Kerk en Vakbeweging. Een nieuw kruis. Vernietiging van groente. Opheffing der laatste tollen. Inkoopvereenigingen voor Rijkspersoneel. Algemeene vergadering te Zwolle. De uitvoer van groenten. $t.,Lauwns na een Jaar. Laatste berichten. KRUIMELTJES DE BÏ&T 5ggST» Plaatselijk regen. Bewolkt weer met zwakke wind. Plaatselijk regen met in den middag of avond kans op onweer, vooral in Zeeland, Brabant en Limburg, Weinig verandering in temperatuur. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 337 PROTESTANTSCH jpHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Ternouzen. - Maandag 13 Mei 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. In een Vrijdag gehouden ra diorede over aspecten van de voedselvoorziening heeft Minis ter Mansholt ook gesproken over de vernietiging van groente. Hoewel, aldus de minister, de gehcelc wereld op het oogenblik met zorg vervuld is over het dreigend tekort aan voedsel, komt het in .ons land den laatsten tijd voor, dat kos telijke voedingsmiddelen, met name groente, op de mesthoop terecht komen. Hét verschijnsel, dat er groente op de veiling door draait en daarna op de mest vaalt terecht komt kennen wij reeds van voor den oorlog en wij vonden het toen een schan de. Nu, na de verschrikkelijke ervaringen van den hongerwin ter- 1044/1945 stemt 1 et ons nog bitterder. Ik kan mij dan ook best voorstellen, dat de men- schcn, die deze vernietiging met eigen oogen hebben ge zien, met afschuw vervuld wa ren en dat algemeen in den lande de pers met bittere com mentaren heeft gereageerd." Rekening moet echter wor den gehouden met het feit, dat de uitvoermogelijkheden Tic- perkt zijn, daar Engeland niet bereid is veel meer dan onge veer den vooroorlogschen pm- vang van onze producten toe *2 laten, terwijl de export naar Duitschland nog altijd groote moeilijkheden met zich brengt. De minister wees er dan ook op, dat het ondanks de gerecht vaardigde verontwaardiging over de vernietiging van groen ten, terwijl elders in Europa en nog wel binner. bereikbaren af stand, gebrek wordt geleden, het toch niet juist is, indien men dit uitsluitend den Neder- elke burger dat behoort te landschen tuinder of de Neder landsche regeering verwijt. De minister heeft gelijk. Het komt niet te pas hier over de Regeering hard te val len en bij de verkiezingspro paganda dezen gang van zaken te gebruiken als een wapen te gen de Rcgecring. Maar daarmee is dan ook te vens veroordeeld het optreden vaj^de partijgenooten van de zen minister bij vroegere ver kiezingen. Vóór den oorlog moest soms ook groente worden doorge draaid. Het was in den tijd toen Duitschland liever kanonnen had, dan boter en groente. Maar toen heeft de S.D.A.P. zich niet ontzien om daarmee bij de verkiezingen voortdu rend het Kabinct-Colijn en de partijen waarop hot steunde te bestoken. Het 13 wel merkwaardig, dat het schandelijke van dit bedrijf thans door een minister voort gekomen uit de SD.A.P. in het licht wordt gesteld. LAAT GEEN BON KAARTEN VERLOREN GAAN. Het C.D.K. deelt mede, dat zij, die de bonkaarten suiker en boter, enz. KF 606 of KG 606 vermissen, geen nieuwe kaart zullen kunnen ontvangen. Men beware deze kaarten dus met de grootst mogelijke zorgvuldigheid, aangezien geen uitzonderingen op deze regeling zullen wor den gemaakt. Slechts in gevallen van bewezen overmacht zal tot vergoeding kunnen worden overgegaan. doen, deni wil van het volk, zoo. als die door stemming