De Chc.-Hisl. Unie. De hesprekingen op „De Hooge Veluwe". DE BILT ZEGT* Weinig verandering. De heeren Tilanua en Prof. Haitjema aan het woord. Schoenenbon voor Mei De Indische delegatie weer vertrokken. Naar „men" weef te vertellen waren de heeren pessimis tisch gestemd. De Grondwets herziening. Het Indonesische schrikbewind. Dr v. Mook krijgt nadere instructies. Herdenking der bevrijding op de scholen. De Nederlandsche tuinbouw. Half tot zwaar bewolkt, plaat selijk enkele regenbuien, meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verand(J- ring in temperatuur. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 324 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 26 April 1946 Abonn.prijs ƒ8.30 p. kw. Hoofdkantoor; Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. In de te Utrecht gehouden vergadering van de Chr. Histo rische Unie heeft de voorzitter, de heer H. W. Tilanus, het overleden lid prof jhr mr B C. de Savornin Lohman herdacht. Spr. herinnerde er aan, dat de Unie zich na het afwijzen van een fusie alsook van fede ratieve samenwerking met de A.R. partij uitgesproken had voor het onderhouden van een nauw contact. De in dat verband aangeno men motie werd door spreker nog eens nader toegelicht, waar. bij de nadruk werd gelegd op het feit, dat de Jdesvereenigin- gen bij de a.s. verkiezingen volkomen vrij zijn te handelen naar de plaatselijke omstandig heden. Toch is een en ander aanlei ding geweest voor sommigen de C.H. Unie te verlaten en naar de Partij van den Arbeid over te gaan. Voor anderen om zich in een nieuw op te richten Pro- testantsche Unie te veieenigen. Het is mij een raadsel, aldus de heer Tilanus, dat mannen, die jarenlang met ons meege leefd hebben, zich thuis kun nen gevoelen onder de roede vlag. Wanneer het het socialis tisch radicalisme is, wat hen aantrekt, dan zeg ik, dat wij Christelijk Historischen vooruit strevende sociale politiek be- geeren, maar de socialistische politiek met beslistheid afwij zen. Zij, die zich thans werpen in de Partij van den Arbeid, moeten goed begrijpen in wel ke richting op maatschappelijk gebied ons volksleven zal wor den geleid, wanneer die partij het voor het zeggen zal heb ben. Men zal ons niet kunnen verwijten, dat wij het Neder- landsche volk niet hebben ge waarschuwd. Hebben de namen van Talma, Aalberse en Slotemaker de Bruine niets meer te zeggen, zoo vroeg spreker zich af. Al zullen wij moeten erkennen, dat vóór 1940 anders gehan deld had kunnen worden, dat wil niet zeggen, dat een nieuwe partijformatie dat alles veel beter zal doen. Men vergist zich, wanneer men de Neder- landsche politieke verhoudingen zou willen formeeren naar En- gelsch model; dan botst men tegen het typisch Nederlandsch volkskarakter. Van de vroegere politieke vrienden, die zich in de Protes- tantsche Unie hebben ver- eenigd, zeide spr., dat dit groepje geen Prote.tantsche Unie is, doch zich juist keert tegen de groote Protestantsch Christelijke partijen en deze beide zoo fcj mogelijk van zich af 8 toot. De afsplitsing is niet alleen verwonderlijk, doch ook onver antwoordelijk. Ik keur het af, aldus spr., dat deze heeren hun zetel in de openbare lichamen niet ter be schikking stellen. Goede parle mentaire manieren eischen iets anders dan de houding van de heeren Krijger en Scholten. Met te wijzen op den ernst van den komenden verkiezings strijd en op de hooge belangen, die op het spel staan, besloot de heer Tilanus zijn rede. Prof. dr Th. Haitjema hield vervolgens een rede over het onderwerp: „Wat dreigt er thans voor kerk en volk?" Hierin stelde hij zich fel tegen over de Partij van den Arbeid. Bij de behandeling van het urgentieprogramma sprak de vergadering zich in groote meerderheid uit tegen een staatsradio-omroep en voor een betere zorg voor de ouden van dagen, echter zonder een pre mie-vrij staatspensioen. Zeer binnenkort zal „De Ne derlander" verschijnen, het eigen dagblad van de Chr.