OhiUecdeHUity. (jwaac&chuwd. Hei Indische, vcaafystuk. lUm Vauihk. DE BÏXjT ZEGTÏ Plaatselijk regenbuien. Herdenking van het uit werpen van voedsel pakketten. Tekort van 2 millioen rijwielbanden. Gebrek aan canvas en staaldraad. Scherpe oritiek op de Regeering. Ons volk opzettelijk niet ingelicht. De kwestie Veranderlijke wind, meest zwaar bewolkt, plaatselijke regenbuien met kans op on weer, iets lagere temperatuur. Elke Zondag zoo schreef onlangs de „Daily Mail", worden de klokken van ongeveer drie duizend Anglicaansch'c kerken (de Protestantsche Staatskerk) in Engeland geluid. En in het ge heel worden er in 25.000 kerk gebouwen enz. godsdienstoefenin gen gehouden. Aan den roep dier klokken geven 5.000.000 menschen gehoor. Dat is 35 millioen minder dan het aantal menschen dat elke week de bioscoop bezoekt. Door jonge menschen tusschen 15 en 25 jaar wordt gemiddeld 33 maal een bioscoop bezocht, tegen een maal een kerk. Hoogstens 10 i 15 pet. van de Engelsche bevolking van 40 mil lioen menschen toont nog voldoen de belangstelling om bij bizondere gelegenheid 'n kerk te bezoeken; 45 a 50 pet. staat onverschillig zij het niet bepaald vijandig te genover de godsdienst; 10 20 pet. staat er vijandig tegenover. Dat zijn droeve cijfers. Maar is het in ons land in het Christelijke Nederland an ders en beter? Op Zondag 12 Mei wordt in het Olympisch Stadion te Am sterdam een internationale voet balwedstrijd gehouden. En nu meer dan een maand tevo ren zijn in het stadion de (48000) plaatsen reeds lang uitverkocht, terwijl tienduizenden die kaarten aanvroegen teleurgesteld moesten worden. Extra-treinen kullen op dien Zondag worden ingelegd om de bezoekers te vervoeren en ge poogd wordt, dan ook de Amster- damsche trams weer op Zondag te laten rijden. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 326 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 29 April 1946 Abonn.prjjs 8.30 p. kw. Hoofdkantoor; Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te VBesingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Nederland sinds de bevrijding werd verricht. Zeven Lancasters zullen laag over het Koninklijk paleis Soest- dijk vliegen. Vervolgens zal boven het vliegveld Soestenberg een der vliegtuigen afzwenken en een bus afwerpen, bevattende een bouquet (van rozen, anjers en lelies oranje, rood, wit en blauw) voor H. M. de Koningin, en een per soonlijke boodschap van den maarschalk der Royal Air Force, Lord Tedder, chef yan den Brit- schen luchtstaf. Hierna zullen de andere zes vliegtuigen weer laag over het oaleis vliegen en vervolgens over Utrecht, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. In een vergadering van de Partij van den Arbeid, waarm ook de ministers Logeman en Vos het woord voerden, ver klaarde een der sprekers, de heer van Oorschot: Een overwinning van onze partij zal de regeermacht ge heel in onze handen brengen en dan zullen wij werkelijk aan het werk kunnen gaan Hier wordt dus onderstreept wat minister Schermerhorn reeds eerder betoogde. Straks geen nationaal Kabi net, maar „de regeer macht geheel in onze lande n". En dan kan met volle zeilen gekoerst worden in socialists- sche richting. Ons volk is gewaarschuwd. Vandaag, de eerste verjaardag van het uitwerpen van voedsel door geallieerde vliegtuigen voor de bevolking van Westelijk Ne derland, willen Engeland en Ame rika gezamenlijk een gebeurtenis, die voor hen waarschijnlijk even treffend en indrukwekkend was als voor de bevolking van Weste lijk Nederland, herdenken, en tevens een eeresaiuut brengen aan den opmerkelijken herstelarbeid die door de geheele bevolking van FUNCTIONARISSEN VAN DE B.B.C. OP BEZOEK. Tijdens een Donderdagavond door de Nederlandsche regeering aangeboden diner op kasteel Oud Wassenaar te Wassenaar aan de functionarissen van de B.B.C., die een bezoek aan ons land brengen, heeft de minister-president, Prof. Ir. W. Schermerhorn, een rede gehouden waarin hij uiteenzette, wat de uitzendingen van de B.B.C, in oorlogstijd voor ons hebben be- teekend. Hij bood een gedenk bord van Dclftsch blauw aan. HET BEZOEK VAN CHURCHILL. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, ligt het in de bedoeling, dat Chur chill, die van 8 tot 12 Mei een bezoek aan ons land brengt, ver welkomd zal worden in een ver- eenigde zitting van de Eerste en Tweede Kamer van de Staten- Generaal, waarschijnlijk op 8 Mei. SLACHTVEE UIT DENEMARKEN. De eerste hoeveelheden Deensch slachtvee zijn in ons land aange komen. Op 22 April kwam een trein uit Denemarken aan met on geveer 600 stuks en op 24 April liep de „Orestes" de haven van Amsterdam binnen met ongeveer 700 Deensche runderen aan boord. Deze dieren maken deel uit van het door de regeering in Dene marken aangekochte slachtvee tot een hoeveelheid van 1000 ton ge slacht gewicht Dit ,,vleesch komt geheel ten goede aan onze binnen- landsche vleeschvoorziening. Bin nenkort kunnen de resteerende hoeveelheden worden verwacht. DE INPOLDERING VAN DEN BRAAKMAN. Naar van wel-ingelichte zijde vernomen wordt, heeft de Rijks waterstaat de inpoldering van den Braakman thans in studie. Spoe dig zullen onderhandelingen be ginnen met België omtrent de ha- van van Bouchante, welke zooals men weet, op Nederlandsch ge bied in den Braakman uitmondt. SERVIESGOED. Binnenkort zal voor personen, geboren in 1926 of later, een bon voor serviesgoed worden aange wezen, die een waarde zal hebben van twee punten. TEXTIELPUNTEN BLIJVEN GELDIG. Thans wordt bevestigd, dat de uitgereikte speciale punten voor den aankoop van textielgoederen na 30 April geldig blijven, evenals de nog niet gebruikte punten van de textiel- en lederkaart. Radio Moskou meldt, dat een vriendschaps- en bijstandsver- drag is geteekend tusschen de Sowjet-Unie en Mongolië. Even voor het vertrek van een postvliegtuig op de lijn Germinton (Transvaal)Londen werd een vrouwelijke verstekelinge ontdekt in een postzak, geadresseerd aan generaal Smuts, die op weg is naar Londen. De vrouw wilde voor medische behandeling naar Londen en zei, dat haar komst „waarschijnlijk een verrassing voor den generaal zou zijn ge weest". Uit Rome wordt officieel be richt, dat het broodrantsoen in Italië (200 gram per dag) op het oogenbiik niet met 75 graan zal worden verlaagd, zooals was aan gekondigd. Een wetsontwerp tot verplichte De Westelijke geallieerden heb. ben officieel bevestigd, dat de onderhandelingen te Washington met de Zwitsersche delegatie over de Duitsche tegoeden in Zwitser land zijn opgeschort. Met acht het echter mogelijk, dat er nog een uitweg komt voor deze impasse. De Fransche minister van Fi nanciën heeft meegedeeld, dat Canada aan Frankrijk een leening van 240 millioen dollar tegen 3 procent heeft toegestaan, voor het doen van aankoopen in Canada. m De Britsche trawler Earl Essex is in de Noordzee op een mijn geloopen. Tien van de elf leden van do bemanning kwamen om het leven. Clarckson, do minister van Binnenlandsche Zaken in Zuid- Afrika, heeft verklaard, dat de regeering tengevolge van de ont dekking van nieuwe goudaders in onteigening van landerijen in den Oranje-Vrijstaat gaarne _irn- Spanje, met het doel deze onder de boeren to verdeelen, is door de Cortes met algemeene stemmen aangenomen. migratie van 2 tot 10 millioen Europeanen zal toestaan, mits in het bezit van 100 pond sterling of een arbeidsovereenkomst. Bil den aanvang van de distributie van rijwielbanden werd de behoefte geraamd op 3.000.000 stuks. Ongeveer een derde van den aohter- stand is met de thans gedis tribueerde banden ingeloo- pen. De verwachting is, dat voor het einde van het Jaar de geheele achterstand zal zijn ingeloopen. Van Juli 1945 tot April 1946 zijn gedistribueerd1.094.000 toerbanden, 753.500 toerbinnen- banden, 56.680 transport buiten