tot Uit drukking wordt gebracht, eer biedigen", Na een „groet aan het ge- heele volk en in het bijzonder aan de Italianen van „Venezia Julia" wordt er in de procla matie op aangedrongen, dat het volk zich zal scharen om de vlag, waaronder de eenheid van Gebleken is, dat in den bezet tingstijd een betrekkelijk groot aantal wcgtollen is opgeheven, zonder dat daaraan bekendheid is gegeven. F.r bestaan in ons land nog slechts 32 tollen met 39 tol- boomen, waarvan een tiental prac- tisch van geen betcckcnis is. De K.N.A.C. heeft aan den ,.e,0, ,.H«. XJQ II til-AL "«A" VAV.AA Italië tot stand werd gebracht. j mjnistcr van Openbare Werken De wil van het volk, bij stem- verzocht te bevorderen, dat spoe- ming tot uitdrukking gebracht, djg jiet rc8tant van deze obstakels zal beslissen over den vorm cn wordt opgeruimd, de nieuwe structuur van den staat. Rantioenverlaging Britsche legor. Der Britsche regeering heeft bekend gemaakt, dat zij, in NIET STEMGERECHTIGDE PERSONEN. De procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravcn- hage vestigt er met nadruk de aandacht op, dat zij, die krachtens verband met de ernstige voed- beslissing van de voorwaardelijke selsituatie der wereld, is over- buitcnvervolgingstclling of rcch- gegaan tot vermindering van de terlijke uitspraak ontzet zijn van rantsoenen van het Britsche le- i het kiesrecht, niet gerechtigd zijn ger in het moederland met j aan de aanstaande verkiezingen 10 ,pct. De verlaging zal per 1deel te nemen, ook al hebben zij Juni ingaan en tot gevolg heb-1 bij vergissing daartoe een oproep ben, dat het rantsoenniveau ontvangen. van het leger op ongeveer het-j Uitoefening van het kiesrecht in zelfde peil komt als dat der dit geval kan worden gestraft met burgerbevolking. Zoowel de gevangenisstraf van ten hoogste toewijzingen voor gerantsoe- zes maanden of geldboete van ten neerde als voor niet-gerantsoe- hoogste f 10.000. neerde voedingsmiddelen vallen onder deze nieuwe regeling. Winsten van klein- en groothandel. In antwoord op door den heer Kupers gestelde vragen heeft de minister van Handel en Nijverheid meegedeeld, dat de bruto-kleinhandelaarswinst voor alle soorten damesmantels, mantelcostuums en complets, DE MIJNWERKERS PENSIOENEN. De voorlichtingsdienst van de Nedcriandsche Steenkolenmijnen verneemt, dat de ministerraad een beslissing heeft genomen inzake de pensioenen van de mijnwerkers. De ministerraad nam hierbij het standpunt in, dat hij den inhoud van zijn beslissing hieromtrent eerst kan mededeelen nadat de wilde staking, die er sinds vorige week Maandag op de mijnen Laura en Juliana aan den gang is, is opgeheven en het werk c.p Het standpunt van den Ministerraad. zich van zoodanige deelneming te onthouden, waarbij de minister raad het vertrouwen heeft uitge sproken, dat deze vingerwijzing voor het rijkspersoneel voldoende zal blijken te zijn, zoodatandere maatregelen op dit stuk niet be hoeven te worden overwogen. van den 75 pet. is. Voor voeringstoffen is de bruto-groothandelaarswinst be paald op 25 pet. en de bruto kleinhandelaarswinst op 30 pet. De staking in de De ministerraad heeft met het oog op de oprichting van een stichting, welke zich ten doel stelt centralen verkoop van levensbe hoeften voor overheidsdienaren, in de eerste plaats besloten, het rijkspersoneel er op te wijzen, 'dat het verrichten van werkzaam heden ten behoeve van een derge lijke inkoopvereeniging gedurende den