De kwestie Vorrink. Dankend gedenken. EERSTE BLAD Waacam fod MtifinacUcée. Oud-Minister Welter over Indië. DE BILT ZEGTt Weinig verandering, Matige wind tusschen N. en N.O., droog weer. In de noor delijke provincies tydeljjk ne vel of mist. Overdag p'aatse- l(jke wolkenvelden. Kans op zonneschijn. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 330 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 3 Me! 1946 Abonn.prqs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor; Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren té Vlissingen, Middelburg en Terneuzon. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag; Zon op 5.06 u., on der 20.08 u. Maan op 7.05 u. Fj.K. op 8 Mei. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 4 Mei: 3.84 u. 2.39 m., 15.58 u, 2.28 m. Met een dankbaar hart her- lijk veel werd bereikt. Meer zelfs, denkt ons volk de bevrijding, nu dan we vaak hadden durven ho- een jaar geleden, van Duitsch ge- j pen en verwachten, weid en dwinglandij. Wij denken hierbij zeker niet Wij mogen gedenken, hoe na in de laatste plaats aan de droog- jaren van onderdrukking en rech- legging van Walcheren en de telooshcid, ons de Heer heeft Wieringermeer. De leuze „Wal- gunst bewezen, en de wonderen cheren 'zal herrijzen" is werke- gadeslaan, die Hij heeft bij ons lijkheid geworden. De dijken zijn gedaan. Voor een dankbare en feeste lijke herdenking van dit blijde ge beuren is er volop reden. Maar toch, al zal ongetwijfeld de blijdschap overheerschen, onze vreugde is gemengd met weemoed. Wij willen gedenken, dat wij na vijf bange oorlogsjaren eindelijk bevrijd werden, dat toen het wa- gedicht, een groot aantal wegen is begaanbaar gemaakt, vele in woners zijn weer naar hun, zij 't dan zwaar gehavende woning teruggekeerd en reeds werden de eerste stappen gedaan om den bodem weer te bebouwen. Het is een lange en moeizame weg die moet worden afgelegd, maar alles wijst er op, dat ter tot over de lippen scheen te straks de moeilijkheden overwon- komen aan de onderdrukking en j nen zullen worden, het geweld een einde is gemaakt. I En dit geldt niet alleen van Maar wij vergeten daarbij niet onze dooden. Wij vergeten niet, dat honder den, duizenden in den strijd voor vrijheid en recht, vaak in den bloei der jaren, hun leven hebben verloren. Wij vergeten niet het namelooze leed waardoor zoovele gezinnen ook in onze provincie verden getroffen. Wij vergeten niet, dat in de maanden, die aan de bevrijding voorafgingen, dui zenden tengevolge van honger en ellende zijn omgekomen. En wij willen ook bij dit feeste lijk gedenken niet vergeten de stoffelijke nood waardoor velen zijn getroffen, zoodat ze nog al tijd van huis en hof zijn Verdre ven. En wij vergeten evenmin de geestelijke en moreele schade die door den oorlog werd aangericht en waarvan we nog eiken dag de droeve'gevolgen kunnen waar nemen. En evenmin sluiten wij de oogen voor de financieele en eco nomische gevolgen van den we reldoorlog, die ook voor ons land steeds duidelijker aan het licht treden en die voor de toekomst het ergste doen vreezen. Wanneer we denken aan de vreugde van de bevrijding, dan denken we tevens aan al het leed dat over ons volk is gekomen en dan is er wel de dankbaarheid en groote blijdschap tevens, maar dan schrijnen ook opnieuw de ge slagen wonden en hebben we aan uitbundige feestvreugde geen be hoefte. En dat te minder nu in een deel van ons koninkrijk nog altijd zoo nameloos veel wordt geleden nu nog millioenen Rijksgenooten zuchten onder banditisme en ter reur en tienduizenden Neder- anders nog steeds op bevrijding wachten. Maar