Vermogensheffing van 10 tot 20 pCt. De Spaansche kwestie. Weerzien na jaren DB BILT ZËSÏs Vrij warm weer. De Vrouw en de stembus. De komende verkiezingen. Daar is 't ook niet alles. Geldsmijterij. Het tarief gematigd progressief. Vrijstelling van kleinere vermogens. De roemruchte avonturen van de Na lange reizen en vele gevech ten in het Vaderland terug. Het Indische vraagstuk Herdenking op op 14 Wlei. De „KONINGIN EMMA" Vlissingen terug. in Matige wind tussehen Zuid- Oost en Noord-Oost. In het Noorden van het land aanvan kelijk nog zwaar bewolkt, el ders meest licht of half be wolkt. Overwegend droog. Ook de vrouwen hebben met de stembus te maken. Ook zij hebben straks een antwoord te geven op de vraag naar welke beginselen in de toekomst ons land zal worden geregeerd en in welke richting het staatkundige leven zich zal ontwikkelen. Van de houding van de vrouwen op Vrijdag 17 Mei, die waarschijnlijk de meerder heid van het kiezerscorps zul len uitmaken hangt zeer veel af. Dat heeft de S.D.A.P. bij de invoering van het vrouwcnicies- van het stembiljet duidelijk uit recht tot haar schade onder vonden. Deze partij had er op gere kend, dat de vrouwelijke tóe- ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 328 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 1 Mei 1946 Abonn.prijs ƒ8.80 p. kW. Hoofdkantoor: Goob, Tol. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vllssingcn, Middelburg on Tornouzon. Advertentieprijs 12% cont por m.ui. dat een socialistische politiek zal voeren. Voor «en niet gering deel zal het nu van onze vrouwen af hangen, of dit heillooze voorne men kan worden uitgevoerd. Ook de vrouwen iiebben zeer velen tegen haar zin het stemrecht ontvangen. Aan de plicht haar daar door op de schouders gelogd, kunnen zij zich tenzij ze principieele bezwaren mochten hebben niet onttrekken. Het stembiljet wordt haar straks in handen gegeven. Laten zij er een goed gebruis van maken. Laten zij het, door middel geen actie zoekt in de kwestie van het Spaansche fascisme, De Raad nam het Australische voorstel vervolgens aan met tien stemmen voor en een onthouding. EEN EXTRA VLEESCHBON. Deze week zal een extra bon voor 100 gram vleesch worden aangewezen voor personen van 5 Jaar en ouder. Op dezen bon mag reeds Donderdag a.s. ge kocht worden. spreken, dat zij niet wenschcn, dat onze vrijheden nog verder aan banden worden gelegd' en onze rechten beknot, maar dat zers haar een belangrijke voor- het haar begeerte is, dat ook sprong zouden bezorgen. De in het staatkundig® leven met vrouwen, zoo oordeelde men, God en Zijn Woord rekening zouden zich door de socialisti sche propaganda veel gemakke lijker laten vangen dan de mannen. Maar de uitslag van de stem. ming was een andere dan ver wacht werd. Dc vrouwen hadden zeer goed begrepen welke groote belan- zal worden gehouden. Noodmaatregelen. De verkiezingsdienst van het A.N.P. meldt: Door de onlangs gen op het spel stonden enin de Kieswet aangebrachte wijzi- welke gevaren een verder af-gjngen was de mogelijkheid ge- glijden naar links met zich zou brengen. Zal het nu anders gaan? Zullen onze vrouwen zich la ten vangen door de schoon schepen, dat in een gemeente de persoonlijke oproep 'om te stem men voor verkiezingen zou kunnen worden vervangen door een open bare kennisgeving, waar de kiezer schijnende leuzen, die door de j zijn stemplicht dient te vervullen. Partij van den Arbeid worden aangeheven? v De toekomst zal het leeren. Ongewaarschuwd zijn ze in elk geval niet gebleven. Minister Schermerhorn. en andere vooraanstaande leden van de Partij van den Arbeid hebben het met den meesten nadruk uitgesproken, dat hun ideaal is, aan deze partij een zoo sterke positie te