De toestand U De Veiligheidsraad Perzische kwestie. Wat Duitschland ons leert. Bevolking zeer loyaal tegenover het Nederlandsehe gezag. en de Rusland neemt niet deel aan de discussies. Turkije zal geen duimbreed grond afstaan. Kindersterfte In België. Internationale Suiker toewijzingen. Protesteerende dienstplichtigen; Nieuws uit Indië. 3 ton v. Vreemdelingenverkeer. WAT OP DEN BON? DE BlLT ZEGTi Bewolkt. Toenemende bewolking met plaatselijk eenige regen, mati ge wind, overwegend uit Zui delijke richting, weinig ver andering in temperatuur. Een Duitsche predikant Dr Halmut Thielicke heeit onlangs «en artikel gepubliceerd over de kerk in Duitschland tijdens het schrikbewind. Hij wijst er daarin op, dat het niet juist is, dat de belij dende kerk in Duitschland zich pas na de ineenstorting is gaan afvragen wat zij thans te doen heeft, maar dat, met duidelijk inzicht in wat komen ging, reeds in 1942 in geheime confe renties is beraadslaagd over wat de kerk na den oorlog aan de wereld zou hebben te zeggen. De groote fout van het Duit sche volk is geweest, dat men den godsdienst in zijn beteeke- nis had verschoven naar het hiernamaals. Dat was een pro ces van verwereldlijking: de godsdienst werd uit het land uitgebannen. En daarom stonden de Chris tenen in Duitschland, toen de emancipatie van God als een verschrikkelijke storm losbarst te, vrijwel machteloos. „Wanneer de verbinding van den mensch met God is door gesneden, wordt hem het fun dament onttrokken waarop hij staat, en waarop hij alleen le ven kan. Hij is dan een riet, dat door den wind heen en we der bewogen wordt. Luther kon op den Rijksdag te Worms juist omdat hij aan God verant woordelijk was en daarom een stevig fundament bezat de geheele wereld tegemoet treden met de woorden: „Hier sta ik ik kan niet anders". Wie ech ter de verantwoordelijkheid je gens de hoogste Autoriteit niet .meer kent. zegt, wanneer hij zich plotseling uitgeleverd ziet aan de dictatoren van den totalen staat met hun levens- en wereldbeschouwing: „Hier zit ik, ik kan ook anders. Men behoeft mij maar op een stoel eener andere wereldbeschou wing te zetten". Hij zegt, wiens brood ik eet, diens lied ik zing.' Als de massa geen beoordee- lingsnorm meer heeft, dan heeft de luidst commandeeren- de stem, temidden van de al- gemeene hulpeloosheid en on- standvastigheid, alle kansen om zich verstaanbaar te maken en de willoos heen en weder ge drevenen onder haar toover- macht te brengen. Dr Thielicke gebruikt in dit verband het voorbeeld van de luchtledige ruimte. „In de natuurkunde spreekt men van een horrir vacui, d.w.z. dat de natuur geen ledige ruimte duldt en dat zij derhalve al het mogelijke doet om b.v. een luchtledige ruimte terstond weer met lucht te vullen. Pre cies hetzelfde vertoont zich op het domein van den mensch 1 Het inwendige vacuum van den onstandvastigen mensch is weerloos overgeleverd aan alle machten die het willen vullen, wanneer deze slechts met de noodige penetratie, opdringe righeid en met de geraffineerde methoden der moderne propa ganda daarop losstormen. Hit- Ier heeft deze ledige ruimte ontdekt, en haar met alle mo gelijke manieren van publieke beïnvloeding bestormd. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 323 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 25 April 1946 Abonn.prjja ƒ3.80 p. kw, Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op« en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.21 u., on der 19.50 u. Maan op 3.55 u., onder 12.59 u. N.M. op 1 Mei. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 20 April: 9.33 u. 1.23 m., 22.10 u. 1.07 m. Wie de verbinding met God heeft ver loren, wordt daar door gemakkelijk een prooi der dicta tuur. Volgens de wet van den geringsten weerstand stroomt het ideologisch gif juist in dit deel der ziel bin nen. Met duivelsche scherpzin nigheid heeit het nationaal- socialisme dat ingezien, toen het alles op de kaart der wereldbe schouwing inzette 1 Gelukte het hem met zijn pseudo-religieuze ideologie in de ledige en naar het nihilisme heendrijvende ziel voet aan wal te verkrijgen, dan moest al het overige zich bijna als vanzelf overgeven. Inderdaad: dat heeft zich ook overgegeven. De zonder norm geworden en uit de goddelijke orde uitgevallen ziel liet zich Jodenprogroms, moord op krankzinnigen en concentratie kampen met een zekere non chalance welgevallen: zij had verleerd te onderscheiden tus- schen goed en kwaad, om dat zij de geboden Gods verleerd had, en omdat daarom zonder moeite een andere vervloekte beoordeelingsnorm in het va cuum van haar ziel kon worden geperst.' Onze ruimte laat niet toe hier verder te citeeren. Alleen nog dit. Wat hier gezegd werd geldt- niet alleen van Duitschland. Terecht zegt Dr Thielicke verder „De Angel-Saksische landen mogen voor deze waarschuwing der Duitsche kerk toch niet doof blijven. Zij staan onder de beschermende hoede van vaste en geheiligde traditiên, die de openlijke uitbarsting van het ook in hen sluimerende saecu- larisme schijnt te verhinderen of, liever gezegd, vertraagt. Zij moeten echter zichzelf op dit punt niet misleiden, dat n.l. ook die traditiên aan den geest van het Christendom ontspro ten zijn, en dat ze daarom, in dezelfde mate als deze wortel dreigt af te sterven, met de on verbiddelijke logica der ge schiedenis een prooi worden van die innerlijke uitholling, en daarmee hun beschermende kracht verliezen. Duitschland let nu, zooals nimmer te voren, op de Angel saksische landen. De bloote verwijzing naar democratische traditiên hoe eerwaardig en voorbeeldig dezen ook mogen zijn kan voor den diepsten nood van het Duitsche volk het verlossende woord niet be- teekenen." De politieke nood in Duitsch- lan was in den diepsten grond een religieuze nood. „B ij dit punt moet de genezing aan vangen. Pas dan kan de patiënt den zwaren strijd der democratie verdragen. Precies zooals de Amerikaan en En- gelschman (en Nederlan- d e rl) ze slechts zoolang „nog" verdragen kan, als hij zijn laatste religieuze funda ment niet verlaten heeft. Zou hij het verlaten en zou hij aan de ziekte van het sae- cularistne verder in toenemende mate ten prooi vallen, dan zou het einde van de democratie sneller kunnen komen, dan hij thans nog vermoedt." In de Dinsdag gehouden zitting van den Veiligheidsraad drong de Russische afgevaardigde Gromy- ko er wederom op aan de Per zische kwestie van de agenda af te voeren. „Het schijnt dat sommige leden van den Veiligheidsraad de waar achtigheid van de Russische en Perzische verklaringen betwijfe len", aldus Gromyko. „Sommige leden van den Raad trachten tevergeefs de Perzische kwestie op de agenda te houden. Deze pogingen zijn tot mislukking gedoemd en zullen slechts hen schaden, die dit trachten te doen, want zij probeeren het handvest op te offeren om de gelegenheid te verschaffen voor verdere dis cussies over het Perzische vraag stuk". Dit soort pogingen aldus Gromyko, zouden de „meest be treurenswaardige gevolgen" kun nen hebben. Amerika, Australië, Engeland en Nederland verzetten zich ech ter tegen dit voorstel. De Raad verwierp vervolgens met negen tegen drie stemmen een Fransch amendement, dat de Perzische kwestie zou hebben uit gesteld tot de vergadering van de assemblee in Augustus. Rusland en Polen steunden het Fransche voorstel. Gromyko verklaarde hierop, dat de delegatie van de Sovjet-Unie het handhaven van de kwestie op de agenda van den Veiligheids raad strijdig achtte met het hand vest. De Sovjet-delegatie acht het idaarom niet mogelijk deel te ne men aan de discussie over de Per zische kwestie in den Veiligheids raad". Gromyko verliet echter de ver gadering niet voor deze werd ver daagd. Toscanini naar Europa. De bekende Italiaansche diri gent Arturo Toscanini, die Dins dag in gezelschap van zijn eaht- genoote en zoon van New York naar Milaan is gevlogen, maakte met het