De herbouw van Middelburg^ Raadhuis De heer Vorrink vraagt ontslag als Regeeringsgemachtigde. Beter laat dan niet. KRUIMELTJES Gemeenteraad te Middelburg. 1940 -10 MEI -1946. Laatste berichten. Churchill bezoekt de Residentie DE BILT ZEGT» Vrij warm. Zonnig en vrjj warm weer met zwakke tot matigen wind tUBBchen Noord-Oost en Zuid- Ooet. ÏÏieis dw* is wkpMieic, Minister Logeman heeft bij het Indische debat in de Tweede Ka mer althans één juiste opmerking gemaakt, toen hij verklaarde niets doen is ook politiek Zoo is het. Niet optreden tegen de gealli eerden, die Nederlandsch-Indië, een deel van ons Koninkrijk, als bezet gebied schijnen te behande len is ook politiek. Niet optreden tegen de revolu tionaire elementen in Indië die onder leiding van Soekarno en zijn Japansche vrienden het Ne- derlandsche gezag trachten te ver nietigen en die oorzaak zijn dat duizenden Nederlanders en inlan ders van honger en ellende om komen, is ook politiek. Niet optreden tegen de com munistische terreur in de havens waardoor onze voedselvoorziening in gevaar komt en aan de Neder- landsche belangen groote schade wordt toegebracht, is ook politiek. Hetzelfde geldt ook in anderen zin. Er zijn nog altijd menschen ook in Christelijke kringen, die zich met de politieke actie in geen en kel opzicht bemoeien. Zij bezoe ken geen vergaderingen, leven niet mee, houden hun portemon- naie dicht, wantzij doen niet aan politiek. Zij gaan nog stemmen omdat het nu eenmaal niet anders kan, maar overigens houden zij zich absoluut afzijdig. 't Is mij hetzelfde of ik van de kat of van den kater gebeten wordt, zoo heet het dan soms, en dan meent men iets heel ge wichtigs te hebben gezegd. En dat is goed beschouwd ook zoo. Want daarmee heeft men een streep gehaald, althans getracht getracht dit te doen, door het le venswerk van hen, die den poli- tiekenstrijd gezien hebben als een heiligen strijd, die het deel nemen aan de politiek gezien heb ben als een goddel ij ke plicht en wier vurig begeeren het was, ook op het terrein van de staatkunde, den Naam des Heeren groot te maken. Met hun kat- en kater-wijsheid, verloochenen zij hun roeping, en ontmoedigen zij met name de jon geren, die ook op staatkundig ter rein God wenschen te dienen met geheel hun hart en met alle krach ten. Door h un negatieve houding werken zij, maar in de verkeerde richting. Niets doen is ook politiek. Maar een verkeerde politiek. DR VAN MOOK TE BATAVIA. Besprekingen worden voortgezet. Bij zijn terugkeer te Batavia heeft dr van Mook verklaard, zoo meldt A.N.P.-Aneta, dat hij tevreden was over het par lementaire debat „Wij weten nu, hoe ver de regeering en het parlement wenschen te gaan". Hij voegde er aan toe, dat hij de besprekingen met de repu blikeinen zoo spoedig mogelijk zou hervatten. Voorts verklaarde hij, dat hij „zekere instructies van de re geering" had meegebracht. Deze waren grootendeels ge baseerd op de verklaring, die minister Logemann onlangs heeft afgelegd. Dr van Mook zeide, dat hij de besprekingen met de republikeinen zou voortzetten zonder het resul taat van de verkiezingen of de samenstelling van de nieuwe regeering, waarmee nog wel eenigen tijd gemoeid zou zijn, af te wachten. