Ons ten voorbeeld. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minister Logeman verdedigt het Indische beleid. De toestanden op Oost-lava. De conferentie te Parijs. Wie regeert er In ons land? Telegram aan Churchill. Politieke voorspellingen. DE BILT ZEGT) Koeler. Noordelijke wind, toenemen de bewolking met later plaat selijk eenige buien. Lagere temperaturen. Harde N.-O. wind wordt verwacht. De uitslag van de in Frank rijk gehouden volksstemming is niet alleen voor dat land van beteekenis. De nieuwe Grondwet, die door de Constituante met 309 tegen 249 stemmen was aangenomen, is door het Fransche volk met groote meerderheid verworpen. Het volk heeft zich gekeerd tegen de moderne dictatuur, die de linksche partijen, opgejaagd door de Communisten, in de Grondwet hadden vastgelegd. De verkiezingsstrijd is met groote felheid gevoerd. De link sche groepen hebben niet na- gelatti. om de tegenstanders van de nieuwe Grondwet als reactionnairen te betitelen, maar het heeft niet mogen baten. Tot nu toe had Frankrijk een Grondwet bezeten, die be scherming bood tegen een par tijendictatuur. De scheiding tusschen wetgevende, uitvoe rende en rechterlijke macht was gegarandeerd. Thans echter aldus een der opposanten stond Frank rijk op het punt, het voorbeeld te volgen van de domme schild pad uit de fabel. Dat dier was zoo onverstandig geweest, zich te ontdoen van het bescher mende schild en een gier had het toen spoedig verslonden. Ware de nieuwe Grondwet aangenomen, dan zou o.a.' de senaat zijn afgeschaft en daar mede zou een corrigeerende macht vervallen zijn, die een element van bezonnenheid vormde in de Fransche politiek. De senaat in Frankrijk was een zuiver democratische instelling, afspiegelend de politieke scha keering van het volk, doch niet rechtstreeks door dat volk ge kozen. Menschen met regee- ringservaring, bijvoorbeeld de leden der departementale raden, bepaalden er de samenstelling van. Bovendien wilde de nieuwe Grondwet van den president der republiek niet veel meer dan een decoratieve figuur ma ken. De minister-president zou voortaan door de kamer wor den gekozen en daardoor was het gevaar niet denkbeeldig, dat de regeeringsmacht in feite zou komen aan de meerderheid der partijen in de assemblée. Andere bedenkelijke trekken van de constitutie waren, dat de meerderheid der partijen in de kamer belangrijken in vloed kreeg op benoemingen bij de rechterlijke macht en voorts, dat tal van fundamen- teele volksvrijheden (vrijheid van pers, onschendbaarheid van het briefgeheim) voor geruimen tijd konden worden opgeheven, wanneer twee derden der ka merleden dat noodzakelijk acht ten voor de veiligheid van de republiek. Wat in Frankrijk gebeurde is ook voor ons land van beteeke nis. Ook in ons land openbaren zich dictatoriae neigingen, die bij het huidige Kabinet en de Partij van den Arbeid instem ming vinden. Denk slechts aan de radio kwestie, aan het Indische dra ma, aan het decreet van Minis ter Schermerhorn, door Koos Vorrink onderstreept, dat straks geen nationaal Kabinet zal worden gevormd. Wij bevinden ons op een ge vaarlijken tweesprong. Laten, evenals in Frankrijk, de kiezers wakker zijn en op komen voor de rechten en vrij heden van ons volk, door te stemmen op de candidaten van de rechtsche partijen. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 333 Woensdag 8 Mei 1946 Op en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.38 u., onder 20.16 u, Maan op 13.26, u,, onder 3.13 u, V.M. 16 Mei. Hoog water te Vliesingen Donderdag 9 Mei: Abonn.prys ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg on Ternouzen. Advertentieprijs 12% cent por m.m. 8.52 u. 1.51 m., 21.22 u. 1.24m. Buiten Malang leven bijvoor beeld 34 blanken van alle nationa liteiten, die er naar snakken om binnen het door de geallieerden bezette gebied te komen, doch die daarvoor geen toestemming kun nen