toestel een tusschenlan- ding op een Iersch vliegveld. Hoe wel Toscanini licht vermoeid was door de reis, ging hij zich tocih wat vertreden. Toen men hem om een interview verzocht, zeide de dirigent „ik spreek niet, ik heb een hekel aan mij zelf". Zijn zoon Walter bezweek voor den aandrang van den reporter en verklaarde, dat zijn beroemde va der de aandacht haatte, welke hij trok. Een redacteur van het A.N.P. heeft ccn onderhoud gehad met den gouverneur van Suriname, Mr J. C. Brons, die thans met ver lof hier te lande vertoeft. Allereerst kwamen in dit ge sprek de groote wijzigingen aan de orde, welke de afgeloopen oorlog in economisch opzicht in Suri name heeft teweeggebracht. Ter wijl Suriname, aldus de gouver neur, vroeger bij uitstek een landbouwland was, er werden o.m. suiker, koffie en rijst geëx porteerd - heeft thans de bauxiet- exploitatie haar stempel op het land gedrukt. In den oorlog toch was Suriname een der voornaam ste bauxiet-producenten ter we reld en ook thans is de productie daarvan nog van zeer groot be lang. In verband hiermede gaf Mr Brons de volgende cijfers; voor den oorlog werd er 500.000 ton bauxiet per jaar geproduceerd, tijdens den oorlog steeg dit tot 1.600.000 ton per jaar, tegen het einde van den oorlog daalde de productie belangrijk en wel tot 50.000 ton per maand, doch thans is zij weer stijgende. Daar de bauxiet-industrie hoo- gere loonen kan betalen dan de landbouw, heeft deze laatste hier door vele werkkrachten verloren. Vele koffie-plantages heeft men door gebrek aan werkkrachten moeten stilleggen terwijl het aan tal arbeiders, werkzaam bij een der suikerondernemingen daalde van 4.000 tot 800. Tijdens den oorlog heeft ook de aanleg van defensie-werken vele arbeiders aan den landbouw omtrokken. Na den val van Frankrijk had Fransch-Guyana de zijde van Vichy gekozen. Men moest hierdoor met de mogelijk heid rekening houden, dat de Duitschers op een gegeven oogen- blik dit gebied als aanvalspoort zouden gaan gebruiken. In ver band hiermede heeft men in Suri name langs de oostgrens uitge breide verdedigingswerken aange legd. Sprekend over de verschil lende Surinaamsche bevolkings groepen, legde gouverneur Brons den nadruk op het feit, dat 52 pet. der bevolking, welke thans, de Indianen en Boschnegers niet meegerekend, ongeveer 170.000 zielen bedraagt, uit Aziatische immigranten en hun afstammelin gen bestaat. In Suriname telt men thans ruim 50.000 Britsch-Indiërs, ruim 35.000 Indonesiërs en eenige duizenden Chineezen. De immigratie van Britsch- Indiërs heeft omstreeks 1875 een aanvang genomen. Over 't alge meen hebben zij hier zeer goed kunnen aarden. Een der oorza ken hiervan is, dat zij hier van den druk van het kasten-stelsel zijn bevrijd. In den oorlog hebben zij verhoudingsgewijze veel geld verdiend en zij hebben dit ook weten te behouden. Zij vormen thans een welvarenden midden stand. Men kan tegenwoordig bij hen een verhoogde politieke be langstelling constateeren. O.a. ten gevolge van het feit, dat velen hunner de voor het kiesrecht ver- eischte inkomensgrens van f 800 hebben overschreden. De immigratie van Indonesiërs dateert van ca. 1895. Ook zij voe len zich in Suriname volkomen thuis. Dit blijkt o.m. uit het feit, dat zij na hun contract de keus hebben om of naar hun geboorte land terug te keeren, of in Suri name te blijven, in welk laatste geval zij een uitkeering van f 100 ontvangen, en met een meerder heid van 80 pet. het laatste kiezen. Zoowel Britsch-Indiërs als In donesiërs staan zeer loyaal tegen over het Nederlandsehe gezag. Op een desbetreffende vraag ant woordde Mr Brons, dat de ge beurtenissen in Indonesië bij de Surinaamsche Indonesiërs geen enkele reactie 'heeft te weeg ge bracht. Als men hun vraagt, wat zij van die gebeurtenissen denken, antwoorden zij in de geest van „dat moeten de heeren .daar zelf maar uitmaken". H. M. de Koningin en de ver dere leden van het Koninklijk Huis zijn in