De Mand in Indië. 100 jaar Z.L.M. De Spaansche kwestie in den Veiligheidsraad. DE BÏLÏ ZEGÏ; Zacht. Ernstige waarschuwing. Zwareltreinbotsing in Amerika. Slachtoffers van de terreur In Indlë. De Indische kwestie in het Parlement. De munitie in de Soerensche bosschen. Belangrijke mededeelingvoor lichting 1945. Onderwijs-maatregelen tijdens de bezetting. Dit feit zal op grootsche wijze herdacht worden. Heldere ochtend, in den na middag tijdelijke bewolking met plaatselijk enkele buien en kans op onweer. Zacht voor den tijd van het jaar. Wij- hebben reeds met een enkel woord gewag gemaakt van de rede door Prof. Haitje- ina in de .vergadering van do C.H. Unie gehouden. Nu wij in een van de bladen een breedvoerig verslag van deze rede vonden, meenen wij goed te doen, een gedeelte daarvan hier te laten volgen. „Wat ons bedreigt, schijnt mij vóór alles dit, aldus spr., dat de revolutioneerendo 'krachten van dit laatste oorlogstijdperk met ■zijn nasleep'ook ens, Christe nen, alle bezinning doen ver liezen en er onder ons gevon den worden, die, zóózeer zijn bedwelmd geraakt onder het geheel nieuwe van de na-oor- logsche historische situatie, dat men zonder vorm van proces het onder ons historisch gewor- dene wilde trachten uit te ruk ken, en met diepe levensworte len en al, ter zijde te werpen. Men zag het badwater van de politieke werkelijkheid tot op 1940 blijkbaar zóó vuil, dat het vele voor vernieuwing zoo geestdriftigen ten eencnmale ontging, dat er in dit badwa ter zich nog een kind bevond, dat tot geen prijs mocht wor den weggeworpen. En de aanwezigheid van dit levende kind, n.l. Gods historie met ons volk, waarin de diepe achtergronden van een Christe lijke staatkunde en van Chris telijke partijvorming beginnen op te lichten, eischt van ons, door alle revolutionaire kente ring der tijden heen, de lijn der continuïteit vast te houden. Wat vóór 50 Jaren in het Nederlandsche politieke leven zoo broodnoodig was, is thans nog even noodig. Het opko men tegen den geest der eeuw is thans niet minder noodzakelijk dan toen. De leuze van Groön: tegen de revolutie het Evangelie! heeft nog niets van haar actualiteit verloren. Is het niet wat ai te naïef om te meenen, dat de beëindiging van den schoolstrijd in Neder land in 1920 het oogenblik zou hebben beteekend, waarop ie afzonderlijke christelijke poli tieke formatie haar zin verloor. Maar bovendienis de schoolstrijd wel voor goed be ëindigd in de politieke arena? Kan hij niet sppedigcr, dan men denkt, weer opduiken in een nieuwen vorm, als de idea len der onderwijsvernieuwing, waarbij zoovele humanistische aspiraties zich kennelijk weer heel sterk trachten te doen gelden, in een nieuwe Onder wijswet hun neerslag zullen moeten vinden? Nog een dreiging is, dat Her vormde Kerkleden als Christen-1 staatsburgers droomen gaan droomen en in hun visioenen geen grenzen, meer zien aan wat roeping en taak der kerk mag heeten, terwijl er ander zijds over de reëele structuren in ons openbare, politieke en sociale leven heen gedroomd wordt. Want is het geen overspan ning in den drang tot „verker- kelijking" van allerlei vereerfi- gingswerk, als men nu op eens den tijd rijp gaat achten om die pas ontwaakte „Christus-belij dende Volkskerk" te laten in treden in het werk der „chris telijke vereenigingen"? Voorts is het ook een drog reden, dat bij een genoegzame bewustwording .der Kerk ten opzichte van haar roeping in ons volksleven, alle christelijke organisatie-vormen wel zouden ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 325 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prija ƒ3.80 p, kw. Hoofdkantoor! Goes, Tol. 