De textiet-distributie na I lei. Utl IvidUcht waagstuk Voorbereiding van de Vredesconferentie. WAT OP DEN BON? De Indische De groöte heeren zijn het niet eens. Meer punten, maar weinig textiel. in de Tweede Kamer Het stemmen door militairen. DE BIDT ZEöTt Weinig verandering. In de N. provinciën matige wind tusschen N. en N.O., half tot zwaar bewolkt. Droog wter. In hot overige gedeelte van het land wind tuasjhon X.O. en O., licht bewolkt. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 329 PROTESTANTSCH CHRiSTELiJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 2 Mei 1946 Abonn.prys ƒ3.80 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Byknntoren to Vllaflingoii, Middelburg on Tornouzen. Advertentieprijs 12% cent por m.m. Op* van eiwa! Zon en Maan. Vrydag: Zon op 8.08 u., ondor 20.07 u. Maan op 0.20 u., on der 23.02 u. E.K. op 8 Mei. Hoog water te Vlisslngen Vrijdag 8 Mei: 2.61 u. 2.34 m., 18.14 u. 2,36 m. FONDS NOODGEBIEDEN. Een aantal vooraanstaande per- u„i sonen uit de zwaar getroffen ste de leiders der „Republiek Indo- cho-Slowakije nieuwe wapenen den cn Rrhieden van ons land is I moet fabriceeren en zich in «'tBenoodigd, zitting te nemen In het oog nieuwe strijdmethoden oefenen cen c°nuté van aanbeveling voor nesia „Men moet wel in al dan niet handhaving van de der internationale, politieke en eenheid des Rijks niet omdat economische controle wil plaat- nnlltipk de Indonesische volken daarom sen. fJUilSlOA. hebben gevraagd, maar als olie Benesj, de Tsjechische presi- Dat de Regeering in verband °P d® «°'ven (of op vuur?) van dent, heeft verklaard, dat Tsje- met de ontwikkeling van de de leiders der „Republiek Indo- j Indische kwestie voor groote moeilijkheden is geplaatst, zal ieder moeten toegeven. Bij de critïek, die op haar beleid wordt uitgeoefend, zal dit niet uit het oog verloren mogen worden. -- Wat wij echter de Regeering ook 'Vet m v0'le vrijheid kun- minister voor uc klaard in dit comité zitting te ne wel zwaar mogen aanrekenen "en mtfni.dat wij ons over ziemng een verlaging van het *laard dit comité g te ne de werkelijke inzichten van de 1 kaasrantsoen in uitzicht gesteld, I verschillende personen niet met Bij de Ford Motor Co. tc Ondanks het vele werk, dat stelligheid kunnen uitlaten, Dagenham (Engeland) zal een verzet is om hulp te verleenen, voordat inderdaad een milieu 5-daagsche arbeidsweek van 43 teven nog steeds tienduizenden in geschapen is, waar veiligheid uur worden ingevoerd, terwijl ondenkbaar slechte omstandig- De ministers van Buitenland- houden", zoo leerde deze zelfdeom op elke eventualiteit voor- ec« Fonds noodgebicden dat op scbe Zaken van ,de groote regeering ons, „dat inderdaad I bereid te zijn. initiatief van Ncd Volksherstel vier hebben te Parijs cen aan- deze geheele affaire zich af- Naast een kleine verlaging .Li u—,'SVan® Bemaakt mct de voorbe- spcelt in cen millieu van ter- van de prijzen voor heerscht" Het is Wel droevig te moe ten constateeren, dat- de Re geering op deze wijze het haal' toevertrouwde gezag te grab bel gooit. MONTGOMERY NEEMT AFSCHEID VAN ZIJN TROEPEN. is, dat zij opzettelijk en welbe wust Je ontbinding van het Koninkrijk in de hand werkt. Dat zij verzuimt het haar toevertrouwde gezag te hand haven. Dat zij telkens weer beloften doet en toezeggingen, die niet gehouden worden. Het is op het laatste, dat de „Volkskrant" de aandacht ves tigde. Er is op de „Hooge Veluwe" geconfereerd met afgevaardig den van