H.M. DE KONINGIN MUtLslec De (jtee. Het heengaan van Geen bezet gebied. in de bres voor de belangen van het Rijk. Slappe leiding; misbruik van vertrouwen. Desertie, zoo niet erger. Arnold Meyer voor Bijz. Gerechtshof. 20% 65% 12% 5% DE BILT ZEGTi Noord-Oostelijke wind. Koude nacht, overdag meest matige wind uit Noord-Ooste lijke richting. Tjjdeiyk zonne schijn. Geen regen van be- teekenis. Een van de fouten die ten opzichte van Indië gemaakt zijn is deze, dat de Regeering geen maatregelen heeft geno men om te voorkomen, dat In- dië als bezet gebied zou worden beschouwd. Ten opzichte van het moe derland werd dit wel gedaan. Prof. Gerbrandy zegt dien aangaande in zijn memoran dum: „Met het oog op den nade renden inval, waarbij straks ook Nederlandsch gebied door de .geallieerde legers zou wor den betreden, moesten zekere maatregelen worden genomen om het militair belang in har monie te houden met Neder landsch gezag en de Nederland- sche souvereiniteit. Wij wenschen niet te zijn cën door ge allieerde 'legers „bezet" gebied. De overeenkomst is gevon den door een overeenkomst met de geallieerden, krachtens welke het militair gezag het middel is geworden, door het welk het de Nederlandsche re geering mogelijk bleef, niette genstaande de aanwezigheid der geaillieerde troepen, dc zeggenschap in eigen aangele genheden te behouden en uit te oefenen." Ten opzichte van Indië is dit blijkbaar verzuimd, Wij hebben nu een Britschen bemiddelaar gehad. Prachtig. Maar vóór alles had moeten vaststaan, dat Ne derland de zeggenschap in eigen aangelegenheden wenschl te behouden, dat het geen en kel deel van het Koninkrijk als bezet gebied wenscht be schouwd te zien. Het is een gevolg van de meer dan slappe houding zoo wel ten opzichte van de „bezet ters", als van dc revolution- naire groepen, dat de Regee ring zich steeds meer vast werkt en dat de belangen van het Koninkrijk in ernstige mate worden geschaad. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 332 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dlnedag 7 Mei 1946 Abonn.prijs ƒ8.30 p. Uw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vllssingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent por m.m. Haar redevoeringen tot de Engelsch sprekende ONTRUIMING PERZIE VOLTOOID. De Perzische min,-president heeft in een verklaring tot de wereld vanuit Teheran mede- deeling gedaan van de ontrui ming van Perzië door de Sow- jettroepen. Hiermede is het felst om streden dispuut, dat tot dusver voor den Veiligheidsraad is ge bracht, tot een goed einde ge bracht. De ontruiming is ge schied volgens de Sowjet-Per- zischc afspraak van 5 April en overeenkomstig het verzoek van den Veiligheidsraad om 6 Mei de evacuatie voltooid te hebben. Steertkolenproductio in België. De maatregelen, die onlangs door den minister van het stecn- kolenwezen getroffen werden met het oog op liet opvoeren van de steenkolenprodbctie, hebben reeds resultaten opgeleverd. Waar de productie in de week van 4 tot 10 Maart slechts ge middeld 69.800 ton bedroeg, is zij sedertdien steeds gestegen en be reikte op 30 April 80.082 ton. Men verwacht, dat de toestand in de komende weken nog aan zienlijk zal verbeteren. Duitsche bezittingen in Spanje. Het Spaansche Kabinet heeft besloten alle Duitsche bezittingen van openbaar of officieel karak ter, welke zich in Spanje bevin den, aan de geallieerde controle commissie over te dragen. Graan uit Argentinië. President Peron van Argentinië heeft laten weten, dat zijn land verwacht in staat te zijn om voor 31 Mei a.s. ruim een half millioen ton tarwe en mais naar Europa te verschepen. Argentinië heeft voor hulpverleening reeds 130.000 ton tarwe en 70.000 ton mais ver scheept. Ingevolge verkregen