banden en 42.850 transport bin nenbanden. Voor den aankoop van rubber is ons land aangewezen op Amerika en Engeland. De hoeveelheden geïmporteerde rubber zijn voldoende en veroor zaken geen moeilijkheden. Da pro ductie wordt echter geremd door het ontbreken van canvas en staal draad. Dc Ncdcrlandsclie textielindu strie kan niet voldoende canvas voor de rij wielbandcnindustrie producceren. Import uit het bui tenland is niet mogelijk. Voor staaldraad i» de rijwiel bandenindustrie aangewezen op import. Thans is de uitvoer door de Engelsche regeering voorloopig stop gezet. Getracht wordt de fa bricage van staaldraad in ons land ter hand te nemen. 1 Maart 1946 zijn in totaal uit Engeland aangevoerd 102.00 bui tenbanden en 115.000 binnenban den. Verwacht wordt nog een im port van 705.000 buiten- en bin nenbanden. AMERIKA EN DE WERELDHONGERSNOOD. Dean Acheson, waarnemend minister van Buitenlandsche Zaken van de Vereenigde Staten, heeft verklaard, dat veel drasti scher binnenlandsche maatregelen ter bestrijding van den wereld- hongersnood genomen moeten worden. Hij 'verklaarde, dat de Ver. Staten wat betreft de tarwe- leveringen aan het buitenland over April bijna 50 pet. tekort gescho ten waren. In een te Rotterdam gehou den vergadering van de Partij van de Vrijheid, heeft do heer H. A. Korthals, die als lid van de parlementaire delegatie een bezoek aan Indië heeft ge bracht, ook enkele woorden gewijd aan het Indische vraag- stuk. Omdat de commissie eerst aan het parlement verslag uit moet brengen, bepaalde hij zich tot enkele algemeene opmer kingen. Hij had geconstateerd, dat wij _hier in Nederland over indië niets, maar dan ook niets wisten. Do voorlichtingsdienst, die tn handen van de overheid was, ts totaal onvoldoende geweest en in haar taak te kort geschoten Begrijpelijk Ss dat, aangezien aan het hoofd van dien dienst in Indië niet een journalist stond, maar oen leeraar in de scheikunde: Dat wij slecht wa ren ingelicht is aan allo kanten gebleken en dat het buitenland slecht was ingelicht, blijkt uit de groote dwaasheden, die in Amerikaansche couranten zijn voorgekomen. Toch was het voorlichtingsapparaat in Indië duur genoeg. Te Batavia was één dagblad. De hoofdredacteur daarvan, de heef Belonje, heeft, zooals het „Leidsch Dagblad" gemeld heeft, en Waarover spr. du» iets zeggen mag, ontslag moeten nemén, 4»»rte« go» dwongen door de regeering. Dat is toch zeker geen persvrijheid meer en daartegen protesteeren wij met alle macht, die in ons is. Men spreekt met groote woorden over de bevrijding van Indië, doch er is nog steeds strijd in Indië, en die strijd is een voortzetting van den fas- cistischen strijd der Japanners tegen do westelijko mogend heden. De extremisten zijn niet anders te zien dan als fas cisten. Vrijheid Is er In Indië niet. Dat blijkt o.a. hieruit, dat een Indonesiër niet meer naar een Nederlander durft te komen uit angst, dat zijn kop er af zal gaan. KRUIMELTJES Dinsdag 30 April zal do voor- loopige spoorbrug over do Maas bij Vcnlo in gebruik genomen worden. Generaal Mac Narncy. be velhebber der Amerikaansche troepen in Europa, heeft een order uitgevaardigd, waarin op herstel der discipline, die „in bepaalde gebieden dermate is achteruitgegaan, dat zij de goede prestaties dezer troepen in het algemeen in discrediet dreigt te brengen", wordt aan gedrongen, MELKPRIJS VOOR DE VEEHOUDERS. De melkprijs voor de veehou- des voor de a.s. zomerperiode in gaande 28 April 1946 is vastge steld op 15 cent per kg. melk. Provinaenieuws Zuivering bij het Loodswezen. Bij beschikking van den Min. van Marine, zijn op grond van de desbetreffende bepalingen van het Zuiveringsbesluit 1945, de navol gende personen disciplinair ge straft, door het geven van een schriftelijke berisping; a. C. Reus, Chef de bureau bij het Loodswezen, enz. teVlis- singen, wegens het feit, dat be trokkene omgang gehad heeft met Duitschers buiten dienstverband; b. G. H. P e 1, Matroos bij het Loodswezen te Vlissingen, wegens het feit, dat betrokkene zijn N.S. B-.directeur om een gunst ver zocht heeft; c. C. d e V u ij s t, Matroos bij net Loodswezen te Vlissingen, wegens het feit, dat betrokkene van zijn N.S.B.