ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdkantoor L. Vorststr., Goe9. hu de dijken zijn. VU issingeti TWEEDE BLAD Middenstanders. 5 MEI 1945 Bijkantoren Middelburg, Rouaan- sche.Kaai; Vlissingen Walstraat; Terneuzen Vlooawijckstraat. No. 330 VRIJDAG 3 MEI 1946 Een jaar ging voorbij einde one land geheei van de Duitsche overweldigers bevrijd werd. Na afbraak en ontwrich ting volgden herstel en vernieuwing. Ook op Walcheren. In een spannenden strijd met de zee werden onder het oog van de geheele wereld de dijkgaten ge dicht. Maar hoe staat het nu met den wederopbouw? Velen meenen hiervan nog weinig te bespeuren. Daarom legden wij deze vraag voor aan hoofdingenieur Gerber van het Streekbureau Walche ren voor den Wederopbouw. één ding niet vergeten. Dege nen, die meenen, dat van we deropbouw nog niet al te veel te merken is, doelen dan ge woonlijk op de steden, Middel burg en Vlissingen. Men ver- gete echter niet, dat in de eerste plaats de woningen in de geïnundeerd geweest zijnde ge bieden hersteld woeden. Zijn deze huizen weer bewoonbaar, dan kunnen de evacuees naar hun woonplaatsen terugkeeren en ontstaan langzamerhand weer «enigszins normale toe standen. Deze vraag, aldus ir Gerber, i kleine dingen, maar die eerst terwijl hij een nieuwe sigaret moeten worden gedaan, zal er opstak, is niet zoo vreemd. De van een verderen opbouw J?" ouufn vva! p„ i. Een 3500-tal arbeiders Een enorme organisatie. Veel werk brengt ook de or ganisatie van dit alles mee. Reeds zijn bijna 300 aannemers bij het werk betrokken, waar van 50 van buiten Walcheren. dichting der dijken stond in de sprake zijn. En dan is er in ?en 3500-tal arbeiders is bij arigemeene belangstelling en de het afgeloopen bevrijdingsjaar wederopbouw ingeschakeld, worsteling om Walcheren aan I reeds heel wat gepresteerd. jvaarya" de "e'^ eveneens van de zee te ontrukken had in ze-. Ruim 3000 woningen zijn reeds *jet e"an" atkomstig is gerepareerd. Dat wil zeggen, bedenke wat dit voor pro- aldus dhr Gerber, dat we ïeeds blemen meebrengt waar het IX millioen baksteenen, 70.000 °ra voeding, huisvesting, dakpannen, 47.000 kg. draadna- vef1°£' enf' ?e gels, 20.000 M2. glas en 72 k.m.1 *«lede». PUat» had bewijst, dat electrisch draad verwerkt heb- men hler ™or_allerlei vraag- keren zin een romantisch as pect. Het was een grootsch en stoer werk en toen einde lijk het laatste gat definitief gesloten was, kon de pers schrijven „Daar werd iets groots verricht". ben. Voorwaar geen kleinig- atukken staat. Een uitgebreide. - - administratie is hiervoor ook heid. Verder ook groote aantal- Allereerst herstelwerk. Toch is er ook op het gebied van den eigenlijken wederop bouw reeds heel wat gepres teerd. Men vergete echter niet, dat het hier in de eerste plaats üiine.' Maar er is hard ge- gaat om herstelwerk. Wie de werkt gat bewijzen de cijfers, getrotfen gebieden bezoekt, ziet nog geen nieuwe gebou- Geïnundeerd gebied wencomplexen voor zijn oog gagt voor. verrijzen. Het gaat hier om Bovendien moet len krukken, sloten, schake- n0°dig. laars, enz. Over de laatste drie Da noodwoningbouw maanden beloopen de herstel- kosten in totaal reeds een be drag van ongeveer f 700.000. Het groote ligt hier in het Hoe Zeeland door het water getroffen werd. en het bouwplan 1946. Naast het herstel gaat ook de bouw van noodwoningen nog steeds door. Zoo zijn er m Souburg weer 24, in Vlissingen 48 nieuwe huizen aanbesteed. Intusschen wordt echter hard gewerkt aan de voorbereidin- men nog gen voor' den bouw van defini tieve woningen. Indien mogelijk wil men dit jaar het bouwplan 1946, dat voor Walcheren den bouw van 200 woningen omvat verwerkelijken. Vlissingen en Middelburg krijgen daarvan elk 58 hui zen toegewezen; Westka- pelle voorloopig een 20-tal. Indien mogelijk wordt dit laatste aantal echter nog verhoogd. Indien straks het herstel werk aan de nog te repa- reeren gebouwen in het