al vergeten wij geen oogenblik het groote leed, dat over ons gekomen is, wij mogen en willen toch ook niet nalaten dankend te gedenken de voorrech ten die ons deel werden. Nu een jaar geleden werd de i zoolang verwachte bevrijding een feit. En daarna zijn de eerste schre den gezet op den weg naar op bouw en herstel. Walcheren. Ondanks velerlei be lemmerende factoren, ondanks de vaak verstikkende bureaucratie, die in dezen tijd hoogtij viert, er over heel de linie vooruitgang te bespeuren. Het verkeer op het land, te water en in de lucht begint zich te herstellen, handel en industrie beginnen zich meer te ontwikke len; er wordt over heel de linie gewerkt aan opbouw en vernieu wing. En al is er nog altijd veel wat teleurstelt, dan blijft toch altijd het heerlijke feit, dat we weer als een vrij volk mogen leven en dat Oranje en Nederland, zoo lang gescheiden, weer werden ver- eenigd, Als we zoo terugzien op wat geweest ia dan is er rijke danken- stof. Dan is er alle reden om met blijdschap den dag der bevrijding te herdenken. Dan wordt ons herdenken dan ken en gaat het zingen in ons hart: God heeft bij ons wot groots [verricht, Hij zelf heeft onzen druk, [verlicht Hij heeft door wond'ren ons [bevrijd, Dies juichen wij en zijn verblijd! Mr Trip onderscheiden. By K.B. ia bij bevordering be noemd tot grootkruis in de orde van Oranje Nassau Mr L. J. A. Trip, oud-president van de Neder- landsehe Bank. De „Telex" bereid ge gevens over te leggen. Het dagblad „De Telex" wijdt een uitvoerige beschouwing aan de rede van Koos Vorrink. Het is niet van plan zijn ge gevens ter beoordeeling voor te leggen aan één der bestaande col leges, die volgens Vorrink zelf geen van alle betrouwbaar zijn, en heel beslist niet, zoo voegt het Haagsche blad er aan toe, wan neer daarenboven de regeering blijft toestaan, dat boven deze volgens Vorrink onbetrouwbare instanties als wrekende god der gerechtigheid troont één Van de mannen om wie het hier gaat: hijzelf, Koos Vorrink. Het blad wil zijn gegevens over Koos Vorrink en Frans Goedhart wel aanbieden aan een Eereraad of Eere commissie, bestaan de uit vooraanstaan de Nederlanders buiten het politieke partijleven, wier in tegriteit, boven alle verdenking verheven is en van wie onom- stootelijk vaststaat, dat zij geen per soonlijke grieven hebben tegen de hee- ren Vorrink en Goedhart. Als voorzitter sug gereert het blad een figuur als Jhr Tjarda van Star- kenborgh Stachou- wer. Zoolang zulk een Eereraad de heeren Vorrink en Goedhart niet schoonveegt van elke smet of blaam, laat het blad alle ver- Met dankbaarheid herdenkt ons volk de moedige'houding van onze Vorstin woorden Onbewogen die in de donkere bezettingsjaren als een Moeder waakte over haar volk. over 2ich heengaan. VOOR DEN ZONDAG En Hij voerde mij uit in de ruimteHij rukte mij Nederlandsche tulpen voor New-York. In een Woensdag gehouden plechtigheid heeft de Nederland sche consul-generaal te New York, van Swinderen, een gift van 350.000 tulpen van het Neder landsche volk aan New York overgedragen. KAMPEN OP JAVA. Op onze kantoren te Goes, Vlissingen, Middelburg en Terneuzen liggen weer lijsten ter inzage van personen, die zich in kam pen buiten de geallieerde gebieden op Java be vinden. Ambtenaren in België. „La Libre Belgique" schrijft, dat het aantal ambtenaren aan de ministeries op verbijsterende wij- Moeilijkheden van velerlei aard ze gedurende de laatste 6 jaar deden zich daarbij voor. I toegenomen is. In 1939 bedroeg Maar wanneer we terugzien, het aantal dezer ambtenaren 6.280 dan moet toch ook worden erkend, Dit getal is thans