De havenstakingen. DE BILT ZEGTi PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 9 Mei 1946 Het Indische debat. Niet-wettelijke huwelijken. Geldleeningen en crediet- overeenkomsten. Hier dreigen ernstige nationale gevaren. Het vetrantsoen in ge vaar. Onze reputatie bedreigd. Engelsche troepen zullen Egypte verlaten. De officiersopleiding. Nieuw urgentieplan wegenbouw. De verliezen van onze Marine. West-Indie vraagt autonomie. Serooskerke WAT OP DEN BON? Churchili vliegtover Walcheren eérste kamer. Vrij zonnig. Licht bewolkt weer met fris- schen wind tusschen Noord en Noord-Oost. Geen regen van beteekeais. Iets koeler. In het binnenland hier en daar lichte nachtvorst. ZEEUWSCH DAGBLAD Op- en ^ondergang Zorf en Maan. van 2e JAARGANG No. 334 Abonn.prije ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Vrijdag: Zon op 4.56 u., onder 20.18 u. Maan op 14.00 u., on der 3.33 u. V.M. op 18 Mei. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 10 Mei: 10.16 tl. 1.47 m., 22.41 u.J.,32 m. Het debat over de Regee- ringsverklaring inzake Indië en het verslag van de parlemen taire commissie, heeft een wei nig bevredigend verloop gehad. Er is door de aanneming van de gewijzigde motie-van Poll wel een beslissing genomen, maar tot een meer positieve uitspraak zooals door den heer Schouten voorgesteld is het niet gekomen. Als vrucht van het gevoerde debat kan althans dit worden geboekt, dat thans vaststaat, dat de status quo zal worden gehandhaafd De Kamer zal niet voor nieuwe feiten worden geplaatst. Althans, wanneer zooalj de heer Schouten opmerkte, de Regeering zich daaraan houdt. Het is wei in-droevig, dat een dergelij ke opmerking gemaakt kan worden. In normale om standigheden zou zij dan ook als ontoelaatbaar zijn afgewe zen. De Regeering heeft echter ten opzichte van Indië al zoo veel toezeggingen gedaan, die niet gehouden werden, dat twij fel aan het door haar gegeven woord heelemaal geen verwon dering wekt. Wij weten met dit Kabinet nooit waar we aan toe zijn. Over de uitspraak ia de mo tie, dat aan Indië als deelge noot in het Koninkrijk een autonome bestuursvorm moet worden toegekend, dat bij de besprekingen over den vorm dier autonomie ook de Buiten gewesten moeten worden be trokken en dat dus de rijkscon ferentie zoo snel mogelijk bij een moet worden geroepen, be stond geen verschil van mee ning. Ditzelfde geldt ook van de stelling, dat „eenigerlei republi- keinsche vorm voor het inwen dig bestel, mits gezuiverd van Japansche invloeden, niet bij voorbaat uitgesloten behoeft te worden geacht''. Alleen was de beperking „mits gezuiverd van Japansche in vloeden'' den heeren Schouten en Tilanus niet genoeg. Zij wil den dit veranderen in „Japan sche en rewolution- n a i r e invloeden". Tegen deze wijziging heeft minister Logeman zich scherp verzet. Geen wonder. Hij heeft niet het minste bezwaar om met de agenten van den revo- lutionnairen collaborateur Soe- karno te onderhandelen. En de heer van Poll, die betoogde, dat „revolutionnaire invloeden" voor verschillende uitleg vatbaar is, was jammer genoeg niet bereid aan het verlai.gen van de hee ren Schouten en Tilanus te vol doen. Ook het slot van de motie gaf nog tot strubbelingen aan leiding. Tegen de uitnoodiging van de regeering om de in gang zijnde besprekingen voort te zetten overeenkomstig de in de motie vervatte richtlijnen, maakten de heeren Schouten en Tilanus bezwaar omdat zij daarin zagen een goedkeuring van het regeeringsbeleid. De heer Joekes daarentegen wilde nog een stapje verdar gaan door „overeenkomstig" tc veranderen in „met inachtne ming", om zoo de motie tot een goedkeuring van het beleid te maken. De heer van Poll zou ver standig gedaan hebben, na dit debat zijn motie in te trekken. Hij