GERBRANDY - DE GEER. Oe kampen voor politieke gevangenen. Verkeersconferentie te Middelburg. "Batavia Uit de Schatkamer onzer Letteren. Gestraften reeds lang opge sloten zonder verhoord te zijn. V erlaging vetrantsoen? Briefwisseling. bij dag: vriendelijk e" rustig bij nacht: verraderlijk, dood. Deze weelc hebben wy twee figuren tegenover elkander zien staan, die in de ure van gevaar en rampspoed geroepen waren in Leader? bet gezag van een Nciiemndsche regee- rjp.j t<5 JwadJwwsg en het aan- ït-ü vaii ans 'and hoog te hou den. Waarlijk, diep treurig en krenkend voor ons volk, dat den zwaren bezettingstijd had te doorstaan, is de houding ge weest van den heer De Geer waarover nu het volle licht is opgegaan. Wij weten thans wie en wat de heer De Geer ge weest isgeen leidsman, maar een leidelijke slappeling, een woordbreker, een deserteur. De heer De Geer heeft niet besaft, wat hij aan zijn hooge ambt en aan zijn volk verplicht was. En terwijl in Nederland eenvoudige jongens, doodge wone burgers met de revolver in de vuist den ongelijken strijd ingingen en vielen voor het pe- leton of een ellendigen dood stierven in een concentratie kamp, wist Jhr De Geer, geroe pen minister-president, in de veiligheid van den overkant eenvoudig zijn plaats niet en gooide hij ons gezag in de goot. Niet iedereen kan een held zijn, helden worden geboren, niet gemaakt, maar van iede- ren landgenoot mocht verwacht worden, dat hij eenvoudig zijn plicht deed, toen het er op aan kwam. De heer De Geer wist niet eens, wat duizenden jongens op de Grebbe en in de Peel wel wisten, wat vele ambtenaren en Nederlanders op het stille ver- zetsfront wel wisten, n.l. wat plicht is tegenover God, Vorstin en Vaderland. Uit de handen van H. M. 'de Koningin ontving hij een opdracht voor Nee-In- dié. Hij heeft niet de opdracht teruggewezen, hij is afgereisd en deserteerde. Tegenover de Geer staat Prof. Gerbrandy. Ons volk weet wat het aan dezen leidsman in den vreemde gehad heeft. Er zijn vele fouten gemaakt in Londen, maar één ding kan men het Londensche kabinet nimmer verwijten, n.l. dat het niet één is geweest met het verzet, de ziel van ons volk. Het is de groote verdienste van Prof Gerbrandy, dat zijn regeerings- beleid voor alles gericht was op het steunen van het principieele compromislooze verzet. Wat De Geer in de oogen van de Britsche publieke opinie verknoeid en vergooid heeft, heeft Gerbrandy met taaie Fricsche eigenzinnigheid her- s.eld; het gezag van de Neder- landsche regeering, de waar digheid van ons vofic, die in het verzet tot uitdrukking kwam. Wij zijn dankbaar voor man nen als Gerbrandy. In zijn boek „Europa tegen de Moffen" zegt A- den Doolaard tot hem; „Gij, Pieter Sjoerd Gerbrandg, Minister-President gedurende moeilijke jaren, gij zijt de kam pioen van Althusius den groo- ten en helaas zoo onbekenden theoreticus van den opstand te gen Spanje; een man, die ook geen blad voor den mond nam. Men heeft u veel verweten. Ik wil slechts uw eene groote onbetwistbare deugd naar vo ren brengen. Gij waart een waarlijk groot hater der Duit- sche heidenen en nimmer heeft angst voor het lot uwer gelief den in bezet gebied u weerhou den, aan die haat scherpe uit drukking te geven. Uw verdienste voor de Ne- derlandsche radio in oorlogs tijd is onbetwistbaar: allengs hebt gij gezien, wat' anderen ovri het hoofd zagen: dat de Ntderlandsche regéering door de menigte