toestemming van de Vereen. „Do Nederland sche Dagbladpers" mogen wij vandaag mat vlor pagina's ver schijnen. In zijn memorandum over het regeeringsbeleid te Londen schrijft Prof. Gerbrandy over het heengaan van minister de Geer o.m. het volgende De leiding, door den heer de Geer gegeven in de moei lijke dagen van 10 tot 14 Mei 1940. was niet krachtig. Te Londen manifesteerde zich spoedig een onduidelijke hou ding, die naar later bleek neigde tot een compromis met den vijand, zoodat de ambtgenooten, die hem af maten naar zijn staatkundige loopbaan en groote techni- sohe kennis, in hun vertrou wen werden geschokt. Dit wordt nader geïllustreerd door de mededceling, dat het niet mogelijk was, den heer de Geer er toe te krijgen een communique uit te geven, waarin duidelijk tot uiting kwam, dat Nederland bleef doorvechten en dat hij met aller lei listigheden wist te voorkomen, dat een door hem te houden radio rede, die voor het aanzien van het Rijk van het allergrootste belang .was, van Nederlandsche zijde werd goedgekeurd. De indruk van de rede in Engeland was miserabel. Langzamerhand werd de po sitie van den heer de Geer on houdbaar. Driemaal lcwam hij in de vergadering van den mi nisterraad met een of anderen opzet, gericht op het vinden van contact met den vijand. Als voorbeeld wordt hier afgedrukt een eigenhandig door hem ge schreven en geteekend voorstel, dat is bewaard gebleven. Het luidt als volgt: „Naar aanlei ding van het beroep, door den Führer van het Duitsche Rijk in zijn Rijksdagrede van 19 Juli j.l. gedaan op redelijk en gezond verstand ter beëindiging van den oorlog, verzoekt de Nederlandsche regcering te mogen vernemen, op welken grondslag (met name wat de Sositie van Nederland betreft) e Führer zich voorstelt, dat op dit oogenblik vruchtbare be sprekingen ter bevordering van den vrede zouden kunnen wor den geopend". In zijn eerste onderhoud met Churchill had hij al ge suggereerd een soort vrede van Amiens. De reactie laat zich denken Onder de leden der Neder landsche 'kolonie in Engeland verloor de heer de Geer hoe langer hoe meer prestige. Hoe danks de meest ernstige ver- toogen, namens de regeering tot hem gericht, en dat de heer de Geer ook nog contact heeft gezocht, ten einde zijn opzet te volvoeren. In Februari 1941 kwam plot seling de Boston-zender in Amerika met het voor de re geering te Londen afschuwe lijke nieuws, dat dc lieer de Geer in Nederland was terug gekeerd. Gewaarschuwd door den heer Pelt, leider van den tegeeringsvoorlichtingsdicnst, heb ik terstond mijn Novcm- bcr-ontwerp-radiorede met de zen besproken en na overleg met enkele terstond bereikbare ambtgenooten den heer Pelt gemachtigd dit ontwerp, voor zoover noodig gewijzigd, voor de microfoon als regeeringsver- klaring te doen uitgaan Daar zulks nog precies op tijd kon geschieden, hield de Nederlandsche regeering de positie zeer behoorlijk in de hand en was het nadeel tegenover het buitenland tot een minimum gereduceerd. Het Nederlandsche volk heeft voorts een zeer gegronde reaotie getoond door de daad van den heer de Geer als desertie, zoo niet erger, te brandmerken. De derde episode, die met den heer ds Geer verband houdt, is de publicatie van zijn brochure „De synthese in den oorlog' welke aan dc Koningin vooraf werd toegezonden met de mede- deeling, dat hij deze brochure slechts zou publiceeren, indien H M. geen bezwaar maakte. Het spreekt vanzelf, dat den heer de Geer geen antwoord werd gegeven. Dit ware boven dien niet uitvoerbaar geweest, daar de publicatie spoedig na toezending van den tekst volgde. Ik heb ernstig overwogen, of het gewenscht was op deze brochure-schrijverij van den heer de Geer te reagceren. Mijn persoonlijke meening was, dat het raadzaam