verschaf fen, dat straks niet een natio naal Kabinet zal worden ge vormd, waarin ook de partijen, die staan op den grondslag der Christelijke beginselen, hun in vloed kunnen laten gelden, maar een socialistisch Kabinet, Naar het A.N.P. verneemt zal in de volgende gemeenten de op roep door openbare kennisgeving geschieden'. Amsterdam, Rotter dam, Utrecht, Groningen, Haar lem, Nijmegen, Dordrecht, Vcnlo, Almkerk en Bemmel, terwijl voor wat Den Haag betreft dit ook geldt voor de personen, ingeschre ven in het centrale bevolkingsre gister. In totaal telt Nederland op het oogenblik 1016 gemeenten en hier. van hebben er 600 toestemming gekregen om de candidatenlijsten niet op den oproep te drukken, doch deze gescheiden te vermenig vuldigen en Huis aan huis te la ten bezorgen. MOORDCOMPLOT TEGEN MAC ARTHUR ONTDEKT. Officieel is medegedeeld, dat gietermorgen te Tokio een complot tot het ver moorden van Generaal Dou glas Mao Arthur, den geal lieerden opperbevelhebber in Japan, ontdekt is. Het complot had tot bedoeling, Mac Arthur als bij toeval om het leven te laten komen tijdens dc Communistische parade, welke vandaag gehouden zou worden. Een gedemobiliseerd Ameri- kaansch soldaat schreef aan een lid van het congres: „Het leger maakt er bezwaar tegen, dat ik in uniform loop. In de winkels kan ik geen pak krijgen, omdat ze mijn maat niet hebben. De politie zegt, dat ik niet naakt over straat mag loopen. Ik zou graag thuis'blijven, maar ik kan geen huis vinden en omdat er een tekort is aan timmerhout kan ik geen ton koopen. Omdat ik gewond ben geweest wil het leger mij niet terugnemen. Wat moet ik doen?" In antwoord op vragen van den heer Roosjen heeft de minister van Justitie meegedeeld, dat de militaire commissaris voor Am sterdam in Juli 1945 opdracht heeft gegeven tot het bouwen van een kamp aan den Nieuwendam- merdijk. In November is de bouw stop gezet, daar op dit terrein geen goed resultaat was te ver wachten. Dit onoordeelkundig en ondeskundig optreden heeft tot gevolg gehad, dat een bedrag van naar schatting f 100.000 werd verknoeid. In de Memorie van Antwoord zondere aandacht gewijd aan het op het voorloopig verslag over de nota betreffende ec-.iige aspecten van het gevoerde financleelc be leid wordt o.m. meegedeeld, dat belangrijke heffingen ineens'biet- achterwege kunnen blijven maar dat uiteraard geringe vermogens niet door de belasting zullen dienen te worden getroffen, terwijl in verband daarmede voor elk vermo gen een bepaald bedrag van de heffing dient te worden vrijge steld. De minister is van oprdeel, dat bij de vaststelling van dit vrij te stellen bedrag rekening moet wor den gehouden met het al dan niet genieten van andere inkomsten dan die uit vermogen cn voorts met het al dan niet gehuwd zijn cn het at dan niet te zijnen laste hebben van minderjarige kinde ren. In dezen geest meent de minis-' ter aanvankelijk, dat het vrijge stelde bedrag zou kunnen worden thans bestaande groote verschil in belasting tussehen gehuwde cn ongehuwde belastingplichtigen. De opbrengst van de w e e 1 d c- belasting raamt de minister voor een tijd, waarin het bedrijfs leven weer normaal tot ontwikke ling zal zijn gekomen, op ongeveer 35 tnillioen per jaar. Het voornemen van de regee ring de buiteniandsche credietfi- nanciering zoo mogelijk ook in particuliere banen te leiden, be antwoordt gedeeltelijk aan het verlangen, dat te dien aanzien ook bij de Nederlandsche regeeringen is gebleken, Het Nederlandsche dollarbezit in Amerika kan volgens voorzich tige schatting berekend worden op 600 milliocn met een opbrengst van plm. 25 milioen per jaar. TELEFOONVERKEER MET AMERIKA. Met ingang van 1 Mei a.s. is bepaald op f 10.000 voor lederen het