diensttijd verboden is. Evenmin is het aan rijksperso- RotterdaiTlSChe havetl. neel toegestaan, ten behoeve van een inkoopvereeniging gebruik te De directeur van de Scheep- o maken van dienstgebouwen, vaart Vereen. Zuid heeft mede- ringermeer krachtens machtiging met uitzondering van gummi- jassen, is vastgesteld op 45 pet.deze mjjnen js hemt van den fabnkantenpr js De beheerder van de Neder. Voor damesjaponstoffen, an- ,andschc Steenkolenmijnen heeft ders dan chiffon, brocaat of na- namens den minjster yan Verkeer .tuurztjde, .s de bruto-groothan- e„ E ie van dcze beslissing delaarswinst op 25 pet. en de mededeeling eda aan de bestu. /n a aarswinst °P ren der vakorganisaties van de 40 pet. vastgesteld, waardoor arbejder3 dus de totale brutowinst voor den handel bij genoemde arti-1 TWEE BABIES IN kelen, uitgedrukt in procenten KIPPENHOK BEGRAVEN. diensttelefoonaansluitingen en ma- gedeeld, dat Vrijdag in de Rot. teriaal van den publieken dienst, terdamsche haven op 23 sche- Het gebruik maken van de om- pen werd gewerkt door 600 ha- standigheid, dat men in overheids dienst is en daardoor bepaalde relaties bezit bij fabrikanten, grossiers, enz., is uiteraard onder elke omstandigheid verboden. De ministerraad wenscht, dat het rijkspersoneel zich nauwgezet aan deze voorschriften zal houden en heeft dan ook besloten, dat in geval van overtreding zonder na dere waarschuwing disciplinaire bestrafiing zal dienen te worden toegepast. Wat de deelneming van rijks personeel aan de oprichting en •het functionneeren van door en voor overheidspersoneel opgerich te inkooporganen betreft heeft de ministerraad zich op het stand punt gesteld, dat deze om tal van redenen, ontleend aan de positie, welke eenerzijds de middenstand er! de andere organen, waarbij in" het economisch bestel de verdee ling van de consumptiegoederen berust, en anderzijds de overheids. dienaren in de maatschappij in nemen, ongewenscht moet worden geacht. Aan het rijkspersoneel wordt derhalve in overweging gegeven, fabrikantenprijs,Een triest geval van kinder- I moord is te Hengelo aan het licht gebracht. Een in 1942 geboren kind van de 20-jarige ongehuwde landbouwersdochter W. werd door een zuster van het meisje door verstikking om het teven gebracht- en daarna in een kippenhok begra ven. Een deze maand geboren baby van dezelfde moeder stierf waarschijnlijk een natuurlijken dood, doch werd eveneens in het kippenhok begraven. Ditmaal deed de moeder der beide zusters dit. De lijkjes zijn gevonden en de drie vrouwen in arrest gesteld. In de Woensdag gehouden zit ting van de Generale Synode der Ned. Herv, Kerk is het rapport over de verhouding ttisschen kerk en vakbeweging behandeld. Het rapport, uitgebracht door Prof. Banning, Prof. Haitjema, Mr M. Ch. de Jong en Mr G. E. van Walsum, ziet als ideaal voor de kerk een vakbeweging, d i c zich in haar doen en laten richt naar den ciach van Gods Woord. De feitelijke toestand beantwoordt aan dit verlangen niet. In deze situatie sprekende con stateert het rapport, dat het ten aanzien van de E.V.C. verant woord is, den leden der kerk aan te raden, zich van het lidmaat schap daarvan te onthouden, zoo lang het optreden van deze orga nisatie door haar feitelijk hande len do vrees wekt, dat deze vak centrale niet bereid is mede te werken aan een rechtsorde van den arbeid, zooals de kerk deze ziet als uitvloeisel van den eisch der gerechtigheid, waarvoor Gods Woord ons