SANATOGEN Uei UotUnkcijU IN ROUW Dankdag, maar biddag tevens. Uil ae Provincie De teekenen der tijden. „Er moet geen cent onnoodig worden uitgegeven"» Gulden woerden. Maar waar zijn de daden? De verkiezingen' voor de Tweede Kamer. Overal worden reeds voorbe-, reidingen getroffen om op 4 Mei a.5, ons bevrijdingsfeest te vieren, Ons bevrijdingsfeest betee- keut dan. vreugde over de al- geheele bevrijding van Neder land. Maar, aldus het „Laatste Nieuws uit Indië", het Konink rijk is nog steeds in rouw. En evenmin als hot Zuiden van Nederland, dat zooveel vroeger bevrijd was er over gedacht heeft een eigen bevrijdingsfeest te vieren, evenmin is het pas send zich over te geven aan feestvreugde, zoolang een uiter mate belangrijk deel van ons Koninkrijk nog steeds niet be vrijd is. Engeland verzaakte zijn plicht de Japanners te ontwa penen en de geïnterneerden te bevrijden, doch ook onze Re geering laadde een groote schuld op zich door nog maar steeds te blijven onderhandelen met oorlogsmisdadigers en re bellen, zonder dat zij blijk gaf van krachtige vertoogcn bij de Engelsche regcering om ons krachtdadig te steunen bij het herstellen van orde en rust, Nederland viert het jaarfeest van zijn bevrijding, de Indische geïnterneerden berdenken het 4de jaarfeest van hun opslui ting in de kampen. Zij werden verraden door hen, die zich de leiders noemen vaa het land, waar zij werkten en dat zij liefhadden; zij werden vergeten door de bondgenooten, met wie zij tezamen in den strijd gin gen; zij werden aan hun lot overgelaten door de eigen men sehen, door hun eigen overheid op wier woord zij vertrouwd hebben. Laten we herdenken uit hoe grooten nood wij hier in Nederland verlost werden, doch laten we tevens daarbij gedenken, dat nog millioenen loyale rijksgenooten zuchten onder banditisme en .terreur en dat nog tienduizenden Nederlanders niet bevrijd zijn. Daarom moet 4 Mei worden oen dankdag voor de bevrijding van Nederland, maar tevens een biddag voor den nood, waarin zoovelen in Indië nog verkeeren. Ten einde van regceringswege te doen bevorderen, dat bij de officieele bevrijdingsherdenkin gen aan al dit leed de üoodige aandacht worde geschonken, heeft de Stichting „Indië in Nood" op 23 April j.l. het hier onder volgende telegram aan Z-.E. den Minister-President ge zonden „Diep bewogen met het lot Van de millioenen rijksgenooten en tienduizenden Nederlanders in Indië, die op het oogenblik nog onder zulke tragische om standigheden verkeeren, wen den wij ons tot Uwe excellen tie met het eerbiedige verzoek om van regeeringswege te wil len bevorderen, dat bij de her denking van onze bevrijding op 4 Mei a.s. ook aandacht wordt geschonken aan het leed, dat daarginds nog steeds wordt geleden. Met groote dankbaarheid mag het Nederlandsche Volk her denken, dat het een jaar gele den werd bevrijd van een alles neerdrukkende tyrannie en het Is begrijpelijk, dat men daaraan op passende wijze uitdrukking wil geven. Laat het een dankdag wor den voor de verlossing uit zoo grooten nood, doch laat het, wegens de nauwe ver bondenheid met het overzee- sche gebiedsdeel van ons ko ninkrijk, dat wij met hart en ziel liefhebben, tevens worden een biddag, opdat men ook daar, waar men nog zucht onder de verschrikkingen van banditisme en terreur en reeds vier jaar een menschonwaardig bestaan voortsleept in de internee- ringskampen, spoedig