inzake- Uit de Schatkamer onzer Letteren. XIV. Uit de Provincie Vredesconferentie, Oplossing gezocht analoog aan die van Annam-Frankrijk. Het verkeer over de Zeeuwsche Stroomen. Het aantal passagiers, dat 'n 1946 gebruik maakte van de veren over de Zeeuwsche stroomen, gaat, volgens „Dc Stem", ver uit boven de aan tallen, van voor den oorlog. Het .personenvervoer over de Wester-Schelde Is verdubbeld (in het eerste kwartaal van 1939; 79787 passagiers, lc kwartaal 1946: 161477). Eenerzijds wordt 't vervoer ge stimuleerd omdat het kosteloos is, anderzijds brengt de weder opbouw van Zeeuwsch-Vlaau- deren, in het bijzonder van het Westelijk gedeelte, een sterke toename van het vervoer met zich mede. Daarnaast is de al gemeen toegenomen reislust van invloed. Dit laatste blijkt uit het toegenomen personen vervoer op de Noordelijke ve ren. (45127 paassagiers le kwartaal 1939, 57127 le kwar taal 1946). Het aantal vervoerde perso nenauto's is sterk afgenomen, 't aantal vervoerde vrachtauto's is over het algemeen grooter dan voor den oorlog. MIDDELBURG. Vergadering S.G.P. De afd. Walcheren van de S. G. P. hield Dinsdagavond een vergadering. Na een openings woord van den voorz., burg. D, Kodde van Zoutelaqde, was het woord aan den voorz. der par tij, Ds P. Zandt. Deze betoog de, dat de oordeelen, die over ons volk gekomen zijn in den oorlog en daarna, een gevolg zijn van de godverlatenheid, welke oordeelen reeds jaren tevoren in de 2e Kamer door Ds Kersten en hem zijn aange kondigd. Als voorbeeld van godverlatenheid noemde hij o.m, de Zondagsontheiliging. Bin ook de toekomst laat zich donker aanzien, omdat er van een bekeering niets te bespeu ren valt. Integendeel, de dans woede vermindert niet, en de zonde vermenigvuldigt zich, terwijl de liefde verkoelt. Men heeft nog wel godsdienst, doch zonder God. De P. v. d. Arbeid is tot mislukking gedoemd, wijl zij het van den mensch ver wacht, evenals de Volkenbond dat deed. De S. G. P. mag niet meer voor haar beginsel opkomen en wordt, wanneer zij de taal der vaderen spreekt, uitgekreten als scheurmaakster. Maar spr. zcide, dat het, initiatief tot één groote Prot. Chr. partij van de S.G.P. is uitgegaan, doch afgewezen werd, omdat zij on verkorte handhaving van Art. 36 oischte. In dit verband uitte spr. scherpe critiek op de A.R. partij, die revolutionnair is, om. 'tgeheele land oplaaide en er binnen een week 1300 brieven tegen dc verordening op 't de partement binnen kwam. Op sluiting van de leidende per sonen, w.o. dr v. Itterzon zelf, volgde dan ook spoedig. Toen de oorlog nu voorbij was, hadden velen gehoopt, dat een grootere samenwerking tusschen neutraal en Chr. on derwijs zou zijn ontstaan door het gezamenlijk optrekken in den tijd van druk. Het bedroeft spr. dan ook, dat nu opnieuw een schoolstrijd schijnt te ontbranden. De aan vallen komen nu echter niet van neutrale zijde, maar juist uit Chr. kringen. Men ziet in •de Chr. school een uiting van drukke verkeer behoorlijk te ver werken, zoodat geen auto meer hoeft te blijven wachten en ook geen voorrang meer hoeft te wor den gegeven. Het heeft even geduurd, voor dat met 't uitbaggeren der haven aan den Perkpolder kon worden begonnen. Direct na Paschen is men aan den gang gegaan en na eenige dagen was de juiste diepte bereikt. Thans wordt nog gewerkt aan het in orde maken van de hoofdaanlegplaats aldaar. In Kruiningen is een andere ponton geplaatst. Helaas heeft de provincie nog niet de beschikking over een re- serve-motorferryboot, zoodat