was zulks te doen. Ik had daartoe een ont- werp-radiorede gereedgemaakt. Na gehouden bespreking heb ik, op grond van de ia het over leg naar voren gebrachte over weging, dat te veel aandacht schenken aan den heer de Geer een schaduwzijde had, van de uitzending afgezien. langer hoe meer ook trad een critische houding van meer dan een ambtgenoot tegenover hem aan den dag. De ongerustheid van de Koningin steeg. Tegen het einde van Augustus 1940 vroeg de heer de Geer ontslag, zonder dat deze aanvraag be titeld kon worden als „vrijwil lig". In de daarop gevolgde Kabi net. formatie, die door de Ko ningin aan mij werd opgedra gen, is de heer de Geer opzet telijk niet gevraagd, hoewel hij onomwonden te kennen gaf, dat hij gaarne minister van financiën wilde blijven. Het is echter niet verwonderlijk, dat gezocht werd naar een vorm om den heer de Geer, die on danks zijn tekortkomingen tocli nog steeds gezien werd als oud-minister-president, die op bekwame wijze het nationale Kabinet had gevormd, een ar beidsveld te bieden, waarop van zijn groote ervaring gebruik kon worden gemaakt. Na rijp beraad werd door den ministerraad goedgekeurd, dat de heer de Geer een op dracht zou 'krijgen om in Ne- derlandsch-Indië een onderzoek in te stellen, dat vooral op fi nancieel gebied lag. Op zijn verzoek werd hem nu de mede werking verleend tot het ver krijgen van een doorreisvisum naar Lissabon met het oog op zijn reis naar Indië. Al spoedig kwamen berichten uit Lissabon, die twijfel deden 'rijzen of de heer de Geer zijn woord zou houden. Met het oog hierop heb ik, ongerust gewor den, reeds vrij spoedig een ont- werp-radioredevoering gereed gemaakt, welke zou kunnen dienen, indien de heer de Geer zijn woord zou breken, afzwen ken naar Zwitserland of erger nog naar Nederland, en aldus zijn vroegere ambtgenooten in den steek zou laten, eerlijk ge zegd bedriegen. Prof. Gerbrandy legt als bij lage stukken over, waaruit blijkt, dat de regeering in Lon den bezwaar had den heer de Geer naar Zwitserland te laten gaan, laat staan naar Neder land (waaraan aanvankelijk na tuurlijk zelfs niet is gedacht), hem dit duidelijk heeft te ken nen gegeven en daarom mede werking tot vertrek uit Londen heelt geweigerd. Dat hij zijn bereidheid om naar Indië te gaan, heeft gebruikt als middel om naar Nederland te vertrekken, on Het referendum In Frankrijk. De voorgestelde grond wet verworpen. De Zondag in Frankrijk gehou den volksstemming over de nieuwe grondwet heeft als resultaat ge had, dat de voorgestelde consti tutie werd afgewezen. Volgens de voorloopige uitsla gen bedroeg het aantal voor-stem men 9.280.386 en het aajtal neen- stemmen 10.450.883. Harold King, Reuters corres pondent te Parijs, schrijft het volgende: „Frankrijk gaat weer 7 maanden met een voorloopige regeering tegemoet, als gevolg van de verwerping, van de grond wet gebaseerd op het een-kamer- stelsel. Tijdens de aanstaande ver kiezingen in Juni moet Frankrijk een tweede constitueerende ver gadering kiezen, welker voor naamste taak nogmaals zal be staan uit het uitwerken van een grondwetsontwerp, dat door een referendum aan het eind van dit jaar of in Januari 1947 bekrach tigd moet worden. De uitslag van het referendum van Zondag j.,1. wordt door poli tieke kringen te Parijs o.a. toe geschreven aan de volgende fac toren: 1. Een protest van huisvrouwen, die meer dan de helft van het aantal kiezers uitmaken, tegen den warboel van de voedselvoor ziening en den zwarten handel. 