Suriname, bij alle bevolkingsgroepen, zeer geliefd. De ontvangst van Prinses Juli ana en Prins Bernhard bij hun bezoek aan Suriname in den oor logstijd is overweldigend geweest. TRUBINAAL TE GOES. Uitspraken van 24 April: J. P. de R e g t, Wol- faartsdijk: ontz. rechten. C. Traas, Krabbendijke: ontz. rechten. J. Goud, H. Arends- Jcerke: 2 j. int.; verb, verkl. rijwiel en radiotoestel; ontz. rechten. C. G o e n s e, Kwadendam- me: verb, verkl. radio en ontz. rechten. bevindt zich op een eenzame plek, waar ook Duitsche soldaten be graven liggen. Men Is daarom van meening, dat degenen, dio voor deze Tijkroof verantwoordelijk zijn, waarschijnlijk heel goed wisten, waar het graf was ge legen, en de begraafplaats ken den, daar zij de wakers en honden om den tuin wisten te leiden. NATION AAL-SOCIALIS TISCHE DEMONSTRATIE. Zaterdag lag er, zooals wel meer gebeurd, een oude Duitsche mijnenveger in de Rotterdamsche haven, bemand met krijgsgevangen, Duitsche marinemannen, die onder toezicht van de geallieerden nog altijd regelmatig de zee van mij nen zuiveren, Onder voorwendsel, dat de vlaggen „gewasschen" waren en in den wind moesten drogen, heb ben de Duitschers dien Zaterdag het schip gepavoiseerd. De Neder landsehe marineautoriteiten be grepen echter, dat hier meer ach ter moest schuilen. Zij keken eens op den kalender, confronteerden den datum met hun geheugen en toen ging hun een licht op, het was de verjaardag van Hitier. Onmiddellijk werd de onge- wenschte demonstratie den kop in gedrukt, terwijl de Duitsche com mandant in arrest werd gesteld. Hij zal zich voor den krijgsraad te verantwoorden hebben. De Groote Oost en Borneo. Bij decreet van den Luitenant- Gouverneur-Generaal is vastge steld, dat de zelf besturende land schappen van Borneo en de Groote Oost naast de adviescommissies ook wetgevende commissies in het leven mogen roepen, hetzij ieder voor zich, hetzij in groepen. Aan deze commissies kunnen verschillende bevoegdheden wor den .overgedragen, zooals b.v. het vaststellen van de begrooting, ter wijl zij tevens de belangen van dezfe gebieden of hun inwoners bij hoogere autoriteiten zullen kunnen behartigen. v Het vrije gebruik aan de Dardanelles Volgens een correspondent van de Columbia Broadcasting System, Edwards, die een in terview heeft gehad met Sa- radjogles, den Turkschen eer sten minister, 'heeft deze ver klaard, dat Turkije geen duim breed grond zal afstaan aan vriend noch vijand. Wel wilde Turkije zich schik ken naar de conventie van Montreux, die voorziet in het vrije gebruik van de Dardanel- len voor de scheepvaart van alle landen zbowel in oorlogs als vredestijd. De zee-engte, al dus Saradjogloe, moet echter onder Turksch toezicht blijven Toen Edwards hem daarna vroeg, of Turkije verwacht, dat de Sowjet-Unie inzake het oostelijk Turksch grondgebied of eenige andere kwestie druk zal uitoefenen, nu Perzië niet meer geheel in het brandpunt der wereldbelangstelling staat, antwoordde Saradjogloe„Neen, ik verwacht geen ernstige druk- uitoefening van welken kant dan ook, omdat het algemeen bekend is, dat wij dit soort grappen niet kunnen waardee- ren". SPAANSCHE VERZETS LIEDEN GEARRESTEERD. Feiten ofpropaganda? Meer dan 500 Spaansche ver zetslieden zijn Dinsdag in Anda- lusie gearresteerd, aldus een me- dedeeling van de Spaansche be vrijdingsbeweging te Londen, die een desbetreffend telegram ont vangen heeft De arrestaties werden verricht door het commissariaat van poli tie. Het telegram, dat uit Spanje werd gesmokkeld, meldt geweld pleging en slechte behandeling van de gevangenen. Er wordt voor gevreesd, dat velen de marteling van de ver- hooren niet zullen overleven. Uit Spanje werd verder ge seind, dat generaal Moscardo, een van Franco's belangrijkste bevel voerders uit den burgeroorlog, die tot dusver in het Fransch-Spaan- sahe grensgebied van Catalonië het bevel voerde, bevelhebber van Andalusie is geworden. De statistieken hebben uitge wezen, dat de kindersterfte in België van 6.7 pet. in 1943, ge stegen is tot 9.5 pet. in 1945. Marteaux, de minister van Volksgezondheid, voert hier voor drie oorzaken aan 1. De borstvoeding geraakt al meer en meer in onbruik. Een campagne moet georganiseerd wórden ten einde de jonge moeders er van te overtuigen, dat de natuurlijke voeding de bekte is. 2. De kwaliteit van de koe melk laat zeer veel te wenschen over ten gevolge van de ver mindering in kwaliteit en kwantiteit van den veestapel. 