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 335 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prija 3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274280, Bijkantoren te Vliseingen, Middelburg,on Torneuzen. - Vrijdag 10 Mei 1946 AdvortentieprijB 12% cont por m.m. EIEREN EN BOTER. Geldigheidsduur bonnen verlengd. Het C.D.K. deelt mede, dat de geldigheidsduur van de bonnen voor een ei 167 en 671 algemeen is verlengd tot en met 25 Mei. Ditzelfde geldt voor de rantsoenbonnen voor eieren van het oude model. De geldigheidsduur van de boterbonnen 21, 71 en 21 al gemeen van de bonkaarten K 604 Is eveneens verlengd tot en met 25 Mei a.s. Uitbreiding van onze luchtvloot, De K.L.M. heeft twee nieuwe DC 4 toestellen in Amerika in bestelling gegeven, waardoor het totale aantal van deze ma chines op 6 wordt gebracht. Naar men verwacht zullen in Juli de eerste 4 Constellations worden afgeleverd. Deze 4-mo- torige toestellen, die plaats bie den aan 50 personen, zullen voor den transatlantischen dienst worden gebruikt. De Regeeringsvoorlichtmgsdienst deelt mede: De beschuldigingen, gericht tegen den heer J. J, Vorrink, Regeeringsgemachtigde in algemeenen dienst bij het Ministerie voor Algemeene Oorlogvoering en tevens voorzitter van de Partij van den Arbeid, in verband met de zaak Arnold Meijer, hebben den heer Vorrink aanleiding gegeven tot een krachtig openbaar verweer, waarin het beleid van de Bijzondere rechtspleging ter zake in het geding is gekomen. De Regeering heeft het volste vertrouwen, zoowel in den heer Vorrink, ais in het beleid van het Directoraat-Generaal voor de Bijzondere rechtspleging, maar heeft in de discussie, die is ontstaan, aanleiding gevonden haar standpunt ter zake van de vereenigbaarheid van de ambtelijke en de politieke functie, die de heer Vorrink tot nog toe heeft bekleed, te herzien. Zijerkent de bezwaren, aan de dubbele positie van den heer Vorrink verbonden, te hebben onderschat. Laatstgenoemde heeft op grond dBarvan besloten zijn ontslag te vragen als Regeerings gemachtigde in algemeenen dienst. Een verstandig besluit. Het is alleen maar jammer, dat de heer Vorrink en de Regeering eerst thans tot de ontdekking zijn gekomen, dat de positie van Vorrink als opper-ambtenaar en partijleider scheef was. Maar beter laat dan niet. Het geval Meijer waarover met name het „Vrije Volk" zooveel ophef heeft gemaakt en waaruit getracht werd politieke munt te slaan ten bate van de partij van den Arbeid heeft intusschen wel een heel merkwaardig staartje gekregen. AARDBEVING IN ARGENTINIË. De provincie San Juan in Ar gentinië is Woensdag door een aardbeving geteisterd. Aanzien lijke schade wordt gemeld van de stad Media Agua. Ook Middelburg gaat weer aan den elag. Langzaam maar zeker! Een nieuw her bouwplan voor het sohoone gothiache raadhuis biedt veel verbeteringen ver geleken' bij dat van 1941. Op het Zwijndrechtsche plein te Rotterdam is het 8-ja- rige meisje H. M. Pas door een auto overreden,en gedood. De iZwitsersche regeering heeft besloten 10.600 ton voe dingsmiddelen, ter waarde van 33 milliard calorieën, ter be schikking te stellen voor ver deeling onder ondervoede Euro- peesche kinderen. Woensdagmiddag is op Croy don een speciaal K.L.M.-vlieg- tuig met 1800 kg. Hollandiche aardbeien gearriveerd. In de .komende dagen .worden nog meer zendingen verwacht. Do Rijnlandsche volkspartij heeft tijdens een betooging te Krcfeld een onmiddellijke volksstemming gecischt voor het Rijnland en Ruhrgebied Zooals wij reeds eerder meld den, zullen op 14 Mei as. op meer dere plaatsen in ons land herden kingsplechtigheden plaatsvinden ter nagedachtenis van onze in de oorlogsdagen in Mei 1940 geval len militairen. Te Middelburg vindt deze plechtigheid plaats op de Alg. Begraafplaats en wel op het ach terste gedeelte. Aanwezig zullen zijn de minister van Marine, dhr J. N. de Booy, de kol. der artil lerie A. C. de Ruijter van Ste- veninck als vertegenwoordiger van den minister van Oorlog, de res. kol. J. H. W. Bruins uit Ber gen op Zoom, de bevelhebber der Gezagstroepen in Zeeland, maj. Koole, de Commissaris der Ko ningin en andere autoriteiten. Voorts zal behalve door de nabe staanden der, gesneuvelde militai ren en oorlogsinvaldien de herden king worden bijgewoond döör en kele commandanten van de