2. De ontevredenheid der boeren over de lage officieel vastgestelde prijzen, hun wantrouwen inzake de Fransche munt en hun reactie tegen de onmacht der regeering de boeren te voorzien van de hoognoodige industrieele produc ten. 3. De opstand van een groot ge deelte van de socialistische arbei ders van de arbeidersorganisatie en „witte boorden"-kiasse tegen de communistische overheersching van de arbeidersorganisatie en tegen de klaarblijkelijke onder werping van de socialistische par tij aan de communistische partij inzake belangrijke politieke kwes ties." Van grooter. invloed is ook ge weest, dat bij de verklaring van de -rechten van den mensch, de vrijheid van onderwijs nadrukke lijk is afgewezen, wat in R.K. kringen kwaad bloed heeft gezet. De uitslag van het referen dum heeft in het Vaticaan die pen indruk gemaakt, aangezien hierbij de vooruitgang van het Katholieke element tot uit drukking zou komen. Men ziet in het verwerpen van de nieuwe Grondwet den wil van het Fransche volk om vast te hou den aan hun traditioneeie vrij heden, Moeilijkheden te Parijs. Da oonferentle te Parijs. De groote heeren zijn het niet eene. De conferentie van ministers van Buitenlandsche Zaken te Parijs' besprak Zaterdag het Italiaanscli-Joegoslavisdie grensprobleem. Byrnes stelde voor, uit de im passe te geraken door het hou den vau een volksstemming in dc omstreden gebieden. Molo- tof gaf te kennen tot een com promis geneigd te zijn door voor te stellen, dat de Joego slavische eischen ten aanzien van Triëst wellicht konden worden ingewilligd, wanneer de Itaiiaanscbe eischen ten aan zien van herstelbetalingen en koloniën een gunstig onthaal zouden ontvangen, Molotofs voorstel vond een weinig gunstig onthaal. Bevia zcide, dat hij niet kon Inzien hoe de conferentie zou kunnen beslissen om Triëst aan Joego slavië toe tc wijzen. „Ik lean niet begrijpen, zoo zeidë hij, hoe men me:.schcnlevcnn kan verkwanselen tegen iets an ders". Men is niet tot overeenstem ming kunnen komen. Engelsch ontwerp voor het Ruhrgebied. De diplomatieke correspon dent van de „Daily Telegraph" seint uit Parijs, dat een En gelsch ontwerp voor een apar- ten Ruhrstaat aan de Fransche regeering is overhandigd. Volgens Fransche diploma tieke correspondenten stelt Bevin voor een federalen Ruhr staat, waarin ook Beieren, Württemberg en andere staten worden opgenomen, in edn fe deraal rijk te vormen. In den Ruhrstaat zouden alle industrieën worden gesociali seerd eti onder beheer van een intergeailieerde commissie wór den-gesteld. Engeland, Frank rijk, België, Nederland en Luxemburg zouden in deze deze commissie zijn vertegen woordigd. De commi- ,ie, die voor 50 jaar zou worden inge steld, zou ook het bestuur van den Ruhrstaat cauiroleercn. De Fransche correspondenten wijzen er op, dat deze voorstel len geheel afwijken van het Fransche plan het Ruhrgebied te internationaliseeren. De Franschen verzekeren ook, dat volgens het voorgestelde ont werp van Bevin de Ruhrstaat ook een gedeelte van de Rijn provincie en Westfalen zou omvatten en zoodorade een grooter gebied zou beslaan dan door de Franschr regeering voorgesteld. volken immer een evenement. Over het aandeel, dat H. M. ds Koningin heeft gehad in den strijd van de vrijheid, zegt Prof. Gerbrandy o.a.; Dit memorandum spreekt niet over liet aandeel, dat de Koningin in dezen arbeid heeft gehad. De Koningin is onschendbaar. Maar het zij toch even gereleveerd, hoe do krachtsinspanning der regeering haar uitdrukking heeft gevonden in Koninklijke daden. Tweemaal is onze geëerbiedigde Koningin over den Atlantischen Oceaan naar het Westelijk halfrond gevlogen om in de bres te staan voor de hoogste bclangens des rijks, waarbij Ik o.m. haar redevoering voor het Amerikaansche Congres en haar samenspreking met president Roosevelt in herinnering breng. De persoonlijke radioredevoeringen der Koningin, die zoovele lichtpunten hebben gevormd voor de bevolking onder de bezetting, werden door Hare Majesteit voorbereid