Het bezoek van Churchill. Ons volk moet sparen. De Tweede Kamer vergadert. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gratie van geringe straften. Prof. Gerbrandy krijgt een hooge onderscheiding. Voortgang van de evacuatie. De positie van Koos Vorrink. DE BILT ZEGTs Guur. Aanvankelijk nog krachtige Noordelijke wind. Later op den dag geleidelijk afnemend. "Wisselende bewolking met nog ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 331 Maandag 6 Mei 1946 Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.01 u., on der 20.13 u. Maan op 10.13 u., onder 2.12 u. E.K, op 8 Mei. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 7 Mei: een paar buien. Guur weer. Abonn.prijs 3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vllssingen, Middelburg en Terneuzcn, Advertentieprijs l'i'A cent por m.m. 6.17 u, 1.97 m,, 18.43 u. 1.65 m. Minister L i e f t i n c k zijn hoop voor de toekomst voor een belangrijk deel op den spaar zin van ons volk. Hij rekent op 1.2 milliard aan binnenlandsclie besparingen in al lerlei vormen. In normale jaren werd ongeveer 10 procent van het nationale in komen vrijwillig gespaard. Dit is thans onvoldoende. Het moet minsten 15 procent worden, meent de Minister, tenzij de arbeidsproductiviteit sterk toe neemt. „In het volkBvcrmogcn zijn door den oorlog groote gaten ge slagen, welke door hernieuwde en verhoogde spaaractiviteit moeten worden opgevuld." I£n hij zet daarbij de stok achter de deur. „Het zal afhangen van de be reidheid van het publiek tot het doen van vrijwillige besparingen, of in het uiterste geval, in den een of anderen vorm gebruik zal moeten worden gemaakt van een systeem van gedwongen sparen." De minister dreigt hier met dwangmaatregelen 1 Nu, als er iets is, dat de Hollander kop schuw maakt, dan is het d wang I Dat heeft het verzet in den jong- sten oorlog toch wel geleerd en nu zou het kabinet het volk willen dwingen om een deel van zijn geld af te staan aan den staat? Wij achten dit een grove fout en het getuigt van zwakheid als men tot dwang zijn toevlucht meent te moeten zoeken. Wil men het volk doen sparen, dan moet men ook de voorwaar den scheppen, welke den spaar zin aanmoedigen. Als men door een ongezond financieel beleid het vertrouwen van het volk verspeelt, bereikt men per saldo niets door Jaarna dwangmaatregelen af te kondigen. Wij zouden zeggen, dat het Ne derlandsche volk heusch wel tot sparen bereid is, zoodra het de wetenschap heeft, dat sparen we der zin heeft. Zoolang men in on zekerheid wordt gelaten wordt of men straks zijn geld weer kan te rug krijgen zonder nieuwe belem merende bepalingen, zoolang het vertrouwen in het geld in het binnenland niet is teruggekeerd en de staat zelf zich een royale uit- gavenpolitiek veroorlooft, kan men niet in gemoede verwachten, dat het volk spaarzaam wordt. Ons volk bedankt er voor om te sparen ten behoeve van een gemeenschap, die „van den hoogen boom" leeft. De directeur van de Postspaar bank schreef onlangs: „Zoo men gedwongen moet sparen, bestaat er alle kans op, dat de werkelijke spaarzin gedood wordt". Wij ge- iooven, dat hiermede den spijker op den kop geslagen wordt. Als men het sparen tot een straf maakt, gaat de paedagogische waarde van het sparen totaal ver loren eti roeit men het gezonde sparen uit I Er is een andere en betere weg. Laat de regering een voorbeeld CHURCHILL NAAR NEDERLAND. Naar Wij vernemen zal De agenda van de vergadering stelt