2438, Giro 274289, Bijkantoron to VHsstngen, Middelburg en Temeuzon. Zaterdag 27 April 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan, Zondag; Zon op 5.15 u,, on der 20.01 u. Maan op 4.66 u., onder 17.04 u. NJH. 1 Mei. Hoog water te Vllssingen Zondag 28 April i 0.12 u. 1.64 m., 12.44 u. 1.92 m. kunnen worden geliquideerd. Dat mag zoo zijn voor het zendingswerk en het christelijk» barmhartigheidswérk, doch in geen geval voor het werk van opvoeding en onderwijs, en voor de effcctueering der ver antwoordelijkheid op politiek en sociaal gebied. Immers op deze terreinen komen wij in aanraking met reëele structu ren, die den verecnigingsvorm vooralsnog onmisbaar maken. De Kerk draagt hier de be ginselen uit met hare verkon diging van het volle Woord Gods, en de kerkleden hebben dit Woord te hooren en daar mede overeenkomstige beslis singen te nemen. Voor het politieke leven wil dat zeggen, dat de kerkleden in hun verantwoordelijkheid als staatsburgers zich zullen hebben aaneen te sluiten in een politie ke groepeering, waarvan het be ginselprogram op strikte wijze de grondlijnen uitstippelt, die volgens Gods Woord voor het staatkundige leven thans zullen moeten gelden. Hier kan de kerk nooit aan de verantwoordelijke staatsbur gers de beslissingen uit handen nemen. Omgekeerd mogen be lijdende leden der kerk als ver antwoordelijke staatsburgers, niet in den waan verkeeren zooals mede-christenen, die zonder bezwaar tot de Partij van den Arbeid toetreden, dat blijkbaar gemakkelijk doen, dat men terzake van de be ginselen der partij gerust kan zijn, wanneer slechts „ruimte aan de Kerk" gelaten wordt." Moge dit ernstige woord van Prof. Haitjema in breeds kringen ingang vinden. Niet in de laatste plaats bij de jongeren, die thans zoo gemak kelijk het spoor bijster raken. Niet genoeg kan het gezegd worden en herhaald: Het opkomen tegen den geest der eeuw is thans niet minder noodzakelijk dan een halve eeuw geleden. De leuze van Groen heeft nog niets van haar actualiteit verloren. HANDEL IN GEBRUIKTE MOTORRIJWIELEN. Alleen via de Rijks verkeersinspectie. Het ministerie van Verkeer ves tigt er de aandacht op, dat de handel in gebruikte motorrijwielen niet vrij is maar dat motorvoer tuigen en motorrijwielen als dis- tributiegoed moeten worden aan gemerkt, wat beteekent, dat ver koop daarvan door den handel ge bonden is aan een vergunning van de bureaux der rijksverkeersin spectie. Tegen den handel in motorvoer tuigen en motorrijwielen zonder vergunning zal met-kracht wonden opgetreden. RIJWIELBANDEN VOOR DEN LANDBOUW. Indien de arbeidskrachten op het platteland niet de beschikking hebben over voldoende rijwielban den zal veel werk op het land niet verricht kunnen worden. De Stichting van den Landbouw heeft daarom den minister van Handel en Nijverheid gevraagd de volgende hoeveelheden banden be schikbaar te stellen: Voor veehouders en melkknech ten 200.000 binnen- en buitenban den te verstrekken in April en Mei. Voor landbouwers en landarbei ders 400.000 binnen- en buiten banden te verstrekken in Juni en Juli. Voor tuinders en arbeiders in den tuinbouw 100.000 binnen- en 'buitenbanden te verstrekken in het geheele seizoen t.w. tusschen April en October. Donderdag kwam de Spaan sche kwestie in den Veilig heidsraad aan de orde. In be spreking kwam het Australi sche voorstel om een commis sie van vijf naar Spanje te zenden, die 31 Mei rapport zou moeten uitbrengen over de si tuatie in dat land en met name over de vraag of er internatio nale wrijving uit den toestand in Spanje zou kunnen voortko men. Stettinius verklaarde namens de Vereenigde Staten, dat zijns