tarief voor telefoongesprek- belastingplichtige. Dit bedrag zou ken met de Ver. Staten van voorts kunnen worden verhoogd Noord-Amerika gewijzigd. Het j 25.000 voor die belasting- tarief voor het westelijkste nli/lhSmnM .1 .Al ni „L.nLt. plichtigen, die niet of slechts wei nig inkomsten hebben. De vrijgestelde bedragen zouden deel van de V.S., waarvoor vroeger f 40 per 3 min. ver schuldigd was, is verlaagd tot !fïvvln wordfn frijhoogd met j f 32 en voor elke minuut meer f 5000 voor de echtgenoot# en f X0.6S, zoodat thans het tarief voor ieder minderjarig kind ten laste van den belastingplichtige. Het ligt niet in de bedoeling van de regeering in de naaste toe komst voorstellen te doen tot af schaffing van de onderne mersbelas ing. Voor de inkomstenbe lasting zal een nieuw tarief worden voorgesteld. Bij de samen stelling van dat tarief wordt bij voor de geheele V.S. gelijk t». Prinses Sybilla heeft een zoon. Prinses Sybilla, de echtge noote van Prins Gustaf Adoli, de oudste zoon van den Zweed- schen kroonprins, heeft het le ven geschonken aan een zoon in het paleis Haga bij Stock holm. Krijgt Abessinië een haven aan de Roode Zee Radio Parijs deelde gisteren mede, dat de gedelegeerden ter conferentie van de ministers van Buiteniandsche Zaken overeengekomen zijn, dat aan Abessynië een uitweg naar de Roode Zee gegeven moet wor den. De haven van Assab in Erythrea zou hiervoor in aan merking komen. H.K.H. Prinses JuKana heeft de eerste 'kraamvrouwenkliniek van het Nederlandsche Roode Kruis aan de Heuvellaan te Hilversum officieel geopend. Vrijdag 3 Mei a.s. zal Hr. Ms. „Tromp", het grootste schip van de Koninklijke Marine, dat sinds de bevrijding een vaderlandsche haven aandeed, te Amsterdam ar- riveeren. Met de aankomst van dit schip in het vaderland zal een roem ruchte periode, niet alleen in het bestaan van dit schip, maar tevens in de geschiedenis van de Konin klijke Marine, worden afgesloten. De „Tromp" is een van de laatste schepen, welke na hun af wezigheid in den oorlog naar Ne derland terugkeeren. Zeven jaar'geleden vertrok dit schip naar Indië en in die zeven jaren is het een der meest be sproken Nederlandsche oorlogs schepen onder de geallieerde strijdkrachten geworden. Twee bijnamen verwierf het scbip zich in dien tijd- Het „Ge- luksschip" en de imposante titel van het „Spookschip". Voor het een, zoowel als voorset ander, was goede reden. 1 Want de „Tromp" is een gelukkig schip geweest. Het was het eenige der grootere Nederlandsche eenheden, dat aan den vernietigenden slag, welke onze vloot bij den strijd om Indië in '42 trof nog ontkomen is, hoewel het in dien strijd juist een uiterst krachtig aandeel had, voltreffers, maar ontkwam des ondanks. De tweede bijnaam stamt van de Jappen. Zij is van die zijde komend zeker toepasselijk. Want de zonen van Nippon be roemden zich er tot vijf maal toe op, den Nederlandschen flofielje- leider tot zinken te hebben ge bracht, waarna het „Spookschip" tot hun ontsteltenis steeds weer opnieuw opdook. Tot het einde van den oorlog met Japan is de „Tromp" in het Verre Oosten actief geweest. Tijdens zijn afwezigheid heeft het schip 320.000 zeemijlen afge legd, hetgeen ongeveer veertien maal de omtrek van de aarde is. CACAO EN KOFFIE NAAR ONS LAND. De „Maaskerk" van de K.N.S.M. heeft te Laguayra 330 ton cacao en koffie, welke voor Nederland be stemd zijn aan boord ge nomen. KRUIMELTJES REPATRIËERENDEN UIT INDIË. Het uit Bangkok komende s.a. „Nieuw-Holland" heeft op 26 April Singapore verlaten met in totaal 1055 repatriëe- renden aan boord. Het schip wordt 7 Mei te Colombo en 12 Mei te Suez verwacht. Het m.s. „Sommelsdijk" is 26 April uit Suez vertrokken. Onderzoek door den Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad heeft Maan dag zijn besprekingen over de Spaansche kwestie voortgezet. De voorzitter stelde voor onmiddel lijk het Australische voorstel, dat strekt tot instelling van een com missie van onderzoek in stemming te brengen, doch de Poolsche af- gevaardigde "stelde eerst twee Zijn optreden in het treffen bij t amendementen voor. Bali, waar de Japanners de zwaar- ste verliezen in die periode wer den toegebracht, is daar het spre kende voorbeeld van. In dien slag joeg de „Tromp" door een hel van Japansch vuur, kreeg ettelijke Gromyko verklaarde, dat hij zich van stemming zou onthouden; het aannemen van het voorstel betee- kent, dat de Veiligheidsraad in plaats van het nemen van doel matige maatregelen, uitstel cn te laten inrichten. Koning Leopold zou volgens Belgische bladen besloten hebben af te treden na een onderhoud, dat hij zou hebben gehad met den katholieken staatsman Carton de Wiart, meldt de Maasbode. De Italiaansche Christ. Demo cratische partij nam met 730.000 van de ruim 1 millioen stemmen stelling voor de republiek en tegen de monarchie. De Italiaansche ko ninklijke familie zal naar Zwit serland vertrekken. Op 6 Mei komen de Ned. Spoorwegen wederom met een uitgebreide dienstregeling, echter nog steeds gedrukt op het bekende vouwblad. De luchtverbinding riisschen Parijs en Brussel, welke sedert 1939 onderbroken was, is her steld. Drie machines zullen da gelijks deze verbinding onder houden. Documenten, buitgemaakt door den inlichtingendienst van het Roode Leger te Berlijn, toonen aan, dat generaal Franco in Februari 1943 een militair bondgenootschap mr.t Hitier heeft gesloten, aldus Radio Moskou. Alleen al in Volendam is de vorige week 57.000 6> pond aal aangevoerd. Het belooft dit jaar dan ook een goed paling en aalseizoen te worden. Het Fransche blad „Le Mon de" meent, dat Italië weer ko loniale mogendheid zal moeten worden. Dit is volgens het blad ten eerste in het belang van Italië's voormalige koloniale gebieden, terwijl voorts het ontbreken van koloniën een minderwaardigheid bij de Ita lianen zou verwekken, welke hen in de armen van het fas cisme zou drijven. Sterk bewapende mobiele eenheden spoorwegpolitie zijn georganiseerd in de Britsche zone van Duitschland, ter be strijding van roofovervallen op voedseltreinen. De Britsche nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat het Amerikaansche militaire gezag besloten heeft Hitler's particu liere bioscoopzaal in het ver- blijf op den Obersalzberg bij Berchtesgaden tot R.K. kerk EMIGRATIE NAAR ARGENTINIË. De Argentijnsche legatie deelt mede, dat het bericht, dat de Argentijnsche regeering de im migratie van vreemdelingen op groote schaal zou mogelijk ma ken en daarbij faciliteiten zou verleenen, van allen grond ont bloot is. Aanvragen tot emigratie naar Argentinië, door Neder landers kunnen worden inge diend, nadat de consul van Ar gentinië hier te lande zal zijn aangekomen. Hiervan zal te zij ner tijd mededeeling worden gedaan. Adviseurs van Dr Van Mook vertrokken. Gisterochtend zijn de adviseurs van Dr van Mook, de overste van het K.N.I.L. Soerio Santoso, de sultan van Pontianak Sjarif Ha- mid II en kapitein Tahya per Skymaster van Schiphol naar Ned. Indië vertrokken. Dr van Mook, die oorspronke lijk gisterochtend zou vertrekken, heeft zijn vertrek eenige dagen uitgesteld. Vermoedelijk zal dit. in de volgende week plaats hebben. Ook een aantal verpleegsters van het Roode Kruis maakten de reis naar de Oost mee. Sultan Sjarif Hamid II van Pontianak heeft verklaard, met betrekking tot de oplossing van het vraagstuk Nederland-Indië, achter de Nederlandsche regee- ringsvoorstellen te staan, hetgeen hij motiveerde met de