stelt. Over het C.N.V. wordt gezegd, dat men niet mag beweren, dat er voor do Christ. Vakbcwtgmg thans geen plaats meer is, ook al wordt zij wel eens op separa- tische gronden verdedigd. De kerk heeft haar dankbaarheid uit te drukken jegens de Chr, Vakbe weging wegens den bewarenden en beschermenden invloed, die van haar is uitgegaan. De kerk zal echter nimmer kunnen erkennen, dat het een eisch van het Chr. beginsel is, zich bij een Chr. vak beweging aan te sluiten. Wat het N.V.V. betreft wordt gezegd, dat met erkentelijkheid wordt geconstateerd, dat door dit verbond gestreefd wordt, de ma terialistische levensbeschouwing te doorbreken en een sfeer te scheppen, waarin ook de Christen krachtens zijn overtuiging kan leven. Wanneer dezo ontwikkeling zich doorzet en de mogelijkheid, om in de organisatie te getuigen van do betcckcnis van Gods Woord voor de vragen van het sociale leven, gowuarborgd wordt, is er voor de kerk zeker geen reden, haar leden in het algemeen aansluiting bij deze vakbeweging te ontraden. De kerk, die vol verantwoording voor de sociale vragen is, zal hen, die een „algcincenc" vakverceni- ging kiezen, moeten vermanen tot eerbiediging van het gebod Gods ook in de sociaal-economische ver houdingen. Hun, die zich aanslui ten bij een Chr. vakbeweging zal de kerk moeten wijzen op het ge vaar cener partijdige verenging in hun levenshouding. De kerk zal aan de bestaande verecnigin- gen den eisch mogen stellen, open te zijn voor haar gansche woord en ten minste moeten verlangen, dat de formulccringen in haar be ginselverklaring daarvoor geen belemmeringen opleveren, Het rapport is', na enkele redae- tionecle wijzigingen, met groote meerderheid van «temmen aan vaard. De uitslag van een prijsvraag DE WIERINGERMfER. De minister van Binnenlandschc Zaken heeft aan den voorzitter van de Eerste Kamer medegedeeld dat o.m. het voorstel van wet tot instelling van een gemeente Wie van H. M. de Koningin door hem wordt teruggenomen. venarbeiders en ongeveer 1000 vrijwilligers. Meer menschend||«|gt©llÏK© BO©!*©!"!' konden niet aan den slag gaan, - omdat er niet meer werk was. gg) g UI OCfiSrSOOndu Het aantal vrijwilligers in re serve bedraagt ongeveer 4000. Er zijn aanbiedingen uit het ge- heele land gekomen, o.a. uit Haarlem, Amersfoort, Utrecht, Wageningen, Leiden, 's Graver.- hage, Delft, Gouda en natuur lijk uit Rotterdam zelf. Uit Gouda heeft zich een ploeg vrouwen gemeld, van wier be reidwilligheid geen gebruik kon worden gemaakt, omdat de Stuwadoorswet dit verbiedt. In een vergadering van den Centralen Bond van Transport arbeiders, met zijn leden in het havenbedrijf gehouden, is het conflict besproken. De volgen de motie is aangenomen „De vergadering spreekt haar afkeuring uit over het in de ha ven ontketende conflict en uit haar bereidverklaring, zoo spoedig mogelijk den arbeid te hervatten, voor zoover die door de omstandigheden niet kon worden verricht". Mijnwerkersstaking in Amerika voorloopig geëindigd. Jonh Lewis, de leider van de mijnwerkers in de Vereenigde Staten, hSeft gisteren aan de 400.000 mijnwerkers order gege ven, weer aan het werk te gaan tot 25 Mei a.s. Deze hervatting van het werk is afhankelijk gesteld van toe zegging door de plaatselijke direc ties, dat de eventueele loonsver- hoogingen, welke bij onde -han deling verkregen zullen wo-den, terugwerkende kracht zullen heb ben voor den tijd van den vast- gestelden termijn. President