inziens geen actie tegen Spanje in den zin van artikel 39 en 41 van het Handvest gerechtvaar digd was, maar dat hij het Australische voorstel, wellicht met kleine wijzigingen, wilde aanvaarden. Gromyiko, de Russische afge vaardigde, werd door het voor stel tot het zenden van een commissie herinnerd aan voor- oorlogschp methoden en criti- seerde scherp de Engelsche non-interventie politiek van dien tijd. Hij verklaarde tegen het zenden van een commissie te zijn, aangezien er een over vloed van feiten en bewijsma teriaal is, welke de door den Pools cben afgevaardigde tegen het fascistische regime geuite beschuldigingen staven. Dat het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met Spanje Fran co's positie sterker zou maken, ontkende hij. Ten aanzien van de bezorgdheid van eenige af gevaardigden over een even- tueelen burgeroorlog in Spanje, merkte hij op, dat in sommige landen de burgeroorlog niet al tijd tot slechte resultaten had geleid. Minister van Kleffens zeide, dat hij voor de Australische re solutie zou stemmen. De zitting werd daarop ver daagd tot Vrijdagavond. Groot aantal doóden en gewonden. De „Railroad Flyer", de „Vlie gende spoortrein", is op plm. S0 K.M. van Chicago in botsing ge komen met een qnderen sneltrein. Voor zoover men kan nagaan zijn bij deze botsing 41 menschen ge dood en 80 gewond, doch men vreest, dat het doodenaantal tot 50 aal stijgen. OPRUIMING VAN BUNKERS. Over het opruimen van bunkers en andere door de Duitschers ge maakte verdedigingswerken deelt het college van algemeene com missarissen voor den wederop bouw het volgende mede: Over heidsinstanties en particulieren mogen deze werken niet doen ver wijderen, alvorens zij daartoe goedkeuring verkregen hebben van het bureau van den weder opbouw, dat ter plaatse bevoegd is, of van de directie voor Land- bouwherstcl in geval de werken zich bevinden op landbouwgrond. Aan den eigenaar van den grond, waarop zich het werk be vindt, wordt van rijkswege een bijdrage verstrekt op grond van het besluit materieelc oorlogs schaden. Indien het algemeen be lang een spoedige opruiming vor dert, worden dc opruimingskostcn door de overheid betaald, waarbij een evcntueele reeds toegekende bijdrage op grond van het besluit materieele oorlogschaden wondt verrekend. M.s. „Klipfontein". Het m.s. „Klipfontein" zal vermoedelijk op 30 April a.s. te Amsterdam aankomen met 1092 repatrieereiïden uit Indië aan boord. De passagierslijst ligt op-onze kantoren te Goes, Vlissingen, Middelburg, Zie- rikzee, Tholen en Terneuzen ter inzage. De Voorlichtingsdiens? van het K.N.I.L. deelt mede, dat er op 25 April bij de Kampong Tja- koeng ten Oosten van Klcnderen een hevige botsing heeft plaats gehad tusschen een Nederlandsche patrouille en terroristen. Na een hevig gevecht werden de extre misten verspreid. Zij lieten 27 dooden achter, terwijl er acht werden gevangen genomen. Aan Nederlandschen kant telde men alleen een gewonde. Volgens het officieele Britsche communiqué is op denzelfden dag een Nederlandsch, soldaat gedood. toen een Nederlandsche patrouille in het Bandoengsche met Indo nesiërs slaags raakte. Politie- troepen arresteerden zeven terro risten na een gevecht bij de Poen- tjak Pas aan den weg van Buiten zorg naar Bandoeng. Donderdag bereikten 700 slacht offers van dc politieke storm op Java, onder bescherming van het Indonesische nationale leger, pef trein Batavia. Mecrcndoels Indo-Europeanen, zijn zij de slachtoffers van de ongeregeldhedenplaatselijke gouverncments-ambtenarcn, per soneel van plantages en fabrieken met hun families van wie liet grootste gedeelte niet door de Japanneezen