Churchill op zijn reis naar der Tweede Kamer, die heden- Nederland, behalve door zijn middag aanvangt, vermeldt o,a. echtqenoote, ook door zijn Beraadslaging over de Rcgee- doohter Mary vergezeld ringsverklaring inzake Neder- worden. landsch-Indië. Hierbij is tevens aan <!e orde: h«t verslag van de Graanoogst door sprink parlementaire commissie. De gehecle graanoogst in de dr]aar over de wijze, waarop de provincie larente in Italië loopt voor de verkiezing beschikbare gevaar vernietigd te worden ten- hoeveelheid papier over de ver- gevólge van een invasie van schillende politieke partijen ver- sprinkhanen over een gebied van d<.eid is; over het aantal zend- meer dan 20.000 H.A. uren, dat in verband met dc ver- Er .zijn boitengewone afweer- kiezingen aan de verschillende nen worden gesteld, zal nog na der wonden meegedeeld, hoe zij in verband met den dan verstre ken geldigheidsduur van de bon nen 60 en 61 moeten handelen. haneriplaag bedreigd. Interpellatie van den heer Wen- maatregelen genomen. Spoorwegpersoneel heeft 7500 horloges noodig. politieke partijen is toegewezen, en over de mate, waarin de Re geering er de band aan doet hou- S den, dat buiten de officieele ten Nu de regeling van het Rijk - 2en bureau van Metalen inzake de urcn v00* anf[ere doclt,indcn verstrekking van vergunningen toe *czen zcndtijd wordt ge. voor uit Zwitserland gcimpor- bru|k behocvoJ van po|itieke teerde horloges dezer dagen zal propagimda. afkomen, is het aardig te ver- nemen, dat de Spoorwegen een Verlaging KaasprIJs. Met ingang van 28 April j.l. zijn do prjjzcn voor do niooste soorten kaan mot 0.30 por IC.G. verlaagd. Da prijs voor gowono 40 -f.kaas is met 0.35 per K.G. verminderd, terwijl de pry# van korstlooze leao» niet vorandord is. Hot publiek dient vim deze mede- deeling goodo nota te nemen. aanvrage voor 7500 horloges hebben ingediend, terwijl de eerste zending uit Zwitserland, die onlangs plaats vond, slechts 1500 stuks omvatte. REPATRIËERENDEN „SOMMELSDIJK". Het m.s. „Sommelsdijk" is met 805 passagiers aan boord van Indië naar gns land onderweg en zal ver moedelijk op 9 Mei a.s. te Amsterdam arriveeren. De passagierslijsten lig gen op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlis- singen, Zierikzee, Tholen en Terneuzen ter inzage. Het Regeeringsbeleid in lndië< De minister van Overzeesche Gebiedsdeelen heeft, ter ver trouwelijke kennisneming, aan de leden der Tweede Kamer een nota doen toekomen betreffende het overleg met de Britsche regeering nopens de Britsche troepen in Nederland sch-Indië. Bij gelegenheid van dc viering van de bevrijdingsfeesten heeft II. M. de Koningin gratio ver leend van: I a. De tijdens de bezetting uit- gesproken, nog niet ondergane onvoorwaardelijke vrijheidsstraf- fen van drie maanden of minder en nog niet betaalde onvoorwaar delijke geldboeten van vijfhon derd gulden of minder, opgelegd voor feiten tijdens de bezetting I gepleegd, alsmede de nog niet on dergane of nog niet betaalde ge deelten van zoodanige straffen. b. Het nog niet ondergane ge deelte van tijdens de bezetting onderbroken vrijheidsstraffen, waarvan op het tijdstip van de Onderbreking het overblijvende gedeelte niet meer dan drie maan- denhedroeg. Ter financiering van het nieuwe vijfjarenplan heeft de Sowjet-Unie een staatsleening van 20 milliard roebel uitge schreven. Rente 4 per jaar. 0p weg naar Schiphol zal het vliegtuig laag hoven Walcheren vliegen. Van 8 tot 13 Mei a.s. zal