onder een nauwgezette kennisneming, tot zelfs van de kleinste bijzonderheden, uit dc rap porten, welke vertelden van wat or loefde onder het Nederlandsche volk en van wat dc naakte waarheid was over de wereld van terreur, welke in Nederland heerschte; vrijwel alle uit Nederland overge- komencn hadden hun ervaringen mondeling -bij Hare Majesteit voor te dragen, De wijze van aanwezigheid der Koningin In Engeland, de fierheid waarmede zij het standpunt van elke afwijzing van eenig acooord met den overweldiger demonstreerde, zijn een asset voor de* positie des Koninkrijks geweest, die niet In woorden is weer te geven en hebben een diepen indruk in Groot-Brittannlë en do wereld achtergelaten. Elke redevoering, door dc Koningin gericht tot dc Engelsch sprekende volken, is immer een evenement van dc eerste orde ge weest. Prinses Juliana heeft meermalen tot Nederland, tot de Rijksge- nooten en tot de Britsche en Amerikaansche volken over de radio gesproken. Ik mag niet nalaten tevens te herinneren, dat Prins Bernhard zich steeds beschikbaar heeft gesteld en met medewerking van het geallieerde hoofdkwartier sinds Augustus 1944 het bevel heeft ge voerd over de Binnenlandsche Strijdkrachten en deze taak, naar ik van die zijde mocht vernemen, op zeer gewaardeerde wijze heeft vervuld. Op last van den directeur-gene raal voor bijzondere rechtspleging is Arnold Meyer van het bewa- ringskamp te Tilburg overge bracht naar het Huis van Bewa ring te 's-Hertogenbosch. De be handeling van zijn zaak voor het Bijzonder Gerechtshofte 's-Her togenbosch kan binnenkort wor den tegemoet gezien. GRATIEVERZOEK Ir A. A. MUSSERT AFGEWEZEN. De minister van Justitie maakt bekend, dat door H. M. ds Koningin het gratieverzoek, ingediend ten behoeve van Ir A. A. Mussert, is afgewezen. De Tweede Kamer over de Regeeringsverklaring. In de gisteren gehouden ver gadering van de Tweede Ka mer is aan dc orde gekomen de Regeeringsverklaring inzake Nederl.-Indië, waarbij tevens aan de orde werd gesteld het verslag van de Parlementaire Commissie Nederlandsch-Indië. De heer Schouten (A.R.) meent, dat de regeering met een memorie moet ant woorden, op het verslag, alvo rens dc beraadslagingen een aanvang nemen. Voorts is hij van oordeel, dat de regeeringsverklaring in de afdeelingen dient te worden be handeld. Het geldt hier een zeer belangrijke kwestie. Het zou niet bevredigend zijn als er geen nadeïe voorbereiding plaats heeft. Hij geeft in over weging de behandeling b.v. over een week te doen geschie den. De heer v. d. Goes van N a t e r s (P.v.d.A.) meent, idat de Kamer haar verantwoor- Op- en ondergang van Zon en Maan, Woensdag: Zon op 4.59 u., onder 20.15 u. Maan op 11.30 u., onder 2.46 u. E.K. 0.13 u. Hoog water te Vllssingen Woensdag 8 Mei: 7.28 u. 1.73 m,, 19.58 u. 1.40 m. Wat t8 verwachten van de Partij van den Arbeid? Op deze vraag geeft Prof, Scverijn in „De Waarheids vriend" het volgende antwoord: „Alles, wat men verwachten kan van een politiek, die wei gert zich tc stellen op dc grond slagen eencr Christelijke le vensorde en Overheid en volk niet gebonden acht tot gehoor zaamheid aan God en Zijn wet. Dat kan niet onduidelijk zijn, want wat van zulk een beleid verwacht kan worden, wordt ons klaar en duidelijk geleerd door Gods Woord en door de geschiedenis der laatste jaren bevestigd. Wij hebben gezien, dat zulk een politiek op staatsabsolutis- me met al de gruwelen en opge- rcchtigheid daaraan verbonden, uitloopt. Wie Gód verlaat heeft smart op smart te vreczen. Of wij dat dan ook van d« Partij yan den Arbeid ver wachten? Zij zal zelf, naar wij onderstellen, daartegen protes- teeren en zeggen, dat zij geen absolutisme wil. Desondanks is het buiten allen twijfel, dat haar sociale