troepen, die hier gevochten hebben, door deputaties uit de jeugdvereenigin- gen, enz. Het programma luidt als volgt: Om 11 uur moeten de troepen de 5e comp. Gezagstroepen uit Middelburg, de 4e comp. Ie bat. 2 I.R. en een detachement der Kon. Marine opgesteld zijn. Om 11.15 uur zijn alle genoodig- den aanwezig. Om 11.20 uur heeft de begroeting der regeeringsper- sonen en genoodigden plaats. Om 11.30 uur houdt dan res. kol. J. H. W. Bruins een rede, waarna om 11.45 u. kol. A. C. de Ruijter v. Steveninck zal spreken. Daar op volgt de kranslegging om 11.55 uur. Een 4-tal kransen zai wor den neergelegd, te weten namens de Regeering, de Kon. Land macht, de Kon. Marine en den Territ. Bevelhebber Zeeland van de Gezagstroepen. Om 12.00 uur wordt één minuut stilte betracht onder het gelui der klokken van de Oostkerk. Om 12.01 uur vindt daarna de uitreiking van posthume onderscheidingen plaats, waarna de plechtigheid besloten wordt met het hijschen van de viag en het spelen van het Wil helmus. - Na vele jaren van balling- graven, die meer dan 50.000 schap heeft graaf Michel Ka- jaar geleden geleefd heeft rolyi, de vróegere president j Een commissie voor het on- van Hongarije, Londen veria-j dergrondsche spoorwegnet te ten om naar zijn eigen land te- T rug te keeren. De 1602 M. lange oudste Duitsche tunnel op het spoor- wegtraject KeulenAken, die door den oorlog zwaar werd beschadigd, wordt half Mei weer in gebruik genomen. Volgens het Italiaaniche blad „Risorgimento Liberale" heb ben tweepersonen bekend het lijk van Mussolini te hebben gestolen. Het broodrantsoen te Wee- nen is van 900 tot 700 gr. oer week verminderd. Het aardap- over de" vraag, of het Rijnland pelrantsoen is gehalveerd, een aparte staat zal worden, of Op den berg Karniel is door nog langer onder Pruisische een archaeologische expeditie voogdij wil staan. het skelet van een man uitge- In een besloten vergadering van den Raad van Middelburg heeft op 24 April j.l. de archi tect voor den herbouw van liet stadhuis, dhr Ir A. v. d. Bteur te Rotterdam, een uiteenzetting gegeven van zijn plannen. Het plan 1941. Er bestond reeds een uitgewerkt herbouwplan uit het jaar 1041. En met de eobore voorbereidingen van do uitvoering daarvan was een begin gemaakt. Maar zooals begrijpelijk is, heb ben de bezettings- en oorlogs omstandigheden een regelmatig doorwerken zeer belemmerd. Men mocht nu eenmaal niet doon wat men wilde en zelfs eenmaal is een geheel nieuw plan ter tafel gekomen op last van de bezet- tonde macht. Gelukkig heeft dit plan, dank zij o.m. het ingrijpen van de Inspectie Monumentenzorg geen kans van slagen gehad. Op een ander tijdstip moesten de werkzaamheden weer plotseling worden stopgezet, den eenen keer zoogenaamd om onderzoekingen te doen, een volgend maal door de beruchte „spitactie". Aan den anderen kant heeft deze vertraging in werkzaamheden enkele en zelfs groote voordeelen met zich medegebracht. Want in dien tueschentijd kon de architect de zaak no^ eens rustig bekijken en rekening houden met allerlei veranderingen, die bij nadere be- echouwing moesten worden aan gebracht en eveneens met opmer kingen van andere terzake kun- digen. Daardoor bevat dit nieuwe plan vele nieuwe elementen ver geleken bij dat van 1041. Want het is een buitengewoon zware opgaaf, om van dit zoo geschonden juweel van middel- eeuwsche bouwkunst een geheel te maken, dat in passende aan sluiting by de omgeving en har monisch samengaan van de ver schillende samenstellende deelen, inderdaad weer een object van hooge cultureels waarde voor ons land wordt. Het raadhuis, symbool van Zeelands hoofdstad, zal in glorie herrijzen. Naar onze meening is de ar chitect hierin geslaagd. Het stad- huis zal, zooals burg. v. d. Weel in de raadszitting