geen tweede schip aanwezig is, wanneer de „Kon. Wilhelmina" eventueel pech krijgt. Het zal, blijkens ver kregen inlichtingen, nog wel eenigen tijd duren, voordat een tweede ferryboot beschikbaar zal zijn. Echter verkeert de „Kon. Wilhelmina" thans in zoodanigen staat, dat zij er weer langen tijd tegen kan. Zuivering Loodswezen. Bij beschikking van den Min. v. Marine is P. J. B. v. Hest, matroos-motordrijver bij het Loodswezen, wegens het feit, dat hij vriendschappelijken omgang Duitschers heeft gehad, diciplmair gestraft met «en schriftelijke be risping. GOES. 25 Jaar Chr. U. L. 0. Woensdagmiddag had in de zaal Krfjger een feestvergade- ring plaats van de Vereen, voor Chr. Uitgebreid Lager Onderwijs i.v.m. het 25-j. be staan der Chr. U.L.O.-school. De voorz, dhr J. L a p o r t, opende met het lezen van Ps. 111 en gebed, waarna hij de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en de kerken en de hoofden van andere Chr. scholen welkom heettè. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot dhr A. J. v. Oosten, dengene die den stoot tot oprichting der Chr. U.L.O. te Goes 25 j. geleden gaf en tot dr G. P. van Itterzon, voorz. van den Schoolraad. Daarna kreeg de secr., dhr J. P o u w e r, het woord. Deze las o.m. enkele ingekomen brie ven voor, o.a. van den inspec teur van het L.O., dhr C. Kuij- per, die er op wees, dat de Goessche Chr. U.L.O. tot de beste van zijn gebied behoort. Spr. gaf vervolgens een histo- risch overzicht van do voorbije - 25 jaren. Hij releveerde hoe 3t.rekking van dc besprekingen, dag om t.30 uur, terwijl er vanavond om 7.30 uur een bij eenkomst van de oud-leerl. zal zijn, beide keeren in het ge bouw van het Leger des Heils. Deze feestelijke samenkomsten zullen opgeluisterd worden met de vertooning van reisfilms en declamatie. Naar wij vernemen is mej. M. Fokke, die na de bevrijding wnd. directrice van den plaat selijken distributiedienst werd, wegens hulpverleening aan den vijand voor het Tribunaal ge dagvaard. Woensdagavond was er muziek in de stad. De echtpa ren'j. de Puijt aan de Wester straat en Mulder in de Tromp straat vierden n.l. beiden hun maar geen vrede. Rusland weinig toeschietelijk Het voornaamste punt van be spreking vormde Dinsdag tijdens de bijeenkomst van ministers van Buitenlandsche Zaken te Parijs de kwestie van het benoemen van separatisme. Spr bestreed ech- s5.jari huweljj!csfeest. „Eupho- ter deze beschuldiging met h beideu "eeaP se. sprekende voorbeelden uit zijn ad ervaring. De „openbare school met den Bijbel", zooals men die voorstaat, is een utopie, al dus dr v. I. Wanneer 70 van de bevolking voor het bijz. onderwijs heeft gekozen, dan is eigenlijk de Chr. school de nor male school geworden in de plaats van de neutrale. Spr. zou willen zien, dat voor de kinde ren uit kerkelijke gezinnen een zuivere Chr. school zou blijven bestaan met daarnaast voor de buitenkerkelijken of degenen, die aan den rand der kerk le ven, een alg. school met Chr. beïnvloeding. Spr. hoopt, dat men tot een derg. oplossing tus schen beide partijen zal komen- Nadat dr v. Itterzon op zeer duidelijke en positieve wijze nog enkele vragen beantwoord^ had, sprak dhr Pouwer nog een kort woord van dank. D s Odé sprak daarna een samenvattend slotwoord en ein digde met gebed. Op verzoek deelen wij nog mee, dat er voor de leerlingen der Chr. U.L.O.