den Jappenknecht Soekarno, die zichzelf heeft op geworpen als president van „de Indonesische republiek". Wat daar besproken werd weten wij niet. De Regeering heeft toege zegd, dat „de Kamer er op ver trouwen kan, dat zij alles zal krijgen wat haar constitutio neel toekomt". „Er zijn echter méér dingen| geweest, .die de Regeering in de Kamer uitdrukkelijk heeft gezegd. Zoo heeft zij op 16 October: 1945 gezegd, „dat praten met het Soekarno-regime even on waardig als onvruchtbaar moest z.ijn". Zoo heeft zij op 18 October 1945 zich vereenigd met het Kamerlid Joekes, diep het „vanzelfsprekend" noemde,! „dat de Nederlandsche Regee-t ring, de vertegenwoordigster! van het wettig gezag over In-f dië, met Soekprno en de zijnen; niet in onderhandeling of be-j spreking kan treden". Zoo heeft zij op denzelfden datum' haar bereidheid, om te praten met Indonesische nationalisten, die zich niet hebben laten ge- g0mery heeft in een persoon- bruiken als werktuig voor het [;jke boodschap aan zijn troe' Japansche wanbeheer gebonden pen ter gelegenheid van zijn af- aan „het oogenbhk, dat zij - blijk geven het wettig gezag weder te willen- eerbiet,'heen' Zoo heeft zij op 16 Ja., ari 1946 deze voorwaarde, om te kunnen praten, nogmaals her haald, en, doelende op beweer de republikeinsche uitlatingen speen CJ uuu„« van va., uc voU. boter enhelpende hand aan de bewoners raiding van dé later te houden reur; dat de Indonesiërs zichaardappelen, heeft de Britsche van die gebieden te e ken. I nn-vredesconferenties. - «- ii- ffij 1-- i s Voédselvoor- se9 Juliana liec*t zich bereid ver- Allereerst kwam aan de orde de voeüselvoor het vraag9tuk van dc italiaan. sclie kolonies in Noord-Afrlka Tripolis ett Cirenaica. Niet dan ten koste van groot'e opofferin gen is het tenslotte -aan Italië gelukt de hier wonende stam men tot onderwerping te bren gen. Tijdens den oorlog heeft En geland beloofd, dat deze kolo niën nooit aan Italië terugge geven zouden worden en in de loon en een verh'ooging zul- heden. Vele getroffenen hebben len ondergaan. vaak geen geld om wat zij op de Het 7600 ton metende Ame- vergUnnjngen kunnen koopen, te rtkaansche troepenschip „Geor getown Victory" is enkele kilo- betalen. Voor maatschappelijk meters ten zuiden van Belfast werk, ontspanning cn ontwlkke' aan den grond geraakt en lekbng is in de noodgebicden veel geslagen. Reddingbooten ver- meer geld noodig dan normaal liet leenen assistentie. I geval zou zijn. Veldmaarschalk gomery heeft in Lord Mont- treden als Britsch opperbevel hebber in Duitschland en het aanvaarden van defunctie van chef van den generalen staf van het Imperium o.m. gezegd: „Wanneer ik terugdenk aan den dag, waarop ik in Januari - 1944 het bevel over de 21ste le- van den heer Sjahrir die m- gergroep, die toen gereed stond derdaad door hem gedaan blij- voor haar groote avontuur, op ïe ,zlJn er aan toege- mjj nanl) sta j,k verbluft over voegd, dat, indien hij daaraan wat tot stand gebracht is", zou vasthouden, deze „de basis ^la de diverse overwinningen aan besprekingen zouden ont-gememoreerd te hebben zeide nemen hij tenslotte: „De grootsche re- tn sedertdien is er namens sujtaten, die behaald zijn, zijn de Regeering gesproken met Sjahrir, hoewel zich noemende „minister-presidentvan de „Republiek Indonesia", staan de onder het z.g. president schap van Soekarno. En se dertdien heeft de Regeering ge sproken met heeren, zich aan dienende als „ministers" van deze zelfde „Republiek Indone sia" die de Regeering een half jaar geleden noemde „een onberaden avontuur", een „Ja- pansch maaksel", een „poging om de overwinnende United Nations nog zoo groot moge lijke politieke moeilijkheden op hun weg te leggen en de groeikiemen te bewaren van een nieuwe Japansche Groot- Azië-politiek", een „weg, die stellig niet leiden kan tot waar achtige, waardevolle, nationale zelfstandigheid, noch tot natio nale gezondheid, geestelijk en stoffelijk", te danken aan de gezamenlijke krachtsinspanning van een schitterend team, waarvan ik terecht kan zeggen, dat ieder van ons trotsch kan zijn er deel van te hebben uitgemaakt. Ik zeg u dus met een bedroefd hart vaarwel, terwijl ik u allen bij uw terugkeer in Engeland, hetzij nu of later, een gelukkig tehuis, dat u toekomt, toe- wensch". Tengevolge van een alge- meene staking der loodsen van het Manchester scheepvaart kanaal dreigt het binnenvaren in de haven van Manchester onmogelijk te worden. Vijf met granaten en mi- een'„afschuwelijke trailleurs gewapende gemasker- impasse, waarin ontredderd de mannen hebben gedurende Java meer en meer verzinktdrie minuten de uitzending van De regeering heeft ook vóór het journaal in het Italiaansche en na verklaard, dat de Ko ninklijke Rede van 7 December 1942 de rede, die gebouwd was op den pijler van liquidatie der koloniale verhoudingen en onverbrekelijke eenheid van het Koninkrijk het richt snoer was van haar beleid. omroepstation te Monte Mario met geweld onderbroken en fascistische propaganda ge voerd. Uit een enquête van het Fransche instituut voor opinie onderzoek is gebleken, dat 71 pet. van de Fransche bevolking Niettemin heeft zij in uitzicht het Ruhrgebied van de rest van gesteld een stemming over de Duitschland wil scheiden en on- Naar het A.N.P. verneemt, zal de minister van Overzee- sche Gebiedsdeelen hedenmid dag in de Tweede Kamer, na dat deze het interpellaticver- zoefc van den heer Wendelaar zal hebben behandeld, in* open bare zitting een verklaring af leggen over het beleid der Re geering ten aanzien van Indië en gegevens verstrekken over de jongste besprekingen te Londen. Het ligt in het voornemen over deze verklaring in 't open baar een debat te doen houden op Maandag a.s,, wellicht in avondvergadering. Dit uitstel van het debat heeft tweeërlei doel. In de eerste plaats ver schaft het den leden der Ka mer de gelegenheid de regee- ringsverklaring rustig tc beatll- deeren. In de tweede plaats zullen de leden dan kennis hebben kunnep nemen van een voorloopig rapport, dat de missie-van Poll dezer dagen zal doen verschijnen. Naar voorts vernomen wordt, zal het wetsontwerp tot heffing van een Vermo- gensaanwasbelasting voor de verkiezingen niet meer In behandeling komen, Nu het publiek in het bezit is van de nieuwe textielkaart, rijst de vraag: „wat kan ik met deze textielkaart doen?" v Bij de beantwoording van deze vraagt dient er in de eerste plaats nogmaals op te worden, gewezen, dat de voorraden nog zeer be perkt zijn. Het feit, dat thans 20 punten zijn geldig verklaard, houdt dus niet in, dat nu terstond ook al deze punten in textielgoe- deren kunnen worden omgezet. Vele artikelen zullen eerst in den loop van den zomer verkrijgbaar zijn. Onder de huidige omstandigheden kan slechts een zeer geleidelijke verbetering worden ver wacht. Het is daarom nood zakelijk, met het geringe aantal textielpunten, dat per |1 Mei geldig zal worden, zoo 'zuinig mogelijk te handelen, daar