3. Er heerscht een ernstig te kort aan verpleegsters, verbon den aan het nationaal werk voor kinderwelzijn. Sedert de bevrijding is haar aantal tot SO pet. geslonken. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling, verschijnt ons blad, uit hoofde van zün formaat, vandaag in een omvang .van 4 pagina's. DE ROOF VAN MUSSOLINI'S LIJK. Men is te Milaan van oordeel, dat Italiaansche fascisten zoowel achter iden, geheimen roof van het stoffelijk overschot van Musso lini als achter de nog niet be dwongen opstand in de gevange nis San Vittore staan. Men ver moedt, dat deze incidenten een onderdeel vormen van een plan der fascisten, dat in verband met de herdenking van Mussolini's dood en de bevrijding van Noord- Italië, deze week. een jaar ge leden, ten uitvoer wordt gebracht. Dinsdagmorgen vroeg, toen doodgraversTiun werk in een stuk grond, dicht bij de plek, waar Mussolini lag begraven, wilden hervatten, vonden zij het graf ge opend en de kist ledig. Niet het geheele stoffelijk overschot van Mussolini was verwijderd. De doodgravers vonden een been nog in de rijlaars, die de dictator droeg, toen hij 28 April verleden jaar bij Como werd gearresteerd en doodgeschoten. De autoriteiten te Milaan leg gen er den nadruk op, dat geen bijzonder kenteeken op het graf was geplaatst om het tegen ont dekking te beschermen. Het graf De gemeenschappelijke Raad voor de voedselvoorziening van de Vereenigde Volken raamt de to tale hoeveelheid suiker, welke dit jaar in de geheele wereld beschik baar zal zijn, op 11.809.000 short tons tegen 12.270.000 in het voor afgaande jaar. Europa en Noord Amerika zul len 11.133.000 ton ontvangen. Daarvan zullen 4.042.000 ton af komstig zijn uit de productie van de landen, welke voor toewijzing in aanmerking komen en 7.091.000 alt invoer. De rest van den we- reldaanvoer 676.000 ton zal worden toegewezen aan gebieden in Britsch Inidië en in den Stil len Oceaan. De toewijzingen zijn als volgt verdeeldEngeland 1.825.000, V. S. 5.711.000, Canada 465.000, Frankrijk 1.068.000, Oostenrijk 81.000, Nederland 252.000, de Unrra-landen (Zuid-Slavië, Grie kenland, Albanië en Italië) 331.000, Noorwegen 72.000, Bel gië 201.000, Zwitserland 97.000 en Finland 45.000 ton. Bovendien zijn nog 347 ton aan Engeland en Canada gezamenlijk toegewezen voor den militairen uitvoer van deze landen. Een aantal West-Brabantsche dienstplichtigen heeft door mid del van een request bij den minis ter van Oorlog geprotesteerd te gen het besluit, dat aan een be paalde categorie jongemannen uitstel van dienst wordt verleend, n.l. aan boerenzoons en vaste melk knechten van de lichting 1945, die dagelijks minstens vijf koeien melken. Adressanten zijn van meening, dat dit „uitstel", „afstel" betee- kent, dat voorts de houding van vele boeren tijdens de bezetting niet zoodanig was, dat zij nu deze bevoorrechting verdienendat naar het woord van den minister zelf „allen persoonlijke offers moeten brengen". Aan den minister worden dan de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat het melken tegenwoordig haast ner gens meer door mannen geschiedt en dat er veel boerenzoons zijn die zelfs niet melken kunnen? Tenslotte wijzen adressanten er op dat vele niet-boeren evenzeer ge dupeerd zijn door het vertrek van een zoon in krijgsdienst en zij wijzen er bovendien nog op, dat door den minister beloofd werd, dat allen gelijkelijk behandeld zouden worden. Botsingen van