-school een feestmiddag zal zijn hedenmid- een geallieerde controlecommissie! welke moet toezien op het uit voeren van de vredesvoorwaar den voor Italië. Byrnes stelde een commissie der vier mogendheden voor, welke zou toezien op het na leven der voorwaarden in het al gemeen en niet alleen van de mi litaire clausules zooals de minis ters te Londen reeds hadden over wogen. Dit voorstel vond bij Mo- lotof verzet. Toen Byrnes tot het oorspronkelijke standpunt, zooals te Londen ingenomen, terugkeerde, bleef Molotof bij zijn afwijzende houding. De houding van de Sowjet- Unie, welke in het begin merkwaardig verzoenend was blijkt aan het eind van de eerste week van de confe rentie minder toeschietelijk te zijn geworden. De mislukking om tot overeen stemming te geraken ten aanzien van een geallieerde controlecom missie voor Italië wordt als een weinig belovende ouverture voor de aanstaande besprekingen over de vredsverdragen met de Balkan- landen beschouwd. De oppositie van Molotof tegen een geallieerde controlecommissie voor den Bal kan zal zeker grooter zijn, daar deze landen binnen de invloeds sfeer van de Sovjet-Unie liggen. Do opening van de conferentie van vier in het palels Luxembourg te Parijs. Mr Bevin aan de conferontietafel. Gistermiddag heeft in de 'twee de Kamer minister Logemann, een regeeringsverklaring afgelegd waaraan wij het volgende ont kenen Nadat de Regeering bij nota van 5 April j.l. vóór de aankomst van den luitenant gouverneur-ge neraal de Staten-Generaal ver trouwelijk heeft ingelicht over de door samenwerking van de be sturen van de Chr. school Wijngaardstraat en de Herv. school Nieuwstraat do oprich ting van de Chr. U.L.O. in 1921 tot stand kwam. Hij schetste dan verder de voorspoedige dat zij de geestelijke vrijheid ontwikkeling der school. Zij is voorstaat. Ook t.a.v. de Zon- uitgegroeid tot een onderwijs- dagsheiliging is do A.R. partij instelling met 9 leerkrachten niet in overeenstemming^ met en 254 leerlingen bij het begin Gods Wpord, omdat zij hetvan het laatste cursusjaar. Dhr belang van het publiek hooger Pouwer wees ook op de kwali r~»AU-x i- stelt. Daarom is de doelstelling van de S.G.P., die geen kerke lijke partij is, de onverkorte handhaving van Art. 36. VLISSINGEN. Julianadag. Door den Bond van Buurtver. Is voor het eerst na de bevrijding de jaardag van onze Kroonprin ses op buitengewone wijze her dacht. In de P. Krugerstraat was een groot overdekt podium op gericht, waarbij een groot aan tal zitplaatsen was ingericht voor genoodigden. Dhr A. Schout sprak een inleidend woord, waar na dhr Jac. de Visser meedeelde, dat het hier een proefneming gold. Het programma was te overladen en moestworden bekort. Mede werking verleenden „St. Cecilia" het R.K. Dameskoor, „Hosanna", „Ons Genoegen", het Mannen koor „D.O.U.", „Hoop op Zegen" en „Crescendo". Eerst om 11.15 u. begon de muz. wandeling door de stad. Over het algemeen was men van oordeel, dat de plaats van opvoering niet gelukkig was gekozen. De A.R.-Kiesvereen. ver gaderde Woensdagavond ter be spreking van de verkiezingsactie. Ook kwam de samenwerking met de C.H.