krijgen. Evenmin kunnen zij op eenigerlei wijze van de politie autoriteiten te weten komen, wel ke stappen zij daarvoor moeten doen. De heer Lakeman was het voor al opgevallen, dat in de omgeving van de groote stadscentra op Oost-Java zoowel voedsel als kleeding uiterst schaarsch waren. De eenigen, die niet te kort ko men, zijn de Japanneezen in de Japansche kampen. Eenige weken voor de Japansche capitulatie heb ben zij de voedselvoorraden in de omgeving als sprinkhanen geplun derd en nu kunneh zij het gemak kelijk nog een jaartje uithouden. Het kolenvraagstuk. Rantsoeneering in de Vereen. Staten 7 De Amerikaansche minister van Binnenlandsche Zaken, heeft medegedeeld, dat de te rugkeer tot de oorlogsrantsoe- neering van steenkool in de V.S. waarschijnlijk is, zelfs in dien de stakende mijnwerkers spoedig aan hun werk gaan. Hij zeide, dat de staking, welke op 1 April is begonnen, zulk een tekort in den voorraad heeft veroorzaakt, dat haar uit werking vele maanden zou wor den gevoeld en dat een terug keer tot de oorlogsrantsoenee- ring noodig zou zijn om de ver deeling van den voorraad voor den volgenden winter zoo bil lijk mogelijk te doen geschie den. De Regeering wil samenwerking met de groep Sjahrlr-Soekarno. De Kamer wordt niet voor nieuwe feiten gesteld. den anderen kant staan twee luid ruchtige groepen, bereid om toe te slaan. Wat bereikt moet worden is dat de groep met realiteitsbesef haar waarde houdt. Als we met een nationalisme, dat de toekomst zal hebben willen samenwerken, dan is de eenige mogelijkheid probee- ren tot overeenstemming te ko men met de groep Sjahrir. Het bewijs is geleverd, dat de groep politiek zeer sterk is en zij is in wezen de draagster van een ge zonde politiek. De regeering heeft het vertrouwen, dat zij bij deze menschen, (waarvan Soekarno de leider is, Red.) met oprechte de mocraten te doen heeft. Sprekers stelling is, dat, wil len we dit probleem oplossen, het zal moeten zijn door met allen ernst te zoeken naar samenwer king met deze groep. Spr. merkt op, dat hier ook de internationale verhoudingen in het oog gehouden moeten worden. De motie, welke de heer van Poll heeft ter tafel gelegd, wil de regeering in het algemeen ge zien van harte welkom heeten. Zij is nieti voornemens de Kamer voor nieuwe feiten te plaatsen. Het volgende Ka binet zal zijn houding nader kunnen bepalen evenais de Kamer. De overweging „dat evenwel bij de voortzetting der besprekingen allereerst overeenstemming dient te worden verkregen over een sche ma tot snelle en stelselmatige in vrijheidstelling van de thans nog in interneeringskampen vastge houden Nederlandsche onderda nen, en dat deze invrijheidstelling voltooid moet zijn voor dat nieuwe besprekingen over andere punten kunnen worden gevoerd" ontmoet bij spr. bezwaar. Als Nederland de zaak nu stop zou zetten, zou dat be schouwd worden als een breuk. Stilzitten is onmoge lijk. Niets doen is ook poli tiek. Het is voor de regee ring onmogelijk om te zeg gen, dat de invrijheidstelling voltooid moet zijn voor nieuwe besprekingen gevoerd kunnen worden. Dit zou de motie voor haar onaan vaardbaar maken. Wat een Canadeesch ingenieur vertelde. Maandagavond is een onver wacht woordvoerder van vele Europeesche geïnterneereden van verschillende nationaliteit, die zich nog steeds op Oost-Java bevinden, in Batavia gearriveerd. Het is een Canadeesch ingeni eur, C. Lakeman geheeten, die met vrouw en kind (hij is gehuwd met een Nederlandsche) te Poerwo- dadi woont. Hoewel hij voorne mens is zoo spoedig mogelijk met zijn gezin naar Canada te ver trekken, is hij actief bezig hulp te verleenen voor het vertrek van de geïnterneerden uit het binnen land. Zelf is hij eveneens met zijn gezin geïnterneerd geweest: door de Japanneezen en daarna voor korten tijd door de Indonesiërs. Toen een correspondent van Aneta den heer Lakeman vroeg naar zijn indruken van het leven