inundatiegebied ten einde is, zullen hiervoor meer ar beiders vrij komen en zal men op volle toeren aan den eigenlijken wederop bouw kunnen beginnen. Een pluimpje voor de werkers, speciaal die van Walcheren zelf, is hier zeker op zijn plaat3, meen de Ir. Gerber. Er wordt werkelijk flink aangepakt. Het doet ons genoegen dit alles te kunnen vermel den. Degenen, die meenen, dat er weinig schot in zit, kunnen we verzekeren, dat hun opinie ten eenenmale onjuist ia- Een jaar ging voorbij. Een jaar van herstel en vernieuwing. Er wordt ge- werktop Walcheren. Eisenhower'aan wiens bijzondere capaciteiten als legeraanvoerder wij mede onze bevrijding danken. bliek. -Een pracht gelegenheid A pfjptiQ ora goed en comfortabel inkoo- "kllCVC pen te kunnen doen. Behalve dit zakelijke straat- belang streeft de Burg-Actie ook nog een ander belangrijk doel na, n.l. de Zeeuwsche hoofdstad weer te herstellen in haar oude functie van koopstad voor Zeeland en tevens het eiland Walcheren die plaats te rug te geven, die het, krachtens zijn ligging en jarenlange tra dities, toekomt. In verband hiermede is het Werkcomité van de Burg- Actie gaarne bereid samen te werken met alle vereenigingen, stichtingen of organisaties, die de bevordering van de Middel- burgsche en Walcherensche welvaart tot doel hebben. Al zijn de arikelen, die .mo menteel geleverd kunnen wor den, nog scliaarsdi en al is het geen Walcheren en Middelburg te bieden hebben helaas nog niet grootsch te noemen, toch heeft het comité gemeend niet langer met zijn actie te moc- l.ten wachten. Immers Walche- 1 ren is drooggekomen en ije ver- binding tusschen de dorpen en ❖<a^<as^<2^^ss®<a^<a5^<&=:ê><&s5><as=s><3s=ü><as«ë><as:ê>^s::ü><> Vtijhtid. In een onldngs verschenen brochure is de opmerking ge maakt, dat de Zeeuwsche mid denstand futloos zou zijn en zonder energie. Dit is in zijn algemeenheid zeker niet juist. De Zeeuwsche middenstan ders staan bij hun collega's 'n andere streken van het land in geen enkele opzicht achter. Meermalen wordt dan ook door menschen, die Zeeland ko men bezoeken de opmerking gemaakt, dat de middenstands- zaken hier een uitstekend fi guur maken. Nu heeft met name de mid denstand op Walcheren een zwaren tijd achter den rug. Be halve de algemeene oorlOgs- moeilijkheden, hebben water en vuur hier enorme schade aange richt en- groote stagnatie ver oorzaakt. Maar ook de middenstand herleeft. Met nieuwe energie worden de zaken aangepakt. Daarvan getuigt o.a. de Burg- actie te Middelburg, die thans op den verjaardag van de be vrijding wordt ingezet. Wie De heilmaar werd verbreid „Gansch Neérland is bevrijdt" De dag der glorie blonk. Het lied der vrijheid klonk. Uit duizend, duizend monden! De geestdrift brak ruim baan, De vreugde golfde aan O, onvergeetb're stonden I Verdreven zijn van Neèrlands [erf de vloekb're benden, Hun macht en dwinglandij en [gruw'len gingen enden. Voorbij is alle nood En 't angstig yreezen voor den [dood. Ons zwaar geteisterd volg [herleeft,, Nu God do vrijheid ons her- [geeft. Oranje, geweken Voor list en [verraad Troont weer In ons midden alt [hoofd van den Staat. Moedig gaan wij allen bouwen [aan 't herrijzend lage land, Voorgegaan door Wilhelmina, [voor wie elk in 'iiefd' ontbrand. O, stort, weldadig Hemelheer, Uw zegen op dien arbeid neer. Vrijheid, die nu langs wegen bloeit Als blanke bloesem in de maand van Mei; Geef dat vandaag de vreugde groeit; Maak pps van zorgen vrij. Vrijheid, die door de wolken breekt Als milde zon op- vroegen voorjaarsdag; O, dat ge in ons het licht ontsteekt Van uwen blijden lach. Vrijheid, die langs mijn voorhoofd streelt Zooals de zeewind aan het wijde strand; Geef, dat elk in uw vreugde deelt Door heel ons vaderland. met ons overtuigd is, 0pdat on3 Vülk vereend en vnj I -L"". ge/ODde eP krfht,Se Met eer prijkt in der volken rij. middenstand voor heel ons volksleven van groote beteeke- Weest gegroet, gij helden allen nis is, -zal een actie als deze Vromen gij, die zijt gevallen i met warme sympathie begroe ten. Middelburg wordt met den dag beter. Ook de verbindingen van Walcheren met Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en N.