-Hist. Unie. In het hoofdbestuur werden gekozen prof. dr Th. Haitjema, Groningen, H. W. Tilanus, Rotterdam, prof. dr J. de Zwaan, Leiden, P. Brijnen van Houten, Wassenaar, W. Nauta, Sneek en dr G. C. van Niftrik, Zeist. Personen, die na 1 Januari 1945 geen bon voor beroeps- of gewone schoenen hebben ont vangen, en wier stamkaartnum mer op het cijfer 9 eindigt, ko men in Mei in aanmerking voor een schoenenbon. De plaatselijke distributiediensten zullen nader bekend maken, op welke dagen de bonnen kunnen worden afgehaald. Kinderen, geboren na 31 Mei 1944, die den leeftijd van 10 maanden bereikt hebben, ko men, onafhankelijk van het stamkaartnummer, onmiddellijk voor een schoenenbon in aan merking, voor zoover zij nog geen schoenenbon hebben ont vangen. De afgevaardigden van Soe- karno zijn gistermorgen weer naar Indië vertrokken. Een motorstoring was oorzaak, dat het vliegtuig niet om 8 uur, maar eerst om 10 uur kon starten. Volgens Reuter keerden de heeren in eenigszins pessimisti sche stemming naar Batavia terug. Naar men aanneemt, zijn de verwachtingen, die zij op hun reis naar Nederland koesterden, dat men goede vorderingen zou maken in de richting van een overeenstemming, niet in ver vulling gegaan. Men denkt echter, dat dit 'op geen enkele wijze afbreuk zal doen aan de onderhandelingen te Batavia, welke voor deze be sprekingen in Nederland wer den onderbroken. Naar men aanneemt, is het kernpunt van verschil nog steeds de principieele kwestie van de erkenning van de Indo nesische republiek. Men heeft den indruk, dat de Indonesische afgevaardigden te kennen hebben gegeven, dat zij reeds een aanvang hebben ge maakt met het opbouwen van een republikeinsch regeerings- apparaat en dat zij daarvan geen afstand kunnen doen. Terzelfdertijd echter neemt men aan, dat zij de vrees koes teren, dat, indien het zou ko men tot een openlijk militair optreden van de Nederlanders, I dit voldoende zou zijn om een anderen regeeringsvorm in In donesië te vestigen. Dr van Mook zal, naar men verwacht, over .een week naar Batavia vertrekken. Hij zal daar de onderhandelingen her vatten. in het licht van hetgeen uit het persoonlijk contact tus- schen de Indonesische afge vaardigden en de Nederland- sche ministers is gebleken. De onderhandelingen zullen nog steeds zijn gebaseerd op de Ne derlandsche regesringsverkla- ring van 10 Febr., welke voor ziet in een overgangsperiode voor het zelfbestuur van een Indonesisch gemeenebest, aldus een verklaring uit betrouwbare bron. Aan het eind van deze overgangsperiode zou het Indo nesische volk zelf kunnen kie zen, of het binnen het rijksver band wenscht te blijven. Vanzelfsprekend is de groot ste moeilijkheid dit voorstel in overeenstemming te brengen met de erkenning van de Indo nesische republiek, welke door de „Regeering-Sjahrir" wordt geëischt, zoo werd hieraan toe gevoegd. ANTI-TERRORISTEN- BEWEGING OP BALI. Van Bali wordt door den voorlichtingsdienst van de Ne- derl.-Indische regeering gemeld, dat, nu orde en veiligheid: in de gebieden, welke onder Neder landsch bestuur staan, terug- keeren, de bevolking zich eige nier beweging organiseert te gen de terroristen door politie corpsen te formeeren, die de dessa's bewaken. Te Sangsit (Noord-Bali) is een anti-Pemberontak bewe ging (d.i. een beweging, die zich tegen de revolutie richt) begonnen, waarvan de vroegere aanvoerder van de T.K.R. (de volksveiligheidsdienst), die nu is ontbonden, aan het hoofd staat. De nieuwe beweging, die over een eigen politiecorps, in lichtingendienst en dergelijke beschikt, heeft ten doel het terrorisme te bestrijden. Steeds meer dorpen volgen het voor beeld van Sangsit na. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voor. tel tot verandering in de Grondwet, deelde de regeering mede, dat zij, gezien de ern stige bezwaren, welke bij een groot aantal leden tegen de be handeling in vereenigde verga dering bleken te bestaan, het raadzaam acht dit onderdeel van het voorstel terug te nemen. De Fransche Constitueerende Vergadering heeft met 487 te gen 63 stemmen een wet op de nationaliseering van verzeke ringsmaatschappijen aangeno men. Geïnterneerden te Batavia gearriveerd. Gisteren is de eerste trein met 700 geïnterneerden, meest Indo-Europeanen uit het kamp te Cheribon, te Batavia gearri veerd. De vreugde over den be houden terugkeer van deze ge- interneerden, die als eersten in het kader van het nieuwe eva cuatieschema in de geallieerde zóne zijn aangekomen, werd getemperd door het feit, dat 250 geïnterneerden nog steeds in Cheribon verblijven; onge veer 150 mannen, allen tus- schen 16 en 20 jaar en ongeveer 100 vrouwen, die weigerden om van hun echtgenooten geschei den te "worden. Toen verslaggevers van Aneta te Klender, 16 K.M. van Bata via, in den trein stapten, zagen zij, hoe de geïnterneerden een zucht van verlichting slaakten bij het zien van de eerste Ne- derlandsche soldaten, die met kwistige hand sigaretten uit deelden. Tot het gezelschap behoorden mannen, die direct na de Ja- pansche overgave uit de kam pen te Bandoeng waren ge vlucht om zich te hereenigen met hun vrouwen en kinderen in Cheribon. Daar werden zij echter door de Indonesiërs op gepakt en weer in gevangenis of kamp opgesloten. Tot de groep, die heden aan kwam, behoorden vrouwen, wier echtgenooten in October en November j.l., door de Indo nesiërs waren weggevoerd en van wie sindsdien niets meer is vernomen. Andere vrouwen hadden tegen haar zin Cheri bon verlaten n-L op aandrang van haar echtgenooten, die „daar zij gedurende de Japan- sche bezetting niet geïnter neerd waren geweest, doch op gepakt door de Indonesiërs' geen toestemming hadden ge kregen met deze groep naar Batavia te vertrekken. De behandeling in de kampen en in de gevangenis was in hooge mate afhankelijk van de kampcommandanten persoon lijk. De Indonesische bewakers wilden dikwijls een vriendelijke houding aannemen,doch schrokken daarvan terug, om dat hun houding tegenover de geïnterneerden gerapporteerd werd aan hun superieuren. De hygiënische toestanden in Che ribon lieten veel te wenschen over, door gebrek aan medicij nen en omdat de dokters niet altijd competent waren. Britsche Kabinet tegen broodrantsoeneering. Het Britsche kabinet heeft zich, na een bijeenkomst van twee uren, uitgesproken tegen het in voeren van broodrantsoeneering in Engeland. Wel zuilen andere maatregelen betreffende den tar- wevoorraad genomen worden. SERVIESGOEDEREN IN SEPTEMBER VRIJ. Naar uit betrouwbare bron vernomen wordt zul len naar alle waarschijn lijkheid vanaf September van dit Jaar serviesgoede ren en emaille huishoude lijke artikelen weer zon der bon verkrijgbaar zijn. Een hoopvol bericht, maivr onze huismoeders zullen ver standig doen, haar verwach- tingon niet te hoog te span nen. Er is al zooveel beloofd! Serviosgoedoren zullen vrij zijn. Maar zullen er ook eer- viesgoederen zjjnf Of zal het gaan als mot de verstrekte punten voor costuums, die praotisch waardeloos z(jn, omdat de costuums ontbreken 1 EEN MIERENPLAAG. Het Betuwsche dorpje Och- ten is ia het gelukkige bezit vaa een complex noodwonin gen. De woningen zijn klein, maar de bewoners zijn blij een dak boven hun hoofd te hebben. De blijdschap wordt echter getemperd door een mieren- plaag. Door de onsolide afwer king komen de mieren overal door do muren kruipen. Dat de mcnschen dit niet van den zou- nigen kant bekijken, is begrij pelijk, als men weet, dat de mieren overal in kruipen, zelfs in de bedden. I GOES. Donderdagavond