Tru man heeft Lewis en een vertegen woordiger van de mijneigenaars, voor gisteravond op het Witte Huis uitgenoodigd. LUCHTVERBINDING AMSTERDAM-NEW-YORK EN CURAQAO. Met ingang van 21 Mei zal de K.L.M. tweemaal per week naar New York gaan vliegen met Dakota-vliegtuigen, die plaats bieden voor 40 passa giers. Van Amsterdam uit zal Prestwiok meenemen. Van New York uit zullen 40 passagiers voor Amsterdam mee kunnen gaan. Op 6 Juni wordt de dienst naar Curacao begonnen en wel éénmaal per week met hetzelf de type vliegtuig. Deze dienst loopt via New-York waar een technische landing zal worden gemaakt. In New-York zullen dus geen passagiers in- of uit gelaten worden. Van Amster dam uit kunnen 34 passagiers mee; van Curasao uit 38. De overige van de 40 plaatsen re serveert de K.L.M. voor eigen personeel. DE KONINGSKWESTIE IN ITALIË. De Italiaansche radio heeft publicatie gedaan van een pro clamatie in naam van koning Umberto II. Volgens de radio zullen de wetten in zijn naam worden uitgevaardigd. "De traditioneele formule „bij de gratie van God en den wil van het volk" zal afgeschaft worden. In de pro clamatie staat; „Ik zweer voor God, dat ik loyaal de fundamen- dit vliegtuig 34 passagiers voor 'ecle wetten van het land in New-York en passagiers voor acht zal nemen. Ik zal, zooals De C.B.T.B. heeft in Zwolle zijn algemeene vergadering ge houden. De vergadering werd geopend met een inleiding van den voor zitter den heer C. van den Heuvel, die de leden, welke tijdens de be zettingsjaren zijn weggenomen, herdacht, en meedeelde, dat het eerevoorzitterschap is aangeboden aan Prof. Mr P. A. Diepenhorst, die van 1918 tot 1945 bondsvoor zitter is geweest. In zijn beschouwing over den huidigen toestand, zeide spr. dat het als een ernstige fout in de regeering dient te worden aange merkt, dat zij niet dadelijk na de bevrijding een loon en prijs-stop heeft ingesteld. Er is nu een dolle wedloop tusschen loonen en prij zen, die tot vermindering van waarde van ons betaalmiddel zal moeten leiden. De C.B.T.B. ver werpt iedere politiek als anti sociaal, die deze waardeverminde ring in de hand werkt. De prijs-stop, waaraan nu ge werkt wordt, is voor de boeren onrechtvaardig, aldus spr. Uitvoerig ging hij hierna in op de noodzakelijkheid van organi satie op positief Christelijken grondslag. Met moet dit zich afzonderlijk organiseeren niet zien als een streven naar isolement. Het is echter noodzakelijk, zoolang er organisaties zijn, die de Schrift niet als uitgangspunt voor doel en streven erkennen. In dit verband moet men ook de tegenstand zien, die de C.B.T.B. biedt met betrekking tot het stre ven van rationalistische bodem- verdeeling, hoewel de bond erkent, dat er op dit gebied in het alge meen belang, het een en ander dient te geschieden. sitief Christelijk standpunt, werd vervolgens het verband er tus schen gelegd. Hij kwam hierbij tot de con clusie, dat elke cultuur, wil zij leven, door de krachten van het platteland gevoed moet worden, omdat men daar het leven nog als eenheid beleeft, en niet gestoord wordt door gespletenheid, waar aan het stadsleven veelal mank gaat. In verband met die cultuurtaak van het platteland, brak hij een lans voor een grooter mate van ontwikkeling en ontplooiing der jeugd van het platteland. Door Ds D. B. Lokhorst uit Wierden werd het slotwoord ge sproken. De prijsvraag voor een symbool ten behoeve van de Protestantsche Ziekenzorg is een groot succes