- en Z.-Beveland zijn of worden verbeterd. Daarom wordt nu de Burg- actie met volle kracht ingezet. Onze beste wenschen -voor het welslagen van het onder nemen van deze wakkere za kenlieden. Middelburgs Midden stand in het offensief De „Bu'rg-actie" een bewijs, dat men niet bij de pakken neer blijft zitten. Onder den naam. „Burg-actie" hebben zich een. 20-tal winkeliers, die hun zaken gevestigd hebben aan de Nieuwe Burg, de eerste straat, die na de ramp van 17 Mei 1940 het eerst volledig herbouwd was, vereeuigd. Het voornaamste doel van deze organisatie ii deze winkel straat (voorheen de Lange Burg) haar oude glorie te her geven. Daarvoor is te meer reden, nu de modern ingerichte win kels voor bijna- alle branches, in deze straat gereed staan, om, met de service, die de particu liere middenstand garandeert, het Zeeuwsche publiek van dienst te zijn. Op de Nieuwe Burg zijn za- i ken, die de meest uiteenloopen- de artikelen verkoopen dicht bij elkaar gelegen, dit zeer ten ge rieve van het winkelend pu- Heiinnering aan een jaar geleden. Diep bewogen, neérgebogen Brengen w'U eerbiedig eer.... Gij, die na uw strijden, zwerven, Onvergangb're rust mocht [erven Bij 't aanschouwen van den [Heer. Buiten-, binneniandsche strijders Onze dappere bevrijders Mede onzen Prins-Gemaal U ei] eer en dank gegeven. Gij, die off'ren woudt tiw leven Met een wil, gehard als staal. Neem, milde Vader in den [Hooge, om Christus wil, [ons danklied aan, Nu Gij verlossing hebt gezon- [den: na nacht het licht ons [op deedt gaan 1 Hoor, hoor genadig onze bede Schenk ook ons Indië den [vrede. Verlos dit rijke bronnenland Het meesterwerk van Uwe [hand Van alle booze tegenweer. Doe het herrijzen U ter eer! H. DEN ENGELSMAN. Middelburg.. gasten van den Berghof. Voor hen was aanvankelijk een berg- hotel gereserveerd, ongeveer 200 meter van Hitiers woning, en, zooals in alle hotels in die streek, goed van architectonische concep tie en modern uitgevoerd. Het werd eerst vergroot Toen het kldhr was vond het geen bevre diging bij de groote heeren. Het werd daarop tot den grond afge broken en opnieuw gebouwd vol gens hun wenschen en inzichten. Kosten 35 millioen Mark. Het adelaarsnest. De correspondent geeft ook na dere bijzonderheden over het ge- Het verblijf van Hitier te Berchtesgaden. Fantasie en werkelijkheid. De Berlijnsche correspondent vnn de N. R. Crt, geeft enkele bijzonderheden over het verblijf van Hitier te Berchtesgaden, op den Obersalzberg, dat tien dagen voor het einde van den oorlog, door de Amerikaansche troepen itiet den grond gelijk werd ge maakt. Reeds voor Hitier aan het be wind kwam bezocht hij de Ober salzberg. Er werden daar veel bezoeken afgelegd en om het voor ontvang sten geschikt te maken, werden j heimzinnige Adelaarsnest, waar- groote plannen gesmeed om het over zooveel is geschreven en ge uit te breiden. Na de overneming i fantaseerd. Het blijkt echter niet van de macht in 1933 werden deze zoo geheimzinnig te zijn geweest plannen uitgevoerd, hetgeen vijf en de geruchten over kilometers jaar in beslag nam.Het nieuwe lange liften van den voet tot den complex werd Berghof genoemd.j top van den berg zijn te ver ge- Hoe men is omgesprongen met gaan, hetgeen niet weg neemt, dat1 ronde ruimte met veel raipen. j welkomd worden door ambassa- geld, blijkt het best uit de mani-ook opzet en uitvoering van het Daarnaast zijn er nog eenige zit- deur Loudon, pulaties met bet hotel voor de Adelaarsnest zeer pompeus zijn kamers en slaapgelegenheden voor j On denzelfden dag zal een an- geweest. 