Amsterdam den heer Churchill Winston Churchill in Nederland een gouden medaille aanbieden in vertoeven op uitnoodiging van H. i den raadszaal van het stadhuis. M.' de Koningin en de Neder- i Zondag 12 Mei zullen de heer landsche regeering. on mevrouw Churchjll en hunne De heer Churchill zal vergezeld dochter dejeuneeren op het paleis zijn van Mevr. Churchill en Miss te Soestdijk. Churchill. De gasten zullen ver- Tenslotte zal op 13 Mei een be- blijf houden in het paleis op den zoek aan Rotterdam worden ge- Dam. bracht. Provinciën ieuws Het vliegtuig waarmede Churchill der» overtocht öonnetl VOOr Zee maakt, zal laag over Wal- eenheden brand- cherer» cirkelen, alvorens het omstreeks 4.30 u. op Schip-, Stotten. hol landt. Teneinde de bevoorrading Donderdag 9 Mei wordt aan van den brandstoffenhandel geven door de uitgaven tot het Churchill door de regeering in de voor het stookseizoen 1946- allernoodzakelijkste te beperken Treveszaal een dejeuner aangebo- 1947 zoo vlot mogelijk te en aan de geldsmijterij een einde den. 's Middags om 3.30 zal de te .maken. j Britsche staatsman in de ver- Dat is, wij geven het toe, mis- eenigde zitting der Staten-Gene- schien niet de manier om popu- raai worden toegesproken door lair te worden. den voorzitter en de rede van den Maar het is wel de manier om heer de Vos van Steenwijk be antwoorden. Vrijdagmiddag vindt de eere promotie plaats in de St. Pieters kerk te Leiden. Zaterdag 11 Mei zal de stad 's lands belang nu en voor de toekomst te bevorderen, het ver trouwen van het sparend publiek te versterken en den spaarzin te verhoogen. Het Grootkruis van de Orde van den Neder!. Leeuw. doen verloopen, is besloten reeds thans over te gaan tot de eerste bonaanwijzing op de nieuwe brandstoffenkaart T 606, met de uitreiking waarvan de distributiediens ten op 11 Mei a.s. gereed zullen zijn. In verband hiermede moeten in h,et tijdvak van 6 t.m. 25 Mei a.s. de bonnen 60 en 61 van deze kaart bij een brandstoffenleverancier worden ingeleverd. Op elk dezer bonnen zullen drie eenheden vaste brandstoffen worden afgeleverd, zoodra de handelaar op deze jon nen zal zijn bevoorraad. Men is thans niet meer ver plicht de beschikbaar gestelde zes eenheden te betrekken van den leverancier bij wien men als klant stond ingeschreven. Men veran- dere echter niet van brandstoffen- handelaar, tenzij hiervoor gegron- Vrijdagmiddag is in het depar- slaagd, dank zij uw taaiheid, uw tement van Justitie een bijzondere ganschen persoonlijken inzet, dank ministerraad gehouden, waarbij zij datgene wat ik zou willen noe- d<_ redenen b<,staan. Dat debrand- tegenwoordig was de oud-Minis- men: uw natuurlijke aangeboren stoffen hande, jn dfi a{geloopen vriendelijke onbuigzaamheid tjaren wat betreft de soort en het Gij hebt weten te handelen en - - Prof. Mr. P. S. ter-President, Gerbrandy. De voorzitter van den Minister raad, Prof. Schermerhorn, heeft Prof. Gerbrandy toegesproken en de zware taak, welke de laatste in Londen gehad heeft, geschetst. Gij hebt aldus de minister president het erfgoed van het Koninkrijk der Nederlanden hel pen bewaren door bijna vijf jaar van de ergste crisis. Te midden van allen storm hebt gij nooit ge wanhoopt aan de toekomst van ons vaderland en hebt gij er in niet geringe mate toe bijgedragen, de kans op herrijzenis open te houden. Gij hebt aldus Prof. Schermerhorn het vertrou wen gewonnen van onze Ge allieerde vrienden en in het bijzonder van