Jhr Mr J. W. QUARLES v. UFFORD Prijsverlaging benzine en gasolie. De vrijheid van onderwijs in Frankrijk. Het luchtverkeer in ons lend. Provincienieuws Besprekingen te Parijs. Het bezoek van Churchill. De kwestie Vorrink. DE Blot Zfi&T* Iets hoogere temperatuur. Meest matige wind uit oos telijke richtingen. Half tot zwaar bewolkt. Nog een en kele onweeraachtige regenbui. Iets warmer. ZEEUWSCH DAGBLAD Op- et ividet-wang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.12 u., onder 20.03 u. Maan op 5.33 u., onder 20.04. N.M. 14.16 u, 2e JAARGANG No. 327 PROTESTANTSCH CHRISTELÜJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 30 April 1946 yoog water te Vlissingen Abonn.prpa ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzon. Advertentieprijs 12% cent per m.m. 1.82 u. 2.06 m., 13.55 u. 2.24 m. 1921-1946 Jhr Mr J. W. Quailes van -Ufford, met ingang van 1 Mei 1921 door Hare Majesteit de Koningin benoemd tot Haren Commissaris in Zeeland, is thans 23 jaren te midden der Zeeuwen. Geboren 7 April 1882 te Loos duinen op Oud-Rozenburg, stu deerde hij te Leiden en promo veerde in 1906 tot doctor in de rechtswetenschappen. Stammend uit een oud- Schotsch geslacht, waarvan een Nederlandsche tak reeds meer dan drie eeuwen bekend is, heeft onze Commissaris Zeeuwsch bloed van diens grootmoeder, geboren uit het huwèlijk van .Baron Mr H. J. van Doorn van Westcapelle, Gouverneur van Zeeland, met Jonlcvrouwe A. Schorer. Zijn ambtelijke loopbaan ving aan ter gemeente-secretarie van Rotterdam. In de provincie Overijssel was hij daarna werk zaam ter griffie als chef van de afd. Waterstaat en van die van Financiën, ten slotte als Grif fier der Staten. Alzoo een wel zeer grondige voorbereiding voor het hooge ambt van Com missaris der Koningin. Een rijzige, statige figuur, on afhankelijk van aard en karak ter, openhartig, rustig en bo venal energiek, daadkracht pa rende aan bezonnenheid, zie daar in enkele trekken een schets van den eersten burger van ons gewest. In hem komen alle draden van het provinciale bestuur sa men. Hoezeer formeel rijks ambtenaar zijnde, is onze Com missaris steeds de man der pro vincie. Tegenover de regeering is hij niet de agent, die klakke loos uitvoert wat eenig Minis ter vordert. Na bestudeering van eenige zaak wordt een oor deel gevormd. Onbevreesd om een zoodanige positieve mee ning waar dan ook noodig te verdedigen, zijn er wel heel deugdelijke argumenten noodig voor deze wordt prijs gegeven. Edelman in den besten zin van het woord is hij getrouw aan de zinspreuk van zijn ge slacht Aquila non captat os- tas (De adelaar jaagt niet op vliegen). Oogenschijnlijk koel is hij een man met een warm en gevoelig hart, zonder noch tans sentimenteel te zijn. Een man van groote werk- ktacht en werklust, die iets wenscht tot stand te brengen en zich nimmer kan schikken in den langzamen gang van de of- ficieele molen. Zich zelve nim mer ontziende, weet hij veel te vragen van anderen, echter niet zonder op zijn pas een woord van waardeering en aanmoedi ging te spreken. Zelf rijk aan initiatief, ziet hij gaarne ande ren initiatief in den goeden zin ontplooien. Vooral in de moeilijke om standigheden na de bevrijding, in Zeeland als het zwaarst ge troffen gewest van ons land wel bovenmatig moeilijk, bleek de lust om de dingen met spoed tot stand te brengen. Steeds een poging om vage toezeggin gen wat de vervulling betreft aan een termijn te binden. Op tal van gebieden was het het woord en de daad van Hare Majesteits eerste burger in ons gewest, die de telkens vastloo- pende wagen van herstel weer op gang trachtte te brengen, soms met succes, soms zonder dadelijk resultaat, maar nim mer berustend in wat sneller kon, met taai geduld en vol harding steeds op de bres staande voor de belangen van Zeeland, door