verlost moge worden van vrees en nood. Onze rijks- ea landgenooten, die zich nu nog verlaten voe len, hebben recht op ons mede leven, omdat zij op het woord en de bescherming van Neder land hebben vertrouwd en al leen daarom hun ongelukkig lot moeten ondergaan. De wijze, waarop aan dat medeleven, tijdens onze bevrij dingsherdenking uiting wordt gegeven, moge aan de Regee ring worden overgelaten. Wellicht zou dit kunnen ge schieden door van overheids wege aan de kerkelijke, burger lijke en militaire instanties te verzoeken om bij de officieele herdenkingen ook te willen stilstaan bij de droevige om standigheden, waaronder zoo- velen in Indië nog verkeerea. In Uw op den oudejaarsdag van 1945 gehouden rede heeft Uwe Excellentie het dezen on- gelukkigen toegeroepen: „Weet dat Nederland een leve.ntle werkelijkheid is. Weet, dat wij allen met elkaar verantwoorde lijk zijn voor de wijze, waarop in het Koninkrijk der Neder landen menschelijkheid en ge rechtigheid, waarheid en naas tenliefde gestalte zullen aan nemen. En hoewel Uwo „zekerheid, dat op do woorden in den ke- menden tijd ook daden zullen volgen", nog geen volledige werkelijkheid is geworden, rioh- ten wij ons met vertrouwen tot Uwe Excellentie, om aan ons verzoek te willen voldoen en er bij het Nederlandsche Volk op aan te dringen, dat op de aan staande bevrijdingsherdenking een duidelijk bewijs van mede leven met Indië zal worden ge geven, daarbij de hoop uitspre kend, dat met Gods hulp spoe dig een einde aan al deze el lende moge komen." Kroon. Bijzondere aandacht vroeg spr. voor de verraderlijke houding welke verdachte heeft ingenomen tegenover het fiere kerkelijke ver zet van ons land. Spr. eischte de doodstraf, met ontzetting uit het actief en passief kiesrecht voor het leven. Uitspraak over veertien dagen. HOLLAND OP ZIJN SMALST. Worden wij een volk van bedelaars? Een der leidsters van een groep Nederlandsche kinderen, die thans in Engeland te gast zijn en die daar met ontroeren de hartelijkheid door hun En gelsche gastheeren ea tijdelijke pleegouders zijn ontvangen en verwe.nd, ondanks het feit, dat thans ook In Engeland geen overvloed heerscht en de rant soenen in menig opzicht naar beneden gaan, schrijft het na volgende „Wij als Hollandsche leid sters worden hier voor proble men gesteld waarvan de haren ons ten berge rijzen, zóó intens onbeschaamd zijn de brieven met tallooze aanvragen uit Ne derland, die wij hier onder oogen krijgen. De brieven, door vele ouders aan de Engel sche pleegouders geschreven en die ik persoonlijk las, bevatten aanvragen van 6 tot 8 fietsban. den, jassen en mantels -voor alle gezinsleden, enz. 1 Natuur lijk zonder betaling, daar geld- uitwisseling niet mogelijk is. En dat na alles wat hier door de bevolking voor de kinderen gedaan is." In een geval werd zelfs voor een dochter, die weldra in het huwelijk zou treden, een com plete uitzet gevraagd, mot bruidsjapon en schoentjes! „Wij hebben ons gesohaamd", sokrijft onze zegsvrouw, en wij kunnen ons dat levendig begrij pen. „Alg. ïlbld." DE NEDERLANDSCHE TULPEN IN LONDEN. Zeg het met bloemen. Sir Edward Salisbury, de direc teur van de Kew Gardens, heeft mededeelingen gedaan over de edelmoedige gift van het Neder landsche volk, bestaande uit tul penbollen, die nu in de Kcwgar- dens en vele andere Koninklijke parken in bloei staan. In de afgeloopen