gestegen tot dat in het afgeloopen jaar ontzag- 30.948. geproduceerd. Het 13 van het grootste belang voor onze de- viezenpositie. Medan echter met zijn ont zaglijk rijk cultuurgebied er omheen, is een toonbeeld van verwording. In de stad zelve is alleen de beschermde Po- loniawijk een oase in een ver schrikkelijke omgeving. Wij moeten wachten tot wij menschen hebben, die dan snel de oude rust zullen kunnen herstellen en die den weg kun nen banen voor nieuwe produc tie, voor nieuwen opbouw, voor nieuwe welvaart. Omtrent de evacuatieplannen voor Midden- en Oost-Java •kon de heer Weiter geen bij zonderheden mededeelen. Al leen had hij juist voor zijn ver trek uit Batavia gehoord, dat te Tegal spoedig een groep van 150 personen uit het binnen land werd verwacht. Orde en veiligheid waar onze troepen zijn. Chaotische toestand in Medan. Een verslaggever - van het haar omgeving. A.N.P. heeft te Bangkok een Op Bali hebben enkele infil- - onderhoud gehad met den heer Welter, lid van de Nederland sche parlementaire commissie. De oud-minister van koloniën zeide o.m. Overal waar ik Holland- sche jongens aan het werk heb gezien, daar werden rust en veiligheid her- traties plaats gehad van extre misten, die van Java kwamen, er waren enkele moeilijkheden met plaatselijke extremisten, doch overal worden die gemak kelijk opgelost. Tegen het einde van dezen of medio vol gende maand verwacht de heer Weiter een algemeenen toe stand van rust en orde op Bali. orde, steld. De gevluchte bevolking keert naar haar woonplaat-1 oe bataljons gevormd uit sen terug en hervat den ar- ex-krijgsgevangenen van de beid. Onze Hollanders zijn Birma-Siam-spoorweg gedra- daar ijverig en opgewekt bezig, zoowel Hollanders pas uit Nederland gekomen, als oud-krijgsgevangenen. Het deed mij genoegen dit te zien, want wij Hollanders moe ten dit werk zélf doen. Het kost tijd en het kost menschen en zelfs zij, die jarenlang krijgsgevangenen waren en thans gehoopt hadden rustig huiswaarts te keeren, moeten weer worden ingezet. Doch het is een nationale zaak, waarvoor dit offer moet worden ge bracht. In een maand tijds bezocht de heer Welter Batavia, Ban doeng, Semarang, Medan en Singapore en zijn algemeene indruk is, dat de toestand lang zaam naar het normale terug, •keert, met dien verstande, dat, v/aar de pacificatie-arbeid door onze troepen wordt toegepast, het tempo van opbouw wordt versneld. Een goed voorbeeld daarvan levert de hoofdstad en Hoe de Hollanders op Lombok ontvangen werden. Hartelijke begroeting van de vroegere bestuursamb tenaren. Een oud-Goessenaar, L. Rouw, die thans in het Indische leger dient, schreef dezer dagen in een particuliere brief over de aan komst van de Hollandsche troepen op Lombok. Een gedeelte van dezen brief, die een goede kijk geeft op de heerschende verhoudingen, laten wij hier volgen. Wij hadden verwacht, zoo schrijft hij, dat het hier wel eens heet kon toegaan omdat de Lom bokkers een zeer zelfstandig volk zijn. Maar we werden met ge juich binnengehaald. Overal stond de bevolking langs den weg en zwaaide en lachte ons ongedwon gen toe. Wij van onzen kant strooiden onze sigaretten en zoe- tighe'd uit, wat een geweldig ge juich teweeg bracht. Op Lombok hebben we den oorlog met siga retten en zuurtjes gewonnen. De Lombokkers hebben een die pen haat tegen de Jappen. Geen wonder. Zij moesten bijna al hun rijst afgeven. En voor kleeren en medicijnen werd niet gezorgd. De bestuursambtenaren die vroeger hier ook geweest waren, werden zoo uitbundig begroet, dat het een lust was om te zien. Sommigen kwamen met portret ten van de Koningin