-partij aan de orde. Als candidaten voor de gemeente raadsverkiezing werden gesteld dhrn W. Poppe, J. Marijs, H. C. V. Sorel, J. L. de Wit, Ph. J. Woltering, J. Snoodijk, J. A, Prins, J. v. Driel, D. Louwerse en M. Vader. Woensdag was het 25 jaar geleden dat mej. A. H. Kasdorp in dienst trad bij het gasbedrijf alhier. Ze werd des morgens bij monde van den dir., dhr J. J. v. d. Jagt, gecomplimenteeri Mede namens het kantoorpersoneel werd haar een cadeau overhandigd, waarop een uurtje van gezellig samenzijn volgde. Do „Koningin Wilhelmina" vaart weer. Begin van deze week heeft de motorferryboot „Kon. Wilhel mina" den dienst op de lijn Krui- ningen-Perkpolder hervat. Hier mede is thans een der twee z.g. wagenveeren hersteld, hetgeen voor de verbinding met het Ooste lijk deel van Zeeuwsch Vlaande ren een groote verbetering betee- kent. De capaciteit van het schip is momenteel voldoende, om het teit van het onderwijs, waar 90 der leerl, voor het eind examen slaagt. Daar dhr Pouwer het eenige bestuurslid is, dat van 't begin af in 't bestuur van de vereen, heeft gezeten, feliciteerde de voorz. hem na zijn verslag en bood hem een bon voor een te verschijnen boekwerk over Zeeland aan. De penningm., dhr E. v. d. Zee, gaf daarna het financ. overzicht. Hij wees er op hoe het er met de school voor den oorlog gunstig voorstond. De inbeslagname door den bezetter en het granaatvuur bij de be vrijding hebben echter een schadepost van f 10.000 doen ontstaan. Vervolgens gaf het hoofd der school enkele momentopna men van het leven op de school. Op humoristische wijze teeken- de dhr H. C. v. Don k enkele markante figuren, die hij in de afgeloopen jaren heeft leeren kennen. Dhr Pouwer werden daarop een 2-tal boekwerken namens het personeel aangebo den. Dhr v. Donk zette hierna zijn schets voort en sprak zijn meening o.a. ook uit over de onderwijsvernieuwing. Dhr La- port bracht hij dank voor de wijze, waarop hij de school in de oorlogsjaren door de moei lijkheden heen stuurde. Daarop werd dezen een. bloemenmand geoffreerd. Na het gezamenlijk zingen u. Volksspelen; 7.30 Concert op de tent. Na afloop lampionoptocht, van het Wilhelmus werden toe spraken gehouden door w e t h. de R o o, het oud-hoofd dhr A. J. v. Oosten, nu te 's Gravenzande, en dhr A. Vi n- g e r 1 i n g namens de ouders. Dr van Itterzon spreekt. Een korte pauze volgde daar op, waarna dr G. P. van Itterzon, Ned. Herv. pre dikant te Den Haag en voorz. van den Schoolraad, sprak over het onderwerp „Het Christelijk onderwijs in de branding". Spr. begon met iets te vertellen over den verzetsstrijd van het Chr. onderwijs tegen de verorde ningen van den bezetter. Hoe de Schooraad „neen" had ge zegd toen de benoeming van leerkrachten aan de bezettende macht werd getrokken. En hoe toen dadelijk het verzet in die gevoerd zouden worden met hem en het hem vergezellend ge zelschap, stelt de Regeering er prijs op om thans, nu deze be sprekingen in het verleden liggen, de Volksvertegenwoordiging in te lichten omtrent hetgeen is ver richt en bereikt. Na er op gewezen te hebben, dat aan een verklaring in het openbaar zekere bezwaren kleven, vervolgde de minister met er op te wijzen, d'at de nationalistische beweging aanvankelijk het stand punt innam, dat de erkenning van do republiek Indonesia als souve- rcine staat uitgangspunt behoor de te zijn. Annam tot voorbeeld genomen. Uit de Impasse waarin daar door de besprekingen dreigden te geraken is toen door Dr van Mook een uitweg gezocht, door een op lossing voor te stellen analoog aan dc overeenkomst tusschen Frankrijk en het voormalig kei zerrijk Annam, waarbij echter op den voorgrond werd gesteld, dat hij niet gemachtigd was de gren zen van de Verklaring van 10 Febr. 1946 te overschrijden. Deze gedachte, overge bracht op den toestand in Nederl.