tegenslag gebo gen echter nimmer moedeloos. Trouw aan een vast beginsel gegrond op een positief Chris telijke levensbeschouwing moet de Commissaris samenwerken ook met anderen, die die le vensbeschouwing niet deelen. Dat kleingeestigheid hem steeds vreemd was, dat wie hem kent weet, dat hij steeds streeft om met onpartijdigheid de belangen van zijn gewest te dienen, is oorzaak, dat velen van andere levensovertuiging zijn leiding zonder slaafsheid hebben^ aanvaard en aanvaar den. Nimmer heeft hij zich ge schaamd voor zijn beginsel uit te komen. Een enkel voorbeeld. In verband met de invoering van het ambtsgebed voor de vergaderingen der Staten sprak hij de hartgrondige hoop uit, „dat alle leden tijdens het uit spreken van dit gebed deft ge- pasten^ eerbied in acht zullen nemen". Toen in de ergste cri sisjaren voor den landbouw, hoofdbroü van bestaan der Zeeuwen, zelfs de landbouy- crisissteun nog ontbrak, stak hij velen een hart onder den riem door in de vergadering der Sta- ten niet slechts er op te wij zen, dat de Regeering steun zou bieden, maar ook te zeggen: „Hoe somber echter de vooruit zichten mogen zijn, wij hebben met het hoofd omhoog en ho pend op Gods genade en Zijn goedertierenheid voorwaarts te gaan". In de 25 jaren, waarin Jhr Quarles van Ufford het hoog ste ambt in Zeeland bekleedde, vallen ook de overrompeling van ons land en de donkere ja ren van verdrukking en terreur. De eerste dagen na den lüden Mei 1940 was hij letterlijk dag en nacht op zijn post. O.m. werden herhaalde besprekingen gevoerd met den militairen be velhebber en diens staf; aan gedrongen werd met klem en kracht op een goede samenwer king met de ter hulp snellende Franschen. Overig Nederland capituleerde; Zeeland vocht door. Uren en dagen van groote spanning, het mec3t voor hen, die verantwoordelijk heid droegen. In overleg en op aandringen van den toenmali- gen Opperbevelhebber ging de Commissaris naar Zeeuwsch- Vlaanderen, ten einde in het laatste stukje vrij Nederland zoo lang mogelijk een burger lijk bestuur te handhaven. Ve len hebben deze daad aanvan kelijk misverstaan; ook het Zeeuwsche volk i was door de zeer snel elkaar opvolgende gebeurtenissen uit zijn even wicht geraakt. Nog voor de val van Midden-Zeeland werd con tact gezocht met leden van de Gedeputeerde Staten, ten einde ook van Middelburg leiding te doen uitgaan. Kort daarop was het contact verbroken. Het eerste contact van Mid delburg uit weer te Oostburg verkregen voerde de vertegen woordigers midden in een be spreking over het herstel van het motorschip „Koningin Em ma", het eenige schip van de provinciale vloot, dat in Mei 1940 niet geheel tot zinken was gebracht. (Ook na de bevrij ding was dit het eerste schip, dat van de eigen vloot weer vaarklaar was.) Niet treuren over het zelf geleden verlies, waaronder alle herinneringen aan het voorgeslacht, maar on verpoosd trachten de in Zee land geslagen wonden te hee- len, was toen het parool. In de eerste zitting der Staten ver tolkte onze Commissaris dit al dus: „Ons aller plicht is het, om met volle toewijding, kloek heid, vastberadenheid, eendrach telijk en zelfbeheerscht den ar beid, welke op onze schouders rust, op te vatten, daarbij het oog richtend op den Almachti- gen God, in Wiens handen wij de toekomst van ons vaderland veilig weten. Aan den arbeid dan tot heil van ons Gewest en van zijne ingezetenen". Dan komt spoedig Septem ber 1940. De Commissaris wordt uit zijn ambt ontzet en binnen weinige uren daarna uit de provincie gezet. Lange jaren van wachten, in het bijzonder wel voor den „werkzaamsten Commissaris", welke Zeeland bij heugenis kende. Contact met Zeeuwen bleef er steeds, tot in gijzelaarskampen toe. Niemand klopte tevergeefs aan de woning in ballingschap. Wijze raad en bemoediging ge werden