nog niet kan worden bepaald wanneer nieuwe punten kunnen worden aan gewezen. Het verdient zelfs aanbeveling om thans reeds rekening te hou den met de textielgoederen, welke men voor het a.s. najaars- en winterseizoen wil aanschaffen. Tégenover de beperkte voorra den staat echter een verruiming van de mogelijkheden, die de nieuwe textielkaart zal bieden. Niet alleen zal deze kaart, gecom bineerd door alle leden van het gezin kunnen worden gebruikt, doch bovendien kunnen tegen in levering van het voorgeschreven aantal geldige punten, dus zonder bijvoèging van vergunningen, alle kleedingstukken ei^ kieedingstof- fen (met uitzondering van man- alls), alsmede huishoudelijke goe deren worden gekocht. 'Behalve voor de aanschaffing van dergelijke textielgoederen zullen de geldige punten van de textielkaart in hetvervolg ook moeten worden gebruikt voor alle reparatie- en kcerw-rk aan klee dingstukken enz., indien geen ma teriaal door het publiek wordt bij geleverd, teneinde de reparatie- inrichtingen in de gelegenheid te stellen de noodige materialen aan te schaffen. Woninginrichting textielgoede ren, zooals meubelstoffen, gor dijnstoffen, vloerbedekking, ma trassen, kussens, gestikte dekens en dekens met 20 procent of meer wol, blijven gebonden aan een speciale vergunning van de plaat selijke distributiediciisten en blij ven gereserveerd voor bepaalde groepen der bevolking, zooals oor logsgetroffenen. Na overleg met de vak organisaties uit den textiel handel is bepaald, dat, gezien het toenemend misbruik, alle aanduidingen in etalages, e.d., waaruit blijkt, dat tex tielgoederen niet direct voor den verkoop beschikbaar zijn, zooals „verkocht" of „deco ratie" verboden zijn. Voorts zal het niet zijn toege staan, textielgoederen, gecombi neerd met andere artikelen, ten verkoop aan te bieden, indien be doelde textielgoederen niet even eens afzonderlijk verkrijgbaar worden gesteld. De handel dient de ontvangen textielgoederen ten spoedigste in den verkoop te brengen, daar bij de huidige behoefte de goederen zoo vlug mogelijk ter beschikking van alle wapentuig. Na afloop der bezetting zal cen geallieer de commissie blijven bestaan om toezicht te houden op het nakomen van deze bepalingen. Molotow verzette zich tegen dc bespreking van dit plan. Volgens hem was de zaak, waar het nu op aan kwam, niet de toekomstige, doch dc on middellijke en effectieve ont wapening van Duitschland. Ook tegen het voornemen om Oostenrijk op de agenda te plaatsen verzette de minister van Buitenlandsche Zaken van Rusland zich. Het zal nog heel wat moeite kosten eer de groote heeren krijgen we deze week verband daarmee bepleitte Be- het over de geheele linie eens vin nu dc onafhankelijkheids verklaring. Een moeilijkheid is echter, dat het hier politiek onervaren stammen betreft, die een ze kere voogdij noodig hebben. Maar hoe dit zij, Engeland maakt riu ten opzichte van Noord-Afrika een goede beurt en het heeft tegelijkertijd ge poogd een streep te halen door de verlangens van Rusland, dat een begeerig oog op Tripolis had geslagen. Het laatste woord over deze kwestie is nog niet gesproken. Vervolgens is ook nog een oogenblik de kwestie Duitsch land aan de orde gekomen. De Amerikaansche minister Byrnes herinnerde aan een ge heim ontwerp-verdrag, dat hij in Februari j.l. aan de drie an dere mogendheden blijkt te hebben voorgelegd. Het plan voorziet in de ont wapening 'van alle Duitsche strijdkrachten, de ontbinding