opmerkte, wan neer de plannen op papier zich in de werkelijkheid hebben om gezet, niet alleen het herrezen middelpunt van het Middelburgsch leven zijn en een zinnebeeld van het hoofdstedelijk karakter, doch ook een voorbeeld van de cultu- reele schoonheid van ons land. Zooals eigenlijk vanzelf spreekt zal het Gothisehe gedeelte van het Stadhuis aan de Markt on veranderd worden gelaten. Dit ge deelte zal zooveel mogelijk dienst baar gemaakt worden aan repre sentatieve doeleinden. De zijde aan de Noordstraat zal een geheel nieuw aspect krijgen. Aan dezen kant komt de gemeente secretarie. Er is, zooals men zal weten, in de Noordstraat een door braak geprojecteerd naar den Penninghoeksingel. Nu is het de bedoeling, dat op den hoek van deze doorbraak de conciërge woning zal worden gebouwd. Op dit gebouw sluit aan een galerij, die weer overgaat in het ontvan gerskantoor. Liangs de Helmzijde komen enkele gevels voor gemeen telijke instellingen. Lu het midden van dit vierkant van gebouwen komt een open plaats, die van vier kanten uit te bereiken is door het publiek, n.l. vanaf den Helm, de door braak, een poort uit de Noord- straat en vanuit de richting En- gelsche Kerk. Ih het Gothisehe gedeelte zal een groote voorhal gemaakt wor den. Een monumentale trap zal naar boven voeren. Aan de zijde van de Noordstraat, waar voor het publiek de hoofdingang zal zijn, zullen de verschillende afdeelin- gen van de gemeente-secretarie worden ondergebracht. De raads zaal komt in het Gothisehe gedeel te, de trouwzaal aan de Noord straat. De financiëele zijde. Het heeft volgens B. en W. geen zin, thans met ramingen te komen, omdat door de steeds ver anderde prijzen van de materia len, de nog niet gestabiliseerde loonen en de onmogelijkheid om reeds nu hot oogenblik te bepa len, waarop met den eigenlijken bouw kan worden begonnen, vier jaren stellen, waarvan één joér alleen bestemd is voor hot maken van teekoningen en bestek. En bi) deze cijfers moet nog een behoorlijke reserve in acht go- nomen worden met het oog op de volo moeilijkheden voor hot ver krijgen van materialen en werk krachten, Het eerste werk zal bestaan uit de overkapping van het oude stadhuiBgedeelte en het voltooien van <^e betonvloeren. De meening van Ir Rothuizen. In de raadsvergadering, waar hot belangrijke besluit om met dit plan in zee te gaan, werd genomen, zijn door onkele raads leden nog verschillende wenschen naar voren gebracht en opmerkin gen gemaakt. Maar unaniem was men van meening, dat dit plan Inderdaad de juiste oplossing geeft en een harmonisch geheel vormt. Ir A. Rothuizen noemde het plan een groote verbetering in alle opzichten. Naar zijn mee ning zijn de gevels brillant en virtuoos gecomponeerd, hoewel misschien iets te ver gegaan is met de gothiseerende allure. De doorbraak vindt'hij veel te groot en ook den bouw ën de ligging van de conciërgewoning acht hjj niet geheel juist. De burgemeester heeft hem toegezegd deze zaak nog nader met den architect te zullen bespreken en dankte hem voor zijn goed-gedocumenteerdo uiteenzetting. Op een vraag waaTom by den herbouw niet een Middelburgsche firma is ingeschakeld, antwoord de de burg., dat deze ook in de gelegenheid zyn geweest in te schrijven, doch dat de bedragen te veel verschilden. De uitvoering is nu opgedragen aan de Rotter- damsche Fa Muijs en de Winter. Volledigheidshalve deelen wij nog enkele bedragen medehet schade bedrag was in 1940 geschat op f 965000.Van de molestverze- kering is een uitkeering van f 700.000.te verwachten. Zoo is er een belangrijk be sluit genomen. Een nationaal mo nument wacht op restauratie. Mogen de plannen spoedig in werkelijkheid worden omgezet 1 Londen stelt voor ten net van 24 tunnels in den tijd van 30 jaar onder de Thtems