allereerst beoor deeld zou worden, naar wat er over de radio weerklonk. Laat ik u hier de hand mogen geven in de oprechte overtuiging, dat gij uw best deed voor het ver zet in Nederland". Prof. Schermerhorn en de knokploegen. Het dagelijksch bestuur der L.O.L.K.P. Stichting meldt: „In de N.R.C. van 10 April 1946 wordt onder den titel „Een aanvoerder" Minister Schermer horn aanbevolen als lijstaanvoer der eener partij. In dit stukje komt de volgende zinsnede voor: „Tijdens de bezetting was hij aanvoeder der illegale knokploe gen (K.P.)". Het blijkt thans, dat de N.R.C. hiervoor niet verantwoordelijk is, maar dat dit een advertentie van de Partij van den Arbeid betrof. K. Vorrink heeft 27 April j.l. in een openbare vergadering ver klaard, dat het illegale werk geen object mag zijn voor verkiezings propaganda. Het Dag. Bestuur is van oordeel, dat zijn partij daar zelf in deze advertentie inbreuk op maakt. Ernstiger is echter, dat de aangehaalde opmerking volko men bezijden de waarheid is. Het Dag. Bestuur der L.O. LKP. Stichting is gemachtigd te verklaren, dat Prof. Scher merhorn nooit aanvoerder der K.P. is geweest, noch aanvoerder eener ploeg dier organisatie. Zijn verbinding met de K.P. bestond slechts in het feit, dat hij gedurende de laatste vier maanden van den oorlog lid van de Advies commissie der K.P. was, van welke commissie Prof. Oranje voorzitter was. In het algemeen kan ook de Partij van den Arbeid zich door deze opmerking niet beroepen op een speciale relatie met de K.P. Dat zouden wel andere partijen kunnen doen, maar die laten dat na, met het argument van den voorzitter van da Partij van den Arbeid. Het Dag. Bestuur vertrouwt, dat Prof. Schermerhorn zelf niet op de hoogte i3 van deze mis plaatste verkiezingspropaganda en adviseert het partijbestuur zich eerst met hem te verstaan, alvo rens over hcra te adverteeren." BRITSCH-AMERIKAAIM. SCHE SAMENWERKING. „Ons doel is vrede". De aftredende Britsche am bassadeur te Washington, Lord Halifax, die Maandag naar Groot-Britannië vertrekt, heeft in dc „Daily Telegraph" ver- kb.&rsj: „TJjdc» dep oorlog w»- dt samenwerking der Amerikaan niet vijandig aan de Sowjet-Uuie en China of na- deelig voor de geallieerde zaak, evenmin zal zij het in vredes tijd zijn. Critiek zou alleen van kracht zijn, indien het doel van ons deelgenootschap verkeerd zou zijn en Groot-Brittannié of de V.S. een inbreuk op de rech ten van andere volkeren zou beramen. Ons doel Is vrede. In dit licht bezien is de Anglo- Amerikaansche vriendschap het begin van een proces, dat nooit uitsluit maar voortdurend uit breidt, hetgeen een noodzake lijke voorwaarde voor den vrede is." AUTOVERKEER MET BELGIË. Naar aanleiding van het be richt, dat voor België geen in ternationale rij- en wagenbe- wijzen meer noodig zijn, deelt de K.N.A.C. mede, dat dit ai- leen voor personenauto's geldt, en dus niet voor vrachtautomo bielen en touringcars. Zal Hirohito aftreden? Volgens berichten uit Tokio, uitgezonden door radio New- York zal keizer Hirohito van Japan waarschijnlijk in de naaste toekomst besluiten om af te treden In een te Haarlens gehouden vergadering deelde minister Mansholt mede, dat voor onze vetpositie thans het goede sei zoen aanbreekt, zulks in ver band met de verbeterde zuivel- positie. De stakingen in de havens brengen echter den aanvoer uit het buitenland in groot gevaar. Indien de haven staking nog lang duurt, zal