geïnterneerd is ge weest. Hun verhalen geven een be schrijving van een korte periode, van terreur omstreeks medio Oc tober, toen zij door de revolution- naire partijen in de nabijheid van de haven van Chcribon ongeveer 160 K.M. oostelijk van Batavia gelegen, bijeen werden gebracht. Behalve gedurende de eerste pe riode van geweld, toen, volgens hun verfialen, meer dan twintig mannen door middel van zwaarden zijn vermoord, schijnt de behan deling, welke zij daarna hebben ondervonden niet opzettelijk hard te zijn.geweest. Onder geallieerde bescherming. Uit Medan verneemt men uit zeer betrouwbare bron, dat de In donesische vice-gouverneur van Sumatra, Dr Amir, zich thans met zijn gezin in een Rawpi-kamp onder geallieerde btscherming be vindt. Broer van SJahrir ontvoerd. Reuter verneemt, dat de oudste broer van Sjahrir een maand ge leden in Sumatra ontvoerd is. Toen een Indonesische delegatie onlang9 Sumatra bezocht, vernam zij, dat de broer van Sjahrir eenige dagen door een onder den naam „Socialistische jeugd" be kend staande organisatie gevangen was gehouden! doch wederom in vrijheid was gesteld. De Regeeringsvooriichtingsdienst heeft medegedeeld, dat de re geering thans in de gelegenheid is, het probleem betreffende Neder landsch Indië in zijn vollen omvang aan de Staten-Generaal voor te leggen. Het A.N.P. verneemt thans, dat het in de bedoeling ligt aan het einde der volgende week deze aangelegenheid in de Tweede Kamer te doen bespreken. Het wondt niet uitgesloten geacht, dat de missie- van Poll nog voor de desbetreffende zitting met een voorioopig rapport over haar bevindingen in Indië zal komen. VOOR DEN ZONDAG Koning George van Engeland heeft volgens aloude traditie in West- minster Abbey te Londen de „Royal Maundy Money", de oudste der koninklijke giften, bestaande uit zilveren pennies, tweepenny- en vierpennystukken aan ouden van dagen uitgereikt. De Koning en de Koningin na het verlaten der Westminster Abbey. Dit jaar nog geen vacantie-oord. In de Soerensche bosschen nabij Apeldoorn zijn nog altijd hon derdduizenden projectielen in cir ca 280 bunkers, door de Duit schers achtergelaten. De opruiming van dit oorlogs tuig is nu met kracht ter hand genomen. Een compagnie van het 8e R. L, ter sterkte van 120 man, is na de Paaschdagen met het op- ruimingswerk begonnen. Donder dag zijn acht vrachtauto's met te zamen 20 ton munitie voor de eer ste maal naar Hoek van Holland vertrokken, waar het gevaarlijke goed onschadelijk wordt gemaakt. Duitsche krijgsgevangenen ver- leenen bij dit werk vrijwillig as sistentie. Zij sorteeren de projec tielen en geven technische toelich ting. De munitie welke geschikt is voor demontatie, wordt naar de kruitfabriek te Muiden gebracht waar het materiaal opnieuw ge bruikt wordt. Datgene wat niet meer vervoerd kan worden, wordt ter plaatse tot ontploffing ge bracht. De rest en. dat is waar schijnlijk het grootste deel wordt naar Hoek van Holland ge transporteerd. Eerst heeft men uit de school te Hoog Soeren, die ook met ont plofbare stoffen gevuld was, de munitie weggehaald. Nu komen de verkeerswegen aan de beurt en ten slotte de bosschen zelf. Waarschijnlijk zal het wel vier i vijf maanden duren, eer dit ge vaarlijke karwei achter den rug is. Dezen zomer zullen de toe risten dus nog buiten de Soeren sche bosschen moeten blijven. Laatste berichten. H. M. de Koningin bezoekt Friesland. Gisterochtend tegen half twaalf wend Hare Majesteit van de grens tusschen Overijssel en Friesland ontvangen. De tocht werd voort gezet naar Leeuwarden, waar Hare Majesteit vele personen ont ving, om ingelicht te worden over de toestanden op