deed dit echter niet. De motie kwam in stemming en werd, gesteund door de R.K. leden, die van de Partij van den Arbeid cn van de communisten, met 45 tegen 26 stemmen aan genomen. Een weinig bevredigende uit spraak. Het woord is nu aan de kie zers. In antwoord op vragen van den heer le Poole betreffende in den bezettingstijd slechts kerkelijk voltrokken huwelij ken, omdat huwelijkssluiting volgens de wet door het op treden van den bezetter onmo gelijk was heeft de minisier van Justitie geantwoord, dat een regeling in voorbereiding is om in dergelijke gevallen huwe- lijkssluting te doen geschieden met terugwerkende kracht. De gevallen waarin een of beide partijen intusschen zijn overleden, maken een bijzonder punt van'overweging uit. waren deze leden niet optimis tisch gestemd. In ieder geval achtten zij het wenschelijk met een bescheiden leeningsbedrag te beginnen. Door vele leden werd ge vraagd of deze inschrijving uit geblokkeerde tegoeden zal kun nen plaats vinden. Mocht dit zoo zijn, zoo werd door andere leden opgemerkt, wordt dan de tot stand gebrachte geldsanee- ring niet teniet gedaan, indien opnieuw 1 milliard gulden ge blokkeerd geld in circulatie wordt gebracht? Algemeen oordeelde men de voorgestelde provisie en ver goeding aan den hoogen kant. De bedragen, die bij de hier voorgestelde regeling gemoeid zijh, varieeren van f 6.250.000 tot f 9.375.000. Voorloopig Verslag Tweede Kamer. Aan het verslag 'van de com missie van rapporteurs, betref- fende het aangaan van geldlee ningen en credietovereenkom- sten ten laste van het Rij», ontleenen wij Enkele leden befreurden, dat er van de zijde van de Regee ring nog zoo weinig maatrege- I len genomen werden en wor den, die tot beperking der uit gaven voeren. Verschillende leden vroegen zich af, op welke wijze de bur gerij in voldoende mate op de voorgestelde leeningen zal kun nen in-chrijven, gezien de groote moeilijkheden, waarin velen zich bevinden in verband I met de blokkeering, de zeker heidsstellingen, de kosten van het herstel hunner verwoeste eigendommen, de bedragen, die noodig zijn voor het weder be drijfsklaar maken van een aan tal bedrijven, enz. Een belang rijk deel van het bedrag zal van de zijde der particulieren moe ten komen. En in dit opzicht Naar aanleiding van de sta king der havenarbeiders in Rot terdam en Amsterdam wijst het directoraat-generaal voor Zeehaven- en Rijnvaartzaken op eenige ernstige nationale gevaren, die deze actie van de havenarbeiders met zich brengt. Het moet den stakers toch iets zeggen, wanneer dé Mi nister van Landbouw moet mededeelen, dat bij een voortzetting van de staking na 20 Mei het vetrantsoen niet zou kunnen worden ge handhaafd. Al schijnt het den stakers koud te laten, dat er bijvoor beeld kolenschepen op lossen liggen te wachten, het Neder- landsche volk zal beseffen, dat hiermede onze industrie en daarmede onze geheele mate- rieele voorziening (textiel, schoenen, bakkerijen, electrici- teit) wederom ernstig ver traagd wordt. Er wacht in beide Nederland- sche havens een groote reeks van schepen, en hoeveel zullen er zijn die onze havens voor bijgaan? Met groote moeite is ,er een transitoverkeer in onze havens verkregen voor de Unrra, voor de 21ste geallieede legergroep aan den Rijn, voor Zwitserland en Tsjecho-Slowakije en de ac tie van de stakers brengt dit vervoer wel zeer ernstig in ge vaar. Het is voor de geallieerden niet zoo bezwaarlijk, deze goe deren dan maar te gaan lossen in een der Noordduitsche ha- vens, en Antwerpen, waar men wel zoo verstandig is om in een eventueele staking toch ze ker geen transitogoederen te betrekken, ligt angstig dicht hij Rotterdam. Wanneer deze actie wordt doorgezet, kan aan onze zee havens een schade en slech ten naam