het vetrantsoen op 26 Mei verlaagd moeten worden. Op aandrang van de Tweede Kamer heeft de minister van Ju stitie de vaste commissie voor privaat- en strafrecht, in do ge legenheid gesteld een aantal inter- neeringskampen te, bezoeken. Deze commissie heeft thans verslag uitgebracht. Zij zegt, dat zij de kampen in de eerste plaats heeft bezien als inrichtingen, bestemd voor de be waring van nog niet veroordeelde politieke verdachten, en voorts ook als inrichtingen voor de in- terneering en heropvoeding van reeds veroordeelden. De commissie heeft, van dit ge zichtspunt beschouwd, den indruk, dat de toestanden in de kampen nog op tal van punten te wenschen overlaten. Zij stelt aan de Kamer .voor, den minister van Justitie uit te noodigen, met groote kracht naar verbetering te streven, zoodat ver trouwd mag worden, dat binnen afzienbaren tijd de interneering aan redelijke eischen zal beant woorden. Wat de gebouwen betreft, loopt de beoordeeling door de commis sie uiteen van goed tot zeer slecht. De commissie kreeg den indruk, dat de behandeling van de gede tineerden in de meeste kampen thans behoorlijk is. Toch laat de toestand hier en daar nog wel te wenschen over. Een bijzonder moeilijk probleem vormt het toe zicht op de vrouwelijke gedeti neerden. Behoudens in enkele gevallen kreeg de commissie niet den in druk, dat er overmatig en licht vaardig disciplinaire vrijheide- straffen werden epgelegd. Niet zelden trof zij ge straften aan, die reeds ge- ruimen tijd waren opgesloten zonder verhoord te zijn of wien niet was medegedeeld, hoe lang hun straf zou duren. Volkomen ontoelaatbaar acht de commissie het gebruiken van strafmaatregelen bij wijze van pijnbank, hetwelk zij in het kamp te Hoek van Holland moest con- sratetren. Hier werd opsluiting in den „bunker" en zelfs krom- sluiting in de boeien toegepast. De hoeveelheid voedsel komt ongeveer overeen met de rant soenen in de vrije maatschappij, maar zonder versnaperingen en rookgerei,terwijl slechts de helft van het normale suikerrantsoen wordt verstrekt, maar méér aard appelen gegeven worden. De commissie heeft den indruk, dat de medische verzorging over het algemeen behoorlijk, hier en daar zelfs zeer goed is. Tot haar leedwezen heeft de commissie moeten constateeren, dat er aan de tewerkstel ling van de gedetineerden nog zeel veel ontbreekt. Het komt haar voor, dat het mogelijk moet zijn de ontgin- ningsarbeid in den N.O.-polder althans ten deele met behulp van gedetineerde politieke delinquen ten uit te voeren. De commissie zou het gewenscht achten, indien een iets ruimer con. tact tusschen de gedetineerden en hun familie mogelijk werd ge maakt door iets meer correspon dentie en liefst ook iet» meer be zoek toe te staan. Tot haar leedwezen moet de commissie verklaren, dat de stem ming onder de gedetineerden op vele plaatsen slecht is. Dat men tot dusverre aan de eigenlijke heropvoeding van de ge vangenen nog in het geheel niet is toegekomen, is begrijpelijk. Thans mag echter aan dit vraag stuk naar de overtuiging der com missie geen oogenblik langer wor den voorbijgegaan. Behalve klachten «ver den tra gen gang der vrijlating vernam de Dn Rotterdamsche haven staking. 