-directeur een be noeming tot dienstdoend schipper heeft aanvaard, terwijl hij wist, dat zijn collega's do benoeming hadden geweigerd. Burgemeestersbenoeming. De heer H. H. Schüller, burge meester van St. Maartensdijk, is tevens benoemd tot burge meester van Scherpenisse. MIDDELBURG. Programma voor den avond van 3 Mei. 1. Van 6 uur 's avonds wordt verzocht alle vlaggen halfstok to hangen. 2. Om 7.30 wordt een „stil len" omgang" gehouden, die zal aanvangen vanaf de loods bij de Hooge brug. Gezamenlijk wordt dan gewandeld naar de Alg. Begraafplaats, waar een eenvoudige hulde zal worden gebracht door het strooien van bloemen op de plaats der her denking. Toespraken zullen niet worden gehouden, terwijl dc weg naar de begraafplaats slechts te voet en in volkomen stilzwijgen zonden vlag of vaandel wordt afgelegd. 3. Van 7.45 tot 30 sec. vóór 8 uur zal de iklok van de Oost- kerk worden geluid. Te 8 u. precies zullen 2 minu ten van volkomen stilte op de Algem. Begraafplaats in acht worded genomen, hetwelk wordt aangekondigd doof een hoornsignaal, Daarna zal hét le couplet van het Wilhelmus worden gezongen. 4. In, aansluiting hierop zullen om 8.30 u. herdenkingsdiensten worden gehouden. Deze vinden plaats ia de Oostkerk en Noor- derkerk, terwijl zoo noodig de Hofpleinkerk ook gebruikt zal worden. Ook in de R.K. kerk vindt een herdenking plaats. Zij die aan den „stillen om gang" hebben deelgenomen be geven zich gezamelijk na afloop naar de Oostkerk. VLISSINGEN. Het verslag van de gemeente raadszitting moest tot het Dins- dagmorgennutnmer blijven staan. Een reis naar Zwitserland kost veel moeite. Dit ondervond de mandoline vereen. „Tovido" met haar dir., dhr M. P. Vente- vogel. Deze gaf in het barakken kamp een uitvoering op Vrijdag avond, waar men echter een uur over tijd arriveerde. Dhr Vente- vogel gaf hiervoor aan het begin van de uitvoering zijn spijt te kennen. Dit lag niet aan het gezel schap doch aan de contactcommis sie. De verschillende nummers die werden uitgevoerd, werden met een geweldig applaus beloond. Een vijftal dames zongen enkele liederen, die zeer gewaardeerd werden. Afscheid Marine-Commandant. Overste L. H. Quant hield Donderdagmiddag een officieele afscheidsreceptie te zijnen huize. Verschillende militaire en burgerautoriteiten kwamen van dezen sympathieken hoofd- officieh en den chef staf, den luit. ter zee Jonker afscheid nemen. advertentie zullen op 30 April a.a. ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Julialna groote open luchtuitvoeringen plaats hebben bij de H.B.S. aan de Paul Kru- gerstraat. In verband hiermede wijzen we op de verschenen en in den boekhandel te verkrij gen programma's. Dit aantrek kelijk programma bevat een voorwoord van deri burgemees ter Mr B. Kolff en geeft een overzicht van de verschillende tc houden feestelijkheden op 30 April en 4 Mei a.s. GOES. Indië In nood. Vrijdagavond had onder auspl- vieën van de vereen. „Oost en West", afd. Zuid-Beveland, in het Schuttershof een matig 'bezochte vergadering plaat» van de stich ting „Imlië in nood Geen uur te verliezen". Als eerste spreker trad op dhr G. Crevecoeur, oud bestuurslid van de Vaderl. Club, die in een interessant relaas vertelde van zijn belevenissen gedurende de j[apan- scho bezetting in Indië. Hij ver haalde hoe na de capitulatievan het K.N.I.L. in Maart 1942 de bewoners van de stad Chcribon, die door de militairen niet werd verdedigd, nu hun evacuatie lang zamerhand weer terugkeerden en hoe dc Jappen op de hun eigen onbeschaamde wijze het bestuur overnamen. Al spoedig begon de lijdensweg, in de