en politieke inzich ten niet anders dan bevorder lijk kunnen zijn aan een ont wikkeling, die tot zulk een ab solutisme leidt, ook al is men zich daarvan niet bewust. Daaraan nu kan een Christen niet medewerken, want hij kan het weten, en hij kan ook we ten, dat de «enige weg, die ons daarvoor kan behoeden, is gele gen in de handhaving eencr Christelijke levensorde. En daarom zou het een voorrecht zijn, als alle Christusbelijders als één man opkwamen voor de erkenning van den Naam Gods op het terrein van het open bare leven cn voor een staat kundig beleid, dat daarmee in overeenstemming is." Laatste berichten. DE VRIJE ENGELSCHE ZATERDAG. Na bespreking tusschen directie en personeelscommissie van een der Hilversumsche meubelfabrie ken was besloten op deze "fabriek ais een der eerste bedrijven in het Gooi de zoogenaamde Engelsche Zaterdag in te voeren. Dit is de vorige week ingegaan, maar het zal slechti bij «en week blijven. De Rijksarbeidsinspectie heeft het plan n.l. niet' goedge keurd, omdat eenerzijds te lange werkdagen zouden worden ge maakt en anderzijds het belang van den Wederopbouw het invoe ren van den vrijen Zaterdag nog niet toestaat. Hevige ontploffingen. Tweeduizend personen zijn in den nacht van 4 op 5 Mei gevlucht uit Feucht bij Neurenberg, toen door tot dusver onbekende oor- I 'jT-fu zaken 15.000 ton springstoffen de i dehjkhcid met zou begrijpen, lucht in vloaen I als Z1J de" gedachtengang va» De ontploffingen duurden zesde" hecr Schouten volgde. De uur. Men acht het onwaarschijn-1 matene den Kamerleden niet lijk, dat er sabotage in het spel kan ni" «88" is, maar de Amerikaansche con- I d% de «ak on, rauw op het tra-'spionnagedienst stelt een on- 8eva derzoek in I D= d. Pol (E.K.) zegt, dat het voorstel van den Bezoek van Engelsche heer. Schouten hem redelijk vee-deskundigen. - v°°Lk°u In"alle andere T~ standigheden zou spr. zijn stem Dezer dagen arriveert in ons I aan deze gedachte kunnen ge land een aantal Engelsche rund veefokkers, om zich op de hoogte te stellen v. d. huidigen stand van de Nederlandsche rundveefok kerij. Het gezelschap zal een be zoek brengen aan .enkele fokvee- bedrijven in Noorl-Holland, Friesland en Z.W.-Drente. HOE DENKT HET NEDERLANÖSdHÉ VÓLK OVER ADRESSEERING m caaeeeujoEPSDfeNsr o OEN WELEDELGES TUENG EN HEEP MB 3.DANSEN D£N HÉÉR MO 1 JANSEN JAN JANSEN HEEFT GEEN MEENlïfi ven. Maar over 10 dagen is de Kamer en waarschijnlijk ook het Kabinet demissionnair. Uit stel zou beteekenen, dat de zaak eerst in de volgende Ka mer komt. De heer Schouten vraagt of het ooit ge hoord is, dat een voor- loopig verslag van een parlementaire commissie over een kwestie als deze, die zoozeer ver band houdt met het re geeringsbeleid, behandeld werd als men nu wil. Spr. is niet bereid alles op te offeren aan het tempo. De mondelinge beraad slaging dient behoorlijk voorbereid te worden. Gehoord de uitingen van de heeren Van der Goes van Naters en Van Poll zal hij zijn gedachte niet omzetten in een voorstel. DE GRAANPOS1TIE ZEER ERNSTIG. De rantsoeneering in België. Tijdens een persconferentie zcide de Belgische minister van Voedselvoorziening, dat de graan- situatie zeer ernstig is. Er zullen zich tal van moeilijkheden voor doen tot eind Augustus. België is geheel afhankelijk van het buiten land, en speciaal van dc Vereenig- de Staten, In het buitenland wordt vooral gewezen op de luxe van gebakjes en pralines, die in de winkels ten toon gespreid wordt. Vanaf 10 Mei zal het brood rantsoen van 400 op 350 gram te ruggebracht worden terwijl meel niet meer verkrijgbaar zal zijn tegen broodbonnen. De restaurants zullen een dag per week in het geheel geen brood mogen verstrekken. Tevens wordt een verbod uit gevaardigd tot het bereiden