den de „democratische partij" werd opgericht heeft besloten den bestaanden regel, dat de pre sident „permanent en onafzetbaar ii" in te trekken. Voorts is een voorstel, waarbij de vormnig van politieke partijen en vereenigingen, die zich basee ren op klasse-verschillen wordt toegestaan, aangenomen. De vor ming van partijen, „die hun oor sprong buiten het land hebben" en „van die, welke den godsdienst als middel voor hun politiek ge bruiken", blijft verboden. CONCENTRATIEKAMP MAUTHAUSEN. Tijdens het proces tegen de le den van den kampstaf van het concentratiekamp Mauthausen zijn gisteren 58 personen tot den strop veroordeeld. Drie andere zijn ver oordeeld tot levenslange gevange nisstraf. Overstroomingen van Euphraat en Tigris. Duizenden menschen dakloos. Duizenden menschen zijn dak loos tengevolge van overstroomin gen van de groote tweelingrivie ren Euphraat en Tigris, welke practisch alle bouwland tusschen Bagdad en Basra (haven a/d Per zische Golf) hebben overstroomd, waarbij ongeveer 2000 gebouwen zijn verwoest en het verkeer is belemmerd. In de voorsteden van Bagdad haasten duizenden dakloozen zich voort met kinderen en bagage, teneinde aan het gevaar van de vallende huizen te ontsnappen. Het water staat in de straten en het grootste deel van het bouwland rondom de stad staat 50 a 100 c.m. onder water. De federatie van Britsche in dustrieën heeft in een commu niqué haar afkeuring te ken nen gegeven over het feit, dat de Britsche regeering de ijzer en staalindustrie wil nationali- seeren. Aksel Larscn, leider der communisten te Kopenhagen, heeft de Deensche arbeiders tot een algemeene staking op geroepen, als protest tegen de poging der Deensche regeering een einde te maken aan de sta king der arbeiders in het slachthuis. Volgens den Amerikaanschen nieuwsdienst ifl Duitschland heeft het derde Amerikaansche leger meegedeeld, dat verleden week 25.000 leden van de „Wat ten SS" zijn vrijgelaten. Luitenant-generaal Morgan, de geallieerde opperbevelhebber in het Middellandsche zeege bied, heeft een beleefdheidsbe zoek gebracht aan koning Um- berto II. Meer dan 10 personen wer den gedood en verscheidene ge wond, toen een exprestrein op de lijn KantonKouloen in China door bandieten werd ge plunderd, nadat hij met behulp van mijnen tot staan was ge bracht. De bevolking van den Dode- kanesos heeft den geallieerden ministers van Buitenl. Zaken verzocht weer bij Griekenland te mogen behooren en onmid dellijk Grieksche burgerlijke en militaire autoriteiten te zenden. De eerste koopvaardijschepen, die de haven van Port Arthur sinds de nederlaag van Japan ver laten, zijn met soja-boonen naar de havens aan de Zwarte Zee ver trokken. DE EISCH TEGEN Dp J. H. CARP. De adv.-fisc. bij den Bijzon deren Raad van Cassatie con cludeerde gisteren tot vernieti ging van de sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage, waarbij de voormalige president van het Vredegerechtshof, dr J. H. Carp veroordeeld is tot 18 jaar gevangenisstraf, en tot veroor deeling van requirant lot een gevangenisstraf van 12 jaar. Pruisen het groote gevaar. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. Zij, die bij de verkiezingen voor de Provinciale Sta ten in een andere gemeen te binnen de provincie willen stemmen, moeten daarvan opgave doen vóór of op 15 Mei a.s. ter ge meente-secretarie. In een door Churchill toegestane persconferentie ie ook het Duitsche probleem ter sprako gekomen. Churchill sprak „ernstige bezorgdheid" uit over de toekomst van( het verslagen Duitschland. Met een flauw glimlachje zei hy: „Ik ben nu niet in de gelegenhold oen politieke richtlijn daarover aan de hand to doen... ik zou er echter wol een gewoten hebben". Churchill acht Pruisen het gevaarlijkste deel van Duitschland en gaf don volgoudon