economisch, so ciaal en cultureel gebied, Boven» Ui mei ons, Jhee. Het sijn twee teleurgestelde menschen die daar den weg gaan van Jerusalem naar Em- mails. Vol sljn sij uitgetogen doch ledig he er en sij nu terug. Hun leven was een illusie armer geworden en welk een illusie. „En wij hoogten, dat Hij was Degene, Die Israël verlossen sou. Hier breekt hun teleurge stelde verwachting sich baan en vertellen sij „dien Vreem deling" iets van hun levens smart En dan is daar niet alleen een stil begrijpen doch de vra gen in hun hart krijgen een antwoord en dc nood van hun leven vindt een Verlosser. Brandende harten is hier van het gevolg en is het wonder dat dit alles eindigt in de ont roerende bedel Blijf met ons, HeerJ" En nog steeds sijn daar de „Emmuilsgangers" in dese wereld. Menschen, in \wier leven geen verwachting meer -is en die hun plaats in hebben genomen bi liet groote leger der tcleur- gestelden, der vrcugdeloosen. Zijt gij sonu een dier velenf Vergeet dan niet, dat Christus in Uw leven wil komen. Dat Hij alleen nog maar wacht op het moment, dat Hij sich bij U kan voegen, om dan voortaan samen den weg van het leven te gaan. Gij moogt Hem vertellen het droevig verhaal van Uw teven en Hij luistert. Neen, dat doen menschen niet. Daar hebben sij geen tijd en geen hart voor. Doch Christus wel, want Hij is immers de gansch An dere. Hij wil komen in onse te leurstelling. Hij wil komen in ons verdriet. Hij wil komen als wij alles kivijt sijn geraakt. En niet alleen dat Hij wil leomen, doch waar een mensch de ontroerende bede der Em maüsgangers herhaalt.daar wil Hij ook blijven. Blijf bij mij Heer! de duis- [ternis daalt neer, Het donker groeit; ja, blijf [nabij mij Heer! Nu anderen mij gaan verlaten, [Heer, Helper der swakken, steun en [schraag mij meer. C. A. V. Kapt. L. d. H. De opgeroepen dienst- plichtigen lichting 1945, die op 2, 7 en 8 Mei naar Hun garnizoenen zullen vertrekken, worden ver zocht op Maandag 29 April te luisteren naar het radioprogramma van de Nederlandsche strijdkrach ten te 19.30 uur over Hil versum i. in deze uitzen ding zullen belangrijke mededeeiingen worden ge daan over het vervoer. De minister van Onderwijs heeft bij de Tweede Kamer inge diend een wetsontwerp in verband met de gedurende den bezettings tijd genomen maatregelen op het gebied van het L.O. Een der artikelen beoogt een einde te maken aan de bijzondere plaats, die in de j aren van de bezet ting aan het onderwijs in de Duit sche taal in het leerplan van de lagere scholen 'werd ingeruimd. Met name is dit geschied met be trekking, tot de regeling van het voortgezét lager onderwijs waar bij het onderwijs in de Duitsche taal, verplicht werd gesteld en dat in de Fransche en Engelsche taal van het leerplan werd uitge sloten. Alö gavólg van eon tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling, verschijnt ons blad, uit hooide Van zyn formaat, vandaag in een omvang van 4 pagina's. dien hebben een aantal personen mededeeiingen gedaan over het werk gedurende de bezettings jaren. Overneming van leening AmerikaNederland door particuliere Banken. Het Ministerie van Financiën deelt mede: Ten aanzien van de credietverleening van de Ver- 'eenigde Staten aan Nederland ten 200.000.000 dollar, kunnen nog de volgende bijzonderheden worden bekend gemaakt. Van het oorspronkelijk door de export-import Bank aan Neder land aangeboden crediet van 200.000.000 dollar heeft een aan zienlijk aantal particuliere banken uit alle doelen van de Vereenigde Staten zich bereid verklaard de helft van deze leeningten bedrage van 100.000.000 dollar over te nemen, zonder daarvoor eenige garantie