volgende woorden „De bevolking in de buiten ge- westen'is nog niet zoover als die op Java, waar zij over het geheel genomen politiek bewust is. In de buitengewesten daarentegen heeft de bevolking maar heel wei nig belangstelling voor politiek. Mettertijd zal dit, naar gelang van den vooruitgang in de ont wikkeling, anders worden, maar op dit oogenblik heeft men daar mee rekening te houden. Hierdoor die geheel Indonesië omvat, neer komen op een overheerschende positie van Java en zal het gevaar niet denkbeeldig zijn, dat de bui tengewesten als het ware in een hoekje komen te zitten". Soewandi over de besprekingen. Soewandi, de leider van de In donesische delegatie, die te Bata via is teruggekeerd gaf als zijn meening te kennen, dat „de Ne derlanders in Nederland veel sym pathieker tegenover onzen strijd voor onafhankelijkheid staan, dan de Nederlanders in Nederlandsch- Indië". Hij was van meening, dat het Nederlandsche Kabinet volkomen bereid was voor de verkiezingen tot overeenstemming te komen in zake het Indonesische probleem. Soewandi verwachtte, dat van Mook naar Batavia zou komen met verdere voorstellen, doch hij was niet bereid om eenige ver klaring af te leggen ten aanzien van hun waarschijnlijken inhoud. Een snelle typist. Het in 1939 door mej. Dijk op den internationalen type-wedstrijd behaalde record van 427 aanslagen per minuut is te Hengelo gebro ken door den heer J. H. de Jong, leeraar typen, die 455 aanslagen vrijwel het maximum, dat een normale schrijfmachine kan ver werken per minuut haalde. Heidebrand. Op de Rozendaalsche heide hedft gisteren een groote brand gewoed tengevolge van het ver branden van een partij fosfor- rubber, door militairen van den mijnopruimiugsdieust ten Noorden van Vclp. Ruim 250 H.A. is een prooi der vlammen geworden, Provincienieuws Plannen tot herdenking van den weerstand onzer soldaten In Mei 1940. Het ligt in dc bedoeling den strijd van ons leger in 1940 tegen de overweldigende Duitschc over macht op plechtige wijze te her denken. Aanvankelijk lag het in de -bedoeling dit te doen op den lOcn Mei. Daar op dien dag ech ter Churchill het ecredoctoraat van de Leidsche universiteit ont vangt, heeft men den datum nader vastgesteld op 14 Mei, De nationale herdenking zal plaats hebben op den Grebbeberg. Hierbij zullen aanwezig kunnen zijn twee nabestaanden van elk der militairen die hier begraven liggen, alsmede oorlogsinvaliden, die aan den strijd in de Grebbe- linie hebben deelgenomen, dan wel thans in de nabijheid van dc Greb beberg wonen. Zij dienen daartoe vóór 7 Mei den wensch te kennen te geven aan den commandant le div., commissie Grebbeberg, In fant. kazerne, blok 2, Appelweg, Amersfoort, onder vermelding van hun familiebetrekking tot den gesneuvelde of onder vermelding, dat de aanvrager oorlogsinvalide is, terwijl zij pok hun tegenwoor dig adres dienen mee te deelen. Voorts ligt het in de bedoeling op meerdere andere plaatsen in het land eveneens een herden kingsplechtigheid te organiseeren en wel op Ipenburg, te Rotterdam, Dordrecht, Mill, Kornwerder- zarjd, Maastricht, Zutphen, Gro ningen en te Middelburg, (Alg. begraafplaats). Aan deze plechtigheden kan door dezelfde categorieën van personen worden deelgenomen. Voor Middelburg geve men zich vóór 7 Mei op aan den Bevelhebber Mil. Distr. Zeeland Kei- zersdijk 34, Goes. De toe gangsbewijzen en een -bewijs voor vrij vervoer per trein of auto worden daarna toegezonden. Er zullen speciale bussen rijden. Ern stige invaliden kunnen, mits zij daartoe den wensch te kennen ge ven, van een geleider vergezeld worden. MIDDELBURG. Jeugdige boefjes. De politie heeft tegen drie knapen proces-verbaal opge maakt i.v.m. diefstal van ecnige