commontuar: „Ik zou begonnen zijn met Pruisen en de rest van Duitschland te scheiden. Ik zou onmiddellijk een milder regime hebben ingesteld voor de rest vari Duitschland en Pruisen scherp in het oog hebben gehouden, dat nu eenmaal het kwaadaardigste deel van Duitschland is." Cchurchill wees er op, dat er tachtig millioen Duitschers in het overwonnen Duitsche ryk woonden „en wy moeten met hen samen leven". „Ik zou de DuitBchers graag zoo spoedig mogelijk hun eigen bestaan zien verwerven. Wy zouden dwaas zyn, indien wij onze zaken zoo regelden, dat de Duitschers onmogelijk hun eigen brood kunnen verdienen om vervolgens het brood uit onzon eigen mond te sparen, ten einde hen te voeden." heidsbeleid wor den genomen, waarbij op korten termijn een eind wordt gemaakt aan deze ontstel lende begro tingstekorten, die de resultaten van de geldsanee- ring niet alleen voor een groot deel teloor doen gaan, doch boven dien de resulta ten van de hef fingen illusoir kunnen maken. Immers de uitga ven van f 5.3 mil liard en het nadeelig saldo van den ge- heelen dienst van f 3.1 miliard staan niet alleen in wan verhouding tot het vooroorlogsche nati onale inkomen van f 5.1 milliard, doch tevens tot de ge schatte opbrengst van de vermogens- aanwasbelasting van f 3.5 4 milliard. Het voor 1946 be- groote nationale in komen van f 8.4 milliard kan naar het oordeel van het college niet als vergelijkingsbasi9 dienen, omdat dit cijfer geflatteerd is door de prijsstij gingen tengevolge van de daling van de koopkracht van het geld. Wegens ge daalde arbeids productiviteit zal het tegenover 1939 wellicht juist gedaald zijn in plaats van ge stegen. Het college acht het noodzake- lagen rentestand voor overheids- rende invloed van de huidige lijk, dat de personeelsuitgaven van schuld", zulks ter verlichting van koersfixatie van den gulden wei- het bestuursapparaat (salarissen, de verplichtingen uit leenings- licht voor een deel kunnen worden loonen en materieele uitgaven),schuld en dus van het staatsbud- geneutraliseerd." die voor het tweede halfjaar 1945 get, een einde neemt, omdat het op f 452 mill, begroot werden, college hiervan de nadeelen groo- aanzienlijk worden besnoeid, dat ter acht dan de voordeelen. I niet alleen tot een „snelle liqui-1 Deze goedkoop-geld-politiek datie van alle overtollige, en van 1 brengt een belangrijk deel der be- op de hoogste efficiency gerichte 1 volking (kleine rente- en pensi- reorganisatie van alle onmisbare j oentrekkers) bij de sterk gestegen personeelformaties" daadwerke- j levenskosten in een impasse, be- lijk wordt overgegaan, doch dat nadeelt de vorming van spaar- Giebel overgedragen. Slechts een aantal kleine eenheden van de R.A.F. en de Britsche Ma rine zullen nog voor korten tijd te Soerabaja gtltjttrd blij ven, Ingevolge verkregen toestemming van de Vereen. „De Nederland- sche Dagbladpers" mogen wU vandaag met vier pagina's ver schenen. Van rijkswege is in het leven geroepen de „Btichting tot het beheeren van Landbouwgronden". JJeze Stijchting heeft ten .doel ™et beheeren, herstellen en ver beteren van landbouwgronden en de daarby behoorende opstallen, voorzoover en gedurende den tijd, dot deze als gevolg van oorlogs omstandigheden of ten behoeve van het herstel of de verbetering aan hun normale bestemming zyn of worden onttrokken, en voorts het beheeren van gronden om te voorkomen, dat deze een bestem ming zouden krygen in stryd met het algemeen belang. Ter bereiking van dit doel is de voorzitter dor Stichting ge machtigd landbouwgronden voor de Stichting te vorderen, overeen komstig het algemeen Vorderinga- besluit 1940 en de algemeene vor deringsregeling 1944. In het bij zonder is hier gedacht aan ter reinen, welke tijdens de bezatting alc vliegveld zyn gebruikt. Bij vorderingen zal