patrouilles. Volgens een bericht van den voorlichtingsdienst van het K.N. I.L. is op 19 April een patrouille bij Pondok Gedeh (Z.O. van Ba tavia) in botsing gekomen met een bende van ongeveer 50 terroristen. De bende werd verspreid, waar bij zij drie dooden waaronder een Japanner aohterliet; aan Neder land schen kant waren geen ver liezen. Acht terroristen werden gedood, toen op 20 April een patrouille in het gebied van Tjulintjing (ten Oosten van Priok) met een bende, die zich achter een barricade had verschanst, in botsing kwam. De bende werd verspreid zonder dat aan Nederlandschen kant verlie zen werden geleden. Een groote voorraad munitie werd buit ge maakt. In den nacht van 21 op 22 April verraste men in Priok een bende, die bezig was een trein te plun deren; een der plunderaars werd gedood, een werd gewond, terwijl twee werden gevangen genomen. Het Britsche communiqué. Het officicele Britsche commu niqué van 24 April deelt het vol gende mede: Te Padalarang ten Westen van Tjimahi aan den spoorweg van Batavia naar Bandoeng, hebben Britsch-Indische troepen het ge bied rondom het transformator station en een papierfabriek ge zuiverd zonder tegenstand te ont moeten, terwijl twee zwakke egenaanvallen werden afgeslagen. Hierbij werden drie Britsch-In dische manschappen gewond. Ge nietroepen zijn thans bezig het krachtstation te herstellen. Te Soerabaja heeft een batal jon van de Nederl. Marine bri gade den Mengantiweg en bet om ringend gebied verkend. Twee leden van een patrouille, die te Karanganjar (Bali) in een hinderlaag was gevallen, zijn ge dood, terwijl een lid van een an dere patrouille, die door machine- geweervuur werd bestookt in de buurt van Melliling, gewond werd. Te Medan zijn meerdere plunderaars gearresteerd. De situatie op Sumatra. De jongste uit Sumatra ontvan gen inlichtingen wijzen erop, dat de Indonesische politieke stroo mingen aldaar timns de neiging hebben om zich. op te lossen in twee hoofdpartijen: 1. De aanhangers van de Indo nesische, Republikeinsche regee ring, die gegroepeerd zijn in het nationale comité, zijn het er over eens, dat Sumatra moet worden ingelijfd bij de republiek als auto nome provincie en ondergeschikt aan Java. 2. Volgens betrouwbare Brit sche inlichtingen is aan den ande ren kant een „raad van extremis ten" gevormd, die zijn hoofd kwartier heeft te Pemantang Sian- tar (ten Z.O. van Medan), wat wordt beschouwd als een nadere aanwijzing, dat de extremisten op Sumatra hoe langer hoe meer hun gevoelens tegenover de gematig den tot uitdrukking gaan brengen. De Algemeene Nederlandsehe Vereenlging voor Vreemdelingen verkeer heeft terstond na de be vrijding haar werkzaamheden here vat. Voor den oorlog werd aan deze vereenlging een subsidie van f 100.000 verleend. Gezien echter de groote cultu- reele beteekenis en het economi sche belang, dat voor Nederland verbonden is aan een toeneming van het vreemdelingenverkeer, wordt overwogen een subsidie van f 300.000 te verleenen, daar het vroeger toegekende bedrag onvol doende is om aan Nederland als toeristengebied zelfs op bescheiden wijze bekendheid te geven. Dit bedrag geldt uitsluitend voor het jaar 1946. Het opnemen hiervan in deze begrooting impliceert niet, dat zij voor volgende jaren het zelfde zal zijn. NIEUWE SCHOENENBON AANGEWEZEN. ZIJ, wier i stamkaart-no. eindgt op een 9, komen in de maand Mei in aanmerking voor een achoenenbon. h rijgen we deze week (28 April t.m. 11 Mei). Bonkaarten KA, KB, KC 604 214 t.m. 219 Alg.800 gr. brood. 213 Alg.; 400 gr. suiker. 212 Alg.: 125 gr. margarine. 211 Alg.: 125 gr. boter. 210 Alg.: 200 gr. kaas. 209 Alg.: 200 gr. bloem. B 41 Reserve: 1600 gr. brood. C 41 Reserve800 gr. brood. B 42 Reserve2 kg. aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 604 115, 116, 117 vleesch: 100 gr. vlee.sch. 111 aardappelen: 2 kg. aardap- pelen. A 28 melk: 2 L. melk. B 28, C 28 melk: 3X L. melk. Bonkaarten KD, KE 604 714, 715 Alg.800 gr. brood. 