Z)e duisUcc historic eottd Aenotd Meyec. Uit de Schatkamer onzer Letteren. Waarom werd de particuliere j „jacht" geopend? Welke rol speelde Koos Vorrlnk? Uit de Provincie Het einde van de Aanvoer van voedsel door de lucht. Onvergetelijke momenten. De rechten van den mensch. In Wageningen heeft de heer Koos Vorrink voor een vergade ring van de Partij van den Arbeid zich verweerd tegen de artikelen, welke de laatste dagen gepubli ceerd zijn in verband met de rol welke hij in de zaak Arnold Mey er zou spelen. „De zaak Arnold Meyer zal Voor zoover ze aanrakingspunten met mij heeft, in een uitvoerig manifest punt voor punt worden opgehelderd", aldus de heer Vor rink. Spr. erkent, dat er contact fs geweest met Arnold Meyer, met de N.S.B. en ook met Van Rappard. Dat contact had spreker nuttig en noodig geacht om er achter te ko men, wat in het brein der bezetters rondspookte met betrekking tot de bedoelin gen met het Nederlandsche volk. Ten opzichte van Meyer lukte dit contact wonderwel, want het was Meyer zelf, die het contact zocht. Er is een onderhoud ge weest, waarin Arnold Meyer zich als volgt tegen mij uitsprak: „ik wil contact met het N.V.V. en :k wil de beschikking over de bladen van de arbeiderspers. Wij hebben de leidende elite en jullie hebben de massa. .Komen wij tot een vergelijk, dan zijn wij onweerstaanbaar en vormen •en sterk front tegenover de Duitschers". Hierop heeft de heer Vorrink geantwoord, dat daarvan nog niets kon komen, want dat tusschen het democra tisch en het autoritaire stelsel een te diepe afgrond gaapte. Dat is alles wat het rechtstreeksche con tact met Meyer betreft; al het andere is gelogen", aldus de heer Vorrink. Van andere zijde wordt echter een geheel andere voorstelling ge geven. Het blijft, vooral in verband met de „Jacht" op Arnold Meyer", waarbij zich vreem de dingen hebben afgespeeld een wonderlijke historie. Opheldering is noodzakelijk Het zal moeten blijken of bij de „jacht", met uitscha keling van de justitie, inder daad van een regeerings- opdracht moet worden ge sproken en welke rol Vorrink daarbij heeft gespeeld. Koos Vorrink heeft aangekon digd, dat een uitvoerig manifest zal verschijnen en dat hij in een vergadering van de Partij van den Arbeid deze kwestie zal besprek- ken, maar daarmee zijn we niet klaar. In 't algemeen belang, in het belang van Vorrink, die een offi- cieele positie bekleedt, in 't belang van de zuiverheid van ons politiek leven is het noodig, dat over deze duistere historie het volle licht opgaat. I DE POLITIEKE GEVANGENEN. In totaal 200.000 zaken te berechten. Er zijn, aldus is op een pers conferentie bij 'het directoraat- generaal voor de bijzondere rechtspleging meegedeeld, 290.000 dossiers betreffende po litieke delinquenten. Vele dezer dossiers zijn echter slechts aan gelegd omdat een overigens soms geheel ongegronde 'klacht was ingediend. In totaal zou den er 200.000 zaken te berech ten zijn, waarvan thans een groot aantal door de 'procu reurs-fiscaal bij wijze van voorwaardelijke buitenvervol- gingstelling wordt behandeld. Het hoogste aantal gedeti neerden liep tegen de 100.000; thans zijn er nog 78.400 gedeti neerden, van wie 16.800 vrou wen. Voor hen zijn 102 kam pen in gebruik. Het totale aan. tal ontvluchtingen Bedraagt 1692. Van hen zijn er 1093 ach terhaald. Het is de bedoeling de gede tineerden zoovéél mogelijk (p laten werken. Tewerkstelling in de mijnen wordt overwogen. De prijs der tuinbouwproducten. In de middagzitting van de ver gadering van den