800 vrijwilligers hebben in Rotterdam het werk der stakende havenarbeiders overgenomen, Met de 700 vaste havenarbeiders, die niet gestaakt hebben, is het nu mogelijk de 21 in de haven lig gende schepen te lossen of te laden. DE ATOOMENERGIE. Dr Allibone, dia geduren de den oorlog lid was van de Engelsch-Amerikaanscha com missie voor de vervaardiging van de atoombom, heeft ver klaard, dat waarschynlyk het volgend jaar de atoom-energie zou kunnen worden aange wend voor industrieels doel einden. Hierbij deelen wij onzen corres. pondenten mee, dat verslagen van de viering der bevrijding niet meer opgenomen kunnen worden. Er Is reeds veel verbeterd na de bevrijding. Desondanks blijft er nog veel te wenschon over. gaan stemmen op tot wederinvoe ring van de Ie klasse, tegen be taling. Vooral zakenmenschen kunnen dan rustig handelen. Do Comm. meende, dat dit can stap terug is. Op het traject Kruiningen— Perkpolder wordt per 1 Juni do „Koningin Emma" ingelegd, die 8 personenauto's kan vervoeren. De kosten van herstel aan den steiger te Stavenisse col meer dan een ton bedragen. Gratis overtocht op de Ooster- scheldc zal vooralsnog niet moge lijk zijn, daar de Prov. deze kos ten momenteel niet kan dragen. Het Prov. Bestuur is echter dili gent om de tarieven zoo laag mo gelijk te stellen. Gevraagd wordt om den parti culieren dienst tusschen Ter- neuzen en Hoedekenskerke door het Rijk of de Prov, te doen over Een speciale medewerker van „Strijdend Nederland" geeft eenige bijzonderheden over den toestand te Batavia. Overdag lijkt het al weer een beetje op 't Batavia van voor den oorlog De wegen zijn echter buitengewoon slecht en op de passars winkels zijn er hoegenaamd niet worden schrikbarend hooge prijzen ge vraagd. 's Avonds om 7 uur is alles gesloten, met uitzonde ring van enkele dancings, waar zooveel gewapende militairen komen, dat de baas niet bang behoeft te zijn voor een over val. Tusschen 7 en 11 is het rustig op straat. Om 8 nur nog even de snel voorbijgaande drukte van de uitgaande bioscoop en daarna zie je nog maar enkele menschen die persé ergens naar toe moeten. Schoten in den nacht. Om 11 uur avondklok. Ieder moet binnen zijn. Dan begint de Bataviasche nacht, waarin geen plaats is voor menschen. Doodstil is het. Plotseling een schot.... Dan, heel even maar, een kleine pauze. Daarna een helsch lawaai. Het leegschieten van een automatisch wapen. De stilte keert weer. Doch niet voor lang. Den heelen nacht gaat dit voort. In alle richtin gen is actie. Niet op groote schaal. Slachtoffers vallen er weinig. Vaak is 't maar een zenuwachtige schildwacht, die meent iets te zien. Maar ook dikwijls is het een één- of tweemans aanval op een post. Gelukkig met weinig resultaat. En toch beangstigend. Je weet niet wanneer noch vanwaar de sluipmoordenaar komt. 'Je schiet je wapen leeg op een ongezie- nen vijand. Soms vindt je den volgenden morgen zijn lijk, soms viftdt je alleen een bloed spoor, meestal heelemaal niets. Sluipmoord.... Het schieten hoor je, je bent op je qui vive. Je neemt tegenmaatregelen, zoekt dekking, schiet terug. Een slag met een golok voel je misschien heel even. Maar je merkt al niet meer, dat de kleeren van je afgerukt wor den, dat je handen op je rug gebonden worden. Dood of slechts bewusteloos word je in de kali geworpen; soms den volgenden dag, soms weken ia- ter wordt 't lichaam gevonden. Vrouwen, mannen, kinderen, Europeanen, Indonesiërs, Br.