men een regeling volgen, analoog aam die dei Onteigeningswet. Zóó'n man in Indië. Op gevaar af te worden be schouwd als „lydend aan En- golsche riekte", zogt do „N. Leidscho Crt.", willen wy toeh oven een gezegde aanhalon, dat wy tyden» de toespraak van Winston Churchill, op de tribune in de Ridderzaal hoorden. Heel zacht werd het ge fluisterd maar het klonk als een klok: „Zóó'n man hebben wij in Indië noodig", zei de stem, „dan zou zelfs nu nog alles in orde komen I Ja, hls ZUIVERING OVERHEIDSPERSONEEL. Nu de werkzaamheden op het gebied van de zuivering van het Overheidspersoneel in groote ly- nen haar eindstadium bereiken, ligt het in het voornemen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, zoo spoedig mogelyk over te gaan tot liquidatie van het centraal orgaan op de zuivering van het Overheidspersoneel. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.40 u., on der 20.28 u. Maan op 20.57 u., onder 6.09 u. V.M. 3.52 u. Hoog water te Vliseingen Woensdag 15 Mei: 2.11 u. 1.87 m., 14.34 u. 1.97 m. In verband met de havensta kingen schrijft de „Nieuwe Ne derlander" „De E.V.C. heeft weer een» kans gezien het werk in de ha vens te doen stilleggen, De ha venarbeiders staken om de eischcn van de zeelieden ander maal kracht bij te zetten. Het lijdt, dunkt ons, geen twijfel, dat wij hier een geval hebben, waarin van het sta kingsrecht misbruik wordt ge maakt. De weg van het recht is, dat de zeelieden beginnen hun zaak aan de rijksbemidde laars voor te leggen. Zij doen dat niet en de havenarbeiders wachten het niet af, maar gaan in staking, waardoor zij vitale economische belangen en de voorziening van de bevolking in gevaar brengen. De regeering stelt zich terecht op het standpunt, dat er met haar in deze omstandigheden niet te praten valt. Maar wat doet zij verder? Wat doet zij om de geschon den rechten van den arbeid te handhaven en de groote belangen, die hier op het spel staan, veilig te stellen7 Er zijn vrijwilligers opgeroe pen. Accoordl Laten wij ho pen, dat dat afdoende is. Maar al» dat niet zou hel pen, wat doet de regeering dan?" Het doet ens genoegen, dat deze vraag thans ook gesteld wordt, door een blad dat ge woon is de politiek'van dit Ka binet in bescherming te nemen. HET BEZOEK VAN WINSTON CHURCHILL AAN DEN HAAG. Een overzicht in de Ridderzaal tijdens de rede van tien Brit- schen oud-premier in de zitting van de Eerste Kamer. Het centraal adviseerend college op financieel gebied heeft in een open brief aan het adres van de Nederlandsche regeering zijn zorg geuit over de ontwikkeling der staatsfinanciën. Het college erkent, dat de re geering na het wanbeheer van den Duitschen bezetter voor een ge desorganiseerd bestuursapparaat en voor een economisch en finan cieel vacuum kwam te staan, zoo dat een ongeëvenaarde krachtsin spanning werd vereischt, ten einde orde in den chaos te brengen, het geen gepaard moest gaan met een uitbreiding van overheidspersoneel en met hooge beleidsuitgaven, zoo als door den minister van finan ciën in zijn nota betreffende den toestand van 's Rijks financiën is uiteengezet. Het erkent tevens, dat het bevolkingsaccres, de ge daalde koopkracht van het geld, het noodgedwongen staatsingrij- pen en de verstopte welvaartbron nen de cijferverhoudingen van het budget na de bevrijding aanmer kelijk moesten doen verschillen van die van de jaren voor den oorlog. Desniettemin acht het college zich thans in 's lands belang ver- picht, zijn ongerustheid tot uit drukking te brengen over de groote tekorten der staatshuis houding, die tot ernstige crises in ons financiewezen kunnen leiden. Het college acht het nood zakelijk, dat ingrijpende maatregelen, ook op het ge bied van het geheele over- tevens de noodzaak van soberheid, die de bevolking wordt opgelegd, met een