-lndië, leidde tot het denkbeeld, dat de „Republiek Indonesië erkenning zou kunnen vinden als onderdeel van een federatief gemeene- best Indonesië, dat zelf, over eenkomstig de verklaring van 10 Februari 1946, als deel genoot zal optreden naast Nederland, Suriname en Cu- ragao in het Koninkrijk der Nederlanden. De waarde van de „republiek" voor de Indonesiërs. Voor het Indonesisch nationalis me ligt de aantrekkelijkheid van een dergelijke oplossing hierin, dat zij het voortbestaan mede brengt, zij het in een meer be perkte beteekenis, van de „repu bliek". Het is inderdaad eCn feit, dat, ondanks en in elk geval geheel los van de wijze van ontstaan van deze organisatie, deze repu bliek in nationalistische kringen op Java algemeen, en ook buiten Java ten deele beschouwd wordt als de vertolking van het diepe verlangen naar nationale zelf expressie en zelstandigheid. In tegenstelling tot alle hervor mingen, die van Nederlandsche zijde in uitzicht zijn gesteld, ge voelt men hier te maken te heb ben met iets van zichzelf, iets waarin het nationale streven zich zelf vorm heeft gegeven. Ook die nationalisten, die zich terdege bewust zijn, dat aan de „republiek" een vitium orginis kleeft, en die bereid zijn dit ge brek te beteren, denken er zoo over. De partijen, die op Java door diepgaande sociale verschil- len zijn gescheiden, vinden in de deelgenoten zal zijn samengesteld. republiek het gemeenschappelijk ideaal, dat hen vereenigd houdt Het loslaten van de republiek mag men gerust stellen als een voor het geheele Javaansche nationa lisme onverteerbaar denkbeeld. Wat de plaats betreft, die de republiek in het geheel van Indo nesië zou kunnen innemen, is men in nationalistischen kring over tuigd, dat zij ook in dc buitenge westen op wellicht geringe uit- zondernigen na waarbij men uiteraard vooral denkt aan Am- bon1 algemeen zou worden aan vaard, indien men gelegenheid had om ook daar vrijelijk propaganda voor haar te voeren en haar or ganisatie in te richten. Trouwens, omdat de republiek gevoeld wordt als de vormgeving aan het Indo nesisch nationalisme, ligt het voor de hand, dat zij in beginsel aan spraak maakt op geheel Indone sië als haar territoir. Men erkent echter, dat op het oogenblik haar gezag de facto beperkt is en van door de bereidheid om vooralsnog genoegen te nemen met een plaats als onderdeel van het geheel van Indonesië. Wat beteekent dit voor Nederland? Voor de Nederlandsche zijde bestond de aantrekkelijkheid van een oplossing in den aangeduiden geest daarin, dat de bereidheid van de republiek om als constitu- eerend deel van Indonesië te tre den in het Koninkrijk, impliceert het loslaten van de revolutie. Tot de erkenning van de souvereini- teit van het Koninkrijk met even zoovele woorden was men bereid en daarnaast is uitgesproken de bereidheid om de toekomstige structuur van Indonesië in het algemeen te baseeren op de begin selen, die belichaamd waren in de verklaring van 10 Februari 1946. Gegeven het feit, dat in die verklaring Indonesië geacht is als een federatief verband van zelf- regeerende onderdeelen laat deze verklaring voor de opname daar in van de republiek alle ruimte. De bijzondere bevoegdheden, die aan den vertegenwoordiger van de Kroon op den grondslag van even- bedoelde verklaring zullen moeten worden voorbehouden, opdat 't Ko ninkrijk de uiteindelijke verant woordelijkheid zal kunnen dragen voor de eerbiediging van funda- menteele rechten, voor goed be stuur en gezonde financiën, wer ken voor het geheele gemeenebest Indonesië en dus uiteraard ook in zijn constitueerende onderdeelen. Erkenning van de republiek als een dier onderdeelen brengt dus in geenen deele mede, dat het Ko ninkrijk die zeggenschap