- Indiërs en Chineezen. Uit alle bevolkingsgroepen zijn er die de tol betalen. Een onvoorzichtig woord, een niet onmiddellijk voldoen aan een eisch van de republiek ofeen blanke huid, zijn voldoende redenen. En hoe dikwijls ook is het slechts om buit te doen. Onder het mom van den vrijheids strijd worden ontelbare misda den bedreven. Geen wet en orde. Wet en orde bestaan niet in 't land waar de strijd om de macht heftiger gevoerd wordt, dan de strijd om recht. Batavia bij dag: beroofd en uitgeput, maar vriendelijk en rustig. Batavia bij nacht: Verrader lijk, dood! Nadat des morgens reed9 een vergadering met de ondernemers gehouden was, werd Woensdag middag o.l.v. den Commissaris der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles v. Ufford, een conferentie belegd met verschillende instellingen en vereenigingen, die bij het verkeer in Zeeland zijn betrokken. Vertegenwoordigd waren Ged. Staten, de Stichting Herstel Zee land 1945, de A.N.W.B., K.N.M. V., K.N.A.C., Kamer van Koop handel, vele directies en onder nemers van verkeersinstantie's, enz, Reeds veel verbeterd. Jhr Quarles constateerde, dat op verkeersgebied reeds heel wat is bereikt. Was de toestand bij de bevrijding hopeloos, thans is er reden tot tevredenheid. Voor de prov. vloot is reeds tusschen Kruiningen en Perkpolder een ferryboot ingelegd. Eenige ver nieuwde schepen volgen binnen kort op andere lijnen. ■Over het vliegverkeer worden besprekingen gevoerd. Door de Rijkswaterstaat wordt onderzocht of het vliegveld Vlissingen nog te gebruiken is. Voor Z. Vlaan deren bestaan plannen voor een noodvliegveld. Vervolgens deed de Commis saris mededeelingen over de resul taten die op de conferentie met do ondernemers bereikt zijn. De Bootdiensten. Met ingang van 3 Juni zal op het veer VlissingenBreskens de dienst tot 17 vaarten worden uit gebreid. Voor den oorlog was dit aantal slechts 12. Deze z.g. „starre dienst", die eind Juli mede door de „Pr. Willem I" zal worden onderhouden, is mogelijk gewor den, doordat goederen en paarden- vervoer nu zoo veel mogelijk op vrachtauto's geschiedt. Tijdroo- vend laden en lossen wordt daar door voorkomen. Alle booten zullen zooveel mo gelijk op trein en bus aansluiten. Op de lijn KruiningenPerk polder zullen per 13 Mei 16 dien sten komen. Tusschen Kortgene en Wolfaartsdijk komen 15 dien sten, VeereKamperland 6 dien sten en ZierikzeeKatscheveer 5 diensten. De steigers voor de koplading veerdienst BreskensVlissingen zullen spoedig gereed zijn. Mede i.v.m. de oriëntatie van Z.-Vlaan deren op België, i9 dit werk ur gent. Over een jaar zal men klaar zijn. De thans gelichte 215, wordt in drieën gebrand en van een grooter tusschenstuk voorzien. Van de nog in de Vlissingsche haven aan wezige gezonken ferrybooten „Juliana" en „Prins Hendrik" is nog niets te zeggen. Uitvoerig werd daarna gespro ken over het vrije vervoer op de Westerschelde. Gevraagd werd o.m., waarom voor losse paarden betaald moet worden. Is Z. Vlaanderen ea Walcheren Men zou de bootdiensten over de Oosterschelde ook vrij willen zien. Maar: Wie zal dat be talenDe spoorlijn Vlissingen Roosendaal zou in 1951 geëlectrifi- ceerd kunnen zijn. Waar komt in de toekomst een vliegveld I i nemen. Hier komt binnenkort in de vaart de „Prinses Irene" met accomodatie voor 70 Passagiers en een klein aantal fietsen. Er zullen minstens 5 vaarten zijn. Voor vrachtauto's wordt de „Willem I" (18) te Vlissingen en de „Emma" (8) op Schouwen in gelegd. Nagegaan zal worden of de veerschippers tusschen Stavenisse en Ouwerkerk en GorishoekIer- seke verplicht kunnen worden een aanlegsteiger