Nederlandschen Tuindersbond werd een voorstel van het hoofdbestuur tot aanslui ting van den bond bij het Kon. Ncderl. Landbouw Comité aange nomen. Langen tijd discussieerden de afgevaardigden vervolgens over een voorstel ter voorkoming van den wantoestand, waarbij Üe tuin bouwproducten moeten worden verkocht tegen prijzen, ver bene den den kostprijs. Het voorstel behelsde den eisch er bij de bevoegde instanties op aan te dringen garantieprijzen op het niveau der kostprijzen vast te stellen met een daaraan verbon den teelt- en aanvoerrcgeling. Indien er dan toch nog een over schot is, zou de overheid dit moe ten overnemen en het afzetten ap een ander tijdstip of op andere markten, waar gewoonlijk geen afzetgebied is. Ook de bestaanszekerheid der tuinbouwers hield de gemoederen bezig. De vergadering was van mee- tting, dat de tuinbouwers, die in de primaire 'behoeften van 'het Volk voorzien, recht hebben op een redelijk bestaan. Het bestuur zal dit vraagstuk in studie nemen. TRUBINAAL TE GOES. Als eerste beklaagde kwam Donderdag voor: Leendert Jac. v. Nieu- wenhuijzen, landbouwer te St Philipsland, die heel wat op zijn geweten bleek te hebben. Hij werd er o.m. van beschuldigd in Oct 1944 een dijk te hebben wil len laten springen en zoo de Duit schers te helpen om enkele pol ders te inundeeren. Bekl. ontken de dit. Hij had alleen een mede- deeling van de Duitschers door gegeven, dat deze polders geïnun deerd zouden worden. Hij legde daartoe meerdere schriftelijke verklaringen over. De voorz. achtte dit bewijsmateriaal vol doende. Voorts was v. N. buurtboeren- leider geweest. Naar hij zei, had hij dit als wnd. burgemeester tij delijk aanvaard om „Ausweise" voor de arbeiders te St. Philips land te kunnen onderteekenen, op dat zij niet naar Duitschland zou den moeten. Hij had in zijn func tie van weth, eenmaal gecollec teerd voor W.H.N, en was lid van den N.V.D. geweest. „Maar over het vorderen van menschen en paarden voor de Wehrmacht zijn de bewoners van St. Philips land toch slecht te spreken", sneed Mr Vlaming daarop het volgende punt aan. Ook hier wist bekl. echter gunstige verklaringen over te leggen. Zijn heele houding had besch. gebaseerd op de overtui ging, dat hij zijn gemeente het best kon dienen, door als wnd. burgemeester aan te blijven. Hij meende, dat St. Philipsland daar door voor veel gespaard is ge bleven. Over het feit, dat besch. den N.S.B.-er P. C. v. Leeuwen onderdak had verleend, vertelde hij een heele roman, waarbij de zaal geïnteresseerd toeluisterde. Daarna was het woord aan Mr Dirven. Deze wees er op,dat de beoordeeling in deze zaak zoo moeilijk is, daar de beschuldigers v. bekl. hebben getracht zich door misbruik van de bijzondere om standigheden van 'n sterken poli- tieken tegenstander te ontdoen. Het gaat er 'hier om, wie als over heidspersoon beter heeft gehan deld, degene, die zich terugtrok en de zaak aan N.S.B.-ers overliet of degene, die aanbleef om zoo veel mogelijk te redden. Daarna ging pleiter de verschillende pun ten nog eens na. Mr Dirven meen de tenslotte, dat zaken als deze niet tot het gebied van het tribu naal behooren. Cornelia D. Hartoog, echtg. v. J. Knieriem, te Goes: was lid n de N.S.B. geweest. Zij had zich er niet tegen verzet, toen haar man N.S.B.