herstel van ambtelijke soberheid gepaard zal gaan. Het feit, dat het reeële natio nale vermogen van ons leegge plunderd en door oorlogshandelin gen geteisterd, verarmd land aan merkelijk is gedaald, worde bij voortduring naar voren gebracht, en de bevolking worde er op voor bereid dat dus in de allernaaste toekomst met een laag levenspeil moet worden rekening gehouden. Het college acht het zaak, dat op korten termijn een eind wordt gemaakt aan wat de minister president volgens de Maasbode van 14 Maart j.l. „geldsmijterij" heeft genoemd en dat op ieder departement scherpe bewaking van zijn begrooting wordt inge steld en de chef van de afdeeling comptabiliteit van het departe ment, door instructies van den minister gedekt, de besteding der gelden zal nagaan, waarbij de diensthoofden aan strenge voor schriften worden gebonden. Naast een vergaande be snoeiing der staatsuitgaven is een uitbreiding van de productie met een nieuwe vermogensvorming door be sparingen noodzakelijk voor de saneering van de staats financiën. Een zoo snel mo- ?elilk herstel van het kapi- aals- en' vermogensverkeer met vrije beschikkingsmoge lijkheid over de besparingen is een eisch voor de stimu leering van de spaaractivi- teit. In dit verband spreekt het col lege de wenschelijkheid uit, dat het „doelbewust aansturen op een kapitaal, stimuleert derhalve de consumptieve uitgaven. Het college spreekt tenslotte de wenschelijkheid uit van het ne men van maatregelen, die mono polievorming tegen gaan en zoo mogelijk gezonde concurrentie verhoudingen herstellen, welke de tendenz hebben tot prijsdruk en vergroot goederenaanbod. Hierdoor zou de prijsstimulee- H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, die de eere-promotie van Winston Churchill bijwoonden begeven zich naar de St. Pieterskerk, waar de plechtigheid plaats vond. Sjahir op zoek naar Soëkarno. Volgens een bericht van den Aneta-correspondent Robert Kiek zou blijkens mededeelin- gen van Britsche officieren, die Sjahrir op zijn reis naar Soe- rakarta per vliegtuig hebben vergezeld en vervolgens weer zijn teruggekeerd, „niet alles in orde" zijn bij de Indonesische republikeinen. Toen Sjahrir te Soerakarta arriveerde, verwachtte hij in staat te zullen zijn een kabi netszitting met Soekarno te kunnen arrangeeren. Hij ver nam echer, dat Soekarno ge lijk dit ook eenige maanden geleden het geval is geweest in gezelschap van Sjarifoedin, den Indonesischen minister van defensie, voor den duur van een week was vertrokken voor een reis door Java, o.m.. om een militaire academie te Tegal te openen. In verband hiermede verwacht men, dat de kabinetsvergade ring niet door zal gaan. Gewapende botsing. De voorlichtingsdienst der Ned.-Indische regeering deelt mede, dat een Nederlandsche patrouille tijdens een actie bij een kampong ten noorden van Meester Cornells op 10 Mei in botsing is gekomen met een bende van ongeveer 150 extre misten. De laatsten werden verspreid, nadat 5 van hen ge dood warénde Nederlanders hebben geen verliezen geleden. De Britten trekken zich terug. De commandant van de 5e Britsch-Indische divisie te Soe rabaja, heeft het commando over Oost-Java aan den Neder- landschen bevelhebber kolonel GRAAF DE MARCHANT ET D'ANSEMBOURG KRIJGT VIJFTIEN JAAR. Graaf d'Ansembourg, voorma lig commissaris der provincie Limburg, ex-districtsleider der N.S.B. in die provincie, ex-by- zonder gemachtigde van Mussert, is tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld met levenslange ont zetting uit beide kiesrechten. Het Hof achtte hem schuldig aan het voortgezette misdryf van opzettelyke hulpverleening aan den vijand in tijd van oorlog. Er was tsgen hem ds doodstraf geëischt. Provincienieuws Het bezoek der Franschen. Daar gebleken is, dat omtrent het bezoek der Pransche