worden toege bracht, die in jaren niet zal kunnen worden hersteld. Bovendien kan ons berooide en uitgeplunderde vaderland zich de weelde van zulk een avontuur zeker niet veroorlo ven. Behalve de zichtbare schade is er echter nog veel meer, o.a. dat onze reputatie wel zeer ern stig wordt benadeeld. Een schip, dat eenmaal een onzer havens moest voorbijloopen, omdat er staking was of dreigde, voert zeker niet aan ter versterking van Nederlands goeden naam bij de zeevarende mogendhe den. En hoeveel schepen, die in ballast naar Nederland zou den komen om hier te laden, blijven nu weg, om liever hun lading naar elders te vervoe ren, dan in een stakende ha ven te gaan liggen wachten? Daarom verwacht men van overheidswege, dat het gezond verstand zich nog op het laat ste oogenblik zal laten gelden en dat niet langer roekeloos ge speeld zal worden met een zoo moeizaam verworven bezit als het vervoer door onze zeeha vens. Wij weten niet of er eenige grond is voor deze verwach ting van overheidswege. Het tegendeel schijnt het geval te zijn. Maar wij herhalen de gis teren gestelde vraag: Wie regeert er in ons land. Moe ten dergelijke misdadige woe lingen maar ongestoord door gaan? De Britsche delegatie bij üe Engelsch-Egyptische onderhan delingen heeft bekend gemaakt, dat zij zal voorstellen, de Brit sche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht uit Egypte terug te trekken. Dit principieele besluit der Britsche regeering beteekent o.a., dat de Engelsche vloot de groote oorlogshaven van Alexandrië zal moeten opge ven, hetgeen- een volslagen re organisatie van de verdediging der verbindingslijnen van het Britsche rijk noodig maakt. De ontruiming in etappes zal het Engeland mogelijk maken een Egyptisch leger op te bouwen, in staat om het gebied van het Suez-kanaal te verdedigen. In het Lagerhuis maakte Attlee het besluit der Britsche regeering bekend. Churchill vroeg onmiddelijk om een speciaal debat, dai Dinsdagavond plaats vond. Tij dens dit debat spraken Eden en Churchill namens de oppositie. Zij uitten hun misnoegen over de tactiek van de regeering om nog voor den aanvang van de onderhandelingen in het voor naamste punt toe te geven. Een door hen voorgestelde motie tegen het regeeringsbeleid in zake Egypte werd verworpen met 327 tegen 158 stemmen. Het Fransche Kabinet. Aile Fransche ministers ble ken het er in de gehouden bij eenkomst van den ministerraad over eens, dat de voortzetting van de drie-partij en-regeering tot de verkiezingen van 2 Juni a.s. niet doorkruist mocht wor den door de verwerping van het Grondwetsontwerp op Zondag j.l. De Belgische steenkolenproductie. De steenkolenproductie in België, die in de week van 4 tot 10 Maart gemiddeld 69.806 ton bedroeg bereikte op 30 April 80.082 ton. Men verwacht, dat deze toestand in de komen de weken nog aanzienlijk ver beterd zal worden. Mijnramp in België. Tijdens een ontploffing in de mijnen van Lodelinsart bij Charleroi zijn 21 mijnwerkers omgekomen. Van Acker, de eerste-minisfer en minister van steenkoolvoorziening heef: zich naar de plaats des onheil» be geven. Meer dan voorheen ge richt op de practijk. Voortaan zullen 4e beroeps officieren, die de encadrecring in vredestijd vormen, voortko men uit de dienstplichtigen. Volgens „Het Parool" zal ge broken worden met de 4-jarige vakopleiding aan de Koninklij ke Militaire Academie, die nog slechts zal dienen ter voltooiing van de wetenschappelijke vor ming. De bedoeling Is, dat drie maanden, nadat de dienstplich tigen onder de wapenen zijn gekomen, door selectie wordt uitgemaakt, wie in aanmerking komen voor de kaderscholen. Nog drie maanden later vindt een verdere selectie voor de opleiding tot resertte-oificier plaats. De reserve-officieren, die zich