herfst ontving hij een bezoeker uit Den Haag, den heer M. W. Roosen, die een boodschap van het Nederlandsche aan het Engelsche volk kwam brengen: „Wij willen u danken met 'bloemen". Sir Edward heeft er 30.000, langs beide zijden van de breede paden der Kewgardens laten planten. De overige 175.000 bollen zijn vordeeld over de overige Ko ninklijke parken. In ieder bed is een bordje geplaatst mot het op schrift: „De gift van het Neder landsche Nationale Comité aan hot Britsche volk". EXTRA UITKEERINGEN AAN GEPENSIONNEERDEN. Het lid der Eerste Kamer, de heer Hiemstra heeft aan dea mi nister van Biunenl. Zaken de vol gende schriftelijke vragen ge steld: Is het juist, dat de extra-uit- kèering aan gepensionneerden niet wordt uitgekeerd aan wachtgeld gerechtigden? Zoo ja, is het den minister be kend, dat vele wachtgeldgerech tigden in evea moeilijke omstan digheden verkoeren als de gepen sionneerden? Is de minister alsnog bereid te bevorderen, dat do voor do ge- ponsionneerdon getroffen regeling ook van toepassing wordt ver klaard op do waehtgoldgereohtig- deo? Over dit onderwerp schrijft „Do Wekker" o.m. het volgende: Als een statige oceaanstoomer heeft de U.N.O. de reede van Londen verlaten; maar de zee is nog zeer onveilig. Magnetische mijnen drijven nog overal: Iran on Turkije, Egypte en Spanje Britsch-Iridië en Oost-Indië. En niet te vergeten: Duitschland, dat radicaal verdeeld, is overgegeven aan Moskou, Londen ea Washing ton. AUerwege breken de tegenstel lingen door. Het is zaaitijd voor het communisme. En voorgelicht vanuit Moskou steekt het roode gevaar in geheel de wereld de vaan op. De toestanden zijn op heden meer zorgwekkend dan vóór 1940. Do U.N.O. vaart in mist en wolk. Geen stuurman weet waar heen de koers moet gezet worden. En het is niet onmogelijk, dat, wie weet hoe spoedig, het gevaar ons overvalt als een gewapend man. In ieder geval mogen we ons er van verzekerd houden, dat het in snel tempo gaat naar de toekomst des Heeren. De toekenen der tij den, die on9 Zijn verschijnen in heerlijkheid voorspellen, worden steeds duidelijker. In Zijn dag zal de wereld zioh als een eenheid georganiseerd heb ben tot den laatsten kamp. En deze zal voor altijd beslissend zijn, „want Hij komt om de a'arde te richten; Hij zal do wereld richten in gerechtigheid, en de volken in alle rechtmatigheid". Merkwaardige uitlating van Min. Schermerhorn. „Mijn naam verbonden aan 't verlies van Indië?" Een onzer bekwaamste Ne derlandsche bestuursambtena ren, aldus het „Leidsch Dagbl.", tot 1942 in actieven Indischen dienst, 3% jaar krijgsgevangene op Java, is onlangs gerepa trieerd. Vóór zijn vertrek naar ons land beloofde hij den ach- terblijvenden, alles te zullen doen om Nederland voor te lichten over de ware verhou dingen in Insulinde. Als gevolg van deze belofte vroeg hij een onderhoud aan met den min.- president prof. ir Schermer horn, die hem heeft ontvangen. Het teleurstellend verloop der besprekingen blijft buiten be schouwing; tegen de logica der feiten plaatste de minister vage woorden en afschuiven van verantwoordelijkheid. Tot plotseling de persoonlijke ontlading kwam, die de ware orisishouding van den minister president openbaarde. Met na druk zei hij n.l. „Denkt U het zich in, wat het zeggen wil. dat in de ge schiedenis mijn naam ver bonden zal blijven aan het verlies van Indië." Wanneer