-er werd en een tijd bij de W.A. was. Na het betoog van Mr F. W. Adriaanse trok het tribunaal zich in raadkamer terug. Hermanus Franken, verzekeringsinspecteur te Goes, sloot zich als symp. lid aan bij de N.S.B., naar hij zei om de sociale politiek van deze beweging. Hij was ook lid van den N.V.D. Ook hier was Ms F.. W. Adriaanse verdediger. Willem N. v. L i e r e, landbouwer te Ovezande was van meening, dat de N.S.B. de econ. betrekkingen met Midden-Europa verbeteren zouden. Daarom was hij in 1941 symp, lid geworden. Het „systeem" was hem echter tegengevallen. Uitspraak in alle gevallen over 14 dagen. DE ITALIAANSCHE MONARCHIE. Te Londen is officieel verno men, dat van Engelsche zijde aan de Sovjet-Russische en Ameri- kaansche regeering is voorgesteld, Italië te ontslaan van zijn belofte, geen plebisciet over de toekomst van de monarchie te houden zon der toestemming van de geallieer den, DE RUSSISCHE ECONOMISCHE POLITIEK IN EUROPA. De Washingtonsche correspon dent van de conservatieve Britsche Daily Telegraph schrijft, dat de Vereenigde Staten tijdens net be zoek van de Russische financi- eele missie voor de 'besprekingen over de Amerikaansche leening van een milliard dollar de Sovjet- Unie zullen verzoeken haar hui dige economische politiek in Europa en voornamelijk haar verdragen met Tsjecho-Slowakije, Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Finland te willen wijzigen. WANNEER VERKIEZIN GEN IN POLEN? De Britsdie ambassadeur in Polen heeft den Poolschen vice- minister van Buitenlandsche Za ken, een memorandum overhan digd, waarin de Poolsche regee ring wordt herinnerd aan haar verschillende malen afgelegde verklaringen, dat spoedig vrije en geheime verkiezingen zouden wor den gehouden. Er zijn redenen om aan te nemen, dat men in Enge land ietwat geschokt is door re cente berichten uit Polen over de arrestatie van meer den zestig leden van de Christelijk-socialis- tische partij, welke op 8 April j.l. zou zijn uitgevoerd. Een kunstmatige slokdarm. De Russische chirurg Sergei Yudin, heeft een ingewikkelde operatie verricht om een kunst matige slokdarm aan te leggen. Deze operatie werd op de film vastgelegd en voor de Fransche medische delegatie gedraaid, welke thans de Sovjet-Unie be- zoekt. De Fransche doktoren spraken den wensch uit, dat hun collega's in het vaderland ook in de gelegenheid zouden worden gesteld deze rolprent te SMOKKEL-AFFAIRE MET MILITAIRE WAGENS. Op den eersten Paaschdag zijn in Brabant een groot aantal vee smokkelaars tegen de lamp geloo- pcn. Onder den rook van Baarle- Nassau knipte men 3 militaire wagens met 21 stuks vee. Om 8 uur in den morgen passeerde al daar een militaire auto zwaar beladen met koeien, die ten noor den van de „Baolbrug" de politie in de armen liep. Bij deze 3 vee transporten waren slechts 3 bur gers betrokken, de rest bestond uit militairen. Ook onder Ulvenhout werden 2 wagens met vee aangehouden. Een vrachtauto liep op de Weeldeschc heide in do val. HET AMERIKAANSCHE CREDIET AAN NEDER LAND. De voorzitter van de Ameri kaansche export- en importbank, Martin heeft details gegeven over het crediet van 200 millioen dollar van de Bank aan Nederland. De helft van het crediet, dat op rentevoet van 2% procent ver strekt wordt, moet binnen een jaar terugbetaald worden en de rest binnen twee jaar. Martin zeide, dat naar schatting de helft van het crediet door on geveer 50 handelsbanken zal wor den gebruikt. De aankoopen voor het nieuwe crediet zullen tot goe deren in 25 met name genoemde categorieën beperkt worden. De aankoopen zullen in de Ver eenigde Staten in hoofdzaak door particuliere Nederlandsche impor teurs worden gedaan. Het oprichten van gedenk- teekens. I.v.m. het K.B. van 15 Oct. 1945, waarbij is bepaald, dat voor het