in het binnenland, vertelde deze, dat de Indonesiërs buiten de ste den sterk anti-Europeesch gezind zijn en dat het voor blanken uiterst gevaarlijk is zich daar te vertoonen. De Europeesche geïnterneerden in de kampen ondervinden weinig behulpzaamheid van de plaatse lijke politie, welke absoluut niet weet, hoe zij de situatie moet aan pakken. In de gisteren voortgezette ver gadering van de Tweede Kamer heeft minister Logemann de spre kers (zie 2e pagina) beantwoord. Hij ontkende dat Dr van Mook zoo ongeveer alleen geregeerd zou hebben. Overigens is de geheele Regee ring verantwoordelijk. De heer van Mook voerde tenslotte 't be leid, dat de Nederlandsche Regee ring wenschte. Het is niet waar, dat van Mook op zijn eentje de politiek voert; hij doet het onder directe verant woordelijkheid der Regeering. De tegenstelling tusschen ex-ge- interneerden en de Regeering be staat. Het aantal Volksraadleden, dat bereikbaar was, was vrij klein. Het Volksraadcollege zou een zeer eenzijdig karakter hebben ge. dragen. Dr van Mook heeft moei te gedaan om contact te maken met de volksraadgroepen, doch 't was practisch onmogelijk om dat aanstonds te bereiken. Het is een onwaarheid, dat het bevel van Mountbatten, dat de geïnterneerden in de kampen moesten blijven, de instemming van de Brisbane-regeering had. Wel heeft zij zich onmiddellijk achter het bevel geschaard. In zeer ruime mate is gebruik gemaakt van de krachten, die uit de kampen kwamen. Spr. erkent dat de Brisbane-regeering weinig van Indië wist en betoogt voorts, dat de Regeering bitter weinig keus heeft gehad welken weg zij zou gaan. Er is geen sprake van dat de Regeering gepoogd heeft een bepaalde politiële te volgen. N In de kampen zoo is gezegd, had men plannen gereed; de Re geering kwam en deze legde ze terzijde. Spr. betoogt, dat de Re geering niet anders kon doen daar de plannen der kampen waren in gesteld op herstel van het Neder- lendsche bewind. Ook Brisbane had zijn plannen, die ook niet zijn uitgevoerd. Over de nationale beweging is in het verslag veel materiaal bij eengebracht. Maar door de felle kleuren heeft men vergeten, dat ze niet kunnen houden als er geen doek is, waar de verf op gesmeerd wordt. Het is sprekers grief, dat de indruk gewekt wordt, dat de nationale beweging alleen in In dië bestaat, het is een wereldten- denz. Verreweg de heele intelli gentie staat aan de zijde van de republiek. De allesbeheerschende factor is de realiteit van het Indische, natio nalisme. Men moet de bijkomstig heden niet op den voorgrond bren gen. Het rapport geeft een een zijdig accent aan de zaak. Daarom ontraadt hij ernstig het rapport op ruime schaal in het buitenland te verspreiden. Zooals de Indische regeering in Indië is aangekomen en zooals ze er nog werkt, zijn er weinig mogelijkheden. De basis was dat Indië verkeerde in oorlogstoe stand; wij waren volstrekt afhan kelijk. De eenige taak der bondgenoo- ten was het liquideeren van den oorlog met Japan en niet het liquideeren' van allerlei andere dingen. Het was harde noodzaak, dat men gehandeld heeft zooals geschied is. Als het ooit moet komen tot wapengeweld, dan moet het zijn in deze positie, dat het ons wordt opgelegd. Niemand verwacht groote veld slagen, maar wel rekent men met hardnekkigen guerillastrijd. Dat maant tot voorzichtigheid. Spr. komt op tegen de meening, dat de Indonesiërs een volk zou den zijn; zij willen zijn een natie. Wanneer men tot overeenstem ming met het nationalisme wil komen, ziet spr. drie groepen, in het midden waarvan Sjahrir, te kenschetsen door voldoend reali teitsbesef een groep die bereid is te trachten tot overeenstemming te komen. Daarnaast staat een groep die geen maatschappelijke en politieke kracht heeft en aan Polen willen niet naar hun land terug. De meerderheid van de 135,000 man Poolsche troepen, die ge durende den oorlog voor de ge allieerden hebben