hield in het „Slot Ostende" alhier de buurt- vcreeniging „Schengcstraat en omgeving'A voor hare volwassenen leden een feestavond. Na een har- telijkopeningswoord van den voor zitter dhr P. Koster werd het programma uitgevoerd met een 10-tal nummers, welke zeer in den smaak viel bij hare leden, die in groote getale waren opgeko men. De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: De conferentie op de Hooge Veluwe, die thans tot het verleden behoort, heeft een waardevolle bijdrage geleverd tot de oplossing van het Indonesische probleem. In de officieele verklaring van 6 April j.l. werd medegedeeld, dat de reis van Dr van Mook ten doel had, een nieuwe poging om tot een vergelijk te komen, vorderingen gemaakt had. Van groot belang is tevens, dat men over en weer een beter inzicht heeft verkregen in de wederzijdsche zienswijze en in de politieke moeilijkheden, waarmede men van weerskanten rekening moet houden bij het streven naar een voor allen aanvaardbare op lossing. Aanteekening verdient nog, dat de suggesties, die Dr van Mook naar Nederland meebracht, tot onmiddellijk doel hadden een zwijgen der wapenen mogelijk te maken. Voor de daarop volgende bespre kingen nopens den status van Indonesië vormt de Regeeringsver- klaring van 10 Febr. 1946 nog steeds den grondslag. De Nederlandsche Regeering is thans in de gelegenheid het pro bleem in zijn vollen omvang aan de Staten-Generaal voor te leggen en daarna de instructies op te stellen, op grond waarvan Dr van Mook de besprekingen in Batavia wederom zal kunnen opnemen. In verband met den huidigen financiëelen noodtoestand in den lande, zullen de gemeenten dit jaar geen gelden aan de vie ring van den bevrijdingsdag (5 Mei) mogen spendeeren. De minister van Onderwijs heeft aan alle schoolbesturen een schrijven gericht, waarin er op gewezen wordt, dat de eerste herdenking van onze be vrijding op 4 Mei a.s. helaas nog geen dag van onvermengde feestvreugde zal kunnen zijn. Daarvoor zijn onze harten nog te zeer van zorg vervuld over den toestand in het rijk over zee. Maar een dag van dank bare gedachtenis aan onze ver lossing uit de Duitsche over- heersching zal de 4e Mei moe ten worden, ook voor de kin deren van ons volk. De minis ter geeft dan de volgende richt lijnen, welke bij de viering in de scholen in acht genomen kunnen worden. Het is gewenscht de school- herdenking te doen plaats vin den tusschen 11 en 12 uur in of voor het schoolgebouw. Deze tijd is gekozen, opdat de leerlingen 's middags kunnen deelnemen aan de herdenkings plechtigheid in den ruimeren kring van hun plaatselijke ge meenschap, waar dan het ge- heele volk samenkomt. Tot bevordering van het ge meenschapsbesef is het zeer gewenscht, dat de geheele schoolgemeenschap voor deze plechtigheid bijeenkomt en dat die dus niet klassikaal ge schiedt. Export-moeilijkheden. In de jaarvergadering van den Nederl. Tuindersbond behandelde de voorz., de heer v. Kampen, de moeilijkheden die de tuinbouw bij iden uitvoer ondervindt. Het trans- 1 port naar Zwitserland via Duitschland blijkt dikwijls te langdurig; voor verscheping naar Engeland is vaak te weinig scheepsruimte. Funest voor den tuinbouw zijn te lage prijzen, die het buitenland betaalt: terwijl de kostprijs ge middeld 15 cent bedraagt gaat de sla voor 2 a 3 cent weg. Voor 1947 moeten wij trachten deze toch reeds kleine afzetgebie den niet te verliezen door zoo vroeg mogelijk op de markt te komen met producten van goede kwaliteit. Ook conserveering en droging van onze producten kan tot export bijdragen, de export die voor ons land van vitaal be lang is en ondanks tegenslagen zal moeten worden opgevoerd. Wij prijzen ons gelukkig, aldus de voorzitter, dat wij tot dat deel van de Nederlandsche bevolking behooren dat een der belangrijkste bijdragen tot den