alsdan aangetrokken voelen tot de militaire carrière, krijgen als luitenant verder on derricht aan twee uit anderen hoofde reeds bestaande oplei dingsscholen, waarna een deta cheering aan de K.M.A. de af sluiting zal moeten zijn van een vorming, die veel meer dan voorheengericht is op practi- sche ervaring bij en contact met den troep. Op het oogenblik zijn bij de hooge legerleiding plannen in overweging tot oprichting van een parachuteschool, die wel licht reeds het volgende jaar gewoon dienstplichtigen, die zich daartoe vrijwillig melden, I zal opleiden. KAMPEN OP JAVA. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Terneuzen en Zierikzee ligt weer een nieuwe lijst ter inzage van personen, die zich buiten de gealli eerde gebieden op Java bevinden. GE-INTERNEERDE N.S.B.-VROUWEN. Maatregelen zijn genomen om de zaken van gedetineerde N.S.B.-vrouwen, die kinderen hebben van 17 jaar of jonger onverwijld en met voorrang te behandelen, De „Kota Inten" uit Batavia vertrokken. Het m.s. „Kota Inten" is 5 Mei 1.1. uit Batavia vertrokken met 26 mannen, 77 vrouwen en 53 kinderen aan boord. Het schip wordt op 26 Mei a.s. te Suez verwacht. Nieuwe bonnen voor rijwielbanden. Het C.D.K. deelt mede, dat nieuwe bonnen voor rijwielbanden in gebruik worden genomen. In den ondergrond van deze bonnon komt een halve cirkel voor, waar in de woorden „distributie Ne derland". De bonnen van het oude model, met oen vorvaldatum gelegen voor 1 Mei 1946, blijven geldig tot en met 15 Mei a.s. Het in gebruik nemen van de bonnen van het nieuwe model is o.m. nood zakelijk in verband met het in omloop zijn van valsehe bonnen voor rijwielbandon van het oude model. Naar aanleiding van een adres aan den minister van Openbare Werken en Wederopbouw in zake aanleg, verbetering cn af werking van rijkswegen en bruggen ontving de K.N.A.C. bericht, dat' het in de bedoeling ligt, binnen afzienbaren tijd te komen tot vaststelling van eer. «nieuw urgentie-programma: voor de vootrzetting van den bouw van het rijkswegenplan, inge schakeld in het algemeen plan voor de geheele bouwnijver heid, waarbij gelet zal worden op de beschikbare materialen, arbeidskrachten en fondsen. Met de door de K.N.A.C. ge uite wenschen ten aanzien van het urgentieplan zal zooveel mogelijk rekening worden ge houden. Meer dan 3000 man. Het was vice-admiraal Fürstner, bevelhebber der zee- strijdkrachten, die, toen het in Nederland bleek mis te gaan, maatregelen heeft genomen om met de Koninklijke Marine den strijd van Britsche bases uit voort te zetten. Het was aan zijn beleid te danken, dat de samenwerking met de Britsche marine uitstekend is geweest. Aldus deelt prof. Gerbrandy in hoofdstuk VII van zijn rap port mee. De belangstelling, welke H.M. de Koningin steeds heeft getoond voor de presta ties der Koninklijke Marine, heeft niet nagelaten de toewij ding en strijdlust van onze matrozen en officieren te sti- muleeren. Het aantal definitief ver misten ligt naar voorzichtige schatting boven de 3000, hetgeen verhoudingsgewijs hoog is te noemen. Ondanks de zeer groote ver liezen blijft vast staan, dat door de Koninklijke Marine al les werd verricht, wat van haar kon worden gevraagd. Zeer speciaal met Groot-Brittannië was de samenwerking zeer goed. Eén zaak heeft de oorlog met ontstellende duidelijk heid geleerd, aldus Gerbran dy: een kortwieken van dit wapen, gelijk helaas vóór 1940 geschied was, zal voor de toekomst niet slechts een ramp, maar een mis daad zijn. EXTRA BON VOOR VLEESCH. Op 9 Mei zal voor de leef tijdsgroepen boven 4 jaar een extra bon voor 100 gr. vleesch per persoon worden aangewezen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft het wetsvoorstel tot het aangaan van leeningen ten laste van Ned.Indië tot een