gevochten, weigert naar Polen terug te keeren, ondanks de Poolsche verzekering aan Engeland, dat de soldaten niet het slacht offer zouden worden van hun besluit om wel terug te gaan. De Engelsche regeering heeft de toekomst van de mannen in beschouwing genomen en een verzoek aan de V.S. om mede werking te verleenen, wordt overwogen. Van de dominions valt niet veel hulp te verwach ten, omdat die zich reeds voor het oplossen van hun eigen problemen geplaatst zien. In tegenwoordigheid van H. M. de Koningin vond te Vught een indrukwekkende herdenkings plechtigheid plaats, waarvan wij hierboven een treffend moment geven. Rijksleening van 1'/2 milliard. Een wetsontwerp is inge diend, waarbij de Minister van Financiën gemachtigd wordt ten laste van het Rijk geldleeningen te sluiten tót een gezamenlijk bedrag van f1 milliard en credietover- eenkomsten of leeningen aan te gaan in andere dan Ned. munt tot een bedrag van f500 millioen, gerekend naar den wisselkoers, gelden de ten dage van het aangaan van zoodanige leeningen. Aan de toelichting is het vol gende ontleend: De hoogte, waarop de vlottende schuld zich beweegt, terwijl een verdere stijging er van is te ver wachten, noopt er toe, zoodra zulks mogelijk blijkt, tot verdere schuldconsolidatie over te gaan. Daarnevens valt rekening te houden met de wenschelijkheid boven de reeds in het buitenland opgenomen middelen, ten behoeve van het herstel en den wederop bouw van ons economisch leven, verdere middelen te vinden. Ten einde op het juiste tijdstip daar toe de noodige stappen te kunnen doen, dient de minister van Finan ciën de daartoe vereischte wette lijke machtigingen ter beschik king te hebben. Deze machtigingswet behoort voldoende ruimte te bieden om aan de leeningbehoeften, althans in het loopende jaar te kunnen voldoen, daarbij rekening houden de met het feit, dat de aankoop- programma's uiteraard een ge- ruimen tijd te voren moeten wor den vastgesteld. Wat gebeurt er met het Ruhrgebied? Britsch-Fransche besprekingen. Naar verluidt zullen de Britsch-Fransche besprekingen over de laatst voorgelegde Brit- sche plannen ten aanzien van het Ruhrgebied vandaag te Pa rijs aanvangen. Het Britsche voorstel, doo- Bevin aan de Fransche regee ring voorgelegd, biedt de keuze tusschennationalisatie van steenkool- en zware industrie in Ruhrgebied en Rijnland ter gunste van een toekomstig plaatselijk Duitsch bestuur met de mogelijkheid van geallieerde topcontrole of internationale economische controle op de steenkoolindustrie van het Ruhrgebied De besprekingen vastgeloopen? Naar de diplomatieke cor respondent van de „Daily Tele graph" van „gezaghebbende" zijde verneemt, zal de bijeen komst van de ministers van Buitenlandsche Zaken der groote vier te Parijs deze week afgeloopen zijn. De ministers zullen dan mis schien over twee maanden weer bijeenkomen. In een bericht uit Parijs voegt de correspondent er het volgen de aan toe„De Amerikaan sche legatie is zeer sterk de meening toegedaan, dat er geen voordeel gelegen kan zijn in het verlengen van de hui dige conferentie. Nadat eerst nog enkele pun ten van ondergeschikten aard worden behandeld, zal de bij eenkomst worden verdaagd, zoodat het geheele vraagstuk van het Italiaansche vredesver drag verder besproken kan worden en de ministers in staat gesteld worden met hun regeering overleg te plegen". Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling,verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, vandaag in een omvang van 4 pagina'». Groote schade door de staking te Rotterdam. Do havendienst te Rotterdam deelt mede, dat 5 Engelsche sche pen, die reeds in de Rotterdam- sche haven liggen, wegens de sta king met hun lading naar Duitsch- land zullen vertrekken. Drie schepen gaan met aard appelen naar Emden, twee andere gaan met graan naar Hamburg. Het Zweedsche s.s. „Norman- dië", dat hier stukgoederen moest laden en lossen, is naar Antwer pen vertrokken. Het moest van wege de staking te Roterdam tien ton stukgoederen laten staan. In Zeeland begraven Fransche soldaten. Bezoek aan de begraaf plaatsen. Woensdag 15 Mei zal een ge zelschap van 150 Franschen naar Zuid-Beveland en Walche ren komen om (je graven te be zoeken van hun in Mei 1940 ge sneuvelde familieleden. Met autobussen zullen de Franschen te Goes in den voor middag uit Brussel arriveeren en onder geleide de graven vair de daar gesneuvelden bezoeken. Daarna zal het Goessche ge meentebestuur de vreemde gas ten officieel ontvangen. Vervolgens zullen allen naar Kapelle vertrekken, waar, zoo men weet, niet minder dan 6C Franschen op het alg. kerkhof begraven liggen. Zestig Franschen zullen dien nacht gastvrijheid genieten bij burger^ te Kapelle en de rest wordt bij Goessche particulieren onder dak gebracht. De Donderdag vindt allen weer in Goes verzameld waar zij om 9 u. een H. Mis van Re quiem zullen bijwonen. De dag wordt verder besteed om alle kerkhoven op Z.-Beve- land en Walcheren, waar Fransche soldaten begraven zijn, te bezoeken. De Vrijdagmorgen kunnen onze Fransche gasten door brengen, waar ze willen. Orn 12 uur wordt hun een maaltijd aangeboden door het comité, dat hun komst voorbereidde en daarna gaat het weer, over Brabant en België, naar eigen land terug De Nederl. schepen in de haven van Brisbane. De drie Nederlandsche schepen Bontekoe, Both en Van Outs- hoorn, die sinds September j.l. in de haven van Brisbane worden vastgehouden, hebben aan haven gelden en andere rechten reeds een bedrag van ongeveer dertig duizend pond moeten betalen. Deze drie schepen, welke een belangrijke rol hebben gespeeld bij het repatrieeren van Australi sche troepen uit den Archipel, worden geboycot door de vakver- eeniging van havenarbeiders, om dat de Nederlandsch-Indische re geering, naar men daar beweert, de rechten van de Indonesische republikeinsche regeering niet wenscht te erkennen. De bemanning van de schepen moeten meestal hun maaltijden aan den wal gebruiken, omdat er slechts weinig voedsel aan boord komt. De gezagvoerder van de „Both", kapitein Zuyderhoudt zeide: „de vakvereeniginger. behandelen ons alsof wij misdadigers zijn, Neder- landsch-Indië wil handel drijven met Australië, doch deze toestand kan slechts kwaad bloed zetten bij beide landen." Een vertegenwoordiger van een rederij verklaarde: het Commu nisme is bezig den goeden naam van Australië te vernietigen door een handelwijze, die geheel in strijd is met al onze opvattingen van fair play." en afschrikwekkende opschriften. Een onderzoek naar de auteurs hiervan bracht aan het licht, dat men te doen Nhad met een aantal ontevreden vrouwelijke geïnter neerden vaq het kamp „De Ros kam" te Weesp, die als inpaksters voor de betreffende firma werk ten en op deze wijze daarvoor „wraak" trachten te nemen. In middels zijn maatregelen getrof fen tegen verdere acties van dezen aard. Ongeveer dezelfde verschijnse len als hier beschreven, hebben zich ook voorgedaan bij een groo te wasscherij, die geïnterneerden in dienst heeft. Hier waren het hemden en boorden die keurig gestreken en gesteven door de klanten werden ontvangen, maar bij nader onderzoek nog even zwart en ongewasschen bleken te zijn als voorheen. Instelling verzetlskruis. Op gemeenschappelijke voor dracht van alle ministers, is bij K.B. van 3 Mei 1946 ter er kenning van bijzonderen moed en beleid, aan den dag gelegd bij het verzet tegen de vijanden van de Nederlandsche zaak voor het be houd, van de geestelijke vrijheid een onderscheiding ingesteld, ge naamd het verzetskruls. Dit ver- zetskruis kan ooic posthuum wor den toegekend. De Regeering heeft zich der halve in haar opdracht aan H. M. de Koningin beperkt tot personen, die op duidelijke wijze represen tatief zijn geweest voor bepaalde aspecten van het verzet. Vandaar dat men in de