18 personen, benevens een elee- dere Skymaster naar Amsterdam Na wat ik heb kunnen vast- trische keuken. Hieraan en aan vertrekken, stellen, zijn de feiten als volgt: den weg en de lift hebben drie- De 44 passagiers van de eerste Teneinde bijzonderen gasten een duizend man drie jaar lang ge- vlucht zullengasten zijn tijdens extra blik te gunnen op de prach- werkt. Hitler is er in totaal een receptie in het hotel Pierre, slechts vier. of vijfmaal geweest, waarbij ook de burgemeester van Wat betreft de kennis van den New York, William Odwyer, en mensch Hitier zijn er ondanks alle andere Amerikaansche en Neder- onthullingen toch nog: veel vraag- landsche autoriteiten, tegenwoor- teekens, welke allerminst verdwij- dig zullen zijn. nen als men de tegenstrijdige j In den avond zal de New verklaringen hoort van de be- I Yorksche Kamer van Koophandel Het lied van den arbeid weerklinkt weer in de nijvere Scheldestad. Veel is ia het laatste jaar inwerk heeft verricht. Vlissingen reeds ten goede ver- Verbreking van het anderd. Ontzettend toch was de isolement aanblik van de stad na de be-; E d probleem voor vnjding Het puin en de ge-| opgetreden college was broken draden van telefoon- en lichtnet maakten de straten d\ZJn S l T? j t wereld. De stad. lag als een onbegaanbaar. En de drie dm- h geïnundeerde j? '°Z "erS' 016 de. bevr»J-Walcheren en had geen enkele ding hadden meegemaak wa- j In de weken ren de eerste dagen nog te zeer sall boot worden onderden mdruk van de door- VQerd> PDit was niet al_ gestane emoties om den wer- kelijken toestand, waarin, de stad verkeerde, volkomen te beseffen. Dit veranderde echter zeer spoedig. Nadat de door de Duitschers gevangen gezette burgemeester, de heer Van Woelderen, was teruggekeerd en deze zijn „ad- leen voor de voedselvoorziening kwamen weer enkele honder den woningen ter beschikking en groeide de bevolking gesta dig. Het schoolprobleem. Daardoor kwam een ander probleem de aandacht vragen. Steeds meer kinderen vroegen toegang tot de scholen.- Alle schoolgebouwen waren met groote schade uit den strijd gekomen; enkele wkren reeds door de bombardementen voor de bevrijding totaal verwoest. ,/t is niet laaghartig als het moet te knielen; maar wei te rijzen niet bij nieuwen dag." De onderteekening van het capitulatieverdrag der Duitschers te Wageningen. Links aan de tafel generaal Faulkes, rechts gen. Blaskowitz tige omgeving, heeft Hitier. op op den hoogsten top van den Obersalzberg een klein huisje laten bouwen. Van hier heeft men een uitzicht naar vijf landen, n.l. Duitschland, Oostenrijk, Zwitser land, Tsjechoslowakije en Italië. Het Adelaarsnest ligt ongeveer klaagden te Neurenberg. En die den passagiers een diner aanbie- 600 meter hooger dan de Berg hof op ongeveer 2000 meter. Van Hitiers huis is een serpen- tineweg aangelegd voor zoover mogelijk was, d.w.z. tot ongeveer 140 meter van den top. Daar bie den twee bronzen poorten' toegang tot een in het binnenste van den berg gebouwde hal, die eveneens 140 meter lang is en verlicht wordt door talrijke bronzen kaïv delabers. Vervolgens loopt van hier een tunnel naar het midden van den Obersalzberg, waar zich vraagteekens blijven ook bestaan den, waarbij de heer Thomas J. als men verneemt, dat in den zoo Watson, president van de Inter- pompeus en ruim gebouwden national Business Machines Corp. Berghof het allerkleinste kamer tje, ter grootte van een éénper soonshotelkamer door Hitier als slaapvertrek was gekozen. als tafelpresident zal fungeeren. Inspecteurs van den Landbouw. Bij K.B. zijn, onder gelijktij dige toekenning van eervol ont slag uit hun huidige functie, be noemd tot inspecteur van den Churchill, de groote tegenspeler van Hitier. DE LUCHTVERBINDING AMSTERDAM-NEW-YORK. Naar te New-York wordtI ia"ndbouwïr, w7c7 van der Meer, bekendgemaakt aal de Sky- thans rijkslandbouwconsulent te master van de K.L.M., die op Barendrecht, Dr Ir. K. van Daa- een lift bevindt met een tapijt op 21 Mei van Schiphol za« ver-1 ieilj thans