uit han den zou geven, die het behoeft om een bevredigend functionnee- ren van het nieuwe staatsbestel te waarborgen. Erkenning der repu bliek is geen abdicatie. Voor het populaire misverstand, dat erkenning van de republiek zou beteekenen abdicatie van het Koninkrijk, is dus geen plaats gelaten. Wel dient hierbij te worden beseft, dat de Regeering van het Koninkrijk, in den ge- dachtengang van de verklaring van 10 Februari, uit vertegen woordigers van de verschillende De erkenning van de re publiek op den beschreven voet past zeer wel binnen het kader van de verklaring van 10 Februari 1946. De vraag kan slechts zijn. of zij voor een bepaald 'gebied in derdaad in aanmerking komt om beschouwd te wor den als de autonome orga nisatie van een der samen stellende landen van het ge meenebest. De Regeering is van oordeel, dat deze opvatting voor Java in derdaad kan worden aanvaard. Zij ziet darbij niet over het hoofd, dat tegen de republiek in haar huidigen verschijningsvorm nog vele bezwaren kunnen worden ingebracht en dat dit geschiedt niet alleen van haar zijde, noch alleen van de zijde van de Neder landers hier en in Indië, maar wel degelijk ook door da Indonesiërs. De tegenwoordige re geering representotief. Aan den anderen kant echter staat het voor haar ook vast, dat de groep, die op het oogenblik het geenszins onaangevochten ge zag In de republiek draagt, repre sentatief wordt geacht voor het nationale streven, ook van die Indonesiërs op Java, die zich om allerlei redenen met de republiek niet hebben willen inlaten. Dit is zelfs onder woorden ge bracht door Mr Slamet, aan wiens verknochtheid aan het Koninkrijk wel niemand kan twijfelen. Een der voornaamste dier redenen, n.l. dat de republiek de draagster is der revolutie, zal vanzelf wegval len, wanneer deze organisatie als zoodanig haar revolutionnaire houding verlaat door de erkenning van de souvereiniteit van de Kroon. Het mag verwacht worden, dat, wanneer eenmaal de samenwer king met de regeering is hersteld, de huidige leiding van de repu bliek spoedig in staat zal zijn om de overige ernstige bezwaren, die ook van Indonesische zijde wor den ingezien, te boven te komen. Zuivering van be paalde elementen. Wanneer aldus de toestand van de onzuivere elementen, die op het oogenblik daarin nog een te groote rol spelen, zal zijn gezuiverd, dan heeft de regeering op grond van haar waarnemingen de over tuiging, dat een zelfregee- rend Java, geleid door de zelfde groepen, die thans het gezag in de „Republiek In donesia" uitoefenen, voor de geheele Indonesische bevol king van Java de juiste ex pressie van haar staatkun dige verlangens zal zijn. Wat nog in den weg staat. Terwijl de regeering derhalve varf meening is, dat de wezenlijke elementen voor een vreedzame liquidatie van het staatkundig conflict op Java aanwezig zijn, blijken nog vele zaken aan het tot stand komen van een gunstige oplossing in den weg te staan. Tevoren werd reeds gezegd, dat de republiek in beginsel aanspraak maakt op zeggenschap over het geheele gebied van Haal de zon in uw huis. Al moet TJ zich nu nog behelpen met een paar kamera, toch kunt U daarin de gezellige zonnige «feer niet missen. Met Blok's meubelen brengt U licht en zonnigheid in Uw huis. Nog net als vroeger is het Blok's meubilering overal waardering alle inlichtingen geeft Fa H. BLOK ZONEN KAPELLE (Z.B.) Tel. 300 (K 1102) (Lngez. Med.) Indonesië. De heer Sjahrir en zijn medstanders zijn echter bereid om ter wille van het tot stand