den grooten in spirator tot den strijd, van Win ston Churchill, die wij binnenkort hier in dit land zullen begroeten. Gij hebt dat vertrouwen ge wonnen, zeg ik, en wij allen weten, dat gij het inderdaad hebt moeten veroveren, zooals men in oorlogstijd een moeilijke stelling verovert. Maar gij zijt erin ge snel te handelen in de oogenblik- ken dat het moest. Tot slot wijdde spr. een enkel woord aan Prof. Gerbrandy's werk voor relief van ons uitge hongerd volk, dat, nu een jaar geleden, het slachtoffer dreigde te worden van een misdadige Duit- sche plundcrings-politiek. Het was spr. een voorrecht te tijdstip van levering in steeds mindere mate met de wenschen zijner afnemers rekening kon houden, moet als regel worden toegeschreven aan omstandighe den, welke ten eenenmale buiten zijn macht lagen. Indien men thans de voorkeur zou willen geven aan een andere leverancier, dan bedenke men, dat ook in het nieuwe distributiejaar GEWIJZIGDE DIENST REGELING SPOORWEGEN Er is weer een nieuwe dienst regeling voor de spoorwegen verschenen, welke vandaag 6 Mei is ingegaan. Een wijziging die verband houdt met het herviel van ver schillende spoorbruggen en die alweer een verbetering betce- kent. Wat Zeeland betreft, het baanvak VlissingenMid. delburg is verbeterd, waardoor de snelheid kon worden ver hoogd, wat alle treinen met 3 4 min. ten goede komt. Trein 1659 van Vlissingen wordtl iets versneld cil vertrekt 37 min. later. Vertrek Vlissin gen 10.47, aank. Roosendaal 13.50. Verder trekken de volgende wijzigingen de aandacht: 1. Een nieuwe verbinding op den trein van Vlissingen (v. 17.03) naar Roosendaal (a. 19.27) naar het Noorden, n.l. trein 3040 (dagelijks) Roosen daal v. 19.45, Lage Zwaluwe a. 20.25, autodienstl naar Zwijn drecht, aansluitend op tr. 1164 van Zwijndrecht v. 21.40, welke nu dagelijks van Den Haag (v. 22.39) naar Amsterdam (a. 23.42) wordt doorgevoerd. De laatste verbinding van Antwer pen is vervroegd (Roosendaal a. 19.17), teneinde ook op ge noemden trein 3040 aansluiting te verkrijgen en eveneens op tr. 1665 van Roosendaal (v. 19.35) naar TilburgBreda en Den Bosch (a. 21.28), daar aan sluiting gevend op den auto dienstl naar Geldermalsen waar door ook Utrecht (a. 23.05) nog te bereiken is. 2. Trein 3041 (dag.) Lage Zwaluwe (v. 20.45), Roosen daal (a. 21.25, v. 21.35), Bergen op Zoom (a. 21.55, waardoor trein 115 van Amsterdam (v. 17.25) naar Zwijndrecht (a. 19.24) door middel van den autodienst Zwijndrecht—Lage Zwaluwe een late verbinding met Roosendaal en Bergen op Zoom geeft. VLISSINGEN. H.B.S.-avond. v De Vlissingsche H.B.S.-club „Elck wat wils" gaf Donder dagavond een uitstekend ge slaagde uitvoering. De voösz., Hans van der Molen, richtte een hartelijk welkomstwoord tot weth. Poppe, directleur, oud directeur, leeraren en vertegen woordigers van onderwijsin richtingen. Hij wees er op, dat i na 6 jaren van moeilijke om- standigheden de club weer nieuw leven was ingeblazen, i wat niet in 't minst te danken is aan de doorzetting van en-1 kele leerlingen en de heer Sin- nema. Een uitstekend verzorgd programma werd vlot afge werkt. Werving van Zeelieden. Dezer dagen is het s.s. „Jan van Goyen" van Vlissingen vertrokken na vergeefs ge tracht te hebben 't ontbrekend personeel aan te vullen. Het schip heeft zonder olieman de reis naar New-York aanvaard. Het s.s. „Oranjepolder", dat een wekelijksche dienst tus- schen Rotterdam en Londen Onderzoek gedrag regeeringsambtenaren- Tot