gezamenlijk bedrag van f 350 millioen goed gekeurd. Eveneens werd goed gekeurd het ontwerp tot ver hooging der schadeloosstelling aan de Kamerleden. L. F. DUYMAER VAN TWIST. De Tweede Kamer is Dins dag na het Indië-debat uiteen gegaan. Indien zich geen bij zondere omstandigheden voor doen, zal zij niet meer vergade ren. Met een hartelijke speech heeft de voorzitter van de le den, die niet meer terugkeeren, afscheid genomen. In 't bijzon der werd daarbij genoemd de heer L. F. Duymaer van Twist, die het vorig jaar zijn 80sten verjaardag vierde en die onaf gebroken 45 jaar in het parle ment zitting had. DE PRODUCTIE IN HET MIJNBEDRIJF. Wanneer wij de productie van de Nederlandsche steenko lenmijnen over Maart 1946 ver gelijken met die van April dan blijkt er een zeer belangrijke stijging in de gemiddelde dag productie te hebben plaats ge had. Deze steeg van 24.300 ton per dag in Maart tot 26.093 ton per dag in April. In de week van 1520 April bedroeg de productie 157.771 ton (de hoogste weekproductie sinds de bevrijding). De pro ductie per werkdag was 26.293 ton en de hoogste-dagproductie werd in deze weêk bereikt op Vrijdag 19 April: 28.398 ton. Vanaf 15 April zijn op de mijn Laura 90 politieke gede tineerden tewerk gesteld en op de domaniale mijn te Kerkrade 100 KRUIMELTJES m Maandag j.l. heeft de waar nemende Nederlandsche consul- generaal, van Swinderen, den botanischen tuinen van New- York 18.000 Nederlandsche tui- pen aangeboden. De heer van Kleffens woonde de plechtig heid bij. De Oostenrijksche socialisti sche partij heeft een program voor „vrijheid en wederop bouw" gepubliceerd. In Polen wordt propaganda gevoerd voor het terugbrengen van 'n gedeelte van Tsjechisch gebied (o.a. Tesctyen) bij Po len. 1800 N.S.B.-ers hebben zich aangemeld voor werk-in de mij nen. 500 verrichten reeds mijn- at beid. m Daar Spanje Degrelle, de lei der der Rexisten, niet wil uit leveren, zal België bij de V.N. een protest indienen. De commissie voor verdoo- vende middelen der Vereenigde Naties, waarin ook Nederland zitting heeft, zal in Juli te New York bijeenkomen. De hoop op een spoedige regeling van het geschil in de Amerikaansche bruinkoolindus trie is verminderd, daar de voorstellen der regeering zijn verworpen. Voor het eerst zal binnenkort een officicele missie uit de Sta ten van Curacao naar Den Haag komen. Uit dezelfde Staten is een officicele missie naar Suriname gereisd teneinde daar te spreken over de gedachte van autonomie voor Nederl. West Indië. Curacao is ontevreden over het bestuursbeleid. Men wcnscht in voering van een verantwoordelijk bestuur, herziening van het be- grootingsrecht, afschaffing van benoemde Statenleden, herziene munt- en deviezenregeling, alge meen kiesrecht, enz. Uitdrukkelijk zeggen de Staten, mede te willen werken aan een „volkomen rijkseenheid". Van een Ios-van-Nederland beweging is de West niet gediend. Inmiddels hebben ook de Sta ten van Suriname verzocht afge vaardigden naar de Koningin te mogen sturen, herstelt zich. krijgen we deze week Bonaanwijzing Serviesgoed. De bonnen B 57, C 57," D 57 en E 57 reserve der bonkaarten K 606 zijn geldig verklaard voor het koopen van serviesgoed. De bonnen hebben elk een. waarde van twee punten. Zy blyven vuorloopig geldig en kunnen in combinatie met nog aan te wij zen serviesgoedbonnen en met de reeds aangewezen bonnen B 33, C 33, D 33 en E 33 reserve (waarde een punt) gebruikt worden. Kerk en School' Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam (vac. Dr Edelkoort), J. Bronsgeest te IJmuiden, J. Langman te Groningen en H. A. Visser te Watergraafsmeer. Beroepen te Amsterdam, dr J. J. Stam te Roterdam; te Vlaardingen (2 vac.), N. den Oudsten te Asperen en C. A. v. Harten te Katwijk aan