deze mededeelingen juist zijn' dan is slechts één conclusie mogelijk, en wel deze, dat de Ned. Regeering op het allerlaatste oogenblik voor de onverbiddelijke consequenties van haar eigen beleid terugge deinsd is. Maar kan men dat nog regeeren noemen? GRAAF DE MARCHANT ET D'ANSEMBOURG. De doodstraf geëischt. Voor de Limburgscha Kamer van het Bijz. Gerechtshof te 's- Hertogenbosch heeft terecht' ge staan de voormalige gevolmach tigde van Mussert en ex-commis saris der provincie Limburg, M. V. E. EL J- M. graaf de Mar- chantet d'Asembourg. Hem was ten laste gelegd, dat hij in tijd van oorlog den Nederlandschen staat benadeeld had; aan Duitsche instanties verraderlijke inlichtin gen had verstrekt over de hou ding en acties van Nederlanders; voorts misbruik had gemaakt van zijn positie als commissaris der provincie door de nationaal-soci- alistische beginselen te prspagee- ren en door te trachten deze aan anderen op te leggen. De adv.-fiscaal, Mr baron van Voorst tot Voorst schetste ver dachte als een teleurgesteld ambi tieus man,, die onder het N.S. be- wind zijn kans waarnam om een vooraanstaande positie te gaan in nemen, tegen het landsbelang m. Hij heeft zich bewust schuldig gemaakt aan benadeehng van den Nederlandschen staat, van het volk, van de regeering en de Op het Landelijk Congres voor vernieuwing van Onderwijs te Utrecht gaf de kleuterklas van de school van Ir Boeke een kleine demonstratie kleuterrhythiniek. Onze foto toont de mede werkende groep kleuters, waaronder op de eerste rij, 3de van links Prinses Irene. Anefo/Hersohel P. „Verbijsterend" noemt „De Tijd" de bijlagen die tot de mil- lioenennota behooren, omdat ze enkel en alleen uit cijfers be staan en het blad stelt da vraag hoe deze aangelegenheid be hoorlijk in het Parlement kan worden behandeld. Verder wordt de suggestie aan de hand gedaan om door toepassing van het Vragenrecht de Regecring in de gelegenheid te stellen na dere bijzonderheden mee to deelen omtrent bepaalde pos ten, die nogal aan den hoogan kant lijken. Zoo wordt geraamd voor 1946voor personeelsuitgaven van het Directoraat-Generaal van de Bijzondere Rechtsple ging: 8 ton; he.tzel'fde instituut heeft noodfg voor materieele behoeften en overige uit gaven 2 ton. Dit is echter maar betrekkelijk een kleinigheid De Personeelsuitgaven voor de Bijzondere Gerechtshoven vra gen 2.2 millioen, waarbij nog een dik half millioen >komt voor alweer materieele behoeften en overige uitgaven. De Tribunalen kunnen niet achterblijvenPersoneelsuitga ven 3.-2 millioen. De P.O.D. moet met geheel andere maat staven worden beoordeeld Personeelsuitgaven P.O.D.II millioen. Natuurlijk is men er dan nog niet: materieele be hoeften en overige uitga ven E.O.D.9 millioen. Men zou misschien vermoeden: daarin zijn de kampen bij-bere kend O neen, de Personeels uitgaven (inbewaarstelling kampen) 19 millioen. En wan neer men dan, met of zonder ergernis, denkt: nu zijn we er, dan volgt nog een postje voor materieele behoeften en ove rige uitgaven (alweer: in bewaringstelling kampen) van, bijna 44 millioen gulden. Ten aanzien van dit laatste bedrag lezen we in den „Uitgewerkten en toelichtenden staat, behoo- rende bij de Raming van uitga ven van het Departement van Justitie voor 't dienstjaar 1946", dat voor voeding geraamd is bijna 23 millioen, voor grond, gebouwen en annexe werken bijna 8 