oprichten, plaatsen of aan brengen van oorlogs- en vredes- gedenkteekens op openbare of van den openbaren weg af zichtbare plaatsen toestemming van den Min. van O., K. en W. is ver- eischt, is ook in Zeeland een Prov. Commissie ingesteld, die tot taak heeft den min. omtrent de ingediende verzoeken en daar bijgaande ontwerpen te ad- viseeren. In deze Commissie 'heeft de Min. benoemd: Jhr Ir J. de Ra- nitz, voorz.Ir M. de Vink, wnd. voorz.Ir F. H. Klokke, secr. en W. Abeleven, Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man en L. Heymans, leden. Alle aanvragen tot het oprich ten, plaatsen of aanbrengen van oorlogs- of vredesgedenkteekens moeten worden ingezonden, Mo lenstraat 13, Middelburg. Haagsche belangstelling voor Walcheren. In samenwerking met de stich ting „Nieuw Walcheren", orga niseerde de „Commercieele Club" uit Den Haag voor haar leden Woensdag een excursie naar Wal. cheren. Om ongeveer elf uur arriveer den de deelnemers te Middelburg, waar zij ontvangen werden door de bestuursleden van genoemde stichting, Mr Vermaas, secr., dhr de Muynck voorz. v. d. propagan-, da-sectie, dhr Nieuwenhuijze, ad ministrateur en dhrn v. Eesteren, aannemers. De tocht ging eerst naar Vlis- singen. In deze stad werden de vernielde havencomplexen, het in aanbouw zijnde noodwoningen dorp en de nieuwe Nolledijk be zocht. Tijdens een lunch in hef Strand- hotel spraken dhrn Verhage, voorz.- van de Stichting „Nieuw Walcheren", Kolff, burgem. van Vlissingen, Gerber van het streek- bureau Walcheren en Smit, direc teur van „De Schelde". Zij allen belichtten de groote moeilijkheden waarmee de bedrij ven op en de bewoners van Wal cheren te kampen hebben, ook spraken zijn hun groote waardee ring uit voor de belangstelling, die de Haagsche zakenlieden voor het eens zoo mooie eiland toonen. Dhr J. de Groot, vice-voorz. van de „Commercieele Club" be tuigde zijn medeleven met het wel en het wee van Walcheren. Spr. bedankte voor de goede ontvangst. Het was reeds betrekkelijk laat toen het gezelschap in Westka- pelle aankwam. De verwoestingen en de nieuwe dijk werden bezich tigd. Burgem. de Casembroot ver telde daar 't een en ander over de bevrijding van Westkapelle en de problemen van herstel en we deropbouw. Na dit bezoek aan vaardden de Hagenaars den thuisreis. Apotheken, Van 27 April t.m. 3 Mei zijn voor avond- en nachtrecepten geopend de volgende apothe ken te 'Vlissingen.: fa. Ocken- burg, Badhuisstraatte Mid delburg: fa. Van de Garde; te Goesfa. Laport. Christelijke Landarbeiders op Schouwen-Duiveland. Woensdagavond werd van wege den Ned. Chr. Landarb. Bond te Zierikzee een groote Prop.verg. belegd welke druk bezocht was. De heer Vingerling uit Goes sprak over: Zeeland zal herrijzen. Hij betoogde, dat de grondslag van die herrijzenis dezelfde moet zijn als voor den oorlog, hóéveel verwarring er dan ook is, en dat onze Chr. arbeiders daaraan onder alle omstandigheden moeten vast houden. Daarna sprak de Bondssecre- taris, dhr Oudekerfc uit Utrecht over: „Wij bouwen verder". Hij toonde de histo rische lijn waaraan de Chr. Vakbeweging nimmer ontrouw werd. Zulks in tegenstelling met het N. V. V., dat op een enkele uitzondering na zonder meer voor Wouden berg boog, ja zelfs bereid was mede te werken om de Chr. Vakbeweging om hals te bren gen. Dezelfde Bijbelsche nor men van voor den oorlog, waaraan we ook tijdens den oorlog getrouw mochten blij ven, zullen ook nu, na den oorlog door de mannen van de Chr. Vakbeweging niet worden verloochend. GOES. In de zaal