713 Alg.500 gr. suiker. 712 Alg.: 125 gr. margarine. 711 Alg.250 gr. boter. 710 Alg.: 100 gr kaas. 709 Alg. 200 gr. bloem. D 40, D 41 Res.400 gr. brood. E 40 Res.: 500 gr. rijst of ldn- dermeel. Bonkaarten LD, LE 604 615, 616, 617 vleesch: 100 gr. vleesch. 611 aardappelen: 1 kg. aardap pelen. D 28, E 28 melk: 6 L. melk. Tabakskaarten, enz. T 25: 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten). V 25 100 gr. chocolade of sui kerwerken. X 25: 2 rants. tabak9artikelen (geen import-sigaretten). De bonnen voor melk en aardappe len zijn geldig t.m. 4 Mei a.8. Voor <St week van 5 t.m. 11 Mei zullen nog bonnenj worden aangewe zen voor melk, aardappelen, boter, margarine, jam, the,e tabak, versna peringen en waschpoeder. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 April worden, ge bruikt, met uitzondering van de bon nen voor vleesch, mellc en aardappe len, waarop eerst m.i.v. 29 April, mag worden afgeleverd. Laatste berichten. VLISSINGEN. Stichting 19401945. Men schrijft ons het volgende: Nog enkele dagen en wij gaan samen in eerbiedige stilte hen ge denken die 't hoogste offer, hun leven brachten. Nog enkele dagen, en onze Vlissingsche bevolking wordt ge vraagd een blijk van dankbaar heid te geven aan de nabestaan den van hen die vielen voor onze vrijheid. De Stichting 19401945, die hun belangen verzorgt vraagt geen aalmoes, maar een blijk van plichtsbetrachting jegens hen. Geeft U op als contribuant, of geeft Uw gave aan de collectanten die eerstdaags U komen bezoeken. Men kan zijn gave ook afsohrlj- van van het geblokkeerde tegoed In het Comité van aanbeveling hebben o.m. zitting burgemeester en wethouders, predikanten e.a. vertegenwoordigers der verschil lende kerken, artsen en vele an dere vooraanstaande personen, H. M. de Koningin naar Friesland. H. M. de Koningin zal Don derdag 25 April een bezoek aan Friesland brengen. Na aankomst te Leeuwarden zal de Koningin op het Provinciehuis vertegen woordigers van het cultureele, sociale en economische leven in Friesland ontvangen. 's Avonds zal een groep oud- illegale werkers worden ontvan gen. Vrijdagmorgen zal de Koningin te Dronrijp een krans leggen op de plaats, waar 13 illegale wer kers door de Duitschers werden neergeschoten. In den namiddag zal H. M. een rijtoer door Leeuwarden maken. Lijk van Mussolini reeds veel eerder gestolen? Volgens een door de Giornale d'Italia vermeld gerucht,, zou het lijk van Mussolini reeds ongeveer zes maanden geleden gestolen zijn. Volgens het blad zouden de be drijvers van den roof hieraan thans pas bekendheid gegeven hebben door eenmise-en-scene op het kerkhof te Milaan. Nog steeds 30.000 Belgen vermist. Uit officiëele gegevens blqkt, dat van de tijdens den oorlog in Duitschland vertoevende Belgen, ongeveer 30.000 worden vermist. Daaronder zijn 16.000 politieke gevangenen, 3500 krijgsgevange nen, 4000 weggevoerde arbeiders, 3000 vrijwillige arbeiders en 4500 personen, behoorende tot andere categorieën. De opcenten op den tabaks accijns. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake continuee ring en verlaging van opeenten op den Tabaksaccijns, is het vol gende ontleend: Met den Minister waren zeer vqje leden van meening, dat de thans gledende verhouding tus schen den accijns op sigaretten en dien op sigaren en kerftabak niet kan worden bestendigd. De in dit ontwerp vervatte op lossing ter verbetering van deze verhouding kon verschillende leden echter niet bevredigen. Zij stonden veeleer een verhooging van den accijns op sigaretten voor, aangezien naar hun meening de zorgelijke toestand van 's Rijks financiën dit eischt. Andere leden waren van mee ning, dat de voorgestelde verla ging van den accijns de consump tie zal doen Btjjgen en de arbeids gelegenheid in onze nationale in dustrie uitbreiden, zoodat de ver laging uit een oogpunt van eco nomischs politiek gewenscht is.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1