ten behoeve van de passagiers, die nu over glibberig zeewier moeten loopen, te bouwen. Met de regeering worden be sprekingen gevoerd om de pontons te Zijpe en Anna Jacobapolder te vervangen door booten met kop lading. In verband met de klachten op Schouwen over de R.T.M., wordt opgemerkt, dat deze thans alle medewerking verleend. Het s.s. „Elma" is nu vervangen door de „Maasnimf". De dienst is nu zoo, dat er per dag te Rotterdam 6 uur overblijft om zaken te doen. De Spoorwegen. Als algemeenen wensch van de Zeeuwsche bevolking heeft de Comm. de N.S. gevraagd inplaats van stoomtreinen, diesel- of elec- trjsche treinen in Zeeland te laten rijden. Men antwoordde hierop, dat dieseltreinen onmogelijk wa ren, doch dat in het groote elec- trificeeringsplan van de Ned. Spoorwegen de lijn Roosendaal Vlissingen is opgenomen. Zooals de zaken er *u voor staea zal dit plan in Mei 1951 verwerkelijkt kunnen zijn. Over de rijsnelheid op den Zeeuwschen lijn werd opgemerkt, dat de max. snelheid nergens meer dan 60 K.M. bedraagt. Tram- en Busdiensten. Opgemerkt werd, dat de electr. tram Sluis—Brugge en Sluis— Knocke, die 8 x per dag rijdt, *oo slechte aansluiting heeft op de boot te Breskens. Burgera. Aar- nouts zou hierin verbetering wil len zien. De Dir., dhr Sonneveld zei, dat uitbreiding wordt voorbe reid. Het mankeert echter nog aan materiaal. Op de buslijn StavenisseTho- len zijn nu maandabonnementen ingevoerd. Retours zullen volgen. De bus van v. Oeveren te Zierik zee zal voortaan rijden tot aan de haven. Ged. Staten zijn bereid de B. B.A. te verzoeken om wachtge- legenheid voor de 'busdiensten TholenB. op Zoom. Het verzoek van Gebr. van Fraassen tot wederinvoering van den dienst VlissingenWolfaarts dijk heeft in de naaste toekomst geen kans. Er is geen materiaal beschikbaar en er wordt reeds door bestaande diensten in de be hoefte voorzien. Het Wiegen vraagstuk. Algemeen was men van oordeel, dat de wegen, waarvan het onder houd 6 jaar heeft stilgestaan, spoedig verbetering behoeven. Verbetering werd bepleit van de wegen Kijkuit—Axel en Hulst- Belg. grens. In erbarmelijken toe stand verkeert ook het kleine stukje Oud-VossemeerSt. An- naland. Voor dit laatste is de steenslag reeds aanwezig. Totstandkoming van den Rijks weg Vlissingen—Nieuwland wordt van groot belang geacht. De directie der „Stoomtram Walcheren" deelde mee, dat de gebombardeerde tramlijn Vliss.— Middelburg, die vooral tusschen Middelburg en de Abeele een ge vaar voor het verkeer vormt, bij inschrijving zal worden verkocht. Bruggenbouw- Namens dc K.N.A.C. bepleitte Jhr v. Vreedenburg verbetering van het „smartekind", de Thool- sche brug. De Stichting Herstel Zeeland 1945 drong aan op op heffing van het bruggeld voor deze brug, waarmee een geweldig economisch belang zou zijn ge diend. De A.N.W.B. drong aan op spoedigen bouw van een brug over dc Zandkreek. In dit ver band werd ook genoemd het be kende drie-eilanden plan en een e.v. aan te leggen vliegveld in het Noorder Sloe. Jhr Quarles deel de mede, dat in de planen voor aanleg van een vliegveld genoemd wordt de Zuid-watering te Rit- them. Aan het slot zei de voorz., dat Ged. Staten altijd bereid zijn kjach ten aan te hooren. Hij hoopte, dat deze conferentie gunstige resul taten mag hebben, waar» de vergadexing uiteen ging. oommissie op vele plaatsen klach ten, vooral van de zijde der kamp commandanten, over de willekeu rige volgorde