eerste uitreiking, die Donderdag a.s. door H. M. de Koningin persoonlijk zal geschie den een uitreiking uitsluitend voor de nabestaanden van gevalle nen een symbolische handeling dient te zien, n.l. een eerbetoon aan allen, die ons vaderland in het verzet hebben gediend. Nadrukkelijk is echter de mo gelijkheid opengelaten voor verde re toekenningen. DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren een zeer korte vergadering ge houden, waarin alleen aan de orde was een mededeeling van den voorzitter, dat de centrale afdee- ling besloten had, heden nog eenige wetsontwerpen in de af- deelingen te doen onderzoeken, waaronder dat tot het in overwe ging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet. Als nieuw-benoemd lid werd geïnstalleerd Mr W. F. E. baron van der Feltz. DISTRIBUTIE AMBTENAREN GEARRESTEERD. Zelfverzorgers moeten hun bon. nen voor vleesch, melk en boter enz. inleveren. In Houten zijn er veel zelfverzorgers, doch de dis tributieambtenaren namen daar de ingeleverde bonnen mee naar huis, om er met kennissen en fa milie een particuliere distributie- en ruildienst mee in te richten. Evenzoo ging dat met dokters toewijzingen en extra-rookers- kaarten. Ook de ingeleverde in legvellen van overleden Houtena ren werden door deze particuliere ruilaffaires benut, wat den hee- ren distributieambtenaren weer schoenenbonnen en textielkaarten opleverde. Door een toevallige on- regelmatigheeid is een enveloppe met post geopend, waardoor de zwendelaffaire uitkwam. Zeven ambtenaren zitten achter slot, waaronder de directeur, die 50 textielkaarten en 5 extra-rooker?- kaarten in zijn bezit bleek te heb ben. Dreigbriefjes in cacaopoeder. In den laatsten tijd hebben ver schillende huisvrouwen in zakjes met cacaopoeder van een der be kende Nederlandsche chocolade fabrieken merkwaardige vondsten gedaan, die bestaan uit briefjes met voor den eonsuraent griezelige Zal de groote oorloge leider Walcheren be zoeken? Nu het programma van de reis van Churchill naar Nederland niet een bezoek aan Zeeland vermeldt, heeft de stichting „Nieuw-Walcheren" op 4 dezer het navolgende telegram verzon den: Rt Hon. Winston Churchill, London. Population of sunken but reco vering Island Walcheren, sacri ficed for the unlocking of Ant werp and thus for the liberation of Europe from german $nazi- barbarism, is hunkering after co ming of the great allied war-lea der and therefore most urgently invites' the Rt. Hon. Winston Churchill tot visit the island. Po pulation earnestly craving tot de monstrate feelings of gratitude to your Excellency. Foundation „New-Walchren" VERHAGEN, Flushing, chairman VROOM, Middelburg, secretary. De vertaling van dit telegram luidt Rt. Winston Churchill, London. Bevolking van het tot zinken gebrachte, doch herrijzend eiland Walcheren, opgeofferd voor de ontsluiting van Antwerpen en daardoor voor de bevrijding van Europa van het Duitsche nazi barbarisme, ziet reikhalzend uit naar de komst van den grooten geallieerden oorlogsleider en noo- digt daarom den Rt. Hon. Win ston Churchill met grooten aan drang uit tot een bezoek aan het eiland. Bevolking zeer verlangend gevoelens van dank aan Uwe ex cellentie te demonstreeren. Stichting „Nieuw-Walcheren" VERHAGEN, Vlissingen, voorzitter. VROOM, Middelburg, secretaris. Op grond van gehouden proefstemmingen heeft men uitgemaakt, dat straks de rechtsche partijen zoo onge veer zullen verdwijnen. Bij de vorige verkiezingen kreeg de A.R. partij 17, de C.H. Unie 8 en de Staatk. Geref. partij 2 zeteU in de Tweede Kamer. In Let nieuwe parle ment, zoo is voorspeld, zullen deze partijen in totaal hoog stens 12 15 zetels bezetten. Daarentegen zal de Partij van den Arbeid een zoo groot aantal zetels behalen, dat zij het straks zoo ongeveer voor het zeggen zal hebben. Wij zullen goed doen, met aan deze profetiën niet al teveel waarde te hechten. Ia Frankrijk, zoo