op heden zijn 33.000 per sonen uit Indië geëvacueerd. On geveer eenzelfde aantal echter wacht nog steeds op zijn vertrek. Een door de Nederlandsche re- geering getrof fen regeling, die be trekking heeft op een onderzoek naar de gedragingen van rtgce- ringsambtenaren in de periode van 7 December 1941 tot 15 Augustus 1945, stelt vast, dat een onderzoek slechts plaats zal hebben, als er gegronde redenen zijn om aan te nemen, dat de betreffende ambte naren willens en wetens de Ja- pansche oorlogsinspanning hebben gesteund of zich gedurende hun interneering in die mate hebben misdragen, dat zij 'het publieke vertrouwen hebben verloren. In beide gevallen zal het de vraag zijn, of zij in hun vooroor- logsche functies kunnen worden gehandhaafd dan wel daarin kun nen worden hersteld. Op zichzelf een goede maat regel. Doch moeilijk te rijmen met dc officieele onderhandelingen met den oppcr-collaborateur Soekarno. mogen vaststellen dat hij de taak aarizienlijke hoeveelheden onge- gekregen had, Prof. Gerbrandy iets anders aan te bieden dan woorden alleen. Spr. deelde mede, dat als erkenning van Gerbrandy's verdienste, als bekroning van zijn arbeid in het publieke leven en van zijn loopbaan, als blijk van zijn onbaatzuchtige en daadwerke lijke activiteit, H. M. de Koningin hem begiftigd had met het Grootkruis van de Orde van den Nederlandsohen Leeuw. Ingevolge verkregen toestemming van de Vereen. „De Nederland sche Dagbladpers" mogen wy vandaag met vier pagina's Ver schijnen. (Het Grootkruis van den Neder- landschen Leeuw is de hoogste Nederlandsche civiele onderschei ding.) wilde soorten voor huisbranddoe! einden zullen moeten worden ge leverd, teneinde het totale winter- rantsoen te kunnen bereiken. Met de algemeen begeerde soorten, zooals bijv. anthracict, parelcokes en dergelijke, zullen alle hande laren in gelijke mate worden be voorraad. Het publiek doet daar om goed dit voor oogen te hou den, wanneer enkele handelaren, met het oogmerk om niehwe klan ten te winnen, het willen doen voorkomen, alsof zij alleen over de beste huisbrandsoorten zullen beschikken. Aan hen, die pas bij de na-uit reiking in het bezit van de brand stoffenkaart T 606 zullen hun- Het spel der bevrijding. Dc opvoering van het „Spel der Bevrijding", Zaterdag in het Stadion te Amsterdam, werd on geveer door 50.000 toeschouwers bijgewoond. Onder de ceregasten bevonden zich Prinses Juliana, Prins Bern- hard en dc prinsesjes Beatrix en Irene. Fransche Grondwet niet goedgekeurd. De einduitslagen van het Fran sche referendum over de Grond wet zonder den uitslag van Corsica zijn, naar radio Parijs mededeelt, aldus: 9.130.784 stem men voor en 10.670.993 tegen de Grondwet. Radio Parijs zeide, dat de uitslag van Corsica het resul taat niet merkbaar,,zal veranderen. onderhoudt^ kwam Donderdag naar Vlissingen om personeel, doch de Arbeidsbeurs had op- diacht ontvangen niet met het aanwerven verder te gaan. De reederij, die nu buiten om de beurs menschen tracht te monsteren wordt hierin tegen gewerkt door de Eenheids Vak- Centrale, die posters hierheen zond.Deze organisatie, die te Rotterdam bij de onderhande lingen over de gages niet werd erkend, wordt nu practisch door de regeering gesteund, doordat deze de bemiddeling via de ar beidsbeurzen heeft stopgezet. Dc wachtgelders die jaren in Engeland hebben gezeten en nu employ kunnen vinden, blijven hierdoor onnoodig eten op kos ten van den staat. Vanaf 6 Mei