heerenrijwielen. Het zijn de 13*j. H. S., de 12-j. J. W. v. R. en de 10-j. J. P. A. Toen dezer dagen bij de politie aangifte werd gedaan van vermissing Zoolas wij reeds meldden kwam het motormailschip van de Mij „Zeeland", thans nog de „Queen Emma", Maandag na een reis van bijna 6 jaar, na vele wederwaar digheden -behouden in de haven van Vlissingen aan. Nadat het ligplaats gekregen had nabij de Timmerfabriek van de Mij. „De Schelde" kwam des namiddags een gezelschap bijeen voor de officieele overname door de Stoomvaart Mij. „Zeeland". Toen de bemanning was aan getreden op het achterdek bega ven de aanwezigen, w.o. wij op merkten dhrn G. J. Bensinck en A. C. H. Kuyck, directeuren der Mij., burgemeester Kolff, dhr A. Smit, dir. Mij. „De Schelde", dhr Alberts en dhr Noest, ver tegenwoordiger van de „Zeeland" te Londen, zich- daarheen. De overdracht had plaats door Commander T. Alkin van de Royal Navy, die na een korte toe spraak het scheepsjournaal en een eeredegep aan dir. Bensinck over reikte. Dhr Kuyck noódigde daarna Mevr. Kolff uit tot het hijschen van de Ned. driekleur, waarbij de Eng. oorlogsvlag werd gestre ken. Terwijl de aanwezigen zich daarna naar een ander gedeelte van het schip begaven, was dhr A. Luteijn, Off. M.S.D. Ille klasse, zoo vriendelijk een en an der van het schip te vertellen. Op 10. Mei 1940 was de „Konin gin Emma" van Vlissingen weg gevaren naar London Docks orde van Oranje-Nassau. Dc Op- an one jrgangf van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.10 u., loader 20.05 u. Maan op 5.57 u,, onder 21,84 u. E-K, 8 Meh Hoog water te Vlisaipgen Donderdag 2 Moi: 2.10 u, 2.18 m., 14.34 u. 2.32 m. Canadeescheplechtlgheid te Bergen op Zoom. Namens de C'anadecsche re geering zal op 5 Mei a.s., de» middags om 3 uur, een plech tige herdenking worden gehou den op het Canadcesche kerk hof te Bergen op Zoom, waar tal van Canadcesche soldaten, die mede voor de bevrijding van ons land hun leven gaven, begraven liggen. Vele vooraanstaande persoon lijkheden, alsmede vertegen woordigers van geallieerde mi litaire missies, zullen deze plechtigheid bijwonen. Voor dit doel zal een Canadcesche eere- wacht uit Londen overkomen. van een hecrenrijwicl uit een garage bij het P.Z.E.M.-kan toor, kwam men dc drie jon gens spoedig op het spoor, Bij hen thuis trof dc politie wel niet dc bewuste fiets aan, doch de onderdeden van een ander heerenrijwiel, dat reeds begin Maart gestolen werd en even eens twee andere complete hce- renrijwiclcn, waarvan nog geen aangifte van diefstal was ge schied. Eén er van bleek te zijn geruild voor een stoommachine. GOES. Bij W. de W„ alhier, werd bij controle door den C.C D. aan het Katsche veer 5 pond boter, 85 eieren en wat sigaret ten aangetroffen. Een onder zoek in zijn woning aan de Trompstraat bracht nog meer sigaretten aan 't licht. Bij een voorloopig verhoor bekende de W. den laatsten tijd 4000 siga retten in 't zwart verhandeld te hebben. Hij betrok ze van den grossier L. Er zijn pro cessen-verbaal opgemaakt. Als gevolg' van con tuéschen do dagbladen getroffen regeling, tor verzekering van con billUke papiervci dceling, verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, vandaag la eon omvang van 4 pagina's. Laatste berichten. schip. Het maakte ais eerste ope ratie mee de landing op de Lo foten op 4 April 1941. Daarna volgden operaties naar Boulogne, Dieppe, Bayonne en N.