geworden De beoordeelingscommissie heeft een symbool vastgesteld, ontwor pen uit de gegevens van de 437(1) inzenders in den vorm van het Roode Kruis, waarin opgenomen het achthoekige Malthezer kruis van de aloude Protestantsche Hospitaalridders van de Johanni- ter Orde. Als kleuren zijn geko zen; wit voor het binnenste kruis en middenblauw voor 't grond- kruis; Christelijke (ridderlijke) dienende liefde gegrondvest op blauw, de kleur van trouw. Bij de ingebruikneming van dezen vorm heeft de commissie mede de gedachte willen vastleg gen, dat zij zich een onderdeel voelt van het groote internationale werk der ziekenzorg en dat zij I een speciale taak heeft tot acti veering der Protestantsche Zie kenverzorging overeenkomstig haar roeping op elk terrein des levens. De eerste prijs (f 100.werd toegekend aan den heer C. A. de Bruijn, leeraar Chr. H.B.S. te Leiden; de tweede pr. (f 50. aan den heer Th. R. Knevel te Ermelo; de derde pr. (f 25. aan mej. J. M. E. M. van Voorst van Beest, arts te Arnhem. Provincienieuws Op vragen van den heer Ruijs de Beerenbrouck betreffende den export van groenten heo- ben de ministers van Landbouw en van Handel o.m. geant woord Van overproductie van groen ten kan niet worden gesproken, wel van een export-surplus. Bij de te voeren besprekingen over handelsverdragen vormen de groenten steeds een belangrijk onderwerp. De uiterst moeilijke transportmogelijkheden zijn echter een ernstige hinderpaal om deze bederfelijke producten op voldoende schaal te kunnen afzetten. Indien de export naar Duisch- land niet zou doorgaan, zal het inderdaad niet zijn te voorko men, dat aanzienlijke kwantitei ten van enkele soorten niet te verduurzamen groenten vernie- Dergelijke tigd moeten worden. Een ver vraagstukken moeten echter wor- heugend feit is daarom, dat de den geregeld in en niet buiten de onderhandelingen hierover een boerenbonden om. gunstig aspect vertoonen en de In de middagvergadering heeft regeling over afzet van groen- Prof. Dr J. Waterink te Amster- ten naar de Britsche bezet- dam een rede gehouden over het tingszone een dezer dagen haar onderwerp „Landbouw en cul- beslag zal krijgen, tuur." Nadat spr. eerst de begrippen Het plebisciet over de monar- landbouw cn cultuur voor zijn ge- chie in Griekenland zal vermoede- hoor nader had omschreven, daar- lijk in September a.s. worden ge- bi) uiteraard zich stellend op po= hondü-s, Op» 8Ffl sis&TMing /an Zon en Maan, Dinsdag: Zon op 4.60 u., on der 20.24 u. Maan op 18.39 B-, onder 4.34 u. V.M. 10 Mei. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 14 Mei: 1.09 n. 1.00 m., 13,33 u. 1.84 m. Er wonen weer 1100 mensohen. Noodherstel vordert goed. De Prov, Almanak voor 1946 vermeldde een inwonertal van 50 personen op 1 October 1945. Dat is sedertdien wel veran derd. Want thans wonen er weer ruim 1100 menschen. Be halve in Middelburg, waar on geveer do helft was geëva cueerd, was de bevolking over meer dan 30 gemeenten iu en buiten Zeeland verspreid. Doch van alle kanten is men nu te ruggekeerd en werkt ieder op zijn manier aan den wederop bouw. Dat is hard noodigl De pl.m, 400 woningen met bijge bouwen cn landbouwschurcn, kerken, school, gemeentehuis cn vergaderlokaal, alles was door het water en het verkeer der dukws beschadigd of ge heel vernield. Maar als men nu langs den Noordwcg rijdt staat men verwonderd. Wel zijn de zwaarst getroffen perceclen nog niet hersteld, maar toch is 70 