wederopbouw van ons land kan geven. Wij wil len ons van dezen plicht volledig kwijten, maar dan hebben wij ook het recht op' steun van de regee ring wanneer wij om betere eco nomische voorwaarden verzoeken.' Syrische Kabinet treedt af. De Syrische Minister-President heeft tijdens de eerste zitting van het Syriseh parlement na het terugtrekken van vreemde troepen uit Syrië, bekend gemaakt, dat het Kabinet z(jn ontslag heeft aangeboden. Men neemt aan, dat dit aftreden een symbolische be- teekenis heeft en het begin van een nieuw tijdperk wil markeeren. Provincienieuws Het bezoek van de Commissarissen der Koningin Omtrent het aangekondigde bezoek geeft „De Stem" nog de volgende bijzonderheden: De tien ambtsgenooten van jhr Quarles van Ufford zullen Dinsdagavond per auto in Goes arriveeren evenals de minister van Binnenlandsche Zaken. Zij zullen in hotel de „Korenbeurs" ontvangen worden door onzen Commissaris der Koningin, die hun daar een intiem diner aan biedt. In genoemd hotel wordt ook overnacht, waarna het hooge gezelschap Woensdagmorgen naar Middelburg vertrekt. Daar zal allereerst onder presidium van minister Beel, de gewone maandelijksche bijeenkomst der Commissarissen van de Konin gin worden gehouden, die an ders in Den Haag placht plaats te hebben. In den middag volgt dan een rijtoer door Walcheren met speciaal bezoek aan Westka- pelle. Verbinding Moerdijk Zeeland. De rechtstreeksche verbinding van Moerdijk via Zevenberg- sche Hoek-Zevenbergen-Ouden- bosch-Roosendaal, is gedeelte lijk in een dermate slechten staat, dat de KNA.C. het snel verkeer dep. raad geeft den om weg over Breda te nemen. De KN.A.C. heeft bij de betrok ken autoriteiten op verbetering van dezen weg aangedrongen. Door de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal getracht wor den ook in Zeeland een cursus te doen geven voor: Bloemist hovenier, tweede knecht. Men zie de adv. in dit nummer. Dammen. Te Nieuwdorp speelde dhr M. F. de Jonge uit Middelburg een simultaan-wedstrijd tegen de damclub O. en Q. De uitslag was; gewonnen 11 partijen, verloren. 4 en één remise. MIDDELBURG. Indië-vergadering. De Chr. Geref. Studiekring „Rehoböth" belegde Woens dagavond een Indièvergadering in de Gasthuiskerk, die zeer goed bezocht was. Na een openingswoord door den voorz., dhr C J. van Burg, heette prof. Wisse den spreker, maj. Voogd, van het Leger des Heils, die jaren onder de Chi- neesche en inheemsche bevol king te Cheribon werkzaam, is geweest, welkom. Daarna heeft maj. Voogd iets verteld van de verschrikkingen in de Indische kampen. Hem werd kort na de bezetting verzocht de voedselvoor ziening voor de Christelijke kolonies te regelen. De Jappen kwamen het echter te weten en mishandelden hem dermate, dat hij thans nog doof is. Het Japansche systeem was er op berekend, alle Europeanen in 5 jaar te vernietigen. Slecht of geen eten, geen dokters en me dicijnen, ontzettende mishande lingen waren hun dikwijls doeltreffende middelen. In bo vengenoemd kamp b.v. zijn van de 16 1700 personen slechts 600 overgebleven. In één woon huis werden 70 k 100 vrouwen gestopt, zonder eenige hygiëne. Jongens boven 10 jaar werden naar de mannenkampen gezon den. Alles werd door de Jap pen geroofd. De vervolging trof zoowel de Indonesiërs als de Europeanen. Het Leger des Heils werd ontbonden; de uni formen werden verbrand. De Nederl. vlaggen en de foto's van de Koninklijke Familie moesten worde» ingeleverd, In de kampen moesten de kinde ren des morgens Japansche overwinningsliederen zingen, waarbij ouderen werden ten toongesteld als symbool, om haat tegen de Nederlanders aan te kweeken. Een mede-geïnter neerde van maj. Voogd, die ge sproken had over de mogelijk heid van onderwijs aan kinde ren in de kampen, werd gegre pen en aan armen en vingers opgehangen, terwijl een