Krijger had Don derdagavond een groote verga dering plaats van de Partij van den Arbeid, waar als spreker optrad oud-minister Burger. Na opening door den voorz. van de plaatselijke afd., dhr Visscher, begon spr. met te wijzen op de politieke ontwikkeling voor den oorlog. Langzamerhand was er een antithese, een scherpe te genstelling gegroeid tusschen links en rechs. Daarna ging hij uitvoerig na, wat de Partij van den Arbeid wil en stelde haar program, o.m. naast dat van de Communisten en de Partij van de Vrijheid. Nadat spr. nog enkele vragers had geantwoord, werd door dhr Visscher de goed-bezochte vergadering ge sloten. KAPELLE. Door de Chr.-Hist. Kies- vereen. werd alhier in het ge bouw Obadja een openb. verga dering gehouden. Spreker was dhr J. C. Vogelaar van Baar land met als onderwerp: „Ons Urgentieprogram". Spr. gaf een duidelijke uiteenzetting van wat de C.H. Unie wil. BIEZELINGE. Met handgranaat gegooid. Zaterdagavond werd door een onbekende in het tuintje van dhr Gijzel in de Abdijstraat een handgranaat gegooid. Ongeluk ken kwamen niet> voor. HEINKENSZAND. Op 1 Nov. 1945 was het 40 jaar geleden, dat dhr A. Goos- sen, ontv. der Dir. Bel., Inv. en Acc. te Heinkenszand, in dienst kwam van het Min. van Finan ciën. Deze dag is toen door bij zondere omstandigheden niet- herdacht. Dit is thans Donder dag in stilte geschied. Verte genwoordigd waren de Insp. der Dir. Bel. te Goes en enkele andere ambtenaren uit die plaats, de ambtenaren van den actieven dienst ressorteerende onder zijn kantoor en het kan toorpersoneel. Door den Insp. werd dhr Goossen hartelijk toegesproken. Tevens werd hem daarbij een bloemstuk aangeboden. Voorts werd het woord gevoerd door een oud collega en tenslotte door een der ambtenaren die hem enkele boeken aanbood. XIII. EEN VAAK VERGETEN DEEL ONZER LITTERATUUR. De letterkunde van Zuid-Afrika. Er is wel eens aan getwijfeld, of de Zuid-Afrikaansche letter kunde een onderdeel vormt van onze Nederlandsche litteratuur. Zij die haar echter buiten onze cultuur willen sluiten stellen zich op een te eng standpunt HOUT UIT DUITSCHLAND De geallieerde autoriteiten in Duitschland hebben thans defi nitief vastgesteld, welke hoe veelheden hout Nederland in 1946 in de Engelsche zone van Duitschland kan kappen. Dit zal zijn 87.500 kub. m. mijnhout, 15.000 kub. m. zaag- hout en 15.000 kub. m. hard hout. Tevens zal een niet on aanzienlijke hoeveelheid scherf- hout ter beschikking van Ne derland komen. Dit. hout zal in de eerste plaats betrokken wor den uit het Reichswald, verder ren oosten van Arcen en zoo noodig oostelijk van Winters- wijk-Ensch.ede. WAT GEBEURT ER MET WEST-DU1TSCHLAND? Spaak tevreden. Spaak, de Belgische minister van buitenlandsche zaken, heeft een verklaring voor de pers af gelegd over zijn onderhoud met Bevin. Het is zijn bedoeling geweest, gedaan te krijgen, dat de lan den, die nauw betrokken zijn Na bijna vijf Jaren nazi onderdrukking, na een half Jaar systematische uithonge ring was de nood van de vier millioen inwoners van het Westelijke deel van ons land tot het hoogste gestegen. Er was practisch geen voedsel meer, het grondwater steeg bij gebrek aan bemaling, er was geen gas en geen elec- trische energie. De talrijke dooden konden niet dan met de meest primitieve midde len worden vervoerd; zij wer den in cartonnen doodkisten of geheel zonder hulsel ter aarde besteld. De stadsgrach ten verspreidden een ondra- gelijken stank.... Zoo was de toestand in de drie honger- provincies, weinige dagen voorde