aandragen, was een hel, zoo verklaarden die ze al die jaren verborgen had- velen. Niet alles is idcaa,, maar den gehouden de troep weet waarom zij is in- i Een oude politie-agent kwam gezet en waarom zij werkt enzich melden, groette model en zij streeft haar taak rnet groote legde al zijn stukken over. Hij plichtsbetrachting na. Zeer slechte indrukken had de heer Welter in Medan opge daan. Wel heel schril is het contrast van deze stad met Eil- liton. Op dit kleine eiland wer ken de mijnen met zoo groot mogelijk aantal krachten om tin te produceeren, en er wordt gen zich hier uitstekend. In verschillende kampementen heeft de heer Weiter hert ge- zier» en gesproken ert zij zijn van goeden wil en bezield met een prachtigen geest. Het land komt onder hun hand tot rust. Maar niet alleen deze Bali- groepen, ook de eiders gesta- tionneerde uit Nederland aan gekomen troepen doen prachtig werk. De tijd wachten op Malakka ANNEXATIE DUITSCH GEBIED. De dagelij ksche besturen van het Ned. Comité voor gebieds uitbreiding en van het Comité Beige du Rhin (Belgisch Rijn- comité), ir v. d. Broek, oud-rai- nister van financiën en a.i van economische zaken, jhr ir van Lidth de Jeude, oud-minister van waterstaat en van oorlog, in aanwezigheid voorts van ar Kessen en dr ir Bakker Schut en onder voorzitterschap ander zijds van prins Louis de Me- rode, met baron Drion ilu Cha- pois, algemeen secretaris, heb ben een verklaring gepubli ceerd, waarin zij hun verlan gen uitspreken om gezamenlijk te eischen de definitieve af scheiding yaü hei Rijnland en van het geheele Eemsbekken van het Duitsche Rijk, onaf hankelijk van den toekomsti- gen status van het overige ge deelte van Duitschland. De beide comité's verzoeken daarom de regeeringen van België, Nederland en Luxem burg om ten spoedigste de me dewerking ook- van de Engel- sche regeering in te roepen, op dat een gunstige beslissing ten aanzien van het bovengenoem de worde genomen. GEMACHTIGDE VAN MUSSERT. Het tribunaal te 's Gravenhage heeft den „gemachtigde" van Mussert voor een deel van Zuid- Holland, J. W. baron van Haers- holte van Haerst, veroordeeld tot 5 jaar mterneering, ontzetting rechten en inbeslagname vermo gen tot een bedrag van f 50.000. VERPLICHT VERKEERSONDERWIJS. Op een verzoek van de K.N. A.C. het verkeersonderwijs op de lagere scholen verplichtend te doen stellen, heeft de minister van Onderwijs, beslist, dat het ver keersonderwijs niet als een afzon derlijk leervak in het leerplan der lagere scholen zal worden opge nomen, maar dat zal worden voor gesteld de Lageronderwijswet 1920 in dien zin te wijzigen, dat het theoretische en practische ver keersonderwijs bij het leervak aardrijkskunde zal worden gege ven. Deze dagen staan in het tee lt en van dankbaar gedenken. Het is een jaar geleden, dat de verlossing van ons vader land een feit werd; later in den eomer nog gevolgd door de capitulatie van Japan. Ge hebt de machtige rijken, die de wereld eoo beroerd heb ben, zien ineen storten. Van de „waan" van het „heeren volk", van het geweld van den Nationaal Socialistischen staat is letterlijk niets overgebleven. Weer komt het grootsche van de Meidagen 1946 ons voor den geest. Voor hen, die de geschiedenis uien in het licht der Openbaring, blijft als laatste en beslissende kracht, die de doorslag gaf, de Majes teit van God. Met piëteit gedenken we de offers, voor de vrijheid der volken en voor ons land ge bracht; de daden oneer bond- genooten vergeten wij niet. Maar, het eigenlijke der be vrijding was toch: het werk des Heeren. Hij voerde mij uit in de ruimte, Hij rukte mij uit. Aleoo sprak