meende men, stond het wei vast, dat de Grondwet met een kleine meerderheid zou worden aan genomen, Het resultaat van de stemming was echter, dat zij met een belangrijke meerder heid verworpen werd. Zoo kan het ook in ons land anders gaan, dan de politieke profeten voorspellen. Maar dat zal alleen het ge val zijn wanneer onze kiezers hun plicht verstaan en al hun krachten inspannen om de van links dreigende gevaren af te wenden. Hoe de uitslag zal zijn we ten wij niet. De toekomst is in Gods hand. Aan ons de taak onzen plicht te doen en te stemmen voor vrijheid en recht, voor de doorwerking van de Christelijke beginselen. Laatste berichten. Provxncieirietfws Polderbesturen. Aan H. A. Dekker Jzn. te Hoek is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw Neu- zenpolder. Benoemd tot Commissarissen van den Polder Walcheren voor den ongebouwden eigendom Jhr Ir H L Boogaert te Dom- burg, P. Meijer te Zoutelande en A. Staverman te Vlissingen. VLISSINGEN, Vlaggen voor Churchill. In verband met het feit, dat Winston Churchill vandaag laag over Walcheren en mogelijk ook over Vlissingen zal vlie gen, worden de inwoners ver zocht né 12 uur de vlaggen te Willen ujtstekes H. M. de Koningin ontvangt Churchill te Amsterdam. H. M. de Koningin zal Winston Churchill op Woensdag 8 Mei te Amsterdam in het Paleis op den Dam ontvangen. Hare Maje steit vertrekt om 14.15 uur van het Paleis Soestdijk en wordt aan de grens der gemeente Am sterdam begroet door den wnd. Burgemeester B. O. Franke. Sinaasappelen. Het is gebleken, dat een aan tal kleinhandelaren in groente en fruit om bepaalde redenen hun toewijzingen voor sinaas appelen voor de distributie onder kinderen, geboren in 1944 en later, niet op tijd in ontvangst heeft genomen. Deze kleinhande laren zijn alsnog in de gelegen heid vóór 11 Mei de sinaas appelen te betrekken. De Tweede Kamer over Indië. Nadat Minister Logemann had gesproken, heeft nog de heer van Poll het optreden der Indische commissie verdedigd. Hij consta teerde dat zij haar taak goed heeft vervuld. Hij heeft den heer Van Mook gevraagd van wie het bevel om in de kampen te blijven is uitgegaan. Dit bevel is gegeven door de Brisbane-regeering met vol ledige instemming van Dr van Mook. Tot sprekers voldoening heeft de Regeering zich in hoofdlijnen met zijn motie vereenigd. De Mi nister heeft gezegd, dat de Re geering de Kamer niet voor nieu we feiten wil plaatsen. De volgen de Regeering zal haar houding nader kunnen bepalen, evenals de Kamer. Spr. is bereid zijn motie op het punt der kwestie van vrijlating te wijzigen. Hij dient daarop zijn reeds vermelde motie in, aldus ge wijzigd, „dat de thans in gang zijnde invrijheidstelling van de nog in interneeringskampen vast gehouden Nederlandsche onder danen snel en regelmatig zal wor den afgewikkeld; dat het uitblij- van van deze invrijheidstelling een beletsel zou vormen voor den ver deren voortgang der besprekin gen". De heer Schouten (A.R.) verklaarde met instemming kennis te hebben genomen van de bedoe ling van den Minister, dat de Re geering de Kamer niet voor nieu we feiten zal stellen; althans, ais de Regeering zich daaraan ook zal houden. Wat de motie van Poll be treft hij kan daaraan zijn stem geven, wanneer wordt ingevoegd: mits gezuiverd van Japansche en revolutionaire invloeden. Den heer T i 1 a n u s zit het hoog, dat onderhandeld wordt met menschen die met de Japan ners hebben samengewerkt. Met verschillende overwegingen van de motie kan hij zich vereenigen, maar eigenlijk beteekent zij een goedkeuring van het beleid der Regeering. Daarom kan hij zijn stem aan de motie niet geven. De heer van Poll kan aan het verzoek van den heer Schou ten wat betreft „revolutionaire" invloeden niet voldoen, omdat er verschillende uitleggingen voor zijn. De motie wordt aangenomen met AB tegen 28 stemmen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1