bestaat er gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openb. Lagere Scholen alhier. Men zie de adv. in dit nr. GOES, De herdenking van hen die voor de vrijheid van ons volk hun le ven gaven, had hier plaats door het brengen van een eenvoudige bloemenhulde op de begraaiplaats. Tal van leden van de G.O.I.W. verzamelden zich met familieleden van gevallenen op de Markt. Van hier begaf men zich naar de be graafplaats, waar onder diepe stil te de bloemen werden neergelegd. Het was een uiterst sobere en juist daardoor indrukmakende herdenking. Van tal van gebou wen hing de vlag halfstok. Vrjjdag a.s. houdt de A.R.- Kiesvereen. een openbare Verga dering, waarin als spreker zal optreden de heer Mr Roosjen, lid van de Tweede Kamer. Voor na dere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in het nr. van morgen. ST. LAURENS. Door de C.H. Kiesver. zijn de volgende candidaten gesteld voor den gemeenteraad: 1. K. Wouterse; 2. F. J. Castel; 3. J. Koole Dz.4. B. Verburg; 5. W. S. Pouwer; 6. L Koole; 7. H. Hillebrand. DOMBURG. Het Badpaviljoen. Door een voltreffer werd op den dag der bevrijding het Oos telijk gedeelte van het Badpa viljoen (groote zaal en tooneel met terras èn O. deel van de veranda aan de zeezijde) zóó ernstig beschadigd, dat van het plan om het geheele gebouw vóór de opening van het sei zoen 1946 te herstellen, moest worden afgezien. Nu zal vol staan worden met het herstel len van de schade, toegebracht aan de veranda en het daar voor gelegen terras alsmede aan het buffet en de W.C.'s. Langs het buffet zal in de groote zaal een afscheiding ge maakt worden ten einde te voorkomen, dat het publiek zich in het O. gedeelte van de zaal begeeft. Dit i.v.m. de mo gelijkheid van neerstortende stukken van het plafond. Het ligt in de bedoeling de veranda en het gerepareerde gedeelte van het terras open te stellen voor het publiek, dat al daar iets wil gebruiken. Ook zal het te openen^ gedeelte van het Badpaviljoen voortaan als restaurant geëxploiteerd wor den. Eveneens ligt het in het voornemen van de N.V. Dom- burgsche Zeebadinrichting het zeebad op eenvoudige wijze te exploiteeren. Zij hoppt zoowel het Badpaviljoen als het zeebad met Pinksteren te kunnen ope nen. WESTKAPELLE. Een Barakkenkamp. Door dén aannemer Proper uit Oegstgeest wordt alhier een barakkenkamp gebouwd voor de arbeiders in den wederop bouw. Het, ?al plaats bieden voor 250 man. Naar aanleiding van ons berichtje in het nummer van 1 Mei, deelt de comm. 2e peleton, 4-1-2 R.I., res. 2e luit. A. H. Visser, ons mee, dat bij het doen springen van de munitie wel degelijk gewaarschuwd is, terwijl de weg naar twee kan- ten was afgezet. Dat deson danks nog een kind getroffen is, is dus zeker niet te wijten aan nalatigheid. ARNEMUIDEN. Op 29 April is de torenklok, die in 1943 door den bezetter werd weggevoerd weder op zijn plaats in den toren gebracht Het muziekgezelschap „Arnes Genoegen" gaf ter cc.-e van den verjaardag van H.IC.H. Prinses Juliana een concert op dc Markt, cu maakte een muzi kale wandeling door ile ge meente. GRIJPSKERKE. De gemeenteluidklok is na een afwezigheid van 3 jaren weer op haar plaats terugge bracht. Bij het proefluiden bleek, dat de klank door de her stelling veel is verbeterd. Over ecnige dagen zal ook het slag werk weer in orde worden ge bracht. AARDENBURG. Da nieuwe burgemeester. Op 1 Mei heeft Aardenburg zijn nieuwen burgemeester den heer Sjef van Dongen een en thousiaste