David in Psalm 18, toen God hem be vrijding schonk van eijn tegen standers, die in de persoon van David het Koninkrijk des Heeren wilden treffen. Toen is gebleken de onmogelijkheid, om dat rijk te overwinnen. De eaak Gods kan in dit leven wel in gevaar gebracht wor den. De personen, in wie de eaak Gods tot openbaring komt, kunnen benauwdheid en lijden ondergaan. Maar de uitkomst is altijd weer een verrassing. Want, God heeft Zichzelf aan Zijn eaak verbonden. Daarom kon David niet on dergaan. Want, God had lust aanhem. God sag in David den man, die drager was van Zijn be lofte, door wien Zijn rijk eou voortgaan op den weg naar de vermdling. Daarom lieeft God David behouden. Hij eag in David het eaad, dat naar het vleesch uit David moest voort komen. Hij eag de Christus, Die uit David eou opstaan. En, opdat de Heere met Israël én de wereld Zijn doel eou berei ken, daarom heeft Hij hem behouden. Daarom moest ook het Nat. Socialisme vallen Daarom moesten de volkeren ■weer nieuwe mogelijkheden krijgen voor vrije ontwikke ling van het leven. Ook in Nederland. Opdat het werk des Heeren naar Zijn belofte eal voortschrijden naar de voleinding. Dat is het „groote" geweest in onze verlossing. Omdat God lust heeft aan Zijn volk, Zijn Kerk, Zijn Woord. Tot vedere ontwikkeling van Zijn plan heeft de Heere nieuwe mogelijkheden van na tionale herleving gebracht. Daar staan we nu weer een vol jaar in. Heeft het Nederl. volk het eió begrepen En, hebt gij het begrepen, die dagelijks gevoed wordt uit de bron der waarheid? Ziet ge het z66, dat het sla ken van oude banden alléén geschied is, omdat Gods plan uil; want Hij had lust aan mij. Psalm 18 £0, met Zijn volk en met de we reld) twg verder doorloopt? Dan wordt UW verantwoor delijkheid heel groot. Wat doen we in Nederland met de herwonnen vrijheid? Wanneer in eenig opzicht de voortgang van Gods eaak be moeilijkt wordt, dan stapelen we schuld op schuld. Dan is de herkregen vrijheid geen voordeel. Dat hebt ge te prediken in onee dagen. En, uw geloof houde dit vast, dat 't breken van de band, die ons beklemde, hierom ge schied is, opdat God Zijn werk eou voorteetten naar de vol einding. Daarin moogt ge mede-ar beiden. Door in het geloof een ge tuige te eijn voor het Woordl Door op te roepen voor er- kenning van Gods gezag, en door anderen te bewegen, met u God te dienen, ook in het publieke leven. Wie zóó voor de gave der verlossing opnieuw zijn dank lied opzendt, die eal, in diep gevoelde drang, dat Gods werk moet voortgaan, in den Kring van heel het volk het getuige nis laten hoor en: Tot God wilt u begeven, Zijn heilzaam Woord neemt [aan; Als vrome Christ'nen leven, 't Zal hier haast eijn gedaan. G. C. St. hiervan het gevolg? Door deze wijze van export wordt de weg versperd aan de ontplooiing van het initiatief door de indivi- dueele exporteurs, een initiatief dat ongetwijfeld van zeer groot belang is voor het behoud en de uitbreiding van onze buiten- landsche afzetgebieden. Dit overwegend, heeft een groot aantal Zuid-Hollandsche en Brabantsche exporteurs overleg gepleegd met de twee Z.-Vlaamsche bonden, om sa men stappen te ondernemen, tot het bijeenroepen van een nieuwe algemeene en landelijke exporteursvergadering op grond der statuten van de vakgroep en tot herziening van het ad vies. Buiten de exporteurskringen werden ook stemmen vernomen uit de kringen van pootgoed- telers, die eveneens inzien en begrijpen, dat een dergelijke export ook hun toekomst be dreigt. Als govolff van. een tusechen de dagbladen getroffen: regeling» ter verzekering van een billijke papierverdeeling, verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, vandaag In een omvang van 6 pagina's. bleek vanaf 1911 in dienst te zijn: Tijdens de overheersching door de Jappen had hij geweigerd dienst te doen. Het doet goed zulke uitlatingen te lezen. Inzonderheid de harte lijke begroeting van de vroegere bestuursambtenaren is veelzeg gend. PROTESTEERENDE AARDAPPELIMPORTEURS De particuliere handel aan banden? De aardappelexport, vooral van groot belang voor West Z.