velen; als het moest werd met groote openhartig heid de waarheid gezegd. Ten slotte een paar hoofdlij nen van hetgeen in dc afgeloo- pen 23 jaren tot stand kwam. Groote verdiensten heeft dc Commissaris op het terrein van de electrificatie van de provin cie. Onder zeer moeilijke om standigheden nam hij de leiding van het bestuur der P.Z.E.M. zelf ter hand. Er was groote behoefte aan krachtige leiding. Doelbewust diende gestreefd om deze energiebron overal te brengen. Zooals voor zooveel is ook dit eilanden-gebied uit een oogmerk van electriciteits- voorziening moeilijk. Niettemin is het gelukt tegen redelijke prijzen schier overal in het ge west déze licht- en krachtbron te brengen. De verkeersproble men liggen in Zeeland ander3 dan eldors. Het hebben van een provinciale vervoersonderne ming, in den vorm van de pro vinciale stoombootdiensten, is 'r. unicum in den lande. De mo derniseering van havens en aanlegplaatsen, de bouw van een geheel nieuwe vloot, waar door voor 1940 de provinciale veerdiensten ondanks de toen nog bestaande wenschen, waaraan door middel van den bouw van de veerhavens onder Kruiningen en te Perkpolder en het in 1939 op stapel geplaatste 13 mijls schip (bouwnummer 215) zou zijn tegemoet geko men den toets der critiek konden doorstaan, waren mede een vrucht van den voortotu- wenden arbeid van Jhr Quar les van Ufford. Daarnevens is voor 1940 veel verricht, voor de verbetering der landwegen. Het provinciale wegenplan voor secondaire wegen, omvat tende ruim 300 K.M. weglengte, is voor meer dan drie kwart voltooid geworden. Het plan voor de tertiaire wegen om vatte ruim 400 K.M. en kon pas in de jaren vlak voor den oor log tot een begin van uitvoe ring komen. Een tiende ge deelte is gereed. Daarnaast vor derde de drinkwaterleiding-voor ziening gestaag. Dat naast veel andere taken dit groote geheel kon worden uitgevoerd en aangepakt, zon der dat de provinciale financiën werden ontwricht, was mede te danken hieraan, dat Zeeland's Commissaris der Koningin een solide financieel beleid voor staat; over te groote royaliteit met de Provinciale geldmidde len zal onder zijn bestuur niet spoedig kunnen Worden ge klaagd. Op dezen dag van herden ken en terugzien zal er in het hart van Zeelands hoogsten magistraat pijn zijn om de ge schonden staat, waarin het ge west, dat hém lief is, thans nog verkeert; het gemis van den oudsten zoon, die in de dagen der bezetting verscheidde, zal schrijnen. Niettemin kan. er vrucht worden gezien op de lange jaren van rusteloozen ar beid in het belang van Zeeland. Menschenwerk is nimmer feil loos feilen zijn steeds een aan sporing tot beter werk. De trouw en de aanhankelijk heid van de Zeeuwen omrin gen den Commissaris der Ko ningin; hun gebed om wijsheid en kloekheid bij het vervullen van de verantwoordelijke taak stijge op tot den troon van God, uit Wiens machtsvolheid alle aardsch gezag afdaalt. Woensdag 1 Mei a.s. zal de prijs van benzine van 30 op 20 cent per Liter worden verlaagd en die voor gasolie van 10 op 8 cent per Liter. Deze prijsverlaging kan eerst thans worden verwezenlijkt, omdat men tot op heden niet over de volledige gegevens betreffende importprijzen en onkosten kon beschikken. Het bedrag, dat benzine en gasolie sedert de bevrijding boven de berekende kosten opbrachten, hebben de oliemaatschappijen aan de schatkist afgedragen. Maatregelen zijn genomen, dat de pomphouders hierdoor geen verlies zullen lijden. Tengevolge van de prijsverla ging van benzine zullen de prij zen voor het vervoer langs den weg eveneens verminderen. Voor het goederenvervoer per vracht auto beteekent dit een reductie van 5,4 procent en meer naarmate de afstand grooter is. Voor het personenvervoer per autobus een algemeene verlaging van S procent. Op grootere af standen in het