-Afrika. Te Oran was de „Emma" offi cieel landingsschip. Hier werd het ingezet voor troepen-vervoer naar het front via Algiers. Na N. Afrika volgden Panteliaria, Sici lië en Italië. In Sicilië kreeg het schip een bomtreffer en keerde in Juli 1943 naar Engeland terug. De verliezen waren 22 dooden en 60 gewonden. Na herstel werd het gebruikt voor de training van de troepen van de brigade „soldiers of the continent". Op D-day was de „Emma" ac tief bij Normandië. Het maakte totaal 43 troepenreizen naar de Fransche en Belgische kust. Op 6 Mei 1945, dus vlak na de bevrijding van ons land, vertrok het naar de Oost, en maakte deel uit van de expeditie die het eerst de Engelsche vlag heesch in Pe- nang.. Op 12 Oct. 1945 landde het schip in Fransch Indó-China. In Saigaon werd het schip ge troffen, doordat het met een mijn in aanraking kwam. Hierbij vie len geen slachtoffers. Na repara tie in Singapore ging het helpen bij de evacuatie van JSTed. geïnter neerden. Tenslote Werd de terugreis naar Engeland aanvaard. Toen het in Engeland aankwam kreeg de Nederl. bemanning van H. M. de eere-medaille van de waarna het door de geallieerden in dienst genomen werd voor troe penverscheping. Na verbouwing werd het op 17 Jan. 1941 inge- zal een unificatie in een republiek, richt als stoottroepeniandings- chinekamer. hoofdmachinist, dhr W. v. d. Swan, werd door Koning George V persoonlijk onderscheiden voor de uitstekende leiding in de ma- De Schoolraad. Op de 53ste algemeene vergade ring van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel koos men tot voorzitter van dien Raad Dr G. P. van Itterzon, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage. Na afdoening der huishoudelijke zaken hield P r o f. D r G. B r i 1- lenburg Wurth een rede over het onderwerp „De faeden- daagsche moreele crisis en onze scholen". Spr. gaf een beeld van 't moreel verval ook bij de jeugd, die zich daarvan helaas maar wei nig bewust is. De scholen hebben hier tot taak de heiligheid van de wet Gods bij de jeugd in te pren ten. Er is immers geen grooter ramp denkbaar voor de jeugd dan dat het normbesef verslapt. Ook zal het onderwijs bij de jongeren opnieuw heilige eerbied voor het lichaam moeten aankweeken. Churchill komt en gaat per vliegtuig. Churchill komt 8 Mei des na middags 4 uur op Schiphol aan. De tocht van Engeland zal hij maken per K.L.M.-vliegtuig via Walcheren. Oq,13 Mei zal Chur chill ons land weer verlaten, even eens per vliegtuig van het vlieg veld Valkenburg. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft giste ren behandeld het wetsontwerp houdende voorzieningen met het oog op de mogelijkheid van een ontbinding van de voorloopige Staten-Generaal in de als dan te houden verkiezingen. Door de heeren Tilanus (C.H.) Bierema (Lib.) Truyen (R.K.) en Schouten (A.R.) werden ver schillende bezwaren tegen hét ontwerp ingebracht. Laatstge noemde verklaarde dat de tijd 'voor rustige bezinning heeft out broken en dat hij daarom aan de aanvaarding niet kan meewerken. De heer Wagenaar (Comm.) verklaarde dat zijn fractie zich van stemmen zal onthouden. In verband met een door den heer Maarseveen (R.K.) aange- j kondigd amendement tot schrap ping van art. 192 der Grondwet, welk artikel bepaald de dienst plichtigen te land alleen met hun instemming naar de overzeesche gebiedsdeelen kunnen worden ge zonden, werd op voorstel van mi nister Beel besloten de verdere behandeling aan te houden tot a.s. Donderdag. De heer Wendelaar heeft ver lof gevraagd vragen te mogen stellen over de wijze, 'waarop het voor de verkiezingen beschikbare papier over de politieke partijen is verdeeld, over de zenduren, die aan de politieke partijen zijn toe gewezen en waarbij de groote par tijen belangrijk worden bevoor deeld en over de mate waarin de regeering er de hand aan doet houden dat buiten den toegewe zen t(jd geen zendtijd gebruikt wordt voor politieke propaganda. Hierover zal in de volgende ver gadering worden beslist. t

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1