waarin de zaken blijkbaar worden behandeld. Her haaldelijk werd tegenover de commissie door de kampleidingen de opvatting uitgesproken, dat connectie en corruptie aan deze willekeurige volgorde niet vreemd zouden zijn. Bij de vrijlating zal in het bij zonder aan de vrouwen aandacht besteed moeten worden. Op tal van plaatsen vernam de commissie klachten over de ver houding tusschen de kamplei ding en de gezagstroepen. EEN NIEUW BOEK VAN ARNOLD MEIJER. Naar gemeld wordt is er een tweede boek van Arnold Meyer in voorbereiding, hetwelk den titel draagt: „Nederland voor, tijdens en na de bezetting". Dit boek brengt een aantal nog niet gepubliceerde documenten. O.a. zou het aantoonen, hoe de heer Vorrink uit eigen beweging tot Meyer gekomen is. Prljzenbeschikking japonnen 1946. In de Staatscourant is afge kondigd een beschikking van den minister van Handel en Nijverheid, de „prijzenbeschik- king japonnen 1946". Een uit Harskamp ontvluchte S.S.-er, die in een hol in de bos- schen van Lunteren „onderge doken" was, in weer gegrepen. Wanneer trouwt U? AI duurt het nog enkele maan den, toch moet TJ nn reeds het probleem van Uw woning inrichting met ons komen be spreken. Direct kopen kan natuurlijk nog niet, daar allej nog ge reserveerd is voor direct ge bruik. Toch zullen de waarde volle tips, die wy U kunnen geven, het inrichten van Uw eigen huis veel gemakkelijker maken. Komt U eens? Fa H. BLOK ZONEN KAPELLE (Z.B.) Tel. 200 (K 1102) (Ingez. Med.) XV. DE LETTERKUNDE VAN ZUID-AFRIKA Hier volgt dan allereerst een Vaderland 1 om sal die adel der gedichten, geboren in den van ons naam met ere dra donkeren tijd van den Boeren oorlog IN DIB KONSENTRATIE- KAMP. Jou oê is nat met die trane van [Sister; Jou stel is gemartel, deur [smarte gepla; Van vrede en pret was jy [vroeër 'n verkwister En nou, wat bly oor van jou [rykdomme? Ja, 'n Spreekwoord tot steun [daar 'sgeen troostwoord [beslister; „Geduld, o geduld, wat so bate [kan dra". Hto ®it jy te koes teen, die [wind, wat daar suie Yskottd deur die tentseil, geskeur [deur die hael Jon enigste skuil in die nag [teen die buie; Die Junielug stort oor die [stroom van die Vaal Jy hoor net die boes van jou [kind, en die luie Gedrup van die reeëndrup- [peltjes por die paal.... En de dichter Augène Marais zingt in 1902, het jaar van den neergang: God va» ons Vaders as U wil [bestaan, dat ons as Staat en Nasie moet [vergaan, besoedel deur verraad ontrou aaa alles deur ons Vaders [opgebou (die ideale, vir ons öpvergaar deur worst'ling van 'n halwe [duisend jaar I) bedwelm deur elke lawwe vrees, onwaardig langer nog 'n volk [te wees; ons diepste liefde steeds [gesmoor om vreemdeling e« vijand na [te spoor; en vuile hande, rooi bevlek, met bloed van broer en vrind [bedek; God van ons Vadert, bly a wil [bestaan, leer ons genadiglik die dood [blijmoedig in te gaan. De dichters Leipoldt, Totius en Celliers schenken hun volk een onvergankelijk bezit; zij getuigen van de smart en smaad het Afrikaansche volk aangedaan, maar vertrouwen vast op het recht, dat zal ze gevieren boven de macht, zoo niet op deze aarde, dan toch m Gods hemel. Zij vertolken de stem van hun volk, een volk dat zijn land innig jilelheeft, dat voor zijn land onnoemelijk veel geleden heeft, maar dat, naar het voorbeeld van hun vrome voorvaderen, onwrik baar op God blijft vertrouwen, een vertrouwen, dat zoo prach tig zijn uitdrukking vond in het