ontvangst bereid. Gedurende de 11 maanden, waarin hij het burgemeester schap over deze gemeente waarnam, heeft hij door zijn voortvarende activiteit en har telijke omgang de sympathie der bevolking verworven, De installatie geschiedde bij monde van den eerster: wethouder, deri heer Th. Lanoye, die den nieuwbenoemde op hartelijke wijze toesprak. In zijn rede, waarmee de heer van Dongen zijn ambt aan vaardde, noemde hjj de schade regeling en den wederopbouw van Aardenbiirg en St. Kruis en niet het minst van de zwaarstgetroffen plaats Eede zijn belangrijkste taak en sprak de hoop uit, dat hij met Gods hulp weer een nieuw en mooier Aardenburg zou mogen zien herrijzen. Weth. A. I. Catsman nam vervolgens het woord: „Na Uw werk als waarnemend burge meester gedurende deze 11 maanden zijn onze verwachtin gen zoo hoog gespannen, dat ge eigenlijk alleen nog maar kunt tegenvallen!' Weth. Sturtewagen beval in het bijzonder 't zwaar geteis terde Eede in de aandacht van den burgemeester aan. Als vertegenwoordiger der voormalige gemeente St. Kruis voerde dhr Paridaen het woord, terwijl de gemeentc-secr. na mens het personeel der ge meente zijn blijdschap uitsprak over deze benoeming en den nieuwen burgemeester geluk- wenschte. Na sluiting van de raadszit ting werd het woord gevoerd namens de vereeniging van bur gemeesters enz. door burg. van Notegem v. Zulddorpe. Als buurcollega's spraken de bur gemeesters van Oostburg en Sluis. Namens de kerkelijke bevol king spraken Pastoor Dierinx en Ds Tiemens. Namens de Ver. voor de belangen van W. Z.-V'. dhr Hooihorst. Alle sprekers werden één voor één op pakkende wijze door dhr van Dong-n beantwoord. De poolslede, die bij de aan komst van den burgemeester voor het sta'dhuis verscheen, had de herinnering aan vroeger dagen verlevendigd, terwijl ook een der sprekers als zijn mee ning te kennen gaf, dat de ka raktereigenschappen, die den poolreiziger kenmerken, onver woestbaar optimisme en door zettingsvermogen, den heer van Dongen als burgemeester zeer van pas zouden komen. Een drukbezochtel receptie besloot de officieele ontvangst. Vervolgens begaf de burge- meester met zijn familie en de raadsleden zich naar Eede en St. Kruis, waar in ongedwon gen feeststemming de nieuw geïnstalleerde werd verwel komd en gehjldigd. Heeft hst recht overal zijn neus in to steken. In een gehouden persconferentie heeft Koos Vorrink zich uitvoerig verdedigd in verband met de ge ruchtmakende kwestie Arnold Meyer. Sprekende van de activiteit van bepaalde regecringsinstanties ver klaarde de heer Vorrink o.m. „Dit ia voor mij een heel moei lijk punt, maar ik kan het niet onbesproken laten, omdat het te rechtstreeks verbonden is aan de beschuldigingen, die aan mijn adres zijn gedaan. Allereerst wil ik u uitleggen, wat mijn functie als regecringsge- machtigdc in algcmccncn dienst eigenlijk inhoudt. Ik ben een op ruimingsambtenaar, belast met de liquidatie van de erfenis, die de oorlog en dc bezetting ons hebben nagelaten. Ik ben «en hulpkracht van de geheele regeering en dan ook door dc regeering in haar geheel aangesteld, hoewel mijn taak mij speciaal in contact brengt met zijne excellentie den minister president, Prof. Ir. W. Schermer, horn. Mijn taak is In die zaken in te grijpen, waar het ambtelijk appa raat moeilijk zijn werk kan doen, Tk heb het recht .overal mijn neus in te steken en niemand hoeft het recht mij'dit te verbieden." Dc heer Vorrink is dus eca machtig