van de export- en import- bank te verkrijgen. Het feit, dat de particuliere banken in de Vereenigde Staten aan Nederland een dergelijk groot ongedekt crediet willen verleenen, is ten zeerste verheugend, aange zien het een bewijs is van de cre- dietwaardigheid van Nederland en het vertrouwen in hèt herstel van ons land. .Prinses Juliana te Hilversum Gisterenmiddag heeft H. K. H. Prinses Juliana een bezoek ge bracht aan Hilversum, waar zy de Kraamvrouwenkliniek aan de Van Heuvellaan, officieel heeft geopend. Omstreeks half vier arriveerde de Prinses in de vlaggende Gooi- sche hoofdstad, waar zij op het raadhuis door den Burgemeester, Mr J. A. G. M. van Hellenberg Hubar en bestuurders van het Roode Kruis werd ontvangen. De burgemeester hield een toespraak en de voorzitter van de plaatse lijke afdeeling van het Eoode Kruis gaf een overzicht van het work van hot Roode Kruis in de afgeloopen 10 jaren. Hierna begaf Prinses Juliana zieh per auto naar de Kraam kliniek, welke door Haar officieel werd geopend, Op 31 Aug. 1943 was het 109 Jaar geleden, dat de Zeeuwsohe LandbouwmaatschappIJ werd opgerioht. Na tuurlijk kort toen van een feestelijke herdenking van dit voor onze provincie zoo belangrijke feit niets komen. Wijlen de Landstand had destijds de plaats van de Z.L.M. ingenomen. Nu wij echter weer leven in vrij Nederland past het ook dit zeldzame Jubileum op waardige wijze te vieren. Op 5 en 6 Juli zal daarom te Goes als agrarisch centrum van Zeeland een groote landbouwtentoonsteiling onder den naam „100 jaar Z.L.M." worden georganiseerd. Op een persconferentie vertelden ons de heeren Ir J. Dorst, secr. der Z.L.M. en A. J. Brusket, seor. van de tentoonstellingscommissie, het een en ander over de be staande en reeds ten deela in uitvoering zijnde plannen. Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Juli zullen dus de groote dagen zijn. Men heeft zich tot twee dagen beperkt, daar de landbouwers in dien tijd van het jaar zich niet al te lang vrij kunnen maken. Toch staat er voor den Woensdag en den Donderdag ook reeds het een en ander op het programma. Zoo zal er 's Woensdagmiddags een filmvoorstelling zijn voor de schooljeugd, waar o.m. worden vertoond de Engelsche film „Far mers fight for their future" (Boeren vechten voor huntoe komst") over de oorlogsschade in ons iand, de film over de tuber- culose-bestrijding „De Bonte moet er uit" en een bloembollenfilm. Op Donderdagmiddag is er een algemeene vergadering, waar de Min. van Landbouw het woord zal voeren en de diverse autori teiten vertegenwoordigd zijn. De voorz. der Z.L.M. zal daar zijn herdenkingsrede uitspreken. Te vens zal dan de uitreiking plaats vinden van het uit 600 bi. be staande gedenkboek, dat door Prof. Dr Bouwman uit Groningen is samengesteld en waarin op uit voerige en unieke wijze de ont wikkeling van de Zeeuwsche land en tuinbouw in de laatste 1% eeuw wordt beschreven. Eveneens zul len daar enkele van de fraaie, door den bekenden beeldhouwer Etienne ontworpen gedenkpennin gen worden uitgereikt. We heb ben het ontwerp van deze penning gezien. De voorzijde toont een Zeeuwsclie boer bij het ringsteken, de achterzijde is een symbolische omwerking van het Zeeuwsche wapen, dat een oude ploeg uit beeldt met het randschrift „Het zaad, dat in de goede aarde valt, brengt honderdvoudig vruchten voort." Des avonds zal er dan een maaltijd zijn voor 'n kiemen kring van genoodigden en tevens een veel belovende voetbalmatch tus schen een elftal van de Wage- ningsche Landbouw-hoogeschool en een Goesch team. Een concert van „Euphonia" en „Hosanna" op de markt zal made dezen avond opluisteren. De