Zes. Aangenomen naar Zaandam, E. v. d. Schoot te Kantens; naar Utrecht, C. B. Burger te Deventer. Bedankt voor Eindhoven, P. H. Kapteijn te Veendam; voor Woerden en voor Lisse, A J. de Jong te Ederveen; voor Hoogmade, W. G. G. Beere- kamp te Nunspeet. Geref. Kerken. Tweetal te Rotterdam Feyenoord, A Keyzer te Nieu- werkerk a. d. IJsel en. C. Meyer te Zuilichem. Beroepen te Rotterdam Feyenoord, C. Meyer te Zuili chem; te Schiedam (vac. v. d. Meulen), G. Brinkman te Nij- kerk; te Ermelo (3e pr. pl.), A. J. Boss te Enkhuizen. Aangenomen naar Arnhem (vac. H. v. Andel), D. W. v. d. Laan te 's Gravenzande. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Schiedam, M. J. C. Blok te Onnen. Aangenomen naar Helpman, F. A. den Boeft te Kralingen. Chr. Geref Kerk Beroepen te Franeker, W. Meijnhoyt te Wildervank- Veendam. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Goes, D. L. Aangeenbrug te Leerdam. Geslaagd voor het praktijk examen Boekhouden vanwege de Ned. Ass. van Praktijk-exa mens.' Mej. C, Contant, Souburg, 60 der woningen is weer bewoonbaar. Langzamerhand herneemt in de Walchersche dorpen het le ven zijn normalen loop. Wan neer het stadium van puinrui men en modder-schoonmaak voorbij is, komt de tijd, dat men gaat werken aan de aller eerst noodige voorzieningen op het gebied der volkshuisvesting Steeds meer evacués keeren terug en daardoor worden de moeilijkheden van het verlee- nen van onderdak zeker niet kleiner. Van de 1000 geëva cueerde bewoners van Seroos kerke, die te Kapelle, Borssele, Kattendijke en Baarland ver bleven, zijn thans ongeveer 8UÜ personen teruggekeerd. De an deren komen terug, zoodra voor hen plaats is. Een ge deelte daarvan zal zich niet meer op Serooskerke vestigen. Toen het water was verdwe-: nen, bleek, dat 350 woningen j door de wisselwerking van eb en vloed waren beschadigd, het ééne huis meer, het andere minder. Slechts zeer weinig huizen hebben, daar Seroosker ke nogal hoog ligt, doorloo-i pend onder water gestaan. Elf woningen zijn zoodanig ver woest, dat ze afgebroken moes ten worden. Doch van de be schadigde woningen zijn er thans reeds ruim 200, d.i. circa 60 pet., voor bewoning ge schikt. Serooskerke heeft in het Bouwplan 1946 vijf woningen toegewezen gekregen. De voor bereidingen voor den bouw verkeeren reeds in eert verge vorderd stadium. Dit dorp is er niet het slechtst van de Walchersche dorpen afgekomen. Er was slechts één klein mijnenveld, dat al lang is opgeruimd. Bun kers waren er evenmin. Onder de dorpsbewoners heerscht een geest van aan pakken en dat is een zeer be langrijk ding. Moeilijkheden zijn er vanzelfsprekend nog ge noeg, maar het personeel ter secretarie met den burgemees ter aan het hoofd staat open voor de velerlei persoonlijke belangen der inwoners. Eenigen tijd geleden waren er moeilijkheden in verband met de klompenvoorziening. Dank zij de voortvarendheid van het gemeentebestuur konden, met medewerking van het Rijksbu reau voor Hout, duizend paar klompen worden gedistribueerd. Zoowel door de HARK als het Quaker-team is voor dit dorp prachtig werk gedaan meer dan 3500 stuks kleeding kon worden uitgereikt. Provincienieuws HEINKENSZAND. Vrijdagavond werden hier om 7 uur herdenkingsdiensten in de Herv. Kerk en in de R.K. kerk gehouden. Voorganger was in eerstgenoemden dienst Ds J. H. Renting, die sprak n.a.v. Ps 137:5. Zaterdagmiddag begonnen de feestelijkheden om 1 uur. Al lereerst was er een filmvoor stelling in het gebouw „Mara- natha" voor de schoolkinderen. Om 3 u. begonnen de volksspe len in Clara's pad, dat voor deze gelegenheid prachtig ver sierd was. Des avonds na 8 uur gaf het muz'.gezelschap „Euterpe" een concert op de tent, waarna een muzikale wan deling volgde met brandende fakkels. Het was het fantas tisch slot van een goed ge slaagden feestdag. HAAMSTEDE. Doordat een hond tegen de fiets van dhr S., werkzaam op het distributiekantoor alhier, opsprong, kwapi deze zoodanig te vallen, dat hij in het zieken huis te Noordgouwe moest warden opgenomen (12 t.m. 25 Mei.) Elk der volgende bonnen Gcoft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 606 268 t.m. 273 Alg.800 gr. brood. 