man. Niemand is als het er Op aan komt, voor hem veilig. Hij heeft recht overal zijn neus in te steken en zoo noodig in te grijpen. Over de vraag of er aan dit soort ambtenaren behoefte bestaiu lean men van mecnirig verschillen. Toch zit hier iets wat wringt. Koos Vorrink is de opperste der ambtenaren. Maar hij is tevens p a r t ij - leider; voorzitter van de Partij van den Arbeid. Dit schijnt ons een ongewenschte combinatie. Zelfs waar het hier betreft de Partij yan Minister Schermer horn. Laatste berichten. KONING VICTOR EMANUEL AFGETREDEN? Naar het Fransche Pers bureau A.F.P. meldt zou Koning Victor Emanuel van Italië besloten hebben af stand te doen van den troon en zich naar Portugal be geven. DOODSKLOKKEN OVER INDIË. In een hoofdartikel schrijft „Het Dagblad" (Batavia) onder den titel „Doodsklok ken" o.m.: „Terwijl overal in Neder land de kerkklokken luiden om de bevrijding van de Duitsche tyrannie te vieren, is aan het Binnenhof een raadgever van de Kroon voor het parlement versche nen met het voorstel om over een ander deel van het Ko ninkrijk de doodsklokken te luiden en het over te leve- ren aan de tyrannie van den vijand en zijn satellieten. Dit is in het kort de schokkende beteekenis van Logemann's ver klaring in de Tweede Kamer.... de ganscbe uiteenzetting van de zen minister, wiens naam voor immer verbonden zal zijn met de zwartste periode in de geschiede nis van het koninkrijk, is zoo ver ward, destructief en ontbloot van alles, wat te maken heeft met ar gumenteering, dat wij ons niet verbazen, indien een van de Ka merleden bij het begin van de par lementaire debatten een motie van wantrouwen in het voorstel van den minister zou indienen. Radiorede H. K. H. Prinses Juliana. Aan het slot van de herden- kiogsplechtigheden van de bevrij ding heeft H. K. H. Prinses Ju liana zich per radio over beide zenders tot het Nederlandsche volk erf in het bijzonder tot de jongeren daaronder, gericht. H. K. H. herinnerde aan het werk, dat talrijke jongeren in de illegaliteit verricht hebben. De jeugd van omstreeks twintig jaar heeft zich doen kennen als een jeugd, waarvan de geest niet be dorven kon worden door de Duit sche overweldigers, iets wat van het hoogste belang is voor ons volk. Als voorbeeld voor het ille gale werk, door de j'ongeren ver richt, noemde de prinses den ar beid van een 20-jarigen jongeman, die behalve daden van sabotage te verrichten en hulp te verleenen aan Joodsche en ondergedoken Nederlanders ook een illegaal weekblak uitgaf, dat zelfs in de kampen in Duitschland de land- genooten bereikte. Thans zijn' ve len van hen teleurgesteld door den gang van zaken na de bë- vrijdng. In den bezettingstijd heb ben zij geleerd snel te handelen en te beslissen en thans gaat alles, volgens hun gevoel, zoo langzaam, Daardoor is een drang naar het buitenland ontstaan. Het land, waarvoor z(j v(jf jaar lang illegaal gestreden hebben, is hun thans te klein geworden. Veel beter dodon de jonge men- schon echter, indien zy in Ne derland bleven, omdat Neder land hen zoo dringend noodig heeft. Ons land heeft zwaar ge leden tjjdens don oorlog, zwaar der dan velen wel donken. Er moet echter opgebouwd worden en daarvoor zijn mensehen noo dig. Ook riehtto H. K. H. zioh tot de meisjes, by wie eveneens deze drang naar het buitenland bestaat. Zy spoorde deze aan, op haar terrein mede te werken aan den opbouw van Nederland.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1