pet. der huizen reeds be woonbaar gemaakt. In de voortuintjes ziet men al gras en bloemen; de tus- schcnliggende akkers en velden vertoonen de lichtgroene kleu ren van tarwe, gerst, haver en gras. Hulde aan het Polder bestuur, dat met zoo'n grooten ijver den weg herstelde, aan Landboiiwherstcl, dat voor be werking en bezaaiing der lan derijen zorgde en zeker niet in het minst aan den Dienst We deropbouw, die leiding gaf bij het herstel der huizen. Jammer, dat thans dit werk niet met dien spoed voortgang heeft als velen zouden wenschen. Er is groote behoefte aan arbeiders in de bouwvakken, al ,doen de weinigen, die er zijn, hun uiter ste best. In de kerken wordt geregeld godsdienstoefening gehouden. Twee schoollokalen zijn in ge bruik, maar het leerlingenaan tal is nog gering. Vele kinderen blijven schoolgaan in Middel burg. Ook het gemeentehuis met de raadzaal is geheel in tact. Het mooie vergaderlokaal op het oude dorp is weer voor De oogst op Schouwen. Naar wordt bericht staan de landbouwgewassen op de geïnun deerd geweeste zijnde gronden, er beter voor dan men verwachtte, zoodat inderdaad hoop is op een bevredigende oogst. GOES. Vrijdagavond hield de A.R.- Kiesvereen. een goed bezochte openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer A. R. Roosjen. lid van de Tweede Ka mer. Spr. begon te herinneren aan de omstandigheden, waaronder wij een jaar geleden leefden. De vraag, hoe wij straks moeten stemmen is van het grootste be lang voor het behoud van de gees telijke vrijheid. Met instemming haalde spr. de wborden van den heer Tilanus aan, gesproken op de alg. verga dering van C.H.-Unie, waarin hij erop wees, voort te bouwen op de C.H.-traditie. Mr Roosjen juichte het toe, dat er een brug gelegd is tusschen C.H. en A.R. Wij hebben elkaar als Christenen noodig om een dam op te werpen tegen de communistische vloed golf, welke vooral in de groote steden is toegenomen. Spr. betreurde het, dat een aan tal predikanten hun oude partij hebben verlaten en zich hebben aangesloten bij de P. v. d. A. Daardoor wordt de kracht van de Prot. Chr. groepen gebroken en in dit verband besprak Mr Roosjen de nieuwste politieke partij, de Prot. Unie. Daartegenover zal de A.R.-partij haar beginselen moe ten uitdragen en haar werfkracht moeten versterken, omdat zij is een nationale- en een volkspartij. Zij is wel Chr. sociaal, maar niet socialistisch, en voert het pleit voor een rechtvaardige sociale po litiek. De heer Roosjen, wiens pakken de rede met groote belangstelling werd gevolgd, eindigde met vooral de jongeren dp te wekken tot trouw aan de A.R.-beginselen. Huisvestingsprobleem. Gedurende de tentoonstelling, die gehouden wordt ter gele genheid van het 100-jarig be staan der Z.L.M. worden hier tal van' gasten verwacht.» Dat is prachtig. Een groote moei lijkheid is echterhoe deze gas ten een paar nachten onder dak te brengen. De commissie van voorbereiding doet een driri- uearf bfwep *p Je Om hierin te helpen. Wij ver wijzen gaarne naar de adv.