bevrijding en Duitsch- lands definitieve en algeheele ineenstorting. Onder deze omstandigheden werd kennis genomen van de mededeeling van generaal Eisen hower, omgeroepen in den vroe gen ochtend van Woensdag 25 April. Het was de mooiste bood schap, die de bevolking van het nog bezette Nederlandsche ge bied kon ontvangen. Zij beteeken- de niet alcen het einde van den honger, doch meer nog: zij be- teekende, dat Duitschland ver slagen was. Want hoe zou de Duitscher, dien wij zoo heel an ders hadden leeren kennen, het verdragen, dat de Geallieerden het gebied, dat, nog in zijn klauwen was, met zware bommenwerpers zou overvliegen om levensmidde len uit .te werpen voor de door hem uitgehongerde bevolking, als hij zich niet reeds verslagen zou gevoelen? bij 't vraagstuk West Duitsch land, te Parijs in de besprekin gen betrokken zulen worden, wanneer dit probleem ter sprake zal komen. Hij had geen opdracht ook uit naam van Ne derland en Luxemburg te spre ken, maar de positie van die landen achtte hij met die van België overeen te komen. Spaak meent er op te kunnen rekenen, dat Bevin zijn ver zoek zal steunen en hij heeft den indruk, dat ook de Ver eenigde Staten het gerecht vaardigd achten, dat de ge noemde landen aan de behande ling van de kwesties van Rijn land en Roergebied deelnemen. „De vijand", aldus deze mede deeling, „dia verantwoordelijk is voor de voedselvoorziening van Nederlandsch bezet gebied, heeft verzuimd daarin tijdig te voor zien, toen de wegen daarvoor nog open waren. Nu hij tot het laatst verzet pleegt in bezet gebied en het land onder water laat loopen, is hij niet meer in staat, de voed selvoorziening te verzorgen. Daar uw voedselvoorraden uitgeput zijn, hebben wij besloten u onmid dellijk te hulp te komen en le vensmiddelen uit vliegtuigen af te werpen". Zou de Duitscher dit acceptee ren? Wij, die den Duitscher van zoo nabij hadden leeren kennen, mochten met reden 'hieraan twijfe len. En inderdaad: denzelfden dag nog maakte Seyss Inquart bekend, dat hij van meening was, dat het plan van de Geallieerden holle propaganda beteekende met daar achter verborgen militaire bedoe lingen. Hij deelde voorts mee, dat het oppercommando der Duitsdhe weermacht in Nederland en hij zelf aan het Geallieerde opper commando voorgesteld hadden scheepstransporten, zooals die tot dan plaats hadden via het Roode Kruis, en transporten uit de pro vincie Brabant en uit de Noord- Oostelijke provincies in nog groo teren omvang te doen plaats heb ben. Dit voorstel zou, volgens hem, gepaard gegaan zijn aan de belofte van belangloozen steun voor de rechtvaardige verdeeling van levensmiddelen door de Ne derlandsche voedselvoorziening. Als de Geallieerden werkelijk van goeden wille zijn aldus de rijkscommissaris zullen zij deze wijze van hulpverleening aan het Nederlandsche volk aanvaarden. Dit beteekende dus, dat de voedsel-brengende vliegtuigen niet ongehinderd boven nog bezet ge bied zouden kunnen vliegen. En zoo kwam er nog geen voed sel op Woensdag 25 en ook niet op Donderdag 26 April. In den avond van dien dag maakte de zender „Herrijzend Nederland" bekend, dat het bevel tot het uit werpen van voedselpakketten was ingetrokken, daar onder de gege ven omstandigheden dit mensch- lievende werk zelfmoord zou be- teekenen. Eindelijk'op Zaterdag 28 April deelde Radio Oranje mede, dat, de onderhandelingen, die met de Duitschers werden gevoerd be treffende het afwerpen van voed sel waren voltooid. Op Zondag 29 April riep „Her rijzend Nederland" om dat, zoo