-Vlaanderen, dreigt aan ban den te worden gelegd. Momen teel is men van hoogerhand doende een centrale export in het leven te roepen. Ondanks de richtlijnen, vast gelegd in de op 1 Maart j.l. te Utrecht gehouden algemeene ledenvergadering heeft het vakgroepbestuur dezen centra- len export geadviseerd aan de bedrijfschap. Wat echter is TRIBUNAAL TE GOES. P i e t e r K r ij n s e n, slager te Waarde, was reeds in 1936 be gunstiger van de N.S.B. gewor den. Hij had er zeer veel spijt van, dat hij dit in den oorlog nog tot 1942 gebleven is. Mr van Pelt bracht naar voren, dat bekl. na zijn bedanken vele dingen gedaan heeft ten voor- deele van gijzelaars en onderdui kers en ten nadeele van de Duit- schers. Leendert W. v. d. L i n - d e, paardenkoopman te Wol- faartsdijk: was lid geworden in 1941. Dat hij W.A.-man geweest was ontkende besch. Voor de Landwacht was hij afgekeurd. Hij voelde daar ook niets voor. Hij was via N.S.B.-instanties als paardenhandelaar erkend. Hij had gedacht „daardoor uit de put te geraken, maar was er juist in ge komen". Dat hij aan het strijd- fonds gegeven had, kon hij zich niet meer herinneren, hoewel Mr Vlaming hem de kwitantie toonde. Na het hooren van den get. v. d. Tempel, die bij besch. onderge doken geweest was en de echtge- noote voerde Mr P. C. Adriaan- se de verdediging. K r ij n G. K r ij n s e n, klein- landbouwer te Waarde, was N.S. B.-er en Landw^hter en had pro paganda voor de beweging ge makt. Op Dollen Dinsdag was hij naar Arnhem vertrokken. Via Zutfen was hij toen naar Duitsch land gevoerd. Eerst toen was besch. gebleken, wat de N.S.B. eigenlijk was. Hij had ook om gang met Duitsche militairen ge had. Mr v. Pelt meende, dat we hier met een volbloed-N.S.B.-er te doen hebben. Daarom heeft bekl. zich ook niet met allerlei minderwaardige practijken bezig gehouden. De omgang met Duit- schers betrof één soldaat, dit met zijn dochter verkeerde, die ookN.S.B.-ster was. Pechvogels. In Groningen bood een jonge man twee heeren, die op de bus stonden te wachten, 30 boterbon netjes aan a f 8.per kg bon. Ze konden nog 50 pond boter krij gen voor f 10.per pond. De beide heeren ontpopten zich als controleurs van den C.C.D. en namen den pechvogel mee naar het dichtstbijzijnde politiebureau, waar zijn koffer onderzocht werd. 28 knotten schapCHWCt, 6 liter koolzaadolie, 33 boterbonnen en 13 suikerbonnen werden in beslag ge nomen. In de ouderlijke woning vonden de controleurs een hoe veelheid schapenvet, afkomstig van clandestiene slachting. De valder, die bekende een schaap frauduleus te hebben geslacht, werd eveneens in arrest gesteld. Daarna werd een onderzoek in gesteld bij den persoon, die de 50 pond boter aan den jongeman had aangeboden. Boter werd niet gevonden, maar wel een belang rijke hoeveelheid tarwe, gerst en koolzaad, alsmede een oliepers en 12 liter olie. Alles werd in be slag genomen. In een boter- en kaaswinkel te Amsterdam bracht een bestel dienst twee zakken binfien met 15 ongemerkte kazen, juist toen con troleurs van den C.C.D. daar aan wezig waren. Ook hier volgde procesverbaal en inbeslagneming. langen van onze mannen en jon gens