van den generalen staf en an dere staven, het verbod van alle militaire en semi-militaire organisaties en het verbod van fabricage, productie en invoer worden. Daarvoor zijn de on derlinge verschillen te groot. TEXTIELPUNTEN AANGEWEZEN. Het C.D.K. maakt be kend, dat de nummers 101 t/m 120 van de textiel- kaarten VA, VB, VC, VD en VE zijn aangewezen voor het koopen van tex tielartikelen. Van de tex- tielkaarten VF 605 zijn geldig de nummers 101 t/m 200. Laatstgenoemde punten zijn voorzien van de letter B. Met nadruk wordt er op gewezen, dat losse punten niet geldig zijn. Volgens welingelichte krin gen zou het Duiitsche passa giersschip „Europa" aan Frankrijk toegewezen worden. Provincienieuws Chester werkkleeding en ov"er- van de bevolking moeten komen. Nederland bouwt bruggen. Een kijkje tijdens de repetitie van het spel der be vrijding en den wederopbouw, dat in het Amsterdamsche stadion zat 'worden opgevoerd bij de herdenking van Neerlands bevrijding. UITVOER VAN OESTERS. De Britsche regeering heeft ■besloten, deviezen ter beschik king te stellen voor den invoer uit Nederland van een half mil- lioen stuks oesters, zoo meldt het A.N.P. Hierdoor wordt de hoeveelheid oesters, welke Ne derland naar Engeland kan ver zenden, gebracht op 133 mil- lioen stuks. Ruim twee derde gedeelte van deze partij is reeds geleverd. In het onlangs gesloten han delsverdrag met Denemarken is overeengekomen, dat Neder land ongeveer 350.000" stuks oesters zal leyeren. DE MOORD OP F. V. VALSTAR. In Augustus 1944 is de voor zitter van het hoofdbedrijfschap v. tuinbouwproducten, dhr F. V. Valstar, slachtoffer geworden v. moord. Zijn stoffelijk over schot en dat van den heer D. V. uit Naaldwijk werden in de buurt van Rotterdam gevonden Thans is de dader van den moord op den heer Valstar gearresteerd, een zekére Smit, lid van de N.S.B. en de S.S. Hij en de S.S.- er Knies hebben ge noemde personen in het gebouw van de S.S. te Rotterdam neergeschoten als represaille voor het uit den weg ruimen van den agent der arbeidsbemiddeling te Naaldwijk. Maan dagavond is Smit op het station te 's-Hertogenbosch gearresteerd. De militairen, niet gelegerd in hun wcongemeente en die geen verlof kunnen krijgen om in die gemeente te gaan stemmen, dienen er aan te denken, dat ze vóór of op a.s. Vrijdag ter secretarie van de gemeente, waar zij verblijf houden, dienen mee te deelen, dat zij daar wen- sohen te stemmen. Ditzelfde geldt ook voor burgers die niet in de gemeen te waar zij op dc kiezersijst staan, kunnen stemmen. NEDERL.-1NDISCHE REGEERING PROTESTEERT. De Nederl. Indische regeering heeft bij het hoofdkwartier van de gealieerde strijdkrachten in Ned.-Indië een protest ingediend tegen de landing van een met rood-witte emblemen voorzien Japansch vliegtuig op het vlieg veld van Kemajoran. Met dit vliegtuig was de Indo nesische generaal Soedibyo op 23 April naar Batavia gevlogen. De botvangst op Tholen. De botvangst der Thoolsche visschers stemt de laatste da gen tot tevredenheid. De be somming te Tholen beliep in de vorige week 33 tot 10 tobben. De kwaliteit is aanmerkelijk verbeterd. Voor het eerst werd deze week ook zalm gevischt. Geheel nooddorp te Éruinisse Bruinisse heeft gisteren het heugelijke feit beleefd, dat 58 noodwoningen in gebruik kon den worden genomen. Deze noodwoningen zijn vrij dicht bij elkaar gebouwd, zoodat ter plaatse een geheel nieuwe wijk is ontstaan, welke men zeer toepasselijk „nooddorp" heeft