Britsche regeering heeft een wetsontwerp gepubliceerd, be vattende een schema voor den bouw van een aantal nieuwe ste den, op zekeren afstand van be staande steden, welke het surplus aan bevolkingen zullen moeten opvangen. De Fransche constitueerende vergadering heeft zonder discussie een wet aangenomen, volgens welke aan alle inwoners van Fransch overzeesch gebied het Fransche burgerschap wordt ver leend. GRONDWETSWIJZIGING INDE KAMER. Indien voor dien datum het eindverslag over de wijziging van hoofdstuk XIII van de Grondwet zal zijn uitgebracht, zal de Tweede Kamer het be treffende wetsontwerp in haar zitting van 30 April behandelen. Verkeersstremming brug Zalt-Bommel. Naar do K.N.A.O. ons mede deelt zal de brug te Zalt-Bommel in verband met herstelwerkzaam heden, in den nacht van 29 op 30 April afgesloten zfjn voor alle verkeer en wel tusschen 23 en 6 uur. Allerwegen groote medewerking. Vrijdag 5 Juli is dan de eerste tentoonstellingsdag. Dat zal een enorme drukte in Goes geven I Immers het gaat hier niet om een kring-tentoonstelling, zooals die in 1938, maar de landbouw van de heele provincie is hierbij be trokken. Groot waren en zijn de problemen, waarvoor de commis sie van voorbereiding zich gesteld ziet, vooral ook waar 't de mate- rialenkwestie betreft. Van alle zijden wordt echter spontane me dewerking ondervonden. Men heeft dezer dagen, aldus dhr Dorst, wel geopperd de initialen Z.L.M. de beteekenis „Zeer Loyale Menschen" te geven. Zoo ondervindt men grooten steun van de afd Zeeland van het Stamboek Ned. Trekpaard, van de Zeeuw sche Cone. Hippique-vereen., van de Stichtin Sportbelangen te Goes, die de sportterreinen voor deze dagen beschikbaar stelde, van de V.V.V., die door heel Nederland de propaganda zal voeren, waar voor door den heer A. Minder hout! aantrekkelijke affiches zijn ontworpen, van de Middenstands- vereenigingen, van de Ned. spoor wegen en de busdiensten i.v.m. extra treinen en busverbindingen, van de Amateurspluimveevereeni- ging, enz. Behalve het 4 H.A. groote Goessche sportterrein zullen nog 2 H.A. bovendien aan het ten toonstellingsterrein worden toege voegd. De Conc. Hippique-vereen. zal een groot concours organisee- ren, waaraan verbonden een springconcours, zooals nog nooit in onze provincie is vertoond. Des Vrijdagsmiddags komen dan de bekroonde dieren in den ring. Daarna worden door de schooljeugd gymnastische oefe ningen uitgevoerd. Des avonds vindt, eveneens op het sportter rein, de opvoering plaats van een speciaal voor deze gelegenheid door dhr Chr. J. Mazure uit Middelburg geschreven aesthe- tisch 'bewegingsspel onder den ti tel „De Landman". De tweede dag. Op den tweeden tentoonstel lingsdag, de Zaterdag dus, zal het zware trekpaard hebben plaats gemaakt voor het tuig- paard. Des middags vindt dan het Concours Hippique plaats, waarvoor f 4500 aan prijzen, medailles, enz. beschikbaar is. Het wordt dus een ongekend groot concours, dat ongeveer 5 uur in beslag zal nemen. Des avonds wordt nogmaals het be wegingsspel opgevoerd. Wat betreft de inzendingen, kon de heer Brusket ons nog geen volledig overzicht geven, daar' de inschrijvingstermijn eerst half Mei gesloten wordt. Er wordt echter heel wat ver wacht. Tenslotte kunnen wij nog vermelden, dab de Zeeuwsche Volksuniversiteit in de her- denkingsweek een expositie hoopt te organiseeren in„ de R.L.W.S. onder den titel „De boer in de kunst". Ook zullen enkele voordrachten gehouden worden. Alles bij elkaar belooft het dus een grootsche herdenking te worden, zoo luisterrijk als zelden een honderdjarige ten deel valt.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1