te behartigen. Zij doen hun plicht. Wij vragen hun recht. B. J. KNIERIEM. Apel, Mei 1946. Provincienieuws Ingez. Stukken Bond van ouders wier zonen, van vrouwen wier mannen in Indië zijn. Evenals in verschillende andere provincies is geschied, willen we trachten ook in Zeeland ons te vereenigen in een bond om de belangen van onze oorlogsvrijwil ligers te behartigen. Immers bij de plichten die onze vrijwilligers in Indië op zich heb ben genomen, en die de Regeering (terecht) ten volle van hen vraagt, zijn er ook rechten en wenschen, die de volle aandacht verdienen. Om maar enkele dingen te noemen. Wat gebeurt er straks met onze jongens, als ze na 3 d 4 jaar het vaderland met gevaar van hun leven te hebben gediend, terug keeren in de maatschappij Ze zijn dan jaren uit hun vak geweest en kunnen uit een oogpunt van vak bekwaamheid niet als volwaardig vakman terugkeeren. Is naar we hopen in 1947 of 1948 hun verbintenis ten einde, dan keeren ze terug en staan ze, dank zij hun dienst aan 't vader land, in een zeer ongunstige po sitie. Dat is reeds een probleem op zichzelf. Maar er is nog meer. De vergoeding b.v. is na vele maanden dienst nog niet in orde. Sommige ouders ontvangen iets, anderen die het harder noodig hebben niets, en verzoeken dien aangaande op de voorgeschreven wijze bij het Departement inge diend blijven onbeantwoord. En zoo zijn er nog vele dingen die maar steeds op afdoening wach ten. Daarom, laten wij langs wet tigen weg samenwerken om zoo wel geestelijke als stoffelijke be- WAARDE. Groene Kruis. Maandag vergaderde de vereen. „Het Groene Kruis" onder voorz. schap van dhr M. Waterman. Uit de rekening van den pen- ningm. bleken de inkomsten te bedragen f 1447,96, de uitgaven f 1233,67. Begrooting wijkverple ging 1946 ink. en uitg. f 31150 en T.B.C.-bestrijding f 37175. Het besturu, dat geheel aftrad, werd herkozen. De contributie werd vastgesteld op f 2,50. DOMBURG. Dinsdagavond maakte de Dom- burgsche fanfarevereen. een muz. wandeling en concerteerde eenigen tijd voor het rusthuis „Irma" om de aldaar wonende oudjes medé in de vreugde van den dag te doen deelen. Er heerschte een gezellige drukte. SCHOOND1JKE. Na een rede van Mr. W. F. E. Baron v. d. Feltz uit Middelburg werd hier een Chr. Hist. Kiesver. opgericht. Het voorloopig bestuur is als volgt samengesteld: dhrn J. D. Dekker, J. Bramer en P, Marsille. OUWERKERK. Programma herdenking. Vanmiddag vindt tractatie der schoolkinderen plaats, terwijl er om 8 u. vanavond in de Herv. Kerk een herdenkingsdienst zal zijn. Voor morgen is het pro gramma als volgt9.30—12 u. Kinderspelen; 1.00 Opstellen op tocht; 1.30 u. Optocht en demon stratie Schouwsche ruiters; 2.30 In verband met den Natio- nalen Feestdag verschijnt ons blad morgen niet. KRUIMELTJES Men verwacht, dat in den loop van de maand Juni -de veerdienst ZeebruggeHarwich hervat zal worden. Meer dan 150.000 Cubaansche arbeiders hebben in Havanna op den len Mei gedemonstreerd voor verbreking van de diplo matieke betrekkingen met Spanje, 30 loonsverhooging en controle op de prijzen van levensmiddelen. Vanaf Maandag a.s. zal, in aansluiting op den dienst Lon denCalai9, een dagelij ksche verbinding CalaisBrussel on derhouden worden. m Slchts de helft van de laar zen en schoenen die men in En geland laat herstellen, worden met leer gerepareerd. Generaal Macnarney, de bevel hebber van de Amerikaansche be zettingszone in Duitschland, heeft medegedeeld, dat de Amerikaan sche militaire rantsoenen in Euro pa van 5 Mei af met 300 calorieën zullen worden verminderd.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1