dra de weersomstandigheden het zouden toelaten, aan het Westen van Nederland per vliegtuig voed sel gebracht zou worden en oven later deelde de B.B.C. inede, dat op dat oogenblik (tegen 12 uur) de vliegtuigen op weg waren naar Nederland. Het groote oogenblik was aangebroken. Even later da verden de groote grijze vogela laag over de landerijen, over de daken der steden, over huizen en boomen. Niemand, die deze bood schappers des vredes heeft gezien en gehoord, zal ooit dit oogenblik vergeten. De straten waren zwart van de menschen. Men klom op de daken, men juichte en ween de, men zwaaide met doeken en vlaggen, met oranje en rood-wit-blauw, men schreef zijn dankbaarheid in witte kalk op de daken, met stee- nen op de velden „Thank you boys" en steeds daver den de zware bommen werpers met hun redding brengenden last over het ge kwelde Westen, dien dag, den volgenden dag en de volgende dagen: een steeds grooter toevloed van voedselpakket ten, die als een milde regen nederdaalden op onze groene velden. Zoo groot als de vreugde van de bevolking was, zoo groot was de voldoening van de bemannin gen der vliegtuigen. Reeds dagen lang hadden zij moeten wachten tot het plan werd uitgevoerd. Des Woensdagsmorgens 2 Mei maakte de B.B.C. bekend, dat er tusschen de Geallieerden en de Duitschers overeenstemming was bereikt over de regeling van den aanvoer van levensmiddelen naar Nederland: door de lucht, over zee en over land. Zoo kwam na eenige dagen het definitieve einde van de macht der Duitschers en daarmede was de mogelijkheid van hulpverlee ning op zoo groot mogelijke schaal geopend. De Nederlandsche bevolking niet alleen in het uit gehongerde Westen zal nim mer het grootsche gebaar van haar Geallieerde vrienden verge ten, een gebaar, dat zoowel mate rieel als ideëel eff :ct heeft ge had, een gebaar, dat eenig is in de historie. Het kan zijn nut hebben hier op eens speciaal de aandacht te vestigen. Hierom willen wij een tweetal artikelen wijden aan de letteren van Zuid-Afrika en een van haar begaafdste be oefenaars. Geschiedenis van het Afrikaansch. De taal van Zuid-Afrika is zeer nauw aan de onze ver want al leidt zij thans een eigen leven. In de 17de eeuw vestigden zich talrijke Neder landsche kolonisten aan de Kaap, die er hun Hollandsche taal meebrachten. Maar zij wa ren niet de eenigen, die hier immigreerden, Behalve de blan ken kwamen ook een groot aantal kleurlingen, slaven en Maleische ballingen, het land binnen. Om met hen en met de plaatselijke bevolking in con tact te kunnen komen dienden de blanken zich wel van een taal te bedienen, die voor hen verstaanbaar was. Op deze I wij ze kwamen er tal van ver- I anderingen in het Hollandsch, 1 dat zelfs vrijwel geheel ver- dween; het Hoog-Hollandsch bleef alleen door de kerk en den godsdienst bekend. In de vorige eeuw beschouw de men in Nederland het Afri kaansch a's een verminkt en dus gebrekkig Nederlandsch. Voor het voortbrengen van let terkundige producten achtte men het stellig niet geschikt. In deze minachting schuilde een groot gevaar. Vooral in de Kaapkolonie dreigde een ern stige concurrentie van het En- gelsch, dat met name de jon geren zeer aantrok. Om het gevaar van een vol slagen verengelsching te keeren stichtte nu Ds S. J. du Toit in 1875 „Die Genootskap van Regte Afrikaners", met de be doeling om het Afrikaansch te doen erkennen als officieele schrijftaal, naast het Engelsc'n en het Nederlandsch. Toen kwam de oorlog en de taalbeweging van het Genoot skap scheen dood te zullen