eerste plaats voor de „blanda's". Alles wat Europeaan was werd tenslotte achter slot en grendel gezet. Spr. had eerst in een gevangenis ge zeten, later was hij naar eed kamp in Oost-Java overgebracht. On danks alle ellende ontbrak daar toch van tijd tot tijd de humor niet Grappig was b.v. het be zoek van den Japanschen gevange nis-directeur, die een nacht bij de Ned. gevangenen in de cel kwam doorbrengen. Na de pauze sprak Mr P. H. Janssen, oud-lid van den Volks raad, die eveneens het leven in de kampen en de vaak beestachtige behandeling door de Jappen had meegemaakt. Hij schetste de ont wikkeling in Indië voor den oor log en wees er op, hoe toen overal rust en welvaart heerschte. Als voorbeeld haalde spr. aan, hoe b.v. de resident van Cheribon, die ruim 2 millioen onderdanen in zijn gebied had, slechts een politiecorps van ongeveer 200 man ter beschikking had, waarvan het grootste deel inheemschen, terwijl men b.v. in de gemeente Den Haag momenteel een politiemacht van 2000 man noodig heeft om orde en rust te handhaven I De groote meerderheid der In donesiërs is ondanks de jaren van bezetting loyaal tegenover de Ne derlanders gebleven. Spr. heeft dit ondervonden na zijn vrijlating uit het interneeringskamp. Echter is de jeugd, de z.g. „Pemoeda's door een militaristisch-Japansche opvoeding vergiftigd en door drenkt met haat tegen alles wat niet-Aziaat is. Deze kleine groep terroristen heeft door het laksche optreden van Engeland de macht in handen gekregen en de groote massa durft hiertegen niets te doen. En nu onderhandelt de Ned. regeering met Soekarao en Sjahrir, eens marionnetten van den Japanschen overweldiger. In dië is in noodl Onze regeering heeft waarschijnlijk al te veel toegegeven. Maar nog is het niet te laat, meende spr. Ieder moet zich daarom achter de stichting stellen, opdat er nog gered worde wat nog te redden is. Dokter J. Nieuwenhuijse opende en sloot deze bijeenkomst met een kort woord. HOEDEKENSKERKE. Dhr A. v. 't W. uit Kwaden- VERHOOGING VLEESCHPRIJZEN. Met ingang van heden zijn de prijzen van het rund- vleesch en varkensvleesch alsmede van de vleesch- waren (versch en in blik) en afvallen naar even redigheid verhoogd. Voor rundvleesch zijn de prUzen van rollade en lappen gestegen van 1.75 tot 2.15 per kg en voor varkensvleesch die van oarbonade van 1.75 tot ƒ2.25 per kg. ONTWERP. 'tt_, damma had Dinsdag het ongeluk Het ligt ffi het voornemen s]oot t rijd(£ doordaKt het van overste Quant om 16 Mei - -- zijn bestemming naar Indië te volgen. De mijnenoprulmingsdienst op de Westerschelde, welke tot nu toe geschiedde door de Bel gische marine onder Engelsch commando, is dezer dagen overgegaan in handen van de Nederlandsche marine. Het gebouw aan den Nïeu- wendijk 11, waar tot nu toe, na de bevrijding het comman- dement van de Marine was ge vestigd, een van de weinige Patriciërshuizen, die er na de Engelsche bombardementen van 1809 en 1944 in Vlissingen wa ren overgebleven, zal weer zijn oorspronkelijke bestemming herkrijgen. Het gebouw is in dertijd gebouwd door één van do Gcbr. Lampsins, de eige naars van de lijnbaan, waar Michiei de Ruijter aan het touwslagerswiel moest draaien. Tot 1944 diende het als ambts woning van den directeur van het Nederlandsche Loodswezen. Na grondige restauratie zal het fraaie huis, dat uitzicht heeft op de Schelde, weer aan zijn bestemming worden teruggege ven. Blijkens een in hef nr Zaterdag voorkomende van lemoen van zijn rijtuig losging. De acht inzitenden, w.o. zijn zoon en schoondochter, kwamen er met kleerscheuren en enkele glas- wonden nog goed af. H. H.KINOEREN. Aanranding. Zondagavond werd alhier om streeks half elf een dame uit Goes per rijwiel door een onbekend manspersoon aangerand. Door haar heldhaftig verweer kon er ger worden voorkomen en nam de aanrander al spoedig de beenen. De dame kwam er met enkele schrammen en wat kleerscheuren af. Thans !s het do politie gelukt de dader, een zekere de K. uit Goes, te arresteeren. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. YERSEKE, De kreeftenvangst is niet erg groot geweest en de prijs is moeilijk te handhaven. Op dc laatste veiling werden de kreef ten niet gegund wegens den te lagen prijs. De kreeftenvis- schers verlangen een hoogere opbrengst dan f 10 5 f 12, Zeekrabben worden veel gevangen. De prijs li f 1 per kg. Voorat in België ii hiernaar veel vraag. Memorie van Antwoord. Do Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot het heffen van een vermogensaan- wasbelasing gaat vergezeld van ecu nota van wijzigingen, waar van de belangrijkste punten als volgt kunnen worden samenge vat; Als einde van het belasting tijdvak („tweede peildatum"), welk tijdstip volgens het ont werp zou vallen tusschen begin Juli 1945 en einde April 1946, is in de nota van wijzigingen 31 December 1945 voorgesteld. Terwijl aanvankelijk werd ge sproken van „op onoirbare wijze verkregen vermogensaan- was" is deze term nu vervan gen door „op onoirbare dan wei op ongerechtvaardigde wijze verkregen vermogensaan- is". Voor deze soort aanwas blijft het tarief onveranderd 90 Ten aanzien van aan was van andere herkomst, waarvoor eerst een uniform tarief van 50 was aan genomen, wijkt thans het ta rief voor natuurlijke perso nen af van dat voor lichamen. Voor den belastbaren ver- mogensaanwas van natuur lijke personen behelst de nota een progressief tarief ten bedrage van 50 tot 50.000, 60 tusschen 50.000 en 100.000 en 70 boven de 100.000. Voor lichamen is het tarief 50 procent gebleven. De algemeene vrijstelling voor natuurlijke personen boven 18 jaar ten bedrage van f 5000 blijft on veranderd. De extra vrijstelling voor aantoonbare besparingen uit arbeidsinkomsten is verhoogd van f 5000 tot f 10.000, zoodat het to taal vrijgestelde bedrag aan be sparingen f 15.000 kan' bedragen. Met betrekking tot landbouw gronden zal bij de vaststelling van het eindvermogen in ieder geval rekening worden gehouden met de in vele gevallen aanwezige uit putting van de gronden tengevolge van onderbemesting e.a. In voor komende gevallen zal ook een af trekpost worden toegepast op het eindvermogen van den pachter op wien die uitputting feitelijk drukt. Met het oog op het gedrukte koerspeil, hetwelk de beurs op 1 Mei 1940 tengevolge van de oor logsomstandigheden vertoonde, kende het ontwerp van wet een vermindering toe op den vermo- gensaanwas van 5 procent van het bedrag dat op 1 Mei 1940 was belegd in Nederlandsche effecten of in effecten van bepaald aange wezen landen. Deze aftrekpost is verhoogd tot 10 procent. Verder is de bepaling, dat de waarde van de effecten in het eindvermogen zou worden vastgesteld overeen komstig de door den Minister van Financiën te geven rege len in dien zin gewijzigd, dat deze waardeeringsregeien niet door den Minister, maar bij een nadere wet zullen worden gegeven, zulks in verband met het groote be lang, dat aan die waarde vaststelling is verbonden. Op- en pudtnyang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.13 u., on der 20.03 u. Maan op 5.14 u., onder 18.32 u. N.M. 1 Mei. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 30 April: 0.53 u. 1.87 m., 13.23 u. 2.09 m. Wat eerst een kwestie Arnold Meijer was, is nu plotseling ge worden de kwestie Koos Vor rink. Het begon met een sensatio neel verhaal van het „Vrije Volk", orgaan van de Partij van den Arbeid, over de „jacht op Arnold Meyer. Wat de justitie in geen jaar had kunnen doen, had een leer ling-journalist van het „Vrije Volk", die eenige rechercheurs had geannexeerd, in enkele da gen tot stand gebracht. De verblijfplaats van Arnold Meyer was nu bekend eu het eind was, dat deze zich vrijwil lig ter beschikking stelde. 