familie leden aan de graven der gevallen soldaten, berichten in omloop zyn, die onjuistheden bevatten, laten wjj hier het officiëele programma uitvoerig volgen: 15 Mei: Aankomst op de Bees tenmarkt om ongeveer 2 uur. Ontvangst ten Gemeentehuize om ongeveer half 4. Daarna wor den eenige ververeehingen ge bruikt in „De Korenbeurs" en „Centraal". Om ongeveer half 5 wandelen de bezoekers naar het kerkhof, waar de Burgemeester een krans zal leggen. Het publiek krygt pas toegang als de Franschen by de graven zyn opgesteld. Daama gaan deze eten en vertrekken om 8 uur naar him kwartieren. De helft gaat naar Kapelle. 16 Mei: Om 8 uur H. Mis in de R.K. Kerk. Daarna wordt ont beten. Om ongeveer half 11 wordt vertrokken voor de plechtigheid op het kerkhof te Kapelle. Na een maaltijd te Kapelle vindt vandaar een rondrit plaats langs de kerkhoven SchoreWe- meldingo - Wilhelminadorp - Arendekerke - Heinkenszand. Eén groep gaat dan naar Dom burg, do anderen gaan naar Arne- muidcn en Nieuwland. Ze komen terug in Goes om te eten en ver trekken ongeveer half 9 weer naar hun kwartieren. 17 Mei: 's Ochtends worden in kleinere groepen de kerkhoven naar keuze bezocht, 's Middags weer gezamenlijk eten in Goes. Vertrek om ongeveer half 5. Churchill te Rotterdam. Ohurchill heeft gisteren met zijn echtgenoote en dochter een bezoek gebracht aan Rotterdam. Ook hier is het bezoek een ware triumftocht geworden. Een enorme menschenmassa van heinde en ver bijeengestroomd, juichte den ouden staatsman foe. Churchill werd officieel ont vangen ten stadhuize, wadt hem het oere-lidmaatschap van den Raad werd aangeboden.. Spoorweqen en verkiezingen. Op de aanstaande verkiezings dagen zullen de weekkaarten der Ned. Spoorwegen voor de heen- reisgeldig zijn tot 12 uur en voor de terugreis als op Zaterdag. De herdenking op den Grebbeberg. Namens H. M. de Koningin, die vandaag wegens een lichte vermoeidheid de herdenking op den Grebbeberg niet zal bijwonen, zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard tijdens die plechtigheid de krans van Hare Majesteit leg gen. Z. K. H. zal ook de posthuum verleende eereteekenen aan de naaste betrekkingen van gesneu velden uitreiken. H. M. stelt zich voor de niet posthuum verleende en nog te ver- leenen eereteekenen der militaire Willems Orde en van andere eer- betooningen binnen eenige maan den op de traditioneele wijze met een parade uit te reiken. Churchill in Engeland terug. Na zijn vijfdaagsch verblijf in Nederland is Engeland's expre- mier hedenavond om 7 uur per Dakota vliegtuig, dat van het vliegveld Valkenburg was opge stegen, in Engeland teruggekeerd. Hij werd bij aankomst verwel komd door den zakelijken leider der K. L. M., waarna hij begroet werd door Baron A. W. C. Ben- tinck, zaakgelastigde der Neder landsche ambassade te Londen en door den lsten secretaris der am bassade, Jhr A. P. C. van Karne- beek. Churchill ging naar zijn auto, alwaar hij met een ferme hand druk afscheid nam van captain Henry Spry Leverton, regio naal directeur van de K.L.M. in Londen, die hem op zijn ge- heelen tocht vergezeld heeft. Namens de K.L.M. werd hem een ruiker rozen en tulpen, voorzien van een lint in de Ne- landsche kleuren, ten afscheid aangeboden. Het vliegtuig was eerst om 5.45 uur vanaf Valken, burg opgestegen. Afscheid. Zondagavond nam Ds Franke afscheid van de Ned. Herv. Gem. van Schoondyke. Als tekst was voor deze gelegenheid geko zen Rom. 12: 10. Na de prediking werden toespraken gehouden tot kerkeraad en kerkvoogden, afge vaardigden van de classis en den consulent. De vertrekkende predi kant werd toegesproken door Ds Densen uit Groede namens de classis en Ds van Tperen van Waterlandkerkje als consulent. Toegezongen werd Sez. 27453b.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1