te leg gen om zoodoend s de spoor bruggen over deze rivier over bodig te maken. De kosten worden op 230 millioen pond sterling geschat. "■Onder zeer groote belangstel- j nauwkeurige schattingen niot zijn stelling is gisteren op Schiphol te maken. Wel deelen B. en W, het vliegtuig „Rotterdam" of- mede, dat het geheele bouwwerk, ficieel gedoopt. - De Sowjet-Russische staats- leening van 20 milliard roebel, welke dient ter financiering van het nieuwe vijfjarenplan, werd binnen 2 dagen na uitgifte overteekend, 'aldus meldt het Russische ministerie van finan ciën. zooals het thans is ontworpen, ongeveer evenveel zal kosten als het plan van 3 Mei 1041. De restauratie moet niet als één geheel worden opgevat. Het is zeer wel mogelijk, en zelfs waarschijnlijk, dat de restauratie in gedeelten zal plaats v^>den, De totale restauratie kan mes op Voor 746000.-— cre dieten wegens herstel verleend. Schoenenwin kels voortaan op Dins dagmiddag gesloten. Woensdag kwam de Raad der Gemeente Middelburg onder voor zitterschap van den wnd. burgem. A. J. v. d. Weel bijeen. Van dhr A. J. v. d. Plas (comm.) was een schrijven inge komen, waarin hij wegens ver trek uit de stad bedankte als raadslid. Daar in den tijdelijken raad geen vacatures worden aan gevuld, zal zijn plaats niet wor den ingenomen. Op een adres van het Middelburgsch Drankweer- comité tot het verleenen van een subsidie van f 100 wordt gunstig beschikt. De gasprijs zal met in gang van 1 Maart jJ. met cent worden verhoogd. Na correspon dentie met Ged. Staten zal aan den oud-gemeente-werkman J. Faasse een uitkeering van f 6 per week worden verstrekt. In verband met het herstel van het plantsoen op den Dam is de medewerking gevraagd van het Streekbureau Walcheren. De kos ten worden geraamd op f 5000. Hoewel uit stedebouwkundig oog punt bezien een plantsoen op deze plaats niet aanwezig mag zijn, zal een uitzondering worden ge maakt en het plantsoen in be scheiden vorm terugkeeren. Voorts deelde de Burgem. mede, van een dame uit Brabant een Zeeuwsche beker uit 1715 te heb ben ontvangen, geschonken uit dankbaarheid voor verleende gast vrijheid, welke beker in het ge restaureerde stadhuis een plaats zal krijgen. De gebruikelijke vergoedingen over 1945 en de voorschotten voor 1946 voor het vakonderwijs en he* onderwijs in lichamelijke oefe ning werden voor de verschillende openbare scholen en de besutren van de bijzondere scholen vastge steld en goedgekeurd. Eveneens besloot de Raad, medewerking te verleenen aan de Ver. tot het ver strekken van L.O. op Ger. Grond slag ter verkrijging van tien aan de gemeente toebchoorende schoolbanken. In de plaats van den heer ia d. Pas werd tot lid van de Com missie van Toezicht Avondschool voor Nijverheidsonderwijs geko zen de heer I. v. Loo, die deze benoeming aanvaardde. Het presentiegel van de raads leden werd verhoogd van f 3,50 tot f 5 per bijgewoonde vergade ring. Met de N.V. Destructor Zee land Hauew^rt werd de v»i?- eenkomst, betrekking hebbend op het destrueeren van cadavers, af- valdeelen enz. verlengd tot uiter lijk 31 December 1947. Daarna kwam aan de orde een wijziging der algemeene politie verordening, waarbij B. en W. voorstelden, zulks i.v.m. een in gekomen verzoek aan de onderafd. Walcheren van „Bedrijfshoreca", het sluitingsuur der tapper ij en, evenals voorheen, te bepalen op 24 uur. De heer A. J. Schot (S.G.P.) zag een te genstrijdigheid in het verleenen van subsidie aan een drankweer- comité en dit voorstel. Naar zijn meening zal dit voorstel weer de uithuizigheid bevorderen. De heer A. F I i p s e (C.H.) sloot zich hierbij aan en wees er op, dat, nu de laatste trein reeds om 10.30 binnen is, de reizigers tot 11 uur tijd genoeg hebben, om een vcr- versching te gebruiken. Ook de