't Was een zeer romantisch verhaal waarin de justitie ecu slechte beurt maakte en do leerling-journalist, die een neet van Koos Vorrink zou zijn, de held van den dag was. Daarna gingen zich ook an dere bladen met deze kwestie bemoeien. Beweerd werd, dat de jacht op Arnold Meyer was ingezet, omdat deze in het bezit was van stukken, die voor Koos Vorrink en. andere lei dende figuren in dé Partij vun den Arbeid, zeer compromit- teerend zouden zijn.. Koos Vorrink ontkent dat ten stelligste. Maar de bal door het „Vrije Volk" in beweging gebracht, rolt verder. Door „De Gelderlander" en de in Den Haag verschijnende „Telex" wordt Vorrink er nu van beschuldigd omstreeks de jaarwisseling 1940—1941 con, tact met Meyer te hebben ge zocht, teneinde in Nationaal Front te worden opgenomen en plaatsvervangend leider van deze organisatie te worden. In de kringen van de Partij van den Arbeid, toont men zich over dezen loop van zaken uiterst zenuwachtig. In allerijl wordt nu tegen a.s. Donderdag een persconfe rentie belegd, waar Vorrink zich zal verdedigen. Op zichzelf niets tegen. Maar bevredigen doet het niet. Koos Vorrink is niet de eerste de beste. Hij is voorzitter van de Partij van den Arbeid, ad viseur van Min. Schermerhorn en lijstaanvoerder in meerdere districten. Het is gewenscht, dat deze onverkwikkelijke zaak in het openbaar wordt behandeld. Hier moet het volle licht op gaan. Laatste berichten. Kerk en School Geref. Kerken. Aangenomen naar Oost- en West-Souburg, ds J. v. d. Berg te Ter Apel. Afscheid. GOES. Na een 4% jaar ver blijf in de combinatie Goes-Wil- helminadorp, nam Dr W. E. Dankbaar gisteren afscheid, de» morgens in Wilhelminadorp en des middags in Goes. In deze laatste dienst bepaalde Z. Eerw. zijn gehoor bij het laatste ver» van don lOOen Psalm, waarna hij ker- die- B- W. van Goes en dé gemeente in haar geheel toespraak. Namens deze genoemden sprak Ds Odé een hartelijk dankwoord, waaraan hij een persoonlijk woord van dank en afscheid toevoegde. De scheidende leeraar werd ten slot te door da gemeente Oez. 183: 7 toegezongen. Voor beide diensten was veal belangstelling. Van de gelegen Dr VAN MOOK NAAR INDIË TERUG. De Luit.-Gouverneur-Gene- raal van Ned. Indië, Dr H. v. Mook, is voornemens Dins dag naar Batavia terug te gaan. Dr Niemoeller preekt in Neurenberg. Neurenberg, 28 April (reiner) Van een geïmproviseerde withou ten preekstoel tusschen de puin- hoopen van de Gustavus Adolphus gedachteniskerk te Neurenberg heeft dr Martin Niemoeller voor drieduizend toehoorders een pre- dicatie gehouden. Hij herinnerde den Duitschers eraan, dat zij me de schuld zijn aan het vergassen, doodslaan, ophangen en neerschie ten van zes millioen Joden. „Wel licht zal een bedelaar in Frank rijk of Nederland van onze klein kinderen of achterkleinkinderen nog brood weigeren met de op merking: „ik wil geen brood uit handen, die met het bloed van zes- millioen Joden zijn bevlekt". La ten wij het gebod „Gij zult niet doodslaan" herinneren en onze schuld aan deze zes millioen moor den niet vergeten. Indien wij in vroeger dagen vrij-uit gesproken hadden, zou er misschien geen Ge. stapo of SS zijn geweest". Aldus dominee Niemoeller. Petroleum voor kookdoel- einden en verlichting. Het C. D. K. deelt medé, dat zij, die in 't bezit zijn van een pe- troleumkaart voor kookdoeleinden of verlichting op de volgende bon nen dezer kaarten gedurende de maand Mei de daarachter vermel de hoeveelheid petroleum kunnen koopen: op bon 33 tm. 36 der kaart ua 510 vier liter, op bon 33 en 35 der kaart ub 510 vier liter, op bon 69 der kaart uo 510 vier liter en op bon 134 der kaart ud 810 (twee liter. NOTARISHUIS MIDDELBURG. Woensdagmiddag 2 uur worden verkocht Schilderijen van bekende en onbekende meesters, waarbij begin 18e eeuw. Dinsdag kijkdag. Notaris v, d. HARST. held om van Dr en Mevr. Dank baar persoonlijk afscheid te ne men, werd des avonds door Vélen gébruik gemaakt,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1