274 Alg.: 200 gr. kaas. 275 Alg.200 gr. bloem. B 55 Reserve: 1600 gr. brood. C 55 Reserve: 800 gr. brood. B 56 Reserve: 2 kg aardappelen Bonkaarten KF 606 367 BMV125 gr. margarine. 368 BMV: 100 gr. vet. 370 suiker400 gr. suiker. Bonkaarten LA, LB, LC 606 231, 232, 233, 234 vleesch: 100 gr, vleesch. 227 aardappelen: 2 kg aardapp. A 43 melk: 2 liter melk. B 43, C 43 melk: 3'/i liter melk Bonkaarten KD, KE 606 768, 769 Alg.800 gr. brood. 770 Alg.200 gr. bloem. 771 Alg.; 100 gr. kaas. D 55, D 56 Reserve400 gr. brood E 55 Reserve500 gr. rijst, kin. dermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten KG 606 867 BMV: 250 gr. boter. 868 BMV: 125 gr. margarine. 870 suiker: 500 gr. suiker. Bonkaarten LD, LE 606 731, 732, 733 vleesch: 100 gr. vleesch. 727 aardappelen: 1 kg aardapp. D 43, E 43 melk: 6 liter melk. Tabakskaarten enz. T 272 rants, tabaksartikelen. V 27: 100 gr. chocolade of suikerwerken. X 27: 2 rants.tabaksartikelen. De bonnen voor melk en aardappe len zijn geldig tot en met Zaterdag 18 Mei a.s. Voor de week van 19 t.m. 25 Mei zullen nog bonnen worden aangewe zen voor melk, aardappelen, boter, margarine, jalm, koffie, tabak, ver snaperingen, huishoudzeep en luci fers. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 10 Mei a.s. wor den» gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 13 Mei mag worden af geleverd. Laatste berichten. Winston Churchill de popu laire figuur, die zooveel heeft bijgedragen tot het welslagen van 'den oorlog, brengt thans met zijn Echtgenoote en dochter een be zoek aan ons land. Bij zijn vertrek uit Engeland werd namens de K.L.M. aan Churchill een kist Nederlandsche sigaren aangeboden. Mevrouw Churchill en miss Mary Chur chill ontvingen elk een groote bos rozen, bijeengehouden door linten in de Nederlandsche kleuren. Het vliegtuig, waarmee Churchill naar Nederland is gekomen, cirkelde omstreeks 4 uur gistermiddag! laag over Walcheren, teneinde den voormaligen Britsohen premier in staat te stellen de op het eiland aangerichte schade te overzien. Op het Vlissingsche strand hadden zich een 120-tal»padvindsters opgesteld, die samen de let ter V (Victory) vormden en de woorden: „Thank you" (Dank U). Er was groote belangsfellinq van de zijde van het publiek. Van hier ging het naar Schiphol, waar het toestel om 5 uur arriveerde. Vordering woningruimte. De Eerste Kamer heeft gisteren Verschillende wetsontwerpen be handeld, w.o. het ontwerp betref fende aanvulling van het Vorde- fingsbesluit woonruimte. De heer P o 11 e m a maakte bezwaar omdat hier alleen maar gerekend wordt met de partij welke woningruimte moet hebben en tegen de vergaande bevoegd heid die hierbij aan den burge meester is verleend. De heer v. d. F e 11 z erkende dat dit wetsontwerp noodig is, maar hij betreurde het, dat de tusschenkomst van den rechter niet noodig is. Nadat minister Beel en kele toezeggingen had gedaan, betreffende het vermijden van willekeur werd het ontwerp z.h.s. aangenomen. Karnemelk. SindB 14 April heeft het pu bliek weer karnemelk bjj den melkboer kunnen koopen. De hoeveelheden waren even wel gering en de detaillisten kon den niet steeds aan de vraag voldoen. Thans is er eenige ver betering gekomen in de karne- melkpositie en kan op iets rui mere schaal karnemelk zonder bon geleverd worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1