millioen, voor medische verzorging bijna 2 millioen. Blijkbaar wordt er nogal veel gereisd; transport, reil en verblijfkosten bijna 1 mil lioen. Nu make men hiervan den P.O.D. geen verwijt. Im mers de P.O.D. heeft voor transport-, reis- en verblijfkos ten een afzonderlijken post, n.l. ruim 3 millioen. Het spreekt vanzelf, dat met deze bedragen niet allo trans port-, reis- en verblijfkosten kunnen worden betaald. Daar om verwonderde het ons niet, dat onder een anderen post in plaats van transportkosten ge sproken wordt over: verplaat singskosten. De P.O.D. heeft n.l. noodig voor opleiding en verplaatsing: 1.7 millioen en het personeel der kampen vraagt voor hetzelfde doel 1.6 millioen. Bij dit alles komt nog eën groot aantal memorie-pos ten (o.a. voor overwerk 1) en., wat niet mee zal vallen, de kosten, voortvloeiende uit de bewaking der kampen door Ge- zagstroepen, welke Pro Memo rie zijn genoteerd! Wij zullen het hierbij maar laten I Niét bij gebreke van an dere voorbeelden uit dit Hoofd stuk, maar bij gebrek aan pjaatsru'imte. Hét komt ons voor, dat om trent deze en dergelijke cijfers nadere Inlichtingen niet over bodig zouden zijn. Wij geven toe, flat de bijzondere omstan digheden er toe leiden, dat bij zondere uitgaven noodzakelijk zijn, maar de ongeveer 100.000 politiek-gedetineerden vormen toch wel een uitermate kost baar bezit 1 En daarom ware het van belang te weten, hoe de bovengenoemde personeele en materieele uitgaven in bij zonderheden zijn samengesteld en of de noodige efficiency wordt in acht genomen. Er is gelukkig bij dit alles een niet geringe troost. De mi nister van Financiën verklaar de in zijn Nóta betreffende den toestand van 's Rijks Finan ciën, hulde brengend aan het Nederlandsche volk voor zijn spaarzaamheid, dat hij al het mogelijke zal doen om den spaarzin te bevorderen en, wat meer is, dat de overheidsinstan ties daarin moeten voorgaan door geen cent onnoodig uit te geven. Gulden woorden, ex cellentie 1 Breede Watering. Maandagmiddag had in de „Prins van Oranje" te Goes een vergadering van ingelanden van het waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke" plaats onder voorz.schap van den Dijkgraaf, dhr P. J. J. Dekker. Na opening en mededeelingen van het bestuur werd besloten dhr J. Geluk te Kattendijke wegens het bereiken van den 65-j. leeftijd een jaarlijksche toelage toe te kennen. Daarna kwam de begrooting 1946/ 47 aan de orde. Onder de werken, die op 't programma staan, zijn o.m. een 4-tal brugge®, die her steld moeten worden. N.a.v. de begrooting werd door dhr Spruijt de opmerking gemaakt, dat da polderiasten voor ge bouwden en ongebouwden eigendom onbillijk verdeeld zijn. De voorz. antwoordde hierop, dat de bestaande ver houding vorig jaar is vastge steld en ook volgens Ged. St. de juiste was. Op een vraag van dhr Oele werd meegedeeld, dat bij het herstel-ontwerp voor den duiker in de s Gra- venp.straat met verbetering van de constructie van dezen duiker rekening is gehouden. Dhr Lenshoek bracht daarna rapport uit namens de financ. commissie. Met enkele opmer kingen van deze commissie kon de vergadering aceoord gaan. Da begrooting werd vervolgens aangenomen. Het bestuur ont ving voorts machtiging voor enkele aanbestedingen, e.d. De pensioengrondslagen, voorge steld door het bestuur, werden ongewijzigd vastgesteld. Do voorz. braöht daarna tor sprake et» verzoek va® hot be stuur van do Willem Aunapol- der om de afwatering blijvend via het gebied van de Breede Watering te doen geschieden. Het bestuur is hiertoe genegen, mits aan bepaalde voorwaarden door den W.A.