brengen van een accoord, waardoor het wapengeweld een eind zal kunnen nemen, hun aan spraken te beperken tot die ge bieden, waarover de republiek de facto gezag uitoefent. Over den omvang van dit ge bied bestaat echter een tot dusver niet opgelost meening sver schil tus schen hen en de Nederlandsche Regeering. De Nederlandsche Re geering van haar zijde is bereid te erkennen, dat de „republiek Indonesia" de facto gezag uitoe fent over die deelen van Java en Madoera, die niet behooren tot de door de geallieerde troepenbe- schermde arealen. Ten aanzien van alle buitenge westen, dus ook van Sumatra, staat de Regeering op het stand punt, dat zij zich vrijelijk zullen mogen uitspreken over hun wen- schen nopens hun toekomstigen status binnen Indonesië. „Verdeel en heersch"- politiek? Het 'bleek, dat men van Indo nesische zijde met eenig wantrou wen stond tegenover de gedachte, dat Indonesië een federatieven bouw zou krijgen. Men zag daar in ten onrechte een poging om te verdeelen en daardoor te heer- schen. Het laat zich uiteraard nog niet zeggen, in hoeverre men v. Indo nesische zijde bereid zal zijn om de hier aan de orde zijnde vraag stukken onder hetzelfde licht te bezien als de Nederlandsche Re geering. Ongetwijfeld zijn hier nog vele bezwaren te overwinnen. Van onze zijde is voorts ver klaard en door de republikeinsche vertegenwoordigers erkend, dat ook de door de republiek niet ver tegenwoordigde streken en bevol kingsgroepen ten volle aan het overleg voor het geheel zullen moeten kunnen deelnemen. De repatriëering der geïnterneerden. Ten slotte heeft de regee ring met nadruk gesteld, dat de bevrijding en in veiligheid brenging van de geïnterneer den, die zich thans nog in het niet-bezette gedeelte van Java bevinden, door haar be schouwd wordt als een abso lute fantsoensplicht, welks vervulling zij verwacht zon der eenige binding aan welke voorwaarde dan ook. De Regeering betreurt het, dat de door Dr van Mook onder hare verantwoordelijkheid met zooveel beleid en volharding gevoerde be sprekingen nog niet tot een vol ledig uiteindelijk resultaat hebben geleid. Zij vertrouwt nochtans, dat hier een uitweg ligt uit den toestand, die steeds dieper Indië's en met name Java's welvaart en geestelijk welzijn aanvreet. Zij vertrouwt nog steeds, dat het land dank zij een diep verantwoordelijkheids besef aan beide zijden voor een ramp kan worden behoed Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag 5 Mei: Zon op 5.04 u., onder 20.10 u.Maan op: 7.56 u., onder 0.20 u. Maandag 6 Mei: Zon op: 5.02 u., onder 20.12 u.Maan op 9.00 u., onder 1.24 u. Hoog water te Vlissingen. Zondag 5 Mei: 423 u., 2.29 M.; 16.52 u., 2.12 M. Maandag 6 Mei5.18 u., 2.15 M.; 17.41 u. 1.89 M. Provincienieuws Grootsche huldiging Commissaris der Koningin, Gistermiddag had in het „Schuttershof" te Middelburg de huldiging plaats van den jubilee renden Commissaris der Koningin door deputaties van allerlei bur gerlijke en particuliere instellin gen, enz. Het „Schuttershof" was in een bloemenparadijs her schapen. Jhr. Quarles v. Ufford werd toegesproken door dhr van Bommel van Vloten namens Ged. Staten, Dr B. D. H. Teilegen, griffier der Staten, Mr. Dr R. W. Graaf van Lijnden, secr. der P.Z.E.M.; H.A.A. Baron Collot d'Escurie, namens den Polder Walcheren en de Waterschappen, Mr A. J. v, d. Weel namens bur gemeesters en secretarissen van Zeeland. Deze toespraken gingen vergezeld van het aanbieden van geschenken. Apotheken. Van 4 t.m. 10 Mei zijn voor avond- en