gedoopt. Herdenking van hen, die vielen. In ons nr. van Dinsdag heb ben wij onder Goes enkele bij zonderheden gegeven omtrent de herdenking van hen die vie len. Het betreft hier echter een herdenking, die niet tot Goes beperkt, blijft. Het districtsbestuur Zuid- Beyeland van de G.O.I.W. heeft de wensch kenbaar gemaakt, dat deze herdenking een alge meen karakter zat dragen, zoodat dus in alle dorpen van Zuid-Beveland Vrijdagavond vanaf 6 uur, de vlaggen half stok zullen hangen; van 7.45 8 uur de klokken zullen luiden en om 8 uur 2 minuten van vol komen stilte in acht genomen zullen worden. Voorts is de wensch uitge sproken, dat na 8 uur geen ooenbare vermakelijkheden zul len plaats vinden en alle ver- kooplokaliteiten gesloten zullen blijven. Voor de herdenking te Mid delburg verwijzen wij naar ons nr. van j.l. Maartdag. VLISSINGEN. Waterafvoer rond Vlissingen Ten Oosten van het Kanaal liggen een tweetal kleine polders (28 April t/m 11 Mei.) Bonkaarten KA, KB, KC 604 221 Alg.125 gr. boter. 222 Alg.125 gr. margarine. 223 Alg.50 gr. thee, 224 Alg.: 250 gr. jam, stroop enz, 225 Alg.: 250 gr. waschpoeder, Bonkaarten LA, LB, LC 604 118 Vleesch 100 gr. vleeich. A 29 Melk: L. melk. B 29, C 29 Melk: 3L. melk. 112 Aardappelen: 2 kg. aard appelen. Bonkaarten KD, KE 604 724 Alg.250 gr. jam, stroop, enz. 725 Alg.: 250 gr. waschpoeder. Bonkaarten LD, LE 604 D 29, E 29 Melk: 6 L. melk, 612 Aardappelen: 1 kg. aard appelen. Tabakskaarten enz. T 26: 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten). T 35: 1 rants, import-sigaret ten. V 26: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. X 26100 gr. chocolade of sui kerwerken. X 35: 1 rants, import-sigaret ten. Bovengenoemde artikelen kunnen reed» op Donderdag 2 Mei a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voijr melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maan dag 6 Mei mag worden afgeleverd. Ook op den extra-vleeschbcm, welke deze bonnenlij st vermeldt, kan bij uitzondering reeds op Donderdag wor den gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van dc centrale keuken moeten aldaar de bonnen 116 of 616 „vleesch" voor vleesch en 112 „aardappelen" voor aardappelen worden ingeleverd. lenwater. Na afloop werd door een gedeelte der stad een fak keloptocht gehouden, waaraan ook de Signaalafdeeling van „Achilles" medewerking ver leende. Er heerschte een gezel lige drukte, die nog verhoogd werd door het overvloedige licht, dat uit etalages en vensters van woonhuizen straalde. TRUB1NAAL TE GOES. In de zitting van 1 Mei werden de volgende uitspraken gedaan: Jan Fr. Sinac. Ovezande beschuld. vervallen verklaard. (Zie vervolg pagina 2). Laatste berichten. HET SPEL MET DEN DOOD. Door het spelen met munitie gebeurden in ons land de laat ste dagen de volgend? ongeluk ken Te Hengelo (O.) raapte een 9-jarig jongetje spelenderwijs een handgranaat op, welke ex plodeerde. Het kind werd op slag gedood. Te Druten vond ?en 27-jarige jongeman in een weiland een hem onbekend voorwerp; hij raapte het op, waarna het on middellijk uit elkaar sprong. De man werd ernstig aan zijn linkerhand gewond. In Hupsen wilde een jonge man een slagpijpje tot explosie brengen. Het gevolg was, dat hij aan zijn linkeroog en lin kerhand werd gewond. In dezelfde gemeente duwde een jongen van 10 jaar een ge- vonden patroon jn een opening die nog steeds onder water staan, van een ijzeren post en sloeg T_ 1 J 1 tjiet een hamer tegen het slag