-polder wordt voldaan. Op dit voorstel van het bestuur kwam nogal wat critiek, waarop het in stem ming werd gebracht. Het werd met 50 tegen 27 stemmen aan genomen. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het period, aftreden van den ge zworene M. Nieuwenhuijse te Nisse werd een aanbeveling op gemaakt, bestaande uit de vol gende persqnen: H. M. Nieu wenhuijse, Nisse, J. J.. Mol Mz., Nisse en Iz. Luteijn, 's H. Arendskerke. Nadat ook het punt voorko mende zaken was behandeld, word de vergadering gesloten. OUDELANDE. Watersohap Baarland o.a. Uitslag van de aanbesteding oorlogsschade aan zeewering: P. Broeken, Breda Perc. I f 17460.—, Perc. II f 25536.—, Perc. II f S68I9.L. P. Kor- stonje, Wemeldingo resp. f 17400.—, f 17400.—, f 45800.— L. v. Boven, Ellewoutsdijk resp. 17200.—, f44000.— C. v. d. Klippo, Vlissingen, resp. f 11800.—, f22800.—, f 35200.— J. Hoogestoger, Wenioldinge resp. f 16960.—,J. de Oude, Biervliet resp. f24700.—, Lucasse en Sponselee, Hontenisse resp. f 20676.—, f 27738.-, f W. en J. v. Vossen, St Annaland resp. f 17350.-, f 25400.- f46700.A. v. d. Straaten en M. Vcrjaal, Mijnsfeeerenland resp. f29888.—, f 46888.— Gebr. Vorheijke, Ellewoutsdijk resp. f 18500.—, f46000.— Rovers en de Wijs, Made, resp. f 18000.—, f26000.—; f47000.—. Perceel I betreft grondwerk en pereeel Hl herstel e® uitbreiding va® steenglooiïng bij de landings plaats. Pereeel Iï herstellingen KAPELLE. Bliksem ingeslagen. Vrijdagavond is de bliksem in geslagen in de houten woning van dhr de Jager aan de Goessche- straat alhier. Een gedeelte van het dflk word eraf gerukt. Er hadden gelukkig geen per soonlijke ongeluk-ken plaats. LEWEDORP. Zaterdagmiddag kwamen de aandeelhouders der N.V. weeg brug „West-Kraayert" ia jaar vergadering bijeen o.l.v. dhr M. Vermue. Uit de verslagen bleek, dat vorig jaar aan producten werd gewogen 6.523.000 K.G. Het weegloon werd onveranderd vast gesteld. Het aftr. bestuurslid dhr I. A. Janse werd herkozen WAARDE. Donderdag* en Vrijdagavond werd door de Tooneelclub „Ons Genoegen" -ten bate van de Oranjevereea. een opvoering gegeven van „Het Lied van Moeder", een oorspronkelijk tooneelspel met zang in 3 be drijven. Dhr C. v. d. Zande sprak een openingswoord. WESTKAPELLE. Ongeluk bij opruimingswerk. Zaterdagmiddag werd door Ned. militairen zonder vooraf gaande waarschuwing een stuk van de in den zeedijk gebouw niet het gevolg, dat een kind voor een der noodwoningen on der aan den dijk spelende, door een stuk steen aan het onder been getroffen werd. Dit bleek gebroken t,e zijn, Een ander stuk aaakte een groote vleeschwond in bet bovenbeen. He kind is naar het ziekenhuis vervoerd. VEERE. Vrijdagavond om 7-30 u. wordt in de Gerei. Kerk een Interkerkelijke dankdienst go- honden. REN ESSE. Programma der feestelijkheden. Vrijdagavond om 6 u. allo vlaggen halfstok. Om 6.45 u. toespraak van ds Kleiuman vóór de kerk. Daarna stille om- gang naar de executieplaats van de 10 ondergronische strij ders, die op 10 Dec. 1944 zijn terechtgesteld, 's Zaterdags heb ben na 1 uur 's middags volks spelen, enz. plaats. Groene Kruis. Het Groene Kruis, afd. Noord- welle e.o.,pkwam op 