vuurtje onder hem brandde.... In het beruchte Tjideng- vrouwenkamp zijn duizenden doodgemarteld door hongerku- ren enz. Vaak waren er 40 k 50 per dag. Kikkers, vogelB, rat ten, muizen enz. vormden, meestal rauw, een welkom voedsel. Thans zijn vele Indonesiërs helaas nog zoo vergiftigd door de Japansche propaganda, dat ze in hun verblindheid van de •Nederlanders niets meer willen weten. En toch heeft Neder land veel bereikt in Indië, al sprak maj. Voogd als zendeling en niet als politicus. Wat is er niet gedaan ter verbetering van de hygiëne, de bevloeiing, het schoolwezen enz., zoodat er momenteel zelfs een Medische en een Technische Hoogeschool zijn. Het levenspeil van den in lander is door al deze dingen verhoogd, Toen de capitulatie kwam, juichten de Indonesiërs het hardst. Helaas bleef een spoe dige bezetting door Hollanders en Engelschen achterwege. Ve len kozen, toen weer de zijde van Japan, omdat zo spoedig geïmponeerd zijn door vertoon van kracht. En helaas kreeg ook een groep communisten vat op den inlander, die door hen tegen alles wat Nederlands was, werd opgehitst. Maar gedeelte ziet met verlangen uit naar de bevrijding. Velen vech ten a.h.w. uit angst, om niet zelf te worden vermoord. Indië mag niet vergeten worden. In 1940 vergat Indië ook Holland niet en offerde voor ons volk. Ons gebed en onze daad moe ten hierop gericht zijn; Chris tus voor de wereld, de wereld voor Christus. Na deze rede heeft prof. Wisse de aanwezigen in een aangrijpende toespraak opge roepen tot helpen in naam van de Hollandsche maagd, van de sociale broederschap en in naam van Christus Consolator. Nadat maj. Voogd, die binnen enkele maanden weer naar zijn oude post hoopt terug te kee- ren, in dankgebed was voorge gaan, werd hem nog toegezon gen de zegenbede uit Ps. 134. VLISSINGEN. Voor ons bureau Walstraat 37 hangt een lijst met opgave van gevonden voorwerpen, ons door de politie verstrekt. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Abcoude, A. Sa- raber te Burgh (Sch.)te Borssele, J. Saraber te Honte- nisse. Aangenomen naar Velp, dr J. Brandenburg te Biggekerke. Bedankt voor Hengelo, S. W. de Vries te Nieuw-Leusen en Ph. W. Bergkotte te Ooster beek; voor Axel, H. J. Plagge- mars te Spaarnwoudevoor Amsterdam; J. van der Velden te Weesp. Geref. Kerken. Beroepen te Pernis, H. C. Voorneveld te Haamstede; te Werkendam, L. v. d- lande te Fijnaart; te Nieuw-Amster dam, K. Talsma te Oosterbie- rum. Aangenomen naar Opperdoes, H. Zweepe, cand. te Holland- scheveld. Bedankt voor Burum, L. J. Goede te Slootdorp. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Utrecht, C. Vonk te Schiedam; te Loppersum, K Drost, cand. te Enschedé. Aangenomen naar Leerdam, L. 't Hart te Wapenveld. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Baarn, P. H. Seggelink te Rotterdam-Char- loiste Wenkendam, A Zwiep te IJmuiden; te Nieuwe Pekela, P. Westerloo te Thesinge; te Hoogeveen, H. Toorman te Do Krim. Geref. Gemeenten. Beroepen te Werkendam, A. Verhagen te Lisse. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Oude-Pekela, M. v. d. Vis te Goes. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Middelburg- Vlissingen, J. G. Bahnmüller te Bodegraven. BROUWERSHAVEN. Ter aanvulling van een bericht in ons nr. van 18 dezer wordt ons gemeld, dat krachtens een meerderheidsbesluit van den Kerkeraad de Geref. Kerk zich heeft vrijgemaakt van de leer- besluiten 1942. Een minderheid van Kerkeraad en Gemeente ging met dit besluit niet ac toord. Op- en öndergang yan Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.19 n, on der 19.58 u. Maan op 4.18 u., onder 14.18 u. N.M. op 1 Mei. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 27 April: T0.58 u. 1.40 m. 23.24 u. 1.32 m. Bond. Geref. Jeugd organisatie. Te Utrecht heeft gisteren de Bond voor Geref. Jeugdor ganisatie (de Geref. Knapen- ew Meisjesbond) zijn 34ste jaar vergadering gehouden onder presidium van prof. dr G. Ch. Aalders. Na de herdenking van de overleden heeren Joh. C. Francken cn M. Grashoff, resp. voorzitter en secretaris van den bond, werden jn de bestuurs- vacatures resp, gekozen ds J, C. J, Kuiper te 's Gravenhagc- West en de heer P. C. Monster van Voorburg. Herkozen wer den de bestuursleden prof. dr G. Ch. Aalders, mej. F. Dleper- sloot, J. E. Kok, mevr, J. Mul der—-Borgardijn en J. Timmer mans. In de middagvergadering re fereerde ds K. Dronkert van Leiden over.Andere wegen naar hetzelfde doel". Onwelkome vestekelingen. Zeven gendarmes uit Namen zijn er in geslaagd zich te ver bergen in een vrachtwagen, die toebehoorde aan een groep smokkelaars, die 30.000 fr. aan Amerikanen hadden aangebo den, opdat zij een belangrijke hoeveelheid stoffen over de grens naar Frankrijk zouden brengen. Na een nachtreisje kwamen de gendarmes te Luik van onder het dekzeil te voor schijn en hebben de vrachtwa genrijders en verscheidene ge wapende leden van de bende aangehouden. Onder hen be vond zich een jonge Russische vrouw en een Nederlander. Drankbestrijding. Op de vragen van den heer W e i t 'k a m p in verband met het nog niet toekennen voor het jaar 1945 van de sub sidie voor de bestrijding van het misbruik van sterken drank, heeft de minister van Sociale Zaken geantwoord, dat de subsidie over 1945 spoedig zal worden uitgekeerd. Nederlanders vermoord. De voorlichtingsdienst van de Ned.-Indische regeering deelt mede: Het is thans bijna ze ker, dat de 16 Nederlanders, die in October 1945 door de In donesische autoriteiten te Poer- woredjo (Midden-Java), zijn gearresteerd, eenige dagen la ter tijdens hun transport naar Magelang zijn vermoord. Laatste berichten. Een scherpe aanklacht. De hoofdredacteur van „Het Dagblad" te Batavia heeft een aan hem gericht schreven, waar in wordt geklaagd over het ge mis aan belangstelling van de N ederlandsch-Indische regeering voor de kinderen, die door de Japanneezen geïnterneerd zijn geweest, in zgn blad opgenomen en in een voetnoot daaraan toe gevoegd: „Hoe zou de regeering Van Mook zich over den bitteren toon van dezen brief kunnen beklagen? Zij heeft doel bewust niet alleen de Neder landsche, maar ook het beste deel van de Indonesische en Chineesche gemeente van zich afgestooten. Zij heeft geoogst wat zij gezaaid heeft". DROEVIG ONGEVAL. Twee dooden. Onlangs vond een gedetineerde van het bewaringskamp te M i d- d e 1 b u r g een projectiel, dat hij bij een der militaire bewakers bracht, Idezen waarschuwende, dat bij er zeer voorzichtig mee moest zijn. De militaire bewakers zijn echter met het projectiel gaan spelen, met het gevolg, dat het ontplofte. Twee militairen van de vijfde Gezagscompagnie werden dientengevolge gedood en een ge- interneerde licht gewond. Wanneer een minuut stilte? Bij sommigen blijkt nog on zekerheid te bestaan ten aanzien van het oogenblik, waarop bij de a.s. herdenking der bevrijding een minuut stilte in acht zal worden genomen. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op geves tigd, dat dit tijdstip officieel is bepaald op Zaterdag 4 Mei te 11.00 uur. Wijziging telegramtarieven. Met ingang van 1 Mei a.s. zal het tarief voor binnenlandsche telegrammen worden gewijzigd. In de postkantoren zal men nadere inlichtingen kunnen krijgen. De Parljsohe conferentie. Gisteren is te Parijs de con ferentie van ministers van Buiten- landsche Zaken van de vier mo gendheden, Byrnes, Bevin, Molo- tof en Bidault, begonnen. Op deze conferentie zullen de vredesverdragen met Italië, Roe menië, Hongarije, Bulgarije en Finland worden opgesteld en de toekomstige status van West- Duitiehland worden besproken.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1