hoedje. Hij werd aan zijn lin kerhand vrij ernstig gewond. Te Groesbeek gooiden kinde ren met steenen naar een pro jectiel. Door de hierop volgende explosie werd een 10-jarige jin- gen licht gewond. In de gemeente Valburg stook ten eenige kinderen een vuurtje, waarin een luchtafweerprojec- tiel werd geworpen. Twee kin deren werden licht gewond. Te Driel (gem. Heteren) speelden eenige kinderen met handgranaten. Tengevolge van het springen van zulk een pro jectiel werden drie kinderen ernstig gewond, zoodat zij in een ziekenhuis-moesten worden opgenomen. Te Rhenen wilde de 18-jarige D. S., die een aantal lichtkogels gevonden had, deze met een brandende lucifer afschieten. Bij de explosie, die daarop volg de, werd hij aan het hoofd en aan de handen gewond. In verband met uitbreidingsplan nen en te vestigen industriegebied, is de droogmaking hiervan nu wel niet urgent, doch dit stilstaand water is een geschikte broedplaats voor de muggen. Dezer dagen werd hier en daar reeds een kleine muggenplaag waargenomen, zoo dat het een waarschuwing kan zijn de droogmaking spoedig ter hand te nemen. Nu de slooten rond de Noor derbegraafplaats weer zijn uitge graven, zal het water dat zich nog gedeeltelijk op en om deze be graafplaats bevindt via de leiding kunnen worden geloodst. Binnen kort kan dan weer een, aanvang worden gemaakt met hét begra ven op genoemd kerkhof. De be schikbare ruimte rond de St. Ja- cobskerk is thans zoo goed 'als geheel verbruikt. MIDDELBURG. - Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prin ses Juliana gaf het Middclb. Muziekkorps des avonds een verzorgd concert op het Mo- Herdenkingsplechtigheid te Vught. Op Vrijdag 3 Mei zal te Vught een herdenking worden gehouden van de gevallenen in de jaren 1940—1945. Van officieele zijde wordt me- dedegedeeld dat H.M. de Konin gin voornemens is deze plechtig heid bij te wonen. De staking in de Amster damsche haven. De staking in het Amsterdam sche havengebied breidt zich ge leidelijk uit en begint ernstige vormen aan ie nemen. Voortdu rende actie van de E.V.C. heeft bewerkstelligd dat ook de meeste vaste bootwerkers het werk thans hebben neergelegd. Slechts een kleine groep van deze havenar beiders is nog aan het werk. Ongeregeldheden hebben zich nog niet voorgedaan. De „Weltevreden" uit Indië vertrokken. Het Ms „Weltevreden" is uit Indië vertrokken met in totaal 824 repatrieerenden aan boord, waaronder 300 mannen, *330 vrou wen en 194 kinderen. Onderwijzers krijgen invasie toeslag. De meeste ambtenaren hebben destyds een gesloten enveloppe ontvangen met een maand salaris, welke enveloppe eerst geopend mocht worden wanneer men door de toen te verwachten invasie der geallieerde troepen in geldnood zou komen te verkeeren. Later is bepaald, dat de amb tenaren den inhoud der enve loppe mochten behouden. Thans heeft de ministerraad goedgekeurd, dat alsnog ook aan de onderwijzers een invasie-voor schot verleend wordt. Bezoek van alle Commis sarissen der Koningin aan Zeeland. In verband met het zilveren jubileum van Jhr Mr Quarles v. Ufford, arriveerden Dinsdag alle Commissarissen der Koningin te Goes, waar zij zich verzamelden aan een diner door den jubilaris aangeboden. Na aldaar te hebben overnacht begaven zij zich Woens dag per auto naar Middelburg, vanwaar z(j een tournee door Walcheren hebben gemaakt. Na de lunch te Domburg te hebben gebruikt werd de terugtocht aan vaard,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1