rijkslandbouwconsulent den vloer en lederen zittingen trekken, een brief van de te Bilthoven, Dr Ir. H. J. Fran- voor tien personen, die naar het Koningin aan President Tru-jkema, thans rijkslandbouwconsu- Adelaarsnest, dat zich dus 140 nian meenemen. lent te Wageningen, en Ir. N. H. meter hooger bevindt leidt. Het Bij aankomst op het vliegveld H. Addens, thans rijkslandbouw- Adelaarsnest zelf bestaat uit een Laguardia zal het vliegtuig ver- consulent te Arnhem. funest, maar ook voor een be- £r moest hier raad geschaft £'ijf als de Kon. Mij. „De worden en er Werd met primi- Schelde dat zoo spoedig mo gelijk aan het werk ging. Op niet altijd ongevaarlijke zolder-; schuiten kwamen de arbeiders naar het bedrijf. Groot was dan ook de blijdschap, toen de lijn viseurs had aangesteld, kwam tusschen Vlissingen en- Middel-tieve middeien en organisato- er weldra eenige orde m den burg hersteld was en, zij het talent veel bereikt. Na chaos. Als men bedenkt, datdan ook met zeer primitief ma- enkele maanden ontvingen alle slechts een paar woningen to-, teriaal, bereden kon worden, le-rnliehtice k-nderen weer on- taal onbeschadigd gebleven wa- Door den Wethouder van So- derwijs Zoo zouden we voort ren. kan men begrijpen, dat ciale Zaken werd voor aanvoer ;-unnen gaan Doch plaatsruim te verbiedt het ons. Hét oog op de toe komst gericht. Wie het stadsbeeld nu aan schouwt, ziet de groote veran deringen. Vlissingen is weer als vanouds werkstad. Het lied van den arbeid wordt weer overal, maar vooral op de Kon. Mij. „De Schelde" gehoord. Het eerste schip heeft na de ren, kan men begrijpen, dat ciale Zaken werd voor aanvoer het woningprobieem de eerste van levensmiddelen een gemeen- aandacht vroeg. Al spoedig telijke „vervoerdienst" in het werd dan ook de „woning- leven geroepen, die voor de in- dienst" in het leven geroepen, gezetenen van groot nut is ge- die zich in het allereerste be- weest. gin ook met bet noodherstel inliet. We kunnen niet anders zeg- destad en er waren tewein-g Veel werk, weinig arbeiders. Er was veel werk in de Schei- arbeiders. De meesten konden I kwam en groot ongemak ver in de toch al korte winterdagen I oorzaakte, terug te dringen, slechts enkele uren werken enj Een nooddijk zou worden aan- verloren veel tijd met het trek ken van en naar het evacuatie oord. Er moesten meer wonin gen komen. Dit kon alleen door het water, dat bij hooge winterstanden ver in de stad gen, dan dat deze later zoo vaak gesmade dienst gelegd. En het is geschied, bevrijding de helling verlaten. Nauwelijks was het puin uit de straten verwijderd of met man en macht werd aan de water- keering gewerkt, tot groote te vredenheid van hen, die het water liever achter den dijk, nuttigdan in hun woning zagen. Zoo Twee leden van de legerfilm- en fotografie-eenheden voor hun verblijfplaats in de gehavende omgeving van Westkapelle. De ruïnes getuigen van den verbitterden strijd die hier gestreden werd. De straten en boulevards ver- toonen weer een geheel ander beeld. Door jonge aanplanting in de straten komt nieuw le ven in een totaal veranderde stad. Van de schoolgebouwen zijn een drietal weer definitief hersteld. Het aantal inwoners is v na de bevrijding van 3000 tot 17000 gestegen en het aantal huizen breidt zich, dank zij de noodwo ningen, gestadig uit. Zeker, de moeilijkheden zullen ook de stad niet bespaard blijven; we denken slechts aan het vertrek der Kon. Marine. Maar onder lei ding van haar burgemees ter, Mr Kolff, en met in spanning van ieders kracht mogen we een opbloei van de stad zoo schoon gelegen aan den mond van de Schelde, verwachten. AI gaat dan nog niet alles naar wensch, ieder zal toch eerlijk moeten bekennen, dat na de bevrijding in Vlissingen veel, zeer veel ten gunste is veranderd en dat we met goede verwach tingen de toekomst, ook wat den herbouw betreft, tegemoet kunnen gaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 5