bijzonder voor de maandabbónnementen is deze ver laging van groot belang. De tarieven van het personen vervoer per huurauto ondergaan eveneens een verlaging van om streeks dezelfde grootte. Postwisselverkeer België Nederland. Het Hoofdbestuur der Belgische posterijen deelt mede, dat van 1 Mei af een postwisseldienst met (Nederland hervat zal worden. Luchtverbinding met Moskou. Gistermorgen is het eerste Ne derlandsche vliegtuig naar Mos kou vertrokken. Het startte van Schiphol en maakte een tusschen- landing te Berlijn. Daarmede is niet alleen het eerste rechtstreek- sche contact tusschen Nederland en Rusland door de lucht verkre gen maar bovendien is deze vlucht dienstbaar gemaakt aan de pro paganda voor een Nederlandsch product bij uitstek, dat men graag ook bij den uitvoer naar Rus land wil betrekken: de bloembol len. HET SPOOK VAN DEN HONGER. Amerika mobiliseert „20 millioen tuinen der overwin ning" om een massale pro ductieslag tegen den honger te leveren. „EIGENLIJK BEREIKTEN WE HIER NIETS." Pessimistische verklaring verklaring van Soedarsono. „De onderhandelingen met de Nederlandsche Regeering zijn naar vorm en inhoud feitelijk zon der resultaat geweest en hebben niet aan onze verwachtingen vol- De socialistische partijen in Frankrijk hebben, zooals wij reeds meedeelden, geweigerd de vrijheid van onderwijs te erkennen. Do bUschap van Metz heeft hiertegen met kracht geprotes teerd. De katholieken, zoo zegt hij, cischen het recht, om hun kinde ren naar de school hunner keuze te zenden. Zij eischeu een school- regeling in overeenstemming met de vrijheid, de gelijkheid en dc rechtvaardigheid. Zij willen geen tweede rangs-burgers in een vrij Frankrijk zijn. Met verontwaardiging en smart aldus de Bisschop ervaren zij, dat de consti- tueerende vergadering in de verklaring van do rechten van den mensch de vrijheid van onderwijs niet heeft op genomen. Langzamerhand zullen de vrije scholen wor den opgeheven en plaats moeten maken voor leeken- scholen zonder God. Het einddoel daarvan is, God uit de scholen en daarmede uit de harten van do kinderen te bannen. Het verdient de aandacht, dat de partijen die geweigerd hebben de vrijheid van onderwijs te er kennen tot dezelfde internationale behooren, waarvan ook de Partij van den Arbeid deel wenscht, uit te maken. Belangrijke uitbreiding. Met ingang van gisteren heeft de K.L.M. het geheele bitrnen- landsche luchtvaarlverkeer over genomen. Het ligt in de bedoeling de kleine Dominie's te vervangen door Dakota's (plaats biedend aan 21 personen) op de lijnen Amster damTwente, AmsterdamEind hoven en AmsterdamBeek (Z.- Limburg), De K.L.M. zal de huur van de Dominie's overnemen en daar mede de diensten op Groningen en Leeuwarden onderhouden, aange zien de toestand der vliegtuigen Eclde en Leeuwarden -het gebruik van zwaarder materiaal nog niet toelaat. De frequentie zal voorloopig op alle lijnen 4 vluchten per dag be dragen, bedienden, zeelieden, hotelbedien den, enz., die ouder zijn dan 45 jaar en bij het Arbeidsbureau staan ingeschreven. Het minimumloon zal zijn f 36 per week. Aanvankelijk moedgevend. De besprekingen van de vier ministers van B.uitenlandsche Za ken (Amerika, Engeland, Rus land en Frankrijk) ter voorberei ding van de te houden vredes conferentie hebben naar gemeld wordt, aanvankelijk een gunstig verloop. Naar het schijnt is voorloopige overeenstemming bereikt over een wijziging van de wapenstilstands voorwaarden van Italië. Besloten werd, dat Italië vier kruisers zal mogen behouden. De rest van de vloot wordt onder de geallieerden verdeeld. REPATRIËERENDEN M.S. „RUIJS". Wij ontvingen de lijst van repatriëerenden uit Indië per m.s. „Ruijs", welke lijst op onze bureaux te Goes, Vlissingen, Middel burg, Zierikzee, Tholen en Terneuzen ter inzage ligt. De „Ruijs" zal waarschijn lijk op 4 Mei te Amster dam arriveeren. H.K.H. Prinses Juliana mag vandaag voor het eerst na de volledige bevrijding haar verjaardag vieren. Een gelukkige dag. Prinses Juliana verkeert weer te mid den van het volk dat haar lief heeft. Zij is een gelukkige echt- genoote, een blijde moeder van kinderen. Moge God haar nog vele ja ren sparen en haar bij den voortduur zegenen. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. Schippers en dergelijke, die Mn het Centraal Bevolkings register te 's-Gravenhage zijn ingeschreven, hebben de gelegenheid in een andere ge meente te stemmen, wanneer zij daarvan uiterlijk 3 Mei bij den burgemeester eener gemeente kennis geven. Hetzelfde geldt ook van personen, die verhuisd zijn of 'nog vóór de stemming gaan verhuizen. daan", verklaarde de Inheemsche „minister van Biimenlandsche Zaken", Soedarsono, aan Asso ciated Press aan den vooravond van zijn vertrek naar Java. Hij verklaarde ronduit zeer teleurge steld te zijn. De vorm van de uiteindelijke erkenning van de „Indonesische republiek" door de Nederland sche regeering heeft, naar ver luidt, een der grootste moeilijk heden opgeleverd. ALLE SPOORBRUGGEN KOMEN DIT JAAR GEREED. Behoudens wellicht die bij Siiedrecht en Rhenen. Naar gemeld wordt, zullen de volgende spoorbruggen op de daaraehtervermelde data volledig zijn hersteld en in gebruik wor den genomen: Zwolle, 2 Mei; Venlo, 3 Mei; Dordrecht, 1 Juni; Moerdijk 1 Aug.Zutphen, 15 Aug.; Mook, 1 Sept.; Wester voort, 1 Oct.Hedel, 1 Nov. Zaltbommel, 1 Jan. '47. De brug gen bij Siiedrecht en Rhenen zijn vermoedelijk 1 Jan. '47 gereed. DOODELIJK MIJN ONGELUK. In de onmiddellijke nabijheid van de kazerne te Amersfoort zijn twee militairen, de 20-jarige A. S. en de 18-jarige H. K., door een ontploffende Duitsche mijn om het leven gekomen. De beide slachtoffers waren afkomstig uit Eindhoven. Over enkele weken zouden de beide militairen met den troep naar Indië scheep gaan. Naar wij vernemen is in over weging, de gemeenschappelijke vergadering van de Tweede en de Eerste Kamer, waarin Churchill begroet zal worden, te beleggen in de Ridderzaal, aangezien naar alle waarschijnlijkheid vele "genoodig- dèn deze plechtigheid zullen bij wonen. Het voornemen bestaat, dar op 10 Mei het promotie-diner te Leiden ter eere van Churchill zal plaats vinden. AUTO'S VOOR ARTSEN. Mevr. de VriesBruins heeft aan den minister van Verkeer ge vraagd of hij bereid is mede te deelen hoeveel aanvragen ter ver krijging van een auto door art sen nog op inwilliging wachten. BEZOEK VAN ENGELSCHE TUIN BOUWCOMMISSIE. Een commissie van Engelsche deskundigen op tuinbouwgebied zal van 30 April tot 9 Mei een bezoek brengen aan ons land. Verscheidene bedrijven, proef tuinen en veilingen zullen worden bezocht in het Westland, de Bloembollenstreek, Kennemerland, Langendijk, de Betuwe en Zee land. Noodlottige vergissing. Een landbouwer uit Deil (Bet.) vond verborgen in een kast een baal met meel. Daar de zak reeds vrij lang moest hebben gestaan, besloot men het meel voor het vee te gebruiken. De gevolgen waren catastrofaal. Alle 12 koeien werden ziek. Zes zijn reeds ge storven en de overigen zijn ver moedelijk niet meer te redden. Bij onderzoek bleek, dat het geen meel was, dat door het voedsel was gemengd, doch loodarsenaat, dat op de aardappelvelden tegen den coloradokerver wordt ge bruikt. JEUGDSTORM-SOLDATEN WORDEN AAN NEDER LAND UITGELEVERD. De Nederlanders in Duitschen militairen dienst, die door de ge allieerden zijn krijgsgevangen ge maakt, zullen naar Nederland worden getransporteerd. Onder deze gevangenen bevinden zich ongeveer 100 jongelieden, dit tot de Jeugdstormcompagnie behoor den, welke bij de Landwacht was ingedeeld. MANNELIJKE DIENSTBODEN? Een proef te Amsterdam. Ter leniging in den