- in dit nummer. IERSEKE. De oesterverzending geduren de April was als volgt: In Ne derland 198.207 stuks, naar Bel gië 403.185 st., naar Engeland 361.250 st., naar Duitschland 500 st., diversen 22.350 st. In totaal verzonden 985.692 stuks. De prijs der kreeften is op de laatste veiling opgeloopen tot f 20 per kg. De aanvoer was beter. VEERE. De collecte voor Puttens Jeugd heeft f 90,76 opgebracht. SCHOOND1JKE. Rijks Landbouyvwinterschool. Na'gehouden eindexamen werd aan dc volgende leerlingen het- diploma uitgereikt: A. Mabe- soone, A. de Bruyckere en W. Vercraeye te Aardenburg; J. de Bruyne, E. Buyck en P. de Milliano te Waterlandkerkje M. Flikweert te Breskens; A. Kools te ZuidzandeF. Min- derhou te Cadzand; P. Riemens te Nieuwvliet; E. Serrarens te S. Kruis; A. de Smet te Sluis en J. Verpoorten te Philippine. Aan 2 leerlingen kon geen di ploma worden toegekend. Voor den nieuwen cursus hebben zich 34 candidaten aan gemeld. Voor het Quirinaal te Rome is door een menigte van 15.000 personen een groote manifestatie voor de monarchie gehouden. Ko ning Umberto II en Koningin Marie-Jose verschenen op het bal- con om de ovatie in ontvangst te nemen. In Finland is een staking in den landbouw uitgebroken, die, hoe wel niet door het Finsche vakver- eenigingsverbond goedgekeurd, aanleiding tot een kabinetscrisis dreigt te worden. Amerikaansche vliegende reu- zenforten hebben het wereldhoog- terecord voor landvliegtuigen in de „10.000 kg-klasse" verbeterd door een hoogte van 39369 voet te bereiken. Het Zweedsche stoomschip „Braheholm" is in botsing geko men met den Italiaanschen schoe ner „Erminia", tengevolge waar van laatstgenoemd vaartuig is ge- rtjuVen. Zeven P-den Her Bif>¥ alja Evacuatie van geïnter neerden uit het binnenland van Java. Een officieel Britsch commu nique heeft verklaard, dat vanaf 20 Mei uit de binnenlanden van Java per week 1000 geïnterneer den naar de geallieerde zone over gebracht zullen worden. Het com munique noemde deze regeling een „aanvullende maatregel die de evacuatie van geïnterneerden moet bespoedigen". De evacuatie door de lucht, over zee en per spoor zal worden voortgezet. Het communique voegt er aan toe, dat de besprekingen aantoo- nen, dat de Indonesische autori teiten zich ten volle bewust zijn van het belang, dat de geallieer den aan een snelle oplossing van deze taak, welke hun door de Ver eenigde Volkeren is opgelegd, hech, en gevoerd werden in een geest van „goodwill". Toestanden in Öuitsche kampen voor verplaatste personen. De correspondent van de „News Chronicle" te Herford in het be zette Duitschland deelt mede, dat in de kampen voor verplaatste personen, welke onder toezicht staan van de Uura „verwonder lijke toestanden" heerschen. Hij meldt, dat een betrekkelijk klein aantal personen, die soms tenge volge van hun ondervindingen in de concentratiekampen tot ziektegevallen zijn geworden, ge wapenderhand menig kamp terro- riseeren. Met behulp van diverse identiteitspapieren trekken zij van het eene kamp naar het andere en het ongewapende Unra-perso- neel kan vaak niets tegen hen uitrichten. Rattenplaag te Scherpenisse. Scherpenisse heeft momenteel te kampen met een groot aantal ratten, een onprettig gevolg van de inundatie. Particulieren bestrij den het ongedierte met klemmen en dergelijke, doch deze maatre gelen zijn niet voldoende. Het ge meente bestuur overweegt het treffen van bijzondere maatrege len. Duitsche krijgsgevangenen naar Batavia. Zeventig Duitsche krijgsgevan genen leden van vroegere Duitsche duikbootbemanningen worden uit Soerabaja over zee naar Batavia overgebracht. Tot nog toe liepen zij in Soera baja vrfj road. Geref. Kerken. Tweetal te Amsterdam, Dr N. J. Hommes te Middelburg en E. G. van Teylingen te IJmuiden- Oost. Beroepen to Lekkerkerk, W J. de Rjiitrx te Baadend.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1