gedicht van C. J. Langen- hoven, dat tot volkslied verhe ven werd: DIE STEM VAN SUID-AFRIKA. Uit die blouw van onse hemel, uit die diepte van ons see; Oor ons éwige gebergtes, waar die Icranse antwoord gee. Deur ons vér verlate vlaktes met die kreun van ossewa Ruis die stem van ons geliefde, van ons land Suid-Afrikal Ons sal antwoord op jou [roepstem, ons sal offer wat jy vrat Ons sal lewe, ons sal sterwe ons vir jou, Suid-Afrikal In die murg van ons gebeente, in ons hart en siel en gees; In ons roem op ons verlede, in ons hoop op wat sal wees Waar en trou als Afrikaner», kinder» van Suid-Afrika Ia die «ongloed van ons sooner, in onl winternagse kou; In die lente van ons liefde, in die lanfer van ons rou; By die klink van huw'liks- [klokkie», by die kluitklap op die ki» Streel jou stem ons nooit ver- [niet nie, weet jy waar jou kinders is. Op jou roep seg ons nooit nee [nie, seg ons altyd, altyd ja: Om te lewe, om te sterwe ja ons kom, Suid-Afrikal Op U almag vas vertrouend het ons vadere gebou; Skenk ook ons die krag, o [Here, om ta handhaaf en te hou Dat die crwo van on9 vaad're vir ons kinders erwe bly; Knegte van die Allerhoogste, teejB difl heelo wereld vryl Soos ons vadere vertrog het, leer ook ons vertrou, o Heer: Met ons land en met ons nasie sal dit wél wees I God regeer 1 H. S. „KABINETS"ZITTINQ TE DJOCJA. De zender voor de ge allieerde strijdkrachten te Batavia deelt mede, dat Slahrir Maandag a.s. een pfenaire Kabinetszitting, gepresideerd door Soekar- no, zal bijwonen. Soekar- no, met wien de Regeering in geen geval zou 'onder handelen en met wien nu voortdurend contact wordt gezocht. De man, die Churchill arresteerde. In het Gemeentelijk Verzor gingshuis voor Ouden van Dagen in Sloten woont een 79-jarigt grijsaard, genaamd Jan Olden- ziel. Tot heden sleet hij rustig zijn levensavond in dit tehuis als een onbekend man. Sedert Chur chill's komst echter staat hij op eens in het middelpunt van de be langstelling. Immers, Jan Olden- ziel is de man, die tijdens de Boe renoorlog Churchill in 1899 in Transvaal gevangen heeft geno men I „Wij hadden juist een brug over een kleine rivier opgeblazen", zoo vertelde oude Jan, „toen er een Engelsche gepantserde trein aankwam, die natuurlijk moest stoppen. Wij schreeuwden „hands up" en met de handen omhoog kwamen ze eruit. Ik arresteerde Churchill, die beweerde corres pondent van de „Times" te zijn en dus vrijgelaten wilde worden. Mijn commandant gelastte echter hem te fouilleeren, waarbij twee revolvers te voorschijn kwamen. Churchill werd met andere offi cieren naar Pretoria getranspor teerd en daar opgesloten. Na eenige maanden ontvluchtte hij in de richting van het Engelsche le ger onder Roberts. Later, toen het Engelsche leger Pretoria bin nenrukte reed Churchill te paard naast Roberts en ik herkende met een het ventje, dat ik gevangen had genomen". Op de vraag of Churchill bang was bij zijn arrestatie, luidde het antwoord „Neen, bang was-ie niet, maar veel praatjes had hij wel'zei Jan lachend, „die praatjes van hem zijn trouwens onze redding ge weest in dezen oorlog". Hij heeft een audiëntie aange- In ons wil en werk en wandel, vraagd, „want ik,wil 'm toch wel van ons wieg tot aan ons grafeens zien, dat, zelfde jochie, dat Deel geen ander land ons liefde, nu de groot Churchill is gewor- trek geen ander trou o» af. dan...."

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2