van taarten en gebakjes met versche melk, room en versche eieren. Openbare Werken en Weder opbouw gaan bezuinigen. Het Ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw zal ten aanzien van het vervoer van amb tenaren per auto ingrijpende be zuinigingen gaan invoeren, zoo vernemen wij. Ofschoon de excentrische lig ging van het flatgebouw „Duin- wijk" waarin de bureaux in hoofdzaak zijn ondergebracht, ge paard met nog onvoldoende tram- en busverbindingen en-het gebrek aan rijwielen en banden, ongetwij feld bezwaren ten aanzien van het vervoer met zich zullen brengen, wordt gemeend, dat deze bezwa ren eveneent voor niet-ambtenaren in dezelfde omstandigheden gel den. Daarom zal slechts in zeer bijzondere gevallen voor ambtena ren het vervoer van en naar het woonhuis in een auto kunnen plaats hebben. Voor locaal vervoer tijdens den dienst zal alleen in zeer dringende gevallen aan een aantal speciaal daarvoor in aanmerking komende ambtenaren, een auto ter beschik king worden gesteld. Het intercommunaal vervoer zal ook voor 'de ambtenaren, die over een eigen wagen beschikken, welke geheel of gedeeltelijk voor rekenijg van het Rijk rijdt, alleen mogen plaats hebben op de voor het Rijk minst kostbare wijze. In dien men goedkooper van trein, bus^ of ander vervoermiddel ge bruik kan maken, zal van het ver voer per auto worden afgezien. TERECHTSTELLING Ir A. A. MUSSERT. Namens den Minister van Justitie wordt medegedeeld, dat het doodvonnis tegen Ir j A. A. Mussert, wiens gratie verzoek door H. M. de Konin- I gin werd afgewezen, heden in den vroegen oohtend is voltrokken. STAKING MET ONT8LAG ALS GEVOLG. Daar het aan de stekende ha venarbeiders te Amsterdam ge stelde ultimatum, dat inhield ont slag b\j niet hervatten van het werk op Maandag 6 Mei, door de stakenden in den wind is gesla gen, hebben de samenwerkende Havenbedrijven te Amsterdam aan 700 havenarbeiders ontslag aan gezegd, waarmee due een nieuw stadium in de moeilijkheden in de Amsterdamsehe haven ie ingeluid. Proces tegen Antonescoe begonnen. Maarschalk Antonescoe, de voormalige Roemeeneche dictator, is Maandag met 16 van zijn mede werkers, voor het Volksgerechts hof te Boekarest verschenen op beschuldiging van verraad. Het proces, 'dat het grootste politieke proces is in de Roemeenache ge schiedenis, zal, naar wordt ver wacht, een maand duren. Zeven andere beschuldigden, allen leden van 'de Fascistische IJzeren Gar de, onder wie de leider van deze Garde, Horia Sima, zullen bjf verstek worden gevonnist. Unilever-functionarissen staan terecht. In een zitting, die den geheelen dag in beslag nam, behandelde de economische politierechter te Rotterdam gisteren de zaak tegen zes functionarissen van de Uni lever Verkoopcentrale, die betrok ken zijn geweest bij het groote bonnenschandaal. De tenlastelegging vermeldde o.a. het herhaaldelijk en geregeld onbevoegd in voorraad hebben en verhandelen van pakjes margarine en spijsvet. De officier van Justitie wees er op, dat niet alleen onze binnen landsche belangen ernstig 2ijn ge schaad door de handelingen van verdachten, doch ook, wat mis schien nog erger is, onze good will in het buitenland. Hierna ging de officier punt voor punt de tenlastelegging na. Een goed beeld van de achterge houden aantallen pakjes boter krijgt men wanneer men weet, dat er een hoeveelheid pakjes werd verduisterd, die naast elkaar gelegd, een ketting van 52 K.M. lengte zou vormen. Voor verdachte A. van der P. eischte hij een gevangenisstraf voor den duur van 1 jaar en vier maanden met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. Drie andere verd. hoorden 9 maanden tegen zich eischen en twee verd. retp. 4 en 6 maanden.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1