heer P. Meliefste (A.R.) zag hier een opvoedende taak van den Raad, om de genotzucht te beteugelen. Ir. M. de Vink en de heer L. A. Schenk (P.v.d. A.) wezen op de ecnomischo mo tieven, die dit voorstel heeftook wanneer er straks vreemdelingen komen, is het sluitingsuur van 11 uur veel te vroeg. De Burgem. meende, dat Middelburg als prov. hoofdstad haar positie heeft te handhaven en in dit geval gerust den vooroorlogschen toestand kan herstellen. Van bandeloosheid in café's is hem tot heden niets ge bleken. Na stemming bleek, dat het voorstel van B. en W. met 13 stemmen tegen 4 was aange nomen. Woningwetwoningen. Oorlogsschade Een complex van 33 gemeente lijke woningwetwoningen aan de Karelsgang en een complex van 10 soortgelijke woningen aan de Havcndijkstraat is door oorlogs handelingen ernstig beschadigd. Dit is eveneens het geval met 150 gemeentelijke woningwetwoningen aan 't Zand, met 149 woningwet woningen aan de Stijfselweg, toe- behoorend aan de Alg. Woning- bouwver., 115 woningwetwonin gen en 16 woningen, van de Wo ningstichting „Volksbelang", resp. iu het nieuwe gedeelte en de Hen drikstraat. De herstelkosten van de complexen Karelsgang en Ha- venpijkstraat worden geraamd op resp. f 97.000 en f 23.000, de an dere resp. op f 421.000 't Zand; f83.000 Stijfselweg; f 107.000 Nieuwe Gedeelte en f 14.900 Hendrikstr. Het herstel zal moe ten worden gefinancierd met bij het Rijk aar» te vragen aanvullen de bouwvoorschotten. Daarom stelden B, en W. voor, credieten te verleenen van f 120.000 voor de eerste twee complexen en voor ditzelfde bedrag aanvullende bouwvoorschotten aan te vragen bij het Rijk. Ook voor de ver schillende andere woningwetwo ningen en woningen werd voorge steld, credieten te verleenen tot het bedrag der geraamde herstel- kosten en daarvoor bij het Rijk aanvullende bouwvoorschotten aan te vragen. Na eenige opmerkingen van de heeren Ir. A. R o t h u i - z ?.n (A.R.) en G. H. L u ij e n - d ij k (C.H., welke laatste ver zocht, bij het herstel op spoed aan te dringen, werden deze voorstel len met algemeene stemmen aan genomen. Als laatste agendapunt kwam m bespreking het verzoek van alle te Middelburg gevestigde schoenwinkeliers tot een ver plichte winkelsluiting op Dins dagmiddag na 13 uur. Dhr P. Meliefste (A.R.) had het verstandiger gevonden, wanneer een vorig maal de ver plichte winkelsluiting direct voor alle branches was gere geld en stelde voor, een en quête in te stellen naar de wen schen t.ov. de verplichte win kelsluiting bij de andere winke liers en hun personeel. De Burg. was van meening, dat dit niet op den weg lag van het gemeentebestuur. Met de stem van den heer A. J. Schot (S.G.P.) tegen werd dit voor stel aanvaard. In de rondvraag kwamen vele zaken, verband houdend met het aspect van de stad, aan de orde. De heer G. H. L u ij e n- d ij k (C.H.) informeerde, of er niets kan worden gedaan aan de vesten, die momenteel een zeer onaangename geur ver spreiden. Weth. L. van 't Westen de antwoordde, dat het water niet voldoende ververscht kan worden, daar de rioolwatergang naar Veere en ook nog enkele andere water gangen verstopt zijn. Er wordt hard aan gewerkt en bij den Prov. Waterstaat is op spoed aangedrongen. Dhr L u ij e n- d ij k zou ook graag de open luchtgarage op den Dam naar een andere plaats in de stad zien verdwijnen. Over dit on derwerp zijn al besprekingen gaande, werd hem medege deeld. (slot volgt). Op- art ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.54 u„ on der 20.20 u. Maan op 15.12 u., onder 3.50 u. V.M. 16 Mei. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 11 Mei: 11.20 u. 1.56 m., 23.42 u. 1.43 m. Vandaag Ie het zes jaren ge loden, dat de verraderlijke, door niets gemotiveerde vijandelijke overval van de Duitsche legers op ons land begon. Jaren van bloed en tranen wer den daarmee ingeluid. Zwaar werd one volk beproefd. Had ons de Heer Hem z(j al d'eer alzoo niet bijgestaan, wjj waren lang, ons was zoo bang, al in den druk vergaan I Maar gedankt moet zjjn de Heer, dat H(j one 'tZjjuer eor, de overwinning hooft gesehonkon. Wat in 1940 bij de menschen onmogelijk scheen, ie mogelijk gebleken bij God. Terug ziende op wat geweest is, zeggon on zingen wij: Wat wondor heeft do kracht des Heeren al gewrocht 1 o Heer, o Heer, o Heer! Hoe groot is Uwe msohtl Lt. Takasaki („de kik- vorsch") en Kanesjiro („de be grafenisondernemer), opzichter» bij het aanleggen va« den be ruchter Birma-ipoorwsg, sijn t«?i d(ss> istftsg voffi.-siFdeeld. Door 't Parlement ontvangen. Gisteren heeft Churchill een bezoek gebracht aan Den Haag. Bij zijn vertrek uit Amster dam werd hij weer hartelijk toegejuicht en ook de Haagscho bevolking heeft den Britschen staatsman roet groote geest drift begroet. Aan de grens van Den Haag werd Churchill door den burge meester verwelkomd. Daarna be gaf de stoet zich naar het Bin nenhof, waar zich tal van hooge autoriteiten verzameld hadden. Tegen kwart over één kon digde een in de verte hoorbaar gejuich de komst van den Brit schen staatsman aan. Vooraf gegaan door een stroom van rijkspolitie op motoren en eenige auto's, zwenkte een open auto van H. M. de Konin gin, met daarin rechtopstaande en wuivend den oud-premier van Engeland het Binnenhof op. Het enthousiasme daar ken de geen grenzen. Menigeen liep bij het zien van den man, aan wien we zooveel te danken hebben, de tranen over de wan gen. Vooral figuren uit de voormalige illegaliteit, die ook daar een plaats hadden gevon den, lieten zich niet onbetuigd Het bezoek van Churchill. Ten paleize te Amsterdam heeft gisteravond een maaltijd in in- tiemen kring plaats gehad, waar bij ook H. K. H. Prinses Juli ana en Z. K. H. Prins Bernhard aanzaten. Het Prinselijk paar de Prin ses in avondtoilet en de Prins in burger zijn te 7.50 uur per auto aan het koninklijk paleis op den Dam gearriveerd. Tegen 10 uur verlieten zij het paleis weer. Churchill heeft verklaard, aan gedaan te zijn door de ontvangst welke hem in Den Haag ten deel was gevallen, zoowel de plechtig heid in de Ridderzaal als de hou ding van het publiek hadden hem zeer getroffen. Koning Victor Emmanuel. Volgens berichten uit Rome zou koning Victor Emmanuel van Italië thans zijn afgetreden. Nader vernemen wij, dat Victor Emmanuel gisterenmorgen te 12 uur z(jn besluit tot troonsafstand heeft geteekend. Fransche Journalisten naar ons land. Ongeveer 18 Fransche journa listen zullen gedurende een week de gasten van de Nederlandsche regeering zijn. Zaterdagavond 11 Mei worden zij in Den Haag verwacht. In den loop der vol gende dagen zullen zij Amster dam, Wieringen, Rotterdam en Walcheren bezoeken. Herdenking van de Mei dagen 1940 op de scholen. Teneinde uiting te geven aan een gevoel van dankbaarheid en eerbied voor hetgeen in 1940 is verricht door officieren, onder officieren en soldaten, die hun leven voor het vaderland hebben gegeven, zal de regeering het op prijs stellen, indien op 14 Mei a.s. op de scholen een kort over zicht wordt gegeven van de krijgsverrichtingen gedurende de Meidagen van 1940, vervolgens zal om 12.00 uur een minuut stilte worden betracht waarna de half stok hangende vlggaen worden geheschen en het eerste vers van het-volkslied zal worden gezon gen. Kolonel de Wevrln onder arrest. Kolonel Wavrin, generaal de Gaulles chef van den contra- spionnagedienst, zal wegens „on achtzaamheid bij het overdragen van zijn bevoegdheden" gedurende twee maanden onder arrest blij ven In een (qrt te Parijs.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1