25 April in jaarvergadering bijeen. Ds voorz., dhr J. M. de Noojjor, opende do bijeenkomst. Dc aangevraagde snbsidieverhoo- ging is reeds door twee instan- ties toegezegd. Wederom is Kon. goedkeuring op de statu ten verkregen. Uit het jaarver slag over 1945 blijkt, dat op het einde van dat jaar het le denaantal 406 bedroeg. Voorts dat er oen batig saldo is van f 781,18. De afd. T.B.C. hoeft een tekort va® f 816,87. Do rekening Fonds Wijkge- bouw vertoont oo» batig saldo va® f3431,33. Uit hot jaarver slag van maj. Vorjaal va® ds afd. Vacantlekolonie blijkt, dat) er een batig saldo van f 154,10 is. I® 1945 werden, mede door buitengewone omstandigheden, geen kinderen uitgezonden. Zuster Hulshoff heeft in 1945 meer dan 3000 bezoeken afge legd, 10 cent per lid zal uit de kas betaald worden aan de N.V. tot het stichten van een fonds voor noodlijdende afd., die ten gevolge van den oorlog in bij zondere moeilijkheden verkee ren. De aftredende bestuursle den dhrn de Nooijer (Renesse), Viergever (Noordwelle) en Góemans (Serooskerke) wer den herkozen. HAAMSTEDE. Deze week zij® de earsto drie glas-in-lood-ramen der Herv. Kerk weer op hun plaats gebracht. Het glas h:arvoor werd door de bevolking gegeven. Men hoopt, dat do andere ramen eveneens spoedig aangebracht kunne® worde®, zoodat het weer mogelijk zól zij® de kerk te gebruiken. SCHOONDIJKE. Blikseminslag. In den nacht van Zondag op Maardag onlastte zich ooa zware onweersbui boven deze gemeente. De bliksem sloeg in bij bakker A. Goedhals, waar de dakpannon werden weggeslagen en ooa gevel weggerukt. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. THOLEN. In de Maandag j.l. gehouden vergadering van het Waterschap „De Vrije Polder oude Tholea", zijn op de voordracht geplaatst voor gezworenedhrn C. B. Kod de, Chr. Aertsen an Joh. v. Dalen. Naar wij vernomen zijn de klokken va® het earillon te' Am sterdam opgeborgen. Slechts één klok is beschadigd. Na herstel, zullen ae naar Tholon terugge bracht worden. Door do buurtverecnigingen rallen op 4 Mei verschillende kra men op de markt worden opge richt. De baten komen te® goede aan het Groene Kruis. OUWERKERK. In een vergadering van de Partij van den Arbeid werden tot bestuursleden gekozen dhr® A. Hage, C. Kuijper, A. Boogerd, A. de Later en J. Smits. STAVEN ISSE. Zaterdag 4 Mei is het 23 jaar geleden, dat H. v. d. Vliet., al hier, als chauffeur in dienst trad bij dhr J. C Krijger te Goes. Het zal hem die® dag niet aan belangstelling ontbre ken. gebracht en B. en W. werd op gedragen een nader onderzoek in te stellen om zoo spoedig mogelijk tot herstel te komen. Tot leden van de Commissie Wering Schoolverzuim werden benoemd: H. J. Pauw, C. J. P. v. Liere, J. Smallegange, C. P. de Waal en P. J. Israël, De gemeente-rekening werd aangeboden met een tekort van f 9995.71. Bij de rondvraag kwamen nog aan de orde de stand van het on derwijs en het plaatsen van bc- tonbakke® met water, te gebrui ken bij brand. mogelijk, dat nzoo prikkelbaar en moeid ben geweest? Totaal verdwenen! Sinds mijn dokter mij aanried Sanatogen te gebrui ken en ik m'n eerste busje ge- -bruikt heb, is alles reeds anders geworden. Mijn huisgenooten klagen niet meer over mijn hu meur; ik heb weer plezier in mijn werk. Volg mijn voorbeeld: ga ook Sanatogen gebruiken. Uw apotheker of drogist heeft het in voorraad. Mat in iliiilraart vocdsoL (Ingea. Mod.) STICHTING 1940—1945. Deao Stichting stelt zich ten doel „het lenigen van de ze delijke, maatschappelijke en •toffölijko nooden van perso nen of groopon vnn personen, die tijdens de Duitsche bezet ting door daad of houding tot 't binnenlandsch verzet hebben bijgedragen, alsmede van hun gezinnen of nabestaanden, een en ander voor zoover zy de hier bedoelde bijstand zullen blijken te behoeven". Wij vestigen met nadruk de aandacht op de nationale col lecte, die deze week voor dit doel wordt gehouden. GEMEENTERADEN. ELLEWOUTSDIJK. Vrijdagmiddag kwam de raad bijeen onder voorz.schap van den wnd burgemeester. Besloten werd aan de Vereen, tot verbetering van het geitenras in Zeeland een jaarl. subsidie van f 10.toe te kennen. Vervolgens werd besloten <K bouw van woningen in deze ge meente te doen plaats hebbea met rijksbijdrage en hiermede zoo 6poedig mogelijk een aanvang te maken. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van leden voor het stembureau. Het herstel van de de tankversperriug opgeblazen, have® werd vervolgeus ter sprake TRUBINAAL TE MIDDELBURG. ClaruB A. C. Kruyder, ijzorhandclaar te Middelburg, werd teo laste gelegd veel vuldige® omgang met N.S.B.-ors en pro-Duitsche uitlatimge®. Na langdurig verhoor kon het Tribu naal in besch. toch niet iemand zie®, die zwaar „fout" wae. Zijn moeder was ooa Duitsche doch anti-Nazi tnaar hij heeft ge handeld als vele andere „goede" Nederlanders. De rode® vaa zij® in hechtenisneming was waar schijnlijk hot foit, dat hij in Sept. '44 op weg naar N.-Nedorland de Gcstapo-spiomno Movr. Hosse ling in zijn auto had meegenomen. Hicrtoo was hij achter volgens zijn verklaring verplicht gowoost. Mr F. W. Adriaanso drong aan op onmidd. invrijheidstelling. IzaakMalipaart, kollner ta Middelburg was volgens do te- lastelegging lid geweest van do N,S.B. en het N.A.F. Voorts zou hij vrijw. als corveeër bij de Wehrmacht to Souburg hebben gewerkt en hebben goedgekeurd, dat zij® dochter bij do Duitsche Marine werkte on met Duit6chers omging. Besch. bekende, dat hij verkeerd had gedaan. Dat hij als eorveeër had gediend, was te wijten aan het feit, dat zijn pen sioen te laag was. Dirk Klijnsmit, aanne mer ta Rotterdam had tras behoeve van de Wehrmacht werken, uitge voerd of doen uitvoeren; o.m. bunkers en barakken op Walche ren. Besch. beriep zich op de mee ning van Mr Burger, titans voorz. van het Tribunaal te Dordt, die onderscheid maakte tusschen hen, die verkeerd waren en hen, die wel eens een verkeerde daad had- den gedaan. Margaretha M. Han- s e nv. Kempen te Middel burg werd ervaa beschuldigd, dat zij lid was van de N.S.B. en vriendsch. omging met D. mili taire®. Zij had: ook Nederlanders bedreigd met de „Polizei". Besch. bekende het haar te® laste ge- Verded. was Mr P. C. Adri- Ia een zitting van het centraal stembureau te 's-Gravenhage is de nummering van de candidatenlijs- tea voor de verkiezing van leden der Tweede Kamor als volgt vast. gesteld1 Partij van den Arbeid 2. Katholieke Volkspartij3 Anti- Rev. Partij; 4. Chr. Hist. Unie; 5. Partij van de Vrijheid; 6. Comtnun. Partij Nederland; 7. Protest. Unie; 8. Staatk. Geref. Partij9. Nederl. Bellamy Partij. De groep Lopez krijgt in den kieskring IX Amsterdam nummer 9. In totaal nemen dus 10 partijen of groepen aan de verkiezingen deal.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2