loo pen. Maar door de krijgsver richtingen versterkte zich het nationaliteitsgevoel en hier mede de drang om de eigen taal te gebruiken, te meer daar de Engelsche bezettingsautoritei ten maatregelen beraamden om het volk, door middel van het onderwijs, te verengelschen. Het was duidelijk, dat de Hoog-Hollandsche boekentaal deze vloedgolf niet zou kunnen keeren. Zoo ontstond een twee de Afrikaansche taalbeweging. Plotseling bloeide een rijke lit teratuur op. In 1909 werd de Zuid-Afrikaansche Akademie gesticht, 5 jaar later werd het Afrikaansch als leervak op de scholen ingevoerd en in 1924 werd het laatste bolwerk geno men: de kerk, die nog steeds had vastgehouden aan de oude Statenvertaling, gaf zich ge wonnen en de bijbel in het Afrikaansch deed zijn intrede. Ook in de wetgeving drong nu deze taal door. Op. deze wijze had het Afrikaansch op alle fronten gezegevierd. De Afrikaansche letterkunde. Een der Zuid-Afrikaansche schrijvers, W. E G. Louw, heeft eens gezegd: „Evenals het gebed is ook de poëzie een getuigenis voor God van de nood en ellende, de vreugde en dankbaarheid van den mensch, die vanuit deze ontwrichte we reld de tengere handen naar het verloren Paradijs en de ge nade van God uitstrekt. Daar om zijn de dichters van een volk steeds de getuigen van wat waarachtig diep en essen tieel in dat volk leeft, daarom zijn zij de rechters, de profe ten en de onerkende wetgevers van dat volk". Wanneer deze uitspraak waar is en aan haar waarheid valt niet te twijfelen can geldt zij zeer zeker voor de Zuid- Afrikaansche letterkundigen. Van de eerste proeven, vaak onbeholpen maar soms eenvou- dig-mooi, van Afrikaansche verzen, datccrend van om streeks 1890, tot op den tegen- woordigen dag vindt men in hun werk terug wat het Afri kaansche volk bewogen heeft, wat het zich in moeilijke wor steling tegen geweldige hinder nissen reeds verworven heeft en ook dat, wat nog in wording is: den Afrikaanschen mensch, met zijn zoeken en tasten naar de waarheid in een eerst door oorlog, later door schijnvoor- spoed ontwricht land, den Afri kaanschen mensch met zijn be lijdenissen van gebrokenheid en tevens zijn vurige verwachtin gen voor de toekomst. De poë zie is ook in Zuid-Afrika de ge voelige klankbodem van het volksleven. aOver enkele van deze uitin gen hopen wij een volgende week te handelen. H. S De Fransche Nationale Ver gadering heeft opnieuw de Rechten van den Mensch wet telijk vastgelegd. Wij hebben hier een herha ling en een voortzetting van wat in 1789 bij den aanvang van de Fransche revolutie gebeurde toen de Verklaring van de Rechten van den Mensch werd geproclameerd. Merkwaardig is wet, dat in dit stuk waarin op de rechten en de vrijheden van den mensch zoo sterke nadruk wordt gelegd, de geeste lijke vrijheid niet wordt geëerbiedigd. Er kwam aan de orde een voorstel om ook de vrijheid van onderwijs wettelijk vast te leggen. Lang is over deze kwes tie gedebatteerd. Maar het re sultaat was, dat de socialis- tisch-communistische meerder heid het voorstel afwees. De vrijheid van opvoeding en onderwijs werd niet erkend. Omdat met het recht Gods, met het Woord' van God geen rekening werd ge houden. Omdat men zich laat leiden door dezelfde beginselen, die het Nazidom er toe brachten de vrijheid en het recht met voeten te treden. Nieuwe Generaal Leger des Heils. Te Sunbury-on-Thames is Don derdag de hooge raad van het Leger des Heils bijeengekomen voor het kiezen van een nieuwen generaal.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2