nachtrecepten ge opend de volgende apotheken te Vlissingen: fa. Ockenburg, St. Jacobstraat; te Middelburg: fa. v. Pienbroek; te Goes: de Goessche Apotheek. MIDDELBURG. Défilé voor den Commis saris der Koningin. Donderdagmorgen hebben de Gczagstroepen uit Zeeland ge defileerd voor den Commissaris der Koningin ter gelegenheid van zijn 25-j. ambtsjubileum. Voor het gebouw Dam 8 had de Commissaris zich met eenige familieleden opgesteld, waarbij zich hadden gevoegd Kol, W. Hennlnk, bevelhebber in de 2e Mil. Afd. te Den Haag, maj. W. K. de Feijter, toegew. hoofdoff., maj. J. H. Koole, be velhebber district Zeeland en kap. de Moskie, adj. van kol. Hennink. De verschillende cont- piescommandant hadden zich aan de tegenovergestelde zijde opgesteld. De defileerende troepen ston den onder bevel van den ka pitein Verburg. ^Het muziek corps was dat van het Wacht- detachement te Den Haag. Doodelijk ongeval. Woensdagavond is in één der stallen van het Circus van Be ver een doodelijk ongeluk ge beurd. Dc 44-j. stalmeester A. Korse uit Ter Heide heeft om ca. kwart voor 8 een trap van een hengst tegen zijn buik en hoofd gekregen. Tijdens zijn overbrenging naar het zieken huis is hij aan de gevolgen overleden. Het echtpaar J. B. Koole Bommeljé herdacht Woensdag zijn 55-j. echtvereenging. Des avonds bracht „Crescendo" een serenade. DE LETTERKUNDE VAN ZUID-AFRIKA. 2. Het Genootskap van Opregte Afrikaners proclameerde, zooals wij de vorige week gezien heb ben, in 1875 het Afrikaansch tot volkstaal, die nu ook in het schriftelijk verkeer zou wor den gebruikt. Er kwam echter een uiterst felle tegenstand, zoowel van Engelsche als Ne derlandsche zijde. Ook de vele Afrikaners, die aan Nederland sche universiteiten gestudeerd hadden, kwamen in het geweer. Met name in de kerk en het onderwijs ontstond een sterk verzet tegen dit Afrikaansch. Hierbij speelden de traditie en de gewoonte een belangrijke rol, maar het valt niet te ont kennen, dat de tegenzin tegen deze „nieuwe" taal wel eenigs- zins gerechtvaardigd was. Het Afrikaansch was nog een onge cultiveerde taal, die alleen ge schikt werd geacht voor het gebruik op de boerderij, voor den omgang met de gekleurde bedienden en voor de gesprek ken in den huiselijken kring. Zuid-Afrika is van oudsher eèn godsdienstig land en de Bijbel, het psalm- en gezangboek en de stichtelijke lectuur waren alle in het Nederlandsch. Wan neer men bij officieele gelegen heden het woord moest voeren, gebruikte ieder het beschaafde Nederlandsch. Deze tegenstand heeft voor ■het Afrikaansch heilzame gevol gen gehad. Men ging zich be zinnen over de eigen taal en dit leidde tot bewustwording en formuleering van eigen in zicht en overtuiging. Men ging op allerlei terrein het Afri kaansch gebruiken om zoo doende te bewijzen, dat het ze ker bestaansrecht had. Omstreeks de eeuwwisseling kwam dan de oorlog met de Engelschen. Deze veroorzaakte, als welhaast iedere oorlog, een opleving van het nationaliteits gevoel. Het Zuid-Afrikaansche volk werd in diepe ellende ge dompeld. In 1902 kwam de ne derlaag en het was aanvanke lijk alsof het volk verlamd was, stom en op zijn laatste houvasten teruggedreven. Maar plotseling weerklonken er psal men in den nacht. In tal van liederen, eenvoudig, maar in die eenvoud juist aandoenlijk, wordt de nood geschilderd, het lijden, maar ook het vertrou wen op een betere toekomst. Beluisteren we een gedeelte van een dergelijke klaagzang: (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2