nijpenden dienstbodennood zal in Amster dam een proef worden genomen met mannelijke dienstboden, gere- cruteerd pit werkloozo magazijn G.O.I.W. Zaterdag vergaderde de Kring Zuid-Beveland der G.O.I.W. on. der leiding van Dr Mes, Duur de aangekond'gde spre kers verhinderd waren werd het woord gevoerd door Mr v. d, Peijl, die na een opwek king om het oorlogsmuseum te steunen een causerie hield over de Bijzondere Rechtspleging, waarbij in 't bijzonder werd stilgestaan bij de voorwaarde lijke buiten-vervolging stalling van politieke delinquenten. Een voordeïl hierbij is, dat de be trokkenen niet onnoodig lang. worden vastgehouden, noewel aan den andereu kant, omdat de officier-fiscaal hier zelfstan dig handelt, het gevaar, dat fouten gemaakt worden niet geheel denkbeeldig is. Vervolgens werd het woord gevoerd door den voorzitter van de G.O.I.W., Dr Ir N. A. J. Voorhoeve, die sprak over: Wat wij bereikten en wat wij hopen te bereiken. In de groote lijn zijn de verwachtingen te leurgesteld, wat een gevolg is van het feit, dat deze te hoog gespannen waren en dat te wei nig rekening is gehouden met het feit, dat de mensch slecht is en zondig en dat voor alles noodig is, dat ons volk terug keert tot het Evangelie van Jezus Christus. Voor de toe komst wordt geijverd zoo als nader werd toegelicht voor rechtsherstel, sociale zorg, oorlogsslachtoffers en nagela ten betrekkiingen, zuivering en berechting. MIDDELBURG. Herdenkingssamenkomst Geref. jongeren. Het was een goede ge dachte van de Middelburgsche Ontspannings-Commissie van Geref. Jongeren, een herden kingssamenkomst t.g.v. de be vrijding te beleggen in de Hof- pleinkerk. Zij was er in ge slaagd den bekenden radio declamator F. C. v. Dorp uit Rotterdam te engageeren. Het programma bestond uit drie ge deelten. Alle: eerst* heeft dhr v. Dorp illegale poëzie gedecla meerd, waarbij hij van tevoren een korte toelichting gaf. De declamator beschikt over een zeer goede voordrachtstechniek, die hem in staat stelt, deze ille gale poëzie de juiste vertolking te geven. In het „In memo- tiim" van Joris de Heus" van ds Buskes bereikte hij een hoogtepunt. Het tweede gedeelte be stond uit twee tafereelen uit het leven van Willem van Oranje, één uit 1574 en één uit 1584. Vooral het tweede tafe reel was zoo sprekend en zui ver - aangevoeld, terwijl de stemnuance dermate verzorgd was, dat het publiek even tijd noodig had, voordat het re ageerde. Hierbij was de orgel begeleiding goed op haar plaats. Tenslotte declameerde dhr v. Dorp enkele gedichten over Rotterdam, w.o. - „Dooden- marsch" van Clara Eggink en enkele kwatrijnen 1 van zijn zoon C. v. Dorp. VLISSINGEN. Vrijdagavond vergaderde de buurtver. Paul Krugerstraat e.o. Tot voorz. werd gekozen dhr C. Geervliet-, tot secr. dhr G. Huser. Besprekingen werden gevoerd oyer de feesten op 30 April en 4 Mei. De versiering in deze buurt zal zooveel mo gelijk aansluiten bij het opge slagen straattooneel, waarop door den Bond van Buurtver- een. opvoeringen zullen worden gegeven. Op 13 Mei wordt een feestavond georganiseerd voor de leden. Beenderen gevonden. Dezer dagen werd gemeld, dat er in een perceel aan de Bad huisstraat 93 bij het wegscheppen van modder onder den vloer van het huis een tweetal geraamten waren gevonden, waarvan het eene van een volwasen persoon, het andere van een kind zou zijn geweest. Het vermoeden werd daarbij uitgesproken, dat hierbij misdaad niet uitgesloten zou zijn. Bij het voorloopig onderzoek dat de politie onmiddellijk instelde kwam vast te staan, dat man hier waarschijnlijk te doen heeft met een begraafplaats uit den Fran schen tyd. Maandagmiddag rond 12 uur is de motormailboot „Koningin Emma" van de Mij „Zeeland,, de haven binnengekomen. Het schip werd gemeerd aan de Kade aan de Koningsweg. Het krijgt voor loopig ligplaats naast het zuster schip „Prinses Beatrix". Zij zul len 'beide op de werf der Kon. Mij „De Schelde" weer tot mail schepen worden omgebouwd. Des namiddags had de offici- In een felle rede over de kwestae-Meycr, te Amsterdam gehouden, heeft Koos Vorrink medegedeeld, dat zijn rechts geleerde raadsman afraadde een actie tegen het dagblad „Do Telex" te beginnen, daar zijn artikelen „te glibberig" waren om er vat op te krijgen. Wel heeft hij een aanklacht wegens smaad Ingediend tegen den hoofdredacteur van „De Gelder lander-pers". Nieuwe gezichtspunten kwa men in deze rede niet naar vo ren. In tegenstelling met ze kere toespelingen van zijn partijorgaan „Het Vrije Volk", verklaarde hij minister Kolf schoten en zijn politieke amb tenaren boven verdenking te achten. Vorrink heeft weinig reden om het „Vrije Volk" dankbaar te zijn. Dit orgaan heeft de kwestie Arnold Meyer gewei- dig opgeblazen, met het onver wachte gevolg, dat het nu een zeer onaangename en pijnlijke kwestie Vorrink geworden is. VLIEGTUIGEN BREN GEN VOEDSEL NAAR INDIË. Vliegtuigen van de Neder landsche Zee- en Landmacht brengen op het oogenblik voor raden naar Nederlandsch-In- dië, omdat de havenarbeiders in Australië weigeren Neder landsche sehepen te laden. De voorraden, die op deze wijze worden vervoerd, bestaan o.a. uit fruit, allerlei soorten voedsel en uitrusting. De vliegtuigen werken vol gens een intensief plan, waar door zfj tot een maximum kun nen worden gebruikt. eele overname plaats, waarop wij nader terugkomen. GOES'. Viering der bevrijding. 3 Mei: Om 6 u. n.m. zullen van alle openb. gebouwen en partic. woningen de vlaggen halfstok worden gehangen; van 19.4520 u. klokgelui. Om 20 u. zal er 2 minuten volkomen stilte in acht worden genomen. Het is de bedoeling, dat dan alle arbeid wordt neergelegd en elk verkeersmiddel buiten be weging wordt gesteld. Ieder zal hetzij binnen-, hetzij bui tenshuis vertoevend, staande de dooden herdenken. Op dien avond zullen van 18 u. af geen openb. vermakelijk heden mogen plaats vinder, en alle verkooplocaliteiten, café'3, enz. gesloten moeten zijn. 4 Mei: Overeenkomstig den wensch der Regeering zal om 11 u. opnieuw een minuut stilte in acht worden genomen. Ook dit zal vooraf door klokgelui worden aangekondigd. Het is de bedoeling dat ook dan ge durende een minuut verkeer en werkzaamheden worden stop gezet. Dhr Joh. J. Duvekot, al hier, is gekozen tot bestuurslid van de Chr. Kweekschool te Middelburg. Door het Ned. Shetland Pony Stamboek zal alhier (Groote Markt v.m. 11 uur) op 1 Mei een extra-keuring wor den gehouden voor inschrijving van Hengsten en Merries, g'eb. 1943 of eerder, stokmaat onder 1,07 M. Laatste berichten. DIT JAAR GEEN ZOMERTIJD. De Ministerraad heeft be sloten, dit jaar niet over te gaan tot den gebruikelijken zomertijd. Bij deze beslissing .hebben de belangen van den landbouw gepraevaleerd. De ze spraken zoo sterk, dat de besparingen aan brandstof geacht werden daartegen niet op te wegen. „Klipfontein" in IJmuiden. Gisteravond om 19.30 is de „Klipfontein" met repatrieerenden uit Ned. Indië in Ijmuiden bin- nengeloopen. Vertrek van Dr v. Mook uitgesteld. Op verzoek van den Minister van Overzeesche gebiedsdeelen is, in verband met bespreking van een aantal bestuursaangelegenheden, het vertrek van den Luitenant- Gouverneur-Generaal eenige da gen uitgesteld. Indonesische delegatie te Batavia teruggekeerd. Gisterenmiddag is de Indone sische delegatie per skymaster op het vliegveld Kemajoran gearri